KWATTA' Dr. van Zijll sprak over 01. Spelen Jersey nog steeds modieus 99.— BULTHUIS werd onvergetelijk evenement Er komt weer een Vebo paus-, najaars- en kersttentoonslelling 96ste jaargang Vrijdag 1 maart 1957 Tweede blad no. 29075 Dr. W. van Zijll. directeur van het Nederlands Olympisch Comité, heeft gisteravond in het Gulden Vlies, op uit nodiging van de Leidse Sportstichting, voor een aandachtig luisterend gehoor van afgevaardigden van Leidse sport verenigingen gesproken over de proble men. welke zich voordoen rond de Olympische Spelen. Dr. Van Zijll ging allereerst in op de Olympische gedachte van De Coubertin en besprak vervolgens de stormachtige ontwikkeling van de Spelen tot de grootste sportmanifestatie ter wereld. Spreker behandelde punt voor punt de soms kwalijke zwakheden, welke sa mengaan met het organiseren van de Spelen: de organisatie zelve, die soms hapert, hetzij door onbekwaamheid van sommige officials, hetzij door de om vang van het programma, de strijdvraag over het amateurisme, het nationalisme en niet te vergeten, de politiek. Dr. van Zijll wees op de moeilijke po sitie van het I.O.C. en ging de moge lijkheden na welke tot verbetering zou den kunnen leiden. Tenslotte behandelde spreker nog de vraag of de ..gewone" sportbeweging iets te maken heeft met het rumoer rond de Olympische Spelen en vroeg zich af of er in sportkringen niet te gemakkelijk kritiek wordt uitgeoefend. Na een geanimeerde gedachtenwisse- ling, bracht de heer J. C. F. Coers. voor zitter van de Sportstichting, dr. Van Zijll dank voor zijn gedegen, zeer Inte ressante causerie. De heer Coers wees nog eens op het nog steeds nijpender wordende gebrek aan sporttereinen en -zalen. Door de bestedingsbeperking wordt de situatie nog. ernstiger. Spreker deelde mede. dat de Interna tionale Politieorganisatie de organisatie van een negen-landen-voetbaltoernooi had toegewezen aan de Leidse Politie Sport Vereniging. De heer J. van Egmond. voorzitter van de pers- en propagandaeommissie der Leidse Sportstichting, sprak vervol gens over het werk van de Raad van Beheer en de commissies der Sport stichting en tenslotte werd deze leerza me avond besloten met enkele sport films. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het. kantoor Leiden der Rijks postspaarbank is gediurende de maand januari 1957 f. 477.863 ingelegd en t. 362.510 terugbetaald. Onze stadgenoot, de heer C. J. W. Trossèl slaagde aan de Stichting Kli nisch Onderwijs te Rotterdam voor het semi-artsexamen. V. D. deed greep uit collectie (Van een speciale medewerkster) Dat jersey zich nog steeds hand haaft, vindt zijn oorzaak in het feit, dat deze stof zo ongelofelijk soepel valt, gemakkelijk in het dragen is (het kreukt vrijwel niet) en elegant staat. Immers in jersey is men altijd gekleed. Daarom mag een pakje of japon van deze stof in de garderobe van geen enkele vrouw ontbreken. De modeflitsen van V. en D. toonden ons gistermorgen en tweemaal 's mid dags een collectie, speciaal voor dit huis vervaardigd „Harmony"-jersey van Ne- devlands fabrikaat en enkele buiten landse stuks. Grote veranderingen in de modellen konden wij niet constateren. De jasjes van de deux-pièoes blijven kort, meren deels getailleerd of de taille wordt bij de lange modellen even aangegeven door een 'coupenaad. De rechte rok domineert, maar daar naast zagen wij ook veel ingeweven plis- sé-rokken. Iets nieuws is een piqué weefsel van jersey. Het effect van dit materiaal doet denken aan onze witte piqué kraagjes. In verschillende tinten werden hiervan japonnen getoond. Een nieuwigheid:, welke Parijs van Italië overgenomen heeft, waren de lange mantels in jersey. De rechte man tels met aangeknipte mouwen werden in verschillende streepdessins gebracht. Zeer exclusief vonden wij een exemplaar in een blauw stermotief. Naast de klassieke uni-pakjes werden ook enkele jaquard geweven exemplaren getoond. Een opvallend kostuumpje was vervaardigd van witte jersey met een bruine streep, zeer geschikt om in de eerste lentedagen te dragen. Dat marine-wit nog altjjd en vogue is, behoeft geen betoog. Een pakje, dat af wisselend werd gebracht met een jasje met een of twee rijen knoopsluiting, viel zeer in de smaak. Ook zagen wij op (Ingez. Med.