Bestedingsbeperking brengt tongen van de Kamerleden in beweging Canadees Pearson vindt r oplossing voor het Midden-Oosten WEERBERICHT Hogere melkprijs zit hen hoog De Nederlandse kapitaalmarkt schiet op de duur tekort Amerika ziet zich geplaatst voor een zeer lastig dilemma 95ste jaargang WOENSDAG 27 FEBRUARI 1957 No. 29073 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.— per kwartaal; f.2 35 per maand: 10.55 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Zonnige perioden De Bilt verwaclht tot morgenavond: Droog weer met zonnige perioden en weinig wind. Vannacht plaatselijk mist met temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 28 FEBRUARI Zon op: 7.31 uur; onder: 18.19 uur. Maan op: 6.35 uur; onder: 17.30 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.01 en 15.11 uur. Laagwater te 10.56 en 23.15 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Engeland stelt de inkrimping van zijn Rijnleger uit Kortwieking wordt over een langere periode verdeeld (Van onze Londense correspondent) Engeland heeft toegegeven aan de door zijn Europese bondgeno ten uitgeoefende druk en het heeft besloten de plannen uit te stellen om zijn in West-Duitsland gesta tioneerde grond- en luchtstrijd krachten met een derde in te krim pen. Op de gisteren in Londen ge houden bijeenkomst van de Raad der Westeuropese Unie is uitvoe rig over dit onderwerp gesproken. De algemene opvatting na de con ferentie was, dat de kortwieking van de Britse strijdkrachten in ieder geval zal doorgaan, maar het is mogelijk, dat de vermindering over een langere periode zal wor den verspreid. Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken maakte vol strekt duidelijk, dat er geen sprake van is, dat Engeland Europa in de steek zal laten. Alleen zal het aan tal Britse troepen worden uitgedund, doch de Engelse strijdmacht, welke tenslotte op het vasteland achter blijft, zal nog van een aanzienlijke omvang zijn. Het is nog te vroeg om na te gaan of Lloyds verklaring de onder de bondgenoten bestaande ongerustheid over de Britse plannen zal wegne- moet Amerika wensen dat er een reso lutieformule wordt gevonden, die voor beide partijen aanvaardbaar is. Verzet Amerika zich tegen de sancties resolutie. dan krygen de communistische staten immers een mooie kans om te poseren als de enige werkelijke vrienden van het Arabische blok! Zou Amerika echter meestemmen voor sancties, dan zou dit besluit moeten worden doorgezet tegen de wens van de Democratische partij, alsmede tegen de opinie van een aanzienlijk Republikein als Senator Knowland. Waarlijk. Dulles en het State Department (ministerie van Buiten landse Zaken) zien zich voor een ko lossale heksentoer geplaatst, die ongeveer neerkomt op het vinden van de kwa dratuur van de cirkel! Majoor K. uit arrest ontslagen Gewettigd door vooronderzoek (Van onze Haagse redactie) De Krijgsraad te Velde West heeft gunstig beschikt op het verzoek van mr. W. J. van Es, raadsman van de gearresteerde majoor van de Kon. Landmacht H. E. K., hoofd van de afdeling buitenlandse aankopen van het D.M.L., zijn cliënt in vrijheid te willen stellen. Zo men zich zal herinneren, werd majoor K. op verdenking steekpennin gen tot een aanzienlijk bedrag te heb ben aangenomen, op 28 november van het vorig jaar in arrest gesteld. Op grond van het militaire strafrecht werd verdachte tijdens het vooronderzoek, dat door het horen van vele etuigen in deze vrij ingewikkelde affaire lange tijd in beslag heeft genomen, van de buiten wereld geisoleerd gehouden. Enkele da gen geleden is, bij wijze van gunst, zijn advocaat, die zich op 14 dezer als zo