DONAR gaat tevreden, echter niet voldaan, liet tiende lustrum vieren Zaterdag a.s. feest voor jong en oud in ..De Harmoni ie Onbillijke maatregel in Leiden 96ste jaargang Donderdag 7 maart 1957 Tweede blad no. 29080 VEERKRACHTIGE VERENIGING JUBILEERT (Infez. Meö.-Adv.) oogje dicht zal doen", komt ons deze nieuwe toepassing van de bestaande gemeentelijke verordening toch wel drastisch voor. Zy geeft de politie het recht om de eigenaar van iedere vuil nisbak, die niet aan deze verplichting, voldoet, te verbaliseren. Is het volmaakt logisch dat aan deze verordening in drukke winkelstraten, waarvan de be woners hun vuilnisvat soms reeds de avond tevoren buiten zetten, de hand moet worden gehouden, anderzijds kun nen wy onmogelijk waardering hebben voor de wyze waarop men de bestaan de verordening denkt te gaan toepassen. Er moet hier wel degelijk onderscheid worden gemaakt tussen drukke winkel straten met smalle trottoirs, waar deze regeling wel noodzakelijk moet worden geacht en stille, rustige woonwijken, waar het verkeer daarvan niet of nauwelijks enige hinder ondervindt. WIJZIGING IN VERORDENING AANBRENGEN! In de verordening dient de moge lijkheid te worden geschapen om de gang van zaken aan te passen aan de plaatselijke situatie. De regeling van het parkeren wordt daarvan toch ook afhankelijk gesteld? Hier ligt voor het college van B. en W. c:q: de gemeen teraad een nuttige taak. Een starre toepassing van deze ver ordening zou vele ingezetenen in sterke mate duperen. Hoe zal b.v een alleen staande. werkende vrouw, die de ge hele dag van huis, is aan deze verorde ning kunnen voldoen, zonder met de po litie in conflict te komen? Thans zet zij toch veelal haar vuilnisbak buiten voor de aanvang van haar werktijd. Voor haar blyft praktisch geen moge lijkheid over om haar huisvuil kwijt te raken. Aan bewoners van flatwoningen twee of drie trappen af! worden eveneens grote moeilijkheden in de weg gelegd. De echtgenoot die gewend was vóór kantoor- of fabriekstad even de vuilnisbak buiten te zetten, mag dit niet meer doen. Bovendien kaïi het gemak kelijk voorkomen b.v. bij ziekte dat de huisvrouw- niet in staat is om de vuil nisemmer buiten te zetten. Schermnieuws In de Gymnastiekzaal aan de Fran- chimontlaan hebben ontmoetingen plaats gevonden voor de Floret- en Sa belcompetitie van Zuid-Holland. De Leidse floretschermsters Abspoel, Schalij en Zirkzee wisten dit keer re vanche te nemen op de schermsters van Zaal Abrahams uit Den Haag. Leden de A.E.W.scherms'ters een paar maanden geleden een 0—9 nederlaag tegen Zaal Abrahams ,nu behaalde A.E.W. een fraaie 72 overwinning. Tegen de Rot terdamse Cyrano-schermsters kon A.E.W. het echter niet bolwerken. Vooral de linkshandige schermster van Cyrano was het struikelblok voor A.E.W. De sabreurs van A.E.W., v. d. Berg, Smit en Versluis, die in de tweede klasse van de Sabelcompetitie uitkomen, von den in de schermers van Te Werve uit Rijswijk gelijkwaardige tegenstanders. De laatste partij in deze ontmoeting moest de beslissing brengen. De uitslag daarvan was ten gunste van Te Werve. In de ontmoeting mét de schermers van Cyrano had A.E.W. minder moeite om de puntjes te verzamelen. Deze wed strijd eindigde in een 72 overwin ning voor de sabreurs van A.E.W. De De keric en de militaire dienst Gisteravond sprak in het gebouw Re- hoboth majoor ds. C. M. Graafstal voor de Chr. Bond van Plattelandsvrouwen over de militaire dienst en het werk van het Protestants Interkerkelijk Thuis front, het PIT. De legerpredikant wees vooral op het feit. dat het voor vele jonge mannen, die thuis christelijk opgevoed zijn, moei lijk is in dienst hun geloofsovertuiging vast te houden. Vaak was de kerk in hun woonplaats een