Mr. Schuermami weerlegt in de UNO Indonesiës eisen inzake N.-Giiinea Mol lel tracht vriendschapshanden met Amerika nauwer aan te halen WEERBERICHT Kredieten om lege schatkist te vullen - Washington ivil graag tvat over Algerije vernemen Het volk steunt mijn conceptie Commissie van goede diensten Nieuwe hoop in Washington Baden-Powellherdenking in de Utrechtse Domkerk 95ste jaargang MAANDAG 25 FEBRUARI 1957 No. 29071 LEIDSCH DAGBLAD Directeuri J. W. Henny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.— per kwartaal; f. 2.35 per maand: f. 0.55 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie: 21507 FRANSE PREMIER IN WASHINGTON (Van onze Parijse correspondent) Gisteren is de Franse premier Guy Mollet, vergezeld van zijn minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau en een drietal advi seurs, naar Washington vertrokken, waar hij besprekingen met zijn Amerikaanse collega's gaat voeren. De Franse staatslieden zullen ook nog een bezoek brengen aan Canada en ze worden 4 maart a.s. weer in Parijs terugverwacht. De agenda, welke de Franse ministers met president Eisenhower en zijn medewerkers willen bespreken, omvat als voornaamste officiële punten de militaire verdediging van Europa en de politieke toestand in het Midden-Oosten. De Amerikaanse regering zal nu ook direct uit Franse mond worden ingelicht over de perspectieven, die de Europese eenheidsmarkt voor een nauwere samenwerking met Afrika opent en met grote nadruk zal worden uitgesproken, dat Frankrijk iedere ver mindering van de Amerikaanse troepen in Europa als een onmiddellijke bedreiging voor zijn veiligheid beschouwt. „Niet als bedelaar naar de Ver. Stateu" Mollet heeft de Amerikaanse cor respondent in Parijs meegedeeld dat economische en financiële kwesties niet op zijn agenda zullen prijken want, zo zei hij, ik bezoek Uio land niet als bedelaar. Die fijngevoelig heid van de Franse premier betekent echter vermoedelijk toch niet, dat die kwesties inderdaad ook onbe sproken zullen blijven. Achter de schermen, en zelfs aan de conferen tietafel zal, zo gelooft men in Parijs, ongetwijfeld de wenselijkheid wor den geopperd var Amerikaanse kre dieten. ivaar de minister van Finan ciën, Ramadier, om zit te springen want de schatkist is er zelden zo triest aan toe geweest als op dit ogenblik. De kredieten zouden dan de vorm kunnen aannemen van Amerikaanse betalingen aan de Franse oorlogsindustrie voor mate riaal voor het Amerikaanse leger dat in Europa is gestationeerd. Er is echter weinig of niets bekend over eventuele bereidwilligheid van Amerikaanse ministers, en vooral van het Congres, om deze zogenaamde off shore-bestellingen in ere te herstellen. Een andere kwestie, die evenmin offi cieel, maar wel officieus, ter sprake zal komen, betreft de toestand in Algerije, de vooruitzichten op een wapenstilstand helder voor ogen staat is in Parijs nog altijd niet bij: der duidelijk. Er zullen daar vrije verkiezingen worden gehou den binnen de drie maanden die op de wapenstilstand volgen. Maar indien dan. zoals valt te vrezen, de nationalisten een klinkende overwinning zouden boeken, dan zullen un eisen tot onafhankelijk heid zeker opnieuw worden gesteld. En hoe de Fransen aan deze vicieuze cirkel kunnen ontkomen heeft tot dusver nog niemand verteld. Binnenlands belang. De ontwikkeling van de Amerikaans- Israëlische relaties zal ongetwijfeld op het tapijt komen als de hele toestand in het Midden-Oosten onder de loep wordt genomen. Parijs, staat, evenals Londen, in deze controverse achter Israël en het is niet aan te nemen, dat de Franse mi nisters op dit punt overstag zullen gaan. Daarentegen heeft men hier wel de indruk, dat de naweeën over het Egyp tische conflict nu geleden zijn. tenmin ste op het diplomatieke plan. Washing ton heeft nu zelf genoeg te stellen met Nasser om de oude grieven over het Frans-Engelse gedrag jegens de Egyp tische dictator niet nog eens op te ra kelen! en de instelling van een nieuw politiek statuut in dat land. Weliswaar hebben de Ver. Naties de Fransen vrijgelaten zelf een oplossing te vinden voor dit probleem, dat Parijs als een binnen landse aangelegenheid wil zien, doch in feite is deze kwestie nu toch wel geïnter nationaliseerd. Want minister Pineau heeft zich verbonden de oorlog zo