BIJ AANNEMING VAN DE KAMER-MOTIES ZAL DE REGERING MOGELIJK AFTREDEN Voorlopige regering ingesteld voor Euratom en Europese markt WEERBERICHT 1 Betogingen van 6 december door Hongaarse politie uitgelokt.... Waarde van gulden mag niet in gevaar komen „Kamer te optimistisch gestemd over bezuiniging Dr. Drees schrijft Eisenhower over de luchtvaartbesprekingen Hartelijke sfeer van Europese versta ndhoud i ng tussen de zes 96ste Jaargang ZATERDAG 9 MAART 1957 No. 29082 LEIDSCH mDAGBLAD Directeuri j. w. Henn^ DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte smgel l- Lelden Glro D0 57055 Hoofdredacteur» J. Brouwer f.7.— per kwartaal; f.2.35 per maand: 10.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Zacht weer Het K.N.M.I. verwacht: Enkele opkla ringen, maar ook hier en daar wat regen. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen zuid en oost. Zacht weer. 10 maart Zon op: 7.09 uur; onder: 18.37 uur. Maan op: 11.48 uur; onder: 3.12 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.03 en 21.46 uur. Laagwater te 4.19 en 16.58 uur. (11/3 hoogwater te 10.28 en 23,28 uur; laagwater te 5.32 en 18.29 uur). DR nummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel. Een van de vele ernstige gesprek kendie gistermiddag in de Kamer werden gevoerd nadat de regering net onaanvaardbaar over twee mo-1 Hofstra en de Kamervoorzitter dr. ties had uitgesproken. Van links Kortenhorst. naar rechts de ministers Zijlstra en Boedapest protesteert tegen opruiende Amerikaanse en Canadese poststempels Pamfletten gevonden in het Technologisch Instituut Hongarije heeft bij Amerika en Canada geprotesteerd wegens opruiende leuzen" op poststukken uit die landen. Zo kwam in de Amerikaanse poststempels dikwijls de leus voor „Volhardt in uw kruistocht voor de vrede" en in Canadese ..Waarom wachten tot het voorjaar? doe het nu". De persdienst van het Hongaarse leger heeft vrgdag bekend gemaakt, dat dins, dag bjj een onderzoek in het technolo gisch instituut in de hoofdstad documen ten. pamfletten, contra-revolutionaire ge dichten en een radiozender gevonden zijn. Voorts wordt vernomen, dat bij dat onderzoek 18 arrestaties werden verricht. Flf gearresteerden zijn later vrijgelaten doch zij beklagen zich erover, dat zij mishandeld zün. Een der beklaagden in het proces, dat op het ogenblik in Boedapest wordt ge voerd tegen elf personen die van contra revolutionaire activiteit beschuldigd worden, heeft vrijdag verklaard, dat de politie de betogingen van 6 december op touw gezet had om de wapens die nog in het bezit van studenten en andere jongeren waren, in beslag te kunnen nemen. Deze beklaagde. Ferenc Kovath, is een vroeger lid van de politieke politie. Hij was in 1955 als politieman ontslagen. Hij staat terecht wegens medewerking aan een illegaal blad. Toen de rechter vroeg waarop hij zijn beschuldiging aan het adres van de po litie baseerde, verklaarde Kovath, dat de aanplakbiljetten die hij en zijn vrien den gedrukt hadden en waarin de beto gingen van 6 december afgeraden wer den, versctieurd waren, terwijl aan plakbiljetten waarin de bevolking voor de demonstraties opgeroepen werd en die herkenbaar waren aan een rood bloempje in een der hoeken, onbescha digd bleven. Vijf dominees gearresteerd Radio-Boedapest heeft bekend ge maakt, dat de Hongaarse regering vrij dag, op verzoek van de vakverenigingen, besloten heeft de wet op de nationale feestdag te wijzigen. Hierdoor zal op de 15de maart de dag waarop de revolutie van 1843 wordt herdacht gewoon worden door gewerkt. Alleen de schoolkinderen krij gen vrijaf op deze dag. De Hongaarse politie heeft vijf voor aanstaande predikanten van de Calvi nistische kerk in Boedapest gevangen genomen, aldus verluidt uit gewoonlijk betrouwbare bron. De regering heeft hen van tegenrevolntionaire activiteit beschuldigd. Bisschop Ravasz en dr. Pap, de leiders van een ..verjongingsbeweging". waar van ook de vijf predikanten aanhangers waren, zouden onlangs van hun vroegere kerkelijke functies zijn „geïsoleerd": de bisschop is uit Boedapest naar een dorpje in de buurt van de hoofdstad vertrokken en dr. Pap is „om