RAi Van straatmaker tot auteur v.v Half april een internationaal anatomencongres in Leiden H „Ais U keelpijn hebt... Amerika wantrouwt beknotting Westeuropese verdedigingsgelden Kapdemonstraties en -show 96ste jaargang Woensdag 6 maart 1957 Tweede blad no. 29079 KANTOORMEUBELEN Demmenie Haarlemmerstraat 219 Telef. 21400 Geopend ^op werkdagen van 10-17 uu^ m en 19.30-22.30 uur m zondagen 10-18 uur^^ Een dergeltfk resultaat hebben zjj on- twijfeld mede te danken aan de sectie Nederland van de Club Artistique de Paris, welke hen voortdurend op de hoogte houdt van de moderne lijn en techniek, welke in wereldsteden als Parijs, Londen en New York in zwang is. Tijdens een Festival de la coiffure", dat op Franse leest was geschoeid cabaret en show wisselden elkaar af hebben de kappers uit Leiden en omge ving gisteravond in de prachtig bezette Stadsgehoorzaal het publiek aan de hand van vele modellen vertrouwd ge maakt met de „Ligne de Romance". Zij brachten deze lijn zowel in het dag- als avondkapsel. Terwijl in het avondkapsel de fantasie de vrye hand had: wij za gen zelfs een model, dat op carnaval was afgestemd (masker, serpentine, muts en likeurglas waren in de feeste lijke haardos verwerkt), viel bij dagkap sels op, dat deze over het algemeen goed draagbaar en vooral praktisch van aard waren. Onder het iedere vrouw strelende motto „Charme overdonst een vrouw; heeft zij charme, dan behoeft zij verder niets te hebben" werd deze show door niet minder dan 19 manne quins gebracht. Heel mooi was een don ker kapsel, met lichte reflexen waar mede de eerste prijs werd behaald. Het kapsel zelf was uiterst eenvoudig, alhoe wel wij menen, dat het als dagkapsel door de verschillende kleurnuances min der geschikt was. Uit menig kapsel bleek, dat de Ligne de Romance mooi van coupe is en door de betrekkelijk flauwe golving een gedistingeerd aan zien geeft. Het haar kan zowel naar beneden gedragen worden als in ver schillende variaties omhoog. Met een zorgvuldig uitgekozen kleurspoeling kan men de mooiste resultaten bereiken. De muzikale inleiding tot dit feest van kleur en charme werd verzorgd door het „Leon Sextet" uit Den Haag o.l.v. de heer L. Gerritsen en Jan Oradi, imitator-van-klasse, die ook ditmaal weer uitstekend op dreef was. Boven dien verleenden medewerking Rita en John, een danspaar. Wat gaven zij een uitstekende parodie op „rock and roll"! Buitengewoon aardig was de onderbre king van het programma door het op treden van het meisjeskoor van „Ex Animo" o.l.v. de heer H. de Wolff, dat eveneens, doch dan in geheel andere stijl, een romance bracht, welke uitliep op een hulde aan de volgelingen van Figaro. Aan deze show ging in de middaguren een steden wedstrijd voor dameskappers vooraf, waaraan deelgenomen werd door leden van de V.T.C.K. uit Amsterdam, Den Haag, Rotterdam. Amersfoort en Leiden. In de klasse A (hoofdklasse) vie len de prijzen als volgt: 1. mevr. M. van Putten-Lepelaar, Leiden, 2. de heer B. Na zeven glazen jenever Nadat hij zeven glazen jenever had gedronken was een transportarbeider uit Leiden op 9 november jl. op de fiets geklommen en zigzaggend de Juliana- straat afgereden. Toen een agent hem aanhield had hij eerst niet willen af stappen. Hij waggelde en was volgens de agent in kennelijke staat geweest. Thans was hij gedagvaard voor de Haagse politierechter, maar niet ver schenen. Reeds eerder was hij veroor deeld tot boete en ontzegging wegens het rijden onder invloed op een