Laatste Berichten RECHTZAKEN DONDERDAG MAART 1957 Evert Vermeer opent P.v.tl.A. congres Het gaat om de menselijke persoonlijkheid Vanmorgen is te Den Haag in de Dierentuin het tweejaarlijkse congres van de P. v. d. A., dat drie dagen zal duren, begonnen. STADSNIEUWS Tradities en eigenschappen der Britse wetgeving ..Traditions and idiosyncrasies of British law" - „Tradities en aardige (typisch Engelse) kenmerken van de Britse wetgeving", was het onderwerp van de Engelse rechtsgeleerde dr. N. S. Marsh, die gisteravond in de bovenzaal van ..De Doelen" sprak voor de Leidse afdeling van de Vereniging Nederland- Engeland. Dr. Marsh is verbonden aan het Internationale Hof van Justitie te Den Haag. Spr. begon met zich te verontschuldi gen. dat hij als academisch gevormd advocaat zich niet zozeer op de praktijk van de (Engelse) rechtspraak heeft toe gelegd. doch sinds het begin van de laatste oorlog in meer algemene zin op de wetgeving. Spreker gaf allereerst een inzicht van de typisch Engelse kenmer ken van de Britse wetgeving. Soms zijn de verschillen met naburige landen ta melijk groot, omdat Engeland in vroe ger jaren zo sterk van het vasteland was afgescheiden. Dr. Marsh wees op de grote verschillen in historische conti nuïteit, op de langzaam doorgevoerde wijzigingen in de Britse rechtspraak met. bijgevolg soms uit de tijd geraakte, min of meer lachwekkend geworden be palingen. Hij wees op de zeer sterke centralisatie en de gemeenschapszin der Engelse gerechtshoven met hun vriend schappelijke omgang tussen advocaat en raadsheer, van wie de eerste min of meer afhankelijk was van de tweede. De advocaten vergeleek spreker met ac teurs uit toneelspelen. Eén daarvan, het bekende stuk Henry IV. van zijn landgenoot toneelschrijver Shakespeare, vorm de voor dr. Marsh aanleiding, om een gedeelte ervan voor te dragen. Met deze declamatie illustreerde hij de houding tegenover de Britse rechtspraak van het Engelse publick. Na enige andere typische kenmerken uit de traditie der Britse wetgeving te hebben aangeduid gaf dr. Marsh een kort overzicht van de huidige eigen schappen van de Britse wet, waarna voor de aanwezigen gelegenheid be stond tot het stellen van vragen. Een Leidenaar 40.000ste bij de Weense IJsrevue De Jeugdige Leidenaar Slierings, wo nende in de Pelikaanstraat 4, was gis teravond de 40.000ste bezoeker van de Weense IJsrevue op de Hoky in Den Haag. De jongeman, volkomen verrast door dit buitenkansje, werd toegespro ken door de directrice, mej. F. van Hon- stede, die hem een paar kunstschaatsen en een bloemetje overhandigde. Dubbel gotd Enige maanden geleden was het vjjftig jaar geleden, dat de heer D. Galjaard in functie trad by de Vereniging van Vryz. Hervormden te dezer stede. Meer dan 25 jaren is de heer Galjaard nu al koster in de kerkdiensten der vrijzinnigen. Hy vervult deze functie met grote plichtsbetrachting. Nu in deze dagen de heer en mevr. Galjaard hun gouden huwelyksfeest gaan vieren, hebben bestuur, leden en begunstigers van de Ver. van Vrijz. Her vormden deze gelegenheid aangegrepen om het echtpaar onverholen van de grote sympathie te doen blijken, die in deze vereniging voor hen leeft. Vanmorgen vond in intieme kring de huldiging plaats. Er zyn haxtelyke woor den gesproken en by woorden alleen behoefde het gelukkig niet te blyven! Er kwam ook een enveloppe met inhoud aan te pas, terwyl eerder in de morgen bloemen al een voorbode waren geweest van deze huldiging. Damclub Leiden Voor het paastoernooi, uitgeschreven door de Damclub Leiden werden de vol gende partyen