ZATERDAG 9 MAART WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 Een beangstigend probleem vraagt om een weloverwogen oplossing in streekverband Waar moet Sleutelstad heen met een kwart miljoen inwoners over een kwart eeuw? BENAUWENDE 5,5 miljoen in de Randstad van 1980 VERWACHTING GROOT-LEIDEN EN DE RANDSTAD HOLLAND (Van een bijzondere medewerker) In de afgelopen tien jaar is Leiden voortdurend met volharding, doch zonder succes op weg geweest naar een inwonertal van honderdduizend. Misschien is dat geringe succes oppervlakkig gezien een zegen, want zelfs voor de nog geen 95.000 inwoners van thans kon niet voldoende woonruimte geschapen worden. Dat heeft twee oorzaken. In de eerste plaats de alge mene nood op het gebied van de woningbouw en in de tweede plaats het feit, dat Leiden volgebouwd is. Hier en daar kan het ten koste van recreatie en andere be langen nog wat bouwgrond bij elkaar scharrelen, maar van een weloverwogen plan-op-lange-afstand kon niets komen. En men is niet ten onrechte huiverig om inciden tele oplossingen te vinden, want waar gewoekerd moet worden, kan men de grote lijn niet meer in het oog houden. En die grote lijn is juist van kardinaal belang wanneer wfj een oog slaan op de problemen van Leiden en omstre ken in de ontwikkeling van de Randstad Holland. Serieuze planologen en sociografen, die het probleem van de „Randstad Holland" bekijken, dat verbijsterend groeiende bevolkingscentrum in het westen des lands, zijn eT van overtuigd dat de Sleutelstad over een kwart eeuw, om de gedachten te bepalen in 1980, een wooncentrum voor een kwart miljoen zielen zal moeten zijn. Daarbij moet niet direct gedacht worden aan Leiden binnen de huidige grenzen noch aan een door annexatie of grens wijziging groter geworden Leiden, maar aan het agglome raat Leiden, dat zich over gemeentegrenzen kan uitstrek ken, mits Ja, mits. Mits in een weloverwogen streekplan de lijnen worden aangegeven waarlangs de onafwendbare ontwikkeling zich kan voortzetten. De ontwikkeling van Leiden als werk- en wooncentrum, de ontwikkeling van de omliggende gemeenten, de ont wikkeling van de verkeersmogelijkheden, de ontwikkeling van recreatiegebieden, kortom de ontwikkeling van een gezonde harmonische samenleving in de Randstad Hol land vergt meer dan een plaatselijk zoeken naar inci dentele oplossingen, die voor enkele jaren misschien voldoen, maar op den duur een aanfluiting vormen van de gedachte, dat regeren vooruitzien is. Zonder dat vooruitzien en het aanvaarden van de con sequenties daarvan, loopt het in de Randstad Holland en dus ook in en om Leiden op een chaos uit. Het is nu de hoogste tijd om dit te voorkomen. keer tussen Leiden en Haarlem min der druk is dan tussen Leiden en Den Haag. Maar over deze vaarweg is nog pas het eer ste woord gespro ken! (Foto L.D./Van Vliet.) Met de naam Randstad Holland wordt de krans van grotere en kleinere steden en forensenplaatsen aange duid, die Amsterdam, Den Haag, Rot terdam en Utrecht tot zwaartepunten heeft, doch daarnevens omvat de Zaanstreek, het Gooi, Haarlem, Leiden, Delft, Gouda, Dordrecht, Zeist, etc. en al het daartussen liggende gebied. Ons land telt thans tegen de 11 mil joen zielen, waarvan er rond vier mil joen in die Randstad wonen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek verwacht, dat er in 1980 veertien mil joen Nederlanders zullen zijn en het is niet aan te nemen, dat dan