HET STATIONSPLEIN KRIJGT MODERNE BEBOUWING TYPEN STENO LEIDEN BOUWT AAN ZIJN TOEKOMST m \"P m Café-restaurant, ruim 110 flats, winkels, showrooms en vermoedelijk bioscoop Yan de zomer bouwen over plm. twee jaar klaar SÖ&-" rs F""" tpZI 33 31 3*t pc CQ co 23 pé|pé PC z 96ste jaargang Zaterdag 9 maart 1957 Tweede blad no. 29082 «4 w Waar het altijd goed is geweest om een eerste kennismaking met een stad zo prettig mogelijk te doen zijn, is het een verdienste van de Leidse stedebouwkundige dienst en van het gemeentebestuur, om met een vooruitziende blik het Stationsplein een moderne bebouwing te geven. In het besef, dat Leiden hiermede aan zijn toekomst bouwt, is voor deze omgeving in eerste aanleg een plan ontworpen, dat voorziet in de bouw van ruim honderd-en-tien flatwoningen plm. 50 aan de zijde van de Kamer van Koophandel en 64 aan de overzijde van het Station en langs de Stationsweg tientallen winkels en showrooms, een modern café-restaurant met tal van zalen voor recepties en partijen en vermoedelijk ook een bioscoop, welke aan ruim 400 personen een plaats biedt. i— L f-""""' r Terwijl dit plan van werkelijk brede allure reeds in kleine kring bekend was in geheime zitting werden de raad hierover enkele mededelingen ver strekt en ook de raad in openbare zitting akkoord kon gaan met de be stemming van de gronden, was er tot dusverre nog geen bekendheid aan ge geven. Gistermiddag werden wij even wel in het Stadhuis in de gelegenheid gesteld om uitvoerig van de plannen kennis te nemen. Nadat wethouder Jongeleen ons een globaal inzicht had gegeven van de toe komstige bouw van circa 40 a 50 flats en een aantal winkels en showrooms, welke aan de zijde van de Stationsweg en het Schuttersveld zullen aansluiten op de bestaande bebouwing (zijde Ka mer van Koophandel) en gebouwd zul len worden door de Wabo te Gouda, liet hij het woord aan de heer K. Lan ders. architect te Rotterdam, die in op dracht van een nog niet nader te noe men Beleggingsmaatschappij de tegen- liggende 64 flats, winkels, kantoorge bouwen, café-restaurant etc. zal bouwen. Een plan, waarvoor ongeveer een bedrag van 3'1- a 4 miljoen gulden moet worden geïnvesteerd. Alvorens tot een uiteenzetting van de plannen te komen wees de heer Landers ons er op, dat het niet alleen in Leiden, doch ook in vele andere plaatsen van ons land opvalt, dat juist op de belang rijkste punten van een stad de nieuw te stichten bebouwing achterwege is ge bleven. Bouwen is werken aan de toekomst Naast een zeker nadeel, biedt dit z.i. toch ook voordelen. Bouwen is n.l. in hoofdzaak werken aan de toekomst en het kan grote nadelen met zich bren gen hier overhaast mede te beginnen. Steden welke een omvangrijke weder opbouw te verwezenlijken hebben gekre gen. hebben ervaren dat men niet direct moet juichen als iemand de be reidheid te kennen geeft om te gaan bouwen. Vooral op belangrijke punten in een stad moeten letterlijk en figuurlijk redelijk hoge eisen aan de toekomstige bebouwing worden gesteld. We bouwen, aldus de heer Landers, n.l. maar ten dele voor het heden en De aan de Stationsweg liggende vleugel van het flatgebouw, met ge heel rechts het zij-aanzicht van de vleugel langs het Stationsplein in de richting Plesmanlaan. Links hier van komt gelijkvloers het Café restaurant. met daarboven de zalen voor recepties en vergaderingen. De tweede, derde en vierde etage wor den benut voor kantoorruimten. Naast het cafc-restaurant komen winkels en showrooms, met daar boven flatwoningen. (Foto L.D./Van Vliet) moeten ons steeds bewust zijn dat nog veel meer de na ons komende gene raties een zeker genoegen en een zekere nuttigheidswaarde aan de door ons te stichten bouwwerken moeten ontlenen. Natuurlijk is het uiterst moeilijk reeds nu te kunnen beoordelen of het op stedebouwkundige en estetische gron den verantwoord is bepaalde werken te realiseren, doch het legt wel een grote verantwoordelijkheid op de schouders van Gemeentebestuur en architect om zich ter dege bewust