VLAARDINGEN BOUWT NIEUWE WIJK VOOR 25.000 MENSEN Het geval van de lieve oude dame Kopenhagen - Tokio via Noordpool W: D1 ZATERDAG 23 FEBRUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 HOLLANDS SNELST GROEIENDE STAD (II, dot) i Harmonisch geheelontstaan door samenwerking van twee groepen architecten SPIONNEN IN DE SCHADUW (IX) ArbettVs leven hing aan een zijden draadje o* (Van een bijzondere medeiwerker) Vlaardingens trots wordt de nieuwe „Westwijk", een stadsgedeelte voor 25.000 inwoners. Vorig jaar begon men met de bouw van deze wijk, die men gerust een nieuwe stad kan noemen, want zij zal even veel inwoners kunnen bergen als bijvoorbeeld Vlissingen thans heeft. In maart a.s. kunnen de eerste woningen worden betrokken en over vier jaar zal de wijk met 5700 woningen, 120 winkels, 4 kerken, 16 scholen, een ziekenhuis (met 350 bedden), een spoorwegstation, een rioolgemaal, ca. 200 kleine bedrijfsruimten alsmede sportterreinen, geheel zijn bewoond. Het bijzondere van dit Westwijk-plan is, dat het niet in grote lijnen - zoals bij stadsuitbreiding totnogtoe gebruikelijk is - maar tot in details werd geprojecteerd. Nadat twee stedebouwkundigen een plan-in-hoofdzaak hadden vervaardigd, werden twee groepen van architecten ingeschakeld voor het maken van een plan-in-onderdelen, tegen een vaste vergoeding, doch zonder de toezegging, dat zij bij de bouw zouden worden betrokken. vorige eeuw gegraven Koningin Wil- helminahaven. die thans voor de bin nen- en kustvaart wordt gebruikt, en over particuliere havens (waarvan de Vulcaanhaven de belangrijkste is> voor de grote vaart. Met deze accommodatie heeft Vlaardingen zich reeds opgewerkt tot Nederlands derde havenstad, terwijl het in het door- voerverkeer met West-Europa zelfs Amsterdam heeft overvleugeld en dus Tunnels zijn geprojecteerd zowel aan de oostelijke als aan de weste lijke zijde der gemeente. De eerste zal een schakel vormen in de in het kader van het Deltaplan ontworpen Beneluxweg. die Amsterdam via Ber gen op Zoom met Brussel moet ver binden. ..Daarvoor moeten we nu al ruimte vrij houden, een kwestie van passen en meten!" zei ons burgemees ter Heusdens. Wellicht komt daar naast nog een spoorwegtunnel. Het tweede tunnelplan. in West-Vlaardin- gen. houdt verband met de ontworpen ringspoorbaan RotterdamSchiedam Vlaardingen (timnel) Pernis Rotterdam. Het ultra-moderne station Vlaardingen-oost dat een jaar geleden werd geopend nadat de tunnel onder de spoorlijn (links) gereed was gekomen. Tegenover het station zullen flats met tien en zes woonlagen verrijzen. Boven de spoorlijn steken de twee taadbruggen van het havenbedrijf Vlaardingen-oostf de grootste van Europa) uit. „Breed denken!" Er is nog veel meer te vertellen van Vlaardingen, over het tien ver diepingen hoge flatgebouw voor be jaarden. de grote ultramoderne am bachtsschool, het nieuwe station Vlaardlngen-Oost, het nieuwe politie bureau, maar voorlopig zullen wij het hierbij moeten laten. Wat ons het meest trof in Vlaardingen is de sfeer, de geest, die er heerst en die deze stormachtige ontwikkeling mogelijk heeft gemaakt. „Breed denken", luidt het devies van burgemeester Heusdens, „niet in Vlaardingens maar in Waterweg-ver band". Dit brede denken op lange termijn en stoutmoedig initiatief zijn wel de voornaamste geheimen van Nederlands snelst groeiende stad. Westwijk zal „elck wat wils" bieden Het plan-in-hoofdzaak bestaat uit een centrum, waar de grote bijzondere gebouwen, een park en een plein met winkel komen. Rondom dit plein zijn I Iet toeval speelt ook in mijn vak soms een rol, begon Arbetti. Een frappant voorbeeld hiervan was het geval, dat zonder een geluk kig toeval voor mij heel slecht had kunnen aflopen. Zó slecht, dat wij elkaar dan misschien niet in Parijs hadden weergezien. Dat geval speelde in 1953, in de lente van dat jaar. Het begin was eenvoudig en zelfs gezellig. Gezicht van de oude Maasdijk op de oude binnenstad, waar 1600 percelen moeten plaats maken voor een geheel nieuwe „city" als centrum van het toekomstige150.000 inwoners tellende Vlaardingen. vier buurten geprojecteerd met eigen voorzieningen, zoals winkels, scholen en een kerk. De beide groepen van architecten (de een samengesteld uit ervaren architecten bulten Vlaardin gen, de andere uit jonge Vlaardingse architecten) kregen elk twee buurten te ontwerpen. Zij kregen daarbij de volle vrijheid hun inzichten te ont plooien. De vier gedetailleerde plannen werden ten slotte gezamenlijk bespro ken. en het (naamloze) eindresultaat was een groot succes. De Westwijk zal, in een harmonisch geheel, elck wat wils bieden. Er ko men hoge flats van 10 tot 14 woon lagen. kleinere flats van vier verdie pingen (een per gezin), maisonette- blokken met 6 lagen (een woon- en een slaapverdieping per gezin), maar ook eengezins-arbeiderswoningen, rij en „betere'* huizen en zelfs villa's. Om het tempo op te voeren denkt men ook aan het Franse systeem van ge- industrialiseerde woningbouw Er zijn plannen om nog dit jaar een fabriek in Vlaardingen te bouwen, waar wo ningen in onderdelen aan de lopende band vervaardigd kunnen worden. Een nieuwe binnenstad Als de Westwijk is voltooid, bestaat er ten noorden van Rijksweg 20 nog ruimschoots gelegenheid nieuwe plan nen tot ontwikkeling te brengen, zo dat Vlaardingen binnen de gemeente grenzen zal kunnen uitgroeien tot een stad van 150.000 inwoners! Een ander project, dat de aandacht trekt en ook reeds in uitvoering is, betreft de „city", een nieuwe binnen stad. Vlaardingen is een der weinige gemeenten, die reeds bezig is met de sanering van de oude kern. Het plan omvat ongeveer 1600 percelen, waar van er nu duizend aangekocht en honderd gesloopt zijn. Reeds zijn 45 winkels en 100 woningen gereed of in aanbouw. Een unicum in deze nieuwe „city" (het toekomstige Vlaardingen van 150.000 inwoners waardig) wordt een 250 meter lang en 9 meter breed viaduct. Er moet namelijk een hoogte verschil van 5 meter worden overwon nen tussen de Hoogstraat (de oude Maasdijk) en de Gedempte Biersloot, waar een centrumplein met beneden winkels en boven woningen ontwor pen is. Het viaduct, waaronder een winkelgalerij is ontworpen, daalt met een grote lus af naar de hoofdverbin ding met Rotterdam, zodat Vlaardin gen-centrum hier een waardige entree zal krijgen. Aan de oever van de Waterweg zal eveneens worden gebouwd. Er is daar 11 ha. grond opgespoten bij het Delta hotel dat eenzaam uit de vlakte op rijst naast de steiger van de veerpont naar Pernis. Hier vindt men de enige plek aan de Waterweg, waar nog wo ningbouw is toegestaan. De Vlaardin- gers zullen daar gebruik van maken, want waar moet het mooier wonen zijn dan met het uitzicht op de druk ste scheepsroute van het vasteland? De gedachten gaan uit naar een groot plein en een Maasboulevard met flat gebouwen. Thans wordt de laatste hand aan dit plan gelegd. Amsterdam overvleugeld Wanneer men in het Waterwegge bied over ..bouwen" spreekt, wordt niet alleen aan huizen en fabrieken, maar ook aan havens en tunnels ge dacht. Naast de oude vissershaven besohikt Vlaardingen over de eind de tweede Rijnhaven van ons land is geworden! Er zijn nu plannen voor een nieuwe zeehaven tussen Vlaardin gen en Maassluis, maar de minister heeft nog geen beslissing hierover genomen. Mijn chef had mij opgedragen om, na enige voorlopige besprekingen in Den Haag en Utrecht, naar Hamburg te gaan. Hij vermoedde namelijk en als mijn chef iets „vermoedt", is het praktisch gesproken zekerheid dat er een Nederlands-Duitse combinatie aan het werk was. die onder de dek mantel van zakelijke transacties te vens handel dreef in onzakelijke, maar niettemin waardevolle dingen. Wat dat voor waardevolle dingen waren? Gegevens betreffende de gedragingen van Duitse en Nederlandse staatsbur gers in de oorlogsjaren. Het ging dus, zoals je begrepen hebt, om een van die na- oorlogee uitwassen, de handel in dossiers en belastend materiaal. Chantage want dat was het! is een der gemeenste misdrijven ter we reld. maar