tielpman t Dros Van vele zijden ernstige bezwaren tegen bestedingsnota van regering De werkgevers: Onredelijke verzwaring van bedrijfslasten Aanklachten tegen de directeur van 'n internaat te Leeuwarden GERUCHTEN OVER BASIS VAN RUSSEN IN SYRIË 9Stte jaargang Dinsdag 26 februari 1957 Derde blad no. 29072 Aan vooravond behandeling in Tweede Kanier (Ingez. Med.-Adv.) 59 Het ziet er naar uit, dat de regering harde noten te kraken krijgt tijdens de debatten over de bestedingsnota, die vanmiddag een aanvang hebben genomen. Aan de vooravond van de behandeling is nog van vele zijden kritiek losgebarsten tegen de voorstellen van de regering. Over het algemeen kan wel gezegd, dat de noodzaak tot een zekere be- perking wordt ingezien. De bezuinigingen, zoals die door de Sociaal Economische Raad waren voorgesteld had men zonder overwegende bezwaren kunnen accepteren. Maar nu de regering aan deze voor stellen ook een optrekken van de lonen in de landbouw gekoppeld heeft, hetgeen voor het bedrijfsleven een extraverzwaring van de lasten betekent, hebben onder meer het Verbond van Nederlandse Werk gevers en het Centraal Sociaal Werkgevers-verbond gemeend uiting te moeten geven aan hun ernstige kritiek. K.A.B. en C.N.V:: „Niet aanvaardbaar" Deze Verbonden achten het bijv. litermate bezwaarlijk, dat de ven nootschapsbelasting met een extra 50 mijoen gulden ten bate van de andbouw zou worden verhoogd. Hier ioor wordt het in gang zijnde indus- rialisatieproces geschaad op een noment, dat aan de concurrentie- ■racht van ons land de hoogste eisen oorden gesteld. „Bep .ald onverantwoord" noemen de er bond en de verzwaring in de om zet el asting van het semi-weeldetarief en iet weeldetarief. „Zij legt naar vol trekt willekeurige maatstaven een extra ist op enkelingen". Voorts wijzen de erbonden op de stabilisatiepolitiek van e regering, welk beleid niet in gevaar lag worden gebracht. „Verwerpelijk" chten de verbonden het in dit verband at de regering reeds een uitspraak eeft gedaan over een verhoging van de indarbeiderslonen en daarbij de land- rbeiders alsnog te doen delen in de erbetering van de secundaire arbeids- Dorwaarden. Opgemerkt dient hierbij te orden, dat deze beide loonsverhogingen het overige bedrijfsleven alleen lochten worden toegekend, indien geen rijsverhoging zou volgen. Deze verho- ingen moesten worden opgevangen door ta gestegen produktiviteit. De verbon en achten het een tekortkoming, die an principiële betekenis is. dat de rege- ng zich over dit aspect van deze reeds ij voorbaat genomen beslissing niet eeft uitgesproken. De lastenverzwaring komt op een enblik, dat er in het internationale injunctnnrbeeld een zekere aarzeling m worden waargenomen. Het Is duide- dat dit een reden temeer is om itgene achterwege te laten, wat de ln- W kracht van de ondernemingen aan- Afwentelen Met betrekking tot de voorgenomen zuinigingen op het regeringsapparaat bben de verbonden geconstateerd, dat regering in de opsomming van de be- otingsposten. waarop door haar be- inigd zal worden, er een aantal noemt. Ike niet als reële bezuinigingen kun- n worden aangemerkt. o Bet Verbond van Protestant-Christe- ke Werkgevers, dat globaal gezien ook ven genoemde bezwaren onderschrijft, ft hierover, dat de nota weliswaar gc- agt van een beperking van de over- idsuitgaven van f. 200 miljoen, doch t van een werkelijke bezuiniging op de ksuitgaven tot dit bedrag geen sprake Vermindering van subsidies en van lorten op overheidsbedrijven, welke rden afgewenteld op de consument, bezwaarlijk als een reële bezulnl- ig op de overheidsuitgaven worden Dgemerkt. Tenslotte wekt het