RAI J. Kalsbeek nam afscheid van christelijk onderwijs in Leiden Koorontmoeting in Chr. Ger. Kerk ff op werkdagen van Agré-gola 06ste jaargang Vrijdag 8 maart 1957 Tweede blad no. 29081 Na 36 jaar Wat een mens van zijn werk kan maken, dat heeft Kalsbeek ervan gemaakt'" De heer J. Kalsbeek, die vrijwel zün gehele leven in de school heeft doorge bracht: van zijn zesde tot zijn 19de jaar in de bank en daarna tot zyn vyf-en- zestigste vóór de bank, heeft gisteravond in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid genomen als hoofd van de christelijke school aan de Pasteurstraat. De heer Kalsbeek, die ruim 46 jaar het christelijk onderwijs heeft gediend, was daarvan niet minder dan 36 jaar hoofd van de school in de Pasteurstraat. Voor dit afscheid, dat plaats vond in de gymnastiekzaal van de school, be stond zeer grote belangstelling. Behalve vele ouders van schoolgaande kinderen, waren met het bestuur van de Ver. voor Chr. (Hervormd» Onderwijs o.m. aan wezig de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, de Rijksinspec teur voor het Onderwijs, de heer J. Machielsen, de gemeentelijk inspecteur, de heer B. Swanenburg en voorts tal rijke collega's van de heer Kalsbeek en het personeel van zijn school. De voorzitter van bovengenoemde Vereniging, ds. D. J. Vossers, die allen hartelijk welkom heette, drukte er zijn teleurstelling over uit, dat de opvolger van de heer Kalsbeek, de heer H. Stolk uit De Krim, wegens ziekte deze avond niet kon by wonen. Hierdoor moest uiteraard ook zijn installatie tot school hoofd komen te vervallen. Naar aanlei ding van de gelijkenis van „De Goede Herder" (Joh. 10) wees ds. Vossers er vervolgens op, dat niemand ook geen onderwijzer en predikant zich met de Goede Herder uit deze gelijkenis op één lijn kan stellen. Slechts Jezus Christus tnag aanspraak maken op deze naam. Wat wij er in ons leven van terecht ge bracht hebben is, in vergelijking met wat Hij voor ons gedaan heeft, o zo ge ring. Overziet spreker echter het werken van de heer Kalsbeek in de school, waarbij het steeds zijn wens is geweest om bij de opvoeding en vorming van de jeugd ook grote aandacht te besteden aan het element van de geestelijke rijk dom, dan meent hij te kunnen zeggen, dat de heer Kalsbeek geprobeerd heeft om iets van de geest van de Goede Her der in praktijk te brengen. De heer Kalsbeek, is onderwijsman in hart en Dieren, was, aldus spreker, met vele gaven gesierd. Behalve dat hij een grote mate van zelfkennis bezat, was hij een vriendelijk en beminnelijk mens. Mede dank zij zijn groot gevoel voor humor, deed hij zijn werk met een bevrijdende lach. Zyn veelal rake typeringen van kinderen en mensen, waarmede hij in aanraking kwam, waren nimmer iro nisch of bitter, doch steeds mild. Bo vendien besteedde hy buitengewoon veel aandacht aan ieder kind, hetgeen tot gevolg had, dat ouders hun kinderen volledig aan hem toevertrouwden. Ten slotte schonk ds. Vossers aandacht aan de prettige omgang van de heer Kals beek met zijn collega's en het goede :ontact, dat steeds tussen hem en het bestuur bestond. „KALSBEEK BEGENADIGD ONDERWIJZER" Nadat de penningmeester van de Ver eniging, de heer M. H. de Reede, gewe- sen had op de grote accuratesse, welke aan het werk van het scheidende school hoofd ten grondslag lag, haalde wethou der Van Schaik enkele herinneringen op uit de tijd. dat hij nog een collega schoolhoofd van de heer Kalsbeek was. Vele onderwerpen, waarover wij ons vóór 30 jaar reeds het hoofd bogen, als