f Haagse Post Succesvolle bespreking tussen de ministers Luns Brentano te Bonn ISRAEL TREKT TROEPEN VAN EGYPTISCH GEBIED TERUG WEERBERICHT! Maar onder gecamoufleerde voorwaardenen met behoud van het recht op zelfverdediging Streven naar voldongen feit, Politie deelt rake klappen uit tijdens „veldslag*' te Rotterdam Fa. D. KRET Zn. Een streep door de rekening van het verleden 96ste Jaargang ZATERDAG 2 MAART 1957 MIDDELLANDSE' ^-s^^^ZEE - 7 ISRAEL SAOEDI Golf vot -Aqobo ARAB1E rSharm i Shaikh Doer (troel bezet gehouden S6ES£ (Van onze correspondent in New York) Zaal en tribunes van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York waren gisteren geheel bezet, toen Golda Meir, Israëls vrouwelijke minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde, dat haar land bereid is zijn troepen „volledig en onmiddellijk" van Egyp- tsich gebied terug te trekken. Zoals reeds eerder gemeld gaat Israël daarbij uit van een aantal veronderstellingen, die men als „gecamou fleerde voorwaarden" zou kunnen kenschetsen. Mevr. Meir liet er namelijk geen twijfel over bestaan, dat Israël zich gerechtigd acht ge bruik te maken van zijn recht op zelfverdediging (ingevolge het Hand vest der Ver. Naties), indien de vaart van Israëlische schepen door de Golf van Akaba en de Straat van Tiran belemmerd wordt en indien de toestand in de strook van Gaza weer wordt zoals hij voor de Israë lische bezetting was. Dat gebied van Gaza, aldus mevr. Meir, moet bezet worden door de V.N.-troepen en de Verenigde Naties moeten de verantwoordelijkheid op zich nemen voor de politie, een deugdelijk burgerlijk bestuur, hulp aan vluchtelingen en de economische ontwik keling van het gebied. Amerika, en zfln Zuldamerikaanse bondgenoten, alsmede de meeste Westeuro - pese staten, achten Israëls keurig vermomde condities correct. Israël wordt der halve door een grote en machtige groep landen gesteund en het was dankzij deze tevoren verzekerde steun, dat de Israëliërs eindelijk gehoor hebben gegeven aan de V.N.-resoluties. De medestanders van Israël trachten nu zoveel haast achter de zaak te zetten, dat de nieuwe situatie kan intreden, zonder dat de oppositie veel gelegenheid krijgt tot tegenstribbelen. Met andere woorden: men streeft snel naar een voldongen feit, naar vervanging van Israëls troepen door de V.N.-strijd- macht. Al heeft in het algemeen een fait accompli een ongunstige reputatie, de thans beoogde regeling houdt waarlijk het beste in, wat in de moeilijke situatie bereikbaar was. de reactie der communisten, India en Egypte. De communisten zwegen echter in alle talen en de verklarin gen van India en Egypte waren zeer sober en kort. Beide landen betoog den, dat de terugtrekking onverwijld en onvoorwaardelijk moest zijn, doch zij schreeuwden tot dusverre nog geen moord en brand over Israëls condities. India wenst Israëls verkla ring serieus te onderzoeken, terwijl Egypte mededeelde geen afstand te zullen doen van haar rechten. Alles was evenwél tot dusverre zo gema tigd van toon, dat verscheidene Wes terse diplomten de hoop begonnen te koesteren, dat de Afro-Aziaten eieren voor hun geld zouden kiezen. De grote vraag was gisteren: hoe snel kan Israël zijn troepen ierugtrekken en meer nog: hoe snel kunnen de V.N.- troepen him plaats innemen? Hammar- skjöld verklaarde aan het slot van de zitting, dat de opperbevelhebber van de V.N. zo spoedig mogelijk in contact zal treden met Israëls legerleiding. Na afloop der vergadering bleken vooral de Amerikanen optimistisch over de kans dat de V.N.-troepen snel het vacuum zullen vullen, al zal dat aanvan- Communisten zwegen in alle talen Nadat Israël, Amerika en Frank rijk hadden gesproken, was aller belangstelling uiteraard gericht op GAZA EN AQABA 1 woestijn/ A I EGYPTE Sinoi wocttijn kei ijk ook slechts met een gering aantal manschappen geschieden. Het aantal is echter niet zo belangrijk. Hoe éérder de bezetting echter ge schiedt, hoe beter. Als op de volgende zitting van de assemblee kan worden medegedeeld, dat de operatie praktisch voltooid is, dan zullen allerlei, nu nog aarzelende landen overstag kunnen gaan. Er is een nieuwe bijeenkomst aange kondigd voor maandag en in het Wes terse kamp gingen gisteren stemmen op om de zitting niet 's ochtends doch 's middags te houden teneinde aldus de Ver. Naties enige uren meer te geven voor de aflossing van de wacht in de woestijn. Uiteraard tracht ieder zich te beroe pen op voorafgaande besluiten van de Assemblee. Terecht kan men zeggen, dat de V.N.- troepen moeten dienen om hervatting van krijgsdaden te voorkomen. De me destanders van Israël zien hier hun kans om de V.N.-troepen ter plaatse te hou den tot de vrede of een min of meer definitieve regeling is bereikt. Bp de instelling van deze troepen macht is echter verklaard, dat zij moet inrukken zodra Egypte zulks wenst. En gezien deze tegenstrijdigheid in de VN idee durft men in het Westerse kamp stellig nog niet te juichen. Gedurende het weekeinde zal in het V.N.-Ieger in ieder geval zeer hard moeten worden ge werkt. (Ingez. Med.-Adv.) LEES OOK EENS DE - bet moderne Nederlandse Weekblad onder leiding van Mr. G. B. J. Hittermann Waarin deze week o.a.: Bestedingsbeperking, huren en landbouwpolitiek: OPERATIE 1957 - HUTSPOT OP BREDE BASIS DIOR geeft weer de toon aan: grote foto-modereportage. Acht Leidse studenten plunderden de puzzelpot van f. 5500 - Nu weer kans op f. 1000.- met coinwordpuzzel No. 22 37 ct. Efficiënter werk bij overheid (Van onze Haagse redactie) De overheid is sinds geruime tijd bezig haar diensten te reorganiseren, waarbij wordt gelet op een efficiënter werk wijze, waaraan minder kosten zijn ver bonden. Zo heeft bij het ministerie van financiën de belastingdienst een ander gezicht gekregen. Deurwaarders, die zich bezig houden met het invorderen van belastingen, zijn in een bepaalde plaats geconcentreerd en bestrijken een rayon, waardoor in enkele geval len functies in deze overbodig werden. Ook in de toekomst blijft men streven naar nieuwe efficiënte wegen. Surinaamse premier 4 maart naar ons land Het vertrek van de Surinaamse pre mier Perrier naar Nederland is, naar of ficieel te Paramaribo is bekend gemaakt, bepaald op 4 maart. Hij reist via de Ned. Antillen De premier wordt op 15 maart terugverwacht. Von Brentano maakt een wereldreis van vier weken De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Von Brentano, begint dit weekeinde een wereldreis van vier we ken. Hjj zal besprekingen voeren met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, de Australische minister president Menzies, en het hoofd van de regering van India, Nehroe. Von Brentano zal ook tegenwoordig zijn bij de eerste besprekingen van de commissie, die in februari door de drie Westelijke mogendheden en West-Duits- land werd gevormd ter bespreking van het vraagstuk der Duitse hereniging. Maandag zullen Dulles en Von Bren tano een eerste onderhoud hebben, dat dinsdag wordt voortgezet. Op 17 maart komt de Duitse minister in Sydney aan. Hij blijft een week in Australië. Eind maart gaat Von Brentano naar India. Minister-president dr. W. Drees\ beiden lid van de Hoge Autoriteit heeft gistermiddag in zijn kabinet i van de Kolen- en Staalgemeenschap de heren René Mayer middenen (K.S.G.). D. Spierenburg (rechts jontvangen, I Rumoerig uurtje op Coolsingel Gemeentescholieren eisen snipperdagen Een uur lang heeft het verkeer op de Coolsingel te Rotterdam gistermid dag hinder ondervonden van honder den scholieren, die op rumoerige en luidruchtige wijze uiting hebben gege ven aan hun ongenoegen. Handenvol werk bezorgden zij de politie, die pro beerde orde en rust te herstellen en menigmaal moest wapen- of gummi stok eraan te pas komen om onwil- ligen te bewegen door te lopen. Leerlingen van middelbax-e rijksscho len in Rotterdam (in 's-Gravenhage ook van middelbare gemeentescholen) hebben vandaag en maandag vrij, maar hun minder gelukkige collega's Rotter damse gemeentescholieren „namen" het niet. Besloten werd een poging te wa gen de wethouder van Onderwijs te be wegen ook hun twee snipperdagen te geven. Een deputatie werd gekozen, spandoeken vervaardigd en omstreeks half vijf vertoonden de eerste groepen scholieren zich op de Coolsingel en het Raadhuisplein. De pers was tevoren in gelicht: „We gaan keet schoppen". Er waren enige agenten op de been en eerst keek men, ondanks de vaak trei terende houding, de zaak wat aan. Toen zich echter een stoet begon te forme ren, die steeds arroganter optrad, greep de politie in, weldra geassisteerd door twee agenten te paard, die charges uit voerden. Geloei was het antwoord van de jongens en meisjes, die joelend uit- eenrenden. Aan sommaties naar huis te gaan werd geen gevolg gegeven en spoe dig verschenen agenten met motoren met-zijspan ten tonele en geprobeerd werd trottoirs en vluchtheuvels schoon te vegen. Onder de bedrijven door trachtte de deputatie aan de voorzijde het stadhuis binnen te komen, kennelijk om een smeekschrift een grote rol papier onder de arm van een der jon gelui aan te bieden. Tevergeefs, de deuren waren hermetisch gesloten en ook vielen spoedig de ijzeren deuren, die de zij-ingangen kunnen afsluiten, in het slot. Onneembaar bleek het stadhuis. Vier knapen slaagden erin aan de ach terzijde binnen te komen. Er werd naar hun aanmatigende argumenten niet ge luisterd, zij werden door boden buiten de deur gezet. Agenten verzamelden elders span doeken en weer op andere plaatsen trachtte men eveneens de rust te her stellen. De politie kreeg nogmaals versterking, nu met rechercheurs en nog enige agenten te paard. Er wer den hier en daar rake klappen uitge- Langzamerhand keerde de rust weer. Onwilligen gingen in de strafbank, te weten een politiebusje, maar gezien de gezichten maakte dit weinig in druk op de „martelaren". Zeventien jongens en drie meisjes werden zo in hun kraag gegrepen. De politie ging door de jongens en meisjes te verspreiden en korte tijd daarna hernam het verkeer zfjn rech ten. LOODG1ETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 LEIDSCH DAGBLAD Dlrecteuri J. W. Henny Hoofdredacteuri J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.— per kwartaal: f.2 35 per maand; f. 0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Iugez. Rled.-Adv.) Dit nammer bestaat alt 12 pagina's en een Bijvoegsel Veel begrip voor Nederlandse standpunten (Van onze correspondent in West-Duitsland) Minister Luns is zeer tevreden over zijn officiële bezoek aan West- Duitsland (dat door de hoogste Duitse instanties als een „Staatsbesuch" wordt bestempeld) en over de gesprekken, die hij met zijn collegadr. Heinrich von Brentano, de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, heeft mogen voeren. Dat vertelde hij ons goedgeluimd in een onderhoud, dat hij kort na zijn grote persconferentie in het gebouw van de Westduitse regeringsvoorlichtingsdienst voor enkele honderden binnen- en buiten landse journalisten nog met hem in het elegante en moderne hotel „Königshof" mochten hébben-, waar hij zijn intrek had genomen. Hij legde er speciaal de nadruk op, dat er niet alleen een buitengewoon goede, maar ook zelfs een vriendschappelijke verhouding tussen hem en dr. Von Brentano bestond, die hij in de laatste tijden telkens weer op belangrijke internationale conferenties in andere landen heeft ontmoet. De loskaden langs de Oude Grachtheden aan dit unieke stukje oud- in Utrecht worden vernieuwd. Een Utrecht, beeld van de restauratiewertoaam- „Mijn bezoek aan Bonn", zo voegde hij er aan toe, „moest wel worden gere geld, omdat minister von Brentano thans al weer op het punt staat enkele grote buitenlandse reizen te maken, die hem ditmaal o.a. naar Amerika, Austra lië en India zullen brengen, zodat hij geruime tijd van huis zal zijn". Daarom ibleef dus geen andere mogelijkheid over Onze minister vestigde er de aandacht I op dat men van Duitse kant veel begrip I voor het Nederlandse standpunt aan de i dag had gelegd. Onze ambassadeur in West-Duitsland. de heer A. Th. Lam- i ping en de staatssecretaris in het West- j Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken dr. Walter Hallstein zijn bij de besprekingen aanwezig geweest. Geen directe oplossing Zoals men weet. is minister Luns niet naar Bonn gekomen om hier on derhandelingen te voeren, die al di rect tot een oplossing van de tussen Nederland en de Bondsrepubliek be staande vraagstukken zouden kunnen leiden. Dat zou trouwens gedurende zuik een kort bezoek totaal onmogelijk zijn geweest, maar wel heeft hij er duidelijk mee willen tonen, dat men van de kant van de Nederlandse re gering werkelijk bereid is zo spoedig mogelijk, dat wil in dit geval zelfs on middellijk zeggen, met onderhandelin gen te beginnen, die, zoals minister Luns ons zei, een streep onder het ver leden kunnen zetten. Maar het zal niet zo gemakkelijk zijn, zo verzekerde hij, alle punten, die moeten worden be handeld, spoedig tot een oplossing te brengen. Er zijn kwesties bij van groot finan cieel belang, zoals die van het schade loosstellen van de slachtoffers van het vroegere Duitse regiem en de Rijnvaart kwestie. Het vraagstuk van de grens correcties van 1949. dat de Duitsers zeer aan het hart ligt, is meer gecom pliceerd en dientengevolge ook moei lijker op te lossen, dan soortgelijke vraagstukken, die tussen Duitsland en andere landen hebben bestaan, omdat het juridisch anders ligt. Deze correcties zijn in ons land immers door een wet gebillijkt. Deze aangelegenheid heeft na tuurlijk ook deel uitgemaakt van de onderwerpen, die hier in de gesprekken tussen de beide ministers ter tafel wer den gebracht. Men is hierbij echter nog niet tot een uiteindelijke beslissing kun nen komen of in de „gecorrigeerde" grensgebieden een referendum zou moe ten worden gehouden of niet. Minister Luns onthulde dat de aangelegenheid van de Nederlanders die aan den lijve door her nazi-regiem hadden geleden, ondanks het afwijzende antwoord van de Westduitse Bondsregering, in een nota van enkele dagen geleden aan negen Europese staten nog niet van de baan en daarmede nog niet afgedoan is, maar dat deze kwestie tevens op de agenda van de tussen de beide landen nog te behandelen onderwerpen is geplaatst. Samen gaan Minister Luns heeft er overigens op gewezen, dat het in verband met het feit, dat iNederland en de Bondsrepu bliek thans reeds op velerlei gebied met elkaar samen moeten gaan, aan te bevelen zou zijn, naast aangelegen heden van multilaterale aard tevens de bestaande bilaterale wrijvingen in Europese zin op te lossen. In Wcst- Duitsland blijkt men thans veel begrip voor de saamhorigheid met het Westen te bezitten, aldus minister Luns, en dat maakt dat standpunten die een 20 of 30 jaar geleden, nog als volko men normaal konden worden be schouwd, thans verouderd blijken. Men mag ze tegenwoordig niet meer van een eng, nationalistisch standpunt bekijken. 9 Slot op pag. 2 Prins Bernhard doorbrak geluidsgrens in Amerika Prins Bernhard heeft gisteren in de Amerikaanse staat Californië bij Los An geles de geluidsgrens doorbroken met een oefentoestel van het type Convair F- 102a. De Prins werd als lid opgenomen in de vereniging „sneller dan het ge luid", waarvan in hoofdzaak testpiloten lid zijn. Nehroe dringt aan op Amerikaans Russische onderhandelingen De Indiase minister-president, Nehroe, heeft vrijdag aangedrongen op een bij eenkomst van Amerikaanse en Russische leiders ter bespreking van de toestand in het Midden-Oosten. Hij zei op een verkiezingsbijeenkomst: „De twee grote mogendheden die trachten van verre een partijtje schaak te spelen, dienen rechtstreeks onderhandelingen te be ginnen. Aangezien door een oorlog geen enkel probleem kan worden opgelost, is de weg van onderhandeling de enig overgeblevene". Zowel de „leer van Eisenhower" voor het Midden-Oosten, als het uit zes pun ten bestaande Russische vredesplan be vat z.i. punten, die het overwegen waard zijn. Hij zou dan ook graag zien, dat beide voorstellen nauwkeurig worden bekeken, „niet op een militaire maar op een vreedzame manier". Voortzetting van het streven om door middel van on derhandelingen tot een regeling te ko men, zou op zekere dag tot succes moe ten leiden, zo meende de Indiase pre mier. Droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer. Ma tige wind tussen zuidoost en zuid. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 3 MAART Zon op: 7.24 uur; onder: 18.25' uur. Maan op: 7.35 uur: onder: 20.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.31 uur en 16.39 uur. Laagwater te 0.20 en 12.38 uur. (4/3 hoogwater te 4.59 en 17.08 uur; laagwater te 0.49 en 13.10 uur).

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1