snel mogelijk te „liquideren" en Washington zal dus zeker wel eens willen weten wel ke wegen de Franse regering nu verder denkt te bewandelen om dit doel te be reiken. Doch in hoeverre de Franse staatslie den een antwoord op deze vraag zelf Ofschoon er in Washington dus in het bijzonder wel internationale kwesties zullen worden besproken, moet men de reis van de Franse ministers toch zeker vooral als een operatie beschouwen van groot binnenlands-politiek gewicht. Wanneer Mollet niet met lege handen terug behoeft te keren, dan zal zijn po sitie in Parijs aanzienlijk sterker zijn geworden. Met het fiat van Washington voor zijn oplossing van het Algerijnse probleem, een oplossing die dan mis schien eindelijk zal worden onthuld, hoopt hij in de toekomst alle aanvallen van het parlement te kunnen weerstaan. inging op de betekenis van het „spel van verkennen voor de maatschappij". Als complete mogelijkheid zag hij o.m. dat de padvindersbeweging en de ^B.B. nader tot elkaar komen. Hij her innerde in dit verband aan het aan bod dat de leiding van de padvinders beweging in 1953 gedaan heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken. Een aanbod, aldus mr. Klaasesz, dat door de minister werd aanvaard. De door het ministerie van Binnen landse Zaken hierna verzonden circu laire aan de gemeentebesturen, heeft, volgens hem, nooit enig effect gehad. De voorzitster van de Nationale Pad- vindstersraad, mej. mr. B. C. M. J. Twaalfhoven, sprak een slotwoord. Direct hierna vertrok de Koningin naar het Utrechtse stadhuis. De route, die afgezet was door welpen, padvind- sters en padvinders, legde de vorstin te voet af. In het Utrechtse stadhuis ge bruikte de landsvrouwe met een groot aantal genodigden de thee. Burgemeester C. J. A. de Ranitz ver welkomde hier de Movavedo en sprak er zijn vreugde over uit dat zij temidden van de Nederlandse padvinderij de her denking van Baden-Powell heeft willen bijwonen. Aan het slot van het ontvangst in het stadhuis werd burgemeester C. J. A. de Ranitz, onderscheiden met de gouden Jacobsstaf, wegens zijn bijzondere ver diensten als ere-voorzitter van de pad vinderij te Utrecht. Soekarno verklaart: Amerikaanse bladen waarschuwen tegen het groeiende communistische gevaar President Soekarno heeft gisteren te Djakarta verklaard, dat het volk, en niet de partijleiders moeten uitmaken of zijn conceptie tot red ding van de natie, gepaard met deelneming van de communisten in een nieuw Kabinet, aanvaardbaar is. In een toespraak vanaf de trappen van zijn paleis tot een juichende mensenmenigte van 10.000 personen, die volle steun gaf aan en onmiddellijke doorvoering van dit plan eiste, zeide Soekarno: „Ik weet thans, dat de meerderheid van het volk mijn conceptie steunt". Op tal van muren en winkelruiten in Djakarta waren gisteren met één meter hoge letters leuzen geschilderd, waarin onmiddellijke invoeiüng van Soekarno's plannen werd geëist. Tal van auto's wer den door mensenmenigten aangehouden, die soortgelijke leuzen op de voorruiten plakten. Ook in andere steden op Java werden massa-bijeenkomsten tot steun aan Soekarno's conceptie gehouden. De „New York Times" schrijft: „President Soekarno's voorstellen voor een regering in „nieuwe stijl" in Indonesië, zijn verre van geruststel lend. Dat hij meent dat iets gedaan moet worden is gemakkelijk te begrij pen. Maar wat wordt voorgesteld zet enige vorm van waarachtige politieke oppositie opzij. Het idee van alle par tijen in de regering op te nemen en hun via een opperste raad te vertel len wat zij wel en wat zij niet kun nen doen, offert niet alleen eerlijke oppositie op, maar ook een echt rege ren, met toesteming van hen die ge regeerd worden. Even onheilspellend is de vasthou dendheid van president Soekarno dat omdat de communisten zes miljoen stem men hebben behaald in de jongste ver kiezingen. zij vertegenwoordigd moeten worden aan de top in de regering. Of president Soekarno weet niet, of nij is niet bereid te geloven dat de commu nistische beweging in Indonesië, zoals overal, niet zo maar een rechtmatige politieke partij is, doch een belangrijk segment van een internationale samen zwering tegen de vrijheid van Indonesië". De Herald Tribune schrijft dat Indo nesië waarschijnlijk overgenomen zal worden door de