het bijzondere van deze RUN Filter King Size R. W. van der Giesen te Amsterdam cum laude gepromoveerd Vrijdag begint in Leiden bevolkingsonderzoek op T.B.C 20 stuks 85 ct 95»te jaargang Zaterdag 23 februari 1957 Tweede blad no. 29070 Niemand onttrekke zich er aan! Aantal actieve T.B.C.-patiënten toegenomen Volgende week vrijdag begint in Leiden het bevolkingsonderzoek op t.b.c. Allereerst komt de schooljeugd aan de beurt. Met uitzondering van de kleuter- gcholen zullen alle leerlingen van de dagscholen (het zjjn er 85 met plm. 20.000 leerlingen) worden onderzocht. Een en ander geschiedt echter geheel op basis van vrijwilligheid. Met dit onderzoek, dat in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal plaatsvindt, zijn vier weken gemoeid, waarna vermoedelijk op 27 maart de overige bevolkingsgroepen aan de beurt komen. Indien er een vlotte medewerking wordt verleend en de opkomst niet veel afwijkt met die in 1953 het opkomstpercentage was toen ruim 95% dan zal dit onderzoek circa half juli beëindigd zjjn. Hoewel het hoofddoel van dit onderzoek is het opsporen van t.b.c., worden ook andere ziekteverschijnselen, o.a. afwijkingen aan het hart en kanker, on derkend. Dat een dergelijk onderzoek van zeer groot belang is, blijkt uit het aan tal nieuwe gevallen (38 van actieve en 671 van inactieve t.b.c.), dat de in 1953 ingestelde controle te zien gaf. Niemand onttrekke zich dan ook in de komende maanden aan dit onderzoek! Eerst schooljeugd aan de beurt Bepalen wij ons tot de meer organisa torische opzet van deze controle, dokter D. Ruiter, distr ictstubercu lo se - a r ts verbonden aan het Consultatiebureau aan de Wassenaarseweg, vonden wy be reid aandacht te schenken aan de me- «dische achtergrond van dit onderzoek. Hij schrijft: „Allicht zult U zich af vragen of een dergelijk onderzoek nog wel nodig is nu het aantal tuberculose patiënten geleidelijk afneemt en het sterftcijfer geleidelijk afneemt en het het laagst is. Het is U bekend, dat er nog maar weinig sanatoria zijn, die wachtlijsten hebben; ja er zijn kleinere inrichtingen, i die opgeheven moesten worden, omdat het aantal patiënten te laag werd. Het is niet zo moeilijk te raden, waar aan deze gunstige toestand te danken ls. Enerzijds aan het goed georganiseerde opsporingswerk: anderzijds aan de meer geperfectioneerde bestrijding van deze riekte, zowel medisch als sociaal. Wie kan ontkennen, dat juist het be volkingsonderzoek een belangrijke rol heeft gespeeld bij de opsporing der tu berculosepatiënten Om deze, voor Nederland zo gunstige toestand, te kunnen handhaven, is het nodig, dat wij waakzaam blijven! De gevoeligheid voor een ziekte wordt dikwijls groter, naarmate deze minder vaak voorkomt, omdat dan bij velen een natuurlijke weerstand ontbreekt. Een open tuberculose-lyder kan daar door in een betrekkelijk korte tijd on wetend een groot aantal slachtoffers maken. Helaas komt dit ook nog te vaak voor! T.B.C. NOG NIET UITGEROEID Het bevolkingsonderzoek, dat pas Is beëindigd in Katwjjk en Wassenaar, onderstreept weer de noodzaak van dit onderzoek. Ook de periodieke controle der Leid- se studenten van dit jaar toont aan, dat de tuberculose nog allesbehalve uitgeroeid is. In de laatste maanden blijkt ook op het Consultatie Bureau voor tubercu losebestrijding te Leiden, dat het aan tal actieve tuberculose-patiënten weer is toegenomen, waardoor verscheidene 'uitgezonden moesten worden naar sanatoria. Dit alles houdt een waarschuwing in! Wij moeten evenmin vergeten, dat ons land maar een klein gebied is, te mid den van landen, waar de toestand be langrijk minder gunstig is. Het vroegtijdig ontdekken van deze ziekte is, zowel voor de patiënt, als voor de omgeving, belangrijk. Enerzijds is de ziekte-duur korter, anderzijds wordt de besmetting voorkomen of beperkt. „IK VOEL MIJ GEZOND" Het argument van „ik voel me gezond" ls niet steekhouden. Opvallend is, dat de patiënten meestal geen of weinig klachten hebben, terwijl