bevreemding, dat verzwaring van fiscale lasten in de eringsnota niet uitdrukkelijk als tij- ijk zijn bestempeld. De aard van de orgestèlde maatregelen geeft hier toch Uig aanleiding toe. Middenstand Commissie van overleg van de Mid- ïstandsvakcentralen. waarin samen- {ken de Christelijke Middenstands- id. de Koninklijke Nederlandse Mid- ïstandsbond en de Nederlandse Ka- ilieke Middenstandsbond heeft een res gezonden aan de leden van de eede Kamer der Staten-Generaal de bestedingsnota. De middenstands iden spraken hierin o.m. de mening dat de voorgenomen offers van de rheid voor een aanmerkelijk deel uit schuivingen bestaan van de lasten ir andere sectoren en geven als hun dindruk weer. dat het stabilisatiebe- in ernstige mate in gevaar wordt iracht. Landbouwschap lok het Landbouwschap (behalve de sden van de ANAB) is niet tevreden de regeringsnota. In een uitvoerig rijven heeft het een aantal opmer en aan de Tweede Kamer gericht, irin ernstig bezwaar wordt gemaakt u de in de nota vervatte opvattingen de beloning van de landarbeid ai relatieve gelijkstelling met indus- lonen en werkclassificatie) en over beloning van de bedrijfsleiding, wel- oeschouwd wordt als beloning van de r voor bedrijfsleiding en handenar- samen. De voorstellen van de rege- gaan volgens het Landbouwschap niet ver genoeg en vooral de voor omen blokkering van de stijging der antleprijzen uithoofde van de norm- Acht bussen verbrand SCHADE GESCHAT OP HALF MILJOEN Krooswij k onder de gemeente nsheerenland ontstond brand in een ige van de Rotterdamse Tramweg- itschappij waarin zich acht auto- en en een vrachtwagen bevonden, vuur greep zo snel om zich heen dat lts de vrachtauto gered kon worden, autobussen werden geheel vernield lok de garage brandde vrijwel geheel De brand werd bestreden door de idweer van Mij nsheerenland, Oud irland. Westmaas en de BB-brand- van Greup. De oorzaak van de ld is onbekend. De schade, die door ekering wordt gedekt, bedraagt on er f500.000.—. verhoging voor bedrijfsgebouwen stuit op zeer ernstig bezwaar. KAB en CNV Na het NVV hebben ook de Katholieke Nederlandse Arbeidersbeweging en het Christelijk Nationaal Vakverbond nog eens hun kritiek geuit op de voorstellen van de regering. Er wordt weer nadruk kelijk op gewezen, dat het advies van de Sociaal Economische Raad voor de vakverbonden aanvaardbaar was. maar dat de voorstellen van de regering ver der gaan dan dat. De KAB onderstreept nog eens, dat zij bereid Is de consequentie®, die uit het SER-advies zouden voortvloeien, te aan vaarden en te verdedigen, maar dat. het verbondsbestuur echter niet bereid is de consequenties te aanvaarden, die voor de consumenten zouden ontstaan, indien de voorstellen neergelegd in de beste dingsnota, zouden worden geaccepteerd. Deze gaan immers belangrijk uit boven datgene, waartoe ook de KAB zich heeft gebonden. In deze situatie doet het verbondsbe- stuur van de KAB een ernstig beroep op de regering en het parlement om de ge volgen voor de consument te beperken tot datgene wat in het SER-advies. aan- vuld met de verbeteringen in de land- arbeiderslonen. Een soortgelijk geluid laat ook het CNV horen. Ook de KNAC heeft bezwaren tegen de bestedingsnota. Maar deze richten zich in hoofdzaak tegen de voorgestelde omzetbelasting van vijf procent op de nieuwe banden, daar ook dit in vele ge vallen een extra last zou zijn voor het bedrijfsleven, vooral het vrachtvervoer. Deze bloemlezing uit de vele protes ten, die hebben geklonken naar aanlei ding van de bestedingsnota spreekt dui delijke taal. De regering kan het vuur nauw aan de sehenen verwachten blikgroenten. Wegens