Mogelijkheid tot herkapitalisatie in hoofdzaak voor fiscus voordelig Sagfcöö® m m, W v/ 1 rL 0 wi Zó boeiend is nu PANORAMA Euvelen der dubbele belasting Maatregelen in landbouw kunnen pas veel later effect sorteren Militaire autoriteiten achten grond voor handhaving arrest 95ste jaargang Zaterdag 23 februari 1957 Derde blad no. 29070 (ingez. Med.-Adv.) Fiscus trekt niet graag aan kortste eind Antivoord aan Tweede Kanier Melkprijs in étappes of ineens omhoog? „Een complex van maatregelen Is nodig, gericht op de versterking van de agrarische structuur, als onverbrekelijk verbonden aan een be leid, waarbij door middel van prijsgaranties een redelijk inkomen aan de werkers in de landbouw wordt verzekerd. Deze verschillende maat regelen zullen echter eerst op lange termijn effect kunnen sorteren", zo verklaart minister dr. S. L. Mansholt in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, waarin de bewindsman op zeer uitvoerige wijze een toelichting geeft op het landbouwbeleid, zoals hij dit in de toekomst denkt te voeren. Versterking (Van onze financiële medewerker) Het voornemen van minister Hofstra. waarvan hij onlangs in de Kamer mededeling deed nl. om een voorstel te zullen doen de gelegenheid tot her kapitalisatie voor naamloze vennootschappen te heropenen, heeft, gelijk wij de vorige week schreven, voor een aantal aandelen op de Amsterdamse Beurs een koersstijging veroorzaakt, waarvan sindsdien Intussen al weer een deel is verloren gegaan. Terecht mag dan ook de vraag worden gesteld of de herkapitalisatie onder de thans geldende omstandigheden als een haussemotief mag worden beschouwd Er moge aan worden herinnerd dat de eerste mogelijkheid tot herkapita lisatie dateert uit 1941, toen de Duitsers hier baas waren en aan de ene kant de naamloze vennootschappen tot een dividendbeperking verplichtten, aan de andere kant de gelegenheid openden om een deel van de opgepotte reserves in aandelen om te zetten (herkapitalisatie), waarbij dan in zoverre een fiscale faciliteit werd verleend, dat over de uit te reiken bonusaandelen door de aan deelhouder maximaal slechts 20 inkomstenbelasting behoefde te worden betaald en de vennootschap vrij was om door een extra-uitkering in contan ten aandeelhouders in deze tegemoet te komen. In de oorlogsjaren is van deze moge lijkheid ruim gebruik gemaakt, niet in de laatste plaats om aandeelhouders enigermate voor de dividendbelasting schadeloos te stellen. Er mocht name lijk niet meer dividend worden betaald dan 6 van het geplaatste en gestorte kapitaal plus nog 2 van het totale fiscale vermogen (gestort kapitaal en reserves). Op grond hiervan mocht een vennootschap met een geplaatst tn ge stort kapitaal van zeg f 100.000 en daar naast f 200.000 reserves 6 over f 100.000 en 2 over f 300.000, dat is in totaal dus 12 over het gestorte kapi taal aan dividend uitkeren. Door nu van de reserve f 100.000 naar de kapitaal rekening over te brengen en hiervoor bonus aandelen uit te reiken, kon over f200.000, zijnde het vergrote kapitaal 6 dividend worden betaald en 2 over het vermogen ad f300.000, zijnde in totaal 18 over het oorspronkelijk geplaatste kapitaal. Met de opheffing van de dividendbe perking .1949) is dit argument voor een herkapitalisatie verdwenen. In 1951 1 juli 1954, toen minister Lieftinok de gelegenheid tot herkapitalisatie her opende. gold vooral de overweging dat als gevolg van de sterke waardevermin dering van het geld en de dividendbe perking bij vele ondernemingen grote reserves waren ontstaan naast een be trekkelijk klein nominaal kapitaal. De verhouding tussen het nominale ge plaatste en gesitorte kapitaal en het werkelijk in de onderneming aanwezige en geëmployeerde kapitaal was daar door scheef getrokken, met het gevolg dat de koersen van de aandelen tot een zeer hoog niveau opliepen. Dit gold niet het minst de z.g. besloten vennootschap pen. welke ter verkrijging van nieuwe geldmiddelen hun aandelen naar de beurs wilden brengen, maar dit niet te gen