Verdwenen Spaanse goudvoorraad sluw spel van Franco „inzet van Voor zondag 10 maart De caudillo probeert Russen tegen Washington uit te spelen Toelichting op heursbegrippen Tsjecho-Slowakije nog steeds best georganiseerde satelliet Het parool: rustig blijven en aflvacIlten, Raad te Lisse sprak lang over weigering van bouwvergunning ZATERDAG 9 MAART 1957 (Van onze correspondent In Madrid) Niet minder dan 7800 kisten goud, afkomstig van de Spaanse bank, staan al twintig jaar in Moskou en zijn al die jaren het onderwerp geweest van vele wens dromen. Sinds enkele maanden worden er echter besprekingen gevoerd over het teruggeven van dat goud. Nu de economische toestand van Spanje, ondanks an dersluidende optimistische mededelingen van de regering, zeer slecht is, zou het kunnen bijdragen tot de versteviging van de peseta, zodat het niet behoeft te verwonderen, dat Madrid met alle maiht tracht het goud terug te krijgen. Bij het begin van de Spaanse burgeroorlog kwam dr. Juan Negrin, destijds minister van Financiën in het republikeinse kabinet-Caballero. op het idee het goud van de Spaanse bank over te brengen naar de Sovjet-Unie, waar het naar zijn mening „.veiliger" zou zfln. Met enkele Russische oorlogsschepen verdween de goudvoorraad (waarvan de waarde nu wordt geschat op een miljard dollar) via Odessa naar Moskou. Madrid wenst nog 30 miljoen krediet Negrin werd later premier van het repu blikeinse kabinet en in 1939 week hij uit naar Frankrijk. Enkele maanden voor zyn dood echter 15 november 1956 liet hij contact zoeken met vertegen woordigers van generaal Franco en eind vorig jaar kwam uit Madrid de op zienbarende mededeling, dat dr. Negrin documenten aan de Spaanse regering had overhandigd, die betrekking had den op de goudvoorraad van de Spaanse bank waarover men in Moskou steeds angstvallig had gezwegen Een van de beletselen voor recht streekse besprekingen Madrid-Moskou was aanvankelijk de afwezigheid van diplomatieke betrekkingen tussen de twee landen. Het fel anti-communisti sche Spanje van na de burgeroorlog heeft het heropenen van de betrekkin gen namelijk nimmer overwogen. De nieuwe heersers van het Kremlin, er steeds op uit zieltjes te winnen, vonden er echter wat op. Ze lieten besprekingen toe via het Spaanse Rode Kruis en dat had tot onverwacht resultaat, dat bijna tweeduizend Spanjaarden, merendeels als kind tijdens de burgeroorlog over gebracht naar de Sovjet-Unie. naar hun land konden terugkeren. Over de kwestie van het gxjud, offi cieel door de Spaanse regering aange sneden, vernam men echter nog niets. Ook in de Russische pers is over de zaak nog niet gerept. Wel sprak een Sovjet- russische woordvoerder in Londen er over, doch hij gaf te verstaan, dat van teruggave van het goud geen sprake zal zyn Moskou zou een behoorlijke prijs aan Spanje vragen Vraagt men momenteel Spaanse func tionarissen naar hun mening, dan ha len zij de schouders op. Het enthou siasme van een maand geleden schijnt niet meer te bestaan en men is het er wel overeens, dat als de Sovjet-Unie het goud zou teruggeven, daar een be hoorlijke prijs voor zal worden bedongen. Die prijs zou kunnen bestaan in het heropenen van de diplomatieke betrek kingen (in ruil voor een steunpunt in dit anti-communistische gebied is Mos kou wel tot iets bereid) of op zijn minst in een handelsverdrag van het soort, dat de Sovjet-Unie In enkele Aziatische landen en in het midden-Oosten ook al veel invloed heeft bezorgd! Ongetwijfeld zou daar ook toe behoren betaling van de hulp, welke de Sovjet-Unie tijdens de burgeroorlog aan de republiek verleende. Het is de vraag of