gezond heidsredenen" met verlof gegaan. (Van onze parlementaire redacteur) Er is in de Tweede Kamer een grote meerder heid voor een motie-Biewenga om een extra steun van 50 miljoen gulden voor de landbouw niet te blokkeren, maar het geld voor de uitbetaling te vinden door verdere bezuiniging. Er is ook een meerderheid voor 'n motie Janssen om de subsidie op melk ten bedrage van 60 miljoen gulden per jaar te handhaven, eveneens door verdere bezui niging. Indien die moties zouden worden aange nomen, zou het Kabinet echter daaruit consequen ties trekken en aftreden. Niemand gelooft in ernst dat het zo'n vaart zal lopen, maar toch heerst er even spanning. De beslissing over de moties is uit gesteld tot volgende week dinsdag. Men wil dan eerst nog eens even praten. Regeringsbeleid moet zeker gesteld! De minister van Financiën, de heer Hofstra, verklaarde gisteren dat de re gering het als onmogelijk beschouwt nu reeds als zeker aan te nemen, dat elk willekeurig bedrag van bijv. 50 of 60 miljoen gulden door bezuiniging kan worden gedekt. Die onzekerheid zou een voortdurende bedreiging zijn voor de waarde van de gulden, want uitgaven waar geen dekking tegenover staat, kunnen alleen in flatoir worden gefinancierd. De Kamer oordeelt te optimistisch over de financiële toestand en ook over de mogelijkheden van bezuiniging, zei minister-president Drees tenslotte. Daar om moet de regering oppassen, dat zij door uitspraken van de Kamer niet in een positie geraakt waardoor wezenlijke delen van haar beleid niet zouden kun nen worden uitgevoerd. Het is nu de vraag wat de Kamer na het dreigement van de regering met de moties zal doen. Men heeft de indruk dat de motie-Bie wenga over de 50 miljoen gulden voor de landbouw in ieder geval wordt ge handhaafd, maar het is dan helemaal niet zeker dat zy een meerderheid krijgt. Aan de motie van de heer Janssen over de melkprijs schijnt de KVP een nadere uitleg te willen geven. Men wil betogen dat niet 60 miljoen gulden per jaar moet worden gedekt, doch slechts de helft, om dat er op de begroting rekening mee is gehouden dat de subsidie pas in de loop van het jaar zou worden afgeschaft. Er zou dus eenmaal 30 miljoen moeten wor den gedekt als de subsidie op melk met ingang van 1 januari 1958 zou worden afgeschaft. Indien zij zou worden afge schaft uiterlijk 1 juli 1958 zou op de be groting van dat jaar ook slechts 30 mil joen nodig zijn. Men zal moeten afwach ten of minister Hofstra dinsdag een on zekere dekking voor 30 miljoen gulden per jaar wel verantwoord acht. Waar schijnlijk is dat niet. De befaamde druppel! In het algemeen vond minister Hofstra gisteren dat er te gemakkelijk wordt gepraat over de mogelijkheid van ver dere bezuiniging en grotere uitgaven. De totale bezuiniging omvat een groot aantal posten die nog heel wat bezwa ren zullen oproepen. Dan moet men niet al te optimistisch spreken over be- Nieuwkoopse bravoerrijder verminkte meisje veer het leven 3 WEKEN GEËIST IN HOGER BEROEP (Van onze Haagse redactie) Een 25-jarige Nieuwkoopse monteur, die gistermiddag voor het Haagse Ge rechtshof terechtstond wegens het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld een 18-jarig meisje dat hjj in de Dorpsstraat te Nieuwkoop met zyn motor had aangereden zal voor haar leven aan één oor doof blijven werd in een rapport van de plaatselijke politie beschreven als een trouw cafébezoeker, die ondanks zijn jeugdige leeftijd al op de „zwarte lijst" van de Nieuwkoopse caféhouders gestaan heeft, en als een gevaarlijke branieschopper, die als een dolleman op zijn motor door het dorp pleegt te rijden, soms zelfs zonder het stuur vast te houden. Als hij niet dron ken is. durft hij geen meisje aan te kijken, maar als hij het wel is, haalt hij de ergerlijkste baldadigheden tegen ze uit. aldus het rapport. De jongeman was tenlastegelegd dat hij door zijn hoogst roekeloze en onvoorzichtige ma nier van motorrijden is schuldig geweest aan de aanrijding met een 18-jarige Nieuwkoopse dienstbode. De bravoerrijder werd door de politie rechter veroordeeld tot een gevangenis straf van en week en tot betaling van door het meisje