televisie Nieuwe wegen straks 30 tot 40% duurder? LIGTVoet Door uitblijven aanbestedingen Beroemde Miss Ella bleek verklede jongen Met een enkel woord Koningin herdacht Baden-Powell bij de Puttense padvindsters Mooi en Gezond! Agenda b ZATERDAG 23 FEBRUARI 1957 ER IS MAAR weinig fantasie voor nodig om te beseffen, dat president Eisenhower zich in een verre van benijdenswaardige positie bevindt. Pers foto's van enkele dagen geleden toonden een man, die kennelijk gebukt gaat on der de zorgen, ook al schijnt hij op het televisiescherm een frissere indruk ge maakt te hebben dan op bedoelde af beeldingen in de Amerikaanse bladen, die hem wel vijf jaar ouder deden lijken dan een maand terug. Geen wonder overigens, want Amerika's buitenlandse politiek met name ten aanzien van het Midden-Oosten, is in het slop geraakt. Hoe zelfverzekerd, ja, bijna arrogant, klonken de stemmen uit Washington, toen Engeland, Frankrijk en Israël ter zake van hun optreden tegen Egypte tot de orde geroepen werden. Nu het er evenwel op aankomt de onlangs afge kondigde „Eisenhower-doctrine" in prak tijk te brengen en het kleine Israël de leiders van 's werelds machtigste natie de spiegel voorhoudt, blijkt duidelijk, hoe waar het is, dat menig criticus ge lijkenis vertoont met een man zonder benen, die onderricht geeft in hard lopen. ZONDER nu dadelijk te willen bewe ren, dat de Amerikaanse politici he lemaal geen benen hebben, moet toch vastgesteld worden, dat zij er in zeer korte tijd in geslaagd zijn zichzelf in verlegenheid te brengen. Zeker, het gaat nauwelijks aan van Israël voorwaarden te accepteren bij de naleving van de uitspraken van de Verenigde Naties ten aanzien van de ontruiming van de strook van Gaza en de Golf van Akaba. Maarwaarom wèl bij Israël aan dringen op strikte naleving van de voor schriften der wereldorganisatie en de uitspraken van de V.N. inzake Hongarije en Kasjmir kort en goed in de ijskast zetten? Men is geneigd te zeggen, dat Uncle Sam zich gedraagt als een doua nier, die arme drommels streng visi teert en .grote hanzen en adellijke he ren" met een buiging doorlaatReeds eerder is te dezer plaatse gewezen op de uiterst bedenkelijke dubbele moraal, die de Amerikanen zich menen te kun- ner veroorloven. Zij vergissen zich! HET GAAT NIET AAN jegens lan den, die tot de Westelijke levens sfeer behoren, een strengere maat staf aan te leggen dan ten opzichte van Oost-Europese en Aziatische staten. Als felle communisten en nationalisten aan spraak maken op dezelfde rechten van vrije landen, dan moet hun eindelijk eens aan het verstand gebracht worden, dat zij in dat geval gelijke plichten heb ben. Een oud Nederlands spreekwoord zegt terecht: gelijke monniken, gelijke kappen. In Washington kan men het nu wel zó voorstellen, alsof met het al of niet gehoorrzamen van Israël het gezag van de Verenigde Naties staat of valt, maar zo is het natuurlijk niet. Dat de Sovjet-Unie en India de resoluties ten aanzien van Hongarije en Kasjmir aan hun laars gelapt hebben, betekent van zelfsprekend al de nekslag voor een lichaam, dat de vrede en rust tracht te bevorderen en daarbij op objectieve wijze dient te oordelen. Krachtdadig optreden tegen Israël ware niets anders dan ca mouflage van vroeger falen. WASHINGTONS houding is des te pijnlijker omdat zij gericht is te gen een staat, die in het feodale Midden-Oosten een oase van modern leven is. Sociaal en intellectueel verheft Israël zich verre boven zijn omgeving. Daarbij komt, dat de nauwelijks geheelde breuk met het Westen weer breder dreigt te worden, omdat Engeland en Frankrijk sterk geneigd zijn in het vraagstuk van eventuele maatregelen tegen Ben Goe- rion c.s. een standpunt in te nemen, dat afwijkt van het officiële Amerikaanse. Ook met de oppositie in de gelederen van de Democraten en zelfs in die van de eigen Republikeinse partij hebben Eisenhower en Dulles blijkbaar niet of niet voldoende