FRANSE REGERING DREIGT TE VALLEN OVER TWEE FRANCS... Negen eisen van Oost-Indonesië na machtsovername van Soemoeal WEERBERICHT Succes van de Amerikaanse reis i Goedgevulde va,ieien in liet gedrang door mogelijke verhoging van de melkprijzen Zal Soekarno een „compromis''' inzake „conceptie" aanvaarden? BURNS (V.N.) WERD HET EENS MET DAJAN (ISRAEL) 96ste jaargang DINSDAG 5 MAART 1957 No. 29078 LEIDSCH DAGBLAD Directeuri J. W. Henny Hoofdredacteuri J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN tl.— per kwartaal: f. 2.35 per maand: f. 0.55 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Veertien maanden is te lang (Van onze Parijse correspondent) Wanneer de Franse premier Mollet en zijn minister van Buiten- landse Zaken Pineau vanavond terugkeren in Parijs van hun reis door Amerika en Canada, waar zij een lange reeks besprekingen hebben ge voerd, zullen zij daar een stemming van politiek onbehagen, zelfs van persoonlijke vijandigheid aantreffen, die moeilijk met de aankondiging van een diplomatiek succes zal zijn te bezweren. Hoewel Algerije nog altijd in het centrum staat van de politieke meningsverschillen en tegen stellingen en dit onderwerp ook spoedig in de Kamer op het tapijt zal komen, liggen de onmiddellijke gevaren voor de regering toch op economisch gebied. Donderdag komt er namelijk in de Nationale Ver gadering een voorstel van een boerenafgevaardigde aan de orde om de melkprijzen met twee francs te verhogen en het is zelfs niet uitge sloten, dat die twee francs (d.i. twee cent!) de ondergang van de rege ring zullen veroorzaken! publiek heelt geslagen, draagt er weinig toe bij (integendeel!om de parlementaire goodwill ten aanzien van zijn persoon te verhogen. Vriendelijkwelkom' De positie van de regering-Mollet zweeft dus tussen twee mogelijkhe den: enerzijds waardering voor de in Amerika en Canada bereikte resul taten, waarover aanstonds, èn de spanning inzake lonen en prijzen. De minister van Financiën en Econo mische Zaken, Paul Ramadier. staat namelijk al enige toeken met de rug tegen de muur en hij weet, dat de minste prijsverhoging de bewegende loonschaal in actie zal kunnen bren gen, omdat de rode streep in de ver houding van prijzen en lonen op een paar punten na is bereikt. De bevre diging van de eisen van de boeren, waarvoor in rechtse kringen veel be grip bestaat, zal zeker een nieuxoe loonronde onvermijdelijk maken. De gevolgen in wijder verband en voor de franc in het bijzonder zouden thans nog niet te overzien zijn. Zo is ongeveer de stemming, waaronder de ministers door het parlement zullen worden „begroet" en het feit, dat Guy Mollet zojuist met veertien maanden het record van levensduur voor een regering van de Vierde Re- Tegenover deze spanningen op finan cieel - economisch gebied staat dan het succes van de besprekingen in Amerika. Ofschoon Mollet en Pineau hun diplo matieke valiezen pas morgen in de mi nisterraad en daarna mogelijk in het parlement zullen openen, meent men in politieke kringen toch wel zo ongeveer te weten, wat de inhoud daarvan zal zijn. Pineau kan er zich op beroemen actief te hebben medegewerkt aan de oplossing van het Israëlische probleem, waar zijn Amerikaanse collega Dulles geen gat meer in scheen te zien. En Mollet is er ongetwijfeld in geslaagd de vrede tussen béide landen opnieuw te Squadron hebben aan i' i urorlr7Q q tyi n (VI pn nppltrp' bezegelen, nadat het Egyptische avon tuur de Amerikaans-Franse betrekkin gen sinds maanden had vergiftigd. Over deze verbeterde verhoudingen met Was hington zal Mollet overigens deze week in Parijs besprekingen voeren met zijn Britse ambtgenoot Macmillan, wiens beurt nu is gekomen samen met Eisen hower de strijdbijl te begraven. Welke afspraken de Franse staatslie den inzake het probleem-Algerije. dat nog wel de hoofdschotel op het diplo- sies aan de Algerijnse nationalisten, matiek menu in Washington heeft ge- maar voor de rest tast men nog in het vormd. precies hebben gemaakt, is voor- duister. Evenmin is het bekend gewor- alsnog minder duidelijk geworden. Men den. of het de Franse ministers nu wel neemt vrij algemeen aan. dat de Franse of niet mocht lukken Amerikaanse dol regering de Amerikanen, die haar bij de lars in de een of andere vorm los te Ver. Naties uit de put hadden geholpen, krijgen. Vermoedelijk niet. want anders vrij