danig had gesteld, tot de in het Haagse Huis van Bewaring ingesloten majoor toegelaten. Bij de overwegingen, welke de Krijgs raad voor de opheffing van de voorlopi ge hechtenis heeft doen gelden, is door slaggevend geweest het feit, dat de voor naamste getuigen hun afgelegde verkla ringen onder ede hebben bevestigd. Nog niet hekend is. wanneer majoor K zich voor de Krijgsraad zal hebben te verantwoorden. De oudere inwoners van Haarlem worden door een gepensioneerde politieman wegwijs gemaakt in de geheimen, hoe men het steeds inten sievere en snellere verkeer kan trot seren. Naast theoretische lessen in de bejaardensociëteit geeft hij ook praktijklessen, b.v. in het overste ken. De heer J. van Zijl met zijn cursisten in actie. men. Veel hangt er van af, hoe de voorgestelde hergroepering der Brit se strijdkrachten op het vasteland tenslotte zal uitvallen. Deze zal pas haar definitieve vorm krijgen, nadat deze kwestie vrijdag a.s. aan de NAVO-ministerraad zal zijn voorgelegd, ivaarna een vervol gens wederom in Londen te houden nieuwe ministers-bijeenkomst van de Westeuropese Unie de eindbeslis sing zal nemen. Het Britse plan zal pas kunnen worden uitgevoerd, indien de meer derheid van de bij de Unie aangeslo ten landen (Frankrijk, Italië, West- Duitsland. Benelux en Engeland) be reid is het te aanvaarden. Slot op pag. 2 De scheepsbouw van Nederland haalde 'n recordproduktie Volgens statistieken van Lloyds te Londen was de produktie der Neder landse scheepswerven in 1956 groter dan ooit tevoren. Er werden in Neder land schepen met een gezamenlijke inhoud van 449.899 ton gebouwd, of 53.354 ton meer dan in 1955. De Ne derlandse produktie werd in het af gelopen jaar alleen door die van Ja pan, Engeland en West-Duitsland overtroffen. De grootste producent was Japan, dat meer dan tweemaal zoveel als in het voorafgaande jaar produceerde en En geland van de eerste plaats verdrong. Japan bouwde in 1956 325 schepen van tezamen 1.746.429 ton tegen 188 schepen van tezamen 828.730 ton in 1955. Boven dien bouwde Japan het grootste vracht schip ter wereld, de 51.400 ton metende olietanker „Universe Leader". In Engeland, dat op de tweede plaats kwam, vertoonde de produktie een da ling van 90.550 ton ten opzichte van 1955. Er werden in Engeland in 1956 275 schepen van tezamen 1.383.387 ton te water gelaten. West-Duitsland. de op twee na grootste producent van schepen, bereikte, even als Nederland, Italië, Noorwegen en Spanje, in het afgelopen jaar een re cordproduktie. Het bouwde 1.000.489 ton scheepsruim te, of 71.929 ton meer dan in 1955. Na Nederland kwamen: Italië met 358.006 ton (een stijging van 190.749 ton), Frankrijk met 299.034 ton (een daling van 27.145 ton), Noorwegen met 171.510 ton (een stijging van 30.810 ton), de Verenigde Staten met 169.076 ton (een stijging van 96.07° ton) en Dene marken met 130.255 ton (een daling van 23.821 ton). De wereldproduktie steeg in 1956 ten opzichte van het voorafgaande jaar met 1.356.959 ton tot 6.673.701 ton. Zjj was, afgezien van de oorlogsjaren, hoger dan sedert 1919 het geval was geweest. Het doorwerken bij minder gunstig weer De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft een v etsontwerp tot wijziging van de begroting van zyn departement voor 1956 ingediend en daarbü o.a. twee miljoen gulden aange vraagd voor de voortzetting van het onderzoek naar de te treffen maatrege len en de grootte der extra kosten, die het doorwerken by minder gunstige weersomstandigheden mogelijk maken. De voorlopige indrukken verkregen van een uitgebreide proef, welke met rijks- steun werd genomen bij twee grote