Massamoord op S.A.-leiders wordt weer voor liet voetlicht gesleept Laatste Berichten „Eben Haezer" te Leiderdorp vierde het 70-jarig bestaan ZATERDAG 23 FEBRUARI 1957 C.H. Leiden hield jaarvergadering Was regering voor verkiezingen niet van economische situatie op de hoogte? In christelijke parij vindt christen zijn geestelijk tehuis In het wijkgebouw „Levendaal" hield de afdeling Leiden van de Chr. Hist. Unie gisteravond een druk bezochte jaar vergadering. De voorziter, de heer D. van der Kwaak, wees er in zijn inleidend woord op, dat het jaar 1956 in politiek opzicht in twee gedeelten uiteen viel. Werd Voor de ver kiezingen door velen de suggestie ge- \vc'«.t dat ens land in ^uiiomisch op zicht verkeerde in een periode van wel vaart, na de verkiezingen trad duidelijk aan de dag, dat er veel misleidende pro- paganda-lectuur was verspreid. De toe stand bleek lang niet zo rooskleurig te zyn als was voorgesteld; onze economie bleek danig verstoord. In dit verband vroeg spreker zich af of de regering voor de verkiezingen wel van de economische toestand op de hoogte was. Eerst na de verkiezingen was het iedereen duidelijk, dat er maatregelen genomen moesten worden. Dat deze maatregelen echter zo drastisch zouden zijn had niemand ver moed. SCHIJN EN WEZEN. De heer Van der Kwaak, die de eco nomische toestand van ons land zeer verontrustend acht, wees op het gevaar om zich te verschuilen achter schoon klinkend leuzen, want dan breekt vroeg of laat een tijdperk van schijn en wezen aan. Van schijn in het mooier afschilderen van de situatie, dan deze in werkelijkheid is, en van wezen in een confrontatie met onze benarde financiële positie. Wanneer de regering, aldus spreker, tot uitvoering van de thans aangeVan- digde maatregelen met betrekking tot de bestedingsbeperking overgaat, zal dit vroeg of laat ten koste gaan van de woningbouw, hetgeen spreker funest acht. GEESTELIJKE WEERBAARHEID NEEMT AF Voorts achtte de heer Van der Kwaak het levensgevaarlijk, dat in de jacht van- deze tijd vrijwel geen plaats tot bezinning meer overblijft. De gees telijke weerbaarheid van ons volk neemt af en dit is funest. Tenslotte wees hij erop, dat wij niet alleen in de kerk een christen moeten zijn, doch ook op het terrein van de politiek, waar het samen bidden, zingen en bijbellezen een verlengstuk is van de christelijke ge meenschap. Na dit inleidend woord gaven de se cretaris en de penningmeesteresse een inzicht hoe het in de afdeling reilt en zeilt. Men kan tevreden zijn: het leden tal is stijgend tijdens deze vergade ring werden 45 nieuwe leden genoteerd en de afdeling rust op een gezonde financiële basis. Geveilde percelen Ten overstaan van Notaris A. H. J. Lohman te Oude-Wetering: Huis met erf en tuin Buys Ballot straat 62, in bod f.7300, koper M. van der Hoogt te Leiden voor f7300. Huis met erf en tuin Buys Ballotstraat 64 in bod f.7100, koper D. Laterveer te Leiden voor f. 7100. Huis met erf en tuin Stieltjesstraat 51, in bod f.8800, koper W. Vogels te 's-Gravenhage q.q. voor f.9200. GEEF ME DE RUIMTE Het zondagmorgenprogramma van het bijzonder kerkewerk der Leidse Her vormde Gemeente in het Luxor-theater wordt aangekondigd onder de titel: Geef me de ruimte! In een soort reportage zal dit onder werp. via de luidspreker en aangevuld met reacties en opmerkingen uit de zaal, gespreks-rijp worden gemaakt. De ..lens" van de aandacht zal naar vele kanten worden gericht: ruimte en woningnood, morele vrijheid, ook sek suele vrijheid, persoonlijke keuze t.a.v. godsdienst en kerk enz. enz. De Leidse dirigent Henk Akse heeft zijn bekende Haagse kerkkoor, (zestig zangers) bereid gevonden met het zin gen van geestelijke liederen aan dit pro gramma mede te werken. FEESTAVOND PERSONEELSVERENIGING „ICO". De personeelsvereniging van de N.V. Imenexco hield gisteren in „Den Burcht" haar traditionele feestavond. De avond werd geopend dioor de directeur, de heer J. W. Stoffers. Het programma weid verzorgd door het gezelschap „Frans Vroolijk". Reeds