l \-C.1 ImM i Maarsmanssteeg wordt voor rijverkeer afgesloten Restauratie Hooglandse Kerk wordt omvangrijker DINSDAG 26 FEBRUARI 1957 Tot op heden is de Maarsmanssteeg gesloten verklaard voor alle motorrij tuigen en verkeer met rijwielen in beide richtingen en voor bespannen wagens in de richting Breestraat, zodat het in deze steeg slechts is toegestaan te rij den met onbespannen wagens in belde richtingen en met bespannen wagens in de richting Vismarkt. Van de gelegen heid om deze steeg met bespannen wa gens te berijden maakte tot voor kort zo goed als uitsluitend Van Gend en Loos gebruik om de aldaar gevestigde bedrijven te bevoorraden. Deze onder neming heeft echter onlangs de nog in gebruik zijnde paardentractie vervan gen door motortractie. Teneinde de veiligheid van het voetgangersverkeer in deze smalle, zeer drukke winkelstraat, die de ver binding vormt tussen verschillende belangrijke winkelcentra, te bevorde ren. achten B. en W. het gewenst, dat de Maarsmanssteeg gesloten verklaard wordt voor het verkeer met alle voer tuigen. rij- en trekdieren en vee in beide richtingen, waardoor deze steeg het karakter van een voetpad ver krijgt. van 20 tot en met 25 augustus 1956 de kapperswinkels ten zuiden van deze scheidingslijn. De twee in Leiden gevestigde kappers organisaties hebben te kennen gegeven, dat zij het op prijs zullen stellen, als deze vakantieregeling, welke aan de ver wachtingen heeft beantwoord, voor de toekomst gehandhaafd blijft. Wel echter geven beide organisaties er de voorkeur aan. dat de vakantieperioden van de tweede en derde volle week van augustus naar de eerste en tweede volle week van die maand worden verschoven. B. en W. kunnen hiermede akkoord gaan. NIEUW GEBOUW VOOR VER. VAN GASBEDRIJVEN Zowel de Gasstichting als de Ver. van Exploitatie van Gasbedrijven, van welke vereniging Leiden deel uitmaakt, heeft reeds geruime tijd met ruimtegebrek en ondoelmatige huisvesting te kampen. Er zijn plannen ontworpen voor de stichting van een nieuw gebouw, dat aan redelijk te stellen eisen zal voldoen, op een terrein, gelegen aan de Kleiweg te Rijswijk. De stichtings- en inrichtings kosten, met inbegrip van de kosten van Ds. L. Kievit beroepen bij Ned. Herv. Gemeente Ds. L. Kievit, Ned. herv. predikant te Woerden, is gisteravond hier ter stede beroepen in de vacature-ds. N. Kleer maker. FILMAVOND LISSONE-LINDEMAN In de volledig bezette foyer van de Staxisgehoorzaal gaf het reisbureau Lis- sone-Lindeman gisteren een toeristische filmavond, om reislustige Nederlanders alvast een voorproefje te geven van de vakantiegeneugten, die hen de komende zomer ongetwijfeld te wachten staan. De operateurs hadden de geheel ver- nieuwe reisfilms ,X>e wonderlijke win kel" (Zuid- en Zuidoost-Europa) mee genomen en „La douce France". Na de pauze zagen we een Nederlands meisje met de Zon-express naar Nice verhui zen (voor een paar weken in een bun galow) en genieten van het d'iep-blauwe water van de Middellandse Zee. De Scandinavian Airlines System zorgde tot slot voor een keurige en kleurige rol prent over Denemarken, Zweden en Noorwegen. Met behulp van kleurendia's gaf men voor de pauze eveneens een kijkje op hetgeen Europa aan vakantiegangers heeft te bieden. f v rz-4* i f j§ Voor zover dit tot onontkoombare be zwaren leidt voor leveranciers, die veel vuldig in deze steeg moeten zijn voor het bedienen van hun clientèle, kan het College van het verbod om de steeg te berijden met onbespannen wagens waaronder ook voortgeduwde bakfietsen vallen onder bepaalde voorwaarden ontheffing verlenen. Het bovenstaande klemt te meer. nu door de wijziging in de bestrating de verhoogde stoepen zijn vervallen, zodat de