motorbak fiets. Overeenkomstig de eis werd hij ditmaal veroordeeld tot f. 25 boete of 7 dagen en 10 dagen voorwaardelijke ge vangenisstraf. Drievoudig jubileum Donderdag 28 maart zal in de kring van de Vereniging voor Christelijk (Her vormd) Onderwijs een drievoudig jubi leum worden herdacht. Niet alleen, dat de door deze vereniging geëxploiteerde christelijke opleidingsschool aan de Hoge Morsweg dan 25 jaar bestaat, doch ook het hoofd, de heer Y. Tijmstra, is dan een kwart eeuw bij deze school in functie. Tenslotte is het die dag ook nog veertig jaar geleden, dat de heer Tijmstra zijn intrede deed bij het bij zonder onderwijs. Bonte, Amsterdam, 3 de heer G. v. d. Horst, Alphen a d Rijn. De winnende équipe in deze klasse werd gevormd door mevr. v. Putten-Lepelaar, Leiden, de heer G. v. d. Horst, Alphen a. d. Rijn en de heer J. Barentsma te Katwijk. In klasse B luidden de uitslagen als volgt: 1. mevr. Schens, Den Haag, 2. de heer Van Rooyen. Rotterdam, en 3. de heer Booms, Rotterdam. De winnende équipe in deze klasse was mevr. Schens, Den Haag en de heren Wijnen en Van Elderen eveneens uit Den Haag. Ook bij het herenkappen bleven de individuele en équipeprijs in de A-klasse in Leiden. Legde de heer Plu op de eerste prijs (individueel) beslag, de Leidse équipe, welke als eerste eindigde, werd gevormd door de heren Plu, Hel kapsel .Ligne de Romance" werd gisteren met veel gratie ge dragen. In het midden de manne quin. die met haar kapsel in de stedenwedstrijd de eerste prijs ver wierf. (Foto L.D./Van. Vliet.) Spruyt en De Graaf, allen te Leiden. In de B-klasse ging de équipe-prijs (een individuele prijs werd niet toegekend) naar de heren Hackstein, Den Haag, Kurving, Wassenaar en Kortekaas, Den Haag. Ook zij toonden op deze show, welke met een geanimeerd bal o.l.v. Dansacademie „Wielinga" werd besloten, hun kunnen. (Ingez. Med.-Adv.) 250 deelnemers uit vele landen Medio april zal in Leiden het jaar lijkse congres van de in Frankrijk ze telende Association des Anatomistes worden gehouden. Verwacht wordt dat ruim 250 anatomen uit vele Europese landen het congres zullen bijwonen. De bijeenkomsten van de Association des Anatomistes worden meestal in Frankrijk gehouden, doch somstijds ook elders. Dit jaar zal Leiden de congres sisten ontvangen. De eerste ontvangst vindt zondag 14 april in de aula van het Academisch Ziekenhuis plaats, waarna het eigenlijke congres (dat grotendeels in het Anato misch Laboratorium gehouden wordt) maandagochtend geopend wordt met een bijeenkomst in het Groot Auditorium. Het wetenschappelijk gedeelte van het congres strekt zich uit over 15, 16 en 17 april. Donderdag 18 en vrijdag 19 april vinden excursies plaats. Tijdens de congresdagen worden recep ties en andere festiviteiten gehouden, zo als een receptie in de Lakenhal door het gemeentebestuur op maandagavond, een banket in Avifauna te Alphen op dins dagavond en een receptie door de mi nisters van Onderwijs en Volksgezond heid en het Amsterdamse gemeentebe stuur in het Rijksmuseum te Amsterdam op woensdagavond. De belangrijkste twee voordrachten worden verzorgd door prof. dr. W. J. C. Verhart, hoogleraar in de histologie en microscopische anatomie te Leiden, die spreekt over de vezelstructuur van het ruggemerg en door prof. dr. J. Dank- meyer, de president van het congres en hoogleraar te Leiden in de anatomie en embryologie, over de embryologie van aangeboren hartgebreken. Ere-president van het congres is