zo abnormaal hoge koersen konden doen. Bij de herkapitalisatie werden dus aan de oude aandeelhouders nieuwe aandelen, bonusaandelen, uitgereikt, waardoor de koers uiteraard daalde, waarna vervolgens veelal op een bedrag nieuwe aandelen de inschrijving were! opengesteld. Dat men destijds het voornemen tot herkapitalisatie als een hausse- motief beschouwde hield ook verband met de verwachting van een opgaande conjunctuur, welke de ondernemingen in staat zou stellen over het vergrote kapitaal eenzelfde dividend te beta len, hetgeen dan ook veelal het geval is geweest. Dat deze overweging ook thans mag gelden, moet echter ten zeerste worden betwijfeld. Vele on dernemingen zitten als gevolg van grote kapitaalsuitgaven en door de stijgende lasten verminderde winsten niet zo ruim in het geld, hetgeen uiteraard tot een voorzichtige divi dendpolitiek noopt, vooral omdat nieuw kapitaal moeilijk te krijgen is. Dat de aandeelhouders door de her- kapitalisatie bij eenzelfde dividend- percentage een groter bedrag in han den krijgen, is daarom in het alge meen niet te verwachten. In zoverre heeft een herkapitalisatie voor de aandeelhouders thans geen grote aan trekkelijkheid. Het is immers zo dat de aandeelhou der door de herkapitalisatie als zodanig geen cent rijker wordt, ook niet als de uitgifte van bonusaandelen uit de agio- reserve geschiedt, in welk geval daar over geen belasting is verschuldigd. Want de uitgifte van bonusaandelen (herkapitalisatie) betekent boekhoud kundig niet anders dan dat een bepaald bedrag van de reserves naar de kapi taalrekening wordt overgebracht, m.a.w. het vermogen van de vennootschap wordt er niet door gewijzigd en ook het aandeel dat de aandeelhouder in dat vermogen heeft, wordt er niet anders door. Ook de winst van het bedrijf wordt er uiteraard niet door beïnvloed en daar deze over een groter kapitaal moet worden uitgekeerd, zal bij eenzelf de winstcijfer het dividendpercentage kleiner moeten zijn. Feitelijk brengt de herkapitalisatie voor de vennootschap en dus voor aan deelhouders nog een nadeel in zoverre een bedrag aan de geldmiddelen moet worden onttrokken voor de betaling van de inkomstenbelasting over de bonus aandelen, wat dus wil zeggen dat de liquiditeit van de onderneming welke in vele gevallen tooh reeds zorgen baart, er slechter door wordt De ge neigdheid tot hericapitalisatie moet bij de ondernemingen, welke daarvoor in aanmerking kunnen komen, dus voor namelijk worden gezocht in de wens om tussen het nominaal geplaatste en gestorte kapitaal een meer normale verhouding tot stand te brengen en daardoor de koers der aandelen te doen dalen, teneinde op deze wijze de aan delen voor een grotere groep beleggers verkrijgbaar te maken. Terecht Is de opmerking gemaakt dat het belasten van de bonusuitkeringen met maximaal 20 van de I.B. een onbillijkheid is ten opzichte van aan deelhouders in ondernemingen, welke in vroeger jaren minder hebben ge reserveerd en meer hebben uitgekeerd en welker aandeelhouders over het ontvangen dividend de volle Inkom stenbelasting hebben moeten betalen. De regering begaat met de herkapita lisatie tegen een verlaagd tarief voor de I.B. dan ook feitelijk een inconse quentie, want zij staat nog steeds op het herhaaldelijk gewraakte stand punt dat eerst door de vennootschap over de winst vennootschapsbelasting en daarna over de uitgekeerde winst (dividend en tantièmes) de volle in komstenbelasting moet worden be taald, om van de hoogst onbillijke commissarissenbelasting maar niet te spreken. Op dit standpunt heeft Staatssecre taris Van den Berghe dan ook steeds de stelling verdedigd dat uitgifte van bo nusaandelen gelijk staat met de uitke ring van vroegere gemaakte en opgepotte winst en derhalve aan de inkomsten belasting onderworpen moet zijn, een standpunt dat in en bulten de Kamer scherpe bestrijding heeft gevonden. Door bonusaandelen bij herkapitalisatie met een verlaagd tarief van de I.B. te belasten wordt dus op dat standpunt inbreuk gemaakt. Nu