gederfd loon ten bedrage van f. 150,Van dit vonnis was hij bij het Haagse Gerechtshof in hoger be roep gegaan omdat hy de straf te zwaar vond. De procureur-generaal vond dat de verdachte er te goed afgekomen is en eiste daarom drie weken hechtenis, toewijzing van de vordering van f. 150. en ontzegging van de rijbevoegheid voor de ty'd van een jaar, waarvan een half jaar voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd. De vader van het meisje ver klaarde ter zitting dat hij tegen de ver dachte alsnog een schadevergoedingseis zal instellen terzake van het blijvende letsel van zijn dochter. Het Hof zal op 22 maart arrest wijzen. zuiniging. Voor de landbouwsteun eiste minister Hofstra volledige dekking. De beschikbare ontvangsten moeten de uitgaven volledig dekken, want kleine verschillen tussen ontvangsten en uit gaven beslissen altijd over inflatie en het is de druppel die de emmer doet overlopen. De kaspositie van het Rijk is nog moeilijk en zij wordt pas in 1958 mis schien beter. Indien de regering niet de oplossing had gevonden van blokkering van de 50 miljoen eigenaarslasten voor de landbouw, dan zouden de boeren over dit jaar die 50 miljoen niet krijgen. Met de blokkering worden hun rechten er kend, maar de uitbetaling wordt verscho ven naar een later jaar wanneer de uit betaling verantwoord kan worden ge acht. Er is nu wel gezegd, aldus minister Hofstra, dat de financiële toestand vol gend jaar misschien wel kan meevallen en dat de uitbetaling van de 50 miljoen dan wel mogelijk kan zijn, maar wij moeten geen definitieve maatregelen nemen, die ons straks in de grootste nood kunnen brengen. Vaart haringvloot op 21 mei uit? Vlaggetjesdag op 18 mei? (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen is het zo goed als zeker, dat de helft van de Neder landse haringvloot op dinsdag 21 mei zal uitvaren, een week later gevolgd door het tweede gedeelte. De Redersvereniging voor de Neder landse Haringvisserij heeft althans een advies van deze strekking uitgebracht aan het Produktschap voor Visserypro- dukten, dat de datum van het uitvaren ter haringvisserij in een verordening moet vastleggen. Het Comité Vlaggetjesdag Schevenin gen, dat dezer dagen zijn eerste bijeen komst heeft gehouden, houdt met het oog op het advies van de Redersvereni ging rekening met de viering van Vlag- Cl ry ging reKening met ae viering v olOf Op pag. 4 getjesdag op zaterdag 18 mei. President doordrongen van groot belang De Nederlandse ambassadeur te Washington, dr. J. H. van Roijen, heeft aan president Eisenhower een brief van minister-president dr. Drees overhandigd over de Nederlands-Amerikaanse onderhandelingen inzake de burgerlijke luchtvaart, die op 19 maart zullen worden hervat. verdediging van het Westen en voor de bevordering van de Westeuropese inte gratie. Dr. Van Roijen deelde mede: „Ik denk. dat het feit, dat dr. Drees een brief geschreven heeft aan de president het. belang aantoont, dat mijn regering en land aan de komende onderhandelingen hechten". Uit wel-ingelichte kring wordt verno men, dat men gelooft, dat de „nota" de nadruk legt op het grote belang, dat. Nederland hecht aan het welslagen van de onderhandelingen. Men meent, dat de nota ook wijst op de grote economische rol, die de K.L.M. in Nederland vervult en dat de inkom sten van deze maatschappij een belang rijke factor zijn voor de welvaart van Nederland. De brief zou ook de nadruk leggen op het feit, dat Nederland altijd het uiterste heeft gedaan om bij te dragen aan de De Nederlandse ambassade in Wash ington heeft een gunstig verslag aan de Nederlandse regering gezonden in zake de bespreking, die ambassadeur Van Roijen met president Eisenhower heeft gehad inzake de burgerlucht vaart. Van betrouwbare zijde werd verze kerd, dat president Elsenhower volko men doordrongen is van de noodzake lijkheid voor Nederland, tot een bevre digende luchtvaartovereenkomst te komen. Doch hij is op het ogenblik niet in de gelegenheid, enige verplichting aan te gaan. (Van onze correspondent in Brussel) Vertegenwoordigers van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België. Nederland