VERHOGING DER BELASTINGEN VOOR INKOMENS BOVEN ƒ8000? WEERBERICHT Zo jamelkprijs 6 cent hoger Betere beoordeling onzer kansen bij luchtvaartonderhandelingen Dulles oefent bedekte kritiek op de houding van Egypte Soekarno pleegt overleg met Hatta ter oplossing crisis 96ste Jaargang WOENSDAG 6 MAART 1957 No. 29079 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.— per kwartaal: f.235 per maand: f. 0.55 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro ao. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Prijsstijging moet binnen de perken blijven (Van onze parlementaire redacteur) Vier ministers hebben gisteren in de Tweede Kamer geantwoord op de bezwaren tegen onderdelen van de bestedingsbeperking. De rege ring is bereid het subsidie op melk van 4 cent per liter te handhaven, zodat de melkprijs niet met 10 cent, maar met 6 cent per liter in de loop van dit jaar zal stijgen. De handhaving van het subsidie op melk kost per jaar 60 miljoen gulden. Voor de dekking van dit bedrag denkt de regering aan twee middelen: een bescheiden verhoging van de inkom stenbelasting, waarbij de verhoging begint bij een inkomen van f 8000.- per jaar öf een verhoging van de omzetbelasting (die thans bij de bron 5 pet. bedraagt) met een kwart procent. Die laatste maatregel zou echter doorwerken in de prijzen van levensbehoeften en daarom geeft de regering de voorkeur aan verhoging van de inkomstenbelasting. Indien de Kamer dit zou afwijzen acht de regering het onvermijdelijk, dat de melkprijs met 10 cent per liter stijgt. Tijdelijk De belastingmaatregelen om de topbedrijvigheid af te remmen, zijn naar hun aard tijdelijk, verklaarde minister Hofstra, maar de lastenverzwaring ten be hoeve van de landbouw is in beginsel definitief, dat wil zeggen zolang de extra steun aan de landbouw nodig is. Het stellen van een bepaalde tijdsduur voor be lastingverhogingen vindt minister Hofstra persoonlijk onpraktisch, maar niet temin heeft de regering overwogen, dat er geen bezwaar tegen behoeft te be staan alle belastingverhogingen een tijdelijk karakter te geven. Hij noemde geen termijn. mening zeggen over een eventuele ge deeltelijke verhoging van de kinderbij slag ten behoeve van de grote gezinnen. Voorts voert vandaag ook minister Witte het woord en misschien nog minister president dr. Drees. Daarna zal blijken hoe de Kamer reageert op de tegemoet komingen van het Kabinet. Blokkering of subsidie? In zeker opzicht tegemoetkomend wilde ook minister Mansholt zijn ten aanzien van de blokkering van de 50 miljoen gul den eigenaarslasten voor de landbouw, waarbij de Kamer met de woorden „koude socialisatie", vooral bezwaar heeft gemaakt tegen de voorwaarden, die zou den worden verbonden aan de uitbeta ling van de gelden, omdat deze dan moeten worden besteed (dwangbeste- steding) voor verbetering van bedrijfs gebouwen, terwijl de gelden niet zouden worden uitgekeerd voor (te kleine) be drijven, die niet levensvatbaar zijn. Een uitweg is misschien mogelijk, aldus mi nister Mansholt, door het bedrag van 50 miljoen niet uit te keren aan de boeren, maar beschikbaar te houden om daar mee subsidies te verlenen voor verbete ring van bedrijfsgebouwen. Indien daarvoor een meerderheid in de Kamer zou zijn te vinden zou een subsidie systeem moeten worden uitgewerkt. Het liefst zou minister Mansholt zien, dat niet de Staat, maar bijvoorbeeld het landbouwschap deze zaak regelt. Zware opgave Minister Zjjlstra zette uiteen, dat het zeer, zeer moeilijk zal zijn de prijsstij ging tot eind 1957 te beperken tot 6,8% en beneden de grens te houden, die voor de vakbeweging aanvaardbaar is, zonder looneisen te stellen. Het percen tage is aan de krappe kant, ook als de verhoging