definitieve toezeggingen hebben ge- I zou die mare Mollet en Pineau zeker al daan ten aanzien van politieke conces- I wel naar Parijs zijn vooruitgesneld. Bankier Wierdsma in Amerika vermist Zijn vliegtuig onvindbaar Militaire en burgervliegtuigen héb ben gisteren de gehele dag vergeefs gezocht naar een particulier vlieg tuig, dat zaterdag uit Los Angeles naar Imperial, Californië, vertrok doch daar niet aankwam. Aan boord bevonden zich vier per sonen, o.w. de heer en mevrouw Ja cob R. R. Wierdsma, een Nederlands bankier, verblijf houdend in Eden Bridge, Kent, Engeland. Het toestel werd bestuurd door mevrouw Majorie King, die reeds 15 jaar vliegerervaring heeft. Aan boord van het toestel bevond zich voorts haar moeder, mevrouw Majorie Kumler uit La Jolla, Californië. Diverse squadrons van de Amerikaan se luchtmacht en 26 toestellen van de Civil Air Patrol en het Sheriffs Aero Squadron hebben aan de opsporings werkzaamheden deelgenomen. He toestel van mevrouw King ver trok zaterdag. Toen het zondag nog niet in Imperial was gearriveerd, werd het officieel als vermist opgegeven, gedurende de vlucht waren de weers omstandigheden niet bijzonder gun stig. Over vrUwel de gehele route naar Imperial hing een wolkendek. De krater rommelt Het blijkt hoe langer hoe meer: het rommelt in Indonesië. Het blijkt niet alleen uit de zich voortdurend toespitsende tegenstellingen in de naaste omgeving van president Soekarno en uit diens behoefte tot instelling van een zogenaamde „geleide democratie", waar bij hij zelf met dictatoriale bevoegd heden zou worden bekleed, maar het blijkt ook uit de geluiden, welke steeds luider en met steeds groter frequentie uit de „buitengewesten" in Djakarta doordringen. Geluiden welke met groeiende klem aandringen op het ver lenen van een grotere autonomie en die onmiskenbaar getuigen van een geestes gesteldheid, welke zich verzet tegen het langer dansen naar Javaanse pijpen. Na de militaire revolte in Sumatra, heeft thans ook Oost-Indonesië zijn grote be zwaren tegen de centralistische regering in Djakarta kenbaar gemaakt. Men heeft genoeg van de Javaanse bureau cratie en corruptie; men weigert langer de batige opbrengst van het eigen woongebied zonder meer ter beschikking te stellen van de centrale regering. Men wil de mogelijkheden, welke het eigen domein biedt, ook aanwenden voor de eigen ontwikkeling en men is, vooral in de overheersend islamitische gebieds delen, fel gekant tegen Soekarno's voor nemen om ook de communisten in zijn regering op te nemen. Steeds luider wordt ook de roep om Hatta, zonder dat men nochtans „Boeng" Karno wil prijsgeven. De samenwerking van dit tweetal zien velen als een van de weinige mogelijkheden tot redding van het land. Maar Soe karno geeft vooralsnog de voorkeur aan zijn eigen conceptie: een nationale raad, steunend op alle partijen, inclusief de communistische. Hoe gevaarlijk-idealis tisch enerzijds en hoe politiek-kortzich- tig anderzijds zijn mentaliteit is, moge andermaal blijken uit een recente uit lating na terugkeer in Djakarta van een reis naar Soerabaja, toen hij tegen een menigte van 200.000 jonge mensen zeide: „Ik ken geen communisten en niet- communisten. Ik ken alleen maar 82 miljoen Indonesische mensen". Wanneer zijn politieke medewerkers er niet heel gauw in slagen Soekarno dit onderscheid héél duidelijk aan het verstand te brengen, ziet het er met de toekomst van Indonesië heel somber Uit.... V.S. bezorgd over anti-westerse gevoelens De eisen, welke Oost-Indonesië na de machtsovername door luite nant-kolonel Soemoeal heeft gesteld, omvatten: 1. afschaffing van het centrale regeringsstelsel, dat door de leiders in Oost-Indonesië verant woordelijk wordt geacht voor de bureaucratie, de corruptie en de stagnatie bij de ontwikkeling van het gebied; 2. uitgebreide autonomie aan de verschillende gebieden in de gehele Archipel; 3. een vijf-jaren plan voor elke provincie; 4. verdeling van de beschikbare buitenlandse valuta (met inbegrip van de herstelbetalingen door Japan) in overeen stemming met de oppervlakte van de verschillende gebieden en niet op basis van hun bevolking; 5. de door president Soekarno ontworpen Nationale Raad moet worden gewijzigd in een Senaat; 6. 