gerekend. De openbare mening in de Verenigde Staten spreekt zich steeds sterker tegen het toepassen van eventuele sancties uit. Het is trou wens zó, dat, mocht het zover komen, die maatregelen Israël vermoedelijk niet al te zwaar zullen treffen. Het gaat er dan eerder om een gebaar te maken tegenover de Arabische landen. EEN ENGELS BLAD schreef dezer dagen in een bespreking van de po litiek van Washington, dat die óf gevaarlijk naïef óf door en door cynisch is. Wij houden het op een mengeling van beide. Amerika poogt immers in het Mid den-Oosten voor alles zijn oliebelangen te beschermen en spreidt tegelijkertijd maar alleen jegens Israël! een mo ralistisch perfectionisme ten toon, dat het midden houdt tussen hooggestemd idealisme en nauwelijks verborgen hypo crisie. Hoe bedenkelijk dit is, bewijst de impasse, waarin de politiek voor het Midden-Oosten thans is geraakt. Het is niet ondenkbaar, dat er nog een oplos sing uit de bus komt. maar van wereld politiek kan men toch nauwelijks meer spreken. De aanloop voor een eigen Amerikaanse oplossing kan allesbehalve een succes heten. Kritiek op Engelsen en Fransen is gemakkelijk, maar de prak tijk is niet zo eenvoudig als zij wel schijnen moge f 200.000 minder A.N.V.V. subsidie? Bestuur is ontsteld Het bestuur van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer, A.N.V.V., heeft van het ministerie van Econo mische Zaken bericht ontvangen, dat het voor 1$57 rekening moet houden met een vermindering van het subsidie met f. 200.000. In 1956 bedroeg de sub sidie f. 1.410.000. zodat de A.N.V.V. eventueel 14% wordt gekort. In kringen van het vreemdelingenver keer en dé Horeca-bedrijvep is men over deze mededeling ontsteld. In 1938 bracht het vreemdelingenverkeer 5 miljoen gul den op en in 1956 236 miljoen gulden. Deze inkomsten, die gunstig werken op de handelsbalans en voor een deel on zichtbare uitvoer inhouden, zijn voor een groot deel mede bereikt door de krachts inspanning van de A.N.V.V.-propaganda in het buitenland. Nu men aan de ene kant het propagandistische argument aan het verliezen is, dat Nederland goed koop is en men anderzijds zich extra in spanning wil getroosten om de vele mil joenen bezoekers van de wereldtentoon stelling 1958 te Brussel op te wekken tevens een bezoek aan Nederland te brengen, is een verlaging van het sub sidie een zware slag, aldus meent het bestuur van de A.N.V.V. Vernomen wordt dat men pogingen in het werk zal stel len de oude subsidie, dat voor het werk toch al aan de lage kant was en dat ook reeds wordt ingeperkt door de prijsstij gingen, tenminste te herkrijgen. Rijkswaterstaat heeft voor aanleg en verbetering van wegen ln de laatste twee maanden van 1956 ongeveer 60% minder besteed dan in de overeenkom stige maanden van 1955. De indruk is, dat de vergelijking tussen januari 1957 en januari 1956 nog veel ongunstiger zal blijken. Ook de lagere instanties hielden beduidend minder aanbestedingen. Als de®e noodtoestand nog enkele maanden blijft voortduren, hetgeen te verwachten ia, zullen de wegenbouwers straks, wanneer de aanbestedingen loskomen, voor de noodzaak staan hun prij zen met wellicht 30 tot 40% te verhogen. Dit ten gevolge van de kapitale verlie zen, die nu geleden worden. De Ned. Ver. van Wegenbouwers heeft deze medede lingen gedaan aan de K.N.A.C. Het blad Cobouw, waarin de overgrote meerderheid van de aanbestedingen voor de Rijkswegen gemeld wordt, gaf in de laatste twee maanden van 1955 bericht van aanbestedingen door Rijkswater staat tot 'n totaal bedrag van f8.917.624. In de laatste 2 maanden van 1956 was dit bedrag f. 3.486.961. Voor de gezamen lijke provinciale waterstaten zijn de vergelijkende bedragen f. 14.466.062 en f. 8.210.911. Door de benarde schatkist- situatie en de moeilijkheden op de ka pitaalmarkt is de eerst komende periode weinig of geen verbetering te verwach ten. Adenauer vergezeld door medewerkers