gespeeld: Groep I: J. C. HakemulderFerry Laterveer 11; P. C. de JeuW. van der Reyden 0—2; P. OlivierS. van dei- Reek 20; W. van der BlomB. W. Belt 02; Jac. van WezelW. Later veer, afgebroken: Ferry LaterveerS. van der Reek 11: B. W. BeltJac. van Wezel 1—1; C. J. Hakemulder—P. Oli vier 02: W. LaterveerW. van der Reijden 11: P. C. de JeuW. van der Blom 11; P. C. de JeuFerry Later veer 20: W. LaterveerC. J. Hake mulder 11; S. van der ReekW. van der Blom 1—1; P. Olivier—B. W. Belt afgebr.: W. van der Reijden—Jac. van Wezel, afgebr. Groep II: C. J. van der MeyH. Pieëte 2—0: H. PieëteAbr. van der Putten 02: D. LigtvoetH. Pieëte 2—0 P. Zeegers—D. Ligtvoet 1—1: J. C. Mank G. J. Rijsdam 11: C. J. van der MeyH. Benschop 0—2: Abr. van der PuttenJ. Kromwijk 20; J. C. Mank H. Pieëte 2—0; H. PieëteG. Rijsdam 02: A. de BezemerH. Pieëte 2—0; C. J. HillebrandAbr. van der Putten 0—2: J. C. KromwijkA. den Bezemer, 2—0: J. C. Mank—C. J. Hillebrand 2-0; H BenschopP Zeegers 11: Abr. van der PuttenC. J. van der Mey 20: G RijsdamJ. Kromwijk 02: A. de BezemerD. Ligtvoet 11: H. Benschop G. Rysdam 0—2; J. C. Mank—D. Ligt voet 02: C. J. van der MeyJ. Krom wijk 2—0: P. Zeegers—A. de Bezemer 0—2. In groep I gaat momenteel Olivier aan de kop. de 2e en 3e plaats bezetten Van der Reijden en De Jeu. 4e is Van der Reek. In groep II heeft Kromwijk de leiding, gevolgd door Van der Putten, Rysöam en Zeegers. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Mieke, dr van H. Vlaanen en S. G. Koenz; Lian Mel Edith, dr van T. T. Tan en S. J. Schoot®; Janke Geertje, dr van N. J. Dol en P. van der Bent; Thomas Cornells Ma ria. zn van G. A. Sohenk en J. M. Pief]; Ja- cintha Agnes Maria, dT van P. A. Gordijn en E. A. M. Owel. OVERLEDEN J. C. Kraakman, 12 Jaar, zoon; P. W. Berlnger, 73 Jaar, man: H W. Otto. 73 Jr, man: H. ter Wee, 59 Jaar, man; H. F. Gree- ve. 70 Jaar, weduwe van H. J. Schoemaker. De voorzitter van de P. v. d. A., de heer Evert Vermeer, opende met een toespraak, waarin hjj de aanwezigen deed terugzien op een periode, die hy voor de party vruchtbaar en succesvol noemde. De politieke stryd, aldus Evert Ver meer, ontwikkelt zich in ons land langs twee hoofdiynen. De eerste is, dat er felle aanvallen worden gedaan op het doorbraakkarakter van de P. v. d. A. en de tweede is, dat de vooruitstrevendheid in de andere politieke partyen hoe lan ger hoe verder wordt teruggedrongen. Deze ontwikkeling achtte spreker funest. Bezitsvorming Spr. sprak vervolgens uitvoerig over het vraagstuk der bezitsvorming. Wan neer het gaat om de bezitsvorming dan denken wy in de eerste plaats aan het bezit van de grote massa der bezitlozen. Het socialisme is daarvoor in het ver leden in het kryt getreden. „Het is onze historische roeping dat ook nü te doen", aldus de heer Vermeer. Voorts zeide de heer Vermeer o.a. dat er een hernieuwd streven is de verschil len in de maatschappelijke verhoudingen zover uit te rekken, dat zy in plaats van verschillen, scherpe tegenstellingen wor den. Het debat over de bestedingsnota heeft dat duidelyk bewezen. Men kan constateren, dat er zekere groepen zyn, die aan een overbesteding niet toe zyn. Het is vanuit diè overwegingen, dat wy ons moeten verzetten tegen over dreven eisen van andere groepen, en het verzet van onze Kamerfractie tegen de salarisverhoging van alle hogere ambtenaren is geen verzet, dat zich richt tegen een bepaalde groep in de maatschappij. Maar wij kunnen ons niet vinden, verklaarde hij. in een po litiek, die met vele procenten werkt als het gaat om topsalarissen en die millimetert