prof. dr. A. J. P. van den Broek uit Utrecht. De deelnemers zyn afkomstig uit Frankrijk, Portugal. Spanje, Italië, Joe goslavië, Polen, Zwitserland, België en Nederland, terwijl ook anatomen uit Frans Equatoriaal Afrika en in ons land vertoevende Amerikaanse anatomen als gasten verwacht worden. Voor het me rendeel der congressisten is huisvesting gevonden in Noordwykse hotels. Gewijzigde verkeerssituatie Aan het maandagmiddag door de raad genomen besluit om op de Lammen- schansweg tussen de Zoeterwoudsesin- gel en de Koninginnelaan en op deKa- merlingh Onneslaan (vanaf de Zeeman laan en het Philosofenpad éénrichting- verkeer in te voeren, is reeds gisteren uitvoering gegeven. Uiteraard werden er gisteren nog vele verkeersovertredin gen gemaakt, hetgeen ongetwijfeld moet worden toegeschreven aan deze plotse ling veranderde situatie. Vooral het verkeer, dat komende uit de Bloemis tenlaan en gaande in de richting stad, maakte zich hieraan schuldig. Dit ver keer zal thans via het Philosofenpad zyn weg naar de stad moeten nemen. DS. L. KIEVIT KOMT KENNIS MAKEN Ds. L. Kievit, hervormd predikant te Woerden, die beroepen is in de vacature van ds. N. Kleermaker, komt a.s. vrijdag halfacht kennis maken met de Leidse J hervormde gemeente. In het gebouw van de hervormde wijkgemeente ..Het Cen-' rtum" aan de Hooglandsche Kerkgracht wordt die avond om halfacht een ont moetingsbijeenkomst belegd. Bovendien zal ds. Kievit zondagochtend in de Marekerk voorgaan. Abe Brouwer legt nu stenen in Diever om inspiratie te vinden (Van onze correspondent In het Drentse dorpje Diever (3300 inwoners) is de Friese auteur Abe Brouwer met Groninger stenen bezig een straat aan te leggen. Abe Brouwer, schrijver van „Ma rijke". ivelkc roman handelt over een straatmakers familie, van „De gouden sivipe", die in het Noors en Engels en zelfs in het brailleschrift werd vertaald en van „De Zanddui- vel", stamt uit een rasechte straat makers familie, die Friesland als ba- kermat heeft. Waarom dan roman schrijver geworden? Tja, zegt Abe Brouwer, je hebt „het" en op een gegeven moment komt 't er uit. Heel eenvoudig dus. dat schrijven en Brouwer heeft er succes mee gehad. Vroeger, zo'n dertig jaar geleden, was Abe Brouwer ook straatmaker, zoals drie van zijn broers en drie oomzeggers en schreef hij in zijn vrije tijd. Na de oor log ontstond er een grote vraag naar li teratuur en Brouwers boeken kwamen vlot van de persen in de handen van een gretig lezend publiek. Maar de lees honger stilde allengs, er worden minder boeken verkocht, een overproduktie ont stond en de Friese-auteur keek eens om naar iets anders. ..O nee. wimpelt hij pertinent af. ik ga niet straatmaken om mijn broodje, maar om inspiratie op te doen. Toen het met de schrijverij wat minder ging, dacht ik: kerel, je kent toch een vak. Ik ben gezond. 55 jaar en ik heb altijd van m'n ambacht gehou den. Buitendien, ik vind een goede straat minstens even belangrijk als een goed boek". En daarom solliciteerde hij naar Diever. het Shakespeare-.se dorp in zuidwest Drente, werd benoemd uit een aantal mede-kandidaten, waarbij hij het geluk had dat de Dieverse gemeente- architect met de vakkennis van Brou wer heel goed op de hoogte was. En sinds het begin van deze week legt Abe Brouwer hl het uitbreidingsplan van de gemeente Diever alsmaar straten, heel kunstig in de binnenes. waar straks de schoolkinderen zullen lopen naar de speelplaats. Zijn grijze lokken warrelen onder zijn alpinopetje