A.A.-LANDEN WILLEN TEGEN ISRAEL SANCTIES INSTELLEN Interparlementaire Beneluxraad in Belgische hoofdstad geïnstalleerd WEERBERICHT Zonder steun van Amerika heeft resolutie echter weinig hans Laten we één blijvenanders betekenen wij niets meerzegt Dr. Van Cauwelaert „Verschillende prijsstijgingen waren helaas niet te vermijden Hertog van Edinburgh krijgt de waardigheid van ..Prins" 95»te jaargang ZATERDAG 23 FEBRUARI 1957 No. 29070 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wme Sm8Cl Lelden - Qlr0 no 67055 Hoofdredacteur! 3. Brouwer 17.— per kwartaal: 12.35 per maand: 10.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 LEIDSCH DAGBLAD (Van onze correspondent in New York) Het was een verrassing, dat de Afro-Aziatische landen gistermiddag bij de Algemene Vergadering der V.N. een resolutie indienden, die economische, financiële en militaire sancties tegen Israël beoogt in te stellen. De Afro-Aziaten zijn natuurlijk sedert lang van plan zulks te doen, doch men verwachtte in het algemeen niet, dat zij tot deze stap zouden overgaan, alvorens te weten wat Amerika's houding zou zijn. Zonder de steun van Amerika heeft de resolutie namelijk weinig kans. Zolang de hoop bestaat, dat terugtrekking van de Israëlische troepen zonder sancties is te bereiken, wil de Amerikaanse regering niet tot de uiterste pressie overgaan, te minder omdat in de Verenigde Staten een aanzienlijke oppositie tegen deze maatregel bestaat. Daarom is het te voorzien dat de Amerikaanse regering pas definitief haar positie zal bepalen, nadat opnieuw contact is opgenomen met ambassadeur Eban, die op de terugweg is naar Washington. geopend op een politiepatrouille, waar door een politieman werd gewond. Uit kringen van de Ver. Naties werd gisteren vernomen, dat er alleen nog maar vier obstakels over zijn, die opge ruimd moeten worden, voordat het Suez-kanaal open zal zijn voor de door vaart van de grootste schepen, maar dat de Ver. Naties nog op de machtiging wachten van Egypte voor het uit de weg ruimen van twee van de belangrijkste wrakken. Daarom heeft de secretaris-generaal Canada werkt aan zachtere resolutie De Afro-Aziatische soep behoeft der halve niet zo heet gegeten te worden als zij vrijdag werd opgediend. Het is nog altijd mogelijk dat een zachter gestelde resolutie zal worden aangenomen. Pear son van Canada werkt daar hard aan. Ook zij zou terugtrekking van de troe pen willen eisen, doch tegelijkertijd Is raël in dezelfde resolutie sterker garan ties willen geven dan waartoe Amerika bij monde van Eisenhower en Dulles be reid is geweest. Incidenten aan de grens Een Israëlische militaire woordvoerder heeft vrijdag bekendgemaakt, dat bij in cidenten nabij de Israëlisch-Jordaanse grens vier Israëliërs verwondingen heb ben opgelopen. In het gebied van Beit Nabala werd een patrouille-auto van de politie be schoten. waardoor een der inzittenden werd gewond. In de omgeving van Af- foeleh werden twee burgers gewond, door dat him vrachtauto in een hinderlaag viel. In hetzelfde gebied werd het vuur Amerikaans vliegtuig met veel passagiers in Korea neergestort Tenminste vijf doden Een „Globemaster"-transportvlieg tuig van de Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren vergeefs getracht een noodlanding te maken oP een eilandje in de rivier De Han, op korte afstand van het vliegveld Klmpo, nabij de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel. Het toestel, dat met een groot aantal pas sagiers op weg was naar Japan, kreeg kort na de start motorstoring. De piloot trachtte een noodlanding te maken, maar het toestel kwam half in het water van de rivier terecht en vloog onmiddellijk in brand. De berichten omtrent het juiste aan tal inzittenden lopen nogal uiteen. Het ene bericht spreekt van 138, het andere van 149. Ook de meldingen over de af loop van het ernstige ongeval waren verward. Aanvankelijk werd gezegd dat niemand om het leven was gekomen, maar bijna alle inzittenden te lijden hadden van ontberingen, breuken, brandwonden of zenuwinstortingen. En kele inzittenden zouden in ernstige toe stand verkeren. Later echter moest een Amerikaanse militaire woordvoerder in Tokio toegeven, dat reeds vijf lijken