bouwwerken, bevestigen de mening dat door een terzake gerichte organisatie een produktiewinst kan worden verkre- fen tegen betrekkelijk geringe extra osten. Extra kinderbijslag voor grote gezinnen? (Van onze parlementaire redacteur) Zestien sprekers hebben zich reeds laten inschrijven voor het debat in de Tweede Kamer over de bestedingsbeperking; vier van hen heb ben gisteren gesproken. De woordvoerders van de K.V.P., P.v.d.A. enA.R. lieten er geen twijfel over bestaan, dat zij de bestedingsbeper king noodzakelijk achten, maar vooral de verho ging van de melkprijs met 10 cent per liter zit hen hoog. In één keer zou dat beslist teveel zijn, zei de heer Hazenbosch (A.R.) en de heer Roemers (P.v.dA.) bepleitte een gedeeltelijke handhaving van het subsidie op de melk (thans nog vier cent per liter), waarvoor hij als compensatie eventueel de progressie in de inkomstenbelasting wil verho gen of het weeldetarief van de omzetbelasting. Hij overweegt het indienen van een motie. Ook de heer Janssen (K.V.P.) overweegt een motie in het be- jang van (jc grote gezinnen in verband met de te Minister HOFSTRA verwachten stijging van de kosten van het levens onderhoud. Op een herziening van de kinderbijslag wilde daarom ook de heer Roemers (P.v.d.A.) aandringen en de heer Hazenbosch (A.R.) drukte minister Suurhoff op het hart: „Neem een verhoging van de kinderbijslag van het derde kind af in gunstige overweging". Wjj hebben in 1956 onze mogelijkheden overschat, zei de heer Roemers (P. v. d. A.) ter erkenning van de noodzaak van de bestedingsbeperking. Indien hel niet gelukt de bestedingen te beperken, zou de waarde van de gulden steeds verder verminderen. „Ons volk heeft zich aan de welvaart een tikkeltje vertild", zei ook de heel Hazenbosch (A.-R.). „Daarom is iedereen het eens over de noodzaak van d< bestedingsbeperking." In welvaart vergist „De K.V.P. is bereid," aldus de heer Janssen," de verantwoordelijkheid te dragen voor de offers, die voor het wel zijn van ons volk noodzakelijk zullen blijken. De K.V.P. is mede bereid de rechtvaardige aanspraken van de land bouw te honoreren. De K.V.P. behoudt zich echter voor een uitspraak van de Kamer te vragen over de verhoging van de kósten van het levensonderhoud, met name voor de grot" gezinnen, indien de regering niet in staat is onze ernstige bezorgdheid op dit punt uit de weg te ruimen. Wij aanvaarden de bestedings beperking als noodzakelijk, maar dan met een tijdelijk karakter, dus zolang de offers voor de bestedingsbeperking nood zakelijk zijn. Vooral aan een deel van de verhoging van de vennootschapsbelasting (50 mil joen gulden ten bate van de landbou wers), zo verklaarde de heer W. Peters nader, wil de K.V.P. een tijdelijk karak ter geven, omdat men niet weet, wat de prijzen van de landbouwprodukten op de wereldmarkt zullen doen. Deze belasting moet dus in ieder geval niet meer wor den geheven op het moment, dat de her verdeling van het nationale inkomen ten gunste van de landbouw niet meer nodig is. Het andere deel van de verhoging van de vennootschaDsbelasting (eveneens 50 miljoen gulden) zo" de heer Peters wel willen innen, maar hij zou daarvoor de vennootschappen - belastingcertificaten willen geven, waarmede zij later belas ting zouden kunnen betalen. Er zou dan dus geen sprake zijn van ontneming van eigendom aan de vennootschappen en er zou op het moment toch worden voor zien in de behoefte aan kasgeld van het Rijk. Indiening te loot Er was veel kritiek op de regering over de late indiening van de plannen tot bestedingsbeperking. „Eerdere aan passing zou veel deviezenverlies heb ben voorkomen," zei de heer Janssen. „Kostbare tjjd is onnodig verloren ge gaan. En men wist toch van de zomer al, tijdens de Kabinetsformatie, dat het landbouwprobleem bestond," be toogde de heer Hazenbosch (A.