aan liet Como-nieer (Van onze correspondent in West-Duibsland) De Westduitse bondskanselier. Aden auer, reist zondag a.s. naar Cadenabbia aan het Como-meer in het noorden van Italië. Hij wil daar een vakantie van twee a drie weken doorbrengen. Hij neemt er zijn intrek in een fraaie en majestueuze villa, die de naam „Rosa" draagt. Zij werd omstreeks het jaar 1900 voor een Duitse familie gebouwd en heeft in vroeger jaren „Bertha" gehe ten. naar de vrouw van de Duitse ka nonnen-koning Krupp. met wie die Duitse familie verwant was. Tijdens de laatste fase van de tweede wereldoorlog werd de villa door de Ita liaanse autoriteiten in beslag genomen en heeft toen meteen een andere naam gekregen. Men heeft een telex-installatie in de villa aangelegd, want de kanselier wenst in directe verbinding met Bonn te blij ven. De rode bekleding van de muren in zijn slaapkamer, vanwaar hij een prachtig uitzicht op het meer heeft, be viel hem niet. Zij moest verwijderd worden en thans vertonen de muren een andere kleur. Ook het moderne bed, dat er stond kon zijn goedkeuring niet wegdragen. Daarom heeft men het door een ander vervangen. Ook konden diverse meubelstukken in de drie salons hem niet behagen. Ook deze werden vervangen. Zelfs in de tuin werden ver anderingen aangebracht. Speciaal voor Adenauer werden enkele nieuwe bloem perken aangelegd. De Bondskanselier wordt door een groep van zijn intiemste medewerkers vergezeld. De toestand begint voor de wegenbou wers zeer ernstig te worden, aldus de K.N.A.C. De hond.erden arbeiders, die thans bij de wegenbouwers en de toe leveringsbedrijven ontslagen worden, moeten straks weer worden „terugge kocht". Gevreesd wordt, dat dit zal moe ten gebeuren door op grote schaal zwarte lonen te geven; de wegenbouw behoort thans nog tot de weinige bouwsectoren waarin zwarte lonen uitzondering zijn. Machines, vrachtauto's en schepen, waarvoor nu geen werk is, moeten toch worden afgeschreven; het geschoolde personeel hiervoor kan moeilijk ontsla gen worden. Dit alles zal tot exhorbi- tante prijsstijgingen moeten leiden, wan neer naar verwachting in de tweede helft van 1957 de aanbestedingen loskomen. Dit de aanbestedingen toch een keer komen, is buiten twijfel. Men kan de dringend noodzakelijke uitbreiding van het wegennet niet uit blijven stellen. Rekening houdend met de waardever mindering van het geld, werd zelfs in het crisisjaar 1938 voor wegen, brug gen en tunnels nog ruim 10% meer uitgegeven, dan daarvoor op de rijks begroting 1957 is uitgetrokken. In ver band met de bestedingsbeperking zal men van dat begrotingsbedrag nog 4,2 miljoen afhalen bij de post aanleg van Rijkswegen en één miljoen bij de post opheffing van de gelijkvloerse spoorwegkruisingen. Voor de oorlog noemde men de wegen een sluitpost op de begroting. Zjj zijn dat thans in wer kelijkheid nog veel meer, aldus de K.N.A.C. Bij de vereniging van de wegenbouwers gaf men de K.N.A.C. nog te verstaan, dat het uitvoeringstempo van de werken straks tengevolge van overbelasting lager zal liggen dan normaal. Werken, die een half jaar worden uitgesteld, zullen zo doende mogelijk pas een jaar later ge reed komen. Zwitserse regering wil vrouwen kiesrecht geven De Zwitserse regering heeft een wets ontwerp goedgekeurd, volgens welke de Zwitserse vrouwen voortaan stemrecht krijgen. Alvorens de wet van kracht wordt, zal zij eerst moeten worden goed gekeurd door de federale assemblee en de mannelijke kiezers. Hiertoe zal een plebisciet worden gehouden. Voor de eerste maal in de geschiede nis van Zwitserland zullen dan vrouwen kandidaat kunnen worden gesteld voor de Nationale Raad (Tweede Kamer) en zij zullen hun stem mogen uitbrengen over alle federale aangelegenheden. Tenzij de Zwitserse kantons hun eigen wetgeving aan de federale wetgeving aanpassen, hebben de Zwitserse vrouwen geen stemrecht in kantonale aangelegen heden. De federale regering houdt