Golden Fiction Geen subsidie voor Hum. Thuisfront LEIDSE RAAD BESLUIT: Nog geen oversteekplaats voor voetgangers op Prinsessekade Tivee interpellaties Promoties gemeentepersoneel komen in toekomst eerder af Leidse opgravingen in Egypte Onder ons gezegd... toch maar liever 96ste jaargang Dinsdag 5 maart 1957 Tweede blad no. 29078 Plantsoen bij Blauwpoortsbrug opofferen aan het verkeer? Ondanks het feit, dat de Stichting Militaire Tehuizen van het Humanistisch Thuisfront reeds tot driemaal toe bij het Leidse College van B. en W. een verzoek om subsidie t.b.v. haar militaire tehuizen had ingediend, kon ook gistermiddag in de raad geen meerderheid worden gevonden om aan deze Stichting een subsidie van f. 100.— per jaar toe te kennen. Met 16 tegen 18 stemmen (vóór de P.v.d.A., de C.P.N. en de beide P.v.d.A.-wethouders, de heren Jongeleen en Van Schaik) werd een voorstel van de heer Zunderman (P.v.d.A.) om hiertoe te besluiten, verworpen. Hoewel de kleinst mogelijke meerder' heid van het College (de wethouders Van der Kwaak en Menken) zich op het standpunt stelt, dat alleen subsidies uit de gemeentekas wordt verleend, t.b.v. hier ter stede opgerichte militaire tehuizen, is de grootst mogelijke minderheid van mening, dat dit niet behoeft uit te sluiten, dat aan een landelijke instelling, hoewel zij hier ter stede geen militair tehuis exploiteert, een bescheiden subsidie wordt verleend. manlaan, éénrichtingsverkeer in te voeren, ontmoette geen bezwaren bij de raad. De heren Kortmann en Meester waren evenwel van oordeel, dat hier door een gevaarlijke situatie ontstaat bij de hoek Lorentzkade/Kamerlingh Onneslaan. De weg vertoont hier een grote „knik". Voorts is er aan één zijde van de Lorentzkade geen trottoir. Bo vendien voerde de heer Meester het KSUTü -?■>** --en va„ h* Dansinst.tuut king treden bij het naderen van een tram. LEIDSCHE SPAARBANK. In februari werd er bü de Leidsche Spaarbank ingelegd f. 1.429.046,44 en terugbetaald f. 1.028.178,50. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 416 en het aantal afbetaalde boekjes 250. Op 6330 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f. 128.875,75 bijgeschreven. Er werden 721 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke in houd van f. 21.112,24. Het tegoed der 39.225 inleggers be droeg aan het einde der maand f. 27.872.695.46 DANSPROEF Ook de grootst mogelijke meerderheid van de Commissie voor Sociale Zaken is van oordeel, dat hier alleen een taak voor de centrale overheid ligt en dat slechts een subsidie van gemeentewege verantwoord is ten behoeve van in deze gemeente gevestigde militaire tehuizen. TELEURGESTELD De heer Zunderman, die de discussie over deze subsidie-aanvrage opende, merkte o.m. op, dat zijn fractie zeer te leurgesteld was over deze gang van za ken. Hij stelde zich op het standpunt, dat een en ander zeker ook tot de taak van de gemeentebesturen behoort. In Nederland, aldus spreker, verlenen reeds 261 gemeentebesturen, w.o. bijv. Am sterdam, Alkmaar, Zwolle, Leidschen- dam, Voorschoten en Oegstgeest, aan het Humanistisch Thuisfront een sub sidie. Indien een subsidie-aanvrage voor het Prot. Chr. en R.K. Thuisfront, welke evenals het Humanistisch Thuisfront op een levensbeschouwelijke basis werken, in het geding was, zou sprekers fractie een daartoe strekkend voorstel zeker •teunen. Waarom dan nu geen subsidie aan het Humanistisch Thuisfront ge geven? Zijn er soms andere redenen, welke aan deze weigering ten grondslag liggen? Spreker wees tenslotte op de verantwoordelijke taak van een thuis front: het opvangen van de jongeman als hij voor het eerst onder de wapenen komt. Een taak waarvoor