aan het begin kwam de stemming er goed in door de „Three Jacksons" met hun accordeonwerk. Frans Vroolijk zelf was in goede vorm, evenals het Duo Heelsbergen. Cora Ville, Rif Geraldi en het Rivers Trio wisten de zaal eveneens te boeien. Al met al een zeer afwisselend en goed verzorgd programma. Officiële publikatie VERKEERSMAATREGELEN' Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij heb ben besloten: 1. De aanwijzing als voorrangsweg van de volgende wegen en weggedeelten met In gang van 1 maart 1957 ih te trekken: De Breestraat. Haagbrug, Haagweg. Hoge Rijndijk. Hogewoerdsbrug, Korevaarstraat. voor zover gelegen tussen het Steenschuur er: het Levendaal. Levendaal.voor zover ge- tegen tussen Kor e va arstr a at en Plantsoen, Noordelndebrug. Noordeinde, Noordelnds- plein. Plantagelaan. Staatsspoorbrug. Utrechtsebrug. Wittepoortsbrug. 2. Het Kruispunt Levendaal-Rijnstraat aan te wijzen als voorrangskruispunt, in dier ■voege, dat aan het verkeer, dat zich voort beweegt langs bet Levendaal, voorrang moet worden verleend. Een afschrift van dit besluit ls gezon den aan de Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Hol land, aan de door Minister van Verkeer en Water staat aangewezen verenigingen, beharti ging van verkeersbelangen ten doel heb bende. en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Kolland. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN*. Ivo Theodorus Maria. zn. van H. J. Dirks en A. D. W. Steenhof; Gerardus Jo hannes. zn. van V. Weber en L. Zonne veld; Wilhelmina Jacqueline Petronella Bertha. dr. van J. P. Smit en E. Zuidhoek; Jacobus, zn. van P. Eradus en S. Stlkke- loram. OVERLEDEN. W. van der Plas. 75 Jaar, weduwe van A. Kort. De bestuursverkiezing had tot resul taat dat de heren D. v. d. Kwaak en J. P. Breedijk werden herkozen en dat in de vacature van de heer N. Verhoe ven en F. Voorzaat, die zich niet her kiesbaar stelden, gekozen werden de heren H. J. Mattheus (secretaris) en G. v. d. Vliet. DE ACHTERGROND VAN POLITIEKE KEUZE Na de pauze hield ds. C. Jongeboer, hervormd predikant te Lisse, een toe spraak, waarbij hij inging op de achter grond van de politieke -keuze. Spreker, die er op wees. dat de geestelijke ar moede van ons volk ontstellend groot is, tekende in verband hiermede scherp protest aan tegen de veel gehoorde re denering: „het is niet. noodzakelijk om lid te zijn van een christelijke party". Integendeel, aldus spreker, in een der gelijke partij vindt de ohristen juist zfjn geestelijk tehuis. Primair is, dat wij ook in de politiek leven uit een levend ge loof en daarvan getuigenis afleggen. Vervolgens wees ds. Jongeboer er op. dat de CHU zich niet bindt aan een bepaald systeem, doch dat deze partij zich laat leiden door beginselen, zoals deze in Gods Woord zijn geopenbaard. Dat Woord van God is richtsnoer voor al haar denken en handelen. Daaraan ontleent zij ook haar visie op de pro blemen. welke zich heden ten dage aandienen. Het Mannen-dubbeltowartet „Inter Nos" verleende aan deze avond een stijlvolle opluistering. Vola gaat dertigste jaar in Vandaag gaat het dertigste vereni gingsjaar in van de VOLA, vereniging van oud-leerlingen der Ambachts school te Leiden. De jaarvergadering van de vereni ging, die gisteravond gehouden werd, stond daarom in het teken van de voorbereiding op de feestelijke vie ring, die in mei 1958 zal plaats heb ben. Tegelijk met het jdertlgjarig be staan, wordt dan de vijf en zeven tigste verjaardag gevierd van de am bachtsschool. Na het openingswoord door de voor zitter, de heer J. Zwanenburg, werden de notulen van de vorige jaarvergadering en het jaarverslag door de secretaris, de heer G. R. E. Kuyntjee uitgebracht. De penningmeester, de heer J. Dijkstra, gaf. behalve een verslag van het beheer der financiën in het afgelopen jaar, een ver wachting van de benodigde gelden in het komende verenigingsjaar. De be stuursverkiezing, die na de mededeling van enige Bondszaken zou plaats heb ben, kon geen doorgang vinden, omdat niet het