waren geborgen en dat nog twintig per sonen werden vermist. Reeds vijftig gewonden zijn per hefschroefvliegtuig naar een ziekenhuis overgebracht. Anti-communistische rel in Woetsjang Volgens het communistisch-Chinese blad „Tsjang Tsjiang Djih Pao" dat te Hankou verschijnt, zijn op 14 februari zestien personen zwaar gewond bij anti communistische relletjes te Woe tsjang, de hoofdstad van de provincie Hoepeh, aldus is zaterdag door Honkongse bla den gemeld. De betogers richtten aanzienlijke schade aan aan particuliere eigendom men en deden een aanval op het ..Volkspaleis". Politie en leger grepen in om de orde te herstellen, aldus het Hankouse blad. Dag Hammarskjöld zijn medewerker voor de operaties tot het vrijmaken van het kanaal, kolonel Alfred Katzin, deze week naar Egypte gezonden om de op- ruimings-kwesties met Egyptische offi ciële personen te bespreken. In de loop van deze week heeft men de drijvende kraan „Havik" met het werk laten ophouden, zodat er nu 26 bergings-vaartuigen over zijn, die de rest van het werk voortzetten. Acht van de bergingsschepen zijn Ne derlandse schepen en dan zijn er vijf Deense en vijf Italiaanse schepen. En verder vier Duitse, drie Joegoslavische en een Belgisch schip. Op hét hoogte punt van de kanaal-operaties bestond de V.N.-vloot uit 31 schepen uit zeven lan den. met bovendien nog 15 schepen van de Frans-Engelse bergingsvloot, die in Port Said werkten. De thee wordt goedkoper Naar wij in bevoegde kringen ver nemen zullen de thee-prijzen met in gang van maandag 25 februari a.s. worden verlaagd. De soort van 98 cents per 100 gram ivordt vermin derd tot 94 cents en de soort van 80 cents per 100 gram gaat omlaag naar 74 cent. De duurdere theesoor ten worden met 2 cents per 100 gram verlaagd. Deze prijsdaling vloeit voort uit het wereldmarktprijs niveau. (Van onze Brusselse correspondent) Gisteren is in de zalen van de Belgische Eerste Kamer de „Interparlemen taire Beneluxraad" geïnstalleerd. Deze raad belichaamt symbolisch het toe zicht der openbare mening op datgene wat de regeringen van de Benelux gezamenlijk ondernemen. De raad zal een stimulerende invloed kunnen uit oefenen op deze werkzaamheden door kracht bij te zetten aan die stromingen, welke een nauwe samenwerking op alle gebieden van gemeenschappelijk belang voorstaan. Gisteravond, op een receptie van de voorzitter van de Senaat, de heer Gil- lon, hadden wij een lang onderhoud met de voorzitter van dit eerste Benelux- parlement, dr. Frans van Cauwelaert, die door alle leden met handgeklap tot president werd verkozen. Benelux is vrucht van eeuwenoude saamhorigheid Wij moeten er ons rekenschap van geven, aldus zei ons dr. Van Cauwe- j laert, de 77-jarige Vlaamse staatsman, I dat wij in het grotere Europa, dat thans wordt geconstrueerd als een Benelux- eenheid moeten optreden, anders heb ben wij helemaal niets te betekenen en zeker ook niets te vertellen. De Euro pese Unie mag dus niet het eindpunt zijn van de Benelux, het is een begin van constructieve samenwerking in de geest, die totnutoe de volkeren van de lage landen bij de zee in de Benelux Bij de verfilming van Shaws Jeanne d'Arc" ging het bij de brandstapelscène wat al te realis tisch toe. Het vuur brandde har der dan men gedacht had en de hoofdrolspeelster Jean Seberg liep verscheidene brandwonden op. Toen het eenmaal duidelijk werd, dat haar kreten om hulp niet bij het scenario hoorden, was het vuur gauw gedoofd, maar zij moest weggedragen worden en medisch worden behandeld. Zachter De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen, plaatselijk voorafgegaan door sneeuw. Matige tot krachtige in de kust provincies tijdelijk harde wind, aanvan kelijk zuidoost, later ruimend naar zuid west tot west. Stijging van temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 24 FEBRUARI Zon op: 7.40 uur; onder: 18.12 uur. Maan op: 5.17 uur; onder: 14.19 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.46 uur. Laagwater te 6.57 en 19.50 uur. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's en een Bijvoegsel. heeft samengebracht. Men heeft in de jongste tijd bezorgdheid getoond over de vermenigvuldiging van de politieke assemblee's in West-Europa, aldus Van .Cauwelaert, maar dit bezwaar kan men bepaald niet tegen de Beneluxraad aanvoeren. Benelux ontleent niet alleen zijn betekenis aan momentele vereisten van de veiligheid op internationaal ge bied. noch aan de zakelijke beschouwin gen verbonden aan een douane-unie. maar Benelux is de vrucht van een saamhorigheid, die berust op eeuwen oude grondslagen. Onze volkerenge meenschap der drie landen werd door de geschiedenis in haar ontwikkeling gestoord, maar zelfs verdeeld en onvol ledig hebben de lage landen bij de zee een eigen en aanzienlijke rol gespeeld in de welvaart en het culturele leven van het oude Westen. Eigen persoonlijkheid in Europa handhaven Nog hechter verbonden moeten wij in de Benelux de kracht vinden om ook in een geïntegreerd Europa onze eigen persoonlijkheid te handhaven. Van de zijde der drie regeringen is gisteren overigens door de heer Bech. de Luxem burgse minister-president en minister van Biiitenlandse Zaken, de heer Luns. de Nederlandse minister van Buiten^ landse Zaken en Larock. de Belgische minister van Buitenlandse Handel, uit drukkelijk gewezen op het feit. dat de verdragen van de gemeenschappelijke markt en de Euratom niet het eind van de Benelux betekenen. Dr. Frans van Cauwelaert verheugde zich hierover. Integendeel, om te bewijzen dat Be nelux blijft bestaan, zal het verdrag der „Economische Unic-Benelux'* worden ondertekend, waarschijnlijk begin april, zo mogelijk vóór de ondertekening van het verdrag der gemeenschappelijke markt te Rome. en. wanneer het Be- nelux-verdrag niet klaar mocht komen, zeker in de loop van dit jaar. Overigens kunnen een groot aantal Beneluxrege- lingen in de gemeenschappelijke markt van kracht blijven, daar het verdrag der gemeenschappelijke markt bijvoor beeld niet voorziet in zake de verdeling der openbare aanbestedingen, de ge meenschappelijke handelspolitiek, de culturele samenwerking, de gelijkstelling Minister Zijlstra verklaart: Er zullen er nog meerdere moeten volgen! n Op desbetreffende vragen van mevrouw De RoosOudegeest heeft prof. dr. J. Zijlstra, minister van Economische Zaken, schriftelijk ge- antwoord, dat hij er zich ten volle van bewust is, dat verschillende prijsverhogingen van de laatste tijd ongerustheid bij het publiek heb ben doen ontstaan over de loop der prijsontwikkeling. Hij vestigt er echter de aandacht op, dat het merendeel der tot nu toe plaatsgevonden verhogingen moest worden verwacht, resp. onvermijdelijk was. Zij zijn voortgevloeid uit de stijging van verscheidene internationale grond stof fenpr ij zen, uit de gestegen energie kosten (kolen en olie), uit de verhoging der loonkosten, voor zover niet gedeel telijk gecompenseerd door de afschaf fing van de vereveningsheffing (bepaal de bedrijven van openbaar nut) en uit Nieuw-Guinea-debat in politieke V.N.-commissie De voornaamste politieke commissie van de Algemene Vergadering heeft besloten om vanmiddag bijzen te ko men om een aanvang te maken met het debat over Westelijk Nieuw-Gui- nea (West-Irian). unificatie van het recht, de unificatie van de accijnzen etc.. allemaal verwor venheden van de Benelux, die door het verdrag der gemeenschappelijke markt niet ongedaan zullen worden gemaakt. de verhoging van accijnzen, resp. af schaffing van de subsidies in het kader van de bestedingsbeperking. De minister meent dan ook te mogen stellen, dat de verhoging van het prijs peil over het geheel is gebleven binnen de grenzen, gesteld door de stijging van het internationale prijspeil en de lasten verhogingen, die mede in het kader der bestedingsbeperking in het binnenland hebben plaatsgevonden en die ook vol gens het desbetreffende SER-advies voor doorberekening in het prijspeil in aan-> merking kwamen. Noodzakelijk Het volgend principe wordt in het verdrag van de Europese douane-unie opgenomen: niets mag de vrije ontwik keling van de Benelux in de gemeen schappelijke markt belemmeren, althans zolang die Beneluxregelingen voor de j tionale en het internationale drie landen gunstiger zijn dan die van van de diploma's der universiteiten, de I dë douane-unie der zes landen. Deze in verband met het tekort op de betalingsbalans noodzakelijke