van de melkprijs in de tjjd wordt verdeeld. Belangrijk zal daarom zijn, dat verlaging van de prij zen op de wereldmarkt spoedig door werkt naar beneden. We staan voor een zware opgave, al dus minister Zylstra, maar toch zullen we er ons toe moeten zetten, om de prijsstijging binnen de perken te hou den, want nieuwe looneisen zouden de inflatie-spiraal in beweging zetten. Vandaag zal minister Suurhoff zijn Wolkenkrabber in den Haag? Ongeveer 22 verdiepingen (Van onze Haagse redactie) In de vergadering van de Haagse ge meenteraad heeft de wethouder van de Wederopbouw, ir. R. C. A. F. J. van Lissa Nessel, met betrekking tot de gedeeltelijke herziening van het wc- deropbouwplan Bezuidenhout ,,B'' meegedeeld, dat een maatschappij •*- welke hij nog niet bij name kon noemen het plan heeft op de hoek van de 2e Adelheidstraat. van Voor burg gezien aan de linkerzijde, een wolkenkrabber van ongeveer 22 ver diepingen te doen verrijzen. Hij noemde dit een der aantrekke lijke punten van dit herzieningsplan, waarin ook een nieuw gebouw voor het Koninklijk Conservatorium voor muziek is opgenomen en gewaagde van een interessant object De betrokken maat schappij is voornemens jn die wolken - brabber zelf huisvesting te zoeken, terwijl zij ook verdiepingen aan derden wil verhuren. Dit laatste achtte de wethouder van groot belang met het oog op de kantoren, die in dit stads gedeelte zullen worden gevestigd. Plaatselijk wat regen De Bilt. verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met plaatselijk wat regen. Overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen. Dezelfde tempe raturen of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 7 MAART Zon op: 7.15 uur; onder: 18.32 uur. Maan op: 9.18 uur; onder: 0.08 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.36 en 18.53 uur. La-agwater te 2.16 en 14.41 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Mr. H. W. Bloemers Nieuwe Commissaris der Koningin in Gelderland Bjj K. B. van 5 maart is met in gang van 1 april a.s. benoemd tot Com missaris van de Koningin der provin cie Gelderland, mr. Hugo Willebrord Bloemers. De nieuw benoemde Commissaris werd 2 mei 1908 te Borculo geboren. Hij door liep het Gymnasium in Arnhem, stu deerde aan de Universiteit van Utrecht rechtswetenschappen en legde in 1932 het doctoraalexamen af. Nadat hij circa anderhalf jaar advocaat en procureur te Amsterdam was geweest werd hij met ingang van 1 maart 1934 benoemd tot burgemeester der gemeente Roden (pro vincie Drente). Vervolgens werd hij met ingang van 15 maart 1941, na het ont slag van mr. Bothenius Lohman be noemd tot burgemeester van de ge meente Assen. In deze functie werd hij reeds op 30 juni 1942 door de Duitse be zetter ontslagen. Na de bevrijding vervulde mr. Bloe mers opnieuw korte tjjd het ambt van burgemeester van de gemeente Roden hij was toen tevens raadsheer in het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden waarna hij met ingang van 20 juni 1946 werd benoemd tot burgemeester der ge meente Deventer, welke functie hij thans nog vervult. Bovendien treedt hij sinds 1 januari 1956 op als voorzitter van de Voorlopige Raad Volkshuisvesting. De heer Bloemers, die niet is aangesloten bij een politieke partij, belijdt de Ne derlands Hervormde godsdienst. De nieuw benoemde Commissaris is Officier in de Orde van Oranje Nassau. De f 50.000 er uit In de 534ste Staatsloterij is een prijs van f. 50.000 gevallen op No. 13131. Zal Dalles er sieh mee gaan bemoeien? In kringen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is de mening uitgesproken dat de op 18 maart in Washington te hervatten Nederlands-Amerikaanse onderhandelingen over de door de KLM ver zochte