mishandeling (Van onze oorrespondent) Op een internaat te Leeuwarden schijnen zich de afgelopen week moei lijkheden te hebben voorgedaan, die voor de ouders van twee jongens aan leiding vormden een aanklacht tegen de directeur van het internaat, bij de officier van Justitie in te dienen. De vaderv an de 16-jarige A. de H. uit Amsterdam heeft nadat zyn zoon verhalen over zware lichamelijke tuch tiging waarbij zijn boventanden door de onderlip zouden zijn gesla gen naar huis had geschreven, een aanklacht ingediend tegen de direc teur van het internaat. Volgens A. de H. zou hij reeds meer dere malen een lichamelijke tuohtiging hebben ondergaan: angst voor repre saillemaatregelen hadden hem het stil zwijgen doen bewaren. Na donderdag vond hij het echter nodig zijn ouders van de gebeurtenissen op de hoogte te brengen, waarop zijn moeder hem de volgende dag uit Leeuwarden heeft weggehaald. Twee andere leerlingen zouden naar aanleiding van het voor gevallene van het internaat zijn wegge lopen. Ook van de zijde van één van deze twee jongens, namelijk H. K. uit Den Haag, is een aanklacht bij de offi cier van Justitie gedeponeerd. Op het internaat zijn ongeveer vijftig Jongens van 15 tot 20 jaar onderge bracht. Deze jongens, die allen op scho len in hun woonplaats hebben gefaald, worden hier met ijzeren hand aan hun studie gehouden. Lessen worden op het internaat niet gegeven: die ontvangen de leerlingen op diverse Leeuwarder scholen. Het internaat kan het best worden beschouwd als een streng huis werkinstituut. Vele ouders Zien deze in richting als laatste redmiddel voor de Met een toestel van de K.L.M. uit enigde Staten. De begroeting op de Kopenhagen arriveerde gistermid-1 luchthaven was allerhartelijkst, niet dag Eduard van Beinum uit de Ver- het minst door zijn hondje David. Anti-Russische officierendie op de hoogte warennaar Libanon verbannen (Van onze Londense correspondent) Volgens een speciale correspondent van het Londense dagblad „News Chro nicle" krijgt de Sovjet-Unie een militaire basis in het Midden-Oosten. De Russen zouden als antwoord op het plan van president Eisenhower Syrië er toe hebben overgehaald een belangrijke militaire basis voor twintig jaar ter beschikking te stellen. Deze basis bevindt zich in het gebied van Latakia op ruim honderd kilo meter afstand van Cyprus. Russische jagers en bommenwerpers en grote aantallen Russische en Tsjechische officieren bevinden er zich reeds. Sovjetrussische sche pen hebben zoals bekend de afgelopen maanden grote hoeveelheden wapens in Latakia aangevoerd. De overeenkomst zou tot stand zyn gekomen gedurende het bezoek aan Moskou van Syrië's president, Sjoekri el Koewati. Dit zou ook de reden zijn geweest voor het verbannen van een aantal Syrische officieren naar de Libanon. Gevreesd werd dat zij wisten, wat er gebeurde en dat zij op het punt stonden om In Syrië een anti-Russische staatsgreep uit te voeren. De Sovjet-Unie en Syrië zouden van plan zijn een verklaring af te leggen, waarin de overeenkomst wordt gerecht vaardigd. Daarin zou dan worden ge zegd. dat Syrië zijn onafhankelijkheid bedreigd acht door NAVO-bases in Zuid Turkije en vijandelijke bases in Irak. Daarom heeft Syrië een beroep op de Luchtvaartonderhandelingen met Amerika zullen in maart worden voortgezet In de loop van de volgende maand zullen de luchtvaartonderhandelingen met de Verenigde Staten weer worden voortgezet. De Nederlandse regering vertrouwt, dat daarbij begrip gevonden zal kunnen worden voor het Nederlandse verlangen om het door de Amerikaanse autoriteiten reeds op zoveel gebieden aanvaarde beginsel der