zich ook het Hum. Thuisfront inzet. EERST MILITAIRE TEHUIZEN De heer De Bree (KVP) zegt dat zijn fractie zich op het standpunt stelt van de kleinst mogelijk meerderheid in het College van B. en W. Eerst dan komt het Hum. Thuisfront voor een subsidie in aanmerking indien het in deze ge meente, zoals dit reeds door het R.K. en Prot. Chr, Thuisfront geschiedt, het werk daadwerkelijk ter hand neemt. Hoewel mijn fractie, aldus de heer Portheine (V.V.D.), sympathiek tegen over het Hum. Thuisfront staat, zijn ook wij van mening, dat slechts subsidie verstrekt moet worden indien er in Lei den activiteit ontwikkeld wordt. Ook de heer De Kier (Prot. Chr.) sluit zich bij de redenering van de heren De Bree en Portheine aan. Z. i. doet de heer Zun derman er fout aan om deze aanvrage in het levensbeschouwelijke vlak te trekken. De zaak, waar het thans om gaat, ligt op een landelijk vlak, dat niet door een gemeente doorkruist moet worden. Aangezien wij leven in een land, dat de democratische beginselen hoog houdt wenst hü zich niet door het voorbeeld van andere gemeenten te laten leiden. NOG GEEN SUBSIDIE Wethouder Menken, die het stand punt van de kleinst mogelijke meer derheid in het College uiteenzet, wijst er de raad op, dat men zich uitslui tend door de gedachte heeft laten leiden, dat alleen een subsidie ver leend wordt voor het werk, dat in plaatselijk verband geschiedt, (Mili taire tehuizen.) Tegenover de 261 ge meenten staat nog een zeer groot aan tal, dat niet subsidieert. Indien de ge- dachtengang van de grootst mogelijke minderheid in het College werd ge volgd, dan zou men bij een eventuele aanvrage de andere Thuisfronten ook landelijk moeten gaan subsidiëren. Dit gebeurt thans niet. In tweede instantie wijst de heer Zunderman erop, dat men van deze mening wel eens is afgeweken (subsidie aan hospitaalkerkschip De Hoop) en dat het Hum. Thuisfront ook nog wel iets anders doet dan militaire tehuize ex ploiteren. De heer De Kier brengt spre ker onder het oog, dat hij deze aanvrage doelbewust in het levensbeschouwelijke vlak heeft getrokken. De heer De Kier: ik heb niet beweerd, dat het werk van het Hum. Thuisfront niet in de levensbeschouwelijke sfeer ligt. Vanmiddag gaat het alleen om de vraag of deze aanvrage op het landelijk of gemeentelijk vlak ligt. Een levensbe schouwelijke visie heeft hiermede niets te maken. Nadat wethouder Menken er nog op gewezen had, dat het subsidie aan „De Hoop" slechts eenmaal gegeven werd en ook een ander karakter droeg, werd het voorstel van de heer Zunderman met 16 teven 18 stemmen verworpen. Oversteekplaats Prinsessekade Breedvoerig is in deze zitting ook nog gesproken over de be schermde voetgangersoversteek plaats aan de Prinsessekade nabij de Haarlemmerstraat. Van meer dan één zijde werd de gedachte ge lanceerd om deze oversteekplaats enkele meters in de richting van de Bostelbrug te verleggen, terwijl de raad ook gevoelig was voor de door ons blad gedane suggestie om een gedeelte van het plantsoen, gelegen naast de Blauwpoortsbrug, aan het verkeer op te offeren. Wethouder Jongeleen zegde een onderzoek toe, hetgeen tot gevolg had, dat het voorstel op dit onder deel werd aangehouden. De heer Drijber (V.V.D.) brak als eer ste spreker in het debat een lans voor het verleggen van de oversteekplaats in de richting van de Bostelbrug. De thans geprojecteerde plaats ligt volgens hem te dicht in de nabijheid van de afrit van de Blauwpoortsbrug. Voorts wenste hij de plaats te weten van de oversteek plaats in de Rijnsburgenveg ten noor den van het viaduct. Is dit tegenover de Boerhaavelaan (Acad. Ziekenhuis?) Ook de heer Kortmann (K.V.P.) voelde