de regering naar nieuwe inkom sten zoekt, is het vermoeden niet vreemd dat zij de hernieuwde moge lijkheid tot herkapitalisatie met een verlaagd tarief voor de I.B. aangrijpt als een middel om ook van de door de vennootschappen gereserveerde winsten nog een zeker percentage naar de schatkist over te brengen, ofwel ten laste van de betrokken onderneming, als deze de belasting voor haar reke ning neemt, ofwel ten laste van de aandeelhouders, die de bonusaandelen ontvangen. Toegegeven moet worden dat in het kader van de bestaande belastingwet geving een belasting van de bonusaan delen. welke ten laste van de reserve van aandeelhouders worden uitgereikt op goede gronden kan worden verde digd. Maar de grote onbillijkheid van de dubbele belastingheffing over een zelfde winst, eerst bij de vennootschap en vervolgens bij de aandeelhouders, treedt hier wel duidelijk aan het lidht. Als na de heffing van de vennoot schapsbelasting de uitkering aan aan deelhouders van de inkomstenbelas ting zou worden vrijgesteld, zouden de vennootschappen met lagere divi denden kunnen volstaan, zonder dat aandeelhouders daarvan schade heb ben. terwijl de vennootschappen een groter deel van de winst in het be drijf zouden kunnen houden ten be hoeve van de zelffinanciering, welke thans meer dan ooit nodig is. Maar de fiscus trekt niet graag aan het kortste eind. Produktie zo hoog mogelijk opvoeren De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening wijst er onder meer op, dat het huidige verschijnsel van gelijkblijvende of zelfs dalende prijzen en daarentegen stijgende kos ten zich niet alleen voordoet in de Ne derlandse landbouw. Deze ontwikke ling wordt geconstateerd bij alle land bouwende volkeren ter wereld. Gezien deze ontwikkeling echter behoeft het geen verwondering te wekken, dat in versterkte mate de wens naar voren komt om verbetering te brengen in de landbouwinkomens. Evenwel zal bij elk ingrijpen in deze ontwikk<A.ing de zo noodzakelijke aan passing van de landbouw aan de zich steeds wijzigende omstandigheden op de markt niet in gevaar mogen worden ge bracht. De minister gaat nog eens na, wat uitvoerig in de bestedingsnota naar voren is gebracht ten aanzien van de landbouw. De gemeenschap als geheel wordt zekere offers opgelegd ten be hoeve van een bepaalde sektor, in casu de landbouw. De minister kon een ze kere welvaartsoverdracht ten behoeve van bepaalde bedrijfstakken, welke zoals thans voor de landbouw het geval is door een partiële depressie getrof fen worden, rechtvaardigen Evenwel is hij van mening, dat als dan het in uitzicht gestelde landbouw beleid in breder verband waarborgen moet inhouden, dat de omstandigheden worden geschapen voor een zo produk- tief mogelijk blijven van de landbouw in het nationale inkomen. Zaak majoor K. Ingewikkeld met uitgebreide verhoren (Van onze Haagse redactie) Nog steeds is het onderzoek In de zaak tegen de majoor K., hoofd van de afdeling buitenlandse aankopen van het Directoraat Materieel Landmacht, die ervan wordt verdacht steekpenningen tot een aanzienlijk bedrag te hebben aangenomen, niet afgesloten. Eensdeels is dit een gevolg van het feit. dat verdachte blijft ontkennen, anderdeels, omdat een zeer groot aantal getuigen in deze vrij ingewikkelde affaire moet worden gehoord, ook In Engeland. D« majoor wordt ten laste gelegd steekpenningen van derden te hebben ontvan gen bij de levering van Engelse geschutsonderdelen, welke bestemd waren voor de Nederlandse strijdkrachten. Na op 28 november van het vorig jaar te zijn gearresteerd hij was toen in burgerkleding gestoken werd ver dachte overgebracht naar de mare chausseekazerne in Leiden. Majoor K, de militaire justitiële autoriteiten ook in het belang van de aangehouden ma joor geacht. Eenmaal overgebracht naar het Haagse Huis van Bewaring stond majoor K. erop weer zijn uniform te Niet alleen aan jurkenrokken, blouses en mantels schenkt de mode aandacht, ook aan de hoe den. Een van de voorbeelden van heeft in die