vrije mededin ging ook als noodzakelijke voorwaarden voor de gezonde ontwikkeling der inter nationale luchtvaart te erkennen. Aldus de memorie van antwoord op het voor lopig verslag van de commissie van rap porteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 27 maart 1956 te 's-Gravenhage gesloten versdrag van vriendschap, handel en scheepvaart tussen Nederland en Ame rika. Met voldoening heeft de regering kennis genomen van de vrij algemene mening, dat dit verdrag aanvaard moet worden, waarin echter de kwestie van de luchtvaartovereenkomst niet ge noemd zal worden, daar van Ameri kaanse zijde gewezen werd op de te beginnen luchtvaartonderhandelingen. Russen gedaan en werd overeengekomen om Sovjetrussische troepen in Syrië te legeren teneinde de „Syrische onafhan kelijkheid" te garanderen". De overeen komst is ook gericht tegen de Libanon, Syrië's nabuur, welke het beschermings plan van Eisenhower heeft aanvaard en een reactie op het bezoek van koning Saoed aan Washington. Deze reis zou het militaire bondgenootschap tussen Egypte. Syrië, Jordanië en Saoedi-Ara- bië hebben ondermijnd. De basis zal te vens kunnen dienen als onderhandeling® object. Volgens het Russische plan voor het Midden-Oosten moeten immers alle buitenlandse troepen uit dit gebied ver dwijnen. Volgens andere in Londen ontvangen berichten leggen de Russen de laatste hand aan een enorm handelsplan, dat ten doel heeft Egypte en Syrië te schei den niet alleen van het Westen, maar ook van de op het Westen georiënteerde buurlanden in het Midden-Oosten. Be weerd wordt dat. Nasser ongerust is over de Russische penetratie-pogingen in dit gebied, maar dat hij weinig steun heeft door zijn verwikkelingen met het Wes ten. AR.-PARTIJDAG IN DE HAARLEMMERMEER De jaarlijkse partijdag van de A.R. partij in de Haarlemmermeer zal mor gen voor de 40e maal te Hoofddorp worden gehouden. Op deze dag die in de nieuwe Beurszaal gehouden wordt zullen het woord voeren de heren: mr B. W. Biesheuvel, prof. mr. P. S. Ger- brandy en ds. H. S, K. Kalf, herv. pre dikant te Bennebroek. Nederlandse bijdrage aan NAVO onverkort De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, Luns, heeft maandag in Londen medegedeeld, dat Nederland zijn bijdrage aan het Atlantisch Pact niet verminderen zal. De Nederlandse rege ring is vastbesloten de defensie-inspan ning voort te zetten «n zich te houden aan de doelen, die de NAVO zich ge steld heeft, zo verklaarde hij bij aan komst in de Britse hoofdstad, waar htj vandaag de bijeenkomst van de raad der Westeuropese Unie zou bijwonen. Nederland is er tot op heden in ge slaagd de defensie-inspanning vol te houden, zo vervolgde minister Luns. Mogelijk zullen wij in staat zijn de defensie te reorganiseren, doch dat zal niet gedaan worden om de uitgaven of de mankracht te verminderen. De Nederlandse minister wilde liever nog niets zeggen over het standpunt van de Nederlandse regering ten aan zien van de Europese defensie. Eerst wil hij de Britse voorstellen zien en de bijdragen van andere landen en hun moeilijkheden op financieel en militair gebied bestuderen. Evenals de andere regeringen benade ren wij het moeilijke defensievraagstuk onbevooroordeeld, doch met enige zorg, aldus minister Luns. Ken. Ned. Akademie van Wetenschappen in 1958 150 jaar De Kon. Ned. Akademie van Weten schappen zal van 69 mei 1958 het feit herdenken, dat anderhalve eeuw gele den, t.w. op 4 mei 1808 bij decreet van Koning Lodewijk Napoleon, een „Ko ninklijk Instituut van Wetenschappen, Letterkunde en Sclioone Kunsten'1 werd opgericht, waarvan zij de rechtstreekse voortzetting is. Er worden