als het gaat om de laag ste lonen. Dan komt ons reehtsvaar- digheidsgevoel in opstand, aldus Evert Vermeer. De inkomensverschillen zyn hier en daar kleiner geworden. Heeft dit het ge sprek tussen de maatschappeiyke groe pen mogelyk gemaakt? Neen, integen deel, zo zeide de heer Vermeer, wy er varen hoe men een uitweg zoekt door de inkomensverschillen te vergroten. In de arbeiderswereld ervaren wy, hoe het lot „proletariër" te zijn niet verdwynt, als men het loon opvoert. Daarom staan wij voor een nieuwe taak. Deze maatschappij heeft zich niet ontworsteld aan het kapitalistisch denken. Wjj socialisten, aldus de heer Vermeer, moeten durven stellen dat het niet alleen maar gaat om „meer", maar ook en vooral om „verryking van het leven", om het scheppen van mo gelijkheden voor de opbloei van de menselijke persoonlijkheid. Hef profest tegen Speidels benoeming Over het adres, waarin geprotes teerd wordt tegen de nieuwe functie van de Duitse generaal Speidel in het Navo-verband, zei de heer Vermeer: „De benoeming van een Duitse gene raal in een internationale militaire organisatie verwekt in ons land be- grijpeiykerwijs weerstand. Wij staan hier voor de consequentie van een militaire samenwerking in Navo-ver band, die op grond van het verleden niet zonder meer wordt aanvaard. Ik vraag my echter wel af of men van zyn ongerustheid blyk moet geven door het ondertekenen van een manifest waaronder ook de namen van een aantal communisten en fellow-travel lers (meelopers) pryken. Men kan niet tegelykertyd bezwaar maken tegen Speidel en zyn handtekening zetten naast notoire communisten die gees telijk mede-verantwoordelyk zijn voor het drama dat zich in Hongarye heeft afgespeeld, of namen van meelopers, die in de dagen van het Hongaarse drama maar liever hebben gezwegen". Israël moef leven De Hongaarse opstand bewees ons dat de vryheid als een onsterfelyke kracht in een volk leeft". Het speet spreker dat Anna Kethly, het symbool van het Hongaarse verzet, op dit congres niet aanwezig is. Hy stelde voor haar van het congres uit een telegram te zenden, „waarin wy onze gevoelens van solidariteit tot uit drukking brengen". Wy zien vol bewondering naar het volk van Israël. Wij pryzen ons geluk kig dat wy zovelen die in de stryd voor Ik sla je de hersens in! (Van onze Haagse redactie) Omdat hy getracht zou hebben zyn werkgever, de 32-jarige veehouder G. de Booi uit Lekkerkerk, met een zware bijl van het leven te beroven, is tegen een 33-jarige boerenarbeider uit Lek kerkerk, die in hoger beroep voor het Haagse Gerechtshof terecht stond, be vestiging geëist van het vonnis van de Rotterdamse Rechtbank, t.w. 2% jaar gevangenisstraf met aftrek. De arbeider, die in zyn omgeving als een zeer driftig mens bekend staat, had ruzie gehad over achterstallig loon. Hij was zo kwaad geworden, dat hy tegen zyn werkgever een zware byl had opge heven, roepende: „Ik sla je de hersens in". De boer had de slag weten af te weren, doordat hy de steel van de neer komende byl kon grijpen. De Procureur-Generaal by het Haagse Gerechtshof achtte het voor de beoor deling van de zaak niet van belang of verdachtes boosheid rechtvaardig was geweest. Het ging alleen om het feit, dat de verdachte zyn werkgever had trach ten dood te slaan, zo meende hy. De verdediger, mr. C. J. H. Brunner, uit Rotterdam, was daarentegen van oor deel dat het wel degelyk meetelt of de verdachte heeft gehandeld onder invloed van een heftige gemoedsbeweging. In dit geval was dat heftige toorn, die. zo meende pleiter, op zichzelf zeer begry- peiyk was. De verdachte handelde in zyn drift impulsief. Hy had niet de op zet zyn werkgever te doden, aldus mr. Brunner. die een gedeeltelyk voorwaar- delyke straf vroeg voor zyn cliënt. Arrest 20 maart. Prins nam rijbewijs in Chauffeur schikt 'e zaak (Speciale berichtgeving) Men herinnert zich dat ln de avond uren van 29 januari j 1 Prins Bernhard het rijbewijs innam van n Schiedamse tankauto-chauffeur die op de weg Amersfoort-Apeldoorn in de buurt van de gemeente Voorthuizen zo onverhoeds een wending maakte, dat de chauffeur van de Prins maar nauwelijks een bot sing kon vermyden. Naar wij vernemen zal de tankauto chauffeur niet terecht staan. Mr. W. H. Overbeek. de Officier van Justitie van de Arrondissementsrecht bank te Utrecht, deelde ons naar aan leiding hiervan mede dat de chauffeur niet meer zal worden vervolgd, omdat door hem het gevraagde transactie-be drag is gestort. De Rykspolitie te Voort huizen had tegen de Schiedammer pro- ces-verbaal opgemaakt. De man had inmiddels van de paleiswacht te Soest- dyk. waar de Prins zijn rijbewijs had gedeponeerd, dit document terug ont vangen. de opbouw en het behoud van hun eigen staat vooraanstaan onze party genoten mogen noemen. Als de Westerse wereld zou toestaan dat de Staat Israël naar de wil van de Arabische heersers van de kaart wordt geveegd, zouden wy het rechts gevoel van de volken over de gehele wereld zozeer kwetsen dat daardoor onherstelbare schade aan de toekomst van een internationale rechtsorde is toegebracht. Wij zouden als vrije vol ken in onze plicht te kort schieten. Israël moet leven", aldus de heer Vermeer. Wie er waren Enkele duizenden leden van de PvdA. uit alle delen van het land naar Den Haag gekomen, vulden vanochtend de versierde Dierentuinzaal. Onder de aanwezigen waren, behalve het voltallige partybestuur. vele voor aanstaande figuren 'uit de PvdA. zoals de minister-president dr. Drees, de so cialistische ministers Suurhoff. Mans- holt, Hofstra en Samkalden, Staatsraad M. A. Reinalda. de Staatssecretarissen Van Rhijn, Kranenburg en Van der Beugel en voorts de districts- en afde lingsbestuurders uit het gehele land. Tot de vele genodigden behoorden de vertegenwoordigers van buitenlandse so cialistische partijen, t.w. de heer Silver man uit Engeland, de minister-president van Zweden Tage Erlander, de heren Jacquet. Herbaut en Pontillon uit Frankryk. Luise Albertz en Erwin Wel ke uit Duitsland en de secretaris van de Socialistische Internationale. Bjorne Braatoy. Ook de Commissaris der Koningin, mr. J. Klaasesz woonde de ochtendvergade ring by. De raad van Leiderdorp kwam gisteravond in het raadhuis bijeen, doch dit keer niet voor een gewone raadsvergadering. Zodra alle leden, behalve de heer L. Los (AR) bijeen waren, begaf men zich naar Irene. Daar recipieerde de heer L. Los. die die dag in het huwelijk u>as ge treden met mejuffrouw A. Looyen- ga. Zonder dat de heer Los aan wezig was geweest, hadden de ove rige raadsleden blijkbaar het een stemmig bestuit genomen de heer en mevrouw Los geluk te gaan wensen en een geschenk te overhandigen. Wethouder Snel als het oudste raadslid sprak het bruidspaar har telijk en geestig toe en overhandig de een klok. Het ivas een buitenge woon gezellige bijeenkomst van de raad! Op de foto ziet men wethouder Snel (rechts), die aan de heer en mevrouw Los (geheel links) het ge schenk van de raadsleden overhan digt. (Foto L.D./Van Vliet) Nieuw bankgebouw in Voorschoten geopend Motie melkprijs Belastingverhoging stuit op verzet (Van onze parlementaire redacteur) Het plan van de regering om de