voetgangers zich bij het naderen van voertuigen op meer dan twee wielen niet meer op die stoe pen veilig kunnen stellen. Door geslotenverklaring van de Maars manssteeg voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in beide richtingen wordt tevens een an dere moeilijkheid opgelost. Ingevolge het Wegenverkeersreglement is het niet toegestaan rijwielen te plaatsen op de rijbaan, wel echter op de voetpaden, waaronder ook trottoirs vallen. Ten ge volge van de hierboven genoemde wijzi ging in de bestrating zal de Maars manssteeg. tenzij door het nemen van de hiervorenbedoelde verkeersmaat regelen het karakter van een voetpad krijgt, over de gehele breedte rijbaan worden met als consequentie, dat het winkelend publiek, dat zijn fiets tegen een gevel in deze steeg plaatst, in over treding is, hetgeen gezien de praktijk in het verleden veelvuldig zal voor komen. In overeenstemming met het advies van de Verkeerscommissie geven B en W. de raad in overweging in boven staande geest een besluit te nemen. EENRICHTINGSVERKEER LAMMENSCHANSWEG Nu binnenkort de weg (Filosofenpad). die in het verlengde van de Kamerlingh Onneslaan de verbinding zal vormen tussen deze laan en de Zoeterwoudse Singel, voor het verkeer opengesteld zal worden, wensen B en W op de Lammen- schansweg, voor zover gelegen tussen de Zoeterwoudse Singel en de Koninginne- laan, het Philosofenpad en de Kamer lingh Onneslaan. voor zover gelegen tus sen de Lorentzkade en de Zeemanlaan, éénrichtingsverkeer in te voeren. BESCHERMDE VOETGANGERS- OVERSTEEKPLAATSEN Bij K B. van 17 mei 1956. houdende wijziging van het Wegenverkeersregle ment. zijn voetgangersoversteekplaatsen ingesteld, waarop de voetganger een ze kere bescherming heeft. Naar B en W is medegedeeld, ligt het in de bedoeling dit K B' op 1 mei a.s. in werking te doen treden. Deze ..beschermde" oversteekplaatsen zullen, behalve door het gebruikelijke ze bra-patroon. waarvan de constructie en afmetingen thans in het K B. zijn vast gelegd. worden gekenmerkt door oranje knipperbollen op zwart-wit geringde pa len. Naar de mening van B en W. komen voorshands de volgende oversteekplaat sen voor bescherming als hiervoor be- doeli in aanmerking: 1. Rijnsburgerweg ten noorden van het viaduct; 2. Sta tionsplein. bij de uit- en ingang van het stationsgebouw; 3. Prinsessekade. nabij rle Haarlemmerstraat; 4. Levendaal. na bij de Korevaarstraat en 5. Levendaal, nabij de Kraaierstraat. Wanneer met deze oversteekplaatsen ervaring is opgedaan, zal het kollege overwegen, of er aanleiding is aan het aantal .eschermde" oversteekplaatsen uitbreiding Je geven. D? aan dp thans te treffen voorzie- r.m en v rbonden kosten zullen f. 10.700 bedragen. VAKANTIEREGELING VOOR KAPPERS Bij besluit van 7 mei 1956 heeft de raad, zoals bekend, een vakantieregeling oor de kappersbedrijven vastgesteld. In gevolge deze regeling, welke bij wijze an proef alleen voor het jaar 1956 gold. moesten gedurende het tijdvak van 13 tot pit met 18 augustus 1956 de kappers- bedrijven ten noorden van de schei dingslijn. gevormd door de waterwegen de Rijn het Galgewater, de Rijn. de Oude Rijn. de Haven en de Oude Rijn. gesloten aijn en gedurende het tijdvak aankoop van de grond, zijn voorlopig geraamd op f. 2.325.000. Voor de bestrij ding van deze bouwkosten is een eigen kapitaal beschikbaar van f. 325.000, zo dat voor de financiering van het res tant een bedrag van plm. f. 2.000.000 zal moeten worden geleend. Een mogelijke geldgever zal evenwel slechts bereid zijn dit bedrag ter leen te verstrekken, indien de betaling van de rente en aflossing van detl ening door één of meer ge meenten wordt gegarandeerd. De VEG heeft daarom aan een aohttal