thans voorbereidingen ge troffen voor een passende viering van het jubileum der Akademie in 1958. Het ligt in de bedoeling in een serie lezin gen enkele wetenschappelijke proble men te behandelen. Op het programma staan voorts een excursie, een regerings banket. een ontvangst van de deelne mers aan feestelijkheden door het ge meentebestuur van Amsterdam en een jubileumconcert. Met een aantal auto riteiten en wetenschapsbeoefenaars uit eigen land zullen vertegenwoordigers van vele buitenlandse zusterinstellingen worden uitgenodigd aan de voorgenomen festiviteiten deel te nemen. Gezamenlijke aanslag inkomstenbelasting en vrouw studie van hun zoon, temeer daar aan ontspanning niet wordt gedacht. De di recteur van het internaat, dat de bij naam „Vught" draagt, verklaarde ons dat van lichamelijke tuchtiging geen sprake is geweest. Wel hadden zich in derdaad moeilijkheden voorgedaan in de eetzaal, waarop de directeur h£t no dig vond A. de H. uit dit lokaal te ver wijderen Hierbij zou de jongen zich ongelukkigerwijs hebben gestoten. Van enige opzet was geen sprake, aldus de directeur, die ons tevens ver telde, dat het geval van de twee jon gens, die dezelfde dag het internaat hebben verlaten, niets met de moei lijkheden tussen hem en genoemde leerling heeft te maken. Hy heeft één van de twee jongens in verband met andere moeilijkheden van de school verwyderd, terwijl de andere voor een zware repetitie het hazenpad zou heb ben gekozen en inmiddels alweer ls teruggekeerd. Nieuwe staking in Frankrijk Het niet-onderwyzend personeel van de Franse middelbare scholen heeft gisteren het werk neergelegd om loon eisen kracht bij te zetten. Deze actie maalkt deel uit van een reeks stakingen, waardoor o.m. de gas- en elektriciteitsbedrijven, de vuilophaal diensten, de watervoorziening en de posterijen zijn getroffen. Deze acties zyn een gevolg van de stijging van de kosten van het levensonderhoud. Tankauto te water: een dode Gistermiddag is een tankauto van Shell Nederland, geladen met 10 ton doordat de chauffeur plotseling moest remmen voor twee kinderen die onver wacht overstaken, bij de brug over de vijf sluizen te Vlaardingen te water ge reden. De trekker verdween in de Pol dervaart. de aanhanger bleef halverwege hangen. In de trekker bevonden zich een chauffeur en een bijrijder. De chauffeur, de heer Van Leeuwen, werd gered door twee burgers. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is vrij goed. De twee burgers waren door de kou bevangen en werden ook naar het ziekenhuis vervoerd. De bijrijder, de 27-jarige heer D. Ploeg, is er helaas niet meer in geslaagd de cabine te verlaten, zulks ondanks liet feit, ci de Vlaardingse politie agenten J. K.ule en J. P. van Nieuwen- huizen zich gekleed te water begaven en geruime tijd poogden hem te hulp te komen. Het stoffelijk overschot van de bijrijder is later opgehaald. De Franse regering heeft gisteravond een nieuwe maatregel bekendgemaakt om deze stijging te beperken. De klein- hanöelprijzen voor vlees worden met vyf j werd zelfs de gezant eenmaal aangehou- procent verminderd den. Maar men liet hem gaan. toen hij te<> zijn diplomatieke paspoort liet zien. Actie in Boedapest Tegen bezoekers van vier Westelijke legaties De politie te Boedapest heeft gisteren de gebouwen van minstens vier Weste lijke gezantschappen omsingeld en de Hongaarse bezoekers, die de gebouwen verlieten, aangehouden. ..Verscheidene tientallen" Hongaren zouden zich gis teravond nog in arrest bevinden. Een woordvoerder van de regering weigerde commentaar op deze onverwachte actie. In Westelyke diplomatieke kringen sprak men