vast aan een plebisciet over het vrouwenkiesrecht en heeft alle verzoeken, dit mogelijk te maken door „ruimer interpretatie" van de grondwet verworpen. Zij weigerde eveneens een nieuw artikel aan de grondwet toe te voegen. Thans moeten tien grondwetsartikelen worden veran derd. Met slechts één uitzondering, van 1833 tot 1887 in Bern, waar de vrouwen mochten stemmen over gemeentezaken, is het stemmen in Zwitserland tot op heden een mannenbezigheid geweest- De volksstemming zal tegen het einde van het jaar worden gehouden. Hoewel vele vooraanstaande persoonlijkheden en dagbladen hebben gevraagd een einde te maken aan het niet-toeken- nen van het kiesrecht aan vrouwen, „een achteruitzetting, die niet meer in deze tijd thuishoort", verwacht men dat de meerderheid der Zwitsers, in het bij zonder de conservatieve boeren, hun stem tegen het voorstel zal uitbrengen. Het is de eerste maal, dat op federaal niveau een poging wordt ondernomen de vrou wen kiesrecht toe te kennen. (Ingez. Med.-Adv.) Gangetje 12 Amateurs zetten hun beste beentje voor Prijsuitreiking in Alphen Gisteravond vond in hotel Centraal de sluitingsavond plaats van de door de propagandacommissie van de mu ziekvereniging „Crescendo" zo suc cesvol georganiseerde wedstrijden on der de titel „Amateurs zetten hun beste beentje voor". De initiatiefnemer tot dit toernooi, de heer W. v. d. Louw, sprak een kort wel komstwoord tot de prijswinnaars(sters) die uit Alphen en omgeving aan de uit nodiging gehoor hadden gegeven. Vervolgens brachten de heren P. Ko- f ren en A. de Vries als leden van de jury Zowel Duitse als Italiaanse I hun verslag van hun bevindingen uit. De politiemannen zullen in en om Cade nabbia voor zijn veiligheid waken. heer Vries wees er hierbij op. dat dank zij het feit, dat besloten is'dit festijn (INGEZ. MED.-ADV.) In de vorige eeuw waren de perfecte ruiters en amazones van het circus pre cies zo internationaal beroemd als van daag de filmsterren. Vooral de amazo nes de paardrijdsters dus, werden toe gejuicht door het publiek, bezongen door dichters, door schilders uitgebeeld. Er was natuurlijk veel naijver onder de schone rijdsters. Zo wekte omstreeks 1852 een zekere Miss Ella grote sen satie. Zij reed „panneau" en presteerde het daarbij om vlug en vlinderlicht ach tereenvolgens door vijftig dichtgeplakte hoepels te springen en in het maken van salto-mortales niet onder te doen voor de meest ervaren ruiter-acrobaat. Alle andere vrouwelijke beroemdheden, die het nooit verder dan twintig hoe pels hadden gebracht verbleekten bij dit bericht En ziet. de afgunst deed won deren; na korte tijd presteerden alle dames hetgeen tot dan toe onmogelijk werd geacht, sprongen door meer dan vijftig hoepels, draafden salto's alsof het niets meer was. Pas toen lekte uit, dat de beroemde Miss Ella een verkleed jongetje was geweest Dit is ook een van de tientallen kijkjes achter de schermen, waarover u kunt lezen in het circusabbum ,.De Bonte Droom van het Circus". Een boeiend en afwisselend verhaal met talloze pente keningen, vele prachtige kleurenplaten en -plaatjes; geschreven door de circus- kenners bij uitstek J. van Doveren en Fred Thomas. Voor slechts f2.50 kunt U dit boekwerk kopen bij Uw roomboterleverancier of direct bestellen per brief of briefkaart bij het Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag U krijgt het al bum dan per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duide lijk uw naam en volledig adres De bij behorende plaatjes ontvangt U gratis voor de rijksbo ter merken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. (Natuur lijk ook op koelhuis-boter). Neem een pakje extra voor de zondag! jaarlijks te doen terugkeren, het moge- I lijk moet zijn, het peil van de amateur- musicus de zanger (es) en tonelist op een hoger plan te brengen. De ervaring heeft ons geleerd aldus de heer de Vries, dat er onder de amateurs goede talenten schuilen, die meer kunnen presteren.