gemeenten, waaronder de gemeente Lei den. verzocht zich garant te willen stel len, waarbij elke gemeente 1 8 gedeelte van de rente en aflossing zou garande ren. Aan het verlenen van een dergelijke garantie is nagenoeg geen risico verbon den. Alle gemeenten waaraan de garantie werd gevraagd, hebben zich bereid ver klaard aan de garantie deel te nemen. B. en W. menen. dat. gezien de door de VEG nagestreefde doeleinden, ook de gemeente Leiden zich niet aan het ver lenen van deze garantie mag onttrek ken. VERHURING VOLKSTUINCOMPLEX B. en W. stellen de raad voor: a. te verhuren over het tijdvak van 1 januari 1956 tot 15 mei 1956 het oude complex volkstuinen aan de Leidse Bond van volkstuindersverenigingen. tegen een huurprijs van f. 820.91. berekend naar f. 0.02 per m2 per jaar voor 10.94.55 ha; b. teverhuren over het tijdvak van 15 mei 1956 tot 1 januari 1957 het voorlo pige complex volkstuinen .Leiden-noord' aan genoemde Bond. tegen een huur prijs van f. 6.009.65. berekend naar f. 0.05 per m2 per jaar voor 19.23.09 ha; c. te verhuren, gerekend met ingang van 1 januari 1957 voor de tijd van tien ja ren. behoudens verlenging, aan genoem de Bond het complex volktstuinen ..Lei- den-noord", groot 19.23.09 ha. tegen een huurprijs van f. 0.05 per m2 per jaar. alzo in totaal voor f. 9.615.45; d. de schuld van de inmiddels opgeheven en in de nieuwe volkstuindersvereniging „Ons Buiten" opgenomen vereniging „Het Noorden", per 1 januari 1956 pro resto groot f. 1.742.03. kwijt te schelden; Gisteren is men gereed gekomen met de nieuwe bestrating van het wegdek van de Maarsmanssteeg waarin thans tal van figuren (zie foto) zijn aangebracht. Het verwij deren van de verhoogde stoepen houdt tevens een grote verbetering in. (Foto L D./Van Vliet) e. een krediet van f. 3878 beschikbaar te stellen wegens vergoeding van schade, welke door noodzakelijke verplaatsing van tuinhuisjes en door het verloren gaan van vruchtbomen is ontstaan voor verschillende leden van de vier samen werkende volkstuindersverenigingen. op genomen in de nieuwe vereniging „Ons Buiten' ONDERWIJSSECTOR. In de onderwijssector zullen as. maandagmiddag de volgende voorstellen aan de orde worden gesteld: het bren gen van een wijziging in de verordening tot regeling van de heffing van school geld voor het openbaar kleuteronder wijs; aan het bestuur van de Mytyl- stichting voor Leiden en Omstreken, al hier, ten behoeve van zijn school voor lichamelijk gebrekkige kinderen, voor het tweede halfjaar van 1956 een voor schot te verlenen op de vergoeding, als bedoeld in artikel 34 van het Besluit buitengewoon lager onderwijs 1949. tot een bedrag van 28 X .321.43 f9.000.04; aan het bestuur van de Gereformeerde Schoolvereniging, te Leiden, medewer king te verlenen voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van de te vormen parallel 5de klasse aan de school voor gewoon lager onderwijs, gelegen aan de Asserstr. 20; aan R. A. Keyzer, alhier, ingaande 6 februari 1956 en tot wederopzeggens te vergoeden de ver voerskosten (f.3 per week) per tram, verbonden aan het bezoeken van de openbare school voor slechthorenden, te 's-Gravenhage, door zijn dochtertje The- resia C. H.; het verzoek van J. Singe- ling te Leiden, om een tegemoetkoming uit de gemeentekas in de kosten van vervoer van zijn zoon Jan naar de christelijke school voor buitengewoon Geen subsidie aan Humanistisch Thuisfront? Geen eenstemmigheid in College van B. en W. In handen van B. en W. was om pre advies gesteld verzoeken van de Stioh- ting Militaire Tehuizen van het Hu manistisch Thuisfront om subsidie ten behoeve van haar militaire tehuizen. Naar aanleiding daarvan delen B. en W. de raad het