Geen illusies over begroting 1958 H Regering voor overleg vatbaar De beste serie van 1957 Huidgenezing PUROL K.L.M.-ers eisen 50% meer loon Koorddanser bakt pannekoeken boven stadsplein Met een enkel woord Even lachen.... Agenda ri P k ZATERDAG 9 MAART 1957 VERKIEZINGEN in een land als In dia honderd maal zo groot als het onze, met een bevolking van omtrent 400 miljoen en tennaastenbij 200 miljoen kiezers, van wie het overgrote deel analfabeten stuiten vanzelfspre kend op onvoorstelbare moeilijkheden, vooral op organisatorisch gebied. Want om 494 zetels van de Lok Sabha, het nationale parlement in Nieuw Delhi, be zet te krijgen, moesten er 200.000 ver kiezingslokalen worden ingericht, d.i. gemiddeld een per duizend kiezers. In de grote steden is dat zo erg niet, maar op het platteland met zijn enorme af standenNiettemin, al doende leert men en deze tweede verkiezing in India verloopt dan ook heel wat sneller dan de vorige, die van 1951/52, toen er drie maanden nodig waren om alle stemmen op te nemen. Ditmaal hoopt men in drie weken gereed te zijn, derhalve vier maal zo snel als toen. DE VOORLOPIGE uitslagen wijzen op een geweldige meerderheid voor de Congrespartij van premier Neh- roe, wat wel niemand, die de allesbe heersende invloed van deze figuur en deze partij in India kent, ook maar in de geringste mate zal verbazen. In te genstelling immers met de voornaamste oppositiepartijen heeft de organisatie van Nehroe nagenoeg overal in het land kandidaten gesteld: voor 481 voor de 494 zetels, tegenover 190 van de Praja- socialisten, 141 van de communisten en 125 van de rechts-georiënteerde Jana Sangh. De partij van de minister-pre- siderxï is dus met recht een nationale groepering, die bovendien geleid wordt door mensen, die overal in het land een goede naam genieten. Daarbij komt, dat de Congrespartij, die zich vooral be kendheid verwierf door haar strijd voor de onafhankelijkheid, nadien allerminst op haar lauweren is gaan rusten, maar onder de energieke leiding van Nehroe allerlei misstanden krachtig heeft aan gepakt. ET IS DE lezers van deze kolom ge noegzaam bekend, dat wij weinig waardering hebben voor Nehroe in zijn gedaante van internationaal mora list en dat des te minder, sinds hij een duidelijke uitspraak van de Verenigde Naties ten aanzien van het omstreden Kasjmir ronduit genegeerd heeft. Op het terrein van India's binnenlandse poli tiek ligt het toch wel anders. Daar heeft de premier zijn grote gezag gebruikt om allerlei heilige huisjes omver te stoten teneinde het grote doel van de eman cipatie van een bevolking van honderden miljoenen dichterbij haar verwezenlijking te brengen. En daarvoor dient men, al kleven ook hieraan gebreken, diep res pect te hebben. OVER DEZE ontwikkeling denke men niet gering. Want zeer grote delen van de bevolking gingen en gaan ten dele nóg gebukt onder de in Westerse ogen meest belachelijke ta boes. Wat te denken van het bestaan van 220.000.000 „heilige" koeien, vijftig mil joen apen, ontelbare pauwen, die geen van alle gedood mochten worden, om dat dit groot gevaar oplevert voor het zieleheil van de daderDat deze dwanggedachte onnoemelijke schade toe brengt aan de openbare gezondheid en vooral aan de landbouw, is iets waar voor nu pas langzamerhand de ogen beginnen open te gaan. Dank zij allerlei vooruitstrevende maatregelen van Neh- roe's Congrespartij wordt het leven in de arme dorpen grondig gereorganiseerd, er verrijzen coöperaties, de bodem wordt herverkaveld, de produktie stijgt, kortom, de massa krijgt eindelijk uitzicht op een menswaardig bestaan. HET SPREEKT vanzelf, dat een grote omwenteling als zich thans in India voltrekt, haar tijd nodig heeft. Maar het benauwende is daarbij, dat er eigenlijk helemaal geen tijd Is. Dit tijdvak van de wereldgeschiedenis duldt nauwelijks meer het bestaan van onder ontwikkelde gebieden. Niet alleen omdat in de reeds vergevorderde Westerse lan den een nieuw evolutie-stadium op het punt staat