de algemene toestand nog lang behoorlijk kan blijven. Het lichamelijke aanpassingsvermogen is vrij groot, ook al omdat de ziekte langzaam voortschrijdt, i Vooral bij oudere mensen treden ziek teverschijnselen weinig op de voorgrond, lomdat er nu éénmaal minder lichame lijke eisen behoeven te worden gesteld ën het vele hoesten als een normaal ouderdomsverschijnsel wordt gezien. Hoewel het hoofddoel van het bevol kingsonderzoek is. het opsporen van tuberculose, worden ook andere ziekten van de longen en afwijkingen aan hart, middenrif en skelet ontdekt. Dit bevolkingsonderzoek kan pas sla- V erkeerson gevallen te Leiden In de week van 15 t.m. 21 februari yden zich in Leiden 31 verkeersonge- ïllen vcor, waarvan er 12 lichamelijk •ttsel tengevolge hadden en 19 uitslui- '•uxd materiële schade veroorzaakten. In totaal bedroeg het aantal ver keersongevallen in Leiden in de periode fan 1 januari tot en met 31 februari 201. gen, als zeer velen hieraan deelnemen. Immers, de aohterblijvenden kunnen juist longafwijkingen hebben. Daarom geef ik U de raad, gehoor te geven aan de oproep voor dit toch zo belangrijke onderzoek". LEIDEN IN NEGEN RAYONS VERDEELD. Teneinde een spreiding over de gehele stad te bereiken hetgeen een vlot ver loop in de hand werkt is Leiden in negen rayons verdeeld. Zodra de school jeugd „voor de lens" Ls geweest, komen allereerst zij, die in de omgeving van het Station en de Rijnsburgerweg wonen, aan de beurt. Dit zal omstreeks einde maart. zijn. Met een tijdsverloop van circa tien dagen vindt dat onderzoek dan plaats in de volgende opkomstcen tra school Potgieterlaan, Maresingel, Stadhouderslaan, Du Rieustraat, Suma- trastraat en Oosterstraat, kleine zaal van de Stadsgehoorzaal en Weeshuis Hooglandse Kerkp-acht, in welke laat ste post men begin juli met het onder zoek een aanvang neemt. Teneinde ook aan ouden van dagen zoveel mogelijk service te verlenen, worden automobilis ten uitgenodigd hun auto voor vervoer ARBEIDSRESERVE WORDT STEEDS KLEINER De daling van het aanbod (de ar beidsreserve) zette zich ook over de periode van 11 t/m 16 februari voort, nl. van 330 tot 315. De activiteit in de bouwsector, vooral schilderwerken, neemt gestadig toe. terwijl ook in de land bouwsector hier en daar een aanvang wordt gemaakt met de voorjaarswerk zaamheden. In tegenstelling met vorige jaren is de werkloosheid in de seizoen- gevoelige bedrijven van geringe omvang. Treedt geen verandering in de weers gesteldheid op, dan zal binnen enkele weken het aanbod sterk geslonken zijn. De vraag naar arbeidskrachten beliep 375 geregistreerde aanvragen waarvan er 175 betrekking hadden op jeugdigen. Do belangstelling voor jeugdigen duurt voort. Het aanbod is echter miniem. Eerst in april kan enige ver ruiming van het aanbod verwacht worden. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten onderging geen wijziging van enige betekenis en bedroeg 75. De vraag vertoonde een afname als gevolg van administratieve maatregelen ën beliep 280 geregistreerde aanvragen, waarvan 50 betrekking had op jeug digen. beschikbaar te stellen. Zij kunnen zich daartoe in verbinding stellen met het Bureau van de Sociale Raad (Nieuw- steeg 6). IEDER GEZIN KRIJGT HUISBEZOEK Voorafgaande aan het tijdstip van onderzoek zullen plm. 30 huisbezoekers ieder rayon „bewerken". Systematisch wordt ieder gezin bezocht, bij welk be zoek nauwkeurig wordt nagegaan hoe veel gezinsleden zich aan deze keuring willen onderwerpen, waarbij de leeftijd is bepaald vanaf vier jaar en ouder. Uiteraard vallen schoolgaande kinderen hier buiten; aangenomen mag immers worden, dat zij reeds in klasseverband aan het onderzoek hebben deelgenomen. Terwijl de kosten van onderzoek voor schoolgaande kinderen zijn vastgesteld op minimum f. 0.40 per kind, moet men bij deelname aan het bevolkingsonder zoek f. 1,per persoon (ook voor kleu ters) betalen. Indien dit bezwaarlijk is, kan men ook restitutie verkrijgen of zelfs in aanmerking komen voor een kosteloos onderzoek. Hiervan dient dan bij het huisbezoek kennis te worden gegeven. Mede gelet op deze mogelijkheid, ver wacht het plaatselijk Fotu comité, dat niemand aan deze controle voorbijgaat. (Ingez. Med.