EN TUIN IN KAMER Zout bracht de oplossing w' Christina van Zweden: meisje dat tot een „Koning" opgroeide ZATERDAG 23 FEBRUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 Ons kort verhaal door Cyril Donson Bewogen Leven Vele bewonderaars zagen haar als de redding der wereld" laatste weken zo had verwaarloosd. Zo. begroette ze hem sarcastisch. Is de onmisbare van de Yard er eindelijk in geslaagd een paar minuten van zijn kostbare tijd voor mij vrij te maken? Nick haalde de schouders op en liet gelaten Molly's woordenvloed over zich heen golven .Toen ze eindelijk uitge sproken was, trok hij haar in zijn armen en kuste haar. Je zult wel uitgehongerd zijn, na die marathon van wachten. Waar zullen we gaan eten? Molly moest ondanks alles lachen. Als je 't mij vraagt, hebben politiemannen geen hart. Nick begon te lachen. Ze gingen naar Sigamo's. Het was zijn gewoon te om nooit zaken met zijn privé- leven te vermengen, maar vanavond moest hij met Mollv over Newton en Gentle praten: hij kon niet anders... hij móest er iets op vinden. Molly moedigde hem zelfs aan. Ze luisterde belangstellend naar wat hij vertelde. Die kerels smokkelen dus. terwijl jij er met je neus bovenop staat en tenzij jij er achter komt, hoe zij dat doen. ga je de laan uit. Zo is het toch? Nick knikte somber. Ja, zo staan de zaken er voor. Nu vraag ik je: hoe kan een man juwe len in ontvangst nemen, er mee in zijn binnenzak naar het vliegveld rijden en ze niet bij zich hebben, als hij gefouilleerd wordt? Hij heeft geen moment gelegenheid gehad om ze aan iemand anders te gevengaat door de douane-controle hier en in Frank rijk en Nederlanddrie keer heb ben ze hem ai gefouilleerd, voordat ze hem verder lieten gaan. Niets werd echter gevonden. Maar tóch leveren ze kort daarna de stenen af. Het lijkt wel een nachtmerrie! Ze verlieten enkele ogenblikken later Sigamo's en botsten toen bijna tegen Newson en Gentle op. die juist naar binnen gingen. Nick begon zich al te verontschuldigen, maar toen hij hen herkende, vloekte hij zachtjes. Gentle grijnsde Goedeavond, sergeant! Nick brieste van nijd en sprong met Molly in een taxi. Ze stak haar arm door die van Nick. Je werd nogal boos, geloof ik, wie waren die twee kerels? Nick glimlachte en zei, dat zijn on beheerste woorden hem speten. Het spijt me werkelijk. Molly dat waren Newson en Gentledie twee smokkelaars, die me op 't ogen blik slapeloze nachten bezorgen. Molly keek Nick met opgetrokken wenkbrauwen aan. Ik heb er zo'n vaag vermoeden van, dat ik één van die twee al eens eerder heb gezien. Maar ik weet niet meer waar. Later op de avond, na de show, bracht Nick Molly thuis en bleef nog even wat bij haar drinken. Plotseling begon de telefoon te rinkelen. Molly nam de hoorn op. Ze keek Nick aan. Het is voor jouklinkt drin gendze zoeken al vijftien minu ten lang naar je. Nick luisterde aandachtig, terwijl hij nu en dan een slok uit zijn glas nam en enkele woorden mompelde. Toen smeet hij de hoorn op de haak, greep hoed en jas en liet zijn glas onuitgedronken staan. Het spijt me, Mollyik moet er direct vandoor. Newson en Gentle vliegen vanavond naar Nederland. Onze man heeft ze een armband zien ontvangen, met genoeg edelstenen om de Albert Hall te laten schitteren Molly greep Nick bij de arm. Wacht, Nick! Het schiet me juist te binnen, waar ik die man heb ge zien! Nick bleef bij de deur staan. Molly sprak gehaast verder. Twee seconden, dan kom ik ik heb zo het idee. dat ik je kan hel penIn de auto zal ik het wel vertellen. Ze rende haar slaapkamer binnen, greep haar jas en holde toen met Nick naar buiten. Tijdens de rit naar het vliegveld sprak Mollykoortsachtig snel. Nick luisterde aandachtig. Toen ze eindelijk klaar was, begon Nick ver genoegd te glimlachen. Ben je daar zeker van? Als het inderdaad zo is, grijpen we hem van avond. Ze kwamen precies vijf minuten eerder dan Newson en Gentle op het vliegveld aan. De beide mannen glim lachten, zoals gebruikelijk, vol ver trouwen. U bent hier zeker om bij het ge bruikelijke ritueel van de douane te zijn? vroeg Newson zuchtend. Nick grinnikte en schudde het hoofd. Dit keer gaat het anders. Ik heb alleen maar belangstelling voof Gentle. Hij wendde zich tot één van de douane-beambten. Zoudt U Newson tien minuten niet uit het oog willen verliezen? Gentle, ga maar met mij mee. De man deed hoogst verwonderd. Hij keek naar Newson. die de linker wenkbrauw vragend optrok en zijn schouders ophaalde. Nick zag deza blikken van verstandhouding en be gon