aan te breken tengevolge van de ontdekking van de atoom-energie, maar in niet mindere mate, omdat so ciale achterlijkheid uitgebuit dreigt te worden door het niets ontziende com munisme. Nehroe weet dit maar al te goed. In de verkiezingscampagne heeft hij dan ook, laten we hopen in het vuur van zijn redevoeringen, uitlatingen ge daan, welke, gemeten naar de maat staf van Westerse democratie, onmoge lijk door de beugel konden. DE PREMIER van India heeft na melijk hier en daar woorden ge sproken, die getuigden van een ze kere minachting voor de kolossale on derneming der verkiezingen. Zij kwamen erop neer, dat, nu ja, dat circus wel moest draaien, maar dat er eigenlijk veel be langrijker werk was, dat hij moest doenMen kan zich het ongeduld van India's enige leider van groot formaat tot op zekere hoogte wel indenken. Er is inderdaad zóveel in zijn land te doen, dat het houden van verkiezingen alleen maar een lastig Intermezzo schijnt. Zijn fout is evenwel geweest, dat hij dit in het openbaar heeft gezegd. Hoe sterk hij ook popelt om de grote problemen van zijn land dichter bij een oplossing te brengen, deze verzuchting had hij voor zich dienen te houden. Want de opvoe ding tot werkelijke democratie kan al leen door algemene belangstelling in verkiezingen tot werkelijkheid worden gemaakt. HET GEVAAR, dat India in deze tijd bedreigt, is de min of meer auto ritaire leiding van één partij, welke op haar beurt weer gestuwd wordt door één enkele persoonlijkheid, in casu Nehroe. De vraagstukken van zijn land jagen hem op. De onverbiddelijke klok van de tijd doet hem beseffen, dat er haast is bij het werk, dat hij op zijn schouders heeft genomen. Maar juist omdat ook hy, de thans 68-jarige, zijn krachten niét mag overschatten, vergist hij zich als hij de enorme organisatie van verkiezingen in zijn land als een belemmering voor zijn taak ziet. Want als deze man wegvalt, moeten er ge schoolde jongeren zijn, die India verder leiden op de weg van ontwikkeling. 9 Vervolg van pag. 1 (Ingez. Med.-Adv.) De schatkist is leeg!" Minister Hofstra koesterde geen illusies over de Rijksbegroting voor 1958. Te verwachten is een nieuwe uitgave van 100 miljoen in het kader van de Europese gemeenschappelijke markt. Naarmate het Deltaplan meer op gang komt, zullen ook daarvoor grotere bedragen nodig *fln. Ook het onderwijs zal ons voor grote uitgaven stellen, evenals de wegenbouw. Wat wij nodig hebben, is een duidelijk Inzicht In de financiële eisen voor de eerste vijf jaar. WIJ mogen geen va-banque spelen. WH mogen zeker niet verwachten dat in 1958 de vijftig miljoen voor de landbouw wel kan worden betaald. De motie-Bie wen ga zou het monetaire evenwicht In gevaar brengen. Als blokkering achterwege blijft Is belastingverhoging nodig of de extra steun aan de landbouw wordt nog niet gegeven. Financiële tekorten kunnen niet worden weggewerkt met woorden zoals ln de motie-Janssen over de melkprijs. De regering acht het voorbarig aan te nemen dat 60 miljoen door bezuiniging kan worden gevonden. Het zou In ieder geval lang duren om dat bedrag door bezuiniging te vinden, want dat gaat niet In enkele weken. De regering kan geen bezuiniging aanvaarden waarvan zfl niet weet of deze wel Is te verwezenlijken. zou vergen, zei minister Suurhoff dat de schoolmelk niet voor rekening van het Rijk komt, maar een taak van de gemeenten is. Hij voelt niets voor een noodregeling voor weduwen en wezen, want zonder een verzekeringssysteem zou het geld uit de schatkist moeten komen en die is leeg. Van de verdere redevoeringen van regeringszijde zij nog vermeld de verklaring van minister Zijlstra. dat het Kabinet zich in de loop van dit jaar tijdig zal moeten be raden over het al of niet herleven van de investeringsaftrek. Met de beschou wing van de heer Hazenbosch de vorige dag over het beleid van Colijn in de dertiger jaren was hij het geheel eens. Geen verhoging garantieprijzen In het debat was gisteren ook aan de orde de