Franco tot deze, of dergelijke, concessies bereid zal zijn, terwijl het evenmin is aan te nemen, dat hij het eisen van die concessies door Moskou niet zou hebben voorzien. Het is immers voor een ieder duidelijk, dat de communistische leiders nimmer een zo grote hoeveelheid goud zouden over dragen eenvoudig omdat plotseling een soort „ontvangstbewijs", als nu verkre gen van dr. Negrin, wordt gepresenteerd. Scaptisahe waarnemers menen dan ook, dat Franco, die zich in de diplo matie al meermalen zeer geslepen heeft getoond, met dit goud een spel drijft, zowel met Moskou als met Washington. Want het is niet uitgesloten, zo zeggen ze, dat Washington aan een met Moskou flirtende Franco eerder dollars zal geven dan voorheen. Spanje ontving al vele miljoenen dollars, maar het wil meer, vooral nu .er op dit ogenblik een zo grote behoefte aan is. Boven de reeds toegestane 50 miljoen dollar is opnieuw 30 miljoen gevraagd, een verzoek waarop waarschijnlijk de volgende maand be slist zal worden. En als de besprekingen over het goud een hefboom kunnen zijn, dan worden zij zeker daartoe aan gewend! Iets over effectencocktails VII Alvorens over te gaan tot de behandeli ng der verschillende soorten obligatie» zouden wij eerst gaarne nog even spreken over de Depótfracties, de Participa- tiebewtjzen en de aandelen in de beleggi agsmpijen. zoals men die ter beurze van Amsterdam kent. Bezitters van kleine kapitaaltjes of van bescheiden spaargel den. die belegging zoeken in aandelen of obligaties zullen in de regel de be geerde en ook nodige risicospreiding (verdeling van bezit over verschillende debiteuren of bedrijfstakken teneinde het risico te verdelen) slechts in zeer beperkte mate kunnen verkrijgen. Men kan dit doen door verschillende soorten aandelen en obligaties kleine coupures te kopen, doch wat de aandelen betreft, zijn deze lang niet van alle vennootschappen verkrijgbaar, terwijl ze in het al gemeen dikwijls het nadeel hebben minder courant en soms zelfs iets duurder te zijn dan de grote stukken. Men is daarom op de gedachte geko men. oorspronkelijk in Engeland en Schotland (1870) om beleggingstrusts te creëren, die in allerlei vormen er hun werk van maken om min of meer grote vermogens te beheren, waarin derden dan voor een zeker bedrag kunnen deel nemen. Een der vormen is dat men een bepaald aantal en verschillende soorten aandelen en/of obligaties koopt, welke in een depót-eenheid of unit worden verzameld. Men verdeelt, dan dit depót in bijv. duizend of ook wel een kleiner aantal fracties of uniteit en deze verte genwoordigen dan een duizendste (of kleiner) deel van de totale waarde van 't depót. Deze stukken dragen bij ons de naam Depótfractebewtfzen. Nu kan men zulk een depót laten be staan uit een vast en bepaald aantal fondsen, welke gedurende een meestal vastgesteld aantal jaren in dit depót moeten blijven. Slechts in zeer bepaalde gevallen mag een fonds daaruit worden verwijderd, veelal slechts met toestem ming van de depötfractiehouders. Men noemt dit soort trusts fixed trusts, vaste trusts dus. Is er nog een zekere, maar beperkte vrijheid in het beheer van de trusts, dan spreekt men van flexible- trusts. Het ligt voor de hand dat zulk een beleggingsvorm sterk passief is en slechts op grote afstand aan de omstan digheden kan worden aangepast. Daar om treft men ook de z.g. management- trusts aan een beleggingsvorm met vrij Kerkdiensten Lelden Hervormde Gemeente, Pieters kerk: 10 uur ds. D. J. Vossers; 7 uur de. J. Groot. ,,De Kerk zingt". Hooglandse Kerk: 10.30 da. J. Groot. Oosterkerk10 uur ds H. J. van Achter berg; 5 uut ds. J. van der