statuair bepaalde minimum ledental aanwezig was. De contributie werd ongewijzigd vast gesteld. Het zesde lustrumjaar moet een bij zonder karakter dragen, aldus de voor zitter, die vervolgens een schema toe lichtte van lezingen en excursies, dat bekroond moet worden door het grote jubileumfeest. Betreffende het program ma voor het komende jaar. werden het bestuur enige suggesties van de aanwe zigen aan de hand gedaan, waarna uit gebreid werd ingegaan op de te organi seren feestavond. Een feestcommissie werd benoemd. Er werd zolang over de opzet van een en ander gesproken, dat er geen stof meer overbleef voor de rondvraag, reden waarom de voorzit ter om tien uur precies de vergadering voor gesloten verklaarde. Afschuwelijk verleden herleeft De Gereformeerde Jongelingsvereniging „Eben Haezer" vierde in „Irene" haar 70-jarig besaan. De voorzitter, de heer J. G. Meerburg, opende op ge bruikelijke wijze. Hij richtte zich daarna in zijn welkomstwoord in het bij zonder tot de erevoorzitter de 87-jarige heer W. Samsom. die een toespraak zo uhouden over de oprichting der jongelingsvereniging. Verder begroette dc voorzitter ds. P. J. O. de Bruyne uit Zaandam, die de feestrede zou houden, alsmede de Kerkeraad en de afgevaardigden van de verschillende andere ver enigingen. Hii merkte op. dat dank aan God op deze avond de boventoon moet voeren, waarna hij het woord gaf aan de heer Samsom. Zonder vorm van proces op binnenplaats van gevangenis te Mïinchen doodgeschoten (Van onze correspondent in West-Duitsland) Duitslands afschuwelijke verleden uit de periode van het bloedige nationaal-socialisme, herleeft weer eens voor onze ogen, want de ge beurtenissen van de dertigste juni 1934, toen Ernst Röhm, de staf-chef van de SA., en tal van andere vooraanstaande figuren uit deze organi satie laaghartig werden neergeschoten, zijn onverwacht in het felle licht van de algemene belangstelling komen te staan. Men wil twee gewezen topfiguren van Hitiers Nazi-beweging en van de S.S. voor een gerechtshof in München dagen. Het zijn de thans 65-jarige vroegere commandant van de S.S. Sepp Dietrich en de 59-jarige Michael Lippert, eveneens een S.S.-aanvoerder, die ook nog Oberbiirgermeister van Berlijn is geweest. ij'i i. i f Röhm hadden behoord waxen ver- Hitler rukte zeli de epauletten af Sepp Dietrich heeft nog tot verleden jaar in de onder .Amerikaans toezicht staande gevangenis voor oorlogsmisda- digers in Landsberg gevangen gezeten. I De Amerikanen hebben hem ontslagen I S A beschr(jft dat in ZwitSerland ZÜ-SSSL^S! Uitgekomen wordt.zelfs beweerd, dat Röhm moord. Honderd of duizend? Officieel heeft men naderhand toege ven dat het 78 personen zijn geweest, De procureur-generaal van München schat hun aantal echter op circa 160. Maar in een boek dat de wandaden van De heer Samsom, sedert 1910 erevoor zitter van de vereniging, noemde als datum van oprichting 7 januari 1887. Na de doleanie in 1886 viel de bestaan de jongelingsvereniging uit elkaar en het was de heer J. Burger, woonachtig aan de Hoge Rijndijk, die de stoot tot de oprichting gaf. De keuze van de naam „Eben Haëzer" leek eerst niet juist, want men begon immers pas, doch nu na 70 jaar wordt die naam steeds zinvoller. De heer Bur ger werd voorzitter van de nieuwe ver- eniging en onder zijn voortreffelijke leiding ging het goed. Aanvankelijk had de vereniging een meer evangelistisch karakter, doch dit veranderde naarmate het Calvinisme meer invloed kreeg. Dit was omstreeks 1900. Hèt richtsnoer werd toen de Gereformeerde beginselen voor Kerk, Staat en Maatschappij te leren. Enkele jaren daarna bracht het Chris ten Socialisme beroering in de vereni ging. Een paar van de leden meenden dat gereformeerd zijn en christen-socia list zijn best kon samengaan. De ver eniging werd toen voor een keuze gesteld en er werd gekozen voor de gerefor meerde beginselen, zodat de vereniging op dezelfde weg kon voortgaan. De heer Samsom wenste de vereniging toe met Gods zegen op deze weg te mogen blij- ven