centraal gegeven, maar in de militaire dienst rijzen er vele moeilijkheden, waartegen de christen zijn standpunt nog nooit bepaald heeft. Er zijn moeilijkheden zoals het opeens allemaal één worden. Voorts staat de militair onder de krijgstucht, die wel eens moeilijk kan zijn, vooral als er thuis geen orde en regelmaat is. De militair leert destructief leven. Hij moet weten: hoeveel kan ik er tegelijk doden, of hoe kan ik zoveel mogelijk vernielen. Ds. Graafstal, vond het belangrijk dat óók de Kerk in de kazerne is. door mid del van de vele legerpredikanten. En deze predikanten zijn niet alleen voor de Christenmilitair, doch voor iedere dienstplichtige! Het PIT legt zoveel mogelijk contacten tussen de geestelijke verzorgers van de Landmacht en Marine. Men heeft een blad opgericht ..Reveille", men helpt ..Pro Rege" en organiseert culturele avonden. De presidente, mevrouw N. Griffioen dankte de spreker voor zijn causerie. 60 JARIG BESTAAN LEIDS DIACONESSENHUIS. Het 60-jarig bestaan van het Leids Diaconessenhuis is op de verjaardag zelve herdacht in de huiselijke kring. Tijdens deze bijeenkomst gaf prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, voor zitter van het bestuur, een overzicht van de geschiedenis van het Huis gedurende de laatste tien jaren. Tevens werden toen twee verpleegsters ingezegend als diacones, zoals wy destijds reeds uitvoe rig schreven. Deze bijeenkomst heeft echter geld opgeleverd voor het nieuwe Huis. en daarom heeft men een grote avond belegd op 12 maart as., 's avonds om 8 uur in de Stadsgehoorzaal. Aan deze avond verlenen hun medewerking Johan Bodegraven, het Leids Amuse ments Orkest „Sylvia", onder leiding van de heer Meerpoel en het Pivo-koor (Pioniers en Voortrekkerskoor) uit Kat wijk. Op deze avond hoopt men het 60- jarig bestaan van het Huis te gedenken en tevens een flink bedrag voor het nieuwe Huis bijeen te krijgen. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd: voor het doet examen Ned. recht de heer H. A. J. Leewens te Wassenaar. Onze stadgenoot, de heer R. T. de Jong. heeft een benoeming aanvaard als arts in dienst van de Firestone Plantations Company in Liberie. De heer De Jongh zal binnenkort naar Liberia gaan. Cyrano-schermers boekten tenslotte een 63 overwinning op Te Werve. Floret: A.E.W.Zaal Abrahams 72; A.E.W.—Cyrano 2—7. Sabel: A.E.W.—Te Werve 4—5; A.E.W. Cyrano 72; Cyrano—Te Werve 63. OPLEIDINGSSCHOOL 8 OCTOBERSTRAAT Ouderavond Gisteren werd in het gymnastiek lokaal van de Ol. school aan de 3 Octo- berstraat een ouderavond gehouden. Te omstreeks 20.15 uur opende het hoofd van de school, de heer J. Slegtenhorst, deze bijeenkomst en heette de talrijk opgekomen aanwezigen hartelyk wel kom waarbij hy tevens de vernieuwin gen memoreerde, welke in het afgelopen jaar in en om de school hadden plaats gehad en hopelijk dit jaar nog zullen plaats hebben. Na voorlezing van de no tulen en het verslag van de kascommis- sie, zongen „De Sleuteltjes" onder lei ding van de heer H. Franke en met pianobegeleiding van de heer A. van Wouw, die hiervoor geheel belangeloos zijn gewaardeerde medewerking ver leende, een viertal vrolijke liedjes, het geen bij de ouders zeer in de smaak viel. Nadat de heer D. Fallaux tot lid van de Oudercommissie was gekozen, hield de heer Slegtenhorst een causerie over het onderwerp: „De school in onze moderne tijd". In deze causerie wees spreker vooral op de nadelige gevolgen, welke het kyken naar de televisieuitzen dingen voor vele kinderen kan hebben. Dikwijls gaan de kinderen hierdoor te laat naar bed, hetgeen hun fysieke ge steldheid niet ten goede komt. De heer Slegtenhorst riep daarom de medewer king van de ouders in, om de kinderen op tijd naar bed te sturen. Voor