volgende mede: naar de mening van het college behoort de zorg voor een gepaste ontspanning van zich onder de wapenen bevindende dienst plichtigen principieel tot de taak van het R(jk. Uitgaande van dit principe is er naar het oordeel van B. en W. der halve voor de gemeente geen reden om zioh met die zorg in te laten, hetgeen I zou meebrengen, dat de bovenaange haalde verzoeken niet voor inwilliging In aanmerking komen. Zou men B. en W. tegenwerpen, dat het college dit standpunt niet conse quent heeft gehandhaafd, omdat het indertijd heeft voorgesteld ten behoeve van de militaire tehuizen in deze ge meente subsidie te verlenen gelijk be kend subsidieert de gemeente twee mi litaire tehuizen met een bedrag van f. 500.per jaar dan zouden zij daar tegenover willen stellen, dat bij het doen van deze voorstellen niet de gedachte heeft voorgezeten, dat het op de weg der gemeente ligt om de taak van het Rijk ten deze gedeeltelijk over te ne men. doch deze, dat de gemeente belang bij de aanwezigheid van deze tehuizen heeft, aangezien zi1 in de gemeente ge legerde militairen de gelegenheid bieden tot een zinvolle tijdpassering, hetgeen de openbare orde en rust in de ge meente ten goede kan komen. Met betrekking tot de gevolgtrekking uit het bovenweergegeven bestaat bij het college geen eenstemmigheid. De.kleinst mogelijke meerderheid van het college is van oordeel, dat het bo venstaande medebrengt, dat alleen sub sidie uit de gemeentekas wordt verleend ten behoeve van hier ter stede opge richte militaire tehuizen. De grootst mogelijke minderheid van het college is van mening, diat het voorgaande niet behoeft uit te sluiten, dat aan een landelijke instelling, hoewel zij hier ter stede geen militair tehuis exploiteert, een bescheiden subsidie wordt verleend, als blijk van waardering voor het werk ten behoeve van de dienstplichtigen, waarvan ook ingezete nen van deze gemeente kunnen profi teren. Dit subsidie zou zij bepaald wil len zien op een bedrag van b.v. f. 100 per jaar. waaruit het karakter van het 'subsidie als een uiting van waardering voor het werk der instelling blijkt. Deze aangelegenheid heeft tweemaal een onderwerp van beraadslaging uitge maakt in de commissie voor de Sociale Zaken. Uit de adviezen blijkt, dat de grootst mogelijke meerderheid van deze com missie van oordeel is, dat hier alleen een taak voor het Rijk ligt en dat slechts een subsidie van gemeentewege verant woord is ten behoeve van in deze ge meente gevestigde militaire tehuizen. De kleinst mogelijke minderheid van de commissie neemt het standpunt in, dat ook door de minderheid van het col- leee wordt verdedigd. Op grond van een en ander geven B. en W. de raad in overweging de ver zoeken van de Stiet ting Militaire Te huizen van het Humanistisch Thuisfront om suibsidie ten behoeve van haar mili taire tehuizen ei te wijzen. Teraardebestelling H. Jonkman LERAAR CHR, KWEEKSCHOOL Gistermiddag vond onder grote be langstelling, vooral uit onderwijskrin gen, op de „Oosterbegraafplaats" te Am sterdam de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer H. Jonkman uit Den Haag, leraar aan de Chr. Kweekschool alhier. Als eerste spreker trad in de aula naar voren de directeur van de Chr. Kweekschool, mr. dr. K. de Vries, die namens de leraren en leerlingen woor den van troost en bemoediging tot de familie richtte. De directeur zei dat de heer Jonkman in de school een graag geziene leraar was. Vooral ook als bezoeker op de leer scholen, die aan de Kweekschool ver bonden zijn. Hfj was een goede opvoe der. mede door zijn kennis die hij in de Oost en West verworven had. Zijn werk deed hij altijd met hart en ziel en met de grootste accuratesse. De