het einde van de groei bereikt is. Op grond van deze cijfers neemt men aan, dat in 1980 in de Randstand vijf k vfjf-en-een-half miljoen mensen zullen wonen. De Randstad zal dan van een krans van grotere en kleinere steden zijn samengegroeid tot twee uit gestrekte woon- en werkgebieden, één met Amsterdam als kern en zich uit strekkend van Wijk-aan-Zee tot Wijk bij-Duurstede, en één met Rotterdam als kern en liggend van Katwijk tot Gorinchem. Een benauwende gedachte, die noopt tot ruimer begrip van de problemen waarvoor wij staan. Voor de bewoners van Leiden en omstreken is het belangrijkste wat er zal gebeuren in het gebied ten noor den van Den Haag. Nu is de verwach ting, dat Den Haag en omstreken (Leiden en Delft) zullen groeien tot IV4 miljoen inwoners. Den Haag kan nog maar weinig zelfstandig groeien, omdat deze stad beklemd is tussen het Westland en het waterleidingsgebied bij Wassenaar. De bevolkingsgroei van Den Haag zal zich dus moeten ver plaatsen naar Leiden en Delft. Daar om verwacht men, dat de Leidse agglo meratie zal groeien tot een kwart miljoen inwoners in de komende kwart eeuw. Wat is de .Leidse agglomeratie? Met de lelijke term .Leidse agglo meratie" wordt bedoeld de gemeenten Leiden, Oegstgeest, Voorschoten, Zoe- terwoude, Leiderdorp en Warmond. Soms telt men daarbij ook nog de ge meenten Katwjjk, Rijnsburg en Val kenburg. Dit geheele gebied, dat men wellicht beter Rijnmond kan noemen telt nu ongeveer 165.000 inwoners. Hier zal dus nog een plaats gevonden moe ten worden voor nog 100.000 bewoners meer. Waar moet de extra aanwas wanen 7 Wat zijn de mogelijkheden? In het zuiden wordt het gebied van de Rijnmond van Den Haag geschei den door het villa- en waterleidingge bied Wassenaar en het glasdistrict Leidschendam. Dit is een gelukkige factor, waardoor het aaneen groeien van de Rijnmond en Den Haag waar schijnlijk voorkomen kan worden. In het westen ligt de zee, in het noorden liggen de bollenvelden en de meren en in het oosten het Hollandse weidege bied. Het gebied van de Rijnmond is dus scherp begrensd en hier moet deson danks een extra bevolkingsaanwas komen te wonen. Wanneer we nu bedenken, dat Leiden binnen 10 jaar volledig volgebouwd zal zijn en dan zelfs de eigen bevolking geen onderdak zal kunnen geven, dat Katwijk wel enige speling heeft, maar Valkenburg bijna geheel vliegbasis is. dat Rjjnsburg bestaat van zjjn tuin- bouwgrond en daarvan geen vierkante meter kan missen, dan is het duidelijk, dat Voorschoten, Oegstgeest, Leider dorp en Zoeterwoude de stoot zullen moeten opvangen. Het wordt hierdoor eigenlijk meer een streekprobleem dan een stadsprobleem. Waar die extra-bevolking zal moeten wonen, daarover bestaan bij de plano- ligisehe diensten ideeën, waarover iets duidelijk wordt uit rapporten en be schouwingen. Er wordt gedacht aan een industrie terrein in Zoeterwoude tussen de Rijn en de spoorweg en daarbij een woon gebied tussen de Weipoort en de huidige Zoeterwoudse dorpskern. In Zoeterwoude zou dan verder nog ten zuiden van de Vrouwenweg een grote stadswijk verrijzen, die zich zal uit strekken tot Rijksweg 4 B. Voor Lei derdorp wordt verwacht, dat het Zijl - kwartier en het dorp aan elkaar zullen groeien en dat in de buurt van Hoog- made een kleine stad zal ontstaan. Het land tussen de Papenlaan in Voorschoten en de Rijndijk zal geheel volgebouwd worden. Er komt dus een stad van Hoogmade tot de Papenlaan. van