van een „onplezierige" actie, kennelijk bedoeld om bezoekers van de legaties weg te houden. Onder het Sta linistische bewind van Rakosi was zo iets meermalen voorgevallen. Naar schatting hebben gisteren ruim honderd Hongaren de Britse legatie bezocht, hoofdzakelijk om een visum aan te vragen. Sinds de opstand is een derge lijk bezoek normaal. Ook bij de andere Westerse legaties vervoegen zich dage lijks talrijke bezoekers met hetzelfde oogmerk.Het Oostenrijkse gezantschap is van plan protest tegen het ingrijpen van de politie aan te tekenen. Of de andere legaties zullen volgen is nog niet bekend. Voor het Oostenrijkse gebouw Schandelijke verwaarlozing pluimveestapel Ergerlijk en iveerzinwekkend" Drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraaf met een proeftijd van 8 jaar e enen geldboete van f. 3000 subsidiair 3 maanden hechtenis heeft de Officier van Justitie by de politierechter te Utrecht tegen een 24-jarige freule geëist wegens het onvoldoende verzorgen van pluimvee op het landgoed „Groot Draken- stein" te Lage Vuursche, gemeente Baarn. Tevens vroeg de Officier publikatie van het vonnis in een van de grote dagbladen en in een vakblad voor de Ne derlandse pluimveeteelt. INGRIJPENDE BESLISSING „BUNDES VERFASSUNGSGERICHT" Het Internationale Belasting Docu mentatie Bureau te Amsterdam bericht het volgende: In zijn zitting van 17 Januari j.l. heeft het „Bundesverfassungsgerioht" in West-Duitsland een uiterst belang rijke beslissing genomen, welke het hui dige systeem van de gezamenlijke aan slag van echtgenoten in de Inkomsten belasting in de grond aantast. Evenals In Nederland worden echtge noten voor de heffing van inkomsten belasting gezamenlijk aangeslagen, in dien zij niet duurzaam gescheiden le- van de vrouw bij dat van de man is. als ven. Door de optelling van het inkomen gevolg van het progressieve tarief, in het algemeen meer belasting verschul digd dan het geval zou zijn bij een aan slag voor ieder afzonderlijk. Deze ho gere belastingdruk acht het ..Bundes- verfassungsgericht" in strijd met de grondwet. De gezamenlijke aanslag van echtgenoten werd nietig verklaard. De Aan verdachte was ten laste gelegd, dat tengevolge van verwaarlozing een groot aantal exemplaren van de door haar aangelegde pluimveestapel in de zomer van het vorige jaar was omge komen. Van de ongeveer 6 k 7000 dieren kwamen er 3 a 4000 op hun bestemming: de slachtbank, de grote meerderheid liet door gebrek aan voldoende voedsel, wa ter, luchtverversing e.d. ontijdig het leven. Er werden verscheidene getuigen ge hoord o.a. drie deskundigen, die vrijwel unaniem verklaarden, dat de situatie op de pluimveehouderij van de freule be paald slecht was. De verdachte schreef de grote sterfte onder de dieren voornamelijk toe aan het optreden van ziekte icoxidiosui) en de natte zomer. De Officier van Justitie, mr. W. J. Kolkert, noemde het gebeuren eergerlijk en weerzinwekkend. „Deze verdaachte", aldus mr. Kolkert, „heeft deze dieren in een gril besteld en is gaan opfokkenn voor de mesterij. Toen de gril over was, heeft zij de dieren aan hun lot over gelaten. Er was geen tijd, geen personeel en geen aandacht om het pluimvee be hoorlijk te bezorgen. Men heeft ze een voudig laten kreperen," zo besloot hij. De verdediger, mr. H. P. M. Steen- Otielaag in de Sahara nog uitgestrekter dan verwacht Een dezer dagen in de Sahara ont dekte olielaag bij Edjele blijkt nog uit gestrekter dan men bij de eerste borin gen vermoedde. Er vloeit thans olie op een plaats, welke juist gelegen is buiten wat men meende, dat de noordelijke grens van de ondergrondse laag was. Bij het