de bestrijding ervan be hoort tot de taak van de politie en is geen arbeidsveld voor de contra-spio- nage. Men chef zou zich dan ook stel lig niet geïnteresseerd hebben voor die Nederlands-Duitse schavuiten, als onze dienst niet een tip had gekregen, dat er bij die „persoonlijke gegevens" ook bijzonderheden waren betreffende mensen in beide landen, dus in Neder, land en Duitsland, die wij sedert okto ber 1951 met wantrouwen beschouwden, omdat wij ze verdachten van hande lingen, die men onder het woord spio nage samenvat. De chef zei mij, in welk hotel ik in Hamburg moest- gaan wonen en dat ik daar moest wachten op een telegrafische boodschap van hem. In de trein VP een goede dag in de lente van 1953 stapte ik dus in Utrecht in de strein, de Scandinavië- Express. die mij zonder dat ik behoefde over te stappen naar Hamburg zou brengen. De trein was stil. In mijn compartiment bevond zich slechts één medepassagier, een oude dame, met wie ik enige beleefdheden wisselde. Wij reden door Nederland en passeerden de grens bij Bentheim. Na een kort op onthoud aldaar zette de trein zich weer in beweging. De oude dame begon een gesprekje. Vertelde dat zij geboren Morgen, 24 februari, zal weer een nieuwe luchtlijn over de aardbol worden getrokken: dan gaat namelijk de SAS, de Scandinavische luchtvaartmaatschappij, van Kopenhagen recht streeks over de Noordpool naar Tokio vliegen. Over de zuidelijke route dus via het Midden- Oosten en Zuidoost-Azië, wordt allang naar Japan gevlogen, o.a. door onze KLM. En vlie gen over de Noordpool is ook al geen nieuws, want sinds 1954 bestaat er een geregelde dienst tussen Kopenhagen en Los Angeles, aanvanke- lijk twee vluchten per week, doch thans zelfs dagelijks. Men ziet, dat de samenwerkende Scandinavische maatschappijen niet voor een kleintje vervaard zijn en ten volle profiteren van de zeer gunstige geografische liggingdie men het beste kan bekijken op een globe. Pogingen om een kortere weg naar het Verre Oosten te vinden dateren al van vele eeuwen geleden: men denke slechts aan de Nederlandse zeevaarder Willem Barentsz, gevolgd door een lange reeks buitenlandersdie het tenslotte in de lucht gingen proberen, thans - dank zij de technische vooruitgang - met succes. Er zal onderweg slechts één tussenlanding door de snelle DC-7c Global Express gemaakt worden, namelijk in Anchorage (Alaska). Aangezien de route over de Pool ruim 5500 km. korter zal zijn dan die via het Midden-Oosten, wordt de reisduur van Europa naar Japan met bijna een etmaal bekort tot slechts 30 uur. Nederlandse was, door huwelijk Duit se geworden „en U begrijpt, mijn heer, wat een afschuwelijke situatie dat was in de oorlosgjaren. Ik houd van mijn geboorteland en ik houd ook van mijn tweede vaderlandIk zei hoffelijk, dat ik dat volkomen be greep. Op dat moment stapte een man van naar schatting 30 jaar de coupé bin nen. Hij had, zei hij, een afspraak met een Fransman, een monsieur Duverge. Hij kende hem niet. Of ik misschien monsieur Duverge was? Ik zei: Nee, dat genoegen heb ik niet. Toen zag ik, dat hij een snelle blik wierp op de label met mijn naam, die aan mijn koffer hing. Hij ging nadien ook andere coupé's binnen, maar ik begreep, al thans ik moest er rekening mee gaan houden, dat die zoekende man een voortrekker was van de „vijand". Ik reis natuurlijk nooit incognito en heb steeds een label met naam aan mijn koffers. Alleen amateurs doen geheim zinniger dan nodig is. Na dit „zoek-intermezzo" zei de oude dame: „Het moet ook wel naar zijn om iemand, die je niet kent, in een trein op te sporenkom, ik ga een kopje koffie in de Speisewagen drin kenZij stond op en verliet het compartiment. Kort vóór Osnabrück kwam zij terug. „U gaat naar Ham- bur niet waar?" vroeg zij mij. Ik zei: Ja, mevrouw. Zij zei: Ik ook. Ik moet er een weekje zijn. Wij spraken wat over Hamburg en ik vertelde, dat ik in Hotel.een der grote hotels dicht bij het Hauptbahn- hof, ging logeren. Even keek de oude dame mij aan. Een goed hotel (zei