VAN NELLE HANA, de nieuwe naam van cle tiafhankelijk geworden Goudkust BELANGRIJK EXPERIMENT IN AFRIKA )erde zelfstandige negerstaat je andere: Liberia en Haiti) lerde vandaag uitbundig feest W Een schipper aan de Zeedijk in Amsterdam voor f 3200.— beroofd 's nachts pijn Ie jaargang Woensdag 6 maart 1957 Derde blad no. 29079 de gebaeden, waar de Nederlanders in vroeger eeuwen handel (ook slaven- tl!plachten te drijven, behoorde de „bogt van Guinee", dat deel van i's Westkust, waar de Goud- en Ivoorkust zijn gelegen (zie de kaart). Voor jenoemd land, de Goudkust, is het vandaag, 6 maart, een grote feestdag, het is, onder de nieuwe naam GHANA (ontleend aan een Westafrikaans rijk eeks 400 vóór Chr. tot 1400 na Chr.), een onafhankelijke staat geworden, zij innen het raam van het Britse Gemenebest. De Britten zijn er niet weinig op, dat na India, Pakistan, Birma en Ceylon nu ook Ghana onafhankelljk- beeft verkregen, terwijl Nigeria, Rhodesië en Malakka nog op de lijst staan inzelfde ontwikkeling door te maken. Zij zien er, en niet ten onrechte, een 5 in van de vooruitstrevende houding van het Ministerie van Koloniën oial Office), dat veel kritiek te verduren heeft vanwege de politiek inzake en Cyprus, maar nu dan toch maar aan deze volop-Afrikaansc staat gelegen- geeft zijn eigen weg te zoeken, onder beheer van een volledig uit negers uid kabinet. venval is viermaal •oter dan bij ons èuwe staat telt slechts 4.5 miljoen ers, ofschoon het oppervlak bijna aal zo groot is als dat van ons Veel blanken wonen er niet (de .frikaanse bevolking omvat 13.000 len). hetgeen vooral een gevolg is de bijna ondraaglijke vochtige ;e: er valt daar viermaal zoveel re- s in ons waterlandje! nieuwe staat is samengesteld uit istgebied. het noordelijker gelegen i het z.g. Noordelijk Territoir noordelijker) en het mandaatge- 'an Brits Togoland, dat als een strook ten oosten van deze drie is gelegen. Weinig ontwikkeling spreekt wel vanzelf, dat de ont- ing van Ghana nog lang niet ver- a kan worden met die van bijv. iropese landen. Waterleiding en ag vindt men nog slechts op een aantal plaatsen en op het ter- an de volksgezondheid valt nog >el te verbeteren. De bevolking is Ijk, met uitzondering van een ge- lantal Mohammedanen (in het »n), voor een groot deel nog ver in heidense opvattingen. Men dan ook pas zijn hulp in zieken- als alle andere, uiterst primitieve len en de hulp van .medicijnman- aiet heeft kunnen baten. Meestal ziektegeval dan zover gevorderd, ik Westerse wetenschap er niets aan kan doen. Vandaar, dat de huizen bekend staan als instellin- ie de dood betekenen voor hen, ar binnen gaan! Maar er is enige tgang merkbaar. Intussen wordt Ijk al het mogelijke gedaan om alfabetisme te bestrijden en men daardoor de bevolking tot beter i te brengen in de mogelijkheden, i Westerse ontwikkeling verlenen 5r zijn thans vierduizend lagere a met een half miljoen leerlingen. Iddelbaar onderwijs beschikt over scholen met negenduizend leerlin- 1 voorts is er één inrichting van onderwijs, maar deze heeft nog t bevoegdheid graden te verlenen, ior men op Engeland is aangewe- Uitvoer van cacao aderde van de bevolking is werk- in de landbouw: op zeer kleine !jes verbouwt men zijn eigen voe- ewassen. zoals mais. banaan, cas- jrondnoten en gierst. Elk dorp sijn eigen veestapel, bestaande uit en schapen. belangrijkste uitvoer-produkt is dat pas tegen het einde van de eeuw in de Goudkust voor het ekweekt. werd. Thans is dit gebied n de belangrijkste leveranciers. 