-Adv.) Dat het een King Size is? Die zijn er meer. Dat het een King Size filter is Ook die zijn er meer. Het bijzondere is dit't Is een filter sigaret en toch een echte sigaret. Ja, een échte sigaret. Want het Long Run acetaat filter houdt wel alles tegen dat aan de mildheid afbreuk zou kunnen doen, maar laat het rijke aroma van de Amerikaanse tabakken volledig door. U proeft dat u rookt A.R. kijken wel degelijk naar de toekomst Prof. mr. I. A. Diepenhorst sprak in Leiden In een volle zaal van het gebouw Re- hoboth sprak gisteravond prof. mr. I. A. Diepenhorst over: ..Waar staan wy?" voor de centrale vergadering van de A. R. Kiesvereniging. De politieke belangstelling aldus prof. Diepenhorst, vermindert met de jaren. Het hoofd selectie der Koninklijke i van de selectie der Koninklijke Land- Marine. kapitein-luitenant-ter-zee van macht, luitenant-kolonel H. Schulte speciale diensten R. W. van der Giessen. Nordholt en het hoofd van de selectie is gisteren in het AMVJ-gebouw te Am- der Koninklijke Luchtmacht luitenant sterdam cum laude gepromoveerd tot kolonel J. J. F. Borghouts. doctor in de letteren en wijsbegeerte! De promotor, prof. dr. J. Waterink, aan de Vrije Universiteit te Amster dam, na verdediging van zijn proef schrift getiteld: „Enkele aspecten van het probleem der predictie in de psy chologie. speciaal met het oog op de selectie van militair personeel". Giste ren schreven wij uitvoerig over dissertatie. hoogleraar in de toegepaste psycholo gie aan de V.U., reikte met een harte lijke speech de in uniform gestoken jonge doctor de bul uit. De promotor roemde de studie van dr. Van der Gies- sen. die zich eerst op 38-jarige leeftijd deze aan de universiteit liet inschrijven en die binnen vyf jaar cum laude slaagde Als paranimfen fungeerden het hoofd voor het candi'daats- en doctoraal examen. Drie jaar daarna had hij zijn dissertatie gereed. Prof. Waterink bracht tevens hulde aan de Koninklijke Ma rine. die de heer Van der Giessen in de gelegenheid heeft gesteld zijn studie te voltooien. Tijdens de receptie na afloop van de plechtigheid hebben vele militaire auto riteiten en andere belangstellenden het gezin Van der Giessen geluk gewenst. Op de foto de overhandiging van de bul door prof. Waterink. Rechte luite nant-kolonel Schulte Nordholt. Dit is zowel te constateren in de politiek zélf. als bij de verschillende politieke party en. Alle kieskringen hebben op 't ogenblik met grote moeilijkheden te kampen. Hoewel vroeger de gemoederen nogal eens in opstand kwamen, byv. by de oprichting van de scholen met de by bel (schoolstrijd), zyn dergelyke toe standen thans niet meer waar te nemen. Als oorzaken noemde spreker o.a. het vaag worden van de principiële bezwa ren en het feit, dat de vragen die even tueel ryzen, toch een te ingewikkeld karakter zouden hebben. Wat doet byvoorbeeld een christelyke techniek? Al deze feiten zyn oorzaak ge weest van de verkiezingsnederlaag, die vorig jaar geleden is. Er was geen be- langkelling; men was niet meer bereid om zich te geven, er was „vergader moeheid" enz. Hierdoor ontstond ook het weinig verheffende touwtrekken der politieke partyen by de kabinetscrisis. Spreker noemde het een teleurstellend feit dat Nederland by de besprekingen in Engeland over de Suez-kwestie toen vertegenwoordigd was door een demis sionair minister. Ook toen donkere wolken zich boven het Oranjehuis samentrokken, was er alleen maar een demissionair Kabinet enz. Men toont wél belangstelling voor huurverhoging en vijfdaagse werkweek doch de wezenlijke politieke belang stelling is er niet meer. Ook de toekomst ziet er somber uit, omdat men zich op maakt om de A.R. Party de genade- stoot toe te brengen. Men gaat het hoog moedig en verkeerd