b.v. de methode van werken, de omgang met ouders en kinderen en het inrich ten van een pedagogische bibliotheek ten dienste van het onderwijs, zijn thans gerealiseerd. De wethouder, die bijzondere waar dering voor de onderwijscapaciteiten van de heer Kalsbeek had, schetste De kat en de strafschop VROLIJKE AVOND VOOR MILITAIREN. .Een vrolijke avond met een goed ge selschap", zo beloofde gisteravond ad judant Nieuwenstein de talrijke militai ren, bijeen in de kantine van de Koks- pchool. Inderdaad is deze belofte inge- ost. Met Jacques Bijleveld en allen die lij in zijn gevolg meebrengt, heeft de Dienst Welzijnszorg geen slechte keuze jedaan. De meest kenmerkende eigen- ichappen van dit gezelschap zijn wel de foede manier waarop de rollen indivi- lueel en gezamenlijk worden gespeeld in de verzorgde aankleding. .De kat en de strafschop", een klucht vaarin zoveel verwerkt is dat het on- Dogelijk is er een korte inhoud van te [even. Het waren de talrijke problemen, lie er rijzen in een voetbalminnend ge- iin. Het waren toch eigenlijk óók de neningsverschilletjes, die in het dage- ijks leven zo vaak voorkomen. Misschien [ing daarom deze klucht er in als ge meden koek! Kortom het gezelschap focques van Bijleveld. waaraan mede- verkten: Palmika Martinelli, Mady de Srieder, Pier van Brakel, Leo Verwey, leeft ook deze keer weer gezorgd, dat le militairen een vrolijke avond gehad lebben. Officiële publikatie VERKEERSMAATREGELEN Burgemeester en Wethouders van Leiden >rengen ter openbare kennis, dat de Raad Üer gemeente in zijn vergadering van 4 haart 1957 heeft besloten: l de Lamimensohansweg, voor zover ge legen tussen de Zoeterwoudseslngel en d'e Koninglnnelaam, gesloten te ver klaren voor het verkeer met alle voer tuigen, rij_ en trekdieren en vee in de riohtlng Zoeterwoudsesingel; het Philosofenpad gesloten te verkla ren voor het verkeer met alle voer_ tulgen, rfj- en trekdieren en vee in de richting Lorentzkade; de Kamerlingh Onneslaan. voor zover gelegen tussen de Lorentzkade en de Zeemanlaan, gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen ,iïj- en trekdieren en vee in de riohtlng Zee- manlaan; l- met intrekking van het besluit van 19 december 1955, sub I, voor zover dit betrekking heeft op de Maarsmans- steeg, deze steeg gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in beide rich tingen. Ben afschrift van de te dezer zake ge- Ipmen besluiten is verzonden aan de loofddngenieur-Directeur van de Rijks waterstaat, aan de door de Minister van (erkeer en Waterstaat aangewezen vereni- Slngen, behartiging van verkeersbelangen en doel hebbende, em aan Gedeputeerde •taten van Zuid-Holland. j. KALSBEEK hem als „een begenadigd onderwijzer". Wat een mens, aldus spreker, van zyn werk kan maken, dat heeft Kalsbeek ervan gemaakt. HEERLIJK, OUDERWETS EN DEGELIJK De Rijksinspecteur van het Onderwijs, de heer J. Maphielsen, wien het steeds een genoegen was om een les van de heer Kalsbeek bij te wonen, zeide, dat al wordt er in deze tijd nog zo veel over overwijsvernieuwing gesproken. Kals beek het en terecht heerlijk, ouder wets en degelijk deed. Omdat hij in feite steeds aan het vernieuwen was, was hy juist zulk een degelijk onderwijsman. In gelijke geest voerden hierna o.a. nog het woord de heer Y. Tymstra na mens de hoofden van de bij de Vereni ging aangesloten scholen, de heer Jan sen namens het persooneel van de school, die mededeelde dat dit personeel en de kinderen de heer Kalsbeek reeds eerder een pick-up met platen hadden