- Namens de jury wees de heer de Vries er tevens op. dat volgend jaar stellig meer gevraagd zal worden om Voor de prijzen in aanmerking te komen. Ook de heer P. Koren gaf zijn mening over het optreden der verschilende ar tiesten weer. Hierbij werden door de jury en de heer v. d. Louw de prijzen als volgt uit gereikt: 1ste prijzen verkregen mej. Tr. Heemskerk, Ter Aar. declamatrice; Wil ly Alberto. Katwijk aan den Rijn, goo chelaar; de Colpanen akrobatengroep, Zoeterwoude; Trainer' Colpa, Ereprijs; J. Schut, zanger. Leiden. W. Bouman, snelrekerien, Alphen; J. klein, Alphen, trompet; J. Valkman, Alphen, trompet; Tja Haije Leasé Band. Woerden, G. v. d. Heuvel, goochelaar, Alphen. Tweede prijzen: A. van Hameren, jo- delzangeres, Nieuwe Wetering; Mulder Boys, Boskoop, ensemble; Omverkerks Cabaret. Leiden; Chr. Soc. Jeugd Orga nisatie, Gouda, band; W. Bouwman, zan ger, Leiden; De Lola's Band, Alphen; C. Vianen, accordeoniste, Alphen en A. Kers. accordeonist, Alphen. Derde prijzen; De Tremolando's Man doline, Leimuiden; KamelongToep Schetsspelers, Gouda; A. Lintsen, zan geres. Zoeterwoude; W. Futselaar, zan ger Alphen; G. Verkade, klepperen, Bodegraven en C. Prook, zanger, Al phen. Na de prijsuitreiking bleef men nog geruime tijd in gezellige stemming bijeen onder leiding van de Klompen- fluters. Dividend Twentsche Bank 10 Directie en commissarissen der Twent sche Bank N.V. stellen voor aan aan deelhouders een dividend van 10 uit te keren. BINNENLAND Het uitvoerende comité van de Euro pese Mond- en Klauwzeer Bestrijddngs- commiissie en orgaan van de F.A.O de Voedsel- en Landbouworgandsatie der Ver enigde Naties komt op 27 en 28 februari in het Paleis Noordelnde te Den Kaag bij een ter voorbereiding van de plannen, die in de begin april ln Rome te houden ple naire zitting van deze commissie zullen worden besproken. De 30-jarige motorrijder N. Houben, en zijn d'uo-passagier N. Vanhommerig, bel den uit Bochhol'tz zijn gistermiddag in de s-bocht op de beitel te Heerlen met grote snelheid tegen een lichtmast aangereden. Houben was op slag dood, de duo-passagier werd zeer zwaar gewond Belden zijn naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht De militaire commandant van Dja karta. majoor E. Dachjar, heeft verklaard, dat ,,de buitenlandse ambassade, die be trokken zou zijn bij subversieve activiteit ln Indonesië, niet de ambassade van een Westers land is." De hoogbejaarde wielrijder A. van de Kuilen uit Barneveid heeft gisteravond, toen hij te Barneveid van de Nljkerkerweg de Thorbeokelaan opreed geen vorrang verleend aan een autobus. Hij werd door de bus gegrepen en zwaar gewond Kort na het ongeval overleed hij. - Het stoffelijk overschot van mevrouw Emma Morel zal maandag, 25 februari a s. tussen 10 en 12.30 uur zijn opgebaard ln de Amsterdamse Stadsschouwburg, waar een chapelle ardente wordt Ingericht. De rouw stoet zal omstreeks 12 uur van daar ver trekken naar Westerveld. De 50-jarige matroos P. Hoogerhelde uit de Zeisstraat te Rotterdam ls overle den aan de letsels die hij heeft opgelopen, toen hij bekneld raakte tussen een anker lier aan boord van het Rijntankschip Gallia" Mr. W. J. van Es. de verdediger van majoor K. heeft zijn cliënt gisteren ln het Huls van Bewaring te Den Haag bezocht. Het onderhoud duurde ongeveer 2 uiur. In de kerk S. Louis te Fontainebleaiu ls gisteren een rouwdienst gehouden ter nagedachtenis van de Nederlandse onder wijzeres aan de NAVO-school Maria van Steljn, die door een collega uit Togoland werd vermoord. Vandaag wordt het stoffelijk overschot naar Nederland overgebracht. Met ingang van 1 maart 1957 zijn de heren A. Charon en ir. J. L. van Krimpen tot lid van de Raad van Beheer van de N.V. de Bataafsche Petroleum Maatschappij benoemd. Met Ingang van dezelfde datum ls lr. J. L. van Krimpen tevens benoemd tot lid van de aRad van Beheer van The Shell