communisten indien Soekarno's voorstellen inzake rege ringswijzigingen worden aangenomen. Het blad zegt o.a., dat men kan sym pathiseren met Soekarno's wens naar een sterke centrale regering en zijn mening dat een democratie in Westerse stijl niet het juiste systeem voor Indo nesië is. Hier wordt aan toegevoegd: ..Doch hij dient zich te realiseren dat de opneming van communisten in een regering een véél groter gevaar voor Indonesiscne eenheid vertegenwoordigt dan enig ander gevaar dat het land thans bedreigtDe recente geschie denis toont maar al te duidelijk dat de aanwezigheid van communisten in de regering van een niet-communistische staat het voorspel is van volledige com munistische controle in die staat. En indien te zelfder tijd democratische oppositie wordt uitgeschakeld, dan wordt het de communistische controle des te gemakkelijker gemaakt Gelukkig -*ijn er sterke anti-com munistische partijen in het Indonesi sche parlement. Afgewacht moet wor den hoe zij op de voorstellen van pre sident Soekarno reageren. Geen reden tot herziening van standpunt (Van onze correspondent) Zaterdag is het debat over Nieuw-Guinea in de V.N. geopend met rede voeringen van Soedjarwo namens Indonesië en van ambassadeur Schuermann namens Nederland. Ondanks al ons respect voor de V.N. mogen wij naar aanleiding hiervan niet nalaten te zeggen dat een groot deel van de energie der jaarlijkse Assemblee is besteed aan het uit de sloot halen van oude koeien. Het dispuut over Nieuw Guinea behoort ook langzamerhand tot die bejaarde herkauwers en begrijpelijkerwijs bestaat er behalve bij de betrokken partijen slechts weinig belangstelling voor deze routine-activiteit aan de sloot kant. Die geringe belangstelling blijkt bijvoorbeeld uit het feit dat de ,,New York Times" het nieuws omtrent deze zitting publiceerde op pagina 38 van de zondagseditie! Om de jaarlijkse vertoning van het druipende koebeest nog enigermate indruk wekkend te doen zijn moet wel enig tamtam worden gemaakt en Soedjarwo, de spreker voor Indonesië, deed dit dan ook toen hij verklaarde dat op Nieuw Guinea de gevangenissen en concentratiekampen overvol zitten met politieke gevangenen. Het feit dat een aantal dominees en professoren in Nederland alsmede een groep Nederlanders in Indonesië een wijziging van de Nederlandse politiek ten aanzien van Nieuw Guinea voorstaan, was daarbij zoals te verwachten, peper op de Indonesische specerij molen! Resolutie De kwestie is thans behandeld in de •erste resolutie van de Assemblée. Een aantal Afro-Aziaten plus een drietal Latijns-Amerikaanse leden en Zuid - Slavië hebben een resolutie ingediend waaraan aan de president van de Assemblée wordt verzocht een „commissie van goede diensten" in te stellen, bestaande uit drie leden van de V.N. .teneinde Nederland en Indonesië bij te staan in de onderhandelingen ge richt op een rechtvaardige, vreedzame oplossing. Soedjarwo hield kennelijk ook een deur open voor een zeer vage resolutie toen hij verklaarde, dat iedere resolutie welkom zou zijn die de vrede en een betere verstandhouding effectief zou kunnen bevorderen. Helder pleidooi Ambassadeur Schuermann, Neder lands permanente vertegenwoordiger Een overzicht van de Domkerk te Utrecht tijdens de zaterdag gehou den herdenkingsbijeenkomst ter na gedachtenis van Lord Baden h'owell, de stichter van de padvin dersbeweging. bij de V.N., behoort tot de helderste pleitbezorgers in dit internationale juristengezelschap. Dit bleek opnieuw in zijn rede over Nieuw Guinea. De heer Schuermann zag geen enkele reden waarom de V.N. thans hun standpunt zouden herzien, dat zij in 1954 hebben ingenomen. Onderhande lingen, zoals Indonesië die met Neder land thans wenst te voeren, zouden neerkomen op beslissingen ten aan zien van de bevolking van Nieuw Guinea zonder dat deze zelf daarin zouden worden gekend. Zulks zou in strijd zijn met het V.N.