70 van de leden daarvan moet afkomstig zijn van de buitengewesten; 7. het „Gotong Rojong"-kabinet, waarin het plan van Soekarno voorziet, moet zijn een presidentieel kabinet en bestaan uit kundige en achtens waardige nationale leiders; 8. het kabinet moet door het parlement ge machtigd worden om tenminste vijf jaren aan te blijven; 9. zowel de Nationale Raad als het Kabinet moeten onder leiding staan van de twee-eenheid Soekarno-Hatta, die tezamen het symbool van de Indo nesische eenheid vormen. .proclamatie", welke door Radio kaanse burgers en bezittingen te waar borgen". zeide White. De anti-Westerse activiteiten zijn on geveer een maand geleden begonnen, maar zij zijn verflauwd sedert de V.S. zich bij de Indonesische regering be klaagd hebben. Er zijn geen rapporten ontvangen dat Amerikanen letsel heb ben opgelopen. (Men zie ook elders) Deze eisen waren vervat in de Makassar werd omgeroepen. Gisteren werd in Djakarta bekend, dat de militaire commandant van Oost- Indonesië overste Soemoeal tot ztin drastische actie was overgegaan in samenwerking met plaatselijke officiële autoriteiten en maakte Radio Makassar bekend, dat Soemoeal alle regerings fondsen in zijn gebied heeft „bevroren". President Soekarno, aldus in wel ingelichte kringen in Djakarta, zal gedwongen zijn „een drastisch com promis" inzake zijn plan ener geleide democratie te aanvaarden, gezien de absolute verwerping ervan door de religieuze partijen en de militaire raad van Oost-Indonesië. Maar totnutoe heeft de president nog geen enkele aanwijzing gegeven, dat hij een duimbreed wif wijken. Die kringen voegden daaraan toe, dat het enige alternatief voor een compro mis van vérgaande aard. zou zijn het aanwenden van geweld. Als opper-be- velhebber van de gewapende strijd krachten zou hij op het leger een beroep kunnen doen voor steun, maar een der gelijk optreden zou tot een burger-oor log kunnen leiden. Het werd dan ook te Djakarta betwij feld, dat de president tot die gang van zaken zou besluiten. Soekarno keerde gistermorgen glim lachend naar zijn paleis terug, nadat hij gedurende het week-einde zijn rede had gehouden ter aanbeveling van zijn „ge leide democratie", waardoor de commu nisten in de regering zouden worden opgenomen. Betrouwbare kringen zeggen, dat de enige kans op een oplossing het opge ven is van het plan voor een geleide democratie. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, dat het bfj Indonesië geklaagd heeft over de recente anti-westerse activiteiten in het land. We woordvoerder van het Depart ment of State. Lincoln White, zeide dat deze activiteiten, zoals het aan brengen van aanplakbiljetten rondom de Amerikaanse ambassade in Dja karta, „communistisch geïnspireerd" schijnen te zijn. „Wfj hebben onze bezorgdheid bespro ken met de Indonesische regering en met tevredenheid nota genomen van deij maatregelen die door de regering geno-'P"'0^ daa^S ±al de dienst in twee men zijn om de veiligheid voor Ameri-Un,f De terugtrekking der Israëliërs Nederlands bergingsvaartuig is begonnen met het lichten van een Franse baggermolen De bevelhebber van de Internationale politiemacht der Verenigde Naties, gene- raal-majoor Burns heeft gisteren overeenstemming bereikt met de stafchef van het Israëlische leger, generaal-majoor Mosje Dajan, over de methode en het tijd schema voor de terugtrekking van de Israëlische troepen uit de kuststrook van Gaza en het gebied langs de Golf van Akaba. Het akkoord werd bereikt tijdens een onderhoud van anderhalf uur op het vliegveld van Lydda. Van Israëlische zijde was opdracht gegeven de kwestie te regelen zonder dat premier Ben Goerion de goedkeuring van het kabinet had afgewacht. Ben Goerion is daarbij afge gaan op de „verduidelijkingen", die de Amerikaanse regering ten aanzien van haar bedoelingen betreffende Gaza had gegeven. Deze verduidelijkingen (lees: toezeggingen) hadden Ben Goerion tevreden gesteld. Zij houden waarschijnlijk in, dat de Egyptenaren geen toestemming zullen krijgen het gebied van Gaza binnen te trekken nadat de Israëlische troepen daaruit zijn vertrokken. operatie gade. Als de baggermolen uit de vaargeul zal zijn verwijderd - men hoopt dat dit woensdag het ge val zal zijn - moet alleen nog het wrak van de sleepboot „Edgar Bon net" worden geborgen. Besprekingen in de Alg. Vergadering Een Nederland-s bergingsvaar tuig is maandag begonnen met het lichten van de baggermolen „Louis Perrier", die in het Suezkanaal tot