directeur, noemde hem een dynamische persoon lijkheid en een voorbeeld van plichtsbe trachting en liefde voor de medemens. We zijn echter ook met dankbaarheid vervuld, aldus spreker. De heer Jonk man wist dat God zijn Schepper was, we moeten Gode dankbaar zijn dat wij in hem zo'n discipel mochten ontvangen. Na enige woorden van troost tot de nabestaanden door de heer Hildering en een afgevaardigde van het onderwijs in Suriname, zongen de talrijke kweke lingen die per bus naar de begraafplaats gekomen waren o.l.v. de heef C. Hane- graaf Gez. 122. „Voor alle heiligen, rus ten na hun werk, die U beleden, in vertrouwen sterk danken w*U Jezus, met uw ganse kerk", e.v. De organist speelde hierna: „Wat de toekomst brengen moge" waarna het stoffelijk overschot uitgedragen werd. Aan het graf las ds. C. v. d. Weele, chr. geref. predikant alhier de geloofs belijdenis en bad het Onze Vader. Een familielid sprak een kort dankwoord. MUZIEKAVOND VER. VAN GEREPATRIËERDEN De onder auspiciën van de Ver. van Gerepatrieerden in Leiden en omgeving gehouden muziekavond stond in het teken van het dier. Begonnen werd met twee Nederlandse composities „De kre kel en de mier" (naar de bekende fabel van La Fontaine) van Hendrika van Tussenbroek. „Vrijheid" van Rich. Hol, de leermeester van Hendr. v. Tus- sehenbroek. verlevendigde even de her innering aan deze voorvechter voor de Nederlandse taal in de zangkunst. Nadat o.a. van Grieg „Ein Schwan". Brahms' „Salamander" en „Marien- würmchen" van Schumann gezongen waren, werden de moderne diërcompo- sities van Poulene aan de talrijke aan wezigen voorgesteld. Een kleine uitleg by deze muziek deed het geheel 'beter tot zijn recht komen. Vooral „Le Dro- medaire" en „La Carpe" waren zeer mooi. Brothiewitz componeerde het geestige „Die Frau und die Katze". Met het vrolijke en melodieuze „Le Papilion et la Fleur" van Fauré werd het dier in de zangmuziek besloten. Diverse dieren in de poëzie kwamen toen aan de beurt in bonte verschei denheid. „De leeuw" van de School meester. „Het. Ezeltje" van Vasalls, een stekelvarkentje van Annie Schmidt, een garnaal van Daan Zonderland, het ver haal van de vredes- en vechtmieren uit .De kleine Johannes" van Fr. v. Eeden. Tot slot het geestige „Kleine muisjes hebben kleine wensjes. Beschuitjes met gestampte mensjes". Als piano-composities waren gekozen Debussv „Jumbo's hulleby. St. Saëns". ,Le Cygne" en de minutenwals van Cho pin. die hij speciaal componeerde voor het hondje van George Sandt. De zang werd verzorgd door Liesbeth Deeleman. de poëzie en pianosoli door Trees de Bruin. Mevr. de Wolff accompagneerde de zang weer en was kennelijk op goede voet met alle dieren, ook de moderne. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. examen Socio logie de heer F. O. G. Kho (Leiden). lager onderwys te Alphen aan den Rijn, af te wyzen; aangezien in de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onder wijs twee vacatures zijn ontstaan, n.l. door het overlijden van prof. dr. J. Haantjes en het nemen van ontslag door mevr. mr. Th. C. W. van Roijen—Gra- tama, heeft de Commissie de volgende aanbevelingen ingezonden: a. vacature prof. dr. J. Haantjes: 1. prof. dr. H. C. van der Hulst, Oegstgeest; 2. mevr. W. H. 