5 mijnbouw is goud nog steeds het rijkste produkt: het gebied heeft KJDKUSTWORDT GHANA. Grote ruilhandel Vooral na de laatste wereldoorlog heeft het aantal Nederlandse handels huizen zich weer uitgebreid: er zijn er thans zes werkzaam, o.a. in de houthan del en in de produktie van beton. Onze handel, industrie en scheepvaart zijn in Ghana vertegenwoordigd, maar er werken ook ingenieurs, artsen en andere Nederlandse deskundigen, voornamelijk in overheidsdienst. Opmerkelijk is, dat sommige inheemsen Nederlandse namen dragen, zoals Van Lare, De Graft en Van der Puye. In 1955 werd uit Nederland voor ruim zeventig miljoen gulden ingevoerd, waar onder voor ruim tien miljoen aan bier e.d. en voor ruim dertig miljoen aan be drukte katoenen weefsels. In hetzelfde jaar voerde de Goudkust voor honderd miljoen gulden naar Ne derland uit, waaronder voor negentig miljoen aan cacaobonen en voor bijna negen miljoen aan rondhout. Federatief karakter Aan het hoofd van de nieuwe staat is de minister-president Nkroemah komen te staan (Engelands Koningin is hoofd van Ghana). Premier Nkroemah is lei- l naam aan te danken. De Feni- ouden reeds in de zesde eeuw voor ?in onzer jaartelling goud uit deze 1 gehaald hebben. Er zijn thans dmijnen in Ghana, dat voorts een grootse producenten in het Brit- nenebest is van het belangrijke «nerts. Ook wordt diamant en t geleverd. Nederland en de Goudkust Ons land heeft oude en niet altijd eervolle banden met de Goudkust. Aan vankelijk waren er Portugese nederzet tingen, die later door Fransen. Engel sen en Nederlanders bedreigd werden. Het belangrijke fort Elmina werd in 1637 onder aanvoering van Johan Mau ri ts van Nassau (de stichter en eerste bewoner van het Haagse Mauritshuis). met behulp van een machtige oorlogs vloot van inlandse kano's op de Portu gezen veroverd. Daarna bouwden de Ne derlanders op last van de Westindische Compagnie ook elders vestingen om het handelsmonopolie in die gebied te kun nen bemachtigen. In de Tweede Engelse oorlog slaagden de Britten erin door een bliksem-aanval de Hollandse forten op de Goudkust aan ons te ontnemen, maar veel plezier beleefden zij er niet van. want de Staten gaven admiraal De Ruv- ter. die zich toen met zijn vloot in de Middellandse Zee bevond, aan het eind van 1665 opdracht de forten terug te veroveren, hetgeen hem zonder veel moeite gelukte. Meer en meer breidde zich. in de daarop volgende jaren, de slavenhandel uit: er waren werkkrach ten nodig op de suiker- en tabaksplan tages in Noord- en Zuid-Amerika Omstreeks 1700 waren het vooral de Ne derlanders. Denen en Engelsen, die zich met dit lugubere bedrijf bezighielden. In het midden van de vorige eeuw. toen de slavenhandel langzamerhand verlo pen was. kwam de werving van soldaten in zwang. In 1837 sloot de Nederlandse regering met de koning van Asjanti een verdrag, waarin werd overeengekomen, dat jaarlijks duizend Afrikaanse solda ten dienst zouden doen in de Neder landse nederzettingen van Oost-Indië. Merkwaardige invloed Het verblijf van deze neger-soldaten in Nederlands Oost-Indië had een merk waardig gevolg. Een van de dingen, die een grote indruk op hen maakten, toen zij eenmaal op Java dienst deden, was het batikken. Na afloop van hun dienst tijd keerden de neger-soldaten naar de Goudkust terug met batiks uit de Oost. De Nederlandse handelaren in Afrika, die ontdekten, dat de negers gaarne zulke kleurige doeken droegen, zij het met een meer eigen karakter, namen dadelijk contact op met bedrijven in Nederland en door deze samenwerking tussen handelaren en batikkers in ons land ontstond langzamerhand een arti kel. dat tegenwoordig aan de Goudkust en in het algemeen langs de westkust van Afrika met de naam van Dutch wax block garments wordt aangeduid, een zeer gewaardeerd materiaal voor de kle ding van vrouwen en mannen. Overigens gaven wij in 1871 onze bezittingen aan de Goudkust op aan de Engelsen, die in ruil daarvoor de Engelse bezitsdelen op Sumatra afstonden. Ghana's minister-president Nkroe mah, vrijgezel van middelbare leef tijd, die leiding geeft aan het expe riment der onafhankelijkheid van zijn land. der van de Volkspartij, cie de absolute meerderheid heeft in het parlement, nl. met 72 van de 104 zetels. Dit resultaat werd bereikt bij een algemene verkie zing in juli van het vorig jaar. Gemak kelijk zal Nkroemah het in de naaste toekomst