de pauze zong het meisjeskoor „De Starlings" onder leiding van de heer Franke nog enige liedjes, hetgeen door de aanwezigen met een warm applaus werd beloond. Tijdens de pauze, waarin door de le den van de Oudercommissie koffie met koek werd verstrekt, kregen de aanwe zigen gelegenheid het werk van hun kinderen te bezichtigen en met het on derwijzend personeel te spreken. Na de pauze vertoonde de heer E. Timan een drietal Leidse films, welke door hemzelf waren opgenomen en een tekenfilm, hetgeen grote waardering vond. Te omstreeks 23.30 uur sloot de heer Slegtenhorst deze bijeenkomst, nadat hij de medewerkers en aanwezigen hartelijk had bedankt voor deze in alle opzichten geslaagde avond. GEVAARLIJK SPEL Gistermiddag lieten jongetjes een spiegelruit van het filiaal van de Leidse Broodfabriek aan de Tomatenstraat sneuvelen door een zeer gevaarlijk spel letje. Zij klemden luciferkoppen tussen een schroef en een moer en gooiden die op straat waardoor een ontploffing van de koppen met een luide knal pleegt te ontstaan. Zij namen de „lading" waarschijnlijk wat zwaar, waardoor de moer openscheurde en een wegvliegend stuk metaal door de ruit ging. Gelukkig bleef het bij materiële schade, waaruit echter duidelijk liet grote lichaamsgevaar van dit onverant woordelijke spel sprak. DIAMANTEN DOCTORAAT Zondag 10 maart as. zal het 60 jaar geleden zijn dat mr. F. L. Kleyn. zrbo- ren te Den Haag en thans wonende te Scheveningen. aan de Leidse Universi teit promoveerde tot doctor in de rech ts wet ensch ap. De Leidse gymnastiekvereniging „Donar" gaat zaterdag a.s. haar vijftigste verjaardag vieren op dezelfde plaats, waar ook haar wieg heeft gestaan. Een mijlpaal in de geschiedenis van deze enthousiaste vereniging, die echter reeds twee jaar geleden gepasseerd werd, maar in verband met het verscheiden van de voorzitter en tevens van de oprichter, de heer J. J. Herweijer, besloot het bestuur toen de festivi teiten, welke nu eenmaal zo'n tiende lustrum behoren te omlijsten, te verschuiven naar een latere datum. Zaterdagmiddag a.s. wordt nu het feest met de nodige luister gevierd. Eerst een feestmiddag voor de jeugd, daarna een receptie van 5.30 tot 6.30 uur en tenslotte een vrolijke feestavond voor de ouderen. de In september 1945 was dat aantal zelfs al uitgegroeid tot veertig en enkele maanden later boekte de secretaris het zestigste lid. Met ups en downs is het zo verder ge gaan en nu schommelt het aantal leden reeds enige tijd rond de 250. Dit is niet op de laatste plaats te danken aan de damesafdeling, die in 1952 het levens licht aanschouwde en de volleybal, die een grote plaats in het verenigingsleven innemen. Het begon met fusie De geschiedenis van deze vereni ging "begint in 1905. In de tijd dus, dat Leiden gebukt ging onder een groot aantal gymnastiekverenigin gen, die ingewikkelde pogingen de den om het hoofd boven water te houden. Door de kwantiteit bereikte de kwaliteit slechts z.elden een aan vaardbaar niveau. D$ bestuursleden van Olympiaen „Ursus" begrepen, dat deze toestand op den duur on houdbaar zou blijken. De strijd om het bestaan was te zwaar, maar er was wijs beleid en een ruime blik nodig om tot een fusie te geraken. Toch kwam deze tot stand op 26 ok tober 1905 in één der bovenzalen van „De Harmonie". Een historische da tum voor de nu jubilerende vereni ging, want men besloot verder sa men te gaan onder de naam „Donar" Zelfs na deze samensmelting telde de vereniging nog maar veertig le den, hetgeen vandaag de dag zeer gering lijkt, maar in die dagen een respectabel aantal betekende. De grondslag was zo gelegd voor een bloeiend verenigingsleven, dat zich tel- kenjare manifesteerde in uitvoeringen op een aanvankelijk dragelijk, later