motie-Droesen om geen uit spraak te doen over de hoogte van de grondrente in de kostprijsberekening voor de garantieprijzen in de landbouw. Dat vond minister Mansholt onaan vaardbaar, want de regering moet we ten met welk totaalbedrag voor de landbouw zij rekening moet houden. In dien geen uitspraak zou worden ge daan over de grondrente voor het pachtbeleid. zou de minister tegen de motie geen bezwaar hebben, maar on der geen voorwaarde kan de minister een motie aanvaarden, die de mogelijk heid zou inhouden van een verhoging van de garantieprijzen. Indien alleen maar zou worden bedoejd een nauw keurige bepaling wat de eigenaarslas- ten zijn en het totaalbedrag van 200 miljoen niet wordt overschreden, dan zou minister Mansholt met de motie akkoord kunnen gaan. Waarschijnlijk kan de Kamer het eens worden over de nadere uitleg, die de minister aan de motie heeft ge geven. Schoolmelk: taak der gemeenten Over de motie van de heer Roemers om de prijs van de schoolmelk niet te verhogen, hetgeen anderhalf miljoen Interessante expositie persfoto's te Amsterdam DUITSER WON EERSTE PRIJS (Speciale berichtgeving) In Amsterdam zal vanmiddag een heel bijzondere tentoonstelling wor den geopend, namelijk „World Press Photo"-1956, welke expositie een over- zicht beoogt te geven van de in 1956 gemaakt beste persfoto. Beroep van dr. Drees Aan het eind van het debat deed dr. Drees een beroep op de Kamer de we zenlijke elementen van de bestedings beperking en de steun aan de landbouw te aanvaarden in de wetenschap dat dc regering voor overleg vatbaar is. Men kan het subsidie op melk handhaven, maar dan verhoging van inkomstenbe lasting of omzetbelasting. Men kan de 50 miljoen eigenaarslasteen voor de land bouw blokkeren of als subsidie gebrui ken. Men kan de belastingverhogingen beperken tot twee jaar na de datum van ingang. Maar men moet echter geen moties aannemen die het rege ringsbeleid onmogelijk zouden maken omdat de regering er dan niet meer de verantwoording voor zou kunnen dra gen. Dinsdag wordt het debat voortgezet. De Kamerleden, die maandag naar Su riname zouden vertrekken, hebben hun vertrek uitgesteld tot donderdag. STADSNIEUWS Jubilea Chr. school Hoge Morsweg Ia verband met het a.s. zilveren jubi leum van de heer IJ. Tijmstra, hoofd van de christelijke school aan de Hoge Morsweg, en het 25-jarig bestaan van dezé school, heeft zich o.l.v. de heer A. van Egmond (Jacob Catslaan 14) een jubileumcomité gevormd, waarin tevens zitting hebben de heren G. Marchand, secretaris (v. d. Spiegelstraat 28a) en J. P. Weenink. penningmeester (Tessel- schadestraat 15a). Oud-leerlingen, die de jubileum feestviering op 28 maart wensen mede te maken, kunnen hun naam en adres aan één der bovenstaan de adressen bekend maken. Bovendien kunnen zij een gift overmaken op de giro-rekening (no. 465861) van de heer Van Egmond. - 22 - 27 - 31 en 36 ct (Ingez Med.-Adv.) Huidzuiverheid - Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder EUROPA LN DE EEUW VAN HET ATOOM. Van 25 juli tot 5 augustus zal in het Kasteel „Oud-Poelgeest" te Oegstgeest het zesde Europese oecumenische jeugd- congres in Nederland worden gehouden, onder de titel: .Europa in de eeuw van het atoom". Thema's zijn: energie en macht van het atoom- het abc van de toekomst, de mens van morgen gebruikt atoomenergie ten bate van de mens, atoomsplitsing en Europees samengaan, „Automation" en atoomenergie, een nieuwe taak voor de kerken in de eeuw van het atoom. (INGEZ. MED.-ADV.) Piloten dreigen met sancties Besprekingen met directie zijn gaande (Van onze Haagse redactie) De vliegers van de K.L.M. eisen een salarisverhoging van 50 over het netto-loon. Volgende week zullen vertegenwoordigers van de vereniging van K.L.M.