voortgaan. HET RICHTSNOER Ds. de Bruyne sprak over „Het j richtsnoer in 1887 en wat wjj er in 1957 mee uitrichten". Ds. de Bruyne, oud Leiderdorper, begon met op te merken, dat er sinds de jaren van de oprichting van „Eben Haëzer" wel wat veranderd was, ook inzake de bespre kingen op de jongelingsverenigingen. Bezinning op Gods Woord en de belij denis was toen hoofdschotel voor de verhandelingen. Tegenwoordig komen er veel onderwerpen ter sprake waarvan men zich afvraagt of zij wel op de ver gaderingen van de Gereformeerde jon geren thuishoren. Veel jongeren van nu vinden het zoals het vroeger toeging te ouderwets imaar gelukkig komt ook de omgang imet de bijbel en het gebed thans nog aan de orde. wy moeten er ons voor wachten Gods Woord te ge- j makkelijk te hatneren. wij komen dan lioht. tot uitspraken die misschien niet goed zyn. Het Woord is ons in handen gegeven, opdat het ons een hulp in dit leven zal zijn. Na d.eze rede volgden toespraken van afgevaardigden, waarop gepauzeerd werd en het verdere van de avond volgde er muziek en zang. Ook werden nog enkele schetsjes gespeeld en zo was het recht gezellig in „Irene". De belang stelling voor dit feest was zeer groot. Baden-Wurtemberg. Sepp wordt ervan beschuldigd op die be ruchte dertigste juni het bevel tot exe cutie van zes vooraanstaande figuren uit de S.A. te hebben gegeven. Van deze zes had men aangenomen dat zij zich met Röhm tot een groep hadden aaneengesloten, die, ontevreden met de bestaande toestanden, naar een interne omwenteling ln het Nazl- systeem streefden, een omwenteling), die met geweld tot stand moest komen. Tot die zes behoorden de commissaris van politie in München August Schneid- huber. de commissaris van politie in Stettin Eduard Heines, de L.A.-Führer in München Hans Spreti-Weilbach en de S.A.-Gruppenführer uit Stettin Hans Peter Heydebeck. De twee ande ren hadden beiden de rang van S.A - j Gruppenführer, Wilhelm Schmidt en j Hans Hayn. het er omstreeks duizend zijn geweest. Men is evenmin te weten kunnen komen in hoeverre het waar was, dat Röhm en zijn kameraden een samenzwering op touw hadden gezet en in hoeverre zij van plan waren een putsch to beginnen. Hitler was toen nog maar anderhalf jaar aan de macht en de wildste ge ruchten deden in die tijd de ronde, ge ruchten waarin sprake was van ern stige wrijvingen tussen de S.S. en de S.A. en eveneens van een opstand van het leger. Hitier heeft naderhand van de Rijksdag gedaan weten te krijgen, dat deze de moorden goedkeurde. Het staat nog niet vast wanneer het proces in München kan beginnen. Een zeer om vangrijke hoeveelheid materiaal moet eerst nog grondig worden bestudeerd, maar veel getuigen werden al verhoord. Men had ook Rudolf Hess, die nog altfjd in de gevangenis Spandau zit. aan een verhoor willen onderwerpen, maar de geallieerden, die het bevel over deze inrichting voeren, hebben niet willen toestaan, dat hy van Berlijn naar München zou worden gebracht. De advocaat, dr. Alfred Seidl, die al vaker als verdediger van vroegere Nazi- leiders is opgetreden, probeert nog altijd te verhinderen dat een proces tegen deze beklaagden zal worden gevoerd. Hy komt met het argument voor de dag dat de moorden van 1934 en het neerslaan van wat men langzamerhand de mis lukte Röhm putch is gaan noemen, niets anders dan een staatkundige noodzake lijkheid is geweest, die niet te vermij den was. Het Openbare Ministerie in München moet toegeven, dat het thans, bijna 23 jaar na de bloedige gebeurtenissen, uiterst moeilijk is de ware toedracht van zaken vast te stellen en iu het juiste verband te zien. Het zal, aldus het Openbare Ministerie, nauwelijks meer mogelijk zijn deze affaire volledig op te helderen. Dietrich had deze zes, nadat ze wa ren gevangen genomen, op de binnen plaats van de gevangenis in München- Stadelheim laten aantreden en hen daar kort en bondig meegedeeld dat de Führer. Adolf Hitler, hen ter dood had veroordeeld. Lippert had de zes dood geschoten, daarbij terzijde gestaan