even eens voor verlegging van de oversteek plaats in de richting Bostelbrug. De heer De Hosson (K.V.P.) miste een ondergrondse oversteekplaats bij het Station. Kan Leiden hier het voorbeeld van Amsterdam niet volgen? GEZONDE GEDACHTE De heer Meester (P. v. d. A.) vond de suggestie van ons blad: het afron den van het plantsoen bij de Blauw poortsbrug, een zeer gezonde gedachte. Het verkeer zal er ten zeerste mee zijn gebaat. Wielrijders zitten nu veelal in de knel tussen trottoir en tramrails. Bovendien wordt voor automobilisten e.a. weggebruikers het uitzicht op de oversteekplaats beter. De heer Meester zou het op prijs stel len indien ook oversteekplaatsen kwa men op de drukke verkeerspunten Kort Rapenburg/Breestraat, Gangetje/Bree- straat en Hoge Rijndijk/Utrechtsebrug. Voor een „ondergrondse" bij het Station voelt spreker weinig; in Amsterdam wordt er vrijwel geen gebruik van ge maakt. De heer Van Iterson (Prot. Chr. vraagt zich af of het misschien niet beter is om bij de Prinsessekade direct- maar radi caal te werk te gaan: het gehele plant soen weg! ADVIES VAN VERKEERSDESKUNDIGEN In zijn antwoord zegt ook wethouder Jongeleen, dat er wellicht iets inzit om de bocht bij de Blauwpoortsbrug wat af te ronden en de oversteekplaats enkele meters te verplaatsen. Hierover zal spre ker het advies van verkeersdeskundigen inwinnen Eveneens is dit het geval met een oversteekplaats bij de Hoge Rijndijk ter hoogte van de Utrechtsebrug. De andere door de heer Meester genoemde plaatsen moeten nog even wachten. Op de spitsuren regelt een verkeerspost het verkeer. Gezien de ervaring in Amster dam kan spreker niet warm lopen voor een „ondergrondse" bij het Station. Hoewel de heer Drijber de wethouder dankbaar is voor zijn toezegging om ad vies in te winnen, zag hij gaarne voor de Prinsessekade een nader uitgewerkt voorstel tegemoet. „Wij moeten deze zaak", aldus spreker, „nu niet zwevend laten". Wethouder Jongeleen zegt zulks toe. waarna dit onderdeel uit het voorstel wordt gelicht. Beschermde voetgan gersoversteekplaatsen komen thans op de Rijnsburgerweg (ter hoogte van het Acad. Ziekenhuis), het Stations plein en het Levendaal nabij Kore- vaarstraat en Kraaierstraat. EENRICHTINGSVERKEER LAMMENSCHANSWEG Het voorstel om bij het gereedkomen van het Filosofenpad op de Lammen- schansweg. voor zover gelegen tussen de Zoeterwoudsesingel en de Konin- ginnelaan, het Filosofenpad en de Kamerling Onneslaan, voor zover gele geen tussen de Lorentzkade en de Zee- Wethouder Jongeleen wenste eerst de proef maar eens af te wachten. Boven dien ontstaat straks een andere situatie als de tram verdwijnt, en de bebouwing langs het Filosofenpad een feit is. De heer Meester acht echter een oplossing Lorentzkade/Kamerlingh Onneslaan op korte termijn gewenst. Hij dient een voorstel in om het straatprofiel ter plaatse zodanig te wijzigen, dat dit zowel aan de rechter- als linkerkant minder gevaarlijk wordt en een overzichtelijke wegkrui- sing wordt verkregen. B. en W. zijn bereid dit voorstel, dat door de heer Kortmann werd ondersteund, in pre advies te nemen. Het voorstel van B. en W. werd z.h.s. aangenomen. Ook alle overige door ons reeds gepu bliceerde voorstellen werden deze mid dag aangenomen. BOUW VAN VEEMARKT Bij het voorstel om de buitenplaats „Groenoord" (Haarlemmerweg 49) we derom voor een jaar te verhuren, vroeg de heer Meester hoe of het staat met de bouw van een nieuwe veemarkt. Wethouder Jongeleen deelde mede. dat het college nog steeds in onderhandeling is met Ged. Staten van Zuid-Holland over het wegtraeé. Ook al zou men spoe dig met de bouw beginnen, kan het we derom verhuren van deze buitenplaats