-vliegers hierover een onderhoud met de directie hebben. In kringen van deze vereniging doet het gerucht de ronde, dat wanneer de KLM-directie niet bereid is de looneisen van de piloten in te willigen, er maatregelen tegen de KLM zullen worden genomen, Zo is voorgesteld in burgerkleding te gaan vliegen. Dat niet ieder lid van de vereniging van KLM-vliegers het met deze eisen eens is. blijkt wel uit het feit, dat de voorzitter, gezagvoerder F. Peetoom, zijn functie heeft neergelegd en voor het lid maatschap van de vereniging heeft be dankt. De heer Peetoom heeft de ver eniging gedurende 20 jaar als bestuurs lid gediend. By de KLM-directie in Den Haag is echter nog niets officieels bekend. Van morgen werd een schrijven ontvangen, waarin de vereniging om een onderhoud verzocht, maar e en argumentatie ont brak. Men mag aannemen, dat het hier om de eis van salarisverhoging gaat. Woensdag zal de bespreking in Den Haag plaats hebben. Deze loonkwestie speelt reeds enige maanden in onze nationale luchtvaart maatschappij. Waren het enige tijd ge leden een aantal jonge piloten, die Eeuwen en eeuwen geleden bleek de I pannekoeken te gaan bakken als stond koorddanser reeds present om de men- [hij thuis in de keuken! sen op volksfeesten te vermaken. Menig gr k0mt geen einde aan de prachtige „Persfoto nummer één is een foto van artiest zocht het hoog in de ruimte, zijn verhalen in het album De Bonte een krijgsgevangene, die uit Rusland koord gespannen tussen twee torens terugkomt, doch door zijn eigen kind niet herkend en derhalve verstoten wordt. Een bijzonder aangrijpende foto! In de sportserie zijn de Russen domi nerend. Hun foto „Spelmoment bij bas ketball" werd door iedereen aangewe zen als de beste in die afdeling. De Nederlanders waren met hun in zendingen niet gelukkig; geen van deze viel in het Internationale gezelschap dan ook in de prijzen. „De zilveren camera", zijnde de prijs voor de beste Nederlandse foto ging naar de heer P. Machielsen. uit Amsterdam, Reeds in de Middeleeuwen keek men daar zijn ogen op uit en zelfs vandaag is dat stoute staaltje hier en daar nog te zien. De meest bekende van deze waaghalzen is Blondin geweëst. Op een hoog gespannen kabel stak hij de woeste Niagara waterval over en later ook de Theems te Londen en de Seine te Parijs. Ook balanceerde hij. op angstwekkende hoogte, staande op een stoel die met één poot op de kabel rustte. Of hij droeg de een of andere zonderling die zich daar toe aanbood, op zijn rug over het koord. En zijn sterkste staaltje was om met een fornuis naar boven te klimmen en voor een zeer geslaagde opname van Prins Bernhard met Marijke. 1 midden boven het stads- of dorpsplein Droom van het Circus". - geschreven door de circuskenners bij uitstek J. van Doveren en Fred Thomas, geïllustreerd met talloze leuke pentekeningen. Voor slechts f2.50 kunt U dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of per brief(kaart) bestellen bij het Kan toor ..Roomboteralbum". Postbus 47, Den Haag. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden, onder rembours. De bijbehorende plaatjes ontvangt U gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag! Florida wijst toelating neger tot universiteit at Het Hoge Gerechtshof van de Ameri kaanse staat Florida heeft vrijöag be paald, dat toelating van een neger tot de universiteit van deze staat zeker ern stige onlusten tot gevolg zou hebben en dat bijgevolg een zeker Virgil Hawkins, die reeds acht jaar probeert tot de uni versiteit toegelaten te worden niet in geschreven mag worden. Het Opperste Gerechtshof van de Ver. Staten heeft vorig jaar bepaald, dat de weigering in strijd is met de geest van de federale constitutie. Het Hoge Gerechtshof van Florida verklaarde vrydag echter, dat het Op perste Gerechtshof bij een vroegere uit spraak bepaald had dat de afzonderlijke staten zelf het ogenblik voor het op heffen van de rassenscheiding bij het onderwijs kunnen vaststellen. BINNENH* De Wereldgezondiheidsdag op 7 ajj.ii «j. zal dit Jaar Internatlonaal tot onder werp hebben Gezondheid en voeding" In Nederland zal dilt onderwerp onder de aan dacht worden gebracht door voordrachten, tentoonstellingen en excursies. Het