aangeboden, de heer Wijling uit Haar lem namens de oud-leerlingen, één der aanwezige ouders en de heer J. C. Sley- ser als vertegenwoordiger van de Her vormde wijkgemeente „Marewijk" en de Zondagsschool „De 24 Huizen". Aan het einde van deze samenkomst sprak de heer Kalsbeek een uitvoerig dankwoord. Het ophalen van huisvuil Vele protesten tegen voorgestelde regeling Van verscheidene zyden, vooral huis vrouwen, bereiken ons felle protesten tegen de gisteren door ons aangekon digde regeling voor het ophalen van huisvuil, waarby het op straffe van een proces-verbaal verboden is de vuilnis emmers eerder op straat te zetten dan wanneer de vuilnis-auto „hoorbaar" in aantocht is. Zoals wij gisteren ook reeds tot uit drukking brachten, scharen wij ons ge heel en al achter deze protesten, omdat een zeer grote groep van ingezetenen, zoals alleenwonenden, zieken en ouden van dagen, voor de uitvoering van een dergelijke regeling afhankelijk is van de bereidwilligheid en hulpvaardigheid van huisgenoten of buren, die hun goede diensten veelal niet kunnen verlenen op het ogenblik, dat het de Gem. Reini gingsdienst gelieft hun straat te be zoeken. Uit den aard van de zaak gaat het aan de andere kant ook niet aan om de vuilnisbakken reeds de vorige avond buiten te zetten, zoals ook veelvuldig geschiedt, maar tussen een strenger toe zicht op dit euvel en de thans aange kondigde gang van zaken ligt een he melsbreed verschil. In het eerste geval moet worden gesproken van een ge rechtvaardigd optreden tegen ontoelaat bare excessen: in het tweede van een schromelijk tekort aan service door een gemeentedienst, die onvoldoende reke ning houdt met de belangen der burgers en straffend wil optreden tegen velen, die deze straf niet verdienen. Wij her halen de reeds gisteren uitgesproken hoop en verwachting, dat de terzake bestaande gemeentelijke verordening zo danig zal worden gewijzigd of althans toegepast, dat de Gemeentelijke Rei nigingsdienst van een populaire instel ling niet worde gedegradeerd tot een instituut, dat tweemaal per week aan leiding geeft tot gemotiveerde ergernis. Jubileum E. Ligtvoet ?,5 JAAR BIJ DE KON. NED. GROFSMEDERIJ Vanmorgen is in de hoofdfabriek van de Kon. Ned. Grofsmederij de heer E. Ligtvoet gehuldigd in verband met het feit, dat hij 25 jaar in dienst van dit bedryf was, thans werkzaam in de ket- tingbuigerfj. De jubilaris werd in de directiekamer ontvangen door de adjunct-directeuren ir. K. Bouwman en ir. H. E. Kruyt! Laatstgenoemde sprak de heer Ligt voet hartelijk toe en noemde hem een goed lid van de oude garde, die het be wijs levert, dat er met plezier in het be drijf gewerkt wordt. Spreker wenste de heer Ligtvoet van harte geluk met zijn jubileum en hoopte, dat hy zijn taak nog vele jaren zal mogen vervullen. Daarna bood de heer Kruijt als blijk van waardering een enveloppe met in houd, een blauw herinneringsbord, het vererend getuigschrift van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel en het daarbij behorende zilveren draaginsigne aan. De heer G. G. v. d. Waals, bedrijfsleider van de kettingfabriek, belichtte met enige voorbeelden uit het dagelijkse leven de wijze waarop de jubilaris zijn taak in de werkplaats vervult. Tenslotte sprak de heer J. Coert namens de werk. nemers woorden van waardering en ge lukwens. Hij bood een drietal geschen ken aan. Na afloop van dit min of meer officiële gedeelte bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Mr. dr. W. Hugenholtz trad af als voorzitter