Wiel. Marekerk: 10.30 uur ds. L. Kievit te Woerden: 7 uur ds. W. J. H. Hubeek. (Be vestiging van ouderlingen en diakenen). Koolkapel: 10 uur ds. J. van der Wiel. Maranathakerk; 10 uur ds. J. N. de Rui ter; 7 uur ds. K. J. van Achterberg. (On derwerp: Israël. Vraag en antwoord.) Herv. School. Boshulzerkade9.30 uur ds. J. de Wit. Hervormde Muloschool, Asterstraat10 uur ds. P. Kloek. Ver. Vrijz. Herv. (Leidse Volkshui#) 10.30 uur ds. W. J. H. Hubeek. Eglise Wallone: 10.30 ds. J. de Watte- ville te 's-Gravenhage. Academisch Ziekenhui#: 10 uur ds. J. N. de Ruiter. Diaconessenhul# 10.30 ds. C. Petri. Jeugdkerk. Wijkgebouw Rehoboth10 uur dhr D. Hendriks. Geref. Kerk. Zuiderkeric: 10 uur ds. W. van der Linden, van Den Haag; 6 uur dr. Dronkert. Herengracht: 10 uur dr. Westerink. (Openbare geloofsbelijdenis); 7 uur ds. Maaskant. Oude Vest: 10 uur dr. Dronkert; 6 uur ds W. van der Linden. Maranathakerk11 uur ds. J. N. de Rul- derwerp: Israël. (Vraag en antwoord.) 5 uur dr. von Meyenfeldit. School Telderskade; 10 uur dr. von Meyenfeldt; 5 uur dr. Westerink. Geref. Kerk (art. 31): 8.30 en 5 uur (Luth. Kerk) ds. W. G. de Vries. (H.A.) Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Vis ser. emer. pred. te Sassenheim. Geref. Gemeente- 10 en 5 uur ds. Mole naar. Rem. Geref. Gemeente: 10.30 uur ds. J. van Goudoever. Doopsgez. Gemeente: 10.30 uur ds. S. L. Verheus. Evang. Luth. Gemeente; 10.30 uur ds. K. J A. Haan. Oud-Kath. Kerk. (Zw. Singel 50): 9.45 Uur Hoogmis. Vrije Kath. Gem. (Vreewijkstraat 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4)10.30 uur dienst. Baptistengemeente: 10.30 en 5.30 uur dhr Schouten Jr. Leger des Hells: 10 uur heillglngsdlenst, 6 45 uur straatpredlking Gangetje; 7.30 u. ve r 1 ossln gseame nkomst Evang, Ohr. Gemeensohap; 10 en 5 uur dhr Th. Dikkes. Aarlanderveen Herv .Gem.: 10 en 7 uur ds. E. G. Boesenkool; Geref. Kerk: 10 uur leesdienst; 6.30 uur ds W. J. van Hoek Chr. Geref. Kerk; 9.30 en 6.30 uur lees dienst. Abbenes Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. A. van Boven; 3.30 uur ds. M. C. Don. Alphen aan den Rijn Herv. Gem. Joi- lianastraat: 9 en 10.30 uur ds. J. H. Bo- gers; 6.30 uur ds. P. A. Lefeber; Kapel Gouwsluis: 10 uur ds. N. Hanemaaijer; Ge bouw Jonathan: 6.30 uur ds. M. Hane maaijer; Kapel Hooftstraat: 9.30 en 6.30 uur ds. A. J. Jorlssen; Nutsgebouw: 10 uur ds G. Cadée; Martha-Stichting: 10.30 uur mej. K. Alons; Geref. Kerk. Zuiderkerk: 10 uur ds. G. Mulder; 6 30 uur ds. A. van Nood te Velsen; Noorderkerk: 10 uur ds. H van den Berg van Saseenheim; 6.30 uur ds. G. Mulder; Aula Chr. Lyceum; 10 uur ds. A. C. van Nood; 6.30 uur ds. W. Tom; Hooftstraat: 10 uur ds. W. Tom; 6.30 uur ds. W. Wljma; Geref. Keik (art. 3-1) Hotól Centraal: 10 en 4.45 uur stud. A. Geelhoed. Chr. Geref. Kerk van Reedestraak10 en 6 uur ds. M. S. Roos; Oud Geref. Gem. van Mandersloostraat: 9.30 en 4 uur leesdienst; Rem. Geref. Gem. van Mandersloostraat; 7 uur ds. H. R. Postma van Rotterdam; Erangellsatle IJsclubgebouw; 10 uur H A. en 6.30 uur de heer F. Nlemeljer. Benthuizen Herv. Gemeente: 9.30 en 6 uur ds. A. van Eijk; Geref. Gemeente: 9 30 en 6 uur leesdienst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. C. Tfl. Bosoh, 6.30 uut ds. J. C. Terlouw, Herv. Evang.: f.30 en 7 uur ds. P. C. de Vey Mesdagh van Den Haag (NieuwerbrugI 6.30 ur ds. C. v.d. Bosoh; Geref. Kerk): 10 er. 6.30 uur ds. Joh. Booy van Utreoht; (Nieuwerbrug)9.30 en 6.30 uur ds. A. C. Kersten; Geref. Kerk (art. 31): 10 en 5 u. ds. Joh. Dam; Ger. Gem. 10 en 6 uur lees dienst; Luth. Kerk: 10 uur ds. W. F. ten Rouwelaar; Evang. Kring: 10 uut Ere dienst, 7 uur dhT. J. van Stormbroek, van Bussum. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uut ds J Pronk; 6.30 uur ds. A. de Leeuw; Ger. Kerk: 9.'30 en 5 uur ds. C van Es. van Rotterdam; Ohr. Ger. Kerk: 9.30 en 4 uur d6. P. J. de Bruin; Ger. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden; Ger. Kerk: 9.30 en 6.30 uut ds. Leene van Boskoop (H.A.). Hlllegom Herv. Gem.: 10 uur ds. F. Brouwer, 5 uur ds. S. L. Knottnerus; Ger. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. K. Krabbe; Chr. Ger. Kerk; 10 en 5 uur ds. A. H. Schippers. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. P. A. Lefeber van Alphen aan den Rijn. De Kaag Herv. Gem.; 10 uur ds. A. v. Leeuwen: 5 uur ds. Gijsbers van Leimul- d en Jeugddienst Katwijk aan den Rijn: Herv. Gem. 10 u. (H.D.) en 6 uur ds. A. Makkenze; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk (H.A.) Katwijk aan Zee. Herv. Gem.; Nieuwe Kerk: 10 uur ds. Jac. de Vos; 5 uur ds. P. Moerenhout; Oude Kerk: 10 uur ds. F. Of- feringa; 5 uur ds. D. Bouman; Kapel; 10 uur ds. W. A. B. Hagen; 5 uur ds. Jac. de Vos; Zeehosp.: 6.45 uur ds. W. A. B. Hagen Ger. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. F Nawljn; 5 uur ds. F. Pijlman: Chr. Ger. Kerk: 10 en 5 uur ds. N. de Jong: Ger Gem 10 en 5 uur leesdienst; Ger. Gem in Ned.: 10 en 5 uur leesdienst; Ger. Kerk (art. 31): 10.30 en 5 uur onbekend Koudekerk Herv. Gem.; 10 en 7 uur ds. G. Koerselman; Ger. Kerk: 10 en 7 uur ds. Meyer van Beverwijk. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. J. P. Konnef. 6.30 uur ds. Wiersma van Was senaar; (Kerkzaal): 6.30 uur ds. J. P. Honnef. (Woensdag) 7 uur bidstond voor het gewas. Ger. Kerk: 10 uur ds. Sweepe, 6.30 uur ds. Dijk; (Kerkzaal)10.30 uur ds. Dijk, 5 uur ds. Sweepe. Lelmulden Herv. Gem. 0.30 uur ds. D. K. Gijsbers (Bidstond); 7 uur ds. J. v. d. Blink Vlootpredikant)Jeugddienst; Ger. Kerk: 9.30 en 2.30 uur kand. Th. W. Rijper te Amersfoort. Llsse Herv. Gemeente: 9 en 10.30 uur ds. H. Walvaart; 5 uur ds C. Jongeboer; Ger. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten; Chr. Ger. Kerk: 10 en 4 uur ds. H. Eerland Ger. Gemeente; 10 en 4 uur Leesdienst; Ger. Kerk (art. 31): 10 en 4 30 uur ds. J. J. Verleur; Oud Ger. Gem. 9.30 en 3 uur Leesdienst; Ned. Prot. Bond1: 10 uur mej. da J. van der Slooten Nieuwkoop Herv. Gem.; 9.30 en 6.30 uur ds. W. H. de Jong; Rem. Kerk; 11 uur ds. P H. van Lent; Ger. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Snel ;Chr. Ger. Kerk: 9.30 en 6.30 uur leesdienst Xlemvveen Herv. Gem.: 9.30 uur de heer J. van den Hoek; 4.15 uur ds "Rie- Een hoekje van liel prachtige in-1 voorgrond hel doopvont en op de terieur van het Groene of St.-Willi-\ achtergrond de regeringsbank met brordkerkje te Oegstgeest. Op de i het kunstige houtsnijwerk. (Foto LJ3./VM1 vliet) mens van Zeist; 6.30 uur de heer J. van den Hoek; Ger. Kerk: 9.30 en 6.30 uut ds. G. F. Snel. Nleuw-Vennep Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. D. Bouman (van Katwijk); 3 uur ds. J. A. van Boven; (Bethelkapel)10 uur ds. P. v. d. Staay (van Amsterdam); 7 uur ds. M. C. Don. (Jeugddienst); (Pnlël Hll- legommerdljk)10 uur ds. M. C. Don; Ger. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. IJ. v. d. Zee; Chr. Ger. Kerk; 9.30 en 3 uur ds. L. Floor. Noordwijk-Binnen Herv. Gem.; 10 en 7 uur ds. J. J. Meuzelaar; Ger. Kerk: 9.30 uur ds. P. Heinen; 5 uut ds. Rang, Vijf huizen- (v. d. Berghstiohting)14 uur ds. P. Heinen; Ned. Prot. Bond (Lokaal Lin deplein): 10.30 uur imej. dr. J. W. Herf6t, Haarlem. Noord wijk aan Zee Herv. G«m.: 10 uur ds. N. J. Cupédo; 5 uut vie. A. Kam man; Jeugdkerk: 10 \ioir in de school K. ter Duinstraat; Ger. Kerk; 10 en 5 uur d6. W. Reeskamp, Den Haag (W); (Sole Mlo)10 uur ds. Pijlman van Katwijk; Ned. Herv. Evang.: 10 uur ds. Goedhart v. Rotterdam. (Zaal Schoolstraat) Noordwljkerhout Herv. Gem.: 10 uur ds. M. S. J. de Jong; (De Zilk): 7 uur ds. M S. J. de Jong. Oegstgeest Herv. Gem. Groene Kerk: 10.30 uur ds. G. F. CaJlenbach; Paluskerk 10.30 u. ds. B. C Visser; 7 u. dr. K. E. H. Oppenheimer, Leiden. Jeugddienst: H More 10.30 uur ds. H. Perdock; Kerkzaal Ende geest: 8.30 uur ds. J. de Wit; Ver. Vrijz. Herv.: W. de Zw. kerk: 10.30 uur prof. dr. J. de Graaf. Utrecht; Ger. Kerk. Mauri ts- laan: 10 en 5 uur ds. Jac. Eringa- Ger. Kerk (art. 31): W. de Zw. kerk: 8.30 en 3 uur ds. G. A. Hoekstra (Utr.). Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus; Ger. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. A. Kornet; Rem. Ger. Gem. geen dienst. Rljnsaterwnude Herv. Gem. 10.30 en 7 uur ds. T. D. van Soest; Ohr. Ger. Kerk; 8.30 en 5 uur leesdienst. Rijnsburg Herv. Gem. (Grote Kerk): 10 uur ds. H. ran Gosliga; 5 uur ds. M. C. Groenewoud (H.D.); Kleine Kerk: 10 uiur ds. M. C. Groenewoud; 5 uur ds. H. van Gosliga; Ger. Kerk: (Rapenburg); 9.30 uur en 5 uur ds. J. Bijleveld (Voorhouterweg kerk) 9.30 en 5 uur ds. H. Post; Marana thakerk) 9.30 en 5 uur ds. L. v. d. Linde, in alle diensten (H.A.) en n.m. dankzeg ging: Ger. Kerk (art. 31) Kerkgebouw Langevaart: 10 en 5 uur ds. K. Brüning; Chr. Ger. Kerk: 10 en 5 uut ds. J. Kamp man. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10 30 uur ds. Locher, Oegstgeest: 5 uur ds. Wal- vaart (Zangdienst); Ger. Kerk: 9.30 uur ds. Kuyper; 5 uur ds. v.d. Berg; Chr. Ger. Kerk: 10 uut leesdienst, 5 uur ds. Floor. Nieuw-Vennep; Ned. Prot. Bond': Geen dienst. Ter Aar Kerv. Gem. 9.30 en 6.30 uur ds. van Amstel; Ger. Kerk: 10 uur ds. Hevner; 6.30 uur ds. van Hoek uit Aar landerveen. Valkenburg Kerv. Gem.: 10 en 6.30 uur: ds. Lekkerkerker; Ger. Kerk: 10 en 5 uur: ds. Langeler; Ger. Kerk (art. 31): 8 45 en 3 uur ds. K. Brüning van Rijns burg. Voorhout Herv. Gem.: 10 u. ds. Kalk man. Voorschoten Herv. Gem. (Dorp)10 uur ds. W. G. Meijering; 7 uur ds. E. Sa- raber; (Rijndijk)10 uur ds. E. Saraber: (Hulp en Heil); 10 uur ds. Valeton van Den Kaag; Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. M. den Boer; Ger. Kerk (art. SI): 10 en 5 uur ds. G. Hoekstra van Utreoht. Waddlnxveen - Herv. Gem.: 9.30 uur ds. P P. J. Monster. Gouda; 6.30 uur ds. J. van dier Haar; Herv. Wijkgebouw: 9.30 uur kand. Noordegraof te Noorden; 6.30 uur ds. J. van Rootselaar. Delft; Ver. Wet en Evangelie: 9.30 uur ds. G. van Veldhuizen, Rotterdam; Ger. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Snoeij; Rem. Ger. Kerk: 10 u. dr. ds. E. A. M Feikema-de Bruin; Chr. Afgesch. Gem.: 9 30 en 5 uur leesdienst. Warmond - Herv. Gem.: 10 en 7 u. dr. J. Zandee; 10 uur (In 't Trefpunt) Jeugd kerk: voorganger de heer F. Saohs. Wassenaar Herv. Gem. (Dorpskerk): 10 uur ds. H. Beker. 7 uur ds. G. Samson. Rotterdam; (Kieviet-kerk)10 uur ds. J. T. Wiersma, 7 uur ds. P. Swagerman, Breda, Jeugddienst; (Deylerhuis)10.15 uur dr. H. J. Honders, 6 uur Jeugdkerk. de heer J. van Tol; Ger. Kerk (Zijilaan): 10 en 5 uur ds. M. P. Ferlnga (Bloemcamplaan) 10 en 5 uur ds. G. van Duinen; Ned. Prot. Bond: 10 35 uur dr. H N. Bierman. Voor burg; Johannahuis: 10.30 uur dr. P. D. TJalsma, Den Haag. Woubrugge Herv, Gem.: 9.30 uur ds. G. S Schinkel. 6.30 uur ds. J. H. Bogers. van Alphen a.d. Rijn. (Jeugddienst); Ger. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. Kengeveld, Zevenhoven Herv. Gem 9.30 uur ds. W, Verweij; Ger. Kerk; 9 30 en 6.30 uur ds. B. Oosterhoff te LeLmuiden. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. G J. van Embden. Zwammerdam Herv Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v.d. Broek; Ger. Kerk; 10 en 6.30 uur ds. J. WagenaarRem. Ger. Gem.: 10 uur ds. P. H. van Lent. De controle is perfect (Van onze Weense correspondent) Tsjecho-Slowakije is nog altijd de best georganiseerde en gecon troleerde satelliet van Moskou, waar het leger als gehoorzaam werktuig van de partij, en dus van de regering, optreedt, daarbij ge steund door de communistische staatspolitie en door de nog be trouwbaarder veiligheidspolitie in burger, die alle instellingen en be drijven controleert en terroriseert. In particuliere gesprekken wordt hier nog wel gekritiseerd, maar niemand waagt het om per telefoon zijn hart te luchten, want de vijand luistert weer mee! Reizigers tussen Praag en Bratislawa moeten in de trein her haaldelijk hun identiteitskaarten aan de staatspolitie tonen en wie in een groter hotel een buitenlander of ook een staatsburger wil spreken, moet beheer. De beheerders mogen naar beste weten fondsen uit de pot verwijderen en daaraan toevoegen. Zij kunnen hier dus een actieve beleggingspolitiek voeren door gebruik te maken van gunstige mogelijkheden of tijdig ongunstig ge worden elementen uit dé portefeuille te verwijderen. Met de wisseling van de beleggingen wisselt uiteraard ook de omvang van de daarin gestoken bedra gen en daarom kent de management- trust ook geen vast depót, geen depót- eenheiden geen depótfractiebewijzen. Zij geeft wel soortgelijke deelnemersbe- wijzen uit doch worden dan Participatie- bewijzen genoemd. De Depótfractiebewijzen en de Parti- clpatiebewijzen worden in guldens per stuk (in ..eensgevend geld", zoals men dat noemt) en niet in procenten geno teerd. Zij vormen immers een fractie, een deel van een grotere eenheid, wel ker waarde elke dag door de -beheerders kan worden berekend. De Vereniging voor den Effectenhandel te Amsterdam heeft de officiële notering dezer stukken aan strenge bepalingen gebonden inzake de bewaring van de originele stukken, het publiceren (tweemaal per maand) van de berekende waarde van de stuk ken en de uitgifte en het royeren van de stukken. Participatiebewijzen kunnen namelijk elke dag behalve op de beurs, ook bij de beheerders worden gekocht, of ten verkoop worden aangeboden ter verkrijging van de berekende waarde van het bewijs, onder aftrek van kosten. De laatst berekende waarde kan men elke dag naast de notering der stukken in de Prijscourant van de Effectenhan del aantreffen. De inkomsten, welke uit hoofde van rente of dividend in de kas van de be heerders vloeien, worden in de regel tweemaal per jaar aan de deelnemers uitgekeerd, ook in „eensgevend geld" en niet in procenten uitgedrukt, onder af trek van kosten. Het spreekt vanzelf dat aan het beheer en voor de aanmaak en het royeren van de stukken kosten zijn verbonden, welke soms zelfs behoorlijk hoog zijn en die een nadeel van dit soort belegging vormen. Maar hier staat dan de grotere xisicosprelding dan die men individueel kan bereiken tegenover en vooral ook een meer gelijkmatige en hogere gemiddelde dividenduitkering. Men kan dus spreken van een soort „effectencoctail", welke nog weer ver schillende bereidingen kan ondergaan en zich aanpast bij de diverse smaken van het publiek. Overigens zal de scherpzinnige lezer hebben opgemerkt dat er tussen een „effectencoctail" en een gewone cock tail. die zijn vrouw of barkeeper klaar maakt, in zoverre een groot verschil be staat dat bij de eerste, gelijk wij heb ben aangetoond, het risico zoveel moge lijk wordt beperkt, terwijl bij de laatste „het risico" doorgaans groter wordt. In een volgend artikel iets over beleg gingstrusts in vennootschapsvorm. (De vorige artikelen in deze reeks werden gepubliceerd in onze edities van 18 en 19 januari, 11. 