totaal aantal bezoekers aan de 38ste RAI - te ntoonste 111 ng te Amsterdam bedraagt thans ruim 93 000. Familieleden en belangstellenden, ow zeer veel ouderen, hebben gistermiddag de toneelspeelster en sohryfster Caroline van Domelen naar haar laatste rustplaats op de begraafplaats Zorgvlied aan de Amstel begeleid. Uit de artistenwereld waren o.a. aanwezig Fien de la Mar. Jack Dlxon en Frlts Schiller sr. Bij de bloemstukken en kransen was er een van de Amsterdamse Stadsschouwburg. In de aula sprak ae broer van de actrice, Louis van Domme len. een bewogen en persoonlijk afscheids woord en aan de groeve dankte een neef, de heer F. H. H. \an Dommelen, namens de familie voor de belangstelling. De waarnemend Commandant Mari- tleme-middelen te Amsterdam, kapitein- luitenant ter zee Jhr J. A. Felth, heeft gistermiddag in de Marinekazerne te Am sterdam het bevel overgedragen aan kapi- teln-ter-zee A. H. W. \on Freijtag Drabbe. De nieuwe commandant Maritieme-mid- delen in de hoofdstad was tevoren Neder lands marine-attaché te Melbourne Hij volgt kapitein-ter-zee W. A Montanus op. die de zeedienst verliet en benoemd ls tot havenmeester van Amsterdam. In het legeringsgebouw van de WGF- Jcazerne te Harderwijk is een 20-tal porte- mon-naies en portefeuilles, Inhoudende to taal circa f 400.van slapende militairen ontvreemd. Twee jaar geleden omstreeks dezelfde tijd werd ln hetzelfde gebouw een diefstal gepleegd, waarbij voor een bedrag van f 1.200.werd ontvreemd. De brigade marechaussee stelt een onderzoek ln. Het secretariaat van het Nationaal Contact Comité Jungschlager, de overkoe peling van alle plaatselijke Jungschlager- comlte's in Nederland, deelt mede, dat de heer E. Guillaume als voorzitter van het comité is afgetreden en als zodanig is ver vangen door de majoor (bd) J. E. van Buuren De politie te Delft heeft 5 Jongens van 12 tot 18 Jaar aangehouden, die ver scheidene inbraken en diefstallen hebber, gepleegd. In een woning aan de Nieuwe Plantage werden uit een brandkast gou den en zilveren sieraden gestolen tot een waarde 'van f 600. Vanochtend tegen acht uur is de 46- Jarlge krantenbezorger J. J. van Slooten op de drukke Amsterdamsesbraatweg bij Baarn ter hoogte van de Jacob van Len- neplaan bij het oversteken van d>e weg door een auto gegrepen. Hij werd deerlijk verminkt en was op slag dood. Het slacht offer was fabrieksarbeider die ochtend bladen bezorgde. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. Op de Leeuwarderweg in Amsterdam- Noord ls gisteren de 64-Jarlge heer H. J. Tullencn, die pei fiets de weg wilde over steken. door 'n auto gegrepen. Het el ach t- offer werd zo ernstig gewond dat hy ter plaatee is overleden. Ter gelegenheid van het deze maand op Aruba te houden Caraibische congres voor geestelijke volksgezondheid zal de postadministratie van de Nederi. Antillen een bijzondere postzegel (zonder toeslag) u,tgeven. De frankeerwaarde van de zegel bedraagt 15 oent. (Ant. courant). De ver koopprijs hier te lande bedraagt 30 cent. Gistermiddag heeft op het kruispunt van Alkemadelaan-Ruychrocklaan een per sonenauto geen voorrang verleend aan een motorrijwiel. De bestuurder daarna haalde toen naar reohts uit, kwam in botsing met de trottoirband, waardoor de motor om sloeg en hijzelf over de motor tegen een boom werd geslagen. De berijder is vrij' wel onmiddellijk ter plaatse overleden. BUITENLAND Een colonne vrachtauto's van het Internationale Rode Kruis, die met kle ding, levensmiddelen en steenkool op weg was naar Boedapest, ls vrijdag aan de Oos tenrijks-Hongaarse grens aangehouden, al dus hebben ambtenaren van het Rode Kruis te Wenen meegedeeld Het personeel van de colonne bestond uitsluitend uit Zwitsers. Het Rode Kruis heeft bepaald, dat in het vervolg de te Wenen verzamel de hulpgoederen per trein naar Hongarije zullen worden gezonden, totdat de moei lijkheden over het wegverkeer zullen zijn opgelost. Hongaarse officieren, die de leiding heb ben bij het herstel