zachtjes te lachen. Tien minuten later kwam hij terug. Hij stak zijn hand uit. Op een klein stukje bruin papier lag een prachtige, rijk met juwelen bezette armband. Het spel is uit, Newsonje staat onder arrest. Newson's ogen vielen bijna uit de kassen. Hoe isbegon hij, maar Nick viel hem grinnekend in de rede. Mijn verloofde herinnerde zich, dat ze Gentle jaren geleden eens heeft gezien. Hij trad toen in een circus opGentilina de Grote Newson zakte bijna in elkaar. Ze wist nog precies, dat ze hem als degenslikker heeft zien optreden... en ze wist ook nog, dat hij glas in slikte, messen en lepels. Hij was klaarblijkelijk een bijzonder iemand... een menselijke herkauwerhij kon de meest vreemde voorwerpen inslik ken en ze later weer te voorschijn brengen, zonder zichzelf te verwon den. Het kostte dus niet veel fantasie om te veronderstellen, dat hij die kostbaarheden even voordat de taxi het vliegveld bereikte, inslikte, in het vliegtuig waarschijnlijk weer repro duceerde en dit proces herhaalde om de douane op het continent veilig en wel te kunnen passeren. Het was een bijzonder intelligent idee. Newsonbijzonder slim uit gedachten had Molly mij niet verteld, dat hij vroeger als degenslik ker in een circus is opgetreden dan was ik er waarschijnlijk nooit achter gekomen Hij keek Molly lachend aan. toen Newson en Gentle naar de politie auto werden gebracht. Ook toevallig, dat ik juist van daag een nieuw pak zout heb ge kocht! zei ze opgewekt. Nick knikte en begon te lachen. Gentle mag onovertrefbaar zijn als degen- en glasslikker, maar hij had het echt niet begrepen op die sterke zout-oplossing, die we hem hebben laten drinken om hem misse lijk te krijgen Ik begrijp het niet. mompelde Nick Carter, terwijl hij de kraag van zijn jas opsloeg, om zich zoveel moge lijk tegen de neerkletsende regen te beschermen. We wéten, dat ze die dingen smokkelenmaar hóe? Hij begon al de dag te verwensen, waarop hij bij de Yard in dienst was getreden. Had hij eerder zijn verstand gebruikt, dan had hij een baantje ge zocht met normale werkuren. Nog en kele van deze avonden, en hij zou Molly verliezen. Dit was nu al de zes de keer. dat hij op het laatste moment een afspraak had moeten afzeggen! Het was een saaie, natte, verloren avond en dat deed zijn humeur nog meer dalen. Hij dacht aan Molly. Ze zou ongetwijfeld wel nijdig op haar flat. zitten te nukken, terwijl hij hier op London Airport een longontsteking stond op te lopen, wachtende totdat hij twee van de meest gladde smok kelaars. waarmede de Yard ooit te maken had gehad, kon vangen. Er moest een verklaring voor zijn... maar wélke? De laatste zes maanden hadden Newson en Gentle voor ruim een half miljoen pond sterling aan juwelen naar het continent gebrachten daarbij de douanerechten ontdoken. Dat deze twee achter de nieuwe smokkel-affaire stonden, was prak tisch zeker. Ze waren gezien, toen ze de kostbaarheden in ontvangst namen. en naar het vliegveld redenMaar daarna schenen de juwelen steeds als het ware in de lucht opgelost te zijn. Eén of twee dagen later doken ze echter weer steevast in Frankrijk of Nederland op. Newson en Gentle poseerden als zakenlieden, die geregeld per vliegtuig naar het continent gingen. Reeds twee keer had hij hen op het vliegveld aangehouden en laten fouilleren. Bij de herinnering hieraan werd hij weer nijdig. Niets was op hen gevonden, zo dat hij Newson en Gentle weer had moeten laten gaan. Ze hadden zich •bovendien nog op zijn kosten ver maakt. Hij trok zijn brede schouders op en huiverde Als Reynolds inlichtingen juist waren, zouden de twee smokke laars vanavond echter in de kraag gegrepen kunnen worden. Hij durfde er niet aan te denken, wat zou gebeuren als hij wéér voor gek zou staan. De kranten schreven al onaangename stukjes over de on bekwaamheid van de politie en zijn meerderen hadden er duidelijk op ge zinspeeld. dat er een groot tekort aan mensen was bij de straatdienst Hij verstarde, toen hij de taxi aan zag komen. Hij gaf het afgesproken teken. Twee douane-ambtenaren voeg den zich bij hem en zij sloten de taxi in. Newson glimlachte minzaam. Goedeavond, sergeant. U wilt me toch niet vertellen, dat U ons nog steeds verdenkt? Hij keek Gentle grinnekend aan. Het is toch eigenlijk verschrikkelijk, wat de mensen zich tegenwoordig van de politie maar moeten laten welge vallen! Gentle grinnikte op zijn beurt. Nick greep Newson's arm. Hou'maar op met die comedie! We zullen gauw genoeg weten, hoe onschuldig jullie zijn! Tien minuten