be hoorlijk en in de jaren 1911, '12 en '13 zelfs uitstekend peil. ..Donar" nam toen een dominerende positie in in de Sleutelstad. De uitvoe ringen waren begonnen in „Zomerzorg", toen dat te klein bleek, moest „Den Burcht" worden opgezocht, maar ten slotte kwam men terecht in de Stadsge hoorzaal. waar zelfs meermalen kijk- en „danslustigen" teleurgesteld moesten worden. De zaal was totaal uitver kochtWel een bewijs van de grote plaats, welke „Donar" in de Leidse har ten had weten te veroveren, vooral door het stuwende werk van figuren als de heren Verstraaten. Geertsema. De Vries, Secrëve. Herweijer. Bakker, De Rijk en Gaijkema. Inmiddels was men er ook toe overgegaan in de zomer de atletiek te beoefenen. Zondagsmorgens waren de leden te vinden in de tuin van Musis Sacrum, waar men hardnekkig poogde de technische grondslagen van het ko gelstoten, verspringen en piekstokwer- ken onder de knie te krijgen. Rijke historie Wij moeten met zeven-mijls-laarzen door de rijke geschiedenis stappen, en kunnen slechts hoogtepunten noemen, zoals in 1912 of 1913 toen de heer Ant. Metz leider van de vereniging werd en toen de oefenzaal aan de Garenmarkt verlaten werd om de intrek te nemen aan de Pieterskerkstraat. De eerste we reldoorlog zette even een domper op de activiteiten van „Donar", hoewel men zeker niet in slaap was gesukkeld, ge zien een lofwaardige recentie in het „Leidsch Dagblad" van een soiréé dan sante in 1915. Na 1918 werden er echter weer vele goede uitvoeringen gegeven. Ook ging de vereniging veel „de boer op", o.a. naar Noordwijk. waar in het „Hof van Holland" een demonstratie werd gege ven van een dergelijk hoog gehalte, dat zij de aanleiding vormde tot de oprich ting van de Noordwijkse Gymnastiek Vereniging. Met feestavonden èn uitvoe ringen als hoogtepunten gingen de jaren ongemerkt voorbij, ook voor „Donar". Moeilijke jaren Tot de tweede wereldoorlog inzette. Een enorme slag voor de gehele mens heid. die ook zijn weerslag had op de activiteiten van „Donar". De jongeman nen durfden zich niet on straat te bege ven en de ouders hielden hun kinderen bij de verduistering liever thuis. „Zou dit de genadeslag betekenen?", vroegen enkele nog steeds enthousiaste bestuurs leden zich af. Maar gelukkig bleven en kele leden, althans op papier, hen fi nancieel steunen en over de zaalhuur viel in die donkere dagen wel te praten. Op een klein pitje sudderde de vereni ging zo naar het bevrijdende jaar 1945. Toen werden de oud-leden bewerkt en met vijf man kon men weer aan de slag. Het was niet veel, maar voldoen- De atletiek is na de oorlog ook nog enige tijd ter hand genomen, maar fi nancieel was men in die jaren niet in staat goede leiders te bekostigen en zo bloeide deze afdeling dood. Nu is deze vereniging de vijftig ge passeerd. Bij het bereiken van deze mijlpaal heeft men het volste recht om even stil te staan en een blik over de schouder te werpenzoals gedaan werd in de pittige jubileum uitgave van het verenigingsorgaan. Maar er is geen tijd om te rusten. Want het bestuur geeft als conclusie te kennen, dat het wel tevreden i§ maar nog lang niet voldaan. Het spelpeil moet omhoog, zowel bij de dames als de heren en de vereniging moet nog groter worden. Als het kan moet er weer een afdeling herentur nen ontstaan. Vele wensen, aan de vervulling waarvan men kan gaan werken. Maar na zaterdag, want dan is het feest en vergeet men voor één dag alle verenigingszorgen. Dat is het verdiende loon na vijftig jaar vruchtbare en Leiden sierende ar beid. Vuilnisbakken mogen eerst tegen komst van ophaalwagens buiten worden gezel Hoewel mag worden aangenomen, dat de Leidse politie wel enige soepel heid zal betrachten, zal zij met ingang van a.s. maandag streng gaan optre den tegen hen, die hun vuilnisbak geruime tyd voor de komst van de vuilnis wagens buiten zetten. Volgens een Verordening op de straatpolitie is het n.l. pas toegestaan de vuilnisbak buiten te zetten kort voor de komst van de auto's van de Gem. Reinigingsdienst. Anders procesverbaal Tot heden toe werd hier een oogje dichtgedaan en kon men zijn vuilnisbak, zonder geverbaliseerd te worden, gerust enkele uren van te voren buiten' zetten. Met name bewoners van flatwoningen (ingez. Med.