-Adv.) VOOR UW DRUKWERK t)Rmmeni£. Haarlemmerstraat 219 Telef 30900 Leidse bevolking wordt onderrocht op tJj.c. RUIM 20.000 SCHOOLKINDEREN GEVEN HET VOORBEELD. Vandaag is een aanvang gemaakt met het bevolkingsonderzoek op t.b.c. Alvo rens de volwassenen en de kleuters aan de beurt komen, zullen in de komende weken ruim 20.000 sdholierj het voor beeld geven. De eerste groep schoolkin deren, die hedenochtend in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal voor het toestel verscheen, waren leerlingen van de openbare opleidingsschool aan de Aalmarkt. Voordat met het onderzoek werd begonnen heeft de wethouder van 6ociale Zaken, de heer S. Menken, nog eens gewezen op het belang van dit onderzoek in het kader van de volks gezondheid. Spreker verwachtte van de schooljeugd, aat zij een goede propa ganda zou vormen voor dit onderzoek. Laten wij er thuis en onder vriendjes en vriendinnetjes over spreken. In zijn kwaliteit van waarnemend di recteur van de G.G. en G.D. heeft ook dokter J. G. Bazuin aangetoond, dat het nuttig, noodzakelijk en belangrijk is, dat de gehele bevolking aan een der gelijk onderzoek deelneemt. In een klein percentage, dat zich hieraan eventueel zou onttrekken, kan juist een klem schuilen van deze nog altijd gevreesde ziekte, welke, bij een tijdig onderkennen daarvan, geheel kan genezen. Tenslotte dankte de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, allen, die aan de voorbereiding van dit onderzoek hun beste krachten hebben marine witte suède of leren jasjes dra gen. De leren jasjes hebben het voor deel, dat men ze zelf kan schoonmaken. De nieuwe flou-lijn van Dior, een hemdachtige japon, werd met weinig enthousiasme begroet. Dit veranderde toen er een mooie brede ceintuur op werd aangebracht. Modieus en zeer elegant staan de gedrapeerde ceintuurs, die in afstekende kleur op de japonnen wordt gedragen. De getoonde japon was lindegroen met een paarse ceintuur. Het sportieve element ontbrak niet. Dit be stond uit enkele pantalons met bijpas sende jersey-jumpers. De pothoeden van stro, batist of zijde evenals de bijpassende accessoires en zeer hooggehakte schoenen, naar Ita liaanse leest, waren met zórg gekozen. (Ingez. Med.-Adv.) Moderne hoogpool TAPIJTEN effen kleuren 130 x 190 —BOTERMARKT 23_ Voorrangsweg door Leiden opgeheven Met ingang van vandaag is de voor rangsweg door Leiden, welke loopt over een gedeelte van de Hoge Rijndijk (on geveer ter hoogte van de Wilhelmina- brug), Levendaal, Korevaarstraat. Bree- straat, Noordeinde enHaagweg (tot aan de Potgieterlaan) opgeheven. Gelijk tijdig met deze opheffing zijn op dit traject enkele voorrangskruisingen, t.w. bij de Roomburgerweg, Kanaalweg en Rijnstraat Levendaal ingesteld. Ten overloede wijzen wij er nog op. dat het verkeer, dat uit de Potgieterlaan, de Da Costastraat en de Genestetstraat de i Haagweg nadert, er rekening mede moet houden, dat deze weg daar ter plaatse nog een voorrangsweg is. Zilveren jubileum P. S. Stokman Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de heer P. S. Stokman, adj.-directeur van de N.V. Ned. Elektrolasch Maatschappij, bij deze N.V. in dienst trad. Ter gele' genheid van dit zilveren jubileum wordt morgenmiddag van 3 tot 5 uur in café restaurant „In den Vergulden Turk" een receptie gehouden Vijfde Kunstkring-concert De beroemde jumstei rigrid Berg man heeft zich op een nieuw arties tenvak geworpen: goochelen. Binnenkort treedt zij op een kun stenaars-liefdadigheidsbal op. waar voor zij druk aan het oefenen is met kaartlcunstjes. Groot violiste, waarachtige kunstenares Naar wij menen, maakten wij in het jaar 1950 op een Toonkunst concert kennis met de toen nog zeer jeugdige Hongaarse violiste Johanna Martzy, evenals nu in samenwerking met Jean Antonietti. Toén reeds was dit een verrassende openbaring! In enige jaren was zij hier niet opgetreden, maar de herinnering aan haar bleef sterk en levend! Nu stond zij bij de „Kunstkring" weer op „ons" podium en het was, alsof met één slag de jaren overbrugd werden: in deze violiste herkent men onmiddellijk, naast