TELEVISIE BELOFTEN Onderhandelingen met Duitsland zo spoedig mogelijk beginnen Voorzitter produktschap voor vis en visprodukteii jubileert Een halve hooiberg... als ontbijt! WITTE KRUIS Burgemeester van Zwijndrecht werd uit een eafé gedrongen Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 2 MAART 1957 DE vloek van vrijwel elke contra revolutie is, dat zij begint met ver zet tegen sociale vernieuwing en eindigt in fossiel feodalisme. Het afrem men van doortastend revisionisme loopt dood in onvruchtbare behoudzucht. On vruchtbaar én gevaarlijk, want het on derdrukken van een noodzakelijke om wenteling moge. zoals bijv, in Spanje, tijdelijk met ..succes" bekroond worden, het eind draagt de last. En zeker in deze tijd is de doofpot van militaire overmacht niet in staat de laatste von ken van volksverzet te doven. Twintig jaar lang zwaait de Caudillo thans de totalitaire scepter over bijna dertig mil joen Spanjaarden, voor wie slechts de herinnering aan het bloedbad van de burgeroorlog motief is .om te berusten in het voortbestaan van een bewind, dat hopeloos tekort schiet in het beter ver delen van de krappe welvaart. HET is wellicht niet overbodig te herinneren aan de toestanden, die in Spanje bestonden in het begin van de jaren 1930. Tot 1931 was het land een monarchie, van 1923 tot 1930 onder de dictatuur van Primo de Rivera. In april van 1931 werd de republiek afge kondigd en Koning Alfons XIII verliet het land. Het nieuwe regiem stond voor een ware Augias-stal. Ruim veertig pro cent der bevolking kon lezen noch schrijven, de helft van de bodem be vond zich in handen van een kleine co terie grootgrondbezitters en de kerk. De pachters staken'veelal diep in de schuld. Alleen in het noordoosten bestond een industrie van betekenis en daar bloeide het anarchisme. Spoedig openbaarde zich een verwoede strijd tussen linkse en rechtse republikeinen, in februari 1936 wonnen eerstgenoemden. verenigd in een ..Volksfront", de verkiezingen met 277 tegen 164 parlementszetels. OFSCHOON dus de minst geduldi- gen de boventoon voerden en het gevaar bestond, dat het feodale Spanje een al te hevige periode van emancipatie tegemoet ging. toch had het schip van staat in rustiger water kunnen belanden, indien niet generaal Franco, met hulp van het leger en een deel van de vloot, een greep naar de macht had gedaan, daarbij gesteund door Duitsland en Italië. Dat was in juli 1936 en van dat ogenblik af ont wikkelde zich een bloedige strijd, waar in de binnenlandse tegenstanders na korte tijd niet anders dan pionnen wa ren van buitenlandse machten. Nu bijna achttien jaar geleden capituleerde Ma drid voor Franco, die van toen af gele genheid kreeg zijn fascistische politiek in een totalitair regiem te verwezenlij ken. HOEZEER de Caudillo gefaald heeft, blijkt vrijwel op elk gebied. Zeker, hier en daar is iets bereikt, dat de vermelding waard is. Het plan-Bada- joz bijv., dat de ontsluiting beoogt van het arme en verwaarloosde Estremadura schijnt reeds opmerkelijke resultaten tot stand te hebben gebracht. Maar het is niet meer dan een druppel op een gloei ende plaat. De grote, massa der bevol king zucht onder de tekortkomingen van het regiem. De financiële toestand is uiterst bedenkelijk: de goudvoorraad slinkt voortdurend en de inflatie grijpt dagelijks verder om zich heen. De grote tegenstelling tussen een bevoorrechte kaste en de rest van het volk is blijven bestaan. Allerwegen heerst corruptie en Franco, die zijn onderdanen met belof ten heeft trachten te paaien, heeft moe ten vaststellen, dat zo iets een tijdlang goed gaat. maar op den duur tot onder mijning van zijn reputatie en zelfs van zijn positie leidt. ZOMIN als het streven naar vrijheid en een redelijk bestaan halt houdt aan het ijzeren gordijn, evenmin doet liet dit bij de Pyreneeën. Het is de Spanjaarden uiteraard niet ontgaan, dat in een deel van de wereld velen profite ren van verhoogde welvaart. Op de jeugd heeft de Hongaarse opstand een diepe