door Theodor Eicke, die indertijd comman dant van het beruchte concentratiekamp van Dachau is geweest. Deze Eicke kan niet meer voor een wereldlijke rechter ter verantwoording worden geroepen, want hij heeft zijn leven in Rusland verloren. Geen zelfmoord Hitler was voordat de schoten vielen per vliegtuig uit Godesberg komend in München gearriveerd en hij had per soonlijk van enkelen der ter dood ver oordeelden de epauletten met distinc tieven van de schouders gerukt. Röhm werd in zijn cel in hetzelfde gevangenis- Havenstaking in Amerika ten einde Maar sleepbootbond van New York gaat nog door Aan de staking van 45.000 Ameri kaanse havenarbeiders in Atlanti sche havens van Maine tot Virginia is gisteren een einde gekomen, door dat er een nieuw contract tot stand is gekomen in Norfolk (Virginia) en Baltimore. In alle plaatsen werd met het werk gewacht, tot ook in deze plaatsen een bevredigende regeling zou zijn gevonden. Tien dagen heeft deze staking geduurd. De arbeiders in Norfolk en Baltimore waren de laatsten, die besloten weer aan het werk te gaan. Zij hadden zelfs een bevel van de voorzitter van de International Long- shoremens Association. William Bradley, in de wind geslagen, die hun woensdag al bevolen had het werk te hervatten. Bradley had een contract geaccepteerd voor alle havenarbeiders langs de gehele gebouw doodgeschoten. Men had van i Amerikaanse kust. Hierdoor zouden zij VOORSCHOTENj Jonge monteur reed voor de derde maal zonder rijbewijs EN NU IS ZIJN AUTO VERBEURD VERKLAARD (Van onze Haagse redactie) Het berouw komt na de zonde. Dat ondervond ook een 19-jarige electrotech- nische automonteur uit Voorschoten, die nu spijt heeft „als har enop zyn hoofd", omdat hij vorige zomer zijn auto'tje is kwijtgeraakt, nadat hij drie keer achter elkaar was betrapt op rijden zonder rij bewijs. Gistermiddag stond hij voor de Haagse Rechtbank terecht, in hoger beroep van het vonnis van de Haagse kantonrech ter, die verdachtes auto vorig jaar ver beurd verklaard heeft. Thans heeft de zondaar wel een rijbe wijs. maar geen auto. Hij vroeg de Rechtbank het vonnis van de kanton rechter weer oingedaan te maken. De officier van Justitie was echter van oor deel dat de monteur getoond heeft keer op keer de wet met voeten te treden. ËP is in dit geval geen reden meer voor clementie, aldus de officier, die eiste dat het vonnis van de kantonrechter verbeurdverklaring van de in beslag ge nomen auto, alsmede tien gulden boete zou worden bevestigd. De Rechtbank zal op 8 maart uitspraak doen. LEIDERDORP Medische dienst De dienst woiit dit week-einde waargenomen door Ci ter E J. Hoefman. Hoofdstraat 40. te!, no, 30070 OEOSTfiF.F.SI Medische dienst. De zondagsdienst der doktoren wordt waargenomen door dr. H. Varekamp. tel. 21916. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Elisabeth W. C.. dr. van D. Vletter en E. W. C. ten Donkelaar; Eliza beth. dr. van J. H Maronier en W. R. Hartman; Willem J„ zn van J. Korte- land en M. P. Troost; Agatha, dr. van L. Lobbezoo en G. Kuivenhoven; Johannes, zn. van J. Zwaan en N. Lagas; Wilhel mina M., dr. van J. Hakker en W. M. van Egmond; Dorothy, dr. van A. E. Naafs en F. Jelsma. Getrouwd- J. D. Verschoor en A A. Kist; W. P. J. van der Bijl en W. J. Hen- zing; P. J. G. Zwetsloot en Th. W. van Leijden; J. B. van Hattum en G. C. J. van Es. VOORSCHOTEN Zondagsdienst Gedurende dit week einde wordt de dienst der doktoren voor spoedeisende gevallen waargenomen door dokter H. Olthuis, Leidseweg 179, telef. 2527; voor wijkverpleegster: Ge zondheidscentrum. telef. 2177. WASSENAAR Medische dienst De medische dienst wordt zondag waargenomen door de artsen Paulides en Boer. Met militaire eer begraven Gistermiddag vond onder grote be langstelling. vooral uit militaire kringen op de begraafplaats „Rhijnhof" de ter aardebestelling plaats van de 18-jarige P. B. Berkel uit Leiden, die dezer da gen te Gilze-Rijen bij een vliegongeval verongelukte. De stoet vertrok vanaf de aula van de firma v. d. Luit aan de Haagweg. Voor de stoet uit ging een drietal tamboers met omfloerste trom mels. gevolgd door een vuurpeloton. De stoet sloot met ongewapende geleide. De overledene was ingedeeld bij de luchtstrijdkrachten voor opleiding als reserve-officier. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op det luit.-kolonel P. van Goor. garnizoens-commandant van Leiden, deputaties van de Onderofficie ren Ver. „Ons Belang", het zangkoor, de Koksschool. de heren dr. J. D. A. Boks der Gem. HBS. J. W. Veenhof en F. J. van Makkelenberg, beiden leraren aan genoemde school waarvan de overledene een oud-leerling was. Toen het stoffelijk overschot de aula werd binnengedragen, speelde de orga- niste mevrouw F. Rensink-Zaalberg een Preludium van Bach. Als eerste spreker trad naar voren de plv. commandant van de vliegbasis Gilze Rijen. B. D. J. F. Roxs. squadronleider, die namens de commandant woorden van troost en be moediging tot de familie richtte. Ds. H. van Dam. luchtmacht-predi kant te Gilze Rijen sprak eveneens woorden van troost tot de nabestaanden. De organiste speelde hiema het Wil helmus en vervolgens een Koraal van Bach uit de Matthaus Passion. Hierna werd het stoffelijk overschot uitgedra gen. Aan het graf sprak ds. W. C. van Dam. veldprediker te Gilze Rijen de be grafenisliturgie uit en bad het Onze Va der. Namens de ouders en familie sprak bij tevens een dankwoord. Vele kransen dekten de baar. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd: voor het doet. ex. Ned. recht de heer W. van Olden te Den Haag; voor het kand. ex. Franse taal- en letter kunde mej. J. M. C. Nolen te Amstel veen en mej. A. M. van Es te Santpoort: voor het kand. ex. klassieke letteren mej. M. de Haas te Arnhem. ZANGOPNAMEN HENRI WELBOOREN Van de zanger Henri Welbooren. die behalve als oratoriumzanger bekendheid geniet door zijn regelmatige medewer king aan de programma's van de vier Nederlandse Radio-omroepverenigingen, waarvan de A.V.R.O. vorig jaar zijn veertigste recital uitzond, worden thans opnamen gemaakt. De eerste opnamen betreffen een serie liederen van Franz Schubert, waaronder: „Der Erlkönig", „Der Mu- sensohn'1 en „Die Forelle". De klavier begeleidingen worden verzorgd door de pianist Jan Nederpelt. Binnenkort zul len door de V.A.R.A. acht opnamen worden uitgezonden. hem verwacht, dat hij zelfmoord zou plegen en daartoe een revolver in zijn cel neergelegd maar toen men tien mi nuten later nog altfjd geen schot had horen vallen, is Lippert naar binnen gegaan en heeft hij hem neergeschoten. Hitler had blijkbaar nog niét genoeg van deze moorden, want hij liet ook nog een aantal andere S.A.-leiders gevangen nemen. Ook tal van hen werden ook nog doodgeschoten. Men is er nooit precies achter kunnen komen hoeveel S.A.-leiders, die tot de aanhangers van DE MACHT DER KARMISCHE ILLUSIES Op uitnodiging van de afdeling Leiden en omstreken van Psycho Syntese sprak de heer B. van der Meer in het Snouck Hurgronje huis over „De macht der Karmische illusies tijdens het leven en na de dood". Spreker wees op de ge dachten van Bö-Yin-Ra, dat het aard se leven weliswaar belangrijk, niet mag worden vergeleken met 't werkelijke le ven. Dit aardse leven vormt slechts een fractie hiervan. De mens als uiterlijke verschijningsvorm is geen object van studie, doch van het innerlijk leven in hem. Wanneer het de mens voor de wind gaat is hij verzoend met het aard se leven. Hoe wankel is echter zijn be staan. De mens leeft zijn emotionele le ven. doch het is zijn innerlijk leven, dat hem sterkte geeft. Velen verstaan onder dat geestelijk innerlijk leven Iets onwe zenlijks. omdat het niet zichtbaar is. doch men vergeet, dat zijn ware wezen is ingekapseld in de materie, waar van hij zich bevrijden moet. Wat is mate rie? De tijd is voorbij dat de mens zich op de borst kon slaan en uitroepen: „Ik ben een materialist". De mens heeft in zich 'n eigen onvergankelijke zelfstandig heid. welke men dient te leren ontdek ken. Dit geeft hem bijzondere kracht. Onze