ze toen), ik logeer er ook. In Hamburg zorgde ik, dat zij een kruier kreeg. Ik begeleidde haar naar ons gemeen schappelijk hotel. Zij toonde zich er kentelijk en zei: Misschien kan ik uw goede dienst nog eens reciproceren. Zij sprak deze woorden iets ernstiger, iets plechtiger zeifs dan gebruikelijk is bij een gewone beleefdheidsuiting. Doch die nuance ontdekte ik pas later dat is te zeggen, ik werd er mij pas later van bewust, later, toen alle ge vaar voor mij geweken was. Het telegram TWEE dagen had ik reeds in Ham burg doorgebracht (vervolgde Ar betti zijn verhaal), zonder dat zich iets belangrijks voordeed. Ik door kruiste de stad en dronk vele kopjes koffie. De derde dag wandelde ik te rug naar mijn hotel. Eensklaps voelde ik tintelende vingertoppen, noem ik dat een „schaduw" in de buurt. Ik keek natuurlijk niet om en bleef niet voor etalages staan om mijn schaduw te ontdekken. Dat doen de helden in spionage-romans, maar een getraind man doet het niet. Hij houdt zich van de domme. Ik liep dus linea recta naar mijn hotel. De portier zei: Een drin gend telegram voor U. Herr Baron. Ik nam het telegram en las: Ziekte nicht Elisabeth nam ernstige wending stop verwacht hedenavond crisis stop wees vooral rustig stop Armand. Ik stond met het telegram in de hal van het hotel. Dus vanavond de ont knoping, overwoog ik, maar rustig blij ven. wat er ook gebeurt. „Vooral" was namelijk het afgesproken code-woord voor „wat er ook gebeurt" of „onder alle omstandigheden". Ik begreep voorts uit het telegram, dat mijn chef gevaar vermoedde en maatregelen had getroffen om mij te beschermen. Maar welke? Ik peinsde, doch kwam niet tot een oplossing. Ik had geen agenten ter beschikking in Hamburg. Ik ging naar mijn kamer en zag, dat nieuwsgierige handen mijn bagage hadden doorzocht. Ik ging een half uur later naar beneden en koos een stoel in de hal om een sigaret te roken en wat na te denken. Niet ver van mij af zat de lieve oude dame uit de trein. Ik begroette haar met een handkus en informeerde naar haar welzijn. Zij bedankte mij en zei, dat zij zich tevreden gevoelde. Ik ging terug naar miijn stoel. Een rustig gekleed man kwam bin nen en vroeg iets aan de portier. De portier wees in mijn richting. De man stapte op mij toe. „Bent U Herr von Arbetti?", vroeg hij. Ik zei: Ja. „Kri- minalpolizei", zei de man en toonde mjj Ausweis of legitimatie, „wilt U met mij meegaan? Wij moeten U enige belangrijke vragen stellen. Het is be ter, dat U geen moeilijkheden maakt Ik zag twee andere mannen in burger bij de deur staan. Ik zei: Na tuurlijk ben ik tot uw dienst, natuur lijk maak ik geen moeilijkheden. Ik dacht: Drommels, dat wordt moeilijk. Ik stond op en liep voor de politie man uit door de hal. De lieve oude dame was verdiept in een krant. Een auto stond gereed. Ik stapte in. De politieman en zijn beide helpers even eens. De auto reed weg. Niemand sprak een woord. Wij reden in de richting van Altona. Gaan wij niet wat uit de richting?, vroeg ik. De politie-man keek mij aan. Hij zweeg. De wagen reed snel. Ik was maar half ingenomen met deze rit. Doch de instructie luid de, onder alle omstandigheden rustig te blijven. Ik zweeg verder en rookte. rIJ kwamen in Altona. Op de hoek van de Bemadottestrasse remde de chauffeur uit alle macht om een links van de weg rij dende tegenligger passeerruimte te geven. Het was een vrachtwagen. De chauffeur van de vrachtwagen remde ook en bracht zijn auto tot stilstaan neus aan neus met de onze. Mijn drie begeleiders vloekten. Ik zei: Vloekt de Duitse Kriminalpolizei tegenwoor dig? Ik zei het wat schamper en stel lig waren er meer vloeken gevolgd, als op dat moment het portier van onze auto niet was opengerukt. Buiten stonden een geüniformeerd* politieman en twee mannen in burger. De ene burger herkende ik op het mo ment. dat hjj zijn revolver richtte op de man, die mij gelast had, met hem mee te gaan. Het was Bernard W., een onzer dapperste mannen, die reeds me nigmaal, als het „op de revolver" moest