indruk gemaakt. In Barcelona, waar nog altijd een sterke tegenstelling bestaat met het centralisme van de regering in Madrid, is de ontevredenheid reeds dui delijk tot uiting gekomen en onder de studenten broeit verzet tegen het onver mogen van het dictatoriale bewind. On der deze omstandigheden is het begrij pelijk. dat Franco het maar weer eens met een nieuw kabinet geprobeerd heeft. Een nieuwe regering en nieuwe belof ten MERKWAARDIG is. dat in de nieu we regeringsploeg slechts vijf Fa- langisten zijn opgenomen, aan hangers dus van de Falange. de enige toegelaten partij en de voornaamste steunpilaar van Franco's bewind. Verder zijn er acht monarchisten op een minis terszetel geplaatst en de overige posten zijn voor een deel aan militairen toege wezen. Deze regeringswijziging getuigt in de eerste plaats van Franco's besliste wil de monarchisten in ruime mate te laten delen in het bestuur des lands, dit ondanks het verzet van de Falange. De Caudillo rekent namelijk terdege met de toekomst en ofschoon hij met zijn 64 jaren nog geruime tijd aan het hoofd van de staat kan blijven, wil hij toch waar maken, wat hij in 1948 afkondig de: Spanje is een monarchie, zij het. zolang hij leeft, zonder Koning. BEVOEGDE waarnemers hebben in het nieuwe kabinet in Madrid een liberalere tendens dan in het voor gaande menen te ontdekken. De prak tijk zal de juistheid moeten bewijzen. Aan beloften ontbreekt het overigens niet: de regering is van plan het con tact met het volk te verstevigen en wel via de bestaande instellingen. Men meent hierin een zinspeling te zien op grotere activiteit voor de Cortes, het parlement. Voorts is aangekondigd, dat de koopkracht van de munt op peil ge houden zal worden, dat het particulier initatief aangemoedigd en de produktie vergroot zal worden, dat de bestaande arbeidswetgeving verbeterd en de bouw v van goedkope huizen bevorderd zal wor- den. Men ziet het: aan toezeggingen ont breekt het niet. Maar helaas, het woord ..morgen" is een uitdrukking, die de Spanjaarden als het ware in de mond bestorven ligt. Garantie voor een koers wijziging is er dus nog niet. 0 Vervolg van pag. 1 Duitsers nu tot toegeeflijkheid bereid De beide ministers zijn in Bonn in principe overeengekomen, zo spoedig mogelijk met onderhandelingen te beginnen. Het staat nog niet vast, wie de leiders van de delegaties zullen zqn, wie er deel van zullen uitmaken en waar de besprekingen zullen plaats vinden. In ieder geval zal door deskundi gen veel werk moeten worden verzet. De heer Luns meent dat de besprekin gen nu eens in Bonn en dan weer in Den Haag zouden kunnen zijn. Ten slotte liggen deze steden niet zo ver van elkaar. Minister Luns die op het vliegveld Valkenburg was opgestegen, had maar ongeveer een uur over zijn reis gedaan. Wij vernemen uit welingelichte, offici ële Duitse kringen, dat de thans 76-ja- rige prof. dr. Erich Kaufmann, die de zeer verantwoordelijke positie van rechtskundig adviseur van de West- Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken bekleedt, aan het hoofd van de Westduitse onderhandelaars zal wor den gesteld. Prof. Kaufmann heeft een internatio naal befaamde capaciteit op het gebied van het volkenrecht. Hij was voor de oorlog hoogleraar in Berlijn, Bonn en München en heeft tijdens het Hitier- regiem gedurende een lange reeks van jaren in ons land gewoond, waar veel Nederlanders hem nog kennen. Onze Indruk is dat er maanden met de onderhandelingen gemoeid zullen zijn. Aan de andere kant wij zen veel symptomen er op, dat men van Duitse zijde vurig hoopt, dat de Duit?!