vandaan, zijn manchesterwerkpak zit hem als gegoten. En wanneer aanstaande zomer dé open luchtvoorstellingen weer worden gegeven dan zal men hem ook in een ander, kleurrijker kostuum kumien zien. want Brouwer kreeg een rol toebedeeld in Shakespeare's „Veel leven om niets' dat in het openluchttheater zal worden opgevoerd. Ondertussen werkt hij gestadig aan zijn nieuwe roman „Springtij", waarin de ondergang van het vissersdorpje Wierum wordt verhaald. Een derde deel ervan is al gereed, dank zij een grondi ge voorstudie, die hij jarenlang van het onderwerp heeft gemaakt en waarvoor hij zelfs enige tijd in Wierum woonach tig was. iff mineer bondgenoten niet medewerken, ivordt inspanning voor V.S. duur en ondoelmatig Een speciale commissie van president Eisenhower voor de buitenlandse hulp (bestaande uit burgeradviseurs voor het wederzijdse veiligheidsprogramma), heeft gisteren tegenover Eisenhower van haar verontrusting gewaagd inzake de voor genomen beknotting van de Westeuropese verdedigingsgelden. Na een studie van vjjf maanden over de Amerikaanse programma's voor mi litaire en economische hulp aan het buitenland, bracht de commissie in een ver slag naar voren dat het uitgangspunt bij het verlenen van Amerikaanse militaire bijstand voor elk land de verplichting moet zijn een eerlijk aandeel In de kosten van de gemeenschappelijke verdediging op zich te nemen. Vijf voorstellen De comtnissie is er niet van over tuigd dat dit overal ook inderdaad gebeurt. Indien de bondgenoten geen groter plichtsbesef tonen, zou de in spanning van Amerika voor de ver dediging wel eens kunnen eindigen als in een „dure en ondoelmatige militaire coalitie", aldus de commis sie, die voorts aanbeveelt dat de V.S. doorgaan met hun programma zo lang de huidige kritieke spanning in de wereld blijft bestaan. De vijf voornaamste voorstellen van de commissie zijn de volgende: 1. De V.S. zullen de uitbreiding van de internationale handel aanmoedigen om de veiligheid van de niet-communis tische wereld te versterken. De tarieven moeten omlaag en de douanebepalingen behoeven een herziening. Ook de bui tenlandse invoerrechten op Amerikaan se produkten dienen verzacht; 2. Met het moedgevende voorbeeld van de gemeenschappelijke markt der zes Westeuropese landen voor ogen is de commissie van mening dat er reële mo- gelijkheiden bestaan voor het stichten van soortgelijke markten op grote schaal in Azië en Latijns-Amerika. Botsing in de mist Als gevolg van de dikke mist is e.a. kwart over acht vanochtend op de provinciale weg in de Broekemeer (gem. Broek in Waterland) een dubbele bot sing voorgekomen. Dicht voor twee Naco-bussen reed een volkswagen, die plotseling krachtig remde. Het wagentje werd van achter geramd; de tweede bus botste een seconde later achter de eerste op. De bussen zowel als de volkswagen liepen grote schade op. Vier buspassa giers werden gewond, van wie de heer J. Visser uit Marken, ernstig. Allen zijn overgebracht naar het Stads-ziekenhuis te Purmerend. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kandidaatsexamen I wis- en natuurkunde de heer J. F. Lapré (Leiden); doctoraal examen Geo logie. de heer W. Boschma (Leiden); doctoraal examen Scheikunde, de heer H. P. G A van Niekerk (Sassenheim). 3. De Amerikaanse regering zal stimu leren dat er meer particulier vermogen in het buitenland wordt geinvesteerd om zo de last voor de Amerikaanse belas tingbetaler te verlichten, zonder de eco nomische ontwikkeling van de niet-com- munistische wereld aan te tasten. 