vinden om zich met een eigen beginsel terug te trekken en niet met de grote stroom mee te gaan. De aanhang van de C.H. en de A.R, toont wel aan, dat men aan het inéén- schrompelen is tot een onbetekenend iets. Zouden wy dan tot de slotsom moeten komen, vervolgde prof. Diepenhorst, dat men zich vergist heeft, dat het bestaans recht van onze partij te niet gedaan moet worden? Als de geschiedenis van de schoolstryd bekeken wordt met al de bezwaren die Thorbecke opwierp, dan moet men toch wel weer moed krijgen. Immers de his torie heeft wel duidelijk bewezen, dat Thorbecke ongelyk had! En ook Kuyper toonde aan dat hij met zyn gedachte gang omtrent Indië wel een mensen leven vooruit was! De A.R. kijken wel degelyk naar de toekomst, hoewel zy ervan doordron gen zyn. dat het leven veel ingewik kelder is geworden. Het Nederlands Protestantisme gaat een harde strijd tegemoet besloot prof. Diepenhorst. Wij moeten niet in de eer ste plaats sterk staan in de volksstaat. Wy wensen dienaars te zyn van God, die zyn plan heeft met de heersers op deze wereld. De A.R. wil geen volkssouverei- niteit, zy is echter wél een beginselparty, VAN DEZE WEEK FILMS Congo-desperado's Actie en spanning REX Congotanga is het land der vogelvrijverklaarden. een stukje grond, waarop de mannen en vrouwen met een zwaarbeladen kerfstok zich nog veilig weten, wanneer zy snel genoeg zijn met een revolver en sluw genoeg om zich ten koste van een ander in een onderhoud te voorzien. En in deze poel van haat en nijd moet David Carr zijn landmetingen verrichten, die zullen moeten aantonen, dat dit stukje Congogebied eigenlijk Bel gisch is en dus ressorteert onder de Bel gische politie, die geen moordenaars of dieven op vrije voeten laat Dus is de groep, die dit stukje land exploiteert en tyraniseert er alles aan gelegen, dat David zijn moeizaam werk in de fascinerende oerwouden van Afri ka nimmer voltooit. Dat alles uiteindelijk op zyn pootjes terecht komt, laat zich gemakkelijk ra den. doch eer het zover is moeten Geor ge Nader als David Carr met aan zijn zijde Virginia Mayo als de aantrekke lijke Louisa, die ook al niet zonder blaam naar dit vergeten stukje grond is gekomen, heel wat avonturen trotseren. Er zit volop actie en een behoorlyke dosis spanning in deze rolprent, waarin vooral de levendige en knappe creatie van Peter Lorre als de corrupte politie chef opvalt. High Society Derde week TRIANON Nog een week - de derde dus - blyft ..sprookjesprinses" Grace Kelly in de Sleutelstad dansen, zingen en flirten in „High Society", trouw ter zijde gestaan door de beroemdheden Bing Crosby. Frank Sinatra en Louis Armstrong." die verschillende vrolijke liedjes voor hun rekening hebben geno men. „Les enfants du Paradis Vierde week! CASINO „Les enfants du Paradis" is voor.de derde maal geprolongeerd! Goede wijn behoeft overigens geen krans „Dr. Vlimmeri' Aardige film naar veel gelezen boek LIDO De film „Dr. Vlimmen'' is gemaakt naar de gelijknamige roman van mr. A. Roothaert. die reeds jaren lang tot de veel gelezen boeken behoort. Het is het verhaal van de dierenarts Jan Vlimmen. die met zijn zuster Truus en haar zoontje Dop in het plaatsje Dom- bergen is gaan wonen. Dr. Vlimmen vindt daar naast veel waardering voor zyn werk en zijn persoon, ook veel te genwerking. Voornamelyk moet hij zich teweer stellen tegen het geroddel, dat er in verband met zijn huwelijk, of beter gezegd met zijn echtscheidings-procedu- re door het dorp gaat. Evenals in het boek wordt dr. Vlim men in de film getoond als een man. die hart, heeft voor de dieren, en die het nooit teveel is er op uit te trekken. Hij is de wat stugge figuur, die zich niet gauw geeft aan anderen en die eigenlijk wat teruggetrokken leeft door alle narigheid die hij ondervonden heeft in verband met zijn huwelijk. De scherpe kantjes van deze zaak zijn er wat afgehaald in de film, zodat niemand er zich aan zal i kunnen stoten. In grote lynen wordt het boek gevolgd. I alleen