het Groene Kerkje in Oegstgeest tot de Zuidbuurt in Zoeterwoude. Langs de Rijn zullen de industrieter reinen aan elkaar groeien van Katwijk tot Alphen. Wegennet rond Leiden Ten westen van Leiden loopt de Rijksweg 4, nu nog één van de drukste wegen van Nederland. Ten oosten van Leiden wordt hard gewerkt aan Rijks weg 4 A, die loopt van Burgerveen in de Haarlemmermeer naar het vliegveld Ypenburg bij Delft. De Rijkswegen 4 en 4 A zullen verbonden worden door Rijksweg 4 B. Deze weg, die eerst door het Mors- kwartier en zuidwest zou lopen, zakt steeds verder naar 't zuiden. De heren planologen zyn het nog niet helemaal eens over het traject. Dat zijn de plannen van het Rijk, maar ook de provincie heeft een we genplan. Als geheel nieuwe wegen komen daarin voor een „forensenweg" van het Bezuidenhout in Den Haag naar het Station Leiden en een weg ten noorden van Leiden en Oegstgeest van Roelofarendsveen naar het Groene Kerkje te Oegstgeest. Hierbij zal dan nog een verbinding komen langs ver beterde en verbrede bestaande wegen met de provinciale weg van Wassenaar naar De Zilk. De Vinkenweg in Rijnsburg wordt dan een hoofdweg. Het Groene Kerkje wordt een belangrijk kruispunt, want er wordt ook nog gedacht aan een weg vanaf dit kruispunt ongeveer langs de Dorpsstraat en Maredijk in Oegstgeest en door de Kikkerpolder naar het sta tion in Leiden. Het Stationsplein wordt dan het cen trale verkeersplein voor het gehele stadsgebied. De weg door de Kikker- polder geeft aansluiting op Rijksweg 4, de verlengde Willem de Zwijgerlaan op Rijksweg 4 A, de Plesmanlaan zal aan sluiting geven op de forensenweg en op de Rijksweg 4. Welke invloed dit alles zal hebben op de verkeersproblemen in de stad Leiden is moeilijk te voorspellen; men kan alleen zeggen, dat verwacht mag worden, dat de oude weg door Oegst geest en Leiden, namelijk Geversstraat Rijnsburgerweg, Stationsstraat, Steen- straat, Breestraat en Levendaal sterk in belang zal verminderen. Het door gaande verkeer immers zal vele goede mogelijkheden hebben om langs de oude kern te gaan. Betere route voer waterverkeer De waterverbinding van Katwijk met de zee gaat langs de Rijn, door Leiden naar de Zijl. Een lange weg met veel bruggen en veel oponthoud, voor de schepen en voor het wegverkeer. Het laat zich aanzien, dat met de groei van de stad ook het aantal brug gen zal toenemen, dus nog meer obsta kels voor het verkeer te *rater, maar ook voor het wegverkeer. Het was om deze reden, dat de heer Meester de Leidse raad voorstelde om de vaarweg door de stad te verleggen. Uit de discussie in de raad, die hierop volgde, bleek, dat binnen de Leidse gemeentegrenzen alleen de mogelijk heid bestond om de Korte Vliet tot een groot vaarwater te maken. Maar ook dit is een noodsprong, de heer Meester gaf daarom later in overweging om van de Warmonder tolbrug een kanaal te graven naar de Zijl (dat op de kaart als E.M.-kanaal ofwel Eibert Meester Kanaal staat aangeduid). Katwijk zou dan een rechtstreekse verbinding hebben, ter wijl het aantal bruggen beperkt zou kunnen blijven, omdat toch deze lijn ongeveer als de grens van de bebou wing wordt gezien. De bruggen over de Rjjn zouden dan vaste bruggen kunnen worden en de beweegbare spoorbrug bij De Vink zou dan naar Warmond ver plaatst kunnen worden. Dit geeft voor de spoorwegen het voordeel, dat de noodzakelijke verho ging van de spoorbaan bij De Vink eenvoudiger wordt en