luchtvaartconcessies, een betere kans van slagen hebben omdat bij deze onderhandelingen, in tegenstelling tot bij de vorige, hoogstwaar- schijnlijk meer aandacht zal worden besteed aan de politieke aspecten van de kwestie. Nederland vraagt van de Ver. Staten: 1.: doortrekking van de Atlanti sche route van de KLM, van Montreal naar Californië2.: doortrekking daar vandaan naar Texas, met de mogelijkheid van een lijn op Mexico; 3.: een rechtstreekse verbinding van New York naar Curagao. In kringen van het Amerikaans mi nisterie van Buitenlandse Zaken wordt de verwachting uitgesproken dat Foster Dulles zelf zich met de onderhandelin gen zal bemoeien. Nederland heeft dui delijk gemaakt dat de KLM een deel van zijn economische vooruitgang ver tegenwoordigt. dat de economie van het land groot belang heeft bij het welvaren van deze maatschappij, en dientenge volge vreest de Amerikaanse regering een verslechtering van de Amerikaans- Nederlandse betrekkingen wanneer deze onderhandelingen mochten mislukken. In de Amerikaanse beoordeling spreekt voor Nederland het feit mee dat het zijn NATO-troepen niet vermindert, dat het een deel geworden is van Euratom en Euromarkt en dat het de Ameri kaanse defensie-politiek in Europa [steeds gesteund heeft. Ook wordt ge zegd dat de Amerikaanse ambassadeur Freeman Matthews het Nederlandse standpunt voor zijn regering niet onbe langrijk verduidelijkt heeft. Suezkanaal waarschijnlijk binnen tien dagen voor de scheepvaart geopend Als de huidige Israëlische plannen voor de terugtrekking ten uit voer worden gelegd, zal er zich tegen het einde van deze week geen enkele Israëlische militair meer in de kuststrook van Gaza en het ge bied langs de Golf van Akaba bevinden, aldus werd gisteravond van gezaghebbende zijde in Jeruzalem medegedeeld. In het hoofdkwartier van de V.N. te El Ballah werd gisteren verwacht, dat de troepen van de Verenigde Naties de strook van Gaza binnen een etmaal zouden binnenrukken. Een menigte van ongeveer tienduizend mensen heeft gisteren in het centrum van Jeruzalem geprotesteerd tegen de terugtrekking van Israë lische troepen. De bijeenkomst, welke een ordelijk verloop had, was met toestemming van de politie georganiseerd door de Vrijheidsbewe ging. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren op zijn persconferentie verklaard, dat Egypte een neiging aan de dag heeft gelegd om de opruimingswerkzaamheden in het Suezkanaal te vertragen. Hij sprak echter de hoop uit, dat het kanaal thans binnen tien dagen weer voor de scheepvaart zal zijn open gesteld. Algemene mobilisatie door Nasser opgeheven Gisteravond werd de revanche gegeven van de internationale T.V.~ goochelwedstrijd Nederland-Enge- land. De deelnemers worden aan de T.V.-kijkers voorgesteld. Ben Goerion gaf een optimistisch I beeld van de kwestie betreffende de Golf van Akaba. Naar hij zei, hebben de grote mogendheden, „die niet aan de Het Zwitserse plaatsje Unterbach is dezer dagen uit de band gespron gen. Zwitserland is een van de wei nige landenwaar de vrouwen geen kiesrecht hebben. Maar in dit kleine plaatsje liet de gemeenteraad bij de recente verkiezingen de vrouwen wèl meestemmen. Iets ongehoords, maar het ging toch door. zoals het plaatje laat zien. In Cairo is dinsdagavond een bevel van president Nasser uitgevardigd, waar door een einde wordt gemaakt aan de algemene mobilisatie in Egypte, waartoe in oktober was besloten. De noodtoe stand en de bepalingen inzake de staat van beleg blijven gehandhaafd. De beëindiging der mobilisatie maakt een einde aan het regeringstoezicht op de sleutelindustrieën, de handel en het vervoer Arabische boycot Het Arabische bureau voor de boycot van Israël heeft dinsdag bekendge maakt. dat 