100.000 communisten betogen voor Soekarno's paleis te Djakarta REGELING VOOR GAZA EN DE GOLF VAN AKABA OP HANDEN WEERBERICHT Na verwerping van zijn conceptie door de religieuse partijen Toenemende bezorgdheid, ook van Amerika FRANSE POLITIE PAKT 15 ALGERIJNSE TOPLEIDERS Engels-Egyptische toenadering wegens economische noodzaak? 95ste jaargang DONDERDAG 28 FEBRUARI 1957 No. 290; 4 LE1DSCH DAGBLAD Dlrecteuri J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.— per kwartaal; f. 2.35 per maand; f. 0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Naar burgeroorlog in Indonesië? De machtige Indonesische religieuse partijen hebben het plan van president Soekarno voor een geleide democratie verworpen, maar een menigte van zeker 100.000 pro-communistische demonstranten is te hoop gelopen voor het presidentiele paleis te Djakarta. De verwerping van Soekarno's conceptie door de religieuse par tijen had het reeds door de westelijke waarnemers gevreesde gevolg dat de woede werd opgewekt van de communisten en de pro-communisti sche groeperingen, die reeds enige dagen op een grootscheepse demon stratie hadden aangestuurd. De Islamitische leiders in Indonesië verwierpen gisteren communistische deelneming in een „kabinet van alle partijen". Op een bijeenkomst ter gelegenheid van de herdenking van de Hemelvaart van Mohammed werd een resolutie aangenomen, waarin er op werd aange drongen, dat het Staatshoofd zijn plan vervangt door een ander, dat niet het godsdienstig leven in gevaar zou brengen en dat de steun zou hebben zowel van Soekarno als van vice-president Hatta en de politieke partijen met uit zondering van de communistische partij- gonnen een tegenactie, ook met verf pot en verfkwast. Op de muren van het kantoor van de Standard Vacuum Oil Company leest men „weg met het Britse. Amerikaanse en Nederlandse imperialisme" Daaraan werd door een andere hand toegevoegd: „en ook met het Russische". Elders stond de op roep: „Steunt de conceptie van pre sident Soekarno". Hier had een te genstander het woord „niet" aan toe gevoegd. AMBASSADES PROTESTEREN. De Amerikaanse en Britse ambassa des te Djakarta protesteerden gisteren formeel bij de Indonesische regering te gen de nationalistische en communisti- Resolutie van Islam Tegelijkertijd gaven 15 islamietische en katholieke jeugdorganisaties een ge zamenlijke verklaring uit. waarin ge zegd werd, dat de conceptie van presi dent Soekarno om de huidige binnen landse crisis in Indonesië te boven te komen de „eenheidsstaat in gevaar bracht". Ongeveer 12 andere organisa ties. w.o. de vereniging van legervetera- nen. verklaarden, dat zij het plan steunden. sche campagne die reeds drie dagen lang de muren van deze ambassades gebouwen met anti-Westerse leuzen in rode. druipende verf. laat bekladden. Men verwacht dat de „periode van gevaar" minstens tot het weekeinde zal duren. Diplomaten en particulie ren in de buitenlandse kolonie waren het erover eens dat er van de politie geen steun te verwachten viel, en dat het leger evenmin betrouwbaar was. Dit laatste zou zelfs tegen de buiten landers kunnen gaan optreden, of deelnemen aan straatgevechten tus sen communisten en anti-communis ten. die verwacht werden. AMERIKAANSE REACTIES. De ontwikkelingen ir Indonesië wor den door Amerikaanse diplomaten met grote zorg gade geslagen. Er is speciaal de vrees dat Soekarno door het vormen van een coalitie waaraan ook communisten deelnemen, de stoot zal geven aan uiteindelijke communistische overheersing. Militaire zegslieden in Washington verklaren dat dit voor het westen een ramp zou zijn, en de pogingen om de communistische expansie in Azië te be perken geheel zou verijdelen. De Seato zou de gehele verdediging moeten herzien en tussen Australië en Singapore zou een onoverkomelijke bres zijn geslagen. De Indonesische „neutraliteit" waar men tot dusverre op rekende is dan eveneens niet betrouwbaar meer. Men vreest in diplomatieke kringen dat