zinken was gebracht. Gen. Whee ler, die namens de V.N. het bergings werk leidt, sloeg het begin van de Een formatie van acht Sikorsky's van de Sabena heeft de nieuwe dienst van deze Belgische lucht vaartmaatschappij tussen Brussel en Parijs geopend met een ge zamenlijke start van de luchthaven in de Belgische hoofdstad. Twee uur worden gevlogen, van half april af zelfs vijf maal daags. Weer grensincidenten Israëlische troepen hebben zondag avond in het gebied van Haloetza, in het zuidwesten van de Negeb, een karavaan Arabische wapensmokkelaars aangehou den. Bij een vuurgevecht werden een Arabier en drie kamelen doodgeschoten. De kamelen waren beladen met wapens en munitie. De rest van de karavaan wist te ontkomen, aldus een Israëlische militaire woordvoerder. Van Syrische stellingen uit is maan dag het vuur geopend op een Israëlische politiepost te Mis j mar Ha j arden in Noord-Galilea. Het schieten hield een half uur aan, maar er vielen geen slachtoffers. Van Jordaanse zjjde is bekendge maakt, dat zondagnacht een Israëlische patrouille op Jordaans gebied is doorge drongen. Na een vuurgevecht trokken de Israëliërs zich terug. Aan Jordaanse zijde werd niemand getroffen. Jordanië heeft bij de bestandscommissie een klacht ingediend. De Straat van Tiran De Britse minister van staat, Allan Noble, zei gisteren in de Algemene Ver gadering der V.N., dat Engeland het Amerikaanse en Franse standpunt steunt volgens hetwelk de straat van Tiran (Golf van Akaba» beschouwd moet worden als internationaal vaar water, dat voor schepen van alle landen vrij moet zijn. De Britse regering zal dit recht voor alle Britse schepen opeisen. Zij is bereid met andere regeringen sa men te werken om een algemene erken ning van dit recht vast te stellen. De Nederlandse afgevaardigde, de heer C. W. A. Schürmann verklaarde, dat ook volgens Nederland de Straat van Tiran een internationale water weg is. Volgens de Nederlandse regering moet de Golf van Akaba volgens het interna tionale recht als een deel van de open zee beschouwd worden, omdat er vier landen aan grenzen en omdat hij breder is dan I Het vroege voorjaar heeft de eerste zeilbootjes aanzienlijk eerder op de Theems gebracht dan in andere jaren. En de beroemde zwanen wil len hun aandeel in dit aardige lente plaatje al evenmin missen. de drie-mijlszone van deze landen. Bij gevolg is de Straat van Tiran een zee straat, die twee open zeeën verbindt welke normaal door de internationale scheepvaart gebruikt worden. Dergelijke zeestraten mogen door alle schepen ge bruikt worden, ook al vallen zij binnen de territoriale wateren van een of meer landen. Deze regel heeft het Internatio naal Gerechtshof in het geval van het Kanaal van Korfoe erkend. Aangezien de Straat van Tiran voorts twee delen van de open zee verbindt, hebben de kuststaten niet het recht de scheep vaart door de straat waar deze binnen hun territoriale wateren valt, te contro leren. Bij de lange debatten heeft de Neder landse delegatie steeds op het standpunt gestaan, dat men niet zozeer naar de schuldvraag moet zoeken, doch regelin gen dient te treffen om herhaling van de „ongelukkige gebeurtenissen" in de toekomst te voorkomen. Van Arabische zijde (Irak) werd ge zegd, dat de Arabieren de opvattingen der zeevarende mogendheden niet kun nen onderschrijven. Hij oordeelde dat de vaart door de Straat van Tiran volgens het internatio nale recht een Egyptische aangelegen heid is. Volgens zijn zeggen had men Israël „bepaalde beloften" gedaan om de volledige terugtrekking van zijn troe pen gedaan te krijgen. Maar deze be loften waren niet geldig indien ze buiten de resoluties van de V.N. of de wapen stilstand vallen. Behalve de Russische steunde ook de Indiase afgevaardigde het Arabische standpunt inzake de Straat van Tiran. Hij herhaalde het standpunt van India, dat het internationale politie- leger van de VJJ. slechts zolang als Egypte hiervoor zyn toestemming geeft op Egyptisch gebied blijven kan. (Ingez. Med.-Adv.) Overdrijvende wolkenvelden De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. (Opgemaakt te 11.15 uur). 6 MAART. Zon op: 7.18 uur; onder: 18.30 uur. Maan op: 8.46 uur; onder: uur. Hoogwater te Katwijk te 6.01 en 18.14 u. Laagwater te 1.47 en 14.07 uur. Dit nummer bestaat nlt 10 pagina's.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1