te zijn van de niet te onderschatten taak welke in hun handen is gelegd en waarvan de ver vulling daarvan niet ernstig genoeg ge- nomen kan worden. Grootscheepse opzet Nadrukkelijk stelde de heer Lan- i ders, dat het bij de bouwgronden van het Stationsplein gaat om één der belangrijkste hoekstenen van de stad. 1 Thans is het mogelijk hier een waar dige bebouwing tot stand te brengen. Het is een grootscheepse opzet, welke vooruitloopt op een grootsteedse al- lure, waarop Leiden zeker aanspraak mag maken. In het algemeen, en wel in het bij zonder voor Leiden, is het Station een der belangrijke entrees der stad. In Leiden niet alleen voor de per trein ko mende reizigers, ook het verkeer, komende uit Amsterdam via Oegstgeest, vindt hier de kennismaking met het ste delijk leven. Leiden tijd ver vooruit! Waar het altijd goed is een eerste kennismaking zo prettig mogelijk te doen zijn, is het volgens de heer Lan ders, een verdienste van de stede bouwkundige om met een vooruit ziende blik, hier een boulevard te creëren van een allure, waarmede Leiden voorlopig zijn tijd ver voor uit is. Plan valt in twee delen uiteen Het plan, waarbij overwogen wordt er nog een woonlaag op te zetten, is opge zet in twee delen, één langs het Sta tionsplein en één langs de Stationsweg, waarbij getracht is beide zoveel moge lijk af te stemmen op hun ligging in het stedebouwkundige plan en de aan sluiting op de bestaande bebouwing. De bebouwing langs het Stationsplein is dan ook hoger opgetrokken dan langs de Stationsweg, omdat eensdeels de wegbreedte daar belangrijk groter is, en anderzijds er geen problemen van aan sluiting bij de bestaande bebouwing zijn. Dit speelde wel bij de bebouwing langs de Stationsweg en hoewel deze wat hoogte betreft hoger is dan de be staande, is hier toch in veel grotere mate rekening mede gehouden. De bebouwing langs het Stationsplein bestaat in totaal uit 6 bouwlagen, die langs de Stationsweg uit 5 bouwlagen. Grote levendigheid geeft goede indruk Het Stationsplein (Stationsweg) is een stedelijke ruimte, waarin van de vroege ochtend tot middernacht steeds grote groepen mensen zullen verke ren. Het is daarom vanzelfsprekend dat alles moet worden gedaan om het gebruik van de begrane grondruimten zodanig te regelen, dat eeri grote le vendigheid langs de boulevards ver zekerd is. Daarom is hier uitsluitend gedacht aan winkels en showrooms en wel zo danig dat zich hier in hoofdzaak zaken dienen te vestigen welke ook in de avonduren een nuttig gebruik dienen. In dit verband wordt gedacht aan be drijven als restaurants, café's e.d. afge wisseld met winkels en showrooms van een daarbij passend karakter. De zich hier vestigende winkels zullen in de avonduren zoveel mogelijk verlicht die nen te zijn en zowel de aankomende als de vertrekkende reiziger, een goede en behaaglijke indruk moeten geven van het centrum van Leiden. Wooitflats te bereiken via galerij Het flatgebouw langs het Stations plein is een z.g. galerij-type, hetgeen wil zeggen dat de woonflats te bereiken zijn via een galerij, die op elke verdie' ping langs de achterzijde van het ge Een maquette, die een duidelijk beeld geeft van de toekomstige be bouwing van het Stationsplein. Ge heel rechts het huidige stationsge- bouw, met recht daarvoor (tussen de huizenrij) de Stationsweg. Links van deze weg, op de voorgrond, de toekomstige Wabo-flat. Links van deze flat, de nog niet ontworpen bebouwing van het Schuttersveld, waarin straks het administratiege bouw van de S.L.F. wordt onderge bracht. Op de andere hoek van de Stationsweg en het Stationsplein de beide vleugels (in zwarte kleur) van Het flatgebouw naar een ontwerp van de heer K. Landers. Het naar achteren uitstekende gedeelte van de linkervleugel is de bioscoop ruimte. De in de richting Plesman laan op het flatgebouw aansluitende bebouwing is nog niet in ontwerp gereed. (Foto L.D./Van Vliet) bouw loopt. De hoofdtoegang met trap penhuis, liften e.d. bevindt zich in het midden van het