aardse verschijning is niets an ders dan geconcentreerde energie. We zijn de dragers van de stamboom van oorzaak en gevolg. Al onze voorstellin gen zijn karmische illusies. De mens kan niet denken wat hij wil. prooi als hij is van zijn emotionele leven, vaak in ver fijnde vorm. Meesterschap over het den ken is alleen mogelijk door de kwaliteit van het emotionele leven te veranderen. De meeste mensen trachten zich buiten d^ünnerlijke leven te houden, doch er- viRn telkens weer dat. wat ze menen te hebben opgebouwd, als een kaarten huis ineenvalt. Het leren kennen van dit innerlijke leven is de enige weg ter be vrijding. Alles wat ons overkomt is de uitwer king van de wet van oorzaak en gevolg. Zo projecteren we de buitenwereld van uit ons innerlijk. Vandaar dat met de maat waarmede we anderen meten, wij zelf gemeten zullen worden. Wat men zaait, dat zal men oogsten. Spreker besloot zijn lezing met het voorlezen van fragmenten uit één der werken van Bö-Yin-Ra getiteld „Karma". KOLONEL J. P. HINGH OVERLEDEN. Te Den Haag is overleden kolonel J. P. Hingh van de Intendancestaf. Kolonel Hingth, die in Leiden werkzaam was, was hoofd van de kantine-dienst van de Kon. Land- en Luchtmacht. Mej. H. Stikkelorum, ambtenaar van de afdeling onderwijs gleed in het stadhuis uit en brak haar pols. Zij werd door de eerste hulpdienst naar het Aca demisch Ziekenhuis vervoerd. verdeeld over een periode van drie jaar een loonsverhoging krijgen van 32 dol larcent per uur, hetgeen hun loon in ok tober 1958 op 2.80 dollarcent per uw zou brengen. Bijna 4.000 bemanningsleden van sleep boten in de haven van New York heb ben op een gisteren gehouden vergade ring echter besloten met staken door te gaan. Reeds 22 dagen striemt deze gesel het verkeer in de haven van New York en legt de stookolie- en kolenvoorzie- ning v>n de stad voor een groot deel stil. Maar de leden van de sleepbootbond voelden er niets voor de voorstellen van Bradley te accepteren. Het zou geldig zijn voor een te lange periode. Zij gaven te kennen, dat zij wel bereid waren een dergelijk contract voor twee jaar aan te gaan Eind mei derde baby verwacht in Luxemburg In groothertogelijke hofkringen te Luxemburg wordt meegedeeld, dat erf- groothertogin Josephine-Charlotte tegen eind mei haar derde baby verwacht. Prinses Josephine-Charlotte trad 9 9 april 1953 met erfgroothertog Jan in het huwelijk. Prinses Marie-Astnd, de dochter van het erfgroothertogélijk, paar. werd op 17 februari 1954 geboren. Het tweede kind, Prins Hendrik, is nu 22 maanden oud. De „Vittangi" versleept Onder zeer grote belangstelling de Vlissingse Boulevard stond zwart van de mensen, die uit alle delen van Zeeland waren gekomen om dit schouwspel niet te missen werd het Zweedse ertstankschip „Vittangi" gis teravond versleept naar de Vlissingse buitenhaven. Om vijf uur was het ruim 16.000 ton metende schip eindelijk vlot gekomen, dank zij de krachtige actie van de Ne derlandse bergers, die daarbij werden ge assisteerd door tal van Belgische sleep boten. Om kwart over vijf kon men er toe over gaan het schip langzaam de stroom op te laten gaan naar de Vlis singse buitenhaven. Omstreeks zes uur werd stilgehouden, teneinde af te wach ten of er voldoende water zou zijn. Er moest nl. 36 voet diep water zijn, wilde men deze sleep de haven in kunnen brengen. Men heeft nog enige tijd gewacht en water uit de ballasttanks gehaald, en om kwart over zeven gelukte het. het schip naar binnen te slepen, waar het gemeerd werd bij een boei in de Vlis singse buitenhaven. Dr drie kranen van Frans Swarttouw uit Rotterdam gaan thans nog verder met het lossen van de lading, en het is nog niet helemaal zeker waar het schip tenslotte gerepa reerd zal worden. Men hoopt dat het schip maandag avond gelost zal zijn. Er zal dag en nacht worden gewerkt. C.A.O. KAPPERSBEDRIJF GOEDGEKEURD. Het College van Rijksbemiddelaars heeft zijn goedkeuring verleend aan de nieuwe C.A.O. voor het kappersbedrijf. De nieuwe regeling is van kradht van 1 