Petroleum Company Limited. De algemene vergadering van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten in Utrecht heeft uitvoerige discussies gewijd aan het door de „Commissie-Oud" uitge brachte rapport over een definitieve rege ling van de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten. Toen het zesjarig sohollertle E. v. d. Brink uit Voorthulzen gistermiddag bij het spelen plotseling de Baron van Nagell- straat te Voorthulzen overstak, werd hij gegrepen door een uit de richting Barne veid komende personenauto, uit Apel doorn.. Het jongetje was vrijwel op slag dood. De best/uurder van de auto treft geen schuld. Verschenen is een zeer uitvoerig ver slag der Eerste Kamer over de begrotingen van Oorlog en van Marine. BUITENLAND De bekende Zweedse hersenspeclaldst prof. Herbert Olivecrona heeft deze week een zeer gevaarlijke hersenoperatie uitge voerd op zijn collega prof. Olarence Cra- foord, een van de grootste long- en hart specialisten ter wereld. Prof Crafoord schijnt het goed te maken. In de goudmijnen van Jakoetsk (Si berië) ls 'n klomp goud gevonden die bij na twaalf-en-een-haive kilogram weegt, zo meldt Radio-Moskou. In dezelfde streek zijn onlans twee goudklompen van resp. 5 en 1 leg. gevonden. De Zuidvletnamese premier, DJem, ls gisteren ontkomen aan een moordaanslag, die door een Jonge Zuidvietmamees ge pleegd werd. De kogel, die voor DJem be stemd wa«, raakte de minister van Land hervorming ln het Lichaam. De aanslag ge schiedde tijdens de opening van een ten toonstelling. die door vele leden van het Corps Diplomatique werd bijgewoond. De aanvaller werd door de menigte overwel digd en later door de politie ontzet De ongeveer 200 bewoners van het Christmas-elland, een atol ln het midden van de Stille Oceaan waar Engeland bin nenkort zijn eerste waterstofbom tot ont ploffing zal brengen, zijn gisteren per schip naar elders overgebracht. Het eiland werd in 1777 door kapitein Oook ontdekt. In 1688 werd het eiland door de Britten geannexeerd De fracties van de Duitse partij en de Vrije Volkspartij zijn vrijdag officieel sa mengevoegd. Het besluit werd genomen op een gemeenschappelijke bijeenkomst ln het gebouw der Bondsdag. De nieuwe fractie zal heten „Fractie van de Duitse partij (Vrije volkspartij)". Zoals bekend ls de Vrljè Volkspartij tot stand gekomen na een afscheiding van de Vrije Democrati sche Party (Liberalen). De Japanse liberaal-democratische partij heeft goedgekeurd, dat de waarne mende premier en minister van Buiten landse Zaken Noboesoeke Kisji de aftre dende premier Isjlbasji opvolgt. Isjibasji geeft zijn fgunctie om gezondheidsredenen op. Een regeringswoordvoerder heeft be kendgemaakt. dat er geen wyzigingen in de regering zullen worden aangebracht. De afdeling Oos Londen van het Afri kaanse nationale congres een Zuidafrl- kaanse naturellenorganisaiie, heeft beslo ten de boycot van autobussen en treinen te beëindigen. Het congres, dat dit besluit vrydag bekend maakte, deelde mee, dat de boycot alleen maar een sympathiebetoging was geweest en niet het gevolg van bepaal de grieven. De naturellen in Oos Londen wilden hun sympathie tonen met de ne gers ln Transvaal, „die thans een edele strijd voeren voor recht en eeriyfciheid", al- diue de bekendmaking van het congres. (Ingez. Med.-Adv.) De beste serie van 195 7 20 - 22 - 27 - 31 to 36 ct Met een welkomst-yell hartelijk begroet In het herboren Putten op de Veluwe is de Baden-Powell-dag gistermid dag op zeer bijzondere wijze gevierd. De padvindsters en kabouters van het Gelderse dorp viel de eer te beurt de honderdste verjaardag van de stichter van de padvindersbeweging, Lord Robert Baden-Powell of Gilwell, tezamen met H.M. Koningin Juliana te vieren. De Koningin had er prijs op gesteld dit jaar op Baden-Powelldag naar Putten te gaan, omdat onder de padvinsters van het dorp daar door de droeve oorlogshistorie van het dorp een groot aantal