Leidse Ver. tot Bescherming van Dieren Mevr. I. Mak-v. Bever Donker volgt hem op Tijdens een gisteravond in de kleine f. 40.000 bijeen gebracht. Voor de verwe- iül van Tlpn RlirrhC' ffphr»llHpn i'lir- 7Dnliilrinrr iron Wa l. zaal van „Den Burcht" gehouden jaar vergadering van de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging tot Bescher ming van Dieren, is mr. dr. W. Hugen holtz als voorzitter van deze afdeling j^fgetreden. Zijn opvolgster is mevrouw MakVan Bever Donker. Deze werd evenals de heer S. W. Hagedoorn later op de avond bij acclamatie tot be stuurslid gekozen. Hoewel het afgelopen Jaar voor de afdeling in velerlei opzichten gunstig is geweest o.m. werd gewezen op de gift van een stuk grond onder de ge meente Zoeterwoude voor een hulp-asiel spraken zowel de scheidende voorzitter als de secretaris, de heer W.S. Jongsma, er hun grote teleurstelling over uit, dat het niet is gelukt het Leidse gemeente bestuur te overtuigen van de urgentie van een dierenasiel, waardoor in deze stad een beschamende situatie is ont staan. Waren B. en W. aanvankelijk be reid een bedrag van f. 25.000 te ver strekken, later hebben zij deze toezeg ging weer ingetrokken, zo deelde mr. Hu genholtz mede. Desalniettemin is er thans bijna zenlijking van de plannen is echter minstens f. 80.000 nodig. Mr. Hugenholtz memoreerde in zyn welkomstwoord de oprichting van een afdeling in Oegst- geest en een afdeling in Katwijk, het geen Leiden een aantal leden heeft ge kost. Er zijn momenteel in Nederland 127 afdelingen, met in totaal 80.000 leden. De afdeling Leiden telt 1130 leden, zo bleek uit het jaarverslag van de secre taris. Namens alle leden zegde de heer J. Ginjaar mr. Hugenholtz, die wegens zeer drukke werkzaamheden zijn functie heeft moeten neerleggen, hartelijk dank voor de vele activiteiten, in het belang van de vereniging in Leiden gedaan. Als stoffelijk blyk van waardering bood hij een fruitmand aan. Het voorstel van de secretaris om mr. Hugenholtz tot ere voorzitter te benoemen, werd met alge mene stemmen aanvaard. Mevrouw Mak dankte allen hartelijk voor het in haar gestelde vertrouwen en hoopte in eens gezindheid met de leden en het bestuur in het belang van het dier te kunnen werken. Zij tot slot nog vermeld, dat mr. Hugenholtz wel voorzitter van de Neder landse Vereniging blijft. Programma-vernieuwing is noodzakelijk Een ontmoeting van zeven Chr. Ger. Zangkoren, waarvan twee kinderkoren zijn, had gisteren in de kerk aan het Steenschuur plaats. De geloofsband in deze kerkelijke gemeenschap is bijzonder hecht en daarom waren de toehoor ders samengestroomd. Gecombineerde zangmanifestaties als deze hebben een eigen toonaard. De zang is middel tot versterking en bewaring van de beleden levensbeginselen. Juist halverwege het programma bevond zich de vermeldin van een medita tie door ds. v. d- Weele en in het centrale licht van deze meditatie moeten aard en betekenis van de uitvoering worden begrepen. (Ingez. Med.-Adv.) „Adem is stof en stof is adem". Daar naast: „adem is leven en leven is loven" Dit waren de twee premissen, waarvan de predikant uitging. Daar stof op het vergankelijke duidt, is er een breuk tussen deze beide grond gegevens en de meditator vond daarvoor de aardige toespeling „de dissonant van het ge opende graf'. Die dissonant echter wordt voor de Christen opgelost in de idee der verzoening. Verband leggend met de zang in het leven van de chris ten zei ds. v. d. Weele: „in deze apoca lyptische tijden moet de kerk