25 buitenlandse maatschap pijen en 19 buitenlandse schepen op de zwarte lijst zijn geplaatst wegens han del met Israël. De produkten van deze maatschappijen zullen in alle Arabische landen geweerd worden. Het bureau deelde verder mede, dat 49 buitenlandse maatschappijen er reeds in toegestemd hebben de handelsbetrekkingen met Israël te beëindigen. De Egyptische commissie voor oor logsbuit heeft beslist dat de lading van het Nederlandse vrachtschip Vie- dala, bestemd voor Israël, is geconfis- keerd. Op 28 oktober werd de lading, be staande uit bevroren vlees, huiden en kleding in Suez gelost, omdat de Viedala op weg was naar Haifa. De gezagvoerder van het schip kreeg toestemming de reis onmiddellijk voort te zetten. Dit was echter tot januari praktisch onmogelijk door de blokkade van het Suezkanaal. De geconfiskeerde lading zal in het openbaar worden ver kocht. Ben Goerion verdedigt de terugtrekking van troepen De Israëlische premier, David Ben ^^Goerion heeft dinsdag in het parlement 4 Un Jeruzalem zijn besluit om de Israë- ^^lische troepen uit het gebied van Gaza en Sjarm elk Sjeik terug te trekken, verdedigd. Afgevaardigden van de natio nalistische Heroeth-partU vielen hem herhaaldelijk in de rede en de voorzitter riep een der Heroeth-afgevaardigden tot de orde, toen deze riep: „Waarom heb ben wij de Egyptenaren verslagen?" De premier verklaarde, dat de cam pagne in de Sinai juist en de moeite waard was geweest. Het besluit van de regering om de troepen terug te trekken is niet gemak kelijk geweest en niet eenstemmig ge nomen. Maar alle ministers van de re geringscoalitie zullen zich moeten hou den aan de collectieve verantwoorde lijkheid. Op dit punt riep een lid van de Heroethpartij„waarom vraagt u niet de mening van het volk?" Toen Ben Goerion zijn rede, die an derhalf uur duurde, besloot maakten de Heroeth-afgevaardigden een geweldig lawaai. „Er bestaat geen absolute zekerheid, dat de Egyptenaren niet naar de strook van Gaza zullen terugkeren", zo zei de premier. Hij voegde hier echter aan toe. dat het gebied zelfs onder Israëlisch be wind een gevaar voor de Israëlische grens betekende, zolang de daar wonen de vluchtelingen niet naar elders zou den zjjn overgebracht. grillen van de Egyptische dictator wil- deze buit". len zijn overgeleverd", verklaard, dat ztf de vrijheid van scheepvaart in dit zee gebied zullen handhaven. Kans op pijpleiding De premier deelde mee, dat er uit zicht is op de aanleg van een grote pijpleiding van Eilath aan de Golf van Akaba naar de Middellandse Zee, waar Israël voordeel uit kan trekken. Hij zei, dat Israël zijn scheepvaart in de Golf van Akaba zal beschermen en elke belemmering hiervan zal beschou wen als een vijandige daad, waartegen het zich krachtens artikel 51 van het Handvest der V.N. kan verdedigen. Ben Goerion onderstreepte nog eens, dat de Israëlische campagne in de woestijn van Sinai een daad van zelf verdediging is geweest, die in overeen stemming was met artikel 51 van het Handvest van de Ver. Naties. „Ik ben er zeker van dat elk ander volk, dat in dezelfde omstandigheden als wij had verkeerd, net zo gehandeld zou hebben", aldus Ben Goerion. Hij verklaarde voorts: „In vijf da gen vernietigden wij drie Egyptische divisies in de woestijn van Sinai en de strook van Gaza. Wij verwoestten alle bases van de Egyptische zelfmoordcom mando's en vernielden grote hoeveel heden militaire uitrustingsstukken van Egypte, waaronder wapens van land-, zee- en luchtstrijdkrachten, of maakten Dr. Aboe Hanifah verklaart: Ons volk is niet vatbaar voor communistische invloed In Djakarta is gisteren officieel bekend geworden, dat president Soekarno zich tot Moh. Hatta heeft gewend, en in overleg