geleden heeft één van onze mensen een klein fortuin aan stenen in ontvangst, zien nemen van Shintell. Sedertdien werd U voortdurend ge volgdU heeft geen gelegenheid gehad om U van die stenen te ont doen. Ik ben er zeker van. dat we U ditmaal zullen snappen. Gentle zag er onaangenaam getrof fen uit. We moeten eigenlijk een aan klacht wegens belediging tegen U in dienen, sergeant Nick dwong hen de douane-loods binnen te gaan. Vol vertrouwen, dat hi.i hen uiteindelijk zou weten te grijpen en verlangend naar het uit gestelde afspraakje met Molly, keek hij toe, hoe de douane-beambten de beide mannen fouilleerden, Zijn zelf verzekerdheid veranderde in de groot ste verbazing, toen niets werd gevon den. Is de taxi ook nagezocht? vroeg hij snauwend. Reynolds knikte. We hebben haar praktisch ge sloopt en de chauffeurmaar geen spoor van die stenen! Newson begon te lachen. U heeft er zeker geen bezwaar tegen, sergeant, als we nu ons vlieg tuig nog pakken? Nick keek hem somber aan. Ik kan U dit keer niet tegenhou den. Maar dp dag zal komen, dat ik ontdek, hoe U 't 'm levert en dan is het oppassen voor U geblazen. Gaat U nu maar. Twee dagen later bereikte de Yard het bericht uit Nederland, dat Newson en Gentle de stenen hadden afgele verd. Tien minuten later stond Nick al op het matje. Ik geef je nog één week. Carter... maar als je er dan nög niet in slaagt deze affaire op te lossen, dan kan ik je moeilijk langer de hand boven het hoofd houden, zei zijn commandant. Nick knikte somber. De hele zaak is fantastisch volkomen onmogelijk. Ik heb zelfs geen enkele aanwijzing. Okayik zal zien. wat ik kan doen. Dat raad ik je aan ook! De uitbrander galmde nog in zijn oren na, toen hij naar Molly's flat reed. Hij verwachtte dat ze een hoop herrie zou schoppen, nu hij haar de rIJZE vorst! Zij, de lichamelijk zo schone, de gees telijk'zo verbazend knappe vrouw, legde op haar achttiende jaar de eed af als „koning" van Zwe den. Zo wilde het volk het en zijzelf. Groot waren de feesten bij die gelegenheid en een zeer groot gedeelte van West-Europa was vol hoop! Mensen als Milton en Des cartes hadden openlijk verkondigd dat haar buitengewone gaven de wereld zouden verrijken. Vele huwelijkskandidaten vonden weldra een weg naar haaren vele geleerden. Zou zij aan de hooggestemde verwachtingen beantwoordenof zou zij, als zo menig geniaal mens aan zichzelf tegronde gaan? REIN BROUWER. -¥■ -¥■ Op de 8ste december van het jaar 1626 werd Prinses Christina geboren in Zweden, de dochter van Gustaaf Adolf. De krachtige, op macht beluste Koning legde zich snel bij de feiten neer, mede omdat hij een gelovig man was. Hij kuste het kind en voorspelde dat het zeker bij de hand zou worden, omdat het ieder voor de gek had gehouden, ook de sterrewichelaars aan het Hof. die met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid een zoon hadden voorspeld. Maar de moeder, hoe is het mogelijk, was niet zo gauw met haar lot verzoend, en zo wij sommige schrijvers mogen geloven, heeft ze later heimelijk gepoogd het kind, haar eigen vlees en bloed, uit de weg te ruimen. De vader hield weldra veel van het kind en zo gauw het lopen kon nam hij het mee op manoeuvres. Het vader hart zwol van trots toen hij merkte dat de kleine Christi na niet bang was voor het dreunen van het geschut. IJ werd niet in een gelukkige tijd geboren, want de Z Dertigjarige Oorlog woedde in Duitsland en de om liggende landen en onze Tachtigjarige Oorlog werd er een onderdeel van. Zweden bleef niet buiten de krijg. De Zweedse Koning, een overtuigd protestant, mengde zich in de strijd, èn om de overwinning aan de protes tantse landen te bezorgen, èn om Zwedens maeht uit te breiden rond de Oostzee. Gustaaf Adolf maakt zich vcor de strijd gereed, en of schoon de Keizerlijken spotten dat de Koning uit het noorden zou smelten als sneeuw voor de zon als hij naar het zuiden kwam. zagen zij de uitrusting met een bezorgd hart tegemoet, want Gustaaf Adolf was geen man om mee te spotten. De kleine Christina zag de voorbereidingen aan en toen het grote leger scheep ging was er groot verdriet in haar hart. Zij was zo graag meegegaan, want ze hield zo van vader, de Koning. Maar de Koning wist dat de oorlog een werk van man nen is en daarom liet hij het kleine meisje thuis. Ze was immers nog maar een paar jaar. DE Koning ging scheep met zijn ganse leger en weldra verscheen hij in de Duitse landen. De tucht in zijn leger was vergeleken bij die van zijn vijanden voor beeldig en sommige historieschrