Scherpe kritiek oppositieleider prof. Oud op de huidige regering Agrs-gola k KAAS Het noorden is nog niet het zuiden... Liever sigaret mincler dan de melk weer duurder maken Bxée/t&rsttv L0ke£^ doe^méér met Ds. G. Mulder (Geref.) werd tot ere-burger van Alphen benoemd Sêste jaargang Vrijdag 1 maart 1957 Derde blad no. 29075 „Kabinet van het beminnelijk optimisme Het ontbreekt de Kamer aan vertrouwen (Van onze parlementaire redacteur) In het debat over de bestedingsbeperking in de Tweede Kamer, vroeg de leider van de oppositie, prof. Oud (WD), zich gisteren aJ, waar men toch het woord bestedingsbeperking vandaan heeft gehaald. Vroeger noemde men dat bezuiniging. Maar aan dat laatste woord kleven waarschijnlijk gedachten uit de tijd van Colyn en onder leiding van dr. Drees spreekt men dan maar liever over bestedingsbeperking. In de Eerste Kamer heeft dr. Drees op 9 januari j.I. over de oorzaak van de huidige financieel-economische toestand gezegd: „Wy zijn allemaal te op timistisch geweest". Persoonlek wens ik van dat optimisme te worden uitgeslo ten, aldus prof. Oud, want op 5 oktober 1954 heb ik hier in de Kamer het kabinet-Drees reeds gekwalificeerd als „het kabinet van het beminnelijke op timisme", dat men nu het gevaarlijke optimisme zou kunnen noemen. Ik heb toen ook gevraagd: gebruikt de regering de topbedry vig-heid wel als uitgangspunt voor een behoorlijk beleid" We lopen alle kans, zei ik in 1954, dat als we de problemen van de ouderdomswet en de huurverhoging gaan oplossen dit zou vallen in een tijd, dat loonsverhogingen ongelegen zouden komen. Ik heb er in 1955 nog eens aan her innerd, maar op 9 januari j.I. zegt dr. Drees: „Wij zijn allemaal te optimis tisch geweest". Daarmede sta ik nog niet op het standpunt, aldus prof. Oud, dat het verkeerd is geweest in 1955 de belastin gen te verlagen, want dan zou het Rijk meer geld in kas hebben gehouden en dan zouden de uitgaven nog sterker zijn gestegen dan thans het geval is geweest. De regering ziet nu al geen kans te be zuinigen en dan zou zij nu nog meer hebben moeten bezuinigen. Verkiezingsloonronde In 1955 merkte de regering al, dat het de verkeerde kant uitging met onze eco nomie, zodat het kopen op afbetaling enigszins werd afgeremd. Er was een toenemende financieel-economische spanning in 1955, staat er in de nota over de bestedingsbeperking. Hoe kon de regering dan overgaan tot de loonsver hogingen in begin 1956?, terwijl men wist, dat er geen plaats meer was voor optimisme? „Maar toen stonden we vlak voor de verkiezingen", aldus prof. Oud. Het woord verkiezingsloonronde is gevallen. Tegen de datum van de verkiezingen werd alles in een sfeer van optimisme geaet, zo in de geest van een reclame leuze: „Èn betere waar èn 6%". Het hoofd van de firma zond op de morgen van de verkiezingen zijn visitekaartje rond, waarin hij zich minzaam in de gunst van de kiezer aanbeval. Nu is de toestand anders. Voor het gevoerde beleid draagt minister Zijlstra mede de verantwoordelijkheid. Volgens de a.r-verkiezingsleuze was het beleid „modern christelijk staatsman schap". Minister Zijlstra schudt nu het hoofd, aldus prof. Oud. Ik begrijp wel, dat hij zegt: „Dit was geen staatsman schap". Na de verkiezingen kwam de kabi netsformatie. In de besprekingen daar over tussen de fractieleiders is mijn standpunt geweest: het nieuwe kabinet moet ons volk aanstonds voor de wer kelijkheid plaatsen. Daar is niets van gekomen. Men heeft vier maanden aan elkaar getrokken en er kwam een slappe regering, die het kernpunt allerminst centraal plaatste. Verdeeld Kabinet De nota over de bestedingsbeperking is to laat gekomen, omdat er geen eensgezindheid heerst in het kabinet. Het is een regering die niet durft om dat z« niet kan. De regering durft ook niet bezuinigen omdat zij bang Is voor schokken. Voor sociale maatre gelen moet altijd loon-compensatie worden gegeven. Maar als er sprake is van sociale rechtvaardigheid, zoals de zorg voor de weduwen, moet de re gering durven zeggen dat het volk daar iets voor over moet hebben, an ders ontneemt men aan het volk het besef dat men elkanders lasten moet dragen. Uit dat gezichtspunt wilde prof. Oud ook de steun aan do landbouw bezien. Wfj mogen die zaak niet alleen econo misch bekijken, maar ook uit een oog punt van volkskracht. Dat doet de so cialistische minister Mansholt niet. want hij wil de steun aan de landbouw gebruiken om de kleine landbouwbedrij ven te doen verdwijnen. Naar onze me ning echter, aldus prof. Oud, behoort de kleine boer tot de beste elementen van onze samenleving, Verhoging melkprijs te fors Als men de één meer geeft, moet men het van de ander afnemen. De verhoging van de melkprijs is echter veel te fors. Het belang van het Ne derlandse volk brengt mee dat de kin deren in de gelegenheid blijven de melk te drinken die zij nodig hebben. Om voor die goedkopere melk het geld te vinden is het beter dat men dan maar een sigaret minder rookt. Er is uit de Kamer in elk geval geen in stemming gekomen met het denkbeeld van de heer Roemers om daarvoor de inkomstenbelasting te verhogen. De bestedingsbeperking zal men veel eer moeten zoeken in de beperking van de consumptie dan van de investeringen waarmee de toekomst is gemoeid. De bezuinigingen van het Rijk in het kader van de bestedingsbeperking zyn in hoge mate teleurstellend. De gemeen ten worden per circulaire gewaarschuwd dat zij hun investeringen moeten be perken, maar tegelijkertijd gaat er bij het Departement van Maatschappelijk Werk van de katholieke minister Klompé ook een circulaire de deur uit, waarin de gemeentelijke sociale diensten worden opgewekt niet te beknibbelen op de sociale uitkeringen aan de ouden van dagen. Vader Drees heeft al zo lang voor de ouden van dagen gezorgd, aldus prof. Oud, en als moeder Klompé daar nu nog bijkomt Van zorg vervuld „Ik ben van grote zorg vervuld", zo besloot prof. Oud, „omdat ik vrees dat de regering niet de kracht kan op brengen die vereist is. Uit alle partijen die geestverwanten hebben in het ka binet, wordt in dit verband een gue- rilla-oorlog tegen het kabinet gevoerd met moties. Het ontbreekt aan ver trouwen in de Kamer. Dat voorspelt niet veel goeds, maar er is geen poli tieke basis voor een ander kabinet. Daarom moeten we het kabinet zoveel mogelijk in staat stellen beleid te voe ren. Zoveel mogelijk, want de blokke- kering van de landbouwgelden en de huurverhoging zjjn voor de VVD on aanvaardbaar. Wij hebben alle respect voor de persoonlijke bekwaamheid van menige minister afzonderlijk, maar zjj vormen tezamen geen kabinet. Er is op van toepassing een lekedic-htje van De Genestet: „Wees U zelf, zei ik tot iemand, maar hij kon niet, hij was niemand". (Ingez. Med.-Adv.) tZ^rt} Jto€<dt~, 'AeLóAtA/i. ÓO Gestolen juwelen in Mexico teruggevonden Mexicaanse rechercheurs zijn erin ge slaagd de gestolen juwelen van de Ita liaanse actrice Francesca de Scaffa terug te vinden. De juwelen, waaronder een topaas van 400 karaat en diamanten, die de blonde actrice van de Sjah van Perzië had ge kregen, werden door een zuster van de advocaat Bernabe Jurado aan de auto riteiten overhandigd. Het hoofd van de geheime dienst van Mexico deelde mede, dat Jurado zelf, een bekende advocaat in echtscheidingszaken, nergens te vin den was. Een andere Mexicaan, Julio Ramirez, wordt eveneens door de politie gezocht. Meisje in Maas verdronken Gistermiddag is een zesjarig meisje in de Maas bij Maastricht verdronken. Zij ging omstreeks half twee met enige zus jes en vriendinnetjes van huis op weg naar school. Het stel kinderen bleef on derweg echter bij de Maas spelen, waar bij het meisje te water raakte. De an dere meisjes zijn daarop huilend naar school gerend, en hebben het niet ver teld. Toen de kleine meid op school ver mist werd, kwam het echter uit. De po litie heeft gedregd totdat de duisternis viel, doch heeft het stoffelijk overschot niet kunnen vinden. Handel NederlandIndonesië WACHTEN TOT OVERZICHTELIJKER TOESTAND In het jongste kwartaalverslag van het Centraal orgaan voor de economi sche betrekkingen met het buitenland wordt medegedeeld, dat het in het vier de kwartaal van 1956 van de leider van de Indonesische missie, die in septem ber j.I. een kort bezoek aan ons land bracht, een uitnodiging werd ontvangen voor een tegenbezoek aan Indonesië van een door het Centraal Orgaan samen te stellen gezelschap van Nederlandse za kenlieden. Deze uitnodiging werd in principe aanvaard. Sedertdien werd op voorstel van Indonesische zijde overeen gekomen dat deze aangelegenheid zal blijven rusten totdat de situatie in In donesië overzichtelijker is geworden. Gevaren voor Randstad Holland? (Speciale berichtgeving) De onbeheerste plannen, althans suggesties, met betrekking tot de Randstad Holland en de daarmede gepaard gaande verdrijving van het intensieve landbouwgebied in de beide Hollanden, zal, behalve enorme ver spilling van nationaal kapitaal, lei den tot verplaatsing op minder goede gronden van de Nederlandse tuin bouw, waardoor deze op de wereld markt een achterstand zal krygen, die deze nationale export-bron ernstig in gevaar zal brengen. Zo sprak de heer W. J. van Kampen, voorzitter van de afdeling tuinbouw van het Kon. Ned. Landbouw Comité tijdens een te Utrecht gehouden vergadering. De heer van Kampen doelde op de uitlatingen van Prof. Thijsse van het Nationaal Planbureau die het niet on denkbaar achtte dat bijv. het Westland verplaatst zou moeten worden naar Goeree-Overflakkee. Dat zyn. zo riep spreker uit, gronden, die ongeveer f. 200.000 bruto per jaar opbrengen, dat is een streven van mensen, die de be langen van land- en tuinbouw volledig over het hoofd zien. Wij ontkennen het recht van de industrie om de tuinbouw als het ware met een hand weg te wuiven. De heer van Kampen noemde het onbegrijpelijk, hoe prof. Thijsse tot der gelijke suggesties is gekomen. Die uit spraak heeft de Nederlandse tuinbouw geprikkeld en zij zal zich met alle wet tige haar ten dienste staande middelen er tegen verzetten niet om eigen be lang, maar voor hét landsbelang. Spr. stelde voorts vast dat de be stedingsnota ook in de kringen van land en tuinbouw een diepe indruk heeft gemaakt. Deze had, aldus de heer van Kampen, voorkomen kunnen worden indien de ernst van de situatie eerder onder ogen was gezien. TEWATERLATING MS. „PRINS DER NEDERLANDEN" DOOR KONINGIN. H.M. de Koningin heeft zich bereid verklaard, op 14 maart a.s. bij de ma chinefabriek en scheepswerf van P. Smit jr. N.V. te Rotterdam het motor- vrachtpassagiersschip „Prins der Ne derlanden", in aanbouw voor rekening van de Kon. Ned. Stoomboot Maat schappij N.V. te Amsterdam, te water te laten. Dit schip zal met het ms. „Oranje Nassau" door de K.N.S.M. in de vaart worden gebracht op haar lijndienst tus sen Amsterdam en Curagao-Aruba. (Ingez. Med.-Adv.) Ook bij de warme maaltijder Publikatie Ned. Zulvlbureau - Den Haag Gistermorgen is de gereformeerde predikant, ds. G. Mulder, in zijn woning aan het Burgemeester Visserpark door burgemeester Z. Bruins Slot in het bijzijn van de wethouders J. v. d. Berg, C. M. Deerenberg, A. J. Dekker en G. Nijman en de gemeentesecretaris, de heer A. Veenhuijsen, de ere-penning in zilver van Alphen uitgereikt, en de daar bij behorende oorkonde. De jubilerende predikant, die 25 jaar de Gereformeerde Gemeente van Alphen gediend heeft, is hiermede tot ere-burger van Alphen benoemd. Burgemeester Z. Bruins Slot sprak ds. Mulder en zijn echtgenote, zijn toekom stige buren, op hartelijke wijze toe, waarbij hij wees op de krachtige, onver zettelijke houding die ds. Mulder in de laatste wereldoorlog tegenover de be zetters heeft aangenomen, en die alge meen groot respect heeft afgedwongen. Dit ere-burgerschap is toegekend, aldus de burgemeester, op grond van de veel jarige arbeid verricht in de gemeente als predikant, waardoor U zich de er- LOVRO VON MATACIC NAAR SALZBURG De Joegoslavische dirigent Lovro von Matacic, die onlangs in onze stad het R.O. dirigeerde, heeft een uitnodiging van het Mozarteum te Salzburg ont vangen om in de komende „Salzburger- festspiele" in augustus de internationale dirigentencuirsus te leiden. Deze cursus stond voordien reeds onder directie van Clemens Krauss, van Karajan en Mar- kevitch. In oktober zal von Matacic o.a. in Stuttgart Wagner's apeaa „Rinzi" dirigeren waarbij Wieland Wagner de regie zal' voeren. Burgemeester Z. Bruins Slot (links) overhandigt ds. Mulder (rechts) de oorkonde en de ere penning. kentelijkheid van het gemeentebestuur heeft waardig gemaakt. Ds. Mulder dankte, zeer verrast, voor de toegekende onderscheiding, waarbij hij er nogmaals op wees dit zilveren ju bileum liefst zo bescheiden mogelijk te willen herdenken. Uit de talrijke bloem stukken, fruitmanden, schriftelijke en telefonische gelukwensen die de jubile rende predikant mocht ontvangen, bleek, dat niet iedereen het met ds. Mulder eens is in dit opzicht! Men bleef hierna nog geruime tijd in gezellige stemming bijeen, waarbij meerdere gebeurtenissen uit de laatste oorlogsjaren en de onderduiktijd van ds. Mulder werden opgehaald. Ook tijdens het verdere gedeelte van de dag mochten ds. en mevr. Mulder nog vele felicitaties in ontvangst nemen. CARNAVAL vieren is niet een ieder aangeboren. Alléén Limburgers en Bra banders, kortom allen, die bene den de Moerdijk het leven vro lijk opvatten, kunnen genoeg zaam uit zichzelf treden om zich van top tot teen. met ziel en zaligheid in het Carnaval te storten, er uit te halen wat er in zit. Zy zijn dan een ander mens, vereenzelvigen zich met het waanzinnige mombakkes of het bizarre kostuum, dat hen bedekt of omhult. Ik heb eens hartig Carnaval gevierd met iemand, die z'n eigen identiteit volkomen kwijt was. Dat ging gemakkelijk, want 't kwam voor in de tijd, dat 't bor reltje voor de gewone burger betaalbaar was en dat is voor vele. n een onontbeerlijke voor waarde om zich jolijt te ver schaffen. OOk ZONDER dat is Car naval het feest der „ab solute vergetelheid"! Iedereen treedt uit 't eigen W- ven: dienstmeisjes worden tot Prin sessen, handarbeiders tot Prin sen, prijzenswaardige notabelen vogelvrij-verklaarden, magistra ten piraten, kunstenaars ver mommen zich als vreesaanja gende. wilde dieren, oude vrij sters transformeren zich in gra- cielijke Pierrettes, zelfs de eer zame belastingambtenaar veran dert in een charmante Cupido, die waar hij kan, z'n verleide lijke pijlen afschiet. De Liefde, de grote Liefde, viert immers hoogtij? HET IS alsof in Carnavals- tyd de mens z'n loden har nas der conventie vrijelijk mag uitgooien. Hy moet wellicht de prijs voor deze vrijheid na afloop met bar stende hoofdpijn betalen, maar het deert hem niet omdat de hoogtij-uren zó verrukkelijk schoon en zó van iedere druk kende ballast ontheven zijn, dat wat daarna te gebeuren staat, hem niet meer interesseert. Het in korte tijd „driedubbel" geleefde leven geeft hem de we tenschap, dat de in hoger sferen doorgebrachte luchtige dagen, hem weer voor een jaar de kracht schenken, zijn jammerlijk burgerbestaan voort té zetten. Wat hem aan lichamelijke uit putting ten deel valt, vindt ruim compensatie in een vernieuwde, hooggestemde geestelijke kracht. Zo gaat iedere „Carnavallist" zijn feestdagen hoopvol en blij moedig tegemoet, waar 't ook op uitloopt! HIJ TREKT mee in verbijste rende optochten, danst zijn capriolen, jubelt het uit. omarmt z'n medemens, prijst morgen, middag en avond. Hij buitelt mee met wie bui