vermoedelijk niet hebben. Want de Asjanti' bevreesd voor centra lisme uit de hoofdstad, zien eigenlijk neer op de kustbewoners, die echter groot in getal zijn. De nieuwe staat draagt dientengevolge in wezen het ka rakter van een federatie, ofschoon de verwaching bestaat, dat er op den duur grotere toenadering zal ontstaan. Krachtproef Vandaag heeft de Hertogin van Kent namens de Britse vorstin de eerste zit ting van het parlemen in de hoofdstad Akkra geopend. Deze plechtigheid werd bijgewoond door een Sovjetrussische mi nister (die een vliegtuig en een aantal auto's komt aanbieden) en door de Ame rikaanse vice-president Nixon, die. in aansluiting aan dit bezoek, halverwege deze maand zal doorreizen naar Khar toem in de Soedan. Op rode invloed is Ghana overigens allerminst gesteld: de communistische partij is er verboden. Ghana heeft zich nu dus. na Libye, Ma rokko en Tunis, in korte tijd als vierde Afrikaanse staat onder de onafhanke lijke landen mogen scharen. Het land is bovendien de derde onafhankelijke ne gerstaat ter wereld: de beide andere zijn Haiti en Liberia. Het ligt voor de hand. dat vooral Londen in de komende ja ren de ogen gericht zal houden op dit experiment. Zou het mislukken, dan zou dit een sterke terugslag voor de eman cipatie van de negervolken in Afrika be tekenen. Slaagt Nkroemah er daarente gen in een redelijke samenleving te ves tigen. dan zullen ook andere Afrikaanse gebieden daaruit hun conclusies trekken en dit voorbeeld willen volgen. Men kan zich dus voorstellen, dat met name Zuid Afrika bijzonder geïnteresseerd is in deze proefneming met zelfregering van een negerbevolking. Nederlands schip in haver van Londen in brand Aan boord van het Nederlandse schip ..Laagkerk'' van de N.V. Nederlandse Scheepvaart Maatschappij, dat in de haven van Londen ligt. is brand uit gebroken. Het 7.141 ton metende schip werd naar de westelijke oever van de haven gesleept. De brandweer was toen van plan de luiken van het schip open te maken om de vuurhaard te bereiken. De brand woedde in twee ruimen. De toestand werd ernstig genoemd. Het schip was op weg van Bombay naar Hamburg. West Bromwich A. in halve eindstrijd West Bromwich Albion heeft de halve finale van het toernooi om de Engelse Cup bereikt door op High bury de overgespeelde wedstrijd tegen Arsenal met 12 te winnen. West Bromwich komt in deze halve finale uit tegen de winnaar van het duel BurnleyAston Villa, dat vandaag wordt gespeeld. De strijd tussen Arsenal en West Bromwich, die door bijna 59.000 toe schouwers werd bijgewoond, is er een vol incidenten geworden. Brian White- house scoorde drie minuten na rust het eerste doelpunt voor West Bromwich, volgens velen en uiteraard ook de spelers van Arsenal in buitenspel positie. De jeugdige ploeg van Arsenal werd nog meer gedeprimeerd, toen Clap ton na een kwartier een strafschop on gebruikt liet. Dertien minuten voor tijd zorgde Kevan voor een 02 stand. West Bromwich's zege kwam daarna nog in gevaar, want kort na dit doelpunt scoorde Cliff Holton voor Arsenal (12). Een fel slotoffensief van Arse nal bleef echter zonder resultaat. Fey enoord— C helsea voor vluchtelingenhulp Als tegenstander van Feyenoord in de wedstrijd welke op woensdag 15 mei a.s. in het Feyenoord-stadion zal worden gespeeld ten bate van de internationale vluchtelingen-hulp. zal de bekende En gelse eerste divisie club Chelsea aan treden. De wedstrijd is naar men weet geor ganiseerd in samenwerking van KNVB, stadion Feyenoord en de International Lions Club. op initiatief van de gouver neur van de ILC, de heer J- E. Lioni. CRICKET Zuid-Afrika won vijfde testmatch Robber eindigde onbeslist De vijfde en laatste testmatch tussen Zuid-Afrika en Engeland is gis teren te Port. Elizabeth door Zuid- Afrika gewonnen met 58 runs. Engeland ging in de tweede Innings „all out" voor 130 runs. De inningscijfers waren: le innings: Zuid-Afrika 164 runs: En geland 110 runs; 2e innings: Zuid-Afrika 