zonder bezwaar plaats vinden, aldus de wethouder. Alphenaar werd gisteravond in „Den Burcht" een proef afgenomen door de voorzitter van de Ned. Vereniging van Dansleraren, de heer J. Donders te Den Haag. De namen der geslaagden zijn de dames J. v. Wingerden. D. G. Santing, T. Rozier, R. Moene, J. Knetsch. R. Pijnaken, A. Bentveld. J. H. Wansink. F. Frijlink, T. Swanenburg, C. Hons- beek, R. Warmerdam, C. Schaaf, S. de Leen. B. v. d. Laan. C. v. d. Laan. mevr. PlompLangerijs en de heren C. v. Garsel, J. Talens. N. Ravensbergen. H. Rijsbergen, H. Buitendijk. R. D. Knetsch A. Ketsch, C. Westhoek, J. P. Kwestro. C. v. d. Laan. F. Marijt, J. v. d. Veen, T. Kramer, K. F. Betcke, A. v. d. Broek, W. Weima. W. Ravensbergen, G. Plomp (brons). Voor zilver de dames M. J. Kolder man. J. C. v. Duren, M. Wetselaar, W. Barlo, J.. Bink, G. v. d. Belt, R. Mannie en de heren: G. Blöte jr.. J. F. J. de Best, A. C. Slijkhuis. F. Bink. J. Die- ben, I. H. Cornet, B. W. Heinen. D. Schoneveld. Voor zilver met een ster de dames: M. M. de Keizer. J. Linkes, A. Verhoog, F J. Libot, B. v. d. Dop. J. Willebrand. N v. d. Dop en de heren: K. F. de Regt. T. J. Dijkstra, J. Kluivers. A. Roodnat, P. v. d. Boogaart. A. P. Blok, J. v. d. Berg. GOUDEN DOCTORAAT. Donderdag is het 50 jaar geleden, dat mr. H. A. Hartogh te Amsterdam, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. Bouw van Marebrug was veel te traag Na afhandeling van de agenda stond de Leidse raad gistermiddag nog een tweetal interpellaties te wachten. Het viel op, dat de belangstelling voor deze enkele maanden uitgestelde interpellaties, niet groot meer was. Slechte veer tien van de btf de aanvang der zitting aanwezige raadsleden het waren er dertig bleven tot het einde trouw. den aanbesteed. De vertraging is echter mede veroorzaakt door het feit, dat een technisch ambtenaar ook de bouw van de 5 Meibrug moest voorbereiden. Er is alles aan gedaan om de zaak te bespoe digen, doch op een gegeven moment ont stond er in technisch opzicht verschil van mening. Bovendien heeft ook de aannemer schuld; de bovenbouw werd te laat afgeleverd. De aannemer, die hiervoor op grond van contractbepalingen in gebreken is gesteld, werd bereid gevon den een boete van f. 50.te betalen voor iedere dag, dat de bovenbouw niet was affeleverd. In totaal maakt dit een bedrag van ruim f. 3.000 uit. Hoewel de heer Van Iterson er van overtuigd is, dat de wethouder alles in het werk heeft gesteld om de zaak te bespoedigen, vernacht hij dat dit in de toekomst niet meer voor zal komen. Een kostbare vertraging is ontstaan, niet in het minst voor de omwonende midden standers. Zijdelings informeerde de heer Van Iterson nog naar de bouw van de Koepoortsbrug, die z.i. eveneens traag verloopt. BOUW KOEPOORTSBRUG In dit opzicht speelde de heer Van Iterson de heer Meester ln de kaart, die B. en W. in deze zitting de volgende vragen voorlegde: 1. Is het juist dat- de Koepoortbrug in maart in gebruik had moeten worden genomen?; 2. Kunnen B. en W. mededelen of de brug op de gestelde tijd voor het ver keer kan worden opengesteld?; 3. Zo niet, wat zyn dan de oorzaken tot de vertraagde gang van zaken?; 4. Berusten de geruchten, dat de teke ningen voor de te 'bouwen brug niet juist zouden zijn geweest, op waar heid?; 5. Zo ja, wat zijn daarvan dan de oor zaken?; 6. Zo niet, kunnen B. en W. dan de no dige bevredigende inlichtingen om trent de gang van zaken verschaffen? Aannemer betaalt boete van ruim f .'5000 De heer Sohüller (P. v. d. A.), die B. en W. interpelleerde over de promoties van het gemeentepersoneel, was het een doorn in het oog, dat deze promoties zo laat afkwamen. Zijn