4. Waar mogelijk zullen de V.S. door middel van leningen hulp bieden. Schen kingen dienen slechts te geschieden in dien ze duidelijk in het landsbelang zyn of het ontvangende land onmachtig is tot terugbetaling. 5. Bjj het bestemmen van gelden voor schenkingen of leningen, zal de voor rang worden gegeven aan landen, die aangesloten zijn bij gemeenschappelijke veiligheidstelsels, die door Amerika ge steund worden. Meer telefoonaansluitingen dringend gevraagd (Special# berichtgeving) Naar aanleiding van talrijke klachten, die haar van de zijde van het bedrijfs leven bereiken, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Gooi land in een adres aan de minister van Verkeer en Waterstaat uiting gegeven aan de ernstige ongerustheid en ont stemming in die kringen over de stand van zaken in het PT.T. telefo- nie-bedrijf. Deze ontstemming is gewekt doordat nieuw aangevraagde telefoonaansluitin gen in onvoldoende mate kunnen wor den verkregen en het bovendien onmo gelijk is om op bepaalde veel voorko mende momenten van de dag automa tische interlocale of internationale verbindingen tot stand te brengen. In dit adres, waaraan niet minder dan 27 Kamers van Koophandel in alle delen van ons land duidelijk adhae- sie hebben betuigd, wordt de minister dringend verzocht te bevorderen dat de uitbreiding van het telefoon-net in ons land met groter kracht dan tot dusver wordt uitgevoerd. DE EERSTE RADIJS Aan de Pijnackerse groenteveiling werd gisteren de eerste radijs van dit seizoen aangevoerd. Het was een partij van 640 bossen welke f. 0.39 per bos opbracht. Kweker was de heer J. C. Ruigrok. die ook vorig jaar deze primeur bracht Toen was het ern O mnart en kreeg hij 49 cent per bos (Ingez. Mert.-Aflv.) Bij sociale hulp staat (Ingez. Med.-Adv.) mens voorop De Bejaarden Sociëteit van „Ons Cen trum" was gistermiddag uitzonderlijk druk bezocht. Als spreker was namelijk aanwezig de directeur van de Dienst van Sociale Zaken, de heer S. Krist, die o.m. uiteenzette wat deze dienst in het ver leden was en wat hij in de toekomst wil zyn. In dit verband vestigde hy er de aandacht op, dat de houding van de overheid ten opzichte van mensen, die hulp nodig hebben, in de loop der jaren sterk is gewijzigd. Had het individu vroeger geen enkel recht, thans is het tegendeel gelukkig waar. Dank zy col lectieve strijd heeft men sociale zeker heid kunnen verkrijgen, terwijl nog tal van andere verbeteringen tot stand zijn gekomen. Met nadruk stelde de heer Krist vast, dat de Dienst van Sociale Zaken by eventuele hulp de mens voorop wil stellen door een persoonlijk contact tussen die mens en de ambtenaar. De tralies van het loket zijn verdwenen en een gezellig ingericht spreekkamertje is er voor in de plaats gekomen, aldus de heer Krist. Voor deze karakterverande ring kan men niet dankbaar genoeg zyn, want juist de persoonlijke verhouding is van zulk een groot belang. Er moet vertrouwen gewekt worden, zo betoogde de heer Krist, die er voorts op wees, dat het doel van Sociale Zaken tevens zal zijn het verlenen van mede werking bij de vrije tijdsbesteding van de bejaarden. Echter niet alleen de ouden van dagen, ook het kind en de invalide kunnen de zorg van Sociale Za ken opeisen. Behalve het feit, dat deze dienst in gevallen, die van chronische aard zijn, de taak van huishoudelijke hulp heeft, is er verder nog de kwestie van de materiële hulpverlening. Het brandstoffengeld en de kledingvoorzie- ning zijn hier goede voorbeelden van. De heer Krist gaf de aanwezigen de verzekering, dat de Dienst van Sociale Zaken te allen tijde bereid is aandacht te schenken aan de moeilijkheden van hen, die hulp behoeven. Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen. De bijeenkomst werd ge leid door de heer J. H. Schüller. Charmant en praktisch In stedenwedstrijd veroverde Leiden in dames- en herenvak eerste prijs (Van een bijzondere medewerkster) Hoewel er gisteren bij het tweede lustrum van de afdeling Leiden van de Vereniging Technische Clubs voor het Kappersbedryf, dat met grote luister in alle zalen van de Stadsgehoorzaal werd gevierd, geen geschenken werden uitge reikt, hebben de Figaro's uit Leiden en omgeving zelf voor de grootste bekroning op dit 10-jarig bestaan gezorgd. Vóór Amsterdam, Den Haag en Rotterdam gin gen zU zowel in het dames- als herenvak met de eerste prys in de hoofdklasse stryken. Een overwinning, welke zij op ruim vyftig vakgenoten behaalden. Als centraal thema voor dit congres is gekozen het onderwerp „De Grote Stad", een onderwerp, dat zeker op het ogen blik, de aandacht verdient van allen, die op het terrein van de sociale weten schappen werkzaam zijn. Enkele spre kers, die in hun dagelijks werk met de problematiek van de grote en snel groei ende stad in aanraking komen, zullen de verschillende aspecten van dit onderwerp belichten. De opening van het congres vindt donderdagmiddag 21 maart in het Groot-Auditoriuh van de Leidse Acade mie door prof. dr. Sj. Groenman plaats. 3Qs,e MOTORRIJWIELEN, SCOOTERS, AUTOSCOOTERS, BROMFIETSEN, enz. in combinatie met CAMPING 1957 Amsterdam 28 februari tlm lOmaart BURGERLIJKE STAND De grote stad VAN LEIDEN GEBOREN Robert, zn van A. van der Linden en J. J. den Os- Evert Jan, an van E. A. Vos kuil en On. M. Gorree; Dirk Adrianus, zn van J. van Duin en C. A. Koeman; Maria Cornelia, dr van A. van der Valk en G. H. van VLiet; Dirk Adrianus, zn van D. Heemskerk en W. Schone veld; Lid-ui na Jo hanna Maria, dr van G. P. C. de Winter en P. H. Devllee; Johannes Hendriikus Chris- tianus, zn v. Oh. L. J. Jansen en M. Groe nendijk; Jacoba Cornelia, dx van W. Lu- lofs en J. G. de Groot; Johannes Anton ins zn van C. L. Menken en A. M. Peltenburg. OVERLEDEN A. L. Wassing, 18 jaar, dochter; J. Meijer, 68 Jaar, man; C. C. M. G. Vromans, 36 jaar. huisvr. van J. L. P. Hack; W. van den Broek, 75 Jaar. weduwe van D. A. de Bejjl; P. Keekstra, 75 jaar. man. Van 2124 maart wordt in Leiden en Wassenaar het zesde jaarlijkse congres van de Sociale Interacademiale gehou den. In de Sociale Interacademiale (Ne derlandse Federatie van Universitaire Studieverenigingen in de Sociale We tenschappen) zijn verenigd alle studie verenigingen in de sociale wetenschap pen aan de Nederlandse universiteiten en hogescholen, met als doel de bevor dering van het onderling contact tussen de toekomstige beoefenaren van de so ciale wetenschappen én de verdieping van hun kennis en inzicht in de sociale werkelijkheid. Hiertoe wordt onder meer ieder jaar in een van de universiteits steden door de studenten in de sociale wetenschappen een congres georgani seerd. Het is dit jaar de taak van de Leidse studenten, voor de organisatie er van zorg te dragen. Het grootste deel van het congres speelt zich evenwel niet af in Leiden, maar in het conferentie oord „De Haven, Van der Doeslaan 1, Wassenaar.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3