Soekarno krachten heeft opgeroe pen die hij misschien niet kan beteuge len en dat hij de communistische drijf veren onderschat. De diplomaten wijzen in dit. verhand op de gebeurtenissen van de afgelopen dagen waarbij communis ten gebruik gemaakt hebben van het plan van Soekarno om anti-westerse en anti-Amerikaanse demonstraties te or ganiseren. Dit is de maniier, zeggen deze waarnemers, waarop de communisten in „Zege voor Nasser over de gehele linie" Conferentie Arabische staatshoofden geëindigd In Arabische politieke kringen te Cairo wordt het verloop van de conferentie van de vier Arabische staatshoofden be schouwd „als een overwinning van Nas ser over de gehele linie". Alle hoofdpun ten van de Egyptische buitenlandse po litiek zijn in het communiqué, dat na af loop gisteren is gepubliceerd, goedge keurd. De vier Arabische staatshoofden heb ben namelijk bekend gemaakt, dat zij zich zullen inspannen voor „een onmid dellijke en onvoorwaardelijke terugtocht van Israël achter de bestandslijnen". Ook de rechten van de Palestijnse Ara bieren zullen volledig gesteund worden. Volgens de staatshoofden is het noodza kelijk, dat de „agressieve landen" Egypte schadeloos stellen voor alle schade, die ?t land door hun „agressie" leed. Alle pogingen tot beperking van de Egypti sche soevereiniteit over het Suezkanaal werden verworpen. De staatshoofden ver oordeelden de „Britse agressie tegen de gebieden van Jemen" en kwamen over een solidair met Jemen te zijn bij het bedwingen van deze „agressie", aldus Radio-Cairo. Tsjechoslowakije en andere Oostduitse landen te werk zijn gegaan. Men verklaart in Washington dat de ontwikkelingen in Indonesië op 11. 12 en 13 maart op de Seato conferentie in Canberra zullen worden besproken „WASHINGTON POST" ZEGT: De „Washington Post" schrijft dat als president Soekarno succes mocht hebben met het „kopen" van de poli tieke partijen, het resultaat zou kun nen zijn een nationale zuil, „die op maat is gemaakt en voor het grijpen ligt voor de communisten". Misschien zou Soekarno, als de niet- communistische oppositie aan de na tionalisten een meer verenigd en ver antwoordelijk soort oppositie lan zij zo vaak hebben gevoerd, zouden kunnen aanbieden, overgehaald kunnen worden om het parlementaire stelsel nog een kans te geven. Want het is misschien niet zozeer het democratische systeem, dat tot Indonesië's moeilijkheden heeft geleid, als wel het niet vertrouwd zijn van Soekarno e- zijn landgenoten met het hanteren van dit systeem. (Men zie ook elders in dit blad) Verbindingsagent met dertien miljoen francs in schoenendoos onder de arm... De Franse veiligheidspolitie is erin geslaagd de organisatie van de Algerijnse rebellen, zowel in Frankrijk als in Algerije zelf, een zware slag toe te brengen door de arrestatie van ongeveer 1 van de voor naamste leiders van de opstand en het in beslag nemen van 73 miljoen francs (meer dan driekwart miljoen gulden), die bestemd waren voor de schatkist der revolutionairen. Dit succes van drie maanden speuren door de Franse politie is de ergste slag voor de opstandelingen sedert de arrestatie, in oktober j.l. van de leider Ben Bella en zijn vier metge zellen, toen deze op weg waren naar Tunis voor besprekingen over een vredesregeling. Onder de arrestanten bevinden zich o.m. twee Europe se vrouwen. Documenten, die bij huiszoekingen gevonden werden, be vatten de namen van vooraanstaande Fransen. Twaalf mensen werden verhoord, van wie vier beschouwd worden als invloedrijke leden van de leiding in Frankrijk van het „Nationale Bevrijdingsfront". Ongerustheid Bezorgdheid over mogelijke massa demonstraties leidden ertoe, dat een toenemend aantal particuliere bui tenlandse firma's besloten .hun zaken vandaag gesloten te houden. Nederlandse gezinnen hielden gis teren hun kinderen thuis uit school. Anti-communistische groepen be- Droog en zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en over het algemeen zonnig weeg. Zwakke