's JacobVaillant, Oegstgeest en b. vacature mevr. mr. Th. C. W. van RoijenGratama: 1. mevr. J. W. Voge lenzangSmit, Leiden; 2. mev. J. Dan- tuma—Van der Veer, Oegstgeest. NOG GEEN NIEUWE VEEMARKT. Aangezien aangenomen mag worden, dat vóór 1 mei 1958 ter plaatse nog niet met de werkzaamheden voor een nieuwe veemarkt is begonnen, stellen B. en W. de raad voor om de huur overeenkomst van de woning Groen- oord" (Haarlemmerweg 49) met één jaar (tot uiterlijk 30 april 1958) te verlengen. Voorts komen de volgende voorstellen in deze zitting aan de orde: in het be lang van de volkshuisvesting aan te ko pen het perceel Weverstraat 16 (f.550); het vaststellen van een verordening t.a.v. de aanwijzing van niet-landbouw- gronden en de verkoop van een strook grond aan de N.V. Nationaal Grondbe zit, gelegen op de hoek van de 5-Mei- laan en het 5-Meiplein. INTERPELLATIE J. v. ITERSON en J. H. SCHULLER Na afhandeling van de voorstellen zal de heer J van Iterson een interpellatie houden over de vertraging van de ople vering van de Marebrug en de heer J. H. Schtiller inzake de promoties van het gemeen tepersoneel BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johanna Elisabeth Maria, dT van G. A. Montanus en J. M. Schrijvers; Robert Ma ria. zn van P. van Tongeren en M. J. C. Bakker; Johannes Cornells Hendrlcus, zm van A. van den Berg en C. W. Hudbers; Hendrlca Cornelia, dr van J. Boer en H. C. van Duiven bode; Erik, zn van W den Hartog en M. Schaft; Antonia Johanna Petronella, dr van J. A. de Kaas en J. J. Nieuwen burg; Leonardus Maria, zn van A. FUppo en M. Th. Roodakker; Wllhelmlna tdina M., dr van P. N. de Groot en J. A. en M. J. van Bohemen; Hendrik, zn van J. Stikkelorum en J. Verstraten. GETROUWD A. de Wolf en E. B. Ouwereloot; B. H. J. Hederlk en E. C. G. de Groot. OVERLEDEN J. Kalkhoven. 67 Jaar. man; M. C. Zaal berg, 78 Jaar, weduwe van H. A. Weeber; G J. F. de Rooy. 73 Jaar, man; F. H. Gaas tra, 18 Jaar, zn; H. J Valk, 82 Jaar, on- Jehuwde vrouw; H Th. G. de Lange, 24 aar, zn; A. J .A. M. van Veldhuizen, 9 Jaar an; J. C. de Gainst, 77 Jaar, weduwe van: i. van Ruiten. Nog vele gebreken ontdekt In 1954 heeft de Leidse raad. zoals bekend, besloten aan het College van Kerkvoogden der Hervormde Gemeente aanvangende met het jaar 1955. gedu rende vier achtereenvolgende jaren een bijdrage te verlenen van 15 van de in elk Jaar te verwerken som ten be hoeve van de restauratie van de Hoog landse Kerk. zulks tot een maximum bijdrage van f27.500.— per jaar. Blijkens de toen bij de stukken over gelegde door de minister van O.. K. en W. goedgekeurde begroting werden de kosten der restauratiewerken geraamd op f727.516.76. Hoewel B. en W. in voor uitzicht hadden gesteld, dat dit bedrag zal worden overschreden, ih verband met ingetreden verhogingen van mate- riaalprijzen en lonen, is bovendien ge bleken. dat meer werken moeten wor den uitgevoerd dan in de begroting wa ren opgenomen. De gevels der lichtbeuken verkeren in een slechte toestand, de bronzen brugstaven in de ramen moeten wor den vernieuwd, het plafond boven het schip vereist herstelling, het grootste gedeelte van de plafondbeschieting in het koor, in het noorder- en in het zuiderdwarsschip is totaal vermolmd en door houtparasieten aangetast, de vieringtoren is aan de spits volkomen vergaan, de elektrische bedrading en kabels moeten worden vernieuwd en een gedeeltelijk nieuwe verlichtings installatie moet worden aangebracht, terwijl o.m. diverse metselwerken moeten worden uitgevoerd. De uitvoering van vele dezer werken vordert hoge uitgaven vanwege de grote hoogte en de uitgebreide oppervlakte, hetgeen het plaatsen van kostbare stei gers vereist. Een en ander maakte het noodzakelijk een aanvullende begroting samen te stellen, tengevolge waarvan de totale kosten der restauratie worden ge raamd op f 1.806 882.43. De mogelijkheid bestaat, dat het noodzakelijk kan blijken nog een tweede aanvullende begroting op te stellen, omdat de toestand van ver schillende muren en kolommen nader moet worden onderzocht. De minister van OK. en W. wijst er ten overvloede op, dat deze begroting geen beeld geeft van de totale kosten van de volledige restauratie. Eerst over enige jaren zal voor de eindafwerklng van het kerkgebouw een begroting kun nen worden opgesteld, die o.m. zal be vatten het bepleisteren van de wanden en het herstel van het antieke meubilair. De minister verklaarde zich bereid de toegezegde rijkssubsidie te verlagen tot 65 van de te verwerken bedragen en bepaalde het maximum op 65 van f 1.806 882.43 is f 1.174.474.