aan het einde heeft de scenario schrijver zich enige vryheden veroor loofd. om een goed en gelukkig slot te krijgen. Zo is er een film gegroeid, waar men met veel genoegen naar zal kijken Men zal gespannen zien naai- de ver- i richtingen van dr. Vlimmen, als hy een dier behandelt, en men zal geamuseerd toekijken wanneer Vlimmen en zijn vriend, mr. Dacka met elkaar aan de stok hebben. Een bijzonder aardige film, waar men met genoegen aan terugdenkt. Folies Bergère Charmante revue-film Luxor Minaars van ballet, chansons en in het algemeen de Franse zwier voor het voetlicht en achter de coulissen kunnen hun hart ophalen aan deze film, waarin Eddie Constantine en Zizi Jean- maire de veelal vrolyke hoofdrollen ver vullen. Vooral Zizi Jeanmaire is een sprankelende figuur met een aanste- kelyke lach, hups maar trouw aan haar echtgenoot Bob Worbington (Eddie Constantine), die wèl de kunst ver staat zyn tegenstanders op een afstand te houden. De toeschouwers krygen me nig kykje achter de schermen van Folies Bergère en natuurlyk ook van de kleu rige tonelen, zelf. Het ballet van Roland Petit schittert menigmaal door origi naliteit en perfectie. Met K O naar de Caribou-Eskimo's Over het leven van de Caribou-Eski mo's sprak gisteravond in de Foyer van de Stadsgehoorzaal, op uitnodiging van K. O., mr. G. v. d. Steenhoven. Aan de hand van kleurendia's vertelde hy van zyn ervaringen met deze kleine groep Canadese Eskimo's, die in het bin nenland ten westen van de Hudsonbaai hun nederzettingen hebben. Bedraagt hun aantal ongeveer vyfhon- derd, men zal er zeker niet meer dan vijftig of zestig by elkaar aantreffen. Slechts een enkele maal in de zomer maanden komt een groot deel van deze Eskimo's, die voornamelijk van de jacht op rendieren leven, naar de kust, waar zij elkander dan ontmoeten. Hun jacht- veldene liggen in de Canadese arctische toendra, 'n vooral 's winters onherberg zame en boomloze vlakte. De Caribou- Eskimo's verschillen in één opzicht met de tienduizend andere Canadese Eski mo's. Hun levenswyze is namelijk geheel en al gericht op de rendierjacht. Het emotionele leven van deze mensen wordt er zelfs door beheerst. Zij voeden zich drie maal per dag met het vlees, terwijl van de huid kleding en schoeisel wordt vervaardigd. Uitvoerig ging spreker in op de manier van jagen. Mede dank zy de filmvertoning later op de avond kreeg men een uitstekende in druk van zeden en gewoonten van deze Eskimo's, wier samenleving zo bijzonder eenzydig is georiënteerd. De belangstel ling voor deze leerzame K. O.-film- lezing was wederom zeer groot en men kan zich daar terecht over verheugen. Prof. dr. G. E. J. B. Brausch sprak over Centraal Afrika Gisteravond heeft prof. dr. G. E. J. B. Brausch, hoogleraar aan het Universi tair Instituut voor de Overzeese Gebie den te Antwerpen in het Ryksmuseum voor Volkenkunde een lezing gehouden over Centraal Afrika. Deze lezing werd gehouden op initiatief van het Afrika Studiecentrum, het Nederlands Genoot schap voor Anthropologic en het Rijks museum voor Volkenkunde. Prof. Brausch belichtte in zyn lezing de verschynselen en consequenties van de moderne maatschappelyke ontwik keling van de inheemse gemeenschap in Centraal Afrika. Prof. Brausch heeft deze zelfde lezing dezer dagen gehouden in het Koninklyk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. maar zal die beginselen nooit tot een zelfstandigheid maken. Jong en oud zal gevolg moeten geven aan de oproep die Christus ons gegeven heeft, ten bate van de ganse natie. De voorzitter, der Centr. A.R. Kiesver eniging, de heer Chr. v. d. Heuvel, sprak een kort dankwoord tot de spreker, waarna een geanimeerde discussie volg de. De natte winter heeft de rivieren aanzienlijk doen stijgen. - Dit huisje in de buurt van Arnhem ligt nu direct aan de Rijn, terwijl het gewoonlijk vele honderden meters van het water ligt. Het tuintje is rivierbedding geworden.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3