en Luxemburg hebben tijdens besprekingen te Brussel een „voorlopige regering" voor de Euratom en de gemeenschappelijke markt ingesteld. Dit lichaam, dat geleid zal worden door de Westduitse ambassadeur in de Belgische hoofdstad, Carl-Friedrich Ophüls, zal de weg moeten effenen voor de uitvoering van de twee verdragen in de periode tussen de ondertekening op 25 maart te Rome en het van kracht worden door de goedkeuring in de verschillende parlementen. Vannacht oni twee uur eindigde in het kasteeltje Hertoginnedal bij Brussel het overleg over de gemeenschappelijke markt: er werd volledige overeenstem ming bereikt over de hangende kwesties. De naar Frans Afrika geëxporteerde Nederlandse kaas zal voortaan hetzelfde invoerrecht betalen als de Franse kaas. Dit ingevolge de overeenkomst, dat er geen discriminatie (achteruitzetting) zal zijn tussen de produkten, welke door de zes landen naar de overzeese ge biedsdelen worden uitgevoerd. Deze gebieden zullen echter hun eigen buitentarief houden en de produkten van de gemeenschappelijke markt ermede belasten. Besprekingen tussen Macmillan en Mollet De Britse premier, Macmillan, en zyn minister van Buitenlandse Zaken, Sel- wyn Lloyd, arriveerden vandaag in Pa rijs voor besprekingen met premier Mol let en minister van Buitenlandse Za ken Pineau. Het is de eerste ontmoeting van de premiers der twee landen sinds het gewapende optreden tegen Egypte. Volgens doorgaans betrouwbare krin gen wil Macmillan allereerst spreken over de verbinding tussen de Europese vrije handelszone en de gemeenschappe lijke markt. Voorts verwacht men, dat de twee staatslieden tot een gemeen schappelijk standpunt zullen komen tegenover een eventuele actie van Egypte tegen Israël. Mollet zal wellicht ook de kwestie van de voorgenomen inkrimping van de Britse strijdkrachten aan de orde stellen. Gisteren is Prins Bernhard op Schiphol teruggekeerd van zijn be zoek aan de Verenigde Staten. Hij werd welkom geheten door Konin gin Juliana. Gloednieuw „ijzeren gordijn" langs de Hongaarse grens (Van onze Weense correspondent) Een echt en splinternieuw ijzeren gordijn is aan de Hongaarse grens in de maak en wel voornamelijk in het zuide lijk Burgenland. In het gebied van Hei- ligenkreuz, Oberwarth, Schachendorf en Rechnitz alsmede in de hoek ten oosten van Neusiedlersee, worden weer prikkeldraad versperringen opgetrok ken. terwijl daaromheen mijnenvelden worden aangelegd. In tegenstelling met vroeger ligt dit nieuwe „ijzeren gordijn" vlak achter de vlaggetjes, die de Oos tenrijkse grens aangeven, zodat er van een niemandsland geen sprake meer is. Het werk wordt gedaan door opbewa- pende soldaten, die echter onder controle staan van zwaar gewapende leden van de veiligheidspolitie. Dit alles kan men nu vanuit Oostenrijk dagelijks zien en zelfs fotografemn, alleen loopt men daarbij gevaar onder vuur te worden genomen. Iedereen die zich in de buurt van de grens vertoont, ziet de geweer lopen van de bloedhonden der A.V.H. (communistische ..veiligheidspolitie" op zich gericht. MATTEOTTI BLIJFT. Het bestuur van de Italiaanse sociaal democratische party heeft gisteravond eenstemmig de ontslagaanvrage van Matteo Matteotti, de secretaris-generaal van de party, verworpen. Ook verwierp het bestuur de eis van Matteotti, dat de sociaal-democratische party uit de regeringscoalitie zal treden. Matteotti wilde aftreden uit protest tegen de benoeming van prof. Togni, lid van de rechtervleugel der christendemo cratische partij, tot hoofd van het nieu we ministerie voor Toezicht op Indus trieën, waarin de staat de meeste aan delen bezit. Het partijbestuur heeft ver klaard, dat aan de premier de verzeke ring gevraagd zal worden, dat de so ciaal-democratische beginselen wel ker aanvaarding een voorwaarde voor toetreding van de socialisten tot de regeringscoalitie was geëerbiedigd zullen worden. Matteotti heeft daarip zijn ontslag aanvraag ingetrokken. Het partijbestuur heeft voorts beslo ten, dat in juni het volgende partycon gres gehouden zal worden. De taliaanse socialisten hebben breuk hersteld

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1