12 en 13 februari en 1 maart - Red. LU.). eerst zjjn paspoort aan de portier af geven, want nog altijd zit er in elke hotelreoeptie een spion van de staats politie. Als een Tsjechoslowaakse staatsburger een bezoek heeft ge bracht aan een buitenlandse legatie in Praag, wordt hij even later door twee rechercheurs aangehouden om zijn naam en adres op te geven. De controle is perfect Toch blijft het relatief rustig in dit nijvere land. De fabrieken zijn modern en er heerst een betrekkelijke welvaart. Vergeleken met andere satellieten is de levensstandaard daar het hoogst en noemt men de Tsjechische kroon de hardste valuta van het gehele commu nistische blok. Bovendien is de haat tegen de Sovjet-Unie er niet zo groot. Er zijn geen Hussische troepen en de Tsjechen blijven als vanouds voorzich tig. Zij noemen zichzelf het meest intel ligente volk van alle Slaven en in zeker opzicht zijn ze het ook, want ze hebben zich niet gewaagd aan een opstand, noch onder Hitler noch onder het com munisme en ze zijn er wel bij gevaren tenminste uiterlijk gezien, want er werd bijna geen oorlogsschade aange richt. Hun parool luidt: „Rustig blijven en afwachten". Bij een glas wijn en in een eerlijke bui geven zijzelf toe: „Als over de gehele 10n de anti-communis tische revolutie losbreekt, sluiten wij ons daarbij aan. doch niet om vijf minu ten voor twaalf, maar vijf minuten later". Strenger Na de gebeurtenissen in Hongarije is de Tsjech-isohe regering intussen weer strenger en Stalinistischer geworden. Het vorige jaar konden bepaalde staats burgers op familiebezoek naar Duits land en Oostenrijk gaan, zelfs als ze geen gloeiende communisten waren. En buitenlandse sportliefhebbers kregen ge makkelijk verlof om tijdens een week end een voetbalmatch in Praag of Brno bij te wonen. Thans is het evenwel ge daan met al deze reisjes. Men heeft het ijzeren gordijn weer laten zakken, voor al aan de grens, waar de politie ijverig patrouilleert. Tijdens de tragische ge vechten in Boedapest hebben de bonzen wel even gesidderd, maar al spoedig vonden zij hun zelfbeheersing terug en alle oudgediende communisten zitten nog even onaantastbaar op hun Stali nistische stoelen: niet alleen staatspre sident Zapotocky, premier- Siroky en de partijsecretaris Novotny, maar ook de hogere ambtenaren in de ministeries en bij de politie, de leiders in de vakbon den en de functionarissen van de be- drijfsraden in de fabrieken. Weinig veranderd Het kolossale standbeeld van Stalin beheerst nog altijd het uitzicht op Praag als een anachronistisch monster. Op de keper beschouwd is daar maar weinig veranderd sinds de communistische re volutie. Natuurlijk hebben de intellec tuelen. de schrijvers, kunstenaars en journalisten even aan een mogelijke verandering gedacht, maar dat was een droom en allen zijn het dromen en het vergeefse wachten moe geworden. Het loopt storm als Amerikaanse jazzmuziek in een concertzaal of in een restaurant wordt uitgevoerd, maar voor de rest is alles schijnbaar bij het oude gebleven. De controle is zelfs nog scherper gewor den, want in de boekwinkels vindt men geen enkel boek meer van een Westerse schrijver en zelfs de werken van de vroeger zo geprezen Hongaarse dichters en romanciers zijn niet meer verkrijg baar. omdat men niet weet of zij zich misschien bij de