beperking der bestedingen, alsmede de noodzaak tot herziening van bepaalde landbouw prijzen zal nog tot verschillende verde re prijsverhogingen aanleiding geven. Het is de functie van het prijsbeleid ervoor zorg te dragen, dat de op het huidige moment onvermijdelijke prijs- en kostenverhogingen niet tot een alge meen proces van prijsstijging leiden, dat sociaal en economisch noodlottige con sequenties zou hebben. Belangrijke kos tenstijgingen kunnen daarbij echter niet worden verhinderd hun invloed op het prijspeil te doen gevoelen. De minister volgt nauwgezet het na- Lang verwacht besluit afgekondigd In de „London Gazette" het Engelse Staatsblad, is gisteren de mededeling verschenen van een besluit van Koningin Elizabeth van Engeland om haar gemaal, de Hertog van Edinburgh, formeel tot Prins te benoemen. In de eerste mededeling wordt gezegd dat het de Koningin heeft behaagd Zijne Koninklijke Hoogheid de Hertogvan Edinburgh" de stijl en titulaire waardigheid te verlenen van een Prins van het Verenigd Koninkrijk en Noord- Ierland." In een tweede proclamatie geeft de Koningin haar onderdanen op dracht haar echtgenoot in den vervolge te betitelen als „Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Philip, Hertog van Edinburgh". Koningin Juliana heeft gistermid dag in Putten met 20 padvindsters en 35 kabouters de gedenkdag van Baden Powell gevierd. - De Koningin verlaat het clubhuis van de groep Putten. Troonopvolging is evenwel onveranderd gebleven De beide proclamaties komen precies twee weken na geruchten (uit Amerika) over moeilijkheden in het Koninklijk gezin. Prins Philip is -een prins uit het Grieks vorstelijk huis. Toen hij de toen malige Prinses Elizabeth huwde deed hij afstand van zijn Griekse nationali teit en daarmee van zijn vorstelijke Griekse titel. Het Engelse volk heeft hem altijd j de eerste opvolger van Koningin Êli- Prins Philip genoemd, en heeft hieropzabeth. loop en hij zal niet nalaten eventuele 1 prijsdalingen op de internationale mark- ten. zoals deze zich ook vroeger na een periode van grote spanning hebben voor gedaan. aanstonds en volledig in het binnenlandse prijspeil te doen doorwer ken. Aldus streeft hij er in nauwe sa menwerking met het bedrijfsleven naar de prijzen, met inachtneming van de onvermijdelijke duurzame wijzigingen in de kostenstructuur, op een peil te stabi liseren, dat zo goed mogelijk met de so ciaal-economische belangen van ons volk in overeenstemming is. Publikatie Voorts wijst minister Zijlstra erop, dat prijswijziging van voor publiek en be drijfsleven belangrijke artikelen regel matig en vóór de dag van ingang wor den gepubliceerd. Hij meent, dat deze procedure, waarbij men aanstonds op de hoogte wordt gesteld, de voorkeur ver dient boven een wekelijkse publikatie. Deze zou bovendien om technische rede nen niet tot in details volledig kunnen zijn, omdat de prijzen van verschillen de voor het levensonderhoud belangrijke artikelen niet overal in het land gelijk zijn en bepaalde verhogingen dus ver schillend uitwerken. Bovendien wisselen bepaalde van de markt afhankelijke prijzen betrekkelijk veelvuldig. Voorts treden prijswijzigingen van in gevoerde goederen op, waarop de han del zijn toegestane marge toepast. Bij de maandelijke publicatie van het indexcij fer der kosten van levensonderhoud wor den de wijzigingen in de onderdelen echter systematisch toegelicht. De mi nister is gaarne bereid naast de regel- ven. Prins Charles, thans__acht jaar, is matige publikatie van goedgekeurde prijsverhogingen aan deze toelichting bijzondere aandacht te geven. nu officiële goedkeuring gekregen. De nieuwe, uitsluitend formele titel, brengt geen verandering in de functies en waardigheid van Prins Philip, die reeds bij zijn huwelijk met Prinses Elizabeth geformuleerd werden, en door Koningin Elizabeth bij haar troonsbestijging nog maals bevestigd werden. Niettemin is de titel „Prins-gemaal", welke protocolair nog groter waarde heeft, niet toegekend. Koningin Victoria, de laatste regerende Koningin vóór Elizabeth kende deze titel toe aan haar gemaal Albert. De succes sie is door de titel onveranderd geble-

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1