—Nederlandse wrijvingen zo spoedig mogelijk en wel voor de a.s. algemene verkiezingen van septem ber uit de wereld worden geholpen. Dit zal door de huidige regering als een sucees kunnen worden geboekt. Belangrijk bezoek In verband hiermee kan worden ver- wacht, dat de Duitsers wat verschillen- j de punten betreft tot toegeeflijkheid bereid zal zijn. Zij weten overigens dat op het gebied van de Ausland Bonds j de Duitse en de Nederlandse standpun ten dichter bij elkaar zijn gekomen. In heel West-Duitsland wordt het bezoek van minister Luns aan Bonn zeer be langrijk geacht en daarom heeft men er veel aandacht aan besteed. De mees te kranten in dit land wijden er arti kelen aan en op het scherm van alle televisie-toestellen in de Bondsrepu bliek was gisteren de aankomst op het vliegveld van Wahn te zien. Deze tele visie-uitzending volgde onmiddellijk in de vorm van een extra bericht op de gewone dagelijkse spectaculaire nieuws dienst. vernomen te hebben, dat het West duitse ministerie van Buitenlandse Za ken in Bonn overweegt afstand te doen van de eis, dat de op Nederlands grond gebied liggende tractaat-landerijen aan de vroegere eigenaars moeten worden teruggegeven. Minister von Brentano heeft al een telegram ontvangen van de belangengemeenschap van die trac- taatboeren, waarin zij daartegen heftig protesteren.. .Wij vinden het onbegrij pelijk, verklaren zij hierin, dat men Nederland nieuwe grensrechten zou ge ven, (waarmee het delven naar kolen onder Duitse oppervlakte wordt be doeld) hoewel het de oude rechten niet eerbiedigt. Het geven van een derge lijke concessie zou in krasse tegen spraak zijn met een belofte, die de Westduitse Bondskanselarij die boeren op 16 november 1953 zou hebben ge geven. Labour wint zetel op de liberalen De Britse socialisten hebben een van de zes zetels, waarover de Liberale party In het Lagerhuis beschikte, gewonnen by een tussentydse verkiezing te Carmar then in Wales. De zetel is biykens de resultaten van de donderdag gehouden verkiezing toegevallen aan Lady Megan Lloyd George, die onlangs van de Libe rale naar de Labourpartij was overge gaan. na gedurende 21 jaar een district in Wales als liberaal afgevaardigde te hebben vertegenwoordigd. Zq is de doch ter van de bekendste liberale premier uit deze eeuw, David Lloyd George. Lady Lloyd George kreeg ongeveer drieduizend stemmen meer dan haar liberale tegenstander John Morgan Davies. De conservatieve regeringspartij had geen kandidaat gesteld, maar zij had gehoopt, dat de liberale kandidaat zou winnen. Bij de verkiezingen in 1955 verkregen de liberalen ruim drieduizend stemmen meer gekregen dan de socia listen. De opkomst was donderdag vry- wel geiyk aan die bU de algemene ver kiezingen in 1955, hetgeen voor een tus sentijdse verkiezing ongewoon is. De zetelverhouding in het Lagerhuis is thans: conservatieven en medestan ders 340 zetels, socialisten 279 zetels, li beralen vijf zetels, onafhankelijken één zetel en vijf zetels vacant. De Liberalen, die in het begin van deze eeuw de heersende partij vormden, zijn sinds de eerste wereldoorlog gestaag achteruitgegaan. Hoewel zij nu nog over slechts vijf zetels in het Lagerhuis be schikken, hebben zij toch nog verschei dene miljoenen aanhangers onder de ongeveer 35 miljoen stemgerechtigden. Velen wensten de heer D. J. van Dijk geluk Mevrouw en Minister dr. S. L. Mans- Minister Mansholt heeft in een korte holt wisten zich met moeite een redevoering de heer van Dijk gecompli- plaatsje te veroveren in de Kurzaal- menteerd en hem gezegd, dat de rege- foyer tijdens de receptie van de heer ring hem altyd hogelijk gewaardeerd (INGEZ. MED.-ADV.) Als het circus ontwaakt, ziet het er allemaal heel anders uit dan "s avonds. Maar de bedrijvigheid is er niet minder om Al vroeg gaat men aan de slag: de bedden der paarden worden gelucht en opgeschud, mest moet geruimd wor den en fris stro gespreid. De altijd hon gerige olifanten krijgen hun eerste ont bijt, een halve hooiberg, voor zich opge tast. die zq prompt met de slurf uiteen halen en verstrooien, alvorens hem in korte tijd te verzwelgen. Zo neemt de bedrijvigheid toe en spoedig verschijnen de eerste artiesten, in haastig aange schoten truien of 'n opzichtige lange jas waarboven tegen tocht en kilte, felkleu- rige foulards hoog onder de kin zijn ge knoopt. Ieder zookit zijn eigen dieren, een matdneuze begroeting met zacht vleiende woordjes, een liefkozend ge baar Dan gaat het dagedyks repeteren beginnen. Interessant en gezellig zqn al die kijkjes voor en achter de circusschenmen. U kunt hierover lezen in het grote album .,De Bonte Droom van het Circus". Dit prachtige boekwerk is geïllustreerd met talloze leuke pentekeningen en werd ge schreven door de circuskenners by uit stek J. van Doveren en Fred Thomas. Voor slechts f 2.50 kunt U dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of per brief (kaart) bestellen bij het kan toor „Roomboteralbum'*, Postbus 47, Den Haag. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden, onder rem bours. Vermeld vooral duidedijk uw naam en volledig adres. De bijbehoren de plaatjes ontvangt u gratis voor rijks- botermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. (Natuurlijk ook op koelhuisboter). Neem een pakje extra voor de 3 Tractaat boeren protesteren Intussen menen de Duitse z.g. trac- taatboeren langs de Nederlandse grens „Geheel onwaar" Het Sovjetrussische persbureau Tass heeft vrijdag een officiële tegenspraak gepubliceerd aangaande berichten, vol gens welke er in Syrië een geheime Sov jetrussische luchtmachtbasis bestaat, die geheel door Russische ingenieurs en technici zou zijn aangelegd. Deze berichten verschenen in de Britse pers, zijn geheel onwaar, beweert Tass. DE „STATENDAM" OP CURACAO. De „Statendam" is op zyn eerste tocht op Curasao aangekomen. De reis ver loopt voortreffelijk, zo zei de hoofddi recteur van de Holland-Amerika Lijn op een receptie, die het eilandbestuur aanbood. Van de zijde der bevolking be staat grote belangstelling voor het schip. (Ingez. Med.-Adv Hoofd- en kiespijn, zenuw- en reumatische pijnen verdwijnen 's nachts dank zij Witte Kruis- poeders en U staat verkwikt opl -fc Ook in labiel- en cochel-vorm D. J. van Dijk, voorzitter van het pro duktschap voor vis en visprodukten, die gisteren het feit herdacht, dat hij een kwart eeuw zqn beste krachten geeft aan het visserijbedrijf. Vele honderden vrienden en bekenden kwamen de heer van Dijk, diens echt genote en zoons feliciteren. Vele goede wensen, gingen vergezeld van bloemen en van cadeaus, waaronder een radio- grammofooncombinatie. Terwijl een lange ry feestgangers stond te wachten, belde de schipper van de SCH 9 ..Prinses Marijke" uit volle zee op om geluk te wensen en het vaste voornemen te kennen te geven de kwa liteit van de aan wal gebrachte vis steeds verder op te voeren. „Dank je wel", zei de jubilaris, „maar voer daar bij de eenheid in de visserij verder op. Daar kom je het verste mee". „Leve de visserij" riep een der vele reders of vissers ter receptie. De zaal dreunde van enthousiasme. Ter receptie zagen wij dr. J. H. Patijn. secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoor ziening, ir. G. J. Lienesch. directeur van de visserij, de voorzitter van het pro duktschap voor siergewassen, dr. J. Ver- hage en voorts tal van vertegenwoordi gers van rederijen, visserij-organisaties, van de vakbeweging en van de groot handel en handel in vis. heeft in zijn ambtelijke functie. De ju bilaris heeft naast objectiviteit altijd blijk gegeven van een eigen mening en het handhaven daarvan. Daarom is hij zo uitermate geschikt als middelpunt en leidende figuur van het produkt- w schap voor vis en visprodukten. Wy zijn, controle van de radio-, navigatie- aldus minister Mansholt, dankbaar voor veiligheidshulpmiddelen in Australië, de arbeid van de heer van Dijk en het Reeds eerder had de minister van Bur- grote vertrouwen dat- hij zowel in be- gerluchtvaart. senator Shane Paltridge, drijfskringen als in de kring van de j de aankoop van een Friendship bekend overheid geniet. I gemaakt. Koninklijk geschenk voor Suriname en Antillen Zoals bekend zyn de geschenken, die Koningin Juliana en Prins Bernhard bij hun bezoek aan Suriname en de Ned. Antillen in 1955 ontvingen, in verschil lende plaatsen in Nederland tentoonge steld. Thans heeft H.M. de Koningin in het Huis ten Bosch