met hem thans tracht de meningsverschillen, die tussen beide figuren bestaan, uit de weg te ruimen. Soekarno acht dit noodzakelijk omdat hij, zolang er grote meningsverschillen bestaan tussen hem en Hatta, een militaire en zelfs een politieke revolutie vreest tegen zijn „conceptie" voor een geleide democratie. In Djakarta is verder bekend geworden dat Soekarno's stafchefs de hoop op een tegenrevolutie op Celebes hebben laten varen omdat de 5000 opstandige leden van de Daroel Islam een dergelijke onderneming in de weg staan. Het zou op aanraden van Nasoetion, chef-staf van het Indonesische leger zijn geweest, dat Soekarno zich tot Hatta heeft gericht. Nasoetion zou van me ning zijn dat een twist tussen Hatta en Soekarno de eerste heeft naar be kend in het openbaar z\jn afkeuring uitgesproken over de „conceptie" kon leiden tot grote interne moeilijkheden voor het leger. Inmiddels heeft ook de adatraad in Padangan, op Sumatra, tijdens een con gres de conceptie van Soekarno verwor pen. Overste Soemoeal heeft de 15 mil joen inwoners van oostelijk Indonesië opgeroepen de nieuwe stand van zaken te steunen. „Stroop de mouwen op, en werk aan uw eigen ontwikkelingspro jecten", zei hij. In de toespraak van Soemoeal worden verder opmerkingen gemaakt over het „bureaucratisch en corrupt centralisme" van de regering in Djakarta. Dr. Aboe Hanifah, de leider van de Indonesische delegatie bjj de V.N., heeft als zijn persoonlijke mening te kennen gegeven dat zjjn volk nooit in een burgeroorlog gewikkeld zal raken, noch vatbaar zal zijn voor communis tische invloed. „De massa des volks", aldus dr. Hanifah, „zou zich daartegen verzetten". Hanifah, die er de nadruk op legde dat hij niet als leider van de delegatie sprak, is lid van de Masjoemi, de partij die zich onvoorwaardelijk kant tegen Soekarno's plan om de communisten in de regering op te nemen. Hanifah is tevens een van de voormannen van de nationalistische beweging in Indonesië geweest. „De communisten hebben alléén geen kans om aan de macht te komen", aldus Hanifah. „Ik leg de nadruk op alléén en geloof niet dat ik meer mag zeggen Hanifah noemde twee mogelijkheden om de huidige Indonesische twee dracht te genezen: De eerste was dat Soekarno en Hatta hun geschillen zouden bijleggen; de tweede zou een verzoening tussen de nationalistische en mohammedaanse partijen zijn. „In 1945, en in 1948 en 1949 werden tegengestelde krachten tot aaneenslui ten gedwongen toen we voor onze on afhankelijkheid streden", aldus Hanifah, „de situatie toen was niets vergeleken bij die van nu". Hij noemde de situatie echter niet hopeloos en wees op het feit dat er tot dusverre nog geen schot was gelost. „Ik geloof niet dat het leger tegen de be volking zal 'worden ingezet, deze kwestie ligt in de politieke, niet in de militaire sfeer, en Indonesiërs zijn tolerant van aard". De huidige moeilijkheden zijn de groei stuipen van een jong land. Men moet er geduld mee hebben, zoals met een kind", aldus Hanifah. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft op een persconferentie verklaard dat de V.S. wel bezorgd zijn over de ontwikkeling van de toestand in In donesië, maar dat de Amerikaanse regering geen zorg koestert over een overheersing van de communisten in Indonesië. (Men zie ook elders) Prinses Irene bij studenten toneel (Speciale berichtgeving) Prinses Irene heeft gisteravond in de Utrechtse Stadsschouwburg de galapre mière bijgewoond van het toneelstuk van Emmanuel Robles „La vérité est morte", dat onder de titel ,.De waarheid is dood" en onder regie van Eric van Ingen voor een uitverkochte zaal met veel succes voor het voetlicht werd gebracht.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1