gebouw, waar zich uiteraard ook de huistelefoons, brieven bussen e.d. bevinden. De hoofdtoegang is ruim van opzet. Juist door de galerijen aan de ach terzijde te maken is het mogelijk aan de voorzijde een on-onderbroken win kelfront te doen ontstaan, hetgeen voor het totaal aspect zeer belangrijk is. De grootte van de winkels is zeer variabel, daar door het weglaten van de schei dingswanden een vergroting van de winkels zeer goed mogelijk is. De opper vlakte der winkels en showrooms va riëren hierdoor van 200 tot 800 m2 en meer, zodat verkoop van kleine tot grote artikelen als auto's e.d. hier mo gelijk is. Bovendien heeft iedere winkel nog een belangrijke vergroting door de aanwezigheid van ruime kelders. Bergplaats en storfkoker voor huisvuil Het gehele project is afgestemd op de z.g. B.B. eisen (Bescherming Burger bevolking), zodat deze gebouwen vol doen aan de allerlaatste eisen welke op het gebied der luchtbescherming gesteld worden. Ook de flats hebben ieder een afzonderlijke kelderberging met ruime toegangsmogelijkheden voor rijwielen. Op iedere verdieping bevindt zich op de galerij een stortkoker voor huisvuil. Café-restaurant met zalen De bovenste bouwlaag heeft, waar deze woningen iets minder diep zijn, een groot woonbalcon aan de voorzijde van de gehele flat. Aan de zijde van de Stationsweg bevindt zich, het dichtst bij het Sta tionsplein, een kantoorgebouw waar van de begane grond bestemd is voor de vestiging van een groot café-res- j taurant. De ligging hiervan op deI hoek van twee belangrijke verkeer- en winkelstraten, is zeer uniek. Op de eerste verdieping van dit gebouw be vinden zich zalen waarvan de exploi tatie behoort bij het café-restaurant en welke dienen als verhuurbare za len voor vergaderingen, diners, rcep- ties enz. Op de overige verdiepingen bevinden zich verhuurbare kantoren in verschei dene grootte, met geheel afzonderlijke toegang vanaf de Stationsweg. Daarbij aansluitend tussen het kantoorge bouw en het gebouw van de L.D.M. komt eveneens een flatgebouw met op de begane grond een aantal winkels of showrooms. Dit flatgebouw heeft evenals dat aan het Stationsplein galerijen aan de ach terzijde, met een gemeenschappelijk trappenhuis aan de Stationsweg. De flats zelve zijn geheel anders; zij beho ren tot het z.g. maisonette-type, het geen betekent, dat deze woningen een gescheiden woon- en slaapverdieping hebben. Ook een bioscoop Op de begane grond van dit flatge bouw bevindt zich de toegang tot een op het binnenterrein vermoedelijk te bouwen bioscoop. Voor het geval dit plan niet mocht doorgaan het ge meentebestuur is er echter een voor stander van dan komt hier in ieder geval een ontspanningsgebouw met toneel- en filmaccomodatie, dat aan ruim 400 personen plaats biedt. Achttien studentenflats Hoewel de exploitatie van een even tueel te bouwen bioscoop in particu liere handen komt, ligt het in de be doeling het studentenleven bij de gehele opzet in te schakelen. Als onderdeel daarvan is boven de bioscoop een 18 tal studentenkamers geprojecteerd, welke in overleg met de Ver. Studentenbelangen beschik baar komen. De studenten, welke mede voor de be diening van de bioscoop zorgen, kunnen op deze wijze in hetzelfde gebouw hun huisvesting vinden. De huurprijs van een studentenflat één grote kamer met slaaphoek volledig gemeubileerd, komt op circa f 50.per maand. Teneinde ook deze opzet te verwezen lijken is de N.V. Exploitatie Mij. Stu dentenflats cn Ontspanningsgebouw in oprichting. Ter completering van het geheel zij nog gewezen op de grote openbare par keergelegenheid, welke zich op het bin nenterrein achter de gebouwen bevindt en tevens dient als expeditie aan de achterzijde van de winkels, kantoren etc. Indeling flats en huurprijs De totale oppervlakte van een flat, welke zeer modern wordt opgetrokken en waarvan de bewoners vermoedelijk ook de beschikking over een ijskast en zeker v.an een huistelefoon krijgen, is 9 bij 11 meter. Behalve een royale woon kamer (4.50 bij 5.50 