dat de brug over het Galgewater minder vaak open zal moeten. Voor de scheepvaart komt er wat meer ruimte, omdat het trein ver* Stimulans uit Katwijkse haver. Welke invloed even tueel de zeehaven van Katwijk zou hebben op het ver keer langs het wa ter is moeilijk te zeggen. De loggers zullen dan verdwij nen uit de binnen wateren. maar het valt echter wel te verwachten. dat vooral de kustvaart veel belangstelling zal hebben voor deze haven, daar Katwijk een groofc achterland heeft. De mogelijkheid om met kustvaar ders binnen te ko men zal zeker een stimulerende wer king hebben op handel en industrie Onderlinge gemeentelijke samenwerking Moeten alle be trokken gemeenten in dit gebied sa mengevoegd wor den tot één grote? Of kan er een vorm van vrijwillige of verplichte samen werking komen voor de gemeen ten? In de Leidse ge meenteraad is her haaldelijk aange drongen op overleg met de nabuur gemeenten. Ten Zo dringt het woongebied het ruime Hollandse polderland binnen. Dit is de torenflat, die aan de Kanaalweg te Leiden in aanbouw is. Komt men niet tot een weloverwogen plan, waarin woon-, werk- en recreatieterreinen harmonisch zijn verdeeld, dan dreigt een chao- siotte is er een tische steenwoestijn te ontstaan, waarin gelukkig leven niet meer mogelijk is. voorstel gedaan om adviesraad zal gekozen worden door de bevolking en de bevoegdheid krijgen adviezen in zaken van ruimtelijke or dening te geven aan de gemeentebe sturen. te komen tot 'n adviesraad bestaande uit raadsleden uit Leiden. Leiderdorp, Zoeterwoude, Voorschoten, Oegstgeest en Warmond. De bedoeling van de Leidse raad is hierbij vooral om te komen tot een openhartig gesprek waarin het wantrouwen, dat bij de kleinere gemeenten bestaat tegenover de plannen van hun grote buur, weg genomen zou kunnen worden. Over de vorm van samenwerking is al veel gesproken en misschien kan spoedig over het probleem van de sa menwerking nieuwe ervaring worden opgedaan. Want er is kort geleden bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend voor een adviesraad voor het gebied van de IJmond. De IJmond, dat zyn Velzen, Beverwijk en Heems kerk. het gebied dus dat sterk be- invloed wordt door de Hoogovens. Die Gevaren kloppen aan Ei- bestaat een reëel gevaar, dat de omgeving van Leiden overspoeld zal worden met nieuwe industrieën en met forensenwijken, dat er een eindeloze steenwoestijn ontstaat. Wanneer we UIMDIGE BEBOUWING In bijgaande tekening is geschetst, hoe op het ogenbik de toekomst van de Leidse agglomeratie er uitziet. In tegenstelling met de andere bestaan de wegen stippellijnenis de Rijksweg 4A als de belangrijkste verkeers verbinding van thans met een dubbele dikke lijn aangegeven. De letters H.S. betekenen Haagse Schouw. De niet zwarte of grijze gebieden binnen de Rijkswegen 4, 4A en 4B en de ontworpen provinciale weg tussen Rijks wegen 4 en 4A ten noorden van Leiden wtt men onbebouwd laten vit velerlei stedebouwkundige overwegingen, onder meer teneinde voldoende recreatieterrein ter beschikking te houden. De voorgenomen bebouwing tussen de spoorbaan naar Den Haag en het verlengde van de Nieuwe Vaart ten zuidwesten van Rijksweg 4A (ter weerszijden van de Voorschoterweg) schept het gevaar, dat langs een omweg Leiden en Den Haag toch aan elkaar groeien, hetgeen men elders door gelukkige omstandigheden hoopte te kunnen voorkomen. niet oppassen zal al de aantrekkelijk heid van onze streek