de volmaakt „geschoolde", ook de volmaakte „kunstenares". Gerijpter, bezonkener wellicht dan vroeger: thans een ware meeste- resse op haar verzadigd-sonoor klinkend en zingend instrument: een Carlo Bergoni van bijzondere kwaliteit, even bijzonder gehanteerd. Hoe geheel anders klinkt haar prach tige. golvend vibrerende, nimmer af latende toon dan bijv. die van een Jeanine Andrade bij wie, ondanks alle verrukking méér het aards-zinnelijke domineert. Bij Johanna Martzy lijkt de instel ling bij voortduring gericht op adeldom van geest en serene noblesse, gelijk dat van héél haar wezen en haar opvattin gen uitstraalt. Daardoor groeit bijv. de magistrale Chaconne van Bach uit diens tweede solo-Partita onder haar handen uit tot het groots e en onvergetelijke „evene ment", dat men slechts enkele malen in een mensenleven kan ondergaan. Het albeheersend technisch vermogen en wie zich van de verbijsterende moeilijkheden dezer Chaconne, om van de vier voorafgaande delen der Partita maar niet eens te spreken, bewust is. weet wat dit zeggen wil! werd eigen lijk volkomen in de schaduw gesteld door de wijze, waarop Johanna Martzy met klassiek evenwicht en absoluut doorwrocht inzicht de meesterlijke bouw dezer conceptie met haar 32 variaties belichtte. Daardoor bleef tot het einde toe een ongebroken spanning bewaard: zij construeerde in diepste concentra tie een monument tot eer van Bach! Een hoogtepunt op deze avond, dank zij haar diepe belevenis, waarna eigen lijk stilte, in plaats van ovationeel ap plaus gepast zou hebben In de als inzet gespeelde Handel (So nate in F gr. t.) trof onmiddellijk de frisse persoonlijke allure, de heerlijke violistiek. uitgaand van een puur mu zikaal. schoon hier niet altijd stylistisch zuiver bewustzijn. Beethovens Sonate in G op. 30, de g. ..Champagnesonate", opgedragen aan Keizer Alexander I van Rusland verliep in geïnspireerd en meeslepend samenspel met partner Jean Antonietti. die wel een eminent Beethovenspeler moet ziju. Het onderlinge begrip was welhaast Ideaal te noemen, al leek het alsof de pianist hier de leiding nam. zonder nochtans te sterk te domineren. Wel leerde men hier gans andere tonen en kleuren kennen: intieme, tedere, gracie- lijke al naar de aard, bijv. in het lief lijke ..Tempo di menuetto". Schuimend- sprankelend ging het toe in de beide vervaarlijk snelle hoekdelen. Beethovens levenskracht was hier nog ongebroken, de enorme compositorische ontwikkeling reeds evident. Een inzinking betekende naar ons ge voel Schuberts „Rondeau brillant", dat. hóe vitaal meeslepend ook gespeeld, de muzikale onbelangrijkheid, de lengte en de vele herhalingen onmogelijk kon doen vergeten. Maar zélfs het genie heeft zijn minder gelukkige inspiraties! Een merkwaardige keuze intussen voor een violiste, wier repertoire toch zeker interessanter stukken zal bevatten en. alweer merkwaardig, wederom het mo derne genre volkomen links liet lig gen. Het desondanks ook hierna hoog op laaiende enthousiasme leidde tol twee 'V toegiften: een Allegro van Fiocco en toen dit nóg niet voldoende bleek, een Rondo van KreislerBeethoven. Ook hierin onderkende men, welk een groot en waarachtig violiste Johanna Martzy is: zij maakte deze extra's tot een onweerstaanbare climax. Jean Antonietti betoonde zich ook nu de waardevolle steun, met wie deze superieure violiste zich volkomen ver trouwd mag weten. Het wederhoren van deze „pur sang" violiste, trefzeker en resoluut, vol ka rakter en ongetwijfeld behorend tot de topklasse, stemde tot blijmoedige dank. Teroard«bestelling C. Schout Gistermiddag vond onder grote be langstelling op de Algemene begraaf plaats aan de Hoogmadeseweg te Leider dorp de teraardebestelling plaats van de heer C. Schout, oprichter en oud-direc teur van de Leidse Nachtveiligheids dienst en in het Leidse verenigingsleven een bekende figuur. Voordat de stoet zich naar Leiderdorp begaf heeft ds. J. Maaskant, geref. pred. te Leiden, een rouwdienst geleid ten sterfhuize naar aanleiding van Genesis 49: 28-33. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de heren R. J. Meyer, oud-commis saris van politie, A. G. Hooyer en J. Pieneman namens de Bond van Oud strijders en dragers van het Mobilisatie- kruis, J. C. J. Lambermont, voorzitter van de Leidse Middenstand Centrale, G. J. v. Kamp, secretaris van de Chr. Mid denstandsbond, J. Th. Balkenstein, vice- voorzitter Kon. Ned. Middenstandsbond, P. Boogaard, bestuurslid van de Leidsche Chr.Oranje-Vereeniging en personeel van de Nachtveiligheidsdienst. Nadat het stoffelijk overschot in de aula was opgebaard hield ds. J. Maas kant, geref. predikant alhier, een me ditatie naar aanleiding van Jesaja 611—3. Na deze rouwdienst werd het stoffelijk overschot uitgedragen en in het fami liegraf bijgezet. Een zoon van de overledene, de heer J. Schout uit Amstelveen, zegde namens de familie dank voor het medeleven, dat in deze dagen uit zo ruime kring was ontvangen. VREUGD-VOOR-DE-JEUGDAVOND Onder leiding van de Maaiers uit het Wonclerhuis te Rijnsaterswoude wordt a.s. zaterdag in gebouw „Prediker" een vreugd-voor-de-jeugd-avond gehouden waarop zang, getuigenis, een bijbelse vertellen en een wedstrijd elkaar zullen afwisselen. (Ingez. Med.-Adv.) Koop zo'i Kwatta pakj« elke week! t is weer 100 gram In „Het Gulden Vlies" werd gisteren de jaarvergadering van de Vebo gehou den. Aangezien zowel de voorzitter als de vice-voorzitter verhinderd waren aan wezig te zijn, stond de vergadering on der leiding van de heer F. Verstegen. De heer Verstegen memoreerde in zijn openingswoord het overlijden van het algemeen bestuurslid, dr. IJ. M. Kra mer. Hij schetste de overledene als een man, die zich sinds de oprichting der Vebo als een warm verdediger daarvan had doen kennen. Inmiddels heeft het melkcontrolestation, waardoor dr. Kra mer gedelegeerd was, in zijn plaats aan gewezen de heer Hanken. Spreker deelde verder mee. dat ir. Buck, directeur van de R.-K. Landbouwwinter- school te Voorhout, bereid was gevonden zitting te nemen in het algemeen be stuur. Hij is inmiddels de heer Bur gers, die in verband met zijn leeftijd ontslag had genomen, opgevolgd. In zijn uitvoerig jaarverslag gaf de secretaris een overzicht van hetgeen in 1956 in de Vebo-kring voorviel. Er heerste een goed verenigingsleven, dat culmineerde in de paas-, najaars- en kersttentoonstelling en een grote opge zette Jeugddag. De dank voor dit verslag werd namens de vergadering aan de heer Verstegen gebracht door de heer L. A. Mennes, die er de „technische kwaliteiten" van roemde. Het financieel jaarverslag werd uitge bracht door de heer M. Weima, wiens voor de vergadering reeds aan de leden was toegezonden. De reultaten waren niet slecht. Er was zelfs nog een klein overschot op de rekening 1956. Uit de toelichting bleek, dat de kersttentoon stelling niet direct een financieel succes was, maar men hoopt, dat dit aspect door de goede technische start in de de toekomst gunstiger zal worden. In de financiële commissie werd in de plaats van de heer A. H. Rotteveel te Oude- Wetering gekozen de heer v. d. Meer uit Leiden. De vergadering keurde de aanwijzing goed van de heren C. A. van Dam, H. F. J. Mooren, H. Roest, W. van Santen, L. J. Splinter en T. Mirgelaar als be stuurslid in het algemeen bestuur. Verder werden de heren G. J. v. d. Stoel, F. Verstegen. L. A. Mennes en J H. v. d. Kloot opnieuw, na enkele kandidaatstelling, gekozen. Het tentoonstellingsprogramma 1957 werd als volgt vastgesteld: 5 april paas- vee-tentoonstelling, 19 september de Vebo-tentoonstelling, medio december de kerstvee-tentoonstelling. Er zal ver der weer een aparte jeugddag worden gehouden op een in overleg met de jeugdcommissie vast te stellen datum. Dit programma werd goedgekeurd. Slechts over de kerstveetentoonstelling werd gediscussieerd. Bij de rondvraag werd nog uitvoerig gesproken over de financiële positie der een klein boekdeeltje besloeg, dat vereniging en de te voeren propaganda. (Ingez. Med.-Adv.) Als de bekoring van een onsterfelijke wals zo onweerstaanbaar is ook de bekoring van HUNTER King Size Haar ster blijft nieuw en straalt in volle glorie... overal en altijd Daaraan dankt zij haar steeds groeiende vriendenkring, d>e HUNTER maakt tot Alléén Hunter American is

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3