van de prikkeldraad versperring langs de Oostenrijks-Hongaar se grens, hebben donderdag gedreigd het vuur te openen op Oostenrijkse persfoto grafen, voor het geval zij foto's zouden maken van de werkende Hongaarse mili tairen. aldus ls vrijdag te Wenen ver nomen. De Oostenrijkse bladen hebben dezer dagen tal van foto's gepubliceerd van Hongaarse soldaten, die aan de ver sperring werken. Een rechtbank te Stuttgart heeft donderdag de 57-jarige boekhandelaar Telch veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf wegens het verkopen van nationaal-sociallstlsohe lectuur. Teloh was schuldig bevonden aan het verkopen van ongeveer dertig exemplaren van een te Buenois Aires uitgegeven boek, waarin Hitier wordt verheerlijkt en een recht vaardiging wordt gezocht voor de natio- naal-soclalistlsche Jodenvervolging. In het centrum van Mulngyan ln Midden-Blrma zijn ruim duizend gebou wen woonhuizen, pakhuizen, fabrieken en een nieuw markt/gebouw door brand verwoest. Twee personen kwamen om het leven. De schade van de brand wordt ge- sohat op 400 000 gulden. In de ten zuiden van Mulngyan gelegen steden Pakokku en Pagan woedden branden waardoor een schade van 300.000 gulden werd aange richt. De voorzitter van de Westdudtse so ciaal-democratische partij, Ollenhauer, zal een bezoek brengen aan Israël. Het be stuur van de partij besloot vrijdag een uitnodiging van de Israëlisohe sociaal democratische party aan Ollenhauer aan te nemen. Over het tijdstip van de reis ls nog niets bekend. By Bes9ina op Sicilië zyn tientallen fossiele vissen gevonden, die een twintig miljoen jaar oud zyn. De lengte van de vissen varieert van 5 tot 85 cm. Een rechtbank te Stockholm heeft vrijdag twee Finnen wegens spionage ver oordeeld tot resp. negen en vier maanden dwangarbeid. De beide Finnen hebben in Zweden ten bate van Israël en ton nadele van Egypte gewerkt Na ontdekking van deze zaak werd Mosje Bar-or, die als zaak gelastigde was verbonden aan het Israë lische gezantschap te Stockholm, tot „per son non grata" verklaard. Een stuk van het standbeeld van Stalin te Boedapest, dat in de eerste da»en van de Hongaarse opstand door studenten omver is gehaald, zal zaterdagavond ln 'n Deense radio- en televisieuitzending wor den geveild ten bate van de Hongaarse vluchtelingen. Het stuk zou deel hebben uitgemaakt van de borst van Stalins uni form. De bekende Zwitserse componist en dirigent dr. Othmar Schoeck is te Zürich op 70-jarige leeftijd overleden. Tot zijn oeuvre behoren ongeveer 400 liederen met piano-begeleiding, zes koren met orkest, talryke strijkkwartetten, sonates en opera's t w. Venus", „Penthesilea", „Erwln en Elmlre", „Massimllla Doni" en de „Vissers man en zijn vrouw". Sch-oeok, ontving ln 1943 de muziekprijs van de stad Zürich, in 1945 de componis ten prijs van de Zwitserse Tonknstlerve - rein en voorts een eredoctoraat van de Universiteit van Zürich. De president van Brazilië. Kubitschek praktiserend geneesheer voordat hij zijn politieke carrière begon, heeft gisteren ge assisteerd by een operatie, waarbij voor de gebruikt. De operatie werd uitgevoerd door eerste maal ln Brazilië een kunsthart werd de Amerikaanse arts Earl Kay uit Cleve land. De patiënt, wiens hart twintig minu ten stilstond, was de vyfjarige Arthur de sa Palxoto. Negen Europeanen ls te Algiers huis arrest opgelegd, omdat zij ervan worden verdacht hulp te hebben verleend aan de opstandelingen. Drie van hen werden er donderdag van beschuldigd onderdak te hebben verleend aan „door de politie ge zochte moordenaars en rebellen Negen leden van het personeel van de gevangenis te San Quentln (Callfornlë) zijn overgeplaatst, omdat zij het mogelijk hebben gemaakt, dat Caryl Chessman het manuscript van zyn derde boek uit de ge vangenis heeft gesmokkeld. Chessman, die reeds sinds 1948 op de tenuitvoerlegging van zijn doodvonnis wacht, ls vooral be kend geworden door zijn eerste boek „Do dencel 2455" Aanbod van werkkrachten is zeer laag