I De plaats, waarop gij staat Het zuiden zoekt een hereniging, waarvan Ulster niets wil weten Een Zoeklicht r WEERZIEN MET IERLAND (II) Ieren verbijsterd en verontwaardigd over de geringe belangstelling elders voor partitie WOORD VAN BEZINNING v OP DE BOEKENMARKT De „imperialistische Britten".... Kronkelende grens van 500 kilometer... 5e Jaargang no- 9 Zaterdag 2 maart 1957 ONLANGS heeft een vrouwelijke predikant, ergens in Neder land, de moed gehad een re ferendum onder haar gemeentele den te houden over de vraag, of men haar nog langer als predikante wenste of niet. Met 91 tegen 77 stemmen gaf haar gemeente haai- te kennen, dat zy een eventueel beroep maar moest aannemen en dus heen moest gaan. (Voor dege nen, die het berichtje in de dag bladen niet gelezen hebben, zij nog vermeld, dat deze negatieve uitsiag niet te wijten was aan haar per soon en haar werk, maar meer aan haar sekse, haar richting en vooral aan de wijze, waarop zij indertijd door de Kerkeraad is beroepen). Zonder twijfel is deze domina een dappere vrouw. Welke mannelijke collega durft haar voorbeeld te vol gen? En niet alleen welke dominee, komen om hun beleid tegen ieder een te verdedigen en vooral om hun eigen deugden en verdiensten naar voren te brengen. En in de tweede plaats bestaat dan het gevaar, dat juist de besten en bekwaamsten, die geen slaven der mensen willen worden, het eerst de laan uitgestuurd zouden worden. In het oude Athene werd vroeger van tijd tot tijd het zogenaamde schervengericht gehouden. Alle burgers der stad mochten in een volksvergadering de naam van In de komende lijdensweken den- i ken wy aan de grote Rechtvaardige, 1 die door Zijn eigen volk, dat Hij j kwam redden, is weggestemd. Hoe wel Hij geen zonde gedaan had en er in Zyn mond geen bedrog ge weest was, heeft de hoogste Joodse Rechtbank, het Sanhedrin. Hem ter dood veroordeeld en heeft Zijn volk geroepen: Kruist Hem, kruist Hem. Omdat Christus wist, dat het Zyn i roeping was om voor Zyn volk te I sterven, heeft Hy zich weg laten 1 stejnmen. 1 Voor degenen, die in Hem gelo- ven, klemt altijd de vraag, hoe en waar en in welke omstandigheden l men Zyn voorbeeld volgen moet. I Iedere Christen moet het met God 1 en met zijn geweten uitmaken, of 1 hy. terwille, van de zaak, die hij dient, zich misschien niet moet i terugtrekken, wat blijkbaar ook de ïaar ook welke burgemeester,, eraar, onderwijzer of bedrijfslei- er? Veronderstel, dat het ge- voonte, of zelfs een wet zou wor den, dat de burgers van een stad. de leden van een kerk, de leerlingen n een klas. de arbeiders in een fabriek ieder jaar of eens in de vijf :aar by referendum mochten uit spreken, of zij respectievelijk hun burgemeester, predikant, leraar of bedrijfschef nog langer wensen. De democratie zou hiermee wel ten top gevoerd zyn. maar de schaduwkanten van dit systeem zijn bijzonder groot- In de eerste plaats dreigt het ge vaar, dat velen, wier ambtelijk be staan aan een zijden draadje zou komen te hangen, geneigd zouden zijn om de mensen naar de ogen te kyken en naar de mond te praten. Ze zouden telkens in de verleiding iemand, die naar hun mening te machtig werd en daarom voor een verbanning van tien jaar in aan merking kwam, op een scherfje schrijven, dat toen de plaats van een stembriefje innam. De bedoe ling van dit ostracisme, dit scher vengericht, was om een dictatuur te voorkomen. Voor verscheidene landen in de wereld zou deze me thode nog aanbeveling verdienen.. Het verhaal gaat, dat Aristides, die de bijnaam van de „Rechtvaar dige" droeg, tijdens zulk een verga dering door een buurman, die niet schrijven kon, gevraagd werd, of hij voor hem de naam van Aristi des op het scherfje wilde schrijven. Toen Aristides hem vroeg: Waar om juist deze naam?", luidde het antwoord: .Jk heb er zo'n hekel aan. dat iedereen hem de recht vaardige noemt". bedoeling van bovengenoemde pre dikante is geweest. Maar het kan ook zyn, dat hij, ook als de mensen er anders over denken, het als zijn roeping De- schouwt om juist aan te blijven. Als de profeten van Israël met de wens van hun volk rekening had den gehouden, waren Amos, Jere- mia e.a. heel gauw van het toneel verdwenen. Maar het stond voor hen vast, dat zij hun opdracht niet uit de handen der mensen hadden aanvaard, maar regelrecht van God. Op de plaats, waarop wij staan, zijn wij in diepste grond alleen aan deze Opdrachtgever verantwoording schuldig. D. J. Vossers, herv. predikant te Leiden. Dit prachtige oude grafkruis in Zuid-lerland symboliseert de Ierse verdeeldheid. Tussen de r.-k.-republiek en het pro testantse Ulster loopt de scheidslijn der godsdiensten. (Tyrone, Fermanagh. South-Down en South-Armagh) het recht moet geve^» op hun beurt naar de republiek ove^ te gaan. Een riskante procedure, die doet denken aan het cacao-busje met de verpleegster erop. die een blad draagt met een cacao-busje, waar weer een verpleegster op staat, enzo voorts. enzovoorts. Waar is het eind? Verzet tegen r.-k normen Wat hebben de ..Ulstermen", in meerderheid afstammelingen van kolo nisten uit Schotland en Wales, die drie eeuwen geleden naar Ierland kwamen, daarop te zeggen? Wel. zij menen dat niet Ierland, maar de Britse eilanden, de historische, geografische en econo mische eenheid vormen en dat. wan neer een gedeelte zich daarvan los wil maken, de rest het recht heeft de een heid te bewaren. Zij geven toe, dat de verhouding tussen de protestanten en katholieken in Ulster niet ideaal is. maar schrijven dat toe aan het feit. dat de r.-k. nationalisten zich niet neer willen leggen bij de door de pro testantse Unionisten gedane meerder heidskeuze. dat zij illovale burgers zijn. die desnoods met geweld de inlijving van Ulster bij de republiek zouden wil len verwezenlijken. Dat in het kort zijn de hoofd punten van de Ierse scheiding. Er bestaat daarnaast een serie com plicaties van min of meer amusan te aard, waar nog dagen over te praten zou zijn. Het feit bijvoor beeld, dat niet alle rooms-katholie- ken tegen de partitie zijn. Neem de grensbevolking. Als er geen grens meer zou zijn, valt er ook niets meer te smokkelen! En zowel om de duiten als om de sport doen sommige Ieren dat met graagte en fantasie. Een volledige begrafenis met een doodkist vol si garetten is al voorgekomen en er is het beroemde verhaal van de be jaarde Ierse dame, die van een pel grimstocht uit Lourdes terugkwam met een fles wijwater, die bij ope ning door de douane sterk naar cognac rook. Onvervaard sloeg de dame toen een kruis en riep uit: ..Alweer een mirakel!" Twijfelachtig argument Maar terzake, voor en tegen van partitie optellend, kan men sympathie koesteren voor vele van de republi keinse argumenten. Natuurlijk zou het Herman Teirlinck. Zelfportret of het Galgenmaar' - A. Man- teau N. V. Brussel 1955. Herman Teirlinck (1879) gold en geldt nog steeds als één van Vlaan- derens grootste prozaschrijvers. En dit is niet ten onrechte. Hy toch is in het begin van deze eeuw de eerste ge weest. die aan het overigens verdien stelijke Vlaamse realistische proza van die tijd elementen heeft toegevoegd, die dit proza een grotere diepte zowel als een grotere ruimte hebben ver leend. Zyn vroegste boeken, zoals „De Wonderbare Wereld (1902) en „Het Stille Gestarnte" dragen kenmerken van het bewust worden van een mysterieuze en soms symbolische stroom door de realiteit heen. In wel licht zijn bekendste boek .Mijnheer J. B. Serjanszoon", toont deze veelzij dige kunstenaar, die ook getekend heeft, toneelstukken heeft geschreven en een voorvechter is geweest voor de vernieuwing van het Vlaamse toneel, zich de schepper van een ironische, we reldwijze epicurist en dandy in de ge stalte van een achttiende eeuwse aris tocraat. „Het Ivoren Aapje" (1909) is weer een ander facet van dit talent, want het is de roman van een Vlaamse stad en kan als zodanig een eersteling genoemd worden. Dit boek kenmerkt zich door een scherp psy chologisch waarnemingsvermogen. Met de jar enis Teirlinks styd toegenomen in zwierigheid en in deels symbolische decorativiteit. Uit al zijn werk is zyn voorgangerschap gebleken en terecht ziet men in hem een vernieuwer van de Vlaamse roman- en toneelschrijf kunst. Om zijn grote verdiensten is hem het vorige jaar de gemeenschap pelijke staatsprijs van België en Ne derland uitgereikt als eerste ontvan ger van deze kortelings ingestelde be kroning. In zijn nieuwste roman, getiteld „Zelfportret of Het Galgenmaal", vindt men de zojuist opgesomde kwaliteiten uitvoerig terug. In dit boek is de dandy een oude man geworden, die worstelt om de laatste sporen van jeugd te behouden. Bij dit begin van een afscheid overweegt de hoofdfiguur, Henri, met wat men het beste als een genadeloze verhuldheid zou kunnen aanduiden, zijn levensloop en de mo tieven tot zijn voornaamste daden. Een wereldse boeteling tegen wil en dank put met verbeten en minutieuze op rechtheid uit de put van het verleden en haalt met de droesem een enkele glinstering van zelfkennis en berouw op. Een ogenblik lijkt het alsof de zui vering zich zal voltrekken, maar de mensenkenner Teirlinck weet dat de engel de sater nooit zal overwinnen in een figuur als deze Henri, wiens ziel die van de levensgenieter en pro fiteur is en blijft. De tragiek van dit karakter komt, kort gezegd, hierop neer, dat Henri zyn goede kwaliteiten te zeer heeft laten overwoekeren door zijn genadeloze gemakzucht dan dat die hem op zijn oude dag zouden kun nen redden van de wanhoop van leegte en dood. De roman is een wonder van ont leedkunst, geschreven in een stjjl, waarin ieder beeld en iedere ge stalte zijn symbolische of realistische betekenis heeft. Het is om deze kwa liteit, dat men het boek moet lezen, want anders zou het wel eens kunnen zijn. dat de moderne lezer met een al te nuchtere opvatting, een roman als deze, waarin de naakte stof toch eigenlijk beperkt blijft tot de eroti sche aberraties van een bankdirec teur, wat verouderd zal vinden. Dr. W. M. Kruseman en J. A. Rispens. „Grote Denkers van Hellas tot Heden'. - W. Gaade N.V. Delft 1956. Dit overzicht van de historie der wijsbegeerte, inderdaad van Hellas tot heden, kenmerkt zich door de kwali teiten, die een boek als dit, dat be stemd is voor de in filosofie belang stelling hebbende leek, behoort te be zitten, doch zo zelden heeft. De eisen, die men aan zo'n boek mag stellen, lijken eenvoudig genoeg: n.l. dat het in zijn beknoptheid een kern geeft, voorgedragen op een wijze, die de lees baarheid bevordert, gepaard aan een zo groot mogelijke volledigheid, waar bij de grote lijn niet uit het oog ver loren mag worden. Doch de steller van deze eisen moet overwegen welk een doorwrochte kennis van een stof er nodig is om te geraken tot dit op het oog zo simpele resultaat en zich wel bewust zyn van het feit. dat een kort overzicht maken, dat geladen is met een heldere samenvatting, een zeer moeilyke zaak is. Dr. W. M. Kruseman en J. A. Ris pens leggen in hun inleiding een ver klaring af van de reden, waarom zij dit boek geschreven hebben. Terecht wijzen zy er op, dat de moderne mens met de snelle voortgang van de tech niek de instelling begint te krijgen van het kind op St. Nicolaasavond. Ver wonderd en verrast staat hy bij iedere nieuwe vinding om het zojuist ont vangen technische wonder weer ach teloos weg te werpen zo gauw er een nieuwer uit de zak komt. En ondanks de opvlucht van de natuurwetenschap pen biedt de wereld heden een ver ontrustend aspect. Want het onbreekt de mensheid aan wijsheid, zeggen de samenstellers. Bezinning op morele en religieuze normen is ten zeerste ge boden en kennis van het wijsgerig denken van alle tijden is een zekere wegwijzer naar een dieper en ruimer inzicht in de samenhang van het we reldbestel. Met dit voortreffelijke doel voor ogen hebben de beide samenstellers de taak op zich genomen de be schaafde leek een heldere kennis making aan te bieden met de grote wijsgeren en theologen, van Socrates over Luther. Spinoza, Hegel tot en met Sartre en Jaspers toe. Moge dit keurig uitgegeven en belangrijke soek in vele handen komen. CLARA EGGINK. hel Zuiden behoudt zijn overigens aantrekkelijke landelijk karakter. (Van onze rei In een wereld, die de handen vol heeft aan Hongarije, het Suezkanaal en aanverwante pro blemen van de koude oorlog, wekt de partitie van Ierland niet meer belangstelling dan een verhan deling over likdoorns op een congres van hersen- chirurgen. Zelfs nu die Ierse likdoorn is gaan spoken, nu gewapende illegalen in Ulster enige knallende uitroeptekens achter de argumenten voor de hereniging van Ierland zijn gaan zetten. hangt er nog geen noodsein uit. Want al hebben de „Prawda en de Izwestia" tot grote verbazing van het r.-k. Ierland hun bolsjewistische zegen aan de „vrijheidsstrijders" van de IRA gegeven, het lijkt onwaarschijnlijk, dat de kwestie-Ulster ooit mede-inzet van de koude oorlog zal worden. En derhalve laat zij de rest van de wereld betrekkelijk siberisch. zulks tot intense verbijstering en veront waardiging van de Ieren En het grootste punt blijft natuurlijk de godsdienst. Al bestaat er in de re publiek godsdienstvrijheid in engere zin. het staatskarakter is uitgesproken rooms-katholiek. de zedelijkheidsnor men zijn dat ook, er is strenge cen suur en geboortebeperking bijvoorbeeld wordt bepaald niet aangemoedigd. En voor die opvattingen passen de Ulste- rianen uitdrukkelijk. Dat zij naast de voordelige economische banden met Engeland en de Britse sociale verwor venheden. waarvan ook de r.-k. na tionalisten met graagte profiteren, niet in de gootsteen willen gooien, kan men hun niet euvel duiden. aardiger en praktischer zijn wanneer er één Ierland was. natuurlijk brengt iedere partitie (Palestina. India—Pa kistan. IndonesiëNieuw-Guinea) ha ken en ogen met zich mee. Maar op één belangrijk punt staat Zuid-lerland zwak. De meerderheid der „Ulsterianen" wenst geen hereni ging. Nu zegt Dublin, dat men eigen lijk het gehele eiland over deze kwes tie zou moeten laten stemmen en dat dan 3 miljoen zuidelijke Ieren plus 450.000 noordelijke rooms-katholieken een aanzienlijke meerderheid zouden vormen boven de 900.000 Unionisten uit Ulster. Ik acht dit een twijfelach tige opvatting. Een werkelijke hereni ging van het Ierse volk kan niet wor den afgedwongen, maar moet op vrij willigheid berusten. De huidige, ook door de Ierse regering afgekeurde, ter- reur-actie geeft Ulster al het gevoel, „dat men het desnoods het Ierse pa radijs binnen wil schoppen". Een overigens hoogst onwaarschijnlijk, al- Iers referendum zou hetzelfde effect hebben. Pas wanneer het zuiden een situatie kan scheppen, waarin het noorden met gerust gemoed en uit vrije wil. al was het maar op federale basis, gehoor kan geven aan Ierlands traditionele devies ..cead mille failte" (honderdduizend maal welkom), zal de kloof, die Ierland verdeelt, werkelijk gedicht zijn. Maar daar ziet het voor lopig nog niet naar uit. Zij vragen U of het dan geen schan de is, dat een deel van hun eiland „door de imperialistische Britten bezet wordt gehouden en 450.000 rooms-ka tholieken in Ulster door 900.000 pro testanten worden onderdrukt". Ierse afgevaardigden in de internationale organisaties zoeken zelfs mee te varen op de anti-koloniale stromingen, met weinig succes overigens, want in Azië en Afrika maakt men er zich niet erg druk over. wanneer de ene blanke de andere „onderdrukt". Omdat het eigenlijk onvriendelijk is zich zo weinig te interesseren voor de problemen van een zo aardig land en ook omdat U anders weinig zoudt be grijpen van de huidige Ierse moeilijk heden, ga ik U toch wat meer van dat partitie-vraagstuk vertellen, dat ont stond toen de Ieren 35 jaar geleden eindelijk hun onafhankelijkheid van Groot-Brittannië bevochten. De in meerderheid protestantse noordelijke „zes graafschappen", het huidige Ul ster, maakten toen gebruik van hun recht om binnen het Verenigd Ko ninkrijk te blijven en de voorlopige grens werd in 1925 bij een verdrag tus sen de drie geinteresseerde partijen bevestigd. De verdeling van Ierland was daarmee gelegaliseerd, al is de meerderheid van de.Ieren daar nog allerminst van overtuigd. Zij er kennen de verdragssituatie niet of loillen haar gewijzigd zien. Waarom? als typische eilandbe woners zeggen zij, dat Ierland een historische, economische en ge ografische eenheid is. Zij stellen, dat Engeland de bovengenoemde verdragen onder bedreiging van nieuw geweld heeft afgedwongen, en voeren voorts aan. dat de kron kelende grens van 500 kilometer lang een arbitrair vastgesteld on ding is, een eigenschap overigens, die deze grens met vele andere ge meen heeft. Zij beweren, dat ter wijl er in de (vrijwel geheel r.-k.) Ierse republiek geen godsdienstige achteruitzetting bestaat - hetgeen juist is - er in Ulster stelselmatig politieke en sociale aanslagen op de positie van de r.-k. minderheid worden gepleegd. Hetgeen sterk overdreven, maar niet geheel on juist is. Er is ook een economische partitie: Ulster industrialiseert in hoog tempo. Dit zijn de scheepswerven van Belfast. Zij stellen, dat wanneer men de pro testanten in het noorden het recht heeft gegeven zich van de Ierse natie af te scheiden, men enige in meerder heid katholieke gebieden in Ulster

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11