tot matige wind uit oos telijke richtingen. Vannacht lichte vorst, morgen ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 1 MAART. Zon op: 7.29 uur; onder: 18.21 uur. Maan op: 6.56 uur; onder: 18.35 uur (n.m.). Hoogwater te Katwijk tc 3.32 en 15.40 u. Laagwater te 11.30 en 23.48 uur. Dit nammei bestaat alt 12 pagina's Volgens geruchten, die gisteravond in Washington de ronde deden, zou de Israëlische regering de Amerikaanse autoriteiten binnenkort in kennis stellen van haar besluit de Israëlische strijdkrachten in de strook van Gaza en het gebied langs de Golf van Akaba terug te trekken. Hierover zou overeenstemming zijn bereikt tussen Amerika, Israël en Frankrijk. Zoals men weet vertoeft de Franse premier Mollet thans in de Amerikaanse hoofdstad. De Israëlische troepen zouden door militai ren der Ver. Naties worden vervangen die zouden blijven totdat de ver houding tussen Israël en Egypte minder gespannen is geworden. Israël heeft erop gestaan, dat de strook van Gaza niet aan Egypte wordt te ruggegeven. De Israëlische autoriteiten zouden er thans van overtuigd zijn, dat dit niet zal geschieden. tisohe industriële uitrusting niet zou kunnen werken. Het Engelse bedrijfsleven leent zich gaarne tot deze driehoeksftiandel. Het vreest, dat de Duitsers, Japanners en Russen zijn plaats op de Egyptische markt zullen innemen, indien de En gelse regering zioh met alle middelen tegen deze indirecte leveranties aan Egypte zou verzetten. In antwoord op journalistieke vra gen wat de oorzaak van deze vrij plotselinge verandering is. werd in diplomatieke kringen in Washington verklaard, dat gisteren op een bij eenkomst van Abbab Eban, de Is raëlische vertegenwoordiger bij de Ver. Naties, mevr. Golda Meir, de Is raëlische minister van Buitenlandse Zaken. Christian Pineau, de Franse minister van Buitenlandse Zaken en John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, „goede vorderingen" werden ge maakt. Volgens de Egyptische pers zou En geland op het ogenblik trachten opnieuw diplomatieke betrekkingen met Egypte aan te knopen; Groot-Brittannië zou bereid zijn de Egyptische activa vrij te geven, de wetten op de Egyptisering te erkennen en in beginsel hebben inge stemd met herstelbetalingen aan Egy pte Uit goede bron in Londen wordt ver nomen. dat Egypte, door bemiddeling van de Libanon, zijn invoer van Engelse goederen heeft hervat. In goed Inge lichte kringen in Londen werd .echter opgemerkt, „betreft het hier geen po ging tot Engels-Egyptische toenadering, maar wordt deze invoer noodzakelijk gemaakt door het feit, dat een groot gedeelte van de industriële uitrusting van Egypte van Engelse oorsprong ls. De Engelse goederen, die via de Libanon in Egypte worden ingevoerd, zyn dan ook voornamelijk vervaneings- er. an dere onderdelen, zonder welke de Egvp- Stoffelijk overschat van meisje gevonden Gistermiddag is onder de gemeente Eysden (L) op een weiland langs de Maas het stoffelijk overschot van een circa 15-jarig meisje gevonden. Ver moed wordt, dat het reeds een aantal dagen in het water heeft gelegen. Het werd gevonden nadat het water van de Maas "was gezakt en het weiland was droog gevallen. Er zijn geen vermissin gen door de politie van het naburige Luik opgegeven, maar wel schijnt een goede week een meisje vermist te zjjn in Luik. Het meisje was gekleed in een bruine trainingsbroek en soortgelijke bloes, droeg geen schoenen, wel nylon kousen. Het had een kettinkje om de hals met een medaille en goudkleurige oorbellen in de oren. Het heeft zwart j haar verdere herkenningistekens zijn er niet De rijkspolitie te Eysden heeft contact opgenomen met de politie in Luik „Monsieur Jean" was organisatie leider Een van de voornaamste gevolgen van het onderzoek is, dat men nu de wegen kent, waarlangs belangrij ke sommen gelds, die in Frankrijk werden ingezameld, naar Algerije worden overgebracht. Zoals bekend worden de Algerijnen in Frankrijk en de Arabische kooplieden