tijd ook het verzoek gedaan j dragen. Alhoewel ook toen de ingeslo om zijn uniform te mogen dragen. Hettenê onder ogen werd gebracht, dat het gekleed zijn in een civiel pak werd door voor hem zelf beter zou zijn, indien hij zijn militaire uniform weer verruilde voor een burgerkostuum, wenste hij de majoorsuniform te blijven dragen. Zelfs heeft hij zich daarvoor met een rekest tot de minister van Oorlog gewend, die geen enkele reden zag dit verzoek te weigeren. Isolatie volgens militair recht Zolang de militaire instructie nog niet is gesloten, schrijft het militair recht voor. dat een verdachte van de buitenwereld geïsoleerd moet worden gehouden. Dit recht is gelijk gemeld ook toegepast op majoor K. Dit hield dus in, dat verdachte K. geen familie bezoek mocht ontvangen en ook geen raadsman mocht ontvangen. Met betrekking tot dit laatste lag de zaak vrij eenvoudig, want officieel had de verdachte geen advocaat, ondanks andere beweringen. Eerst-op 14 febr. jl. heeft zich officieel als raadsman ge steld de Haagse advocaat mr. W. J. van Es, die naar men weet een ver zoekschrift bij de Krijgsraad te Velde West heeft ingediend tot vrijlating uit het arrest van zijn cliënt. Hierover is vanzelfsprekend thans nog geen beslis sing door dit college genomen. Tol' verdachte toegelaten Voorts heeft de raadsman gevraagd om tot majoor K te worden toegelaten. Alhoewel de Officier-commissaris dit op formele gronden had kunnen weige ren. heeft hij het verzoek ingewilligd. Deze toelating van de verdediger voor één keer moet dan ook als een gunst wqpden beschouwd. Mr. Van Es. die ter dege op de hoogte is van het militaire strafrecht, heeft deze inwilliging dan ook als zodanig begrepen. Geert stukken verdwenen Verschillende publikaties van de laatste weken willen suggereren, dat er bij het vooronderzoek ietwat vreemde dingen zijn gebeurd. Zo zou getracht zijn de vrouw van beklaagde te intimideren. Officieel is van deze intimidatie poging niets bekend. Met klem werd ons van officiële zijde eveneens ver zekerd. dat er van een verdwijning van stukken uit het dossier van de majoor K. geen sprake is. De verdachte, die tot voor gisteren nooit een verzoekschrift tot de Krijgs raad heeft gericht, uit arrest te worden ontslagen (de betreffende autoriteiten hebben hem op die mogelijkheid gewe zen) geniet alle voorrechten die ook anderen, in gelijke positie verkerend, genieten. Het verzoek van zijn vrouw om tot haar man te mogen worden toe laten, teneinde met hem over familie aangelegenheden te mogen spreken, is de Engelse hoedenmode voor de komende lente. Een cocktailhoedje met haneveer, getoond door de be kende Engelse mannequin Pat Squires. Daarom is met inspanning van alle krachten gestreefd moeten worden naar een verdere versterking van de econo mische positie van het land- en tuin bouwbedrijf. in die zin vooral, dat de agrarische sector in zijn geheel minder kwetsbaar wordt voor ongunstige ont wikkelingsfasen van de markt en de arbeidsproduktiviteit nog wordt opge voerd. Maatregelen zullen moeten wor den genomen om het aantal te kleine bedrijven te verminderen, onderwijs, on derzoek en voorlichting zullen geïnten siveerd dienen te worden, alles moet worden gedaan om de produktiviteit op te voeren. De minister wijst ook op de belangrijke taak, welke de organisaties van het bedrijfsleven en die van maat schappelijk werk in deze sektor te ver richten hebben. Nogmaals evenals in de bestedingsnota gaat de minister breedvoerig in op de financiële positie van de boer. de kostprijsberekening en de consequenties, welke de te nemen maat regelen zullen hebben voor de consu ment. Men vraagt zich momenteel nog af op welke wjjze in het bijzonder de prijsverhoging van de consumptiemelk kan worden gerealiseerd. Men kan deze geleidelijk doen plaats hebben door bijv. in drie verhogingen van 3 of 4 cent of per 1 juli eenmaal met een verhoging van 10 cent per liter. Hieromtrent is het advies gevraagd van het Produktschap voor Zuivel. Aangezien de indruk zou kunnen ontstaan, dat de Nederlandse consu ment in vergelijking met het buiten land nu wel erg grote offers moet brengen ten behoeve van de Neder landse landbouw, wijst de minister er nog eens met nadruk op, dat de prij zen in Nederland ook na de thans voorgestelde prijsverhogingen laag ge noemd kunnen worden in vergelijking met die in de ons omringende landen. Dit geldt met name voor belangrijke voedselprodukten als tarwe, melk en suiker (Ingez. Med.