jongste revolutie heb ben gecompromitteerd. De Tsjechen wagen het er niet op, want ze blijven voorzichtig. Vooral de Hongaarse minderheid in Slowakije wordt gewantrouwd en men heeft voor alle zekerheid een groot aantal kop stukken achter slot en grendel gezet en ieder contact met het vroegere moederland verboden. De Hongaren kennen hun buren en daarom heeft tot nu toe nog geen enkele vluchte ling daar onderdak gezocht. Gisteravond kwam de gemeenteraad in openbare vergadering btyeen ter, af doening van een 28-tal punten tellende agenda. De heer De Vries was met ken nisgeving afwezig. In het bestuur van dc gemeentelijke dienst voor sociale zaken werd herbenoemd mevr. A. Dronkers Wesselo en benoemd de heer H. de Bruin. Over het voorstel Inzake een ingediend bezwaarschrift van de heer A. v. d. Zaal over een geweigerde bouwvergunning ontwikkelde zich een langdurige discussie, die resulteerde in het indienen van een motie. De heer Aangeenbrug (SGP) vond de wet verouderd en wijzende op de wo ningnood vond hij dat de bouwvergun ning wel gegeven moest worden. De heer Van Leeuwen (PvdA) meent dat het college in de wet gezocht heeft naar een artikel om dit bouwen te ver bieden. Wij verliezen met afwijzen een stuk good-will. Is er geen mogelijkheid om samen aan tafel te gaan zitten om een oplossing te vinden, die aanvaard baar is voor de gemeente en voor v. d. Zaal? De voorzitter was na een bespreking van mening, dat er van de zijde van de heer v. d. Zaal geen toenadering is te verwachten De heer Van Leeuwen diende hier op een motie in waarvan de hoofd gedachte was om alsnog een weg te vinden, die voor reclamant aanvaard baar is en niet in strijd met de wet of gemeenteverordening. Hierop schorste de voorzitter de vergadering. Na heropening deelde de voorzitter mede. dat het college be zwaar heeft tegen de aanvaarding van de motie en bij aanvaarding daarvan deze naast zich zal leggen. De motie verkreeg geen steun. Het voorstel van B. en W. om de bouw vergunning te weigeren werd aange nomen. TWEEDE VUILNISAUTO Door dc uitbreiding van het dorp is een tweede vuilniswagen noodzakelijk met dc bijbehorende 3 bedieningsmen sen. Dit kan de gemeente dit jaar niet betalen. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat er nu slechts éénmaal per week huisvuil kan worden opgehaald, waar door er inwoners zullen zijn die een extra-emmer nodig zullen hebben. Deze kan echter niet gratis worden verstrekt. De heer Mesman (KVP) wil bezuini gen op de bouw van de brandweerga rage. waarop de voorzitter zegt dat het gebouw openbare werken nodig ver bouwd moet worden tot brandweer garage. Er is geen manoeuvreeruimte en er is geen theorielokaal voor de brandweer, de B B. en de E.H.B.O. De heer Van de Aardweg vond dat de ruimte nog best meeviel en zou tegen het voorstel van B. en W. stemmen. Het voorstel werd aangenomen. STRAATNAMEN. De heer Van Leeuwen stelt voor om in de bloemenwijk de straten namen te geven van bolbloemen en in de nieuwe wijk van landen, waarheen Lisse expor teert. De heer Barnhoorn (K.V.P.) vond het harmonischer om naast de bloemenwijk de straten in de nieuwe wijk de namen te geven van dichters en componisten. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. aangenomen en krijgen we onze zee- heldenwijk. Aan de woningbouwvereni ging Volksbelang zal grond worden ver kocht voor de bouw van 52 woningwet woningen. te bouwen door de firma Hors man en Co. te Lisse in het Meer- en Duingebied. Over de overige agendapunten werd hoegenaamd niet gediscussieerd en en gingen vlot onder de hamer door.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 12