WENSEN VOOR VAKANTIE-HULPEN KENBAAR MAKEN. De daling van het aanbod van werk krachten zette zich, ook gedurende de periode van 25 februari t/m 2 maart, verder voort en bedraagt thans 275. De voorjaarswerkzaamheden in de landbouw breidden zich uit, terwijl ook de activiteit in de bouwseceor toenam. Het blijkt, dat de werkloosheid reeds vroeg in het voorjaar een uitermate laag peil heeft bereikt. De vraag naar arbeidskrachten onder ging geen wijziging en bedroeg 415 ge registreerde aanvragen; waarvan er 180 betrekking hadden op jeugdigen. Sinas mei 1956 beweegt de vraag zich op vrij wel gelijk niveau, n.l. steeds rondom de 400 éi 450 aanvragen, terwijl de reële per soneelsbehoefte beduidend hoger ligt. Vooral in de metaalindustrie, de textiel industrie (vezel, garen en stoffenfabrie- ken) alsmede in de betonwarenindustrie welke bedrijfstak van uitermate groot belang is voor de bouwnijverheid, bestaat een tekort aan arbeidskrachten, dat hier en daar spanningen teweeg brengt. Werkgevers, die zich van vakantie hulpen wensen te voorzien, doen goed nu reeds hun aandacht hierby te bepalen en hun eventuele wensen zo spoedig mogelijk aan het G.A.B. kenbaar te maken. Het aanbod van vrouweiyke arbeids krachten nam iets af en bedroeg op 2 maart 70. Het aantal geregistreerde aanvragen beliep 260, waarvan 50% betrekking had op jeugdigen. JOH. VAN WEEREN Tijdens een te Utrecht gehouden ver gadering van de Ned. Bond van Patroons in het Meubileringsbedrijf ls onze stadgenoot, de heer Joh. van Wee- ren, benoemd tot landelijk voorzitter. dreigden in burgerkleding te gaan vlie gen, thans wordt de actie dus over vrij wel het gehele front gevoerd. Bij besprekingen, die toentertijd ge houden zijn. had de KLM-directie be loofd de kwestie onder ogen te zullen zien. In kringen van de vereniging van KLM-vliegers wordt thans gesproken van een „op de lange baan schuiven" van het onderzoek naar de redelijkheid van de gestelde looneisen. Zy nog vermeld, dat het salaris van de piloten thans ligt tossen de 9 en 40 mille per jaar. Hoofdpersoon een Britse boer, die zijn huishoudster eens wilde verrassen met een juweel van een kerstkaart. Hij zette zyn pet op, greep de wan delstok en ging op weg naar heö postkantoor dat een uur gaans lag. Aan de lokettist vroeg hij een post zegel, plakte die op de kaart, deed de kaart in de brievenbur en ging weer op huis aan. Toen de boer thuis kwam, had de huishoudster de kaart al ontvangen. Chocolademelk kan een goede bestrijd ster van tandbederf zijn: Tot deze conclusie kwam een geleerde in Malnz. Het is hem namelijk gelukt uit cacaobonen stoffen af te zon deren die tandsteen tegengaan. Zijn advies om chocolademelk te drinken heeft echter één praktisch bezwaar: om het effect niet verloren te laten gaan, moet men de drank zonder suiker drinkenEen bittere pil. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Blaricum W. J. H. Baart te Aruba, met vertol hier te lande. Beroe pen te Sa&xum (toez.) J. Straatsma. kand. te Almelo. Aangenomen naar Etten (Geld.) J. J. Buskes, vicaris te Amsterdam naar Op- en Neder Andel A. Lam, kand. te Zeist, die bedankte voor Bruchen en. Kerkwijk, Den Bommel. Langerak, Middel- harnis. Polsbroek en VI 1st en voor St.- Maartensdijk. (toez.). GEREF. GEMEENTE Bedankt voor Moerkapelle W. Kage te Nunspeét. In de Oostenrykse stad Klagen flirt gaat men op een terrein van anderhalve hectare een miniatuurstad bouwen, die Mineurop" zal worden genoemd Men gaat te werk naar het voorbeeld van het Haag se „Madurodam". Op een schaal van 1 25 zullen beroemde Europese gebouwen wor den nagebootst. Twee Nederlanders zullen het werk lelden. De bouwkosten worden op drie miljoen gulden geraamd. Amerika is van plan zijn hulpver lening aan Joego-Slavlë te herzien, zo wordt van betrouwbare zijde ln Washing ton vernomen. Het zou vooral economische hulp op lange termijn willen verlenen ten behoeve van de Industriële ontwikkeling Hierom zou door Joego-Slavië zijn ver- zooht. Medio 1956 werd de hulp voor het grootste deel gestaakt, omdat men niet zéker was van de Joegoelavlsdhe houding. ZATERDAG Den Buroh't: Jazz-show City Hall. De Harmonie: Feestviering 50-Jarig be staan L.G.V. „Donar" voor de Jeugd: 2.30 uur nam.; receptie 5.30-6.30 uur nam.; feestviering ouderen 8 uur nam. Schouwburg: Uitvoering Gymn. Bond U.S.A. „Het witte schaap van de familie". 