B. en W.. zo wilde hij weten, niet van mening, dat bevor deringen ieder jaar vóór 1 januari be- j kend moeten zijn? Wethouder Menken, die hierop van j antwoord diende, gaf dit volmondig toe. j Het College heeft zich steeds op het standpunt gesteld, aldus de wethouder, dat de hoofden van dienst de promotie- voorstellen voor 1 oktober moeten indie nen. Helaas is in het verleden gebleken, dat dit niet mogelijk was. B. en W., die dit in de toekomst wensen te voorkomen, hebben de hoof den van dienst thans de verplichting gesteld, dat zij cr voor moeten zorgen, dat promotie-voorstellen uiterlijk 1 juli bij het College bekend zijn. Het ligt in de bedoeling van B. en W. de promo ties dan rond Kerstmis bekend tema ken. Na deze toezegging kon de heer Schüller vrede hebben met het promo tiebeleid van het College. BOUW MAREBRUG De heer Van Iterson (Prot. Chr.), die indertijd niet te spreken was over de trage voortgang met de bouw van de Marebrug, oordeelde het niet juist, dat eerst de onderbouw en acht maanden later de 'bovenbouw van deze brug was aanbesteed. Is dit gebruikelijk, zo wilde hij weten. Wethouder Jongeleen bleef hem het antwoord niet schuldig. Inderdaad: ook het College was niet te spreken over de trage voortgang in de werkzaamheden. In de gemeente is het gebruikelijk, dat onder- en bovenbouw gelijktijdig wor- Dr. A. Klasens van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden (staande middenop het terrein bij Abou-Roash in Egypte, ivaar hij opgravingen verricht die reeds belangrijke vondsten uit de eerste dynastie van de Egyptische beschaving hebben opgeleverd. Gisteren schreven wij over deze vondsten, die gedaan werden in een uitgestrekt grafveld ten noordwesten van de pyramide van Gizeh. Men hoopt bij de opening van ongeschonden graven deze vondsten nog aanzienlijk te kunnen uitbreiden. Deze foto werd gemaakt op 14 februari, toen onder leiding van dr. Klasens enige tientallen Egyptenaren een aanvang maakten met het verwijderen van de in de eeuwen opgebouwde zandlaag boven het grafveld. Uitreiking Londsteiner- ploquette en -penning IN TOTAAL 119 PERSONEN In het Acad. Ziekenhuis zijn gister avond wederom 26 Landsteiner-plaquet- tes en 93 -penningen uitgereikt. Zoals bekend wordt de plaquette uitgereikt aan hen, die 15 maal hun bloed hebben afgestaan en de penning aan hen, die dit vijf maal deden. De voorzitter van de afdeling Leiden van het Ned. Roode Kruis, prof. dr. P. J. Gaillard, die de plaquettes en pen- Jiingen uitreikte, dankte de donores voor ^let afstaan van hun bloed, waardoor zij een menslievende daad hebben ver richt. De plaquette werd hierna uitgereikt aan: mr. Th. P. L. Kouwenhoven, Den Haag; N. van Albada, J. P. van Barne- veld, A. C. Bouwman, A. J. Brusche, mevr. M. C. DuindamVerberg, A. D. Fokker. L. C. Heijnen, H. I. Hollebeek. J. Hollebeek, H. Kesseboom, C. Koeke- bakker, dr. A. J. Koster, mej. C. J. W. Vreebrug, J. Labordus, W. F. Nieuwland, M. Pijnaken, W. A. Stokhuijzen, J. A. van Venetiën, L. P. Verboog. H Veijl- brief. J. Beekers, mej. E. C. M. H. den Boer, allen te Leiden; A. Koot, Oeget- geest; mevr. M. AartsenManifarges, Voorschoten; W. J. P. Peeters, Wasse naar. De volgende personen ontvingen deze avond de Landsteinerpenning: G. van Harten. Ter Aar; G. J. van Rijn, J, Stuivenberg, 'beide Alphen aan den Rijn; M. Bax, Hoogmade; C. v. d. Bent, Kat wijk; C. de Best, Katwijk aan Zee: J. van Duijn, Katwijk; C. Houwaard, Kat wijk aan Zee: mej. C. C. Parlevllet, Kat wijk aan zee: mej. D. v. d. Perk. Kat wijk; A. Scherpenzeel, Katwijk aan Zee; J. J. Versluis, Langeraar; M. van Aken, F. Boeff, mej. Th. W. J. de Boer, P. J. Boot, P. Breuning, F. X. v. d. Heiden, G. Hundersmark, S. Janse.C .J.A. Kamp- hues, L. Klinkhamer, N. H. Koning, T. S. Kwee, H. J. Meijer, L. G. E. NooUens, (Ingez. Med.