worden uitgevochten, belangrijke din gen had volbracht. Een politie-auto reed eveneens aan. Mijn drie begelei ders, en hun chauffeur kregen de boeien aan en verdwenen in onbeken de, maar ditmaal zonder twijfel ln de juiste richting. De toelichting v E (echte Duitse Kriminalpolizist, Bernard en ik reden naar een villa in Altona. Bernard opende de voordeur met een (zoals hij zei) eigengemaakte sleutel. Een man trad ons venschrikt tegemoet. De Duitser arresteerde ham en bleef met zijn vangst beneden. Bernard bracht mij naar een kamer. Opende een bureau. Nam er een stapel papieren uit. Stak drie stuikken in zijn zak. Ging naar beneden. Overhandigde de overige aan de Duitse politeman. Deze zei: Dank U zeer. Bernard belde de politie op en zei: Alles in orde. De arrestant be landde in een cel. Bernard en ik gingen eten. Je dankt het aan die lieve oude dame, jonge, zei Bernard. Zij las je naam op de kofferlabel. Ze kende die naam. Ze zag de nieuwsgierige man in de Speisewagen in gesprek met een on gunstig type. In Hamburg zooht ze contact met. de chef, die zij eerder had ontmoet. Ja, natuurlijk was hij in Hamburg. De zaak was erg belangrijk. En die lieve oude damenu ja, die was jaren geleden een van onze „fi guren in de schaduw". Het was echter puur toeval, dat je met haar in de zelfde coupé terechtkwam. Natuurlijk zei je naam op die label haar iets. Te meer omdat ze je moeder vroeger ge kend had en wist. dat zoonlief wat avontuurlijk van aard is. Ze begreep in de trein dadelijk, dat je op het oor logspad was. En ze besloot om een oogje in het zeil te houden! Je weet het, „schaduwbloed" verloochent zich nooit. En hoe vond ze de chef, Bernard? Ze wist van vroeger, dat de chef steeds zijn adres geeft aan de gezant of naastbij wonende consul, als hij in het buitenland is. Ze belde dus onze Con sul-Generaal in Hamburg op. En toen ze met „Armand" contact had gekre gen. werkte ze mee als eenlieve oudé dame. De chef wist door haar informatie betreffende de ongunstige vent in de Speisewagen genoeg om het spoor verder te volgen. Dat is te zeg gen. dat liet hij mij doen. Ik volgde het spoor en vond de villa in Altona, het hoofdkwartier, zal ik maar zeg gen. Die schooiers letten op jou en ik lette op de schooiers. Toen ze als ver momde politie-mannen jou meenamen, belde de lieve oude dame de chef op. Trouwens, er stond een kleine auto buiten het hotel en daarin zat Pierre, je weet wel, de „slagersjongen". Ik had het vrachtwagentje in ge reedheid. De chef had zich met de Kri minalpolizei verstaan. Die speelden mee in het vrachtwapenspel en de botsing-komedie. Met een mobilofoon doe je tegenwoordig veel, Arbetti En de buit?, vroeg ik. Ik had al ontdekt, dat die in de „.studeerkamer" van de villa was. Ik had hem veel eerder in beslag kunnen nemen, maar de chef wilde ook de af persers onschadelijk maken. Daarom gelastte hij mij te wachtennu ja, hij kent de regels van het spel van „Omgang met de Politie"ik gaf de chantage-documenten aan vriend Heinrich van de Kriminalpolizei Maar ik sorteerde er drie uit, de drie die gaan over onze verdachtenEn jij, Arbetti, was het mikpunt van de bende. Ja. er was levensgevaar bij. Het waren ongure heren. Maar die lieve oude dame redde jewat een toeval. Afscheidswoord In mijn hotel vond ik een briefje. Het luidde: Beste Arnold, vind je niet, dat het hoogste tyd wordt om uit te scheiden met die avontuurlijke loopbaan? Ik welof eigenlijk, nee, ga er nog maar wat mee door. Het is toch wel aardig werk. Ik vindt tenminste van wel. Kom je mij de volgende week in Kiel opzoeken? Zo'n bezoekje ben je mij wel schuldig. Ik ben om jou te helpen drie dagen in Hamburg gebleven. Het was helemaal niet mijn plan om er te blijven. Begrijp je het? Tot spoedig ziens, je Elisabeth (lach niet, als je deze naam leest, Arnold!) Zur K.—B. Ik heb die lieve oude dame in Kiel opgezocht. En het waren erg gezellige dagen na al die Hamburgse emoties. (NADRUK VERBODEN)

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 14