leren naar buiten te zingen". Dit gebeure „een harp in het hart" het zingen met de stem alleen volstaat niet. Het Leids Chr. Ger. Koor (plus kin derkoor), dat vanzelfsprekend ook pre sent was, draagt de naam „Alles ter Ere Gods". Wanneer deze ere Gods doorstraalt, zo hoorden we bij het lustrum in 1956 vermanen, „versmaden wij de kunst niet". Evenals toen beamen we. dat we van harte achter deze woorden staan lezen we er uit af, dat ze een verbin dingspoort met de muziekkritiek niet uitsluiten. Een eerlijke psychische instelling, het aidurend offer van de vrije tijd. de overgave aan de te aanvaarden leiding, ze zijn hóe waardevol ook, niet vol doende om te bewerkstelligen, dat door middel van de zang „de kerk naar buiten zingt". Dat vereist naar onze overtuiging programma-vernieuwing. Wij ervaren week in week uit, dat tal van verenigingen daartoe overgingen. De Chr. Ger. Kerk zelf herbergde voor kort, belichaamd in het Bartimeus- koor. een sprekend voorbeeld. Waar om zou men, wanneer men psalmen (Ingez. Med.-Adv.) 38ste MOTORRIJWIELEN, SCOOTERS, AUTOSCOOTERS, BROMFIETSEN, enz. in combinatie met CAMPING 1957 Amsterdam 28 februari t/m lOmaart Geopend 10-17 uur en 19.30-22.30 uur Zondag laatste dag ff 10-18 uur Eert felle brand heeft gisteren ge woed in een jachtwerf te Knollen dam. waarbij tientallen motor- en zeiljachten verloren gingen. zingt, niet de componisten te hulp roepen die de genade ontvingen, in tonen een taal te scheppen die met de schoonheid der psalmen wedijvert? Dit alles is overvloedig aanwezig en „vernieuwing'' is dus mogelijk een mis leidend woord. Dit alles is ook niet ge heel onuitvoerbaar: in de klankhoeda- nigheden van een paar koren hebben we de positieve mogelijkheden beluisterd... Bovendien heeft een der koren (Delft, dirigent v. d. Vegt) het beginsel gereali seerd van wat we voorstaan. Daar waren vier stilistisch geregisseerde re- gisterkleuren en niet twintig, veertig of vijftig samenzangers. Daar waren de vier ademende longen, die het gezonde chorale hartritme kunnen voeden van een kunstwerk, dat ook buiten kerk- wanden het lied van het nederig dienen verkondigen mag! Het grote beroep is dus op de dirigent, opdat deze weer de eertijdse cantor worden moge. de eretitel van Johann Sebastian Bach! De koren die we niet noemden waren uit Rotterdam, Den Haag en Zwijn- drecht. V. BENOEMINGEN LEIDSE UNIVERSITEIT. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, K. en W. is benoemd aan de Leidse Universiteit, te rekenen van 1 januari 1957, tot wederopzeggens tot wetenschappelijk medewerker bij het Rijksherbarium, de heer Ch. Monod de Froideville. Bij K.B. is gerekend van 1 januari 1957, aan dr. D. Ruiter, hoofd van het Consultatiebureau tot bestrijding der tu berculose alhier, opdracht verleend om tot een nader te bepalen datum in de faculteit der geneeskunde aan de Leidse Universiteit onderwijs te geven in de leer der longziekten. ytxeC ()0 GOUDEN BRUIDSPAAR Op 14 maart hopen de heer en mevr. L. LourenseWarendorp, wonende Mus- schenbroekstraat 9A de dag te ge denken, dat zij vóór 50 jaar in het hu welijk traden. De bruidegom diende sinds zijn der tiende jaar bij de Kon. Marine en ge niet thans al weer vele jaren van zijn pensioen. Zowel bruid als bruidegom genieten nog een goede gezondheid. Uit dit huwelijk werden 5 kinderen geboren, terwijl bruid en bruidegom 9 klein- en 2 achterkleinkinderen hebben. De leerlingetjes van de balletschool van Corrie de Wekker zullen donderdag avond 21 maart een uitvoering geven in het St.