boren van die nieuwe put heeft men de olie op dezelfde diepte gevonden als in de andere putten van Edjele, d.w.z. op 430 meter. Er zijn op het ogenblik 10 boorgaten gereed. Een wordt reeds geëxploiteerd en levert rechtstreeks de gasolie, welke nodig is voor de diesels van de basis, zonder dat deze geraffineerd behoeft te worden. Verder zijn vijf putten gereed om te worden geëxploiteerd, zodra de produktie ervan naar een haven aan de Middellandse Zee vervoerd kan worden. Men behoeft slechts een kraan te ope nen, om de olie te laten stromen. Twee putten bleken niet produktief te zijn. Twee andere putten is men bezig te boren, waarbij ook die. waar. men zo juist olie gevonden heeft. Zo lang nog niet nauwkeurig de uit gestrektheid van het olieveld zal zijn vastgesteld, worden de boorwerkzaam- heden voortgezet. Edjele ligt op ongeveer 30 km. ten zuiden van de luchtbasis Maison Rouge. Op 100 km. ten westen daarvan zijn in het gebied van Tiguentourine vier boor gaten gemaakt. Daarvan zijn er twee mRH gereed en produktief. Bit de twee an- consequenties van dit ingrijpende arrest i dere is het boren nog niet geëindigd, zijn nog niet te overzien, aldus voor- i Een van deze laatste twee putten heeft noemd bureau. gas geproduceerd. berghe uit Utrecht, gaf toe dat de toe stand van de pluimveestapel van zijn cliënte niet bepaald rooskleurig was. Maar hij weet dit vooral aan ziekte, het slechte weer e.d. Overigens gaf hij toe, dat zijn cliënte niet voor een dergelijk bedrijf geschikt was. Niettemin achtte htj de ten laste gelegde feiten niet be wezen en mede omdat hier elke schijn van opzet ontbrak concludeerde hy tot vrijspraak. De politierechter, mr. dr. A. Kooien, zal 4 maart a.s. schriftelijk von nis wijzen. De ,,Comet-4" gisteren voor eerst in de lucht De Havilland „Cornet 4" is gisteren twee uur en een kwartier op de eerste vlucht in de lucht geweest. De chef- invlieger van de De Havilland-vliegtuii- genfabriek, John Cunningham, verklaar de na afloop, dat deze vlucht hem zeer tevreden had gesteld. Het „Cornet 4"-verkeersvliegtuig met vier straalmotoren is ontworpen en ge bouwd om de moeilijkheden, die met de „Cornet 1" zijn ondervonden te onder vangen. De romp van de „Cornet 4" is geconstrueerd aan de hand van gege vens. die werden verkregen na uitge breide proeven met rompen van „Cornet 1 "-vliegtuigen, die onder druk in water tanks zijn beproefd. De „Cornet 4" zal in de standaardklasse 60 tot 76 passagiers kunnen vervoeren, in de toeristenklasse 70 tot 92 passagiers. Verkiezing in India duurt tot 14 maart In India zijn zondag voor de tweede maal sinds de stichting van deze staat algemene verkiezingen begonnen voor de wetgevende vergaderingen in de der tien staten en voor de vijfhonderd zetels in de centrale volksvergadering. De ver kiezingen, waaraan meer dan honderd miljoen kiezers deelnemen, duren tot 14 maart. In drie kiesdistricten in de Hi- malaja. waar de wegen nu door sneeuw val onbegaanbaar zijn, wordt eind mei gestemd. Men verwacht, dat de Congrespartij van premier Nehroe haar grote meerder heid in het centrale parlement en in vrijwel alle dertien staten zal weten te behouden. Alleen in de staten Kerala en West-Bengalen wordt zij door de com munisten bedreigd. Waarnemers voor spellen echter, dat de Congrespartij in deze twee staten toch de meeste stem men op zich zal verenigen, zonder de absolute meerderheid te verkrijgen. Voordat de kiezers hun stembiljet ontvangen, wordt hun linker wijsvinger met onafwasbare inkt gemerkt om te voorkomen, dat zij twee maal hun stem zouden uitbrengen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7