meter) komen er in iedere flat nog drie kamers totaal aantal slaapplaatsen zeven een bad kamer of douche-cel, keuken en hal. De huurprijs centrale verwarming bij ingesloten komt tussen de f110.k f 140.per maand te leggen. Het ligt in de bedoeling, dat trappenhuis en ga lerijen centraal worden schoongehouden. Geen last van bestedingsbeperking Aangezien deze bouw vrijwel in hoofdzaak in de woningbouwsector ligt, zal men, aldus deelde wethouder Jongeleen ons mede, geen last van de bestedingsbeperking ondervinden. De wethouder verwacht dan ook, dat de toewijzing voor de bouw in het derde kwartaal van dit jaar zal afkomen. Van de zomer bouwen Indien dit het geval is zal nog deze zomer met de bouw worden begonnen. Volgens de heer Landers zal de totale bouw circa VA k 2 jaar in beslag Ook bouw van Wabo-flat Volgens de heer Jongeleen ligt het in de lijn der verwachtingen, dat ongeveer gelijktijdig ook aan de bouw van de Wabo-flat zal worden begonnen. In het verlengde van dit flatgebouw, aan de zijde van het Schuttersveld en tegen over de te bouwen Schouwburg, komt het administratiegebouw van de Sted. Lichtfabrieken. Mede met het oog op deze bebouwing zal in de toekomst de openbare lagere school aan de Rijns- burgersingel (Schuttersveld) worden af gebroken. Tot zover de plannen, waarvan wij gisteren een inzicht kregen en die in de naaste toekomst het stadsbeeld in deze omgeving een totaal ander en zeker mo dern aspect zullen geven. (Foto L.D./Van Vliet) De rechtervleugel van het flatge bouw. geprojecteerd langs het Sta tionsplein in de richting Plesman laan. (Ingez. Med.-Adv.) MOTORRIJWIELEN, SCOOTERS, AUTOSCOOTERS, BROMFIETSEN, enz. in combinatie met CAMPING 1957 Amsterdam 28 februari t/m lOmaart "^Geopend op werkdagen von 10-17 uur en 19.30-22.30 uur» V Morgen laatste dag 3 10 -18 uur LUXORPROGRAMMA BIJZONDER KERKEWERK Bewapening, Antimilitarlsme en Christendom Op veler verzoek zal in het program ma morgenochtend in het Luxortheater een kwestie aan de orde worden gesteld, die ouderen en ook vele jongeren in spanning houdt, namelijk de houding en de persoonlijke keuze t.o.v. de mo derne bewapening. Reeds eerder hebben bezoekers daar bij het christelijk geloof en de bijbel ter sprake gebracht. Het karakter van de zondagmorgenbijeenkomstep ij» Luxor en het feit, dat dit werk door een com missie voor het bijzonder kerkewerk van de Hervormde Gemeente te Leiden geschiedt, mogen doen verwachten, dat de bijbelse en christelijke belichting van het onderwerp niet zal ontbreken. Hoewel juist daardoor ook andere facetten en factoren in het geding zul len worden gebracht. De bezoekers zullen alle beschikbare tijd ontvangen voor een uitvoerig vraaggesprek. Ter bevordering van een zo vruchtbaar mogelijk gesprek ont vangt ieder bij het binnenkomen een aantal kort geformuleerde gedachten en stellingen over „ja" en „neen" ten opzichte van bewapening. Na een toelichting van dr. P. L. Schoonheim zal het vraaggesprek, waar bij iedere bezoeker gelegenheid heeft een aandeel te leveren, plaats vinden. (Ingez. Med.-Adv.) 10 vinger syst. blind ritm. 4 talen (130 let- tergr. p. min.) Gegar. 23 maanden klaar. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 Verkeersongevallen te Leiden UJ lx. I CülcQ üJ| LU U. li_ csllc5 i In de week van l t.m. 7 maart 1957 deden zich in Leiden 34 verkeersonge lukken voor. waarvan er 7 lichameink letsel tengevolge hadden en 27 uitslui tend materiële schade veroorzaakten. In totaal bedroeg het aantal verkeers ongevallen in Leiden in de periode van 1 januari tot en met 7 maart: 258. ZILVEREN JUBILEA! De heer G. van der Meer. Roemer Visserstraat 36 alhier, herdacl t zijn 25-jarig jubileum als chauffeur bii de fa. Jac. Uittenbogaard en zn., te Oegst geest. In verband hiermede werd hij gehuldigd door de firmanten in tegen woordigheid van het gehele personeel en mocht hij naast woorden van dank, bloemen en een enveloppe met inhoud in ontvangst nemen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3