in Alge rije zelf grote sommen gelds afge dwongen ter ondersteuning van de rebellen. Veelal geschiedt dit afstaan van geld met tegenzin, maar wie zich verzet of weigert, heeft grote kans, dat hij vermoord wordt. De Franse politie kreeg een spoor na dat zij ontdekt had. dat een verbin dingsagent tussen Parijs en Algiers heen en weer reisde met grote som men gelds. Inspecteurs in burger gingen zijn gangen geruime tijd na en ontdekten met ivie hij contact on derhield. Tenslotte werd hij in een straat van de Arabische wijk in Pa rijs gepakt met 13 miljoen francs in een schoenendoos onder zijn arm Elders werd nog beslag gelegd op 60 miljoen francs. Volgens een bekendmaking van het Franse ministerie van Binnenlandse Za ken is o.a. Loeanchie Salah aangehou den die onder de naam „Monsieur Jean" optrad als leider van de organisatie. Onder de andere arrestanten bevin den zich een vooraanstaand lid van het Bevrijdingsfront in Algerije, die zich in Frankrijk bevond om de organisatie daar te reorganiseren, de plaatsvervan gende chef in Frankrijk, de leider van de afdeling verbindingen en propaganda, de verantwoordelijke man voor het drukken van de clandestiene bladen van het bevrijdingsfront en de directeur van een handelsonderneming, welke diende als dekmantel voor de leiding van de organisatie ln Frankrijk. Door de kwa liteit van de arrestanten wordt de me ning versterkt, dat de Franse politie dit keer inderdaad de Algerijnse bevrij dingsorganisatie aan de top heeft ge troffen. Gevecht in woeste bergen Franse vliegtuigen, artillerie en in fanterie. die in een groot gevecht ge wikkeld zijn met een reusachtige bende opstandelingen in het zuiden van Alge rije. hebben tot dusver 72 Algerijnen doen vallen. Het gevecht wordt geleverd Russisch diplomaat moet Denemarken verlaten De assistent-marineattaché van de Russische ambassade in Kopenhagen is verzocht uiterlijk 4 maart Denemarken te verlaten. Hij zou getracht hebben ge gevens over de Deense defensie te be machtigen. Dit is meegedeeld door het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken. De naam van de Russische di plomaat is Michail Roeditsjef. Koningin Dina niet terug naar Jordanië Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren even tijd gevonden om zijn echtgenote. Koningin Dina. die al een half jaar bij haar ouders ir> Cairo woont op te zoeken. Het was de tweede maal. dat de Koning naar zijn gemalin ging sinds zij Jordanië heeft verlaten Alge meen wordt echter verwacht, dat zij Koning Hoessein niet zal vergezellen, wanneer hij vandaag naar zyn land terugkeert. Men acht het weinig waar schijnlijk dat de Koning die zelf in eer vrij moeilijke positie verkeert, zich veel moeite zal geven zijn vrouw over te halen Koningin Dina die in Engeland heeft eesti deerd. is een vurig voorstand, ster van afschaffing der islamitische wetten, die de vrouw in een onderge schikte positie plaatsen. En Koning Hoessein heeft al genoeg binnenlandse moeilijkheden om deze kwestie nog eens aan te moedigen Reeds eerder hebben in de pers berichten gecirculeerd, dat er een echtscheiding op handen zou zijn. De gpboorte van een dochter veroor zaakte in hofkringen te Amman inden ted nogal teleurstelling Maar de ge ruchten over een breuk zyn altUd fel en met grote beslistheid tegengesproken. In Lynn in de Amerikaanse staat Massachussets moest een groot han delsgebouw worden opgetrokken op ±en stonden. Men achtte liet ver spilling van woonruimte om de huizen af te breken, en derhalve de plaats waar vier goede wonin- werden ze alle op wielen gezet en naar een andere plaats verreden Zelfs voor Amerika een unieke op tocht! in het barre en woeste gebergte in het gebied van Aflou. ongeveer 320 km ten zuidwesten van Algiers. Het begon dinsdag en duurde gisteren de hele dag voort. Versterkte infanterie- troepe*" trachten de overlevende rebel len te omsingelen voor de genadeslag, aldus de Franse autoriteiten Tientallen rebellen zijn