-Adv.) 'n 10 NATTFY al u" minuten lirl I I LA kleding maakt 100 °lo watupcaof Memorie van antwoord begroting visserij In de memorie van antwoord op de begroting van landbouw en visserij, die de minister aan de Tweede Kamer heeft doen toekomen schrijft de minister o.m. het volgende: Het is de minister bekend, dat in vis serijkringen het verlangen naar de aan stelling van een staatssecretaris leeft. Hij is echter van oordeel, dat er naast de reeds door de ambtelijke organen ver richte werkzaamheden geen taak voor een staatssecretaris zou bestaan. Het voorstel van Nederlandse zijde om in samenwerking met de daarvoor aan gewezen Noorse instanties, te komen tot een opleiding voor academisch gevormde kraohten in de viskunde, is in principe met instemming ontvangen. Het ligt in het voornemen eerlang dieper in te gaan op de vele vraagstukken die aan de ver wezenlijking van deze internationale sa menwerking verbonden zijn. ONDERZOEKINGSVAARTUIG Een tweede onderzoekingsvaartuig zou wellicht goede diensten kunnen bewijzen bü het opsporen van vft- en haringscholen. Overigens dient men zijn verwachtingen dienaangaande niet te hoog te spannen. Er bestaan plannen om te komen tot de exploitatie van een vang-fabriek- schip. Wanneer deze weg wordt op gegaan. is verbetering van de bin nenlandse handel urgent. De eerste tekenen van verbetering van deze handel ztfn reeds te constateren. Het tempo van de realisering van de gedeeltelijke vernieuwing van de vis sersvloot, zoals die in de visserijnota is geprojecteerd, wordt bepaald door het tempo waarmede het bedrijfsleven aan vragen ter behandeling bij het advies orgaan inzendt. Tot heden zijn van de loggers- en grote treilerrederijen nog maar weinige aanvragen binnengeko men. De minister heeft bezwaren tegen de in de visserij gebruikte loonsystemen. VERRE VISSERIJ De minister heeft steeds sceptisch ge staan tegenover de uitlatingen in be- drijfskringen ten aanzien van de nood zaak om deel te gaan nemen aan de verre visserij. De belangstelling in rederijkringen is zeer gering. Uit het ontbreken van de post voor steun aan de verre visserij op de huidige begroting van het L.E.F. moet de conclusie worden getrokken, dat voor het ontwikkelen van de verre visserij in Nederland geen verdere mogelijkheden aanwezig worden geacht. voor één keer ingewilligd. Hij ontvangt zijn post (die zoals normaal gebruike lijk wordt gecensureerd) en heeft de beschikking gekregen over studieboeken. Aan het in arrest stellen en het con tinueren daarvan is. zoals te doen ge bruikelijk. ook ten aanzien van majoor K. een gedegen overweging voorafge gaan. De militaire justitiële autoriteiten achten de teeen verdachte verzamelde bewijslast sterk genoeg om hem in hechtenis te houden. Naar beschuldi gingen, welke door verdachte aan het adres van anderen zijn geuit, wordt een onderzoek ingesteld. Deze hebben, zo werd ons met nadruk van bevoeg de zijde verklaard, niets uitstaande met de strafbare handelingen, waar van majoor K. wordt verdacht. B 8 Vuold. in hl'uium <uun. ïvuriq dïxVjfia echt lack inlaZMXt, schrijven vroeg JutuuuL(aver! w e tsr voer oi lazert «ikAar i" BGSS= 0p rnecïe sWu.eaiLnuuru). minder modi.- ena, esnyittVuz voüa Wets' LyCEt/M cd dry BywflGErr vnrt H..SS. Luids Vo Lksondsr wijs Wpiaitte. oprichting van OfxrwjrAaljijf. lyceum... r»— InA/ootschtW's eru/ten soepceditüjfloisuues vwcdfivi Msoltox..... c1 SI v V°Y -1 Wossemor.sliunbcHXW - studieclub takcai.ro ts+- otpanpkcvüari. tLr-iC".»

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9