wezen en halfwezen is. De Koningin vertoefde in padvinders uniform en onder haar padvindersnaam Movavedo gedurende bijna anderhalf uur in het intieme clubhuis in de Ve- luwse bossen en zij nam spontaan deel aan het programma, dat de Puttense jeugd voor deze feestdag had opgesteld. Het kommetje „kruudmoes", het streek- gerecht der Veluwenaren, liet de Ko ningin zich temidden der zingende pad vindsters goed smaken. Als geschenk kreeg de Movavedo een grammofoonplaat met de stem van Lady Baden-Powell, de chief guide der meisjespadvinderij, wier geboortedag eveneens gisteren werd ge vierd. Ook werden haar twee bakjes fruit aangeboden, waarvan een bestemd was voor Prinses Marijke, die ook ka bouter is en daarmee een der kleine schakels, die volgens het danslied „Onze keten rondom heel de wijde wereld windt". Om kwart voor een kwam de Konin gin onder luide toejuichingen van de uitgelopen bevolking van het dorp bij het clubhuis aan. (Ingez. Med.-Adv.> HAMEA-Gelei: mooie, gave handen. 95 ct HAMEA-Crème: fris gezonde huid. 95 ct Het is de Hamamelis die het 'm doet ZATERDAG Gymnasium (Frulnlaan)Lustrumvie ring Herv. Jeugdkerk. 8 uur nam. Prediker: Propagan da-bij eenkomst C.J.M.V. „Het Centrum" 8 uur nam. Marekerk: Herdenking 100ste geboorte dag Lord Baden Powell. Sprekers A. Bee- kes en G. Nijman. 74 uur nam. Schouwburg: Kon Ver. „Lltterls Sacrum. Opvoering van „Spoken". 8 uur nam. ZONDAG Gerecht 10: Eredienst Soefl-beweging. 11 uur v.m. Hogewi Getuigen. 54 uur nam. Hooigracht 84. Humanistisch Verbond. Spreker drs. E. Vercruysse. 10.30 uur vm. Luxortheater. Dienst voor buitenkerke lijken. Spreker dT. P. L. Sohoonhelm 10.30 uur v.m. Schouwburg en St.-Antonlus Clubhuis: Vastenavondviering Ned. R.-K. Midden standsbond. 8 uur nam. MAANDAG Den Burcht. Filmavond Leidse Bond van Volkstuinders Verenigingen. 7.45 uur nam. Stadszaal (foyer): Fllmavord Lissone- Llndeman 8 uur nam.. De DoelenLedenvergadering Leidse Amateurfotografenver. 8 uur nam. R-K. Lyoeutm: K. en O.-cursus moderne litteratuur. 8 uur nam. Sohouwburg: Abonnementsvoorstellin_ „Theater" „Dundo Maroje's Dukaten" 8 uur nam. DINSDAG Café Andba: Jaarverg. Tuiniers- en Bloe mistenver. D.E.V.. 8 uiur nam. Casino. K. en O.-filmstndiiekriug Ge bruik en misbruik van het film Jour naai. 9.15 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde. K. en O.-cursus Japanse bloemslerkunst. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden. Voordracht prof. dr. G. van Hoorn over Kyrene. 8 uur nam. Gem. H.B.S. BurggravenlaanVergade ring contribuanten Stichting Ceno. 8.30 uur nam. Doelenkazerne. Haagse Operettezangers. 8 uur nam. SohouwburgAbonnementsvoorstelling „Theater" „Dundo Maroje's Dukaten" 8 uut nam. Stadszaal (foyer): Oostenrijkavond Ned. Reisver. Spr. prof. Klein. 8 uur nam. Royal (Doezastraat)Receptie Coll. Theol. „Tandem fit surculus arbor". —54 uur nam. Oegstgeest: W. de Zwijgerkerk. Comm. v. Huish. en Gezinsvoorlïchtlng. Lezing en film over „Het goede servies". uur nam. WOENSDAG. Rapenburg 8: Veren, voor Internat. Rechtsorde. Spr. drs. L. Metzemaekers over Kasjmir. 8 uur nam. De Kleine Burcht: Ledenverg. Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. Lezing over Zwitserland. 8 uur nam. Gulden Vlies: Forum Ver. voor Paeda- goglek. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Invitatie-con cert 55-Jarig bestaan Werkmans Wils kracht m. m. v. Koksschool- en Sleutel- koor. 8 uur nam. Zomerzorg: Kynologenver. „Rynland". Spr. de heer L. Berghuis. 8 uur nam. Rapenburg 22: Jaarverg. My. voor Toon kunst. 7 3/4 uur nam. Het Gulden Vlies: Forum Ver. voor Pae- dagogiek. 8 uur nam. DONDERDAG Stadszaal: L.K.K. Voor Alien" Soliste Johanna Martzy. 