-R.). „Waarom," zo vroeg hij evenals de heer Janssen, „heeft de regering dan in sep tember niet tevens aan de S.E.R. ge vraagd om in z" advies over de be stedingsbeperking tevens het land bouwprobleem te betrekken? Dan zou er na het ontvangen van dat advies minder vertraging zijn ontstaan bij het indienen van de nota over de beste dingsbeperking." Ook de heer Roemers (P. v. d. A.) was van mening, dat de indiening van de nota te lang was uitgebleven. winst een onderneming mag maken, doch er moeten spelregels komen ten aanzien van de prijsverhogingen, waar door de Kamer inzicht verkrijgt in het systeem, dat wordt toegepast, zodat er controle mogelijk is. Laat minister Zijlstra eens een uit eenzetting geven van de normen, die hy bij het prijsbeleid in acht neemt, be toogde de heer Roemers (P. v. d. A.). En verdient het geen aanbeveling om de prijzencommissies weer in te stellen? (Men zie ook elders In dit blad) Waarom geforceerde verkoop partijen koelhuisboter Het lid van de Tweede Kamer, de heer Van Meel heeft aan de ministers van Binnenlandse Zaken. Bezitsvorming en Publiekrechtelyke Bedrijfsorganisatie en van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, de volgende vraag schrif telijk gesteld: Zyn de ministers bereid een uiteenzet ting te geven van de motieven, die ge leid hebben tot de geforceerde verkoop van partijen koelhuisboter, het verloop van de transacties en de financiële con sequenties daarvan? President Herstelbank: Fiscale faciliteiten niet afschaffen In de naaste toekomst zullen door het Nederlandse bedrijfsleven in het algemeen, en de zeescheepvaart in het bijzonder enorme bedragen van de binnenlandse kapitaalmarkt worden gevraagd. Steeds meer is het voor de bedrijven noodzakelijk om technisch bij te blijven. De kapitaalgoederen ivorden met de dag duurder en ingewikkelder. Met geen mogelijkheid zal de kapitaalmarkt in de stijgende behoeften kunnen voorzien. Daarom zal men moeten terugvallen op Amerika. Aldus de heer J. F. Posthuma. presi dent-directeur van de Herstelbank. gis teren op een bijeenkomst van het Ne derlands Verkeersinstituut in Krasna- polsky te Amoterdam. waar hij sprak over „Energie, vervoer en financiering". De heer Posthuma verklaarde dat hij in Amerika de eerste contacten had gelegd met mogelijke beleggers. Hij hoopte, dat na 1960 deze contacten hun voordeel zouden opleveren. Sprekend over de nota inzake de be stedingsbeperking zei de heer Posthuma het te betreuren, dat de regering niet in de eerste plaats de bezuiniging in eigen huis had toegepast. Hij gaf toe te begrij pen, dat de beperking mogelijk een tac tiek is binnen het raam van een algeme ne strategie. Die zal echter moeten zijn gericht op een vermeerderen, niet een verminderen van de nationale welvaart, aldus spreker. Tegenover de voorgenomen wijziging van de fiscale bemoeiingen met het be drijfsleven zal men als één man stelling moeten kiezen, zo zeide de heer Post huma, Met name protesteerde hij tegen een eventueel afschaffen van de fiscale faciliteiten t.a.v. de vervroegde aflos sing en de investeringsaftrek. Juist op het gebied van het vervoer, en vooral van de zeescheepvaart, is het geboden de investeringsaftrek te handhaven. De jaarlijkse produktie van goederen en diensten zal in 1970 f. 13'/2 miljard hoger moeten liggen dan thans. Wan neer Nederland zijn scheepvaart weet te ontwikkelen, zou deze tak van bedrijf een groot aandeel in de sector der