-Adv.) Een gulden genieting voor 90 cent Geld gaat op aan bioscoop en slaatjes Achttien jaar... f60 tot f80 in de week In het vandaag verschenen jaarver slag van de Dr. Van Voorthuysenstich- ting lezen wij onderstaande voor deze tijd wel zeer karakteristieke ontboeze ming. Zij vloeide uit de pen van de secretaris van deze Stichting, de heer M. G. H. den Haan. „In schrille tegenstelling met de lonen (f7.50 tot f 12.50 p. w.), welke betaald worden voor het leren door minder jarigen van vakarbeid, staan de lonen voor jeugdigen in de industrie. Een meisje bijv. van 15 jaar, dat zo van school komt en wier prestaties niet eens hoog zijn aangeslagen, gaat in de textielindustrie onmiddellijk f 19.per week verdienen. Voor de jongens wor den vaak nog hogere lonen betaald. Het is buiten twijfel dat deze hoge lonen in de industrie een grote trek kracht uitoefenen op de van school ko mende leerlingen. Dit is dan ook de reden dat er over het algemeen maar weinig belangstelling bestaat voor vak- arbeid, helaas ook bij de ouders. Hier volgen nog enkele cijfers van jongens, die ongeschoolde arbeid ver richten. Het loon bedraagt (1517 jaar) f 40.oplopend tot soms f 60.per week. Bij de 18—20-jarigen komen lonen voor van f 60.tot f 80.per week. Eén 20-jarige slachter zag kans in aangeno men werk f 160.— per week en meer te verdienen. Bij het verdienen van dergelijke lo nen zou men mogen verwachten dat er behoorlijk gespaard werd. Over het al gemeen valt dit tegen. Het zakgeld is soms buitensporig hoog. Sommigen lopen met f 40.per week en meer op zak, dat dan in de loop van de week schoon opgaat. De wijze van besteding van het geld is uiteraard zeer verschillend, maar aan bioscoop, croquetten, slaatjes, patates-frites, paling en meer derge lijke lekkernijen wordt veel geld uit gegeven. Diverse anderen hebben een plck- up-installatie aangeschaft en kopen wekelijks een aantal grammofoon platen en daarbij doet zich het merk waardige feit voor dat minder ont wikkelde jongens veel gegevens tot hun beschikking hebben omtrent vele binnen- en buitenlandse orkesten, or kestsamenstellingen, zangers, zange ressen, enz. enz. mevr. M. E. de la Riev. Weerlee, mej. M. Th. Ie Rübte, H. Stikkelorum, mej. A. M. Timmer, P. C. Vink, H. G. Wetèe- laar, J. A. van Wezel, mej. E. Wijtsma, L. Wijtsma, H. W. Zeilstra, allen te Leiden; P. Oosterom, J. P. Spierenburg, P. Winkel, te Leiderdorp; P. Zwetsloot, Lisse; D. v. d. Blom, mevr. C. Kranen burgGroot te Nieuw Vennep; mevr. M. J. van Abswoude, A. F. v .d. Berg, L. G. v. d. Meer, D. Ooms. J. P. Ver hoevenToebak, F. M. Voogt, te Noord- wijk; A. P. Looijestein, mej. M. A. J. Nulkes, J. J. van Rijnberk, te Noord- wijkerhout; mej. J. Benjamins, J. W. A. de Boer, mej. J. Heisterborg, mevr. A. Lubbers—Timmer, J. A. Wanst, te Oegstgeest; H. P. Duprée, J. C. Hogen- boom, te Roelof arendsveen; A. Grins- bergen. Rijnsburg; B. J. G. Berntzen. P. Th. Elsgeest, B. D. D. M. Kapteyn, J. Th. J. Kaptijn, B. v .d. Loo, C. J. Lu nenburg. N. W. v. d. Meij, H. C. Stelma, A. Vos, te Sassenheim; W. P. van Eek hout, mej. J. C. de Groot, W. van Kem pen, J. H. Langeveld, N. C. van Leeuwen, Th. v. d. Nieuwendijk, F. v. d. Ploeg, A. G. van Schle, S. van Schoten, mej. A. M. Venne, mej. A. C. M. Warmerdam, mej. A. G. van Werkhoven, mej. E. J. van Werkhoven. N. W. Zoet, te Voor hout; mei. J. C. Laue, P. Th. Zonneveld, te Voorschoten; P. M. Kaak, Warmond: J. J. A. Verhart, Wassenaar: C J. v. d. Berg, mevr. D. v. d. KrolDe Vor, mej. F. J. Parlevliet, H