telen, zingt met wie zingen, lacht met wie lachen en de wereld wordt hem tot een oase. waaruit alle troosteloosheid -eb is Wij noordelingen zouden daar een voorbeeld aan kunnen ne men om iets van onze pijnlyka zwaarwichtigheid kwijt te raken. Wij zouden góed doen de maal stroom van het leven even te onderbreken om, gelijk ze dat in 't zuiden zo perfect verstaan, in de huid van een „ander" te kruipen. Als „onbekenden" zou ons le ven tot een feest worden! Wij zouden elkaar, met enorme koppen op, niet meer onderdanig behoeven te begroeten, omdat tóch niemand weet, wie de an der is. Wij zouden, kort en krachtig gezegd, eindeliik „ons zélf" kun nen zijn! Dat is 't heerlijkste in een we reld, waarin iedereen zich met iedereen bemoeit. Evenwel en eilacie: het noor den is nóg niethet zuiden Daarom is dit een vergeefse droom! Maar wat niet is, kan altyd nog eens komen. En dan ..herkennen we nie mand meer FANTASIO. Geen fraude bij leveringen Kon. Landmacht Het door de Kon. Marechaussee in gestelde onderzoek naar de wijze, waarop door de Haagse N.V. „Europa op Wielen" leveringscontracten voor onderdelen van militaire voertuigen voor de Kon. Landmacht zijn uitge voerd, is thans zover gevorderd, dat is komen vast te staan, dat het hier geen oplichtingszaak betreft. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld is bij het onderzoek geens zins gebleken, dat de vroegere directeur van genoemde N.V. zich aan fraude zou hebben schuldig gemaakt. Zoals de Legervoorlichtingsdienst voor enkele weken mededeelde, waren een aantal leveringscontracten dezer onderneming geannuleerd, omdat de leveringstermijn was overschreden. Deze annuleringen beliepen in totaal ruim twee miljoen gulden en zij vonden met wederzijds goedvinden plaats. Nieuwe grootmeesteres van H.M. de Koningin Het secretariaat van H.M. de Konin gin deelt mede: H.M. de Koningin heeft met ingang van 1 mei 1957 benoemd tot groot meesteres mevrouw M. L. J. D. van Wickevoort Crommelin geboren jonk- vrouwe Teixeira de Mattos. De nieuw benoemde grootmeesteres trad in 1924 in het huwelijk met de heer G. J. van Wickevoort Crommelin. Met haar echtgenoot, die aan de Kon. Ned. Automobielclub verbonden was, maakte zij vele reizen in het buitenland, zowel in als buiten Europa. Op 10 mei 1940 werd de heer van Wickevoort Crommelin betrokken bij de gevechtshandelingen bij het Haagse Schouw, waar hij bij hulpverlening aan de Nederlandse troepen het leven liet. Mevrouw van Wickevoort Crommelin vestigde zich later in Aerdenhout. Zij is werkmeesteres van de damesafdeling van de Orde van St.-Jan. „Zeer vriendschappelijk en openhartig overleg" Gisteren is in Washington een com muniqué uitgegeven na de beëindiging van het overleg tussen president Eisen hower en de Franse premier Mollet. Be langrijke conclusies kunnen niet getrok ken worden uit de weinig zeggende tekst, waarin wél de nadruk opvalt, die gelegd is op het probleem van het Suez- kanaal. Opnieuw verklaren president en premier, dat zij de voorwaarden, die vorig jaar oktober door de Veiligheids raad van de Ver. Naties zijn geformu leerd. onderschrijven. Toen werd na melijk bepaald, dat het Suezkanaal door schepen van alle landen gebruikt moet kunnen worden: het beheer van het ka naal mag niet afhankelijk zyn van de politiek van één land. Voorts wordt ge zegd. dat Mollet Eisenhower op de hoog te bracht van de diepgaande wijzigingen die Frankrijk heeft aangebracht in de politieke structuur van zijn overzeese gebiedsdelen om ze voor te bereiden op democratisch beheer van de eigen aan gelegenheden. Ook gaf hij een overzicht van de Franse plannen voor Algerije. Mollet, die met het vliegtuig van pre sident Eisenhower van Washington naar New York vertrok, verklaarde, dat de besprekingen ..openhartig en bijzon der vriendschappelijk zijn geweest".

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5