-Antonius Clubhuis. Als solist en accompagnateur zal Joop Stokker- mans optreden. Treiilogger liep in Leiden van stapel VI. 131 „Petronella" Zonder enig officieel vertoon is van morgen op de scheepswerf van de ge broeders Boot aan de Sumatrastraat de treiilogger VL 131 „Petronella" te- watergelaten. Het scheepje, waarvan de kiel op 10 december jl. is gelegd, wordt gebouwd in opdracht van de Visserymaatschappy Vlaardingen en zal over circa acht weken vaarklaar zijn. De stapelloop verliep uiterst vlot en werd geleid door de heer D. v. d. Kwaak. Van hun belangstelling gaven o.m. blijk de heren Boogaard en Tuntler, resp. hoofd van de afdeling Vaartuigen van het ministerie van Wederopbouw en hoofd van de Scheepvaartinspectie, ter wijl ook alle personeelsleden van de scheepswerf en vele schippers en machi nisten van onze visserij vloot met begrij pelijke spanning op het grote moment stonden te wachten. De afmetingen van het schip zijn als volgt: 40,80 meter over alles, 35 meter Stoffenshow bij V. en D. Gedragen door vier mannequins (Van een speciale medewerkster) In de lunchroom van V. en D. wer den gistermiddag stoffen getoond en dan niet zoals gewoonlijk op een hou ten plankje, maar gedragen door vier mannequins. Zij brachten modellen waarvan de stof en het patroon verkrijgbaar waren. De collectie onderscheidde zich door eenvoud en praktische zin, geheel en al aangepast aan het zelf vervaardigen van kleding. Juist het eenvoudige geeft de stimulans om zelf te gaan naaien. Het materiaal, dat deze zomer gedragen zal worden, is wederom hoofdzakelijk katoen, doch daarnaast het geen-stry- ken-behoevende poplin in vele kleuren. Iets nieuws is vilt; dit is wel eerder gebracht, doch nu in een geweven ma teriaal, dat mooier en sterker is. Nylon in velerlei variaties viert nog steeds hoogtij. Soms is het bijna niet van wol te onderscheiden, zoals het artikel, dat Draion genoemd wordt en lijkt op mouseline. Het praktische van deze stof is, dat het beslist plooien houdt, ook na gewassen te zijn, een groot gemak vooral voor zomerjurken. Een dergelijk materiaal is Diolen „light", waarvan wy een wit tennispakje zagen met wijde plooirok. De stof voor zomerrokken is Bohé mien, een katoenachtig weefsel, waarin stro is verwerkt, waardoor de rokken prachtig wyd vallen; een gezellige dracht voor jonge dames. Deze rokken werden in velerlei variaties getoond, meestal bedrukt met landschappen of bloemen in felle tinten. In contraste rende kleuren werden hierbij no iron- poplin blouses gedragen. In het sportieve genre was er een ge zellige oranje anorak en een leuk quatre-pièces van bedrukte katoen voor het strand. Na de vele jacks is ook de blazer weer teruggekeerd. Voor de meer vaardige naaisters was er een zwart kamgaren tailleur. Bijzonder mooi vonden wy een don kerblauw met wit geruit kamgaren kos tuum. In Cristalla, de stof voor de ge klede japonnen, waren er enkele mooie deux-pièces. De „Stoffenflitsen" werden besloten met twee bruidsjaponnen n.l. een moderne enkelvrije van Organdine en een klas sieke, lange japon met sleep. JURIDISCHE VOORDRACHT In het kader van de voordrachten voor afgestudeerde juristen van de Ne derlandse Universiteiten, die mede toe gankelijk zijn voor notarissen, kan didaat-notarissen, bestuursambtenaren, ambtenaren van de belastingdienst en andere belangstellenden, spreekt op woensdag 20 maart (dus niet op 13 maart, zoals aanvankelijk was aange kondigd» a.s. des avonds om 19.45 urn- in het Academiegebouw