—De minis ter heeft zich tevens verenigd met een declaratie, groot f8.551.23, voor voorbe reidend werk, waarvan een afschrift bij de stukken is gevoegd, en in dat bedrag eveneens een subsidie van 65 toege kend. Het College van Kerkvoogden heeft het College verzocht te bevorderen, dat de gemeentelijke subsidie in de restau ratiekosten wordt verhoogd tot 15 van f 1.806.882 43 of rond f 271.500.— en dat ook een bijdrage van 15 wordt verleend is het bedrag van f 8.551.23. dat is f 1 282.68. wegens kosten van voorbe reidend werk. Tegen inwilliging van het verzoek be staat bij het College geen bezwaar. Over de jaren 1955'1956 is uitbetaald een bedrag van f55 000—. In verband met het vorenstaande verdient het aan beveling. dat het restant der subsidie of maximaal f216.500.aldus wordt beschikbaar gesteld: over 1957. f83.200, over 1958: f45.300 en over elk der ja ren 1959 en 1960: f44.000 OEGSTGEEST DS. J. FABER BEDANKT Ds. J. Faber, te Deventer, heeft be dankt voor het beroep dat op hem was uitgebracht door de gemeente van de Geref. Kerk (art. 31) te Valkenburg- Oegstgeest C. Schout overleden In de ouderdom van 63 jaar is over leden de heer C. Schout, oprichter en vele jaren directeur van de Leidse Nachtveiligheidsdienst. De heer Schout, die in het geref. kerkelijk en het Leidse verenigingsleven een bekende figuur was was indertijd voorzitter van de Leidse Chr. Middenstandsbond en de Leidse Middenstandscentrale en maakte geruime tyd deel uit van het bestuur van de Chr. Oranjevereniging. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot vindt donderdagmiddag om 315 u. plaats op het kerkhof aan de Hoogmadeseweg te Leiderdorp. CORRESPONDENTIE J. T. te L. Wij hebben uw klacht ter ke.mis gebracht van de voorzitter der bedoelde commissie, die zich met u in verbinding zal stellen. Publikatie van uw schrijven zou evenwel grote schade kunnen toebrengen aan het doel waar mede u zegt te sympathiseren. Koninklijk Paar naar de Ruyterherdenking Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn voornemens de plechtige herdenking van de 350ste geboortedag van Michiel Adriaensz de Ruyter in de St. Jacobs- kerk te Vlissingen op vrijdag 22 maart a.s. bij te wonen. BEURSOVERZICHT Unilever vast Amsterdam, 26 februari De favoriet van de beurs was vandaag ongetwijfeld Unilever. Er zyn verschei dene factoren die hieraan meewerken, n.l. de geruchten, dat de te verwachten Jaarcyfers van het concern een 20% hogere winst dan 1955 zullen te zien geven. Hiertoe zal ongetwyfeld het be drijf in New York bijdragen, want het is algemeen bekend, dat aldaar momen teel met winst gewerkt wordt. Ook is Unilever een herkapitalisatie-kandidaat. Alles bij elkaar dus goede factoren die het publiek tot aankopen hebben doen besluiten. Dit was ook vandaag het ge valWeliswaar kon de hoge koers van 356 in de morgenuren niet by de ope ning worden bereikt, maar toch opende het fonds 3 punten hoger op 354, waar na nog 1 punt kon worden by gevoegd. Philips moest de winst van gister weer geheel prijsgeven en kwam daar zelfs nog fractioneel onder met een koers van 243. Aku iets lager op 200. Kon. OUe, gisteren zeer vast op grote aankopen van Parijs, was vandaag goed- pryshoudend op f. 167,70. Er was wat middenkoersaanbod, dat door de