januari 1957 af. Israël Ook Nederland tegen sancties op Naar aanleiding van dé jongste Ame rikaanse verklaringen over de toestand in het Nabije Oosten wordt er van be voegde zijde ln Den Haag op gewezen, dat van Nederland niet kan worden ver wacht. dat het zich zal scharen achter voorstellen tot het nemen van sancties tegen Israël. In dit verband wordt her innerd aan het standpunt, dat de Ne derlandse regering in de Verenigde Naties en tegenover de Tweede Kamer reeds heeft ontvouwd en waarin nadruk is gelegd op de wens de vrijheid van scheepvaart in de Golf van Akaba te bewerkstelligen en vrede, orde en rust te brengen in de grensgebieden tussen Israël en de Arabische landen, met in begrip van de landstrook van Gaza. Er wordt aan herinnerd, dat de Ne derlandse regering veiligheid en voort bestaan van de staat Israël verzekerd wenst te zien. Echtpaar te Smilde verdronken Vannacht omstreeks twee uur is het echtpaar GolVan der Laan uit Smilde vermoedelijk misleid door de mist, in de Drentse Hoofdvaart ge raakt en verdronken. De man en de vrouw zyn beiden 48 jaar oud en laten drie kinderen achter. Hoewel hulp vrijwel onmiddellijk aanwezig was en de drenkelingen spoedig op het droge waren gebracht bleken zij reeds te zjjn overleden. Ze waren van een feestje op weg naar huis. VARIA ZONNE-OVEN OP „HET ATOOM" Op de tentoonstelling „Het Atoom" op Schiphol zal onder meer een „zonne- oven" te zien zijn, een praktisch zonne- kooktoestel, dat uitgedacht en ontwik keld is «door de Union of Burma Applied Research Institute Kanbe Rangoon. Het toestel, dat luttele dollars kost, dient om de bevolking van Burma te be wegen af te zien van het gebruik van hout voor het koken van de maaltijden. De behoefte aan warmte-energie hier voor wordt alleen voor dat gedeelte van 't Verre Oosten, geschat op honderd mil jard kWu per jaar. Het hout, dat hier voor wordt gebruikt wordt verkregen door ontbossing van uitgestrekte stre ken; een steeds verder voortschrijdend proces, dat de regering grote zorg baart. Het aanwenden van zonnehitte voor kookdoeleinden zou het houtgebruik aanzienlijk kunnen verminderen. Het zonnekooktoestel bestaat uit een aantal verticale parabolische spiegels van 1,20 m by 30 cm. opgesteld volgens een, op de grond getrokken, pa rabolische lijn. De spiegels kunnen van glas zijn maar ook van aluminium. Zij kunnen ook door de dorpelingen zelf worden vervaardigd uit gemakkelijk te verkrijgen materialen. In het brandpunt van de spiegel kan het te koken voedsel worden geplaatst; de juiste stand van het toestel ten opzichte van de zon kan met de hand worden geregeld. Voor de mensen, die wonen in streken waar de zon meedogenloos en zonder ophouden de aarde verschroeit en verdort, is het zonnekooktoestel een ware uitkomst. Het gebruikmaken van de warmtestra ling van de zon, voor het verkrijgen van nuttige hitte voor huishoudelijke doel einden, is zo oud als het menselijk den ken. De ingenieur Cyrus Smith uit Jules Verne's „Het geheimzinnige eiland'" helpt de luchtschipbreukelingen aan vuur met behulp van een brandglas. Archi medes maakte er zelfs een afweerwapen van door een lenzenstelsel te bedenken, waarmee hij de zonnestralen kon con centreren op de zeilen van een nade rende vyandelijke vloot, teneinde deze in brand te steken. Een Amerikaanse gangster, die de 29- jarige William McElroy aanhield en zijn geld opeiste, bleek allerminst ontmoedigd toen zyn slachtoffer hem vertelde, dat hy alleen maar „tra vellers" checks' had. „Die gaan wy dan samen verzilve ren", zei de bandiet. Hy duwde on der bedreiging met zijn pistool McElroy een aantal bars en sigaren winkels binnen om de cheques, ter waarde van verscheidene honderden dollars in te wisselen. Maai- na ze ven bars en nog meer sigarenwinkels hadden McElroy en zyn merkwaar dig gezelschap slechts 40 dollar in contanten gekregen. De gangster klaagde over pynlyke voeten, vertelde McElroy zfjn chec- ques te houden en wandelde weg

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7