prof. mr. H. F. W, D. Fischer over het onderwerp: Het constitutioneel conflict in Zuid-Afrika. tussen de loodlijnen, 7,60 meter breed en 3,80 meter hol. Behalve de hoofdmotor, een 750 P.K. Deutz, heeft deze nieuwe treilloger een winchmotor van 230 P K. en een hulpmotor van 40 P.K. Iets nieuws voor de Nederlandse visserij is het feit, dat de. winchaandrijving langs hydraulische weg geschiedt, evenals trouwens met de VL 121, de treiilogger, die enkele maanden geleden bij de ge broeders Boot van stapel liep, het geval is. Zij tot slót nog gemeld, dat aan de Sumatrastraat thans de kiel wordt ge legd voor eenzelfde type schip, dat ge bouwd zal worden voor rekening van de Visserij maatschappij De Jong te Sche- veningen. CORRESPONDENTIE C. A. H. te L. Een winkelbediende mag 48 uur en een transportarbeider maximaal 55 uur per week werken De vakantie voor een winkelbediende is in de diverse branches verschillend; een transportarbeider heeft recht op 14 dagen vakantie. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. Ned. Recht mej. A. A. Wobbe (Heerlen), mevr. R. M. Haas—Berger (Dordrecht) en de heer P. van der Heide (Voorburg): Kerk.voor- bereidend ex. de heren J. C. Nennie (Den Haag) en J. L. Leestemaker (Lei den): kand. ex. Engelse taal- en letter kunde, de heer F. H. J. de Leede (Schie dam). De afdeling Leiden van het Ned. Bijbelgenootschap belegt maandag 18 maart in de Luth. Kerk een bijeenkomst waarin de declamator Willem Berkhe- mer uit Arnhem bijbelteksten zal zeg gen zowel uit de staten als uit de nieu we vertaling. Medewerking verlenen het Doops gezinde Kerkkoor en het Herv. wijk- kerkkoor „Irene" o.l.v. de heer J. Bontje. Bauxietconcessie voor „Billiton" in Angola De Portugese minister voor de over zeese gebiedsdelen heeft bekendgemaakt dat Portugal met de Billiton-maatschap- pij te 's-Gravenhage een concessieover eenkomst heeft gesloten voor het zoeken naar en het exploiteren van bauxiet- reserves in de Westafrikaanse gebieden Angola en Portugees Guinea. De overeenkomst verplicht de Billiton- maatschappij een Portugese maatschap pij met een kapitaal van minstens 5 mil joen escudo's op te richten, waarvan 60 procent eigendom moet zijn van Por tugese belangen. De prospectieconcessie is geldig voor een periode van 5 jaar, die eventueel tot 7 jaar kan worden ver lengd. De exploitatieconcessie geldt voor 70 jaar, welke periode kan worden ver lengd tot 90 jaar. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Maria Johanna Petronella, dr van J. L. Amerlaan en A. A. van Tongeren: Elisabeth Anna, dr van J. W. Nieuwenhuizen en G. M. Gnlrrep; Harry Ma.-tinus. zn van C. Th. Schlagwein en A. Hartevelt; Franclscus Adrianus, zn van F. A. Verkerk en G. J. M. van Rooden; Gert Jan, zn van K. van Du IJ venbode en C. H. van Rheenen; Ma rion, dr van C. B. Broekhof en M. H. S. van der Meel; Johanna Maohtilda Maria, dr en Relnler Johannes Jozef zn van C M. Koogenboom en A. P. M. van der Zwet; Gerrlt Nlcolaas, zn van G. N. van Egmond en M. N. de l*Eckise. GETROUWD W. G. C. Beijer en L. M. H. Ammerlaan; C. W. Bronk en Ch. E. van der Reijden; J. B. Kist en A. Th. Clous; J. Kulvenhoven en T. A. J. R. van Ommen; G. J. Neute boom en C. M. Geerlings; F. P(jnnaken en W. H. Neuteboom; N. van Egmond en M Slerat; R. W. F. Singer]ing en E. M. van Nieuwkerk; H. Stuart en A M Bremmer: Th. F. Redegeld en J. A. M. Voskuil. OVERLEDEN A. van Ark. ©7 Jaar, man: P. J. A. Weh- rens. 2 maanden, zoon.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3