7.30 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote zaal): Feestavond 55-jarig bestaan „Werkmans Wilskracht". 8 uur nam. Luxor-theaterBijzonder kerkwerk, Herv. Gem. Inleider dr. P. L. Sohoonlietm. 10.30 uur voorm. Hogewoerd 175: Byeenkomst Jehova's Getuigen. 5.30 uur nam. SteensChuur 6; Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur voorm. MAANDAG. De Doelen: Ledenverg. Leldse Amateur Fotografen Ver. 8 uur nam. Wassenaar Verenigingsgebouw. Nutsavond. Spr. mr. Romke de Waard. Onderwerp: „Van speeldoos tot pierement" 8 uur nam. DINSDAG Rijksmuseum van Oudheden: Voor dracht prof. dr. H. Brunstlng over Kreta 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer)K. en O.-lezing. J. P. Strybos over Zuid-Frankryk en de Pyreneeën. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werf park 1). Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10— 12 en 24 uur. 's Zondags van 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten. 10 uu* v.m. tot 4 uur nam. UnlversiteltsblbllotheekTentoonstelling Oosterse handschriften 9.30-5.30 u. (t.e.m. 9 maart). BIOSCOPEN. Lldo „Vrouwen in boelen". 18 Jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „De man die teveel wist", 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Vier mannen der duisternis**, 14 jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. R*\ „Comanche", 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Piloot Quax ln Afrika" a. 1. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. /ondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. Donderdagcyclus „De onbekende soldaat". /aterdag 9 maart zyn geopend des mid dags, des avonds en des nachts voor het klaarmaken van spoedreceptenApotheek van Driesum. Mare 110, tel. 20406; Zulder- Apotheek, Lammenschansweg 4. tel. 23553 en Apotheek Oegstgeest. Wllhelmlnapark 8. Oegstgeest tel. 26274. Zondag 10 maart ls van 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur alléén geopend de Zulder-Apotheek. De zondagsdienst der hulsartsen te Lel den wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren de Jong, Mastenbroek, Veld- huijzen. Verhoef en van Wingerden. Te Oegstgeest door de doktoren v. Glab- beek. tel. 23949 en van der Vllet-de Vries. tel. 22331. By geen gehoor by Uw hnisarts ol specialist bel op doktersteletoon 22222. Oegstgeest (Witte Huls)Leden vergadering v.d. Rode Kruis. afd. Rynland. 9 uur nam. DONDERDAG. Gerecht 10: K. en O.-cursus Bloem schikken. 7} uur nam. Gulden Vlies: Demonstratiemiddag Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2J uur nam. Zoölogisch Laboratorium (Kaiserstr.) Filmavond Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. In den vergulden Turk: Ned. My. voor Nyverheid en Handel. Sp:\ prof. dr. C. J. F. Böttcher over de betekenis der grafo logie voor het bedrijfsleven. 12J uur nam. Schouwburg: Oud-studententoneel t.b.v. Studentensanatorium „Welkom thuis". 8 uur nam. Rehoboth: Ledenverg. Veron over Vos senjachten. 8 uur nam. VRIJDAG Pieterskerk: Avongebed 7.15—-7.45 uur nam. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Mallorca d S "3 iï wind ^0 E a o geh. bew. z 2 -2 0 geh. bew. zzo 4 -1 0 geh. bew. o 12 0 0 zwaar bew. z 4 7 5 mist o 6 a 0.1 motregen z 2 10 1 regen windstil 9 4 nevel z 3 10 7 zwaar bew. zo 3 10 3 zwaar bew. ozo 1 9 0 zwaar bew. windstil 4 0 geh. bew. nw 5 8 0 mist o 6 -2 0 regen o 2 5 4 regen zzo 2 5 5 mist zo 1 7 10 zwaar bew. windstil 5 0.1 regen windstil 3 0 regen bul no J 2 2 nevel windetül 4 motregen ono 3 7 "o ge*», bew. n 3 e OJ

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2