met haar duinen en meren geheel verdwijnen. Dan zul len industrierookgassen de bollentelers verdrijven uit de Bollenstreek, zoals ze nu reeds uit Kennemerland verdreven worden. Dan zal een steeds sterker wordende waterverontreiniging het water onbruikbaar maken voor land en tuinbouw en voor het bevloeien van de duinen ten behoeve van de drink watervoorziening, zoals reeds bij Den Haag is gebeurd. Er zal dus iets gedaan moeten wor den om deze gevaren zoveel mogelijk te beperken. En er wordt iets gedaan. Er wordt in ambtelijke sfeer gewerkt aan een streekplan voor de Leidse ag glomeratie. Wat is een streekplan? Zijn er nog geen plannen genoeg? Heeft niet iedere gemeente een uit breidingsplan? Waarom dan nog een streekplan? Een streekplan regelt de grondbestem- ming in hoofdzaken en dient om de uitbreidingsplannen van gemeenten in een bepaalde streek met elkaar in over eenstemming te brengen. Het dient om bepaalde belangen van land- en tuin bouw, van recreatie, van watervoorzie ning en van de industrie tegen elkaar af te wegen. Het dient om te voorko men, dat naast een tuindorp in de ene gemeente, een fabriekscomplex in de aangrenzende gemeente ontstaat, dat iedere gemeente zich zelf volbouwt in het vertrouwen, dat de buurgemeenten wel zullen zorgen voor de recreatieter reinen en voor de agrariërs. Een streekplan, dat veelal vooral op een verdere toekomst is gebaseerd, geeft industriëlen en bouwers een in druk van de mogelijtoheden in groter verband. De grondgebruikers weten wat er boven hun hoofd hangt en hierdoor kunnen soms grote onkosten vermeden worden. Voorbeeld hoe hef niet moet Om een voorbeeld te noemen: de ge meente Leiden heeft enige jaren gele den een aantal tuinders met veel kos ten naar Leiderdorp verplaatst. Het is echter waarschijnlijk, dat de gemeente Leiderdorp binnen de 25 jaar deze tuindersbedrijven opnieuw zal moeten verplaatsen en weer met veel kosten. Wanneer er een streekplan had bestaan dan zouden deze tuinders denkelijk liever verplaatst zijn naar een gebied, dat naai- planologische verwachting wel tuinbouwgebied zal blijven. Maar een streekplan heeft ook nog andere voordelen. Het is namelijk een openbaar stuk, waaraan een uitge breide openbare voorbereiding, waar bij gemeentebesturen en particulieren hun bezwaren kenbaar kunnen maken, vooraf gaat. Het wordt dan in het openbaar door het provinciaal bestuur vastgesteld. Dit is beter dan de huidige situatie. Immers nu moeten de Gede puteerde Staten de uitbreidingsplan nen goedkeuren en zij zullen deze plannen ook wel beoordelen aan de hand van een algemene opvatting over een bepaalde streek, maar deze opvat ting is een persoonlijke, althans die van een provinciaal planbureau, die met een verandering van persoon ce- heel kan wijzigen, zonder dat belang hebbenden erin gemoeid of gekend worden. Zelf der,(ten dringende noodzaak Gezden de te verwachten ontwikke ling is de spoedige vaststelling van een streekplan gewenst. Maar men kan niet opschieten, omdat de nieuwe wet op de ruimtelijke ordening er nog niet is. Maar misschien zou men toch wel vast een voorontwerp kunnen publiceren, zodat de gemeentebesturen en de be volking kunnen gaan denken over dit voor ons allen zo belangrijke probleem. Want dat zelf denken is dringend noodzakelijk. Men kan wel alles aan Den Haag overlaten, maar het is beter om dat nie>t te doen!

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 16