134 runs; Engeland 130 runs. De testserie is daardoor onbeslist ge> eindigd; de eerste twee wedstrijden wei den door Engeland gewonnen, de derde werd een draw en Zuid-Afrika won de laatste twee. Hugh Tayfield, de succesvolle spin- bowler van Zuid-Afrika, nam in de tweede innings 6 wickets voor 78 runs. Hij vestigde daarmee een nieuw Zuid afrikaans record, want zijn totaal in de gehele serie werd 37 wickets (met een gemiddelde van 17,18) één wicket meer, dan Vogler in de testserie tegen Engeland van 1909/10 nam. De beste batsman van Engeland was dinsdag Frank Tyson. Hij scoorde 23 runs. Gistermorgen werd de Zuidafrb kaanse innings beëindigd; drie wickets vielen binnen 50 minuten voor een totaal van 12 runs. Frank Tyson was in deze innings ook de beste Engelse bowler, zijn cijfers waren 6 voor 40. SCHAATSENRIJDEN De Nederlander Wim de Graaff neemt deel aan een internationale schaatswed strijd te Drammen, die gisteren begon nen. Op de 500 meter klasseerde hij zich als tiende, met een tijd van 46.8 sec. Op de 3000 meter werd hij vierde in 5.08.9. IJSHOCKEY Zweden is te Moskou wereld- en Europees kampioen ijshockey geworden door in de laatste, zeer enerverende wedstrijd gelijk te spelen tegen Rus land: 44 Klaas Boot sportman van liet jaar De Nederlandse turnkampioen Klaas Boot is door de luisteraars van de AVRO gekozen tot sportman van het jaar 1956. Er namen ditmaal 52.379 luisteraars deel aan de enquête, die deze omroepvereniging jaarlijks orga niseert. Boot werd met een ruime meerderheid als de beste sportman aangewezen. Op hem werden 10.872 stemmen uitgebracht. Hij kwam daardoor in het bezit van de wisselbeker, aan welke ter nagedach tenis aan het onlangs overleden hoofd van AVRO's reportage-afdeling, de heer Schreurs de naam van „Tom Schreurs beker" werd geschonken (Ingez. Med.-Adv.) By De BM shag van y VAN NELLE ligt vooróén. In smaak, in geur in kwaliteit! De pure (lange!) Virginia tabak rolt gemakkelijk. U zult genieten van deze VAN NELLE shag! „Ome Freek" voor 28e maal voor de rechter Wie heeft in de nacht van 5 op 6 september j.l. de in Amsterdam op bezoek zijnde schipper beroofd van een portefeuille met f. 3200? Was het de in het Amsterdamse nachtleven be kende figuur „Ome Freek" of diens echtgenote? Deze vraag kreeg het Gerechtshof te Amsterdam gister voorgelegd, toen de 53-jar. schoenmaker „Ome Freek in ho ger beroep zijn onschuld volhield in een diefstal-affaire, waarvoor hij door de Rechtbank te Amsterdam tot twee jaar met aftrek en zijn echtgenote tot acht maanden met aftrek was veroor- Ingez. Med.-adv.) KLAAS BOOT De rangschikking was: 1 De turner Klaas Boot (10.872 stem men); 2. de wielrenner Frans Mahn (9.763 stemmen); 3. de judoër Anton Geesink (6.972 stemmen); 4. dc zwem ster Ada den Haan; 5. de voetballer Abe Lenstra; 6. de zwemster Cockey Gaste laars: 7. de atleet Henk Visser; 8. de turnster Lenie LensGerritsen; 9. de bokser Pedro Klijsen; 10. de wielrenner Gerrit Schulte. en aldoor wakker akkertjes helpen direct .SCHAKEN Leidse Schaakbond Warmond won zijn uitgestelde wed strijd voor de 2e klasse B tegen SCL met 8—2 en verliet door deze zege de onderste plaats De mannen van de Stedelijke Lichtfabrieken zullen, door deze nederlaag, dit seizoen wel degra deren, want tot nu toe werd door hen nog geen wedstrijd gewonnen. De uitslagen waren: M. D. Bergman (Warmond)A. J. Jongmans (SCL) 10. Th. J. de Bruin— A, van Katwijk 01. P. Wassenaarir. J. C. de Wilde 10; A. van Bladeldrs. D. Boersma Vi—V2; K. W. v. d. Willik D Bev 10; W. G. A. KuchlinJ. Bonsel V2V2. C. J. MeskersJ. C. Janssen 1—0; A WarburgW. G. van Katwijk 1—0. F J. J Slager—J H. Kriek 10. J. C. van BladelC. Zwa nenburg 1—0. Totaal 8—2. BotwinnikSmyslov EERSTE PARTIJ AFGEBROKEN De eerste partij om het wereldkam pioenschap-schaken tussen de titelhou der Botwinnik en Smyslov is na veertig zetten afgebroken. Botwinnik speelde met wit. De partij zal vandaag worden voortgezet. Persoonlijk