-handvest. Slot op pag. 2 Tussen grimmige rotsen ligt het Israëlische fregat ..Miftach" op wacht om de vrije vaart van de Is- laëlische scire pen door de Golf van Akaba te waarborgen.. Nadat de Israëlische ambassadeur in Washington. Abba Eban, uit zijn vader land op zijn standplaats was terugge keerd. heeft hij gisteren gedurende drie uur een onderhoud gehad met de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken, John Foster Dulles. Bevoegde waar nemers zijn ia afloop van dit gesnrek de hoop gaan koesteren, dat een oplos sing in de kwestie-Israël bereikbaar is zonder dat de Ver. Staten sancties tegen dat land behoeven in te stellen. Eban is naar Amerika teruggekeerd met nieuwe instructies en Dulles van zijn kant heeft een nadere toelichting verstrekt omtrent de geruststelling, die Amerika aan Is raël wil geven inzake de blokkade en de gewapende overvallen. Slot op pag. 2 Koningin met 1200 leiders en leidsters in indrukwekkend samenzijn verenigd Ruim 1200 leidsters en leiders van de Nederlandse padvinderbeweging heb ben zaterdagmiddag in de Utrechtse Domkerk het feit herdacht, dat de stichter van de Padvinderbeweging, Lord Robert Baden-Powell of Gilwell, 100 jaar ge- I leden werd geboren en het spel van verkennen 50 jaar bestaat. Aan deze plechtigheid werd bijzondere luister bijgezet door de aanwezig heid van Koningin Juliana, de Movavedo (moeder van vele dochters), zoals de padvndstersnaam van de Koningin luidt. H.M. de Koningin, die gekleed was in padvindstersuniform, arriveerde tegen half vier bij de hoofdingang van de Domkerk, vergezeld door haar dame du palais, mevrouw W. A. Repelaer van Driel Van der Willigen en haar kamerheer in buitengewone dienst. J. H. E. baron van Nagell. Later opklaringen De Bilt verwacht tót morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met hoofd zakelijk in het zuidoosten van het land plaatselijk nog enige regen of motregen, en hier en daar mist. later enkele op klaringen. Zwakke tot matige verander lijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 26 FEBRUARI Zon op: 7.35 uur; onder: 18.16 uur. Maan op: 5.48 uur; onder: 15.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.39 en 14.00 uur. Laagwater te 9.28 en 21.58 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Voor de ingang van de Domkerk werd de vorstin ontvangen door de voorzitter van de Nationale Padvindersraad, mr. F. B. I. M. Janssens en de voorzitster van de Nationale Padvindstersraad, mej. mr. B. C. M. J. Twaalfhoven. Een groot aantal autoriteiten begroette vervolgens in de consistoriekamer van de Domkerk de Koningin. Toen de hoge gasten hadden plaats genomen in de Domkerk werd het „Hoort, zegt het voort", gezongen onder begeleiding van de organist van de Dom kerk, de heer Stoffel van Viegen. Bedreigde jeugd Nadat de voorzitter van de Nationale Padvindersraad, mr. F. B. I. M. Janssens, een welkomstwoord had gesproken, schetste mevrouw A. M. de RanitzDe Brauw, ere-presidente van de afdeling Utrecht van het Ned. Padvindstersgilde de figuur van Baden-Powell. Aan het slot van haar toespraak bracht mevrouw De Ranitz namens allen uit de Nederlandse Padvinderswereld aan de nagedachtenis van Baden-Powell een eresaluut. De hoofdaalmoezenier der verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging, de heer A. J. L. Verhoeven, ging uitvoerig in op de taak welke het „spel van ver kennen" in deze tyd heeft en welke eisen er aan dit spel moeten worden gesteld. Er wordt in onze tijd, aldus spreker, heel veel voor de jeugd gedaan, maar zij wordt tegelijk ernstig bedreigd. Zij wordt bedreigd omdat het gezin, vol gens spreker, de meest persoonlijke en daarom onvervangbare leefgemeen schap, door zoveel instanties en in stellingen wordt omringd, dat het zijn fundamentele taak in de opvoeding nauwelijks meer kan vervullen. De huidige maatschappij, aldus spreker, tast de jeugd aan in de kern van haar wezen, in haar jong-zijn en in het spontaan willen leven. De jeugd heeft, volgens hem, behoefte aan een goede methode en ook aan de juiste psycho logische aanpak, maar allereerst aan inhoud, aan het hervinden van de zin van het leven, de synthese, de bezie ling, om bewust te werken aan een betere wereld. In dit verband pleitte hij voor het ..spel van verkennen" omdat volgens hem, voor de opgroeiende jongens en meisjes daarin spel en ernst zo dicht btf elkaar liggen. Meer dan ooit kan dit spel volgens de heer Verhoeven, een machtige steun zijn om te groeien naar een echte persoonlijkheid. Samenwerking met B.B. Nog werd gesproken door mr. J. Klaasesz, lid van de Raad der vereniging der Nederlandse Padvinders, die nader

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1