diensten kunnen dragen. Sprekend over de Euromarkt zei de heer Posthuma. dat deze een waarde volle bijdrage zal kunnen leveren tot verbetering van de kapitaalmarkt, mits een algemeen muntenstelsel wordt in gevoerd. Een vrije migratie van arbei ders alsmede een vrije kapitaalsvestiging noemde hij onmisbaar voor een goed functioneren van de Europese markt. Wint verstand het van fanatisme? (Van onze correspondent in New York) Ere wie ere toekomt: de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Pearson, heeft gisteren een uitermate constructief compromis aan de Algemene Vergadering der Verenigde Naties voorgelegd teneinde duurzaam een betere toestand te scheppen in het Midden-Oosten. Pear son legde zijn ideeën niet neer in een resolutie, doch, indien een vol doend aantal delegaties de denkwijze van de Canadees zou willen over nemen, dan zou het niet moeilijk zijn een redelijke oplossing te vinden. Helaas overheersen fanatieke gevoelens in het Israëlisch-Arabische conflict maar al te vaak de rede. Wat is de hoofdzaak van Pearsons suggesties? Hij wenst dat Israël zich zal terugtrekken achter de demarcatielijn van 1949, doch wil nu reeds een nieuwe toestand in uitzicht stellen, waarin Israël noch Egypte gekweld behoeft te worden door vrees van te worden aangevallen. Het is deze vrees, aldus Pearson, die beide partijen tot extremisme drijft. Washington op zoek naar kwadratuur van politieke cirkel Pearson wil de wederzijdse vrees weg nemen door V. N.-troepen te plaatsen aan de demarcatielijn en langs de Golf van Akaba en door een verklaring van de Verenigde Naties, dat de vreedzame doorvaart naar Akaba niet mag worden verhinderd. Tenslotte wenst hij een geleidelijk over nemen van het bestuur in de Gaza- strook door V. N.-organen, die althans tijdelijk de belangen in dit gebied zou den moeten behartigen onder leiding van de V. N.-commissaris. De tijdelijke administratieve technische hulp van de V. N. in de Gazastrook zou evenwel niet de controle over dat ge bied teniet doen, die volgens de wapen stilstand aan Egypte toekomt. Namens Israël heeft vertegenwoordiger Eban maandag twee gesprekken met Ham- marskjöid gevoerd. De Israëliërs ver spreiden in de Ver. Naties de indruk, dat Eban het in Washington praktisch eens was geworden met Dulles, doch dat de kans op een compromis aanzienlijk werd verminderd toen Hammarskjöld maan dagavond Eban duidelijk maakte, dat Egypte het recht behield van controle in Gaza. Onverzoenlijke taal Israël weigert te berusten in de directe of indirecte terugkeer van de Egyptische controle over dat gebied. Drie Arabische staten, Jordanië, Syrië en Irak hebben dinsdag zeer onverzoenlijke taal doen horen. Zij trachten de indruk te wek'en, dat zij de actie voor sancties dóór willen zetten, ook al zou de reso lutie, bij eventueel gebrek aan Ameri kaanse medewerking, een nederlaag te gemoet gaan. Het communistisch blok staat vier kant achter de Arabische staten en tracht Amerika voor te stellen als spe lende onder één hoedje met Engeland en Frankrijk, die kortgeleden Egypte heb ben aangevallen. Om allerlei redenen Gistermiddag is het grote debat in de Tweede Kamer over de be stedingsbeperking begonnen. Een overzicht van de vergaderzaal tij dens het debat. Prijsverhoging Ofschoon de heer Janssen (K.V.P.) de voorkeur gaf aan de politiek van prijs- stabilisatie boven vrye prijsvorming, drong hij er toch op aan voor het toe staan van prijsverhogingen een techniek te vinden, die sneller en rechtvaardiger werkt dan thans het geval is. Thans be paalt eigenlijk de minister hoeveel

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1