kampioenschap Leidse Dambond Voor de eindstrijd van het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van de Leidse Districts Dam Bond heb ben zich de volgende spelers geplaatst: Hoofdklasse: Vink (Noordwjjk), v. d. Wiel (Noordwijk), W. Leeuwenburg (Rijnsburg), v. d. Starre (Ter Aar), W. Heemskerk (Leiden) en Zwetsloot (Noordwijk). De bezetting van de 7de plaats is nog niet beslist. De Leidenaars Nijenhuis en J. v. d. Zwan zijn hier voor de kandidaten. le klasse: I. Pauw (Leiden), J. de Vink (Leiden). Heuvelman (Woerden), Pas- schier, Zuidbroek en C. v. d. Zwan (allen uit Noordwijk). 2e klasse: C. Maas, Bolk, Voorbergen (allen uit Woerden). Wortman (Zwam- merdam) en v. d. Niet (Noordwijk). Jeugdkampioenschap: v. Duyvenvoor de (Katwijk). De Koning (Katwijk), R. Wortman (Zwammerdam), v. Zuylen. Vletter, W. Star (allen uit Rijnsburg). deeld. De vrouw had in het vonnis berust, doch Ome Freek tekende hoger beroep aan. De raadsman van de schoenmaker, mr. K. B. J. M. Haase, zei van mening te zijn, dat de echtgenote de schuldige was, omdat zijn cliënt, indien deze had wil len stelen, niet zo dom te werk zou zijn gegaan. De verdachte was een vakman, want hij had niet minder dan 27 ver oordelingen op zijn strafblad staan. De procureur-generaal, mr. A. S. de Muinck Keizer, meende dat beide echtelieden de schipper hebben beroofd. Daarom vor derde hij wegens diefstal in vereniging tegen „Ome Freek" bevestiging van het vonnis. Aan de Zeedijk had verdachte de be wuste nacht een knaap gevolgd, die in een café een biljet van 100 gulden kwam wisselen. Zo kwam hij terecht in een ander café, waar de eigenaar van het bankbiljet, een schipper, zich bevond. „Ome Freek" papte met deze schipper aan, waarbij zich later de echtgenote van Freek voegde. Het gezelschap ging na het een en ander te hebben gedron ken naar de woning van het echtpaar. Hier bleef de schipper in het bed naast het echtpaar slapen. Hij was dronken en kon zich van het gebeurde weinig of niets meer herinneren. Wel kon hij de raadsheren vertellen, dat zijn porte feuille was verdwenen. Dit bemerkte hij toen hij later in de nacht wakker wei-d. Wat zich daarna precies heeft afge speeld is niet geheel duidelijk gewordeix. De verklaring van de echtgenote, als zou „Ome Freek" het geld hebben ge nomen en de schipper met een mes heb ben bedreigd, staat tegenover de ver klaring van de verdachte, dat hij zijn vrouw wegens haar gedrag heeft uitge scholden. Wel hebben Ome Freek en zijn vrouw zich later in de bewuste nacht nog be hoorlijk,, getrakteerd" in enkele drink- gelegenheden. Getuigen hebben gezien, dat de verdachte met een briefje van duizend gulden zwaaide. Toen het echt paar in de vroege ochtend thuis kwam, stond de politie hen op te wachten. Want de schipper zocht na het ver laten van de woning in de hem totaal onbekende buurt naar een politie bureau, dat hU na enig zoeken vond. Hier deed hij aangifte van de diefstal, doch hij kon zich onmogelijk het adres herinneren, waar zich de dief stal had afgespeeld. Wel kon hij „Ome Freek" aanwijzen op de hem door de politie voorgelegde foto's. Met de po litie reed de schipper daarop naar het huis van Freek, waar de jas van de schipper nog aan de kapstok hing. Het Hof zal op 19 maart a.s. arrest wijzen. Een Ulo-scholier schuldig bevonden aan mishandeling De Hoge Raad heeft een^ beroep in cassatie in de zaak van een 14-jarige Ulo-scholier, die wegens mishandeling tot f. 50.boete veroordeeld werd, ver worpen. De scholier sloeg een schoolgenoot tijdens een vechtpartijtje op een van de ogen. De bril van die jongen brak en scherven drongen in het oog. dat niet van blindheid te redden was. In dit beroep pleitte mr. S. van Oven, dat hier geen sprake is geweest van opzettelijke mishandeling. De procu reur-generaal was. evenals de Hoge Raad thans, van mening, dat het hier wel opzettalxike mishandeling betr?r

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7