8 uur nam. Voordat zjj het clubhuis binnen ging kwam in een invalidenwagentje de 16-jarige Alie van Eek uit Lunteren, een van de Blauwe vogels, haar een zelfgemaakte „denkdag"-wens aanbie den. Met een hartelijke en krachtige welkomst-yell werd de „moeder van vele dochters" in het clubhuis begroet door de 20 padvindsters en de 35 ka bouters der Puttense afdeling van het padvindstersgilde. Het feestprogramma, dat de Koningin werd aangeboden, ging vergezeld van een boeket sneeuwklokjes, dat door een kabouter aan haar werd overhandigd. De jongste meisjes van het gilde waren, trouwens ook de eersten, die voor een welkomstlied aantraden, daarna hield mej. E. Geul, regionaal leidster van het rayon, een korte inleiding over de be tekenis van de viering van de Baden- Powelldag. Toen volgde een klaverblad ceremonie, waarbij nieuwelingen fruit uit verre landen aandroegen om het te plaatsen op een groot, uit hout gezaagd klaverblad, dat voor Movavedo op de grond was geplaatst. Tien padvindsters zegden een voor een, na een kaars te hebben ontstoken, een artikel van de padvindsterswet op. Alle padvindsters, ook Movavedo zelf, herhaalden de eens afgelegde padvindstersbelofte. Vervolgens ontstond er opeens een grote bedrijvigheid in het clubhuis. De Puttense meisjes, groot en klein, droe gen verversingen voor de hoge gasten aan. Er volgden spelen, waarbij niet ver zuimd werd te herinneren aan de acties van het gilde ten bate van de Blauwe Vogels en van de padvinderij in de ach tergebleven gebieden over heel de wereld. Voor de Koningin weer vertrok klon ken door het volle clubhuis nog vele lie deren en ook de stem van lady Baden- Powell, dank zij een speciaal voor dit herdenkingsjaar gemaakte grammofoon plaat. Door een erehaag van zingende en juichende kabouters vertrok Mova vedo, niet alleen nagewuifd door de leden van het gilde, maar evenzeer door de Puttense burgerij. Daar de Koningin het bezoek zo informeel mogelijk wenste te houden, en alleen in haar kwaliteit van padvindster de viering wilde bij wonen, waren geen autoriteiten aan wezig. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1), Tentoonstelling geolo gie ran Nederla/nd. Op werkdagen van 10 12 en 24 uur. 's Zondags van 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten. 10 uur v.m. tot 4 uur nam. uur, 's zondags E uur (t.e.m. 4 maart). DE BIOSCOPEN. Rex „Congo-desperado's" 14 Jr. Werk dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Casino „Les enfants du Paradl6", 18 Jr. Werkdagen 2 en 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. Donderdagcyclus „De derde man". LI do „Dr. Vlimmen", 18 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Folies Bergère", 18 Jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „High Society", a. 1. Werkda gen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. De zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren de Jager. Jasper se, Kortmann, wljdicks en Van Alphen. t lT2l9^StgeeSt d00r doloter VarelcamP> Zaterdag 23 februari zijn geopend des middags, des avonds en des naohts voor het klaarmaken van spoedrecepten: Apo theek Boekwyt, Breestraat 74, tel. 20552; Havenapotheek. Haven 18, tel. 20085; Apotheek Oegstgeest. Wllhelminapark 8, Oegstgeest .tel. 26274. Zondag 24 februari zyn alleen geopend van 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur de Havenapotheek en Apotheek Oegst geest. By geen gehoor DjJ Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) v p s z qp e St. c Stockholm sneeuw nnw 3 -5 0.7 Oslo geh. bew. n 2 -7 0 Kopenhagengeh. bew. no 6 -0 7 Aberdeen zwaar bew. windstil -2 0 Dublin regen zo 10 4 2 Londen geh. bew. o 3 2 0.1 Amsterdam mist o 4 -1 0 Brussel mist o 2 -2 0 Parijs geh. bew. windstil 2 0.1 Bordeaux motregen w 6 12 31 Grenoble geh. bew. z 2 3 12 Nice half bew. nnw 5 5 0.3 Berlijn nevel w 2 0 0 Frankfort zwaar bew. o 2 -6 0 München geh. bew. wzw 2 -0 0 Zürich nevel ozo 1 -1 1 Genève mist windistll 0 12 Locarno mist windstil -5 0 Rome regen zzw 6 10 11 Mallorca onbewolkt zzo 3 11 0 Wenen licht bew. windstil -5 0 Innsbruck onbewolkt zzo 8 11 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2