Wesselingh, J. G. G. Wesselingh, te Zoeterwoude; mej. P. ColUn, J. Z. de Vries, te Sassenheim. Na deze uitreiking werd de film „Red dend bloed" vertoond. Met angst en beven, aldus gaat de heer Den Haan verder, wordt evenwel een eventueel dalende conjunctuur tege moet gezien. Dan zullen de lonen, voor al voor het ongeschoolde werk, normale proporties aannemen en dus sterk da len. Een vrij groot aantal geestelijk gehandicapten, wier arbeidsprestatie minder is dan die van de normale ar beider, zal om die reden worden ontsla gen en worden vervangen door meer presterende arbeiders. Ook het hoge zakgeld zal dan verdwe nen zijn en plaats hebben gemaakt voor enkele guldens. Ongetwijfeld zullen dan diverse geestelijk-gehandicapten op on- oirbare manier trachten hun financiële mogelijkheden uit te breiden. Hoewel getracht wordt de ouders van deze feiten te doordringen, bestaat voor deze problemen bij hen thans nog wei nig belangstelling". Ds. Th. G. B. Gramberg sprak over zijn werk ep Ceylon Op een gisteren in de Evang. Luther se Kerk gehouden gemeente-avond was als gast aanwezig ds. Th. B. G. Gram berg, die momenteel met verlof in Nederland is en over enige tijd weer naar Oeylon, op welk eiland hij reeds enige jaren werkzaam is, zal terugkeren. In een persoonlijk gesprek met de aan wezigen verklaarde ds. Gramberg met vele banden aan de Lutherse Kerk te zijn verbonden. Zo waren b.v. zijn vader en grootvader, evenals nog tal van an dere familieleden. Luthers predikant Teneinde niet al te zeer in hun voet sporen te treden vertrok ds. Gramberg voor twee jaar naar Amerika, waar hij, zoals hij zelf vertelde, zich zelf vond. Op uitdrukkelijk verzoek vrijwel de gehele Lutherse Kerk was in die tijd vacant keerde hij naar Nederland terug om gedurende zeven jaar in Zwolle te ijveren voor een liturgie en de kerk aldaar te doen opknappen. Daarna werd ds. Gramberg jeugdpredi- kant in Malang, in welke Oostjavaan- se stad hij van 1931 tot 1937 zegenrijk werk heeft kunnen verrichten. Moeilijk maar eveneens vruchtbaar was zijn arbeid op Bali. Na de afgelopen wereld oorlog nam ds. Gramberg, die inmiddels naar Holland was gerepatrieerd, een beroep naar Ceylon aan. Met nadruk stelde ds. Gramberg vast. dat hij zowel Luthers als hervormd predikant is. daar hij zich heeft verbonden aan het Zen dingswerk van de Herv. Kerk. Behalve secretaris van de Christelijke Studen tenvereniging op Ceylon is ds. Gramberg lid van de onderhandelingscommissie, die tot taak heeft alle kerken van dit eiland, dat 90.000 protestanten telt. de R.-K. Kerk uitgezonderd, één te maken. Reeds sedert de jaren dertig is men hier over bezig en waarschijnlijk in 1959 zal de kerk van Lanka een feit zijn. De avond stond onder leiding van ds. H. J A. Haan. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het kand.ex. Sociologie de heer H. Créman (Den Haag)semi- artsex. mej. H. de Boer (Overveen); artsexamen de heren F. D. Gunning (Den Haag», M. Oort (Schiedam), O. R. Rombouts (Bloemendaal) en S. Senecoff (U.S.A.) Prof. dr. A. A. Prins alhier, prof. dr. A. G. H. Bachrach te Oegstgeest en dr. H. de Groot te Wassenaar zijn be noemd tot leden van de staatscommissie, welke in 1957 belast is met het afnemen van examens MO akte A; de eerste twee ook voor de akte B. Prof. dr. K. W. Ta conis alhier is benoemd in een derge lijke commissie voor natuur- en schei kunde M O. WARMUNU BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: H. C. Ryksen. 24 Jaar en A. van Es. 26 Jaar. Getrouwd: Th. Los 27 Jaar en C. G. M van Wlnsen, 26 Jaar; F. F. van Schie, 2ó Jaar en P. Q. Heemskerk 26 Jaar.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3