reer'- gevangen genomen en een aanzienlijke hoeveelheid wapens werd in beslag genomen, aldus de Fran se bekendmaking, waarin voorts stond dat „enkele Fransen gewond" werden. .Hef Pan-Arabisme is een kwalijke mythe" (Mallet) De Amerikaanse president, Eisenho wer. en de Franse minister-president, Mollet. hebben woensdag in het Witte Huis te Washington gesproken over de toestand in het Midden-Oosten en Al gerije Ook de Amerikaanse en de Fran se minister van Buitenlandse Zaken, Dulles en Pineau. namen aan deze be spreking deel. De Franse premier noemde zyn be sprekingen met president Eisenhower „in hoge mate bemoedigend". De presi dent noch hij hadden hun onenigheid van de laatste maanden verbloemd. Hun wederzijds vertrouwen is ongeschokt. Mollet zei, dat het een misdaad zou zijn de toestand van voor de veldtocht in de Sinai te herstellen. Israël wordt omringd door „buren met kwade bedoelingen"die zich herhaaldelijk aan aanvalsdaden hebben schuldig gemaakt. „Ik wei ger deze staat Israëlals agressor te brandmerken"aldus Mollet. Het Pan-Arabisme is niet de ui ting van een volk, aldus de premier. Evenals Pan-Slavisme en Pan-Ger- manisme is het een mythe, in naam waarvan de onafhankelijkheid van volkeren wordt bedreigd. Sensationele olie vondst in Algerije? Volgens de New York Post vormt de mogelijkheid van Amerikaanse finan ciële hulp voor de ontsluiting van twee nieuwe olievelden in het noordoosten van Algerije een belangrijk onderwerp by de besprekingen, die de Franse pre mier. Guy Mollet. in Washington met president Eisenhower voert. Het blad schrijft, dat de tnogelyke ge volgen van deze pas ontdekte olievelden, die blijkbaar van buitengewone grootte en hoedanigheid zijn. in politiek en eco nomisch opzicht enorm zqn, zowel voor Europa als voor het Midden-Oosten. De olie. die hier geproduceerd kan worden, zal FrankrEngeland en een groot gedeelte van de rest van Europa groten deels onafha- Velijk kunnen maken van de olie uit Saoedi-Arabië. Irak en Per- zië, welke door het Suezkanaal moet worden vervoerd. Franse deskundigen, aldus de New York Post. ramen, dat er 500 miljoen dollar nodig zal zijn voor volledige ontwikkeling van deze nieuwe olievelden en voor de aanleg van een buisleiding van minstens 1600 kilometer, die grotendeels door de Sahara zou ko men te lopen, naar de kust van de Mid dellandse Zee. Volgens het blad stellen de Amerikaanse oliemaatschappiien zeer veel belang in de Franse olievondst. „Schors Moskou als lid van Ver. Naties" Russen moeten gehoorzamen, zegt Senator Knowland De Sovjet-Unie dient geschorst te wor den als lid van de Verenigde Naties op grond van de aanhoudende weigering om gehoor te geven aan aanbevelingen der internationale organisatie en onaf gebroken schending van haar rechtsre gels. aldus een artikel van William Knowland. de leider van de Republi keinse fractie in de Amerikaanse Senaat, in het tijdschrift „Elks Magazine". Senator Knowland. die deel uitmaakt van de Amerikaanse delegatie bij de Ver enigde Naties, verzoekt de Verenigde Naties „prompt te handelen, om de Sov jet-Unie te dwingen haar beslissing na te komen", waarbij hij er op wijst, dat in het Handvest verschillende methoden worden genoemd om overtreders te straf fen. zoals sancties, schorsing en uitzet.- ting. Knowland beschuldigt enige lid-staten der Volkeren-organisaMe van toegevend heid tegenover de communistische lan den, en onverbiddelijkheid tegenover niet-oommunistische staten. In de Speciale commissie van de Ver. Naties is een Sovjetrussische klacht over „Amerikaanse ondermijnende activiteit" op niets uitgelopen: een Russische ont- werp-resolutie is met 53 tegen 8 (com munistische) stemmen by elf onthou dingen verworpen. De Amerikaanse afgevaardigde Paul Hoffman betreurdp tydens het debat de SoviPtrussischc beschuldigingen. om dat deze naar zijn mening bewyzen, dat de Sovjet-Unie de „koudè oorlog" wil verergeren.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1