arbi trage werd opgenomen voor Parijse re kening. De handel was vandaag in Kon. Olie belangrijk minder dan gisteren. De Scheepvaarten zyn eerder aange boden: vrijwel over de gehele linie 1— 2% lager met kleine omzetten. Amster dam Rubber pryöhoudend, 77%. Na de forse rijzing van gisteren waren van daag de Staatsfondsen iets in reactie zonder dat daarvoor bijzondere redenen aanwezig waren. De Staffellening 89% (89%). Overige leningen min 1/8%. Hoogovens werden geadviseerd op 300 (orw.). NV Spanjaard adviesprils 91 en de 5 converteerbare obligaties Phi lips 112Y4 advies. WISSELKOERSEN Amsterdam, 26 februari Londen 10.67V4—10.673/4, New York 3.823/4—3 83, Montreal 3-99H—390H. Parijs 1.0815— 1 0825, Brussel 7.57%—7 58%. Frankfurt 90.83—90.88, Zürich 8653%—86.98%, ZU- rich (vr. francs) 85.22%89.27%, Stock holm 73 55—73 60. Kopenhagen 54 96%— 55 01%. Oslo 53 35—53 40, Milaan 60 62% —60 67%, Wenen 14 65V4—14 66%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 26 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 92 92% Grootboek obl. 3% 8383 Ned. *51 3% 93 B 92% Ned. '53 3% 92% 91% Ned. '56 3% 92% 92 Ned. '48 3% 85A 85% Ned. '54 3% 87% 87% Ned. '55 I 3% 87% 87% Ned. '55 II 3% 87% 87% Ned. '47 3% (3) 88 8SU Ned. '37 3 86% 86% Dollarlng '47 3 93% 93% Investeringscert. 3 92iV 92A Ned. 62-64 3 92% 92% Cert. NWS 69% L 69 L Indië '37 A 3 88% 88% Grootboek '46 3 85% ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B 44% 43% Nat. Handelsbank 105 ioqh Ned. Handelsmij. 167% 167 A'dam Rubber 77% 77 u Deli Mijen (Ver.) 92% 92% H V.A 90 R8 Java Cult. 57% Senembab 69 59 AKU200 200% Berkei's Patent (v.) 169 Calvé Delft cert. 293 295 Kon Pap v Gelder {95 194 Hoogovens cert300 302 Mill Ier en Co. N B 305 307% Ned Kabelfabr268 270 Philips 245% 242% Philips pref147% 148 Unilever 350 354% Wilton Pevenoord 218 318% Blllton 2de r 215 317 Dordtse Olie eew. 833' 833% Kon Olie (1 20.—) 16670 16760 Idem (50 a t 20.—) 167 20 167 75 Vorstenlanden 2000 1973 Holl. Amerikalljn 181% 179% Java China Paket 1&5 184 Kon N. Stoomb. 165% 164% KP.M156 156 Ned. Stoomv Mij. 200 199% v Ommeren cert. 281% 279% Kon Rott. Lloyd 175% 174 Ned Scheepv Unie 165% 163% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 91A 91% Den Haag 1937 1 3 93 Lelden 1947 91% R'dam '57 I-IH 3% 91% Inrustr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98% 97% Premieleningen A'dam '33 3 104 A'dam '51 2% 102 101 A'dam 56 I 2% 98% 97% A'dam '56 n 2% 108% 108% Eindhoven '54 2% 91% 90% Enschede '54 2% 92% 91% Den Haag '52 I 2% 106% 104 idem n 2% 102% 103% R'dam '52 I 2% 103 101 idem II 2% 105% 106 Utrecht '52 2% 98% 99% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Amst. Bank 209 209% H B U eert204 205 Rott. Bank 174% 174 Twentsche Bank 175 178 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 233% Borneo Sum. H Mij. 74 71 Ned G en Sp. fabr. 197% 197% Kon Ned Grofsm. 111% 111 Internatio 95 94 Rott Droogdok My 575 576 Tieleman en Dros Ned My Walv.vrt. 60% 68 Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 18 18% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 32% 32% Intern Nickel 101% 101% Anaconda 60 iV 59)1 Bethlehem Steel 174 174% Cities Service 61% 62% General Motors 40 38 iV Kennecott 107% 107% Republic Steel 50% 51 Shell Oil 79% 79% Union Pacific 28 Un StatP? Steel 61% 61 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VR. 25/2 Edelmet. Kon. AA 63 63 Pref. w a idem 66% 66% Electrolas B 318 Holl Oonnrructle 387 Ing our v Bonwnyv Int Kunstst Ind 43 Leirt«che Wn|«pinn 279% 280 Sik kens Lak B 425 425 Ver Touwfabrieken 159 Wernink's Betonm 83 84% Van Wijk Textiel 7%0B 70y*B

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5