mr. dr. R. H. Pos, ge volmachtigd minister van Suriname en mr. W. F. M. Lampe, gevolmachtigd mi nister van de Ned. Antillen, ontvangen en hun het- batig saldo van de tentoon stelling in de vorm van cheque's over handigd. Het bedrag, dat aan minister Pos ter beschikking werd gesteld, zal gebruikt worden door de uitbreiding en inrich ting van een crèche voor kinderen van werkende moeders te Paramaribo. Het bedrag, aan minister Lampe ter hand gesteld, zal voor de helft geschon ken worden aan het Prinses Wilhelmina Fonds ten bate van de kankerbestrijding in Curacao en voor de andere helft aan het Prinses Beatrix Fonds voor de na zorg van t.b.c.-patiënten, eveneens in Curasao. Australië bestelt twee F. 27 Friendship Het Australische ministerie van Bur gerluchtvaart heeft nu een contract ge tekend voor de aanschaffing van twee Fokker F. 27 Friendshipvlieg tuigen, welke bestemd zyn voor de inspectie en Doodstraffen in Hongarije gewijzigd in levenslang De doodstraf van drie leden van een „contra-revolutionaire bende" is ge wijzigd in levenslange gevangenisstraf, aldus heeft de Hongaarse pers giste ren gemeld. Twee anderen, die teza men met dit drietal waren berecht, zyn opgehangen. De vijf Hongaren waren schuldig bevonden aan het ver bergen van munitie en springstof. Een 40-jarige politieman werd tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens deelneming aan de moord op een communist in november van vorig jaar. Het aantal Hongaarse bezoekers aan legaties van Westelijke landen te Boe dapest is zeer teruggelopen. De politie heeft vier dagen lang Hongaren, die de legaties bezochten, aangehouden en ve len van hen voor een verhoor naar het hoofdbureau overgebracht. Het betreft de legaties van de Verenigde Staten, Frankrijk, Groot-Brittannië en Oosten rijk. Officiële Hongaarse woordvoerders deelden mee. dat de politiemaatregelen niet gericht zijn tegen de gezant schappen. Het gaat alleen om controle van identiteitskaarten en ook om op sporing van misdadigers, die tijdens de Hongaarse opstand in oktober en no vember zyn vrygelaten, aldus de woordvoerders. „Was liet wel verstandig?".... Sjouwer stond terecht voor geweldpleging (Van onze Haagse redactie) Het Haagse gerechtshof heeft zich bezig gehouden met de behandeling van een Zwijndrechts drama, dat destijds heel veel stof heeft doen opwaaien, name lijk de geweldpleging tegen de burgemeester van Zwijndrecht op Koninginnedag 1955 door een aantal feestgangers in een café aan de Ringdyk. Een 40-jarige sjouwer was in hoger beroep gegaan van het vonnis van de Rotterdamse Politierechter, die hem wegens geweldpleging tegen de burgemeester tot drie weken gevangenisstraf had veroordeeld. De burgemeester was op Koninginne dag een café binnengaan waar een feestvierende menigte juist de Polonaise danste. Een van de verhitte (manne lijke) feestgangers had zich uitgedost als vrouw, waartegen de burgemeester bezwaren uitte. De sjouwer wilde hier over met de burgemeester discussiëren (zo zei hij) maar de menigte drong de burgemeester de straat op. De sjouwer zou hierby haantje de voorste zijn ge weest. Later kwam de burgemeester te rug met twee politieagenten, waarop een wilde veldslag ontstond, waarbij met flessen werd gegooid en de politieman nen deerlijk werden gehavend. De sjou wer beweert thans dat hy tijdens deze veldslag de burgemeester in bescher ming heeft genomen. De burgemeester kon zich dit echter niet herinneren. Tijdens de zitting van het Gerechts hof werd de verdachte even uit de zaal verwijderd. De president van het Hof vroeg toen de burgemeester of deze het zelf eigenlyk wel verstandig vond op feestdagen persoonlijk con trole op de café's uit te oefenen. De burgemeester antwoordde geen be zwaren te zien. De Procureur-Generaal by het Hof achtte het onduldbaar dat inwoners van Zwijndrecht hun burgemeester mal traiteren. Hy wilde de verdachte echter mild behandelen en eiste daarom twee weken gevangenisstraf. De verdediger, Hy liep in de val Twee Bussumse rechercheurs, die 's avonds in velband met in de laatste tijd in vele Gooise villa's gepleegde in braken. op surveillance waren, hebben een 42-jarige opperman uit Amsterdam aangehouden. Zij troffen deze man bij een bushalte aan, hij kon zich niet legi timeren. doch was wel in het bezit van een scheerapparaat. Hy vertelde dit in Eussum te willen verkopen. Op het po litiebureau bleek, dat hy eveneens een aantal sieraden en een flesje parfum by zich had. Even later werd aangifte ge daan. dat ingebroken was in de woning van de oud-kantonrechtor. in het Prins Hendrikkwartier waarbij de sieraden en het scheerapparaat werden vermist. De man heeft reeds vele veroordelingen wegens inbraken achter de rug. BINNENLAND De Raad van Beheer van de N.V. Ge mengd BedTijf H.T.M. met ingang van 1 maart benoemd tot direoteur van die N.V., ir. A. C. Piji, te 's-Gravenhage, tot dusverre onder-ddrecteur van die N.V. Ir. Pijl volgt lr. drs. B. B. C. Felix op, die on langs onverwacht is overleden. Gistermiddag is ln Pulchrl Studio te Den Haag de raad van advies van de Stichting ter bevordering van hygiënische gewoonten geïnstalleerd door de voorzitter van heta Stichtingsbestuur, de heer E. A. Schuttenhelm, directeur van de afdeling Jeugdvorming en volksontwikkeling van het Ministerie van O.K. en W. Op de „Oranjewerf" van Verschure en Co's Scheepswerven en Machinefabriek N.V. te Amsterdam Is gisteren Kr. Ms. mij nenveger ..Sneek" met de gebruikelijke ce remonieën Ln dienst gesteld. Hr. Ms. „Sneek" ls de 30ste mijnenveger van de 32 schepen tellende „Dokkum-klasse", die alle naar Nederlandse gemeenten zijn ge noemd. Bij het spelen met vuur vlak bij het huls van zijn ouders ln de Josephlaan te Rotterdam, vatten de kleren van de 7- Jarlge Freddy van de Velden plotseling vlam. Een 20-Jarlge man, die enige huizen verder woont, sohoot toe en trok het vent je de brandende kleren van het hjf. Met brandwonden aan de linkerheup werd het slachtoffertje naar het ziekenhuis Berg weg vervoerd. Gistermiddag heeft mevrouw Fooklat Prathipasen. echtgenote van de ambassa deur van Thailand te Parijs op de werf Gusto", voorheen firma A. F. Smulder te Slikkerveer een stoomsleephopperzuiger te water gelaten. Deze zuiger wordt gebouwd in opdracht van de havenautoriteiten van Thailand. Het schip heeft een lengte tus sen de loodlijnen van 62 meter, een breed te van 12 20 meter. e°n holle van 5.60 me ter en kan een snelheid lopen van tien en een halve knoop. Een voortvluchtige chauffeur uit Maastricht, bestuurder van de vracht wagen die met 1600 kilo gesmokkelde boter uit Nederland enige dagen geleden naar België trachtte te komen, ls ln de nacht van donderdag op vrijdag ln zijn woning te Maastricht gearresteerd .Hij ls vandaag overgebracht naar het huls van bewaring te Maastricht. BIJ K.B. zijn met Ingang van 1 maart 1957 herbenoemd: als Governor bij het In ternationale Monetaire Fonds dr M. W. Holtrop. president van de Ned. Bank, en als Alternate Governor by het Internatio nale Monetaire fonds Jhr mr. E. van Len- I nep, thesaurier-generaal bij het Ministerie van Financiën. Het 35ste congres van de Vereniging „Het Nederlands natuur- en geneeskundig congres" zal te Maastricht worden gehou den ln de Paasweek op dinsdag 23. woens dag 24 en donderdag 25 april. BUITENLAND Bet Tsjechoslowaakse persbureau „Ce teka" meldt, dat een rechtbank te Praag acht personen, die waren beschuldigd van spionage voor een vreemde mogendheid, tot gevangenisstraffen van een tot zeven Jaar heeft veroordeeld. President Elsenhower heeft bepaald, dat Harold Stassen. die twee Jaar lang zijn speciale medewerker voor ontwapenings- aangelegenheden ls geweest, thans recht streeks onder de minister van Buitenlandse Zaken. Foster Dulles komt te staan. Dit betekent, dat Stassen ln het vervolg te werk zal moeten gaan volgens de politieke De 313 meter hoge Elf el toren zal nog vyf meter hoger worden. Oorspronkelijk was de toren 3O0 meter, maar een televi- slezendmast maakte hem 13 meter hoger. Men zal de mast thans met vyf meter ver lengen. De Finse premier Pager holm heeft er mee ingestemd het ontslag van de rege ring nog niet ln te dienen om president Kekkonen in de gelegenheid te stellen een verzoening der standpunten te bewerkstel ligen. richtiynen van Foster Dulles, en d'at hy rechtstreeks aan hem, in plaats van aan de president, verslag moet uitbrengen van door hem behandelde aangelegenheden. In februari zyn 8200 vluchtelingen uit Oost-Dultsland naar het Westen ge vlucht. Dageiy ks komen gemiddeld 300 vluchtelingen over de zonegrens. In Rlo de Janeiro ls opnieuw een gebouw van twee verdiepingen in het hart van de zakenwyk Ingestort. Allen die zich erin bevonden, konden zich enkele minu ten voor de instorting in veiligheid bren gen. Negen dagen geleden stortte 'n bank gebouw ln, waarbij acht personen de dood vonden. Te Lech am Art berg in Vorariberg, de meest westeiyke provincievan Oostenrijk, zijn vrijdag vier personen door een lawine om het leven gekomen. Onder hen bevindt zich een Nederlander uit Haarlem. De drie andere doden zyn Duitsers. In totaal wa ren elf skiërs onder de lawine bedolven. Men kon zeven personen bevrijdden, van wie sommige zware verwondingen hadden opgelopen. De Congres (regerlngs) party heeft tot nu toe by die algemene verkiezingen, die thans in India worden gehouden, meer dan vier maal zoveel zetels verworven als alle andere partyen tezamen. De Congres- partij verwierf tot dusverre 149, de Praja- socialisten zes, de communisten drie, en de overige partyen tezamen zes en twintig zetels. De Amerikaanse minister van Marine. Chartes Thomas, zaïl op 31 maart zijn functie neerleggen. President Elsenhower, die het ontslag met „groot leedwezen" aanvaardde, heeft de vyftlgjarlge onder minister Thomas Gates tot opvolger be noemd. Thomas gaf geen reden voor zijn aftreden. Een ..B-25-Mitchell" bommenwerper van de Canadese luchtmacht ls vrijdag avond in een ongeveer twintig kilometer ten zuidwesten van Ottawa gelegen streek omlaag gestort. De acht Inzittenden zyn om het leven gekomen. mr. G. J. W. v. Tricht uit Dordrecht, v/as van oordeel dat de burgemeester geen enkele ambtelijke taak had in het café en dat hij zich in alle opzichten beneden zijn waardigheid heeft gedra gen. De geweldpleging door de ver dachte achtte pleiter geenszins bewezen, reden waarom hy vryspraak vroeg. Arrest 13 maart. (Ingez. Med.-Adv.) Gangetje 12 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm geh. bew. zzw 3 -1 0 Oslo mist windstil -3 0 Kopenhagen onbewolkt z 3 -3 0 Aberdeen zwaar bew. windstil 7 0 Dublin geh. bew. ZZW 4 10 0 Londen half bew. zo 3 3 0 Amsterdam onbewolkt zo 5 -0 0 Brussel zwaar bew. zzo 4 1 0 Parijs onbewolkt o 2 -1 0 Bordeaux onbewolkt ozo 6 5 0 Grenoble onbewolkt windstil -2 0 Nice geh. bew. o 5 10 0 Beriyn nevel zzo 2 -3 0 Frankfort onbewolkt o 3 -5 0 München onbewolkt windstil -7 0 Zürich onbewolkt n 3 -5 0 Genève nevel no 3 -2 0 Locarno geh. bew. ono 1 1 0 Wenen zwaar bew. n 5 -1 0 Innsbruck nevel windstil -7 0 Rome onbewolkt ono 4 0 0 Mallorca onbewolkt windstil 1 0 Hoeveel sneeuw ligt Oostenryk cm. sneeuw in skigebied Berwang 55 Kltzbühel 260 St. Anton 240 Seefeld Solden Schreurs Zürs 23 geen opg^ geen opg. Frankrijk Chamonlx Megève Val d'Isère Valloire Alpe d'Huez er? Zwitserland Adelboden 100 Arosa meer dan 1 m. Davos meer dan 1 m. Engelberg 100 Gstaad 90 Kander steg 70 Mürren meer d. 1 m. St. Morttz 80 Zermatt 100 150 150 230 160 180 Staatssecretaris wenst 10-jarige N.R.U. geluk De Staatssecretaris van O., K. en W„ mr. R. G. A. Höppener heeft gisteravond in een byeenkomst in het Concertge bouw te Amsterdam, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Nederlandse Radio Unie, het bestuur en de oprich ters van de NRU de gelukwensen van de regering aangeboden. Hy vestigde er de aandacht op, dat het niet zonder meer een tiende verjaardag van een of andere organisatie is, of een jubileum van een van de vele instellingen in „Ra dio-land", maar dat een zeer belangryk geesteiyk aspect aan de instelling van de NRU ten grondslag ligt. Op uiterst waardevolle wyze, aldus mr. Höppener, wordt vrijheid aan ge bondenheid gepaard: vrijheid voor ieder der Omroepverenigingen om haar pro gramma's volgens eigen beginselen en eigen voorkeur samen te stellen, naast gebondenheid aan onderlinge samen werking en onderling overleg in de Ned. Radio Unie. DE KWESTIE NIEUW-GUINEA. Tengevolge van een door ons be treurde verwisseling van enige cyfers hebben wy gisteren een onjuist beeld ge geven van de gang van zaken in de Verenigde Naties met betrekking tot de kwestie Nieuw-Guinea. De door 13 staten ingediende resolutie tot instelling ener commissie van goede diensten werd in de politieke commissie allereerst aangenomen met 39 stemmen vóór, 25 tegen en 9 onthoudingen. Waar een enkelvoudige meerderheid hier voldoende is, kwam de resolutie ver volgens in behandeling in de algemene vergadering van de V. N„ waar zy 40 vóór-stemmen verwierf en 25 tegen by 13 onthoudingen. Waar voor de aanvaar ding hier een tweederde meerderheid vereist wordt, werd de resolutie geacht te zyn verworpen. Aan ons commentaar van gisteren doen deze cyfers overigens niets af. Lage eierprijzen! Op de Ederveense eiermarkt lag de prys der eieren gisteren tussen vijf en negen cent. Dat is de laagste notering, die sinds de oorlog is voorgekomen. In den Vergulden Turk: Beoeptle zilve ren jubileum van de heer P. S. Stokman. 35 uur nam. Kantine Doelenkazerne: Jaarverg. Bond v. Ned. Mil. Oorlogsslachtoffers. 3 uur nam.; feestavond te 8 uur nam. Prediker: Vreugd voor de Jeugd-byeen komst. 5.30 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 5£ uur nam. Schouwburg: Amsterdams Toneel „De voddenraper van Parijs". 8 uur nam. MAANDAG. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Evang. Luth. Kerk: Gemeente-avond Spr. ds. Th. B. G. Gramberg over zyn werk op Ceylon. 8 uur nam. DINSDAG Stadsgehoorzaal: Kapwedstryden te 4 en 7.30 uur nam. Hooigracht 84: Bejaarden Sociëteit. Spr. S. Krist over „Wat doet Sociale Zaken". 2 uur nam. WOENSDAG De DoelenGenootschap Nederland Engeland. Spr. dr. N. S. Marsh over tradi ties van de Britse wet. 8 uur nam. DONDERDAG Den Burcht: Jaarvergadering Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren. Afscheid mr. dr. W. Bugenholtz. 8 uur nam. Ohr. School Paateurstraat: Afscheid J. Kalsbeek en installatie H. Stolk. 8 uur nam. Kantine Doelenkazerne: Gezelschap By- leveld „De kat en de strafschop". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1). Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24 uur. 's Zondags van 24 uur. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten. 10 uur v.m. tot 4 uur nam. De Lakenhal: Expositie Kees Bol. 104 uur. 's zondags 14 uur (t.e.m. 4 maart). Lido: „De machinist", 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 9.15 uur. Luxor: „De zondares". 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Met dieven vangt men dieven", 14 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Morgei, zal lk hullen". 18 jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex: „Ik vecht voor geld". 14 Jaar. Werk dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Macambo". De zondagsdienst der hulsartsen te Lei den wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Lahr. Schaeffer, Stoffers. Teeuwen en Gaasbeek. Te Oegstgeest door dokter van Walchren. tel. 22030. Zaterdag 2 maart zijn geopend 's mid dags. 's avonds en 's nachts voor het klaarmaken van spoedreceptenApotheek Herdlngh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502 Apotheek Reyst. Steenstraat 35. tel. 20136. Apotheek Oegstgeest Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. Zondag 3 maart is van 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend Apotheek Reyst. By geen gehoor oy Cw halsarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22222.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2