-Adv.) 'tlwfe/ en alleenstaande, werkende vrouwen zetten hun vuilnisbak ver voor de komst van de vuilnisauto aan de stoeprand. Ging man-lief naar zyn werk, dan nam hy en-pasant de vuilnisbak van „twee en drie hoog" mee naar beneden. Houdt men zich aan de letter van de wet, dan zal dit met ingang van a.s. maandag afgelopen zijn. Wat is n.l. het geval? Blijkens een mededeling van de directeur van de Gem. Reinigingsdienst zijn de vuilniswagens van deze dienst thans uitgerust met een nieuw twee- tonig belsignaal. Eerst na het klinken van dit signaal zal het in het vervolg toegestaan zijn om de vuilnisbak aan de deur te zetten. Na het ledigen van de bak is men verplicht deze „onver wijld binnen te halen". Indien hieraan met ingang van a.s. maandag niet wordt voldaan, aldus vernemen wy van de politie, zal „ver baliserend worden opgetreden". Hoewel wy enerzijds begrypen, dat een verordening moet worden nage leefd en wy anderzijds overtuigd zijn van het feit, dat de politie wel eens „een „Welkom Thuis" VOOR STUDENTEN-SANATORIUM KLAPROOSCOLLECTANTEN NAAR ENGELAND Kort geleden heeft men in ons Blad kunnen lezen, dat het Nederlands Stu denten Orkest een tournée maakte ten bate van het Nederlands Studenten Sa natorium te Laren en voor het Asyl- fonds, in dit geval voor de hier verbly- vende Hongaarse studenten. Zo werd o.a. in Den Haag een concert gegeven, maar niet te Leiden. En menig een heeft zich toen verwonderd afge vraagd, waarom niet te Leiden? Mocht dit voor velen een teleurstelling hebben betekend, omdat zij hun charitatieve neigingen niet ten volle hebben kunnen ontplooien, dan is daarvoor nu toch weer in Leiden gelegenheid: de Toneel groep van Oud-studenten zal namelijk donderdag 14 maart in de Leidse Schouwburg het blijspel „Welkom Thuis" van de bekende Engelse schrijf ster Margaret Luce opvoeren, ditmaal alleen ten bate van het bekende Sana torium. Het moet een volle zaal worden, want zij, die menen, dat het niet meer nodig is gelden voor dit doel bijeen te brengen, vergisen zich schromelijk. Het kan met niet genoeg klem herhaald worden: er is nog steeds zeer veel geld nodig voor dit sanatorium, dat altijd vol ligt en waarvoor voortdurend een wacht lijst bestaat. De diverse gelden door Ne derlandse studenten bijeengebracht, zijn bij lange na nog niet voldoende om alleen het onderwijs in het sanatorium te betalen. Want dat is het bijzondere van dit sanatorium: zodra de toestand het toe laat, mag men studeren. En dat is nu eenmaal voor studenten van heel grote betekenis. Daarom een uitverkochte zaal en ge nieten van het spel van onze bekende, nu merendeels oud-studenten. Mej. A. Duijzings, een meisjesstu dente, die op 10 november hier ter stede deelnam aan de Klaprooscollecte, zal op uitnodiging van het Britse Legioen van oudstrijders in de week van 814 augustus een bezoek aan Engeland brengen. Mej. Duyzings behoort tot de 22 gelukkigen, die bij loting zijn aangege ven voor deze vakantietrip. De winnares van de jaarlijkse pan- nekoekcnrace in Olney Engeland Sandra Sibley liet na afloop van de race zien dat ze ook nog wel op an dere wijze met pannekoeken om kon gaan dan er hard mee lopen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3