in komstenbelasting of de omzetbelasting te verhogen teneinde daardoor het sub sidie van 4 cent per liter op de melk te kunnen handhaven, stuit o.a. op verzet van de KVP. Voor de handhaving van de subsidie is f60 miljoen per jaar no dig. Maar omdat rekening was gehou den met afschaffing van het subsidie pas in de loop van het jaar, zal voor 1957 slechts ongeveer f30 miljoen nodig zyn. De regering moet maar proberen dat bedrag te vinden door verdere bezuiniging op de Ryksuitgaven, zeide de heer Janssen (KVP) vanmiddag in de Tweede Kamer. Hy diende een motie van deze strekking in. Daarentegen was de heer Roemers (P v. d. A.i ingenomen met het plan van de regering, waartoe hy zelf de suggestie had gedaan. De motie van de heer Janssen noemde hij niet reëel. De heer Janssen wil niet voor een dubbeltje, maar voor 6 cent op de eerste rij zitten. Ook de heer Roemers diende een mo tie in, n.l. om de prijs van de school- melk niet te verhogen, hetgeen een extra subsidie van fl.5 miljoen uit de schatkist zou vergen. Amerikaanse tanker in de lucht gevlogen De 20.000 ton metende Amerikaanse tankboot ..Mission of San Fransisco" is in brand geraakt en ontploft, nadat hy woensdag tegen middernacht op de De laware aan de oostkust van de Ver. Sta ten in aanvaring was gekomen met het 3.188 ton metende Liberiaanse vracht schip „Elna II". Van de 53 opvarenden van het tankschip, dat tot de Ameri kaanse marine behoort, zyn tenminste zestien personen omgekomen. De Ame rikaanse kustwacht deelde mee. dat 37 opvarenden zyn gered. De vrachtboot, die een bemanning van ongeveer vyftig koppen heeft, is na de aanvaring naar ondiep water gedreven. Ook dit schip vloog na de aanvaring in brand, maar alle opvarenden zyn in veiligheid gebracht. KMMBMMMM Vandaag is het nieuwe bankge*\ bouw van de Coöp. Boerenleenbank te Voorschoten officieel in gebruik genomen. Deze ingebruikneming valt samen met het gouden jubileum van de bank. Ter gelegenheid van deze twee feestelijke gebeurtenissen 'icefl het bestuur hedenmiddag een receptie gehouden. De foto toont het nieuwe bankge bouw aan de Koningin Juliana- straat. Het is een bijzonder fraai ge bouw met flinke werkruimten, waar in veel licht binnen kan dringen. De naam van de bank is gewijzigd in ..Coöp. Raiffeisenbank Voor schoten". (Foto L.D./Van Vliet) LEIDERDORP RAADSVERGADERING De raad van Leiderdorp is byeen ge roepen tegen morgenavond te 7.15 uur nam., ter behandeling van het voorstel tot verpachting van de bediening van de Doesbrug. Zoals bekend staakten ty- dens de vorige vergadering de stemmen over dit voorstel, zodat thans opnieuw gestemd zal moeten worden. OEGSTGEES7 Ver. tot behartiging van t.b.c.- patiënten hield drukbezochte feestavond De zaal van Irene was gisteren te klein om alle belangstellenden te kun nen bevatten voor de bijwoning van de propaganda-feestavond uitgaande van de afdeling Oegstgeest van de Ver. tot behartiging van TBC-patiënten in Ne derland. De medewerking van Sempre Avanti's Jong en Jolig zal aan die grote toeloop wel niet vreemd zyn geweest. De heer H. F. Medendorp verwelkom de in het byzonder enkele leden van het hoofdbestuur, de vertegenwoordigers van (•►Leidse afdeling, de afgevaardigden van het Wit-Gele en het Groene Kruis, alsmede wethouder J. den Ouden en me vrouw P. H. Smits-Witvliet. Dank werd gebracht aan mevr. Ste- gink. die zich grote moeite had getroost om zeer vele prijzen voor de verloting byeen te brengen. Dat Sempre Avanti met een program ma van vakantie-herinneringen veel succes oogstte behoeft nauwelijks te worden vermeld. Vooral de wyze waar op het duo Nel Pouw en Wim Brugmans hun nummers brachten sloeg byzonder in. De heer C. A. Bergh, propagandist der landelijke organisatie, sprak in verband met het 35-jarig bestaan der vereniging over verleden, heden en toekomst, Hoe goed de TBC bestrijding in Nederland georganiseerd moge wezen en hierby doelde spreker in hoofdzaak op voor zorg en zorg. de nazorg laat nog veel te wensen over. Niet alleen in het verleden, doch ook nu nog zyn er onder oud-tbc patiënten sociale noden. Velen vallen terug in het oude ziekteproces. Spreker maakte dui delijk, dat het niet alleen gaat om de lichamelijke ziekte doch ook om de ziek te van de geest. Daarom blijft voortdu- rende waakzaamheid geboden. Hij deed i een dringend beroep op de vele toehoor- ders het werk uit te breiden en niet eer der te rusten voordat de laatste TBC- patiënt afdoende is geholpen om hem zyn plaats in de maatschappij weer te geven. Dit moeilijke, doch dankbare werk wordt o.m. ten zeerste gediend door de werkplaatsen, waarvan er thans twee zijn. doch waarvan het aantal sterk moet worden uitgebreid. Na de pauze volgde het tweede optre den van Sempre Avanti met o.a. Trek aan de bel en een dirigeerwedstryd. Mr. E. K. HESSELINK OVERLEDEN. Op 3 maart overleed in de ouderdom van 77 jaar mr. E. K. Hesselink, alhier, oud-lid van het Hooggerechtshof in Nederlands Indië. De begrafenis heeft in alle stilte plaats gehad. VOORSCHOTEN Spel met een droom Voor een geheel gevulde zaal in „De Groote Vink" heeft de Toneelvereniging ..Leidseweg-Noord" een uitvoering ge geven van „Spel met een droom" van Hans Nesna. De voorzitter, de heer J. Stam, was verheugd ook deze avond de burge meester van Voorschoten met zyn echt genote welkom te mogen heten. Boven dien verwelkomde hy twee bestuurs leden van het U.V.V.. nl. de dames Boonstoppel en de Graaf. Het spel gaf volop te genieten. De spelers waren goed rolvast en de opvoe ring slaagde volkomen. De heer L. Schipper dankte na af loop van de voorstelling de regisseur, de heer Arentsen, voor de moeite en de tyd, die hy aan deze vereniging gege ven heeft. Spreker overhandigde hem een attentie. Later op de avond bleef men nog en kele uurtjes gezellig byeen. In de ouderdom van 74 jaar is giste ren nog vrij onverwacht overleden de heer J. J. Smit, die gedurende 40 jaar hoofd van de R.-K. Jongensschool in Voorschoten is geweest. Verder is de heer Smit voorzitter geweest van de oude R.-K. S.P. afd. Voorschoten, se cretaris van de spaarbank van de R.-K. Volksbond, bestuurslid van de Joseph- gezellen en van de R.-K. Ver. tot be strijding van ziekenhuiskosten, secreta ris van de Commissie tot wering van schoolverzuim en jarenlang was hy de stuwende kracht van de St. Laurentius- harmonie. WARMOND Benoemd Aan de R.-K. Jongens school is tydeiyk tot onderwijzeres be noemd mevrouw R. van Hom anBrug man. BEURSOVERZICHT Vaste beurs op herkapitalisatie De bekendmaking van de herkaplta- lisatiewet was vandaag van invloed op "t koersverloop ter beurze. Kon. Olie lag vast door grote aankooporders van een bankinstelling alsmede arbitragevraag voor buitenlandse rekening inzonderheid Parijs. Het fonds fluctueerde rond f 169.60 hetgeen ruim f 1.boven New- yorkse pariteit is. Ook voor Unilever meer belangstelling. Het fonds was 3 punten hoger dan gisteren. Philips werd verhandeld op 253 (250%); het verlies voor Aku tengevolge van het teleurstel lende slotdividend, werd vandaag met 2 punten ingelopen. De scheepvaarten lagen pryhoudend tot Iets beter in de markt. Scheepvaart unie 172 (170%), Holland Amerika-Lijn en KNSM onveranderd op resp. 166 en 156. Cultures pryshoudend behalve voor Amsterdam Rubber, dat 1% moest prysgeven. Dell 93%, HVA 94. Staatsfondsen waren vrywel onveran derd. N.V. Billiton Maatschappy, waarop door een bekend commissiehuis de aan dacht was gevestigd, werd geadviseerd op 230 (218%De indiening van de her- kapitalisatiewet kwam pas vandaag voor enkele binnenlandse industriefondsen tot uiting, waardoor met name enige vraag ontstond naar Motoren Thomas sen, Rotterdamse Droogdok, Van Vlis- singen e.a. WISSELKOERSEN Amsterdam, 7 maart. Londen 10.67% 10.68%, New York 3.82%—3.83, Montreal 4.00 A4.00 jV Parys 1.0812%—1.0822%, Brussel 7.58%—7.59, Frankfurt 90.80— 90.85, Ztirich 86 94%—86.99%, Zürich (vr. francs) 89.20%—8925%, Stockholm 73.57%73.62%, Kopenhagen 54.96% 55.01%, Oslo 53.37—53.42, Milaan 60.60% —60.65%, Wenen 14.65%—14.66%. Beurs van Amsterdam Donderdag 7 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 92% 93%B Grootboek obl. 3% 83% Ned. '51 3% 93 93B Ned. *53 3% 92 92A Ned. '56 3'/2 92% 92A Ned. '48 3% 86% 86% Ned. '54 3% 87% 87% Ned. '55 I 3% 87% 87% Ned. *55 II 3% 88% 88% Ned. *47 3Vt (3) 89fg 90A Ned. '37 3 86% 86% Dollarlng *47 3 94% 94 Investeringscert 3 92A 92%B Ned. 62-64 3 92 92 A Cert. NWS 66% 66% Indië '37A 3 88% 88% Grootboek '46 3 86% 87,V ACTIEVE AANDELEN Cit. Hand, en Ind. B. 42% 43y4 Nat. Handelsbank 108 108 Ned. Handelsmy. 166% 166% A'dam Rubber 78y4 77% Deli Myen (Ver.) 93% 93 H.V.A 93 93% Java Cult56 56% Senembah 66 65% Vorstenlanden 28 AKOl98y4 199% Berkel s Patent (v.) 171% 171 Calvé Delft cert. 300% 302% Kon. Pap. v. Gelder 189 189 Hoogovens cert 296 296 Mtiller en Co. N.B. 312 309 Ned. Kabelfabr265 262 Philips 250% 252% Philips pref150% 150 Unilever 362% 366A Wilton Feyenoord 217% 216% Billton 2de r 218% 232B Dordtse Olle gew. 827% 837% Kon. Olie (f.20.—) 168.10 169 60 Idem (50 A f. 20.—) 167.50 169.50 Holl. Amerikaiyn 166 166 Java China Paket 184 184% Kon. N Stoomb. 155% 155% K.P.M158% 159% Ned. Stoomv. My. 203 204 v. Ommeren cert. 280 280 Kon. Rott. Lloyd 178 178% Ned. Scheepv. Unie 170% 171% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 91% 92% Den Haag 1937 1 3 93 Leiden 1947 91% R'dam *67 I-m 3% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 99% 99% Premieleningen A'dam '53 3 105% A'dam '51 2% 96% A'dam '56 I 2% 94% 94f$ A'dam '56 II 2% 103% 103% Eindhoven '54 2% 89 89% Enschede '54 2% 90% 90B Den Haag '52 I 2% 96% 96% idem n 2 Va 103% 102% R'dam '52 I 2% 99A idem U 2% 107 105% Utrecht ^2 2% 99% 98 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 205% 205% HB eert 202% 202% Rott Bank 170% 170y4 Twentsche Bank 178 178 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 233 Borneo Sum. H.My. 75y4 Ned G. en Sp. fabr. 192 189L Kon Ned. Grofsm. 108% internatlo 93 93% Rott Droogdok My. 577 Tieleman en Dros7% Ned. MU Walv.vrt. 67% 65% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 19% 19 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 32% 32% Intern Nickel 102% 104% Anaconda 63% 64y4 Bethlehem Steel 174% 175 Cities Service 63 63% General Motors 40A 41 Kennecott 111% 111% Republic Steel51% 52 Shell Oil 82% 83% Union Pacific 28V8 38% Un. States Steel 61 64y4 Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V K 6/3 Edelmet Kon. AA 67GB 69 70GB 318 324 Holl Constructie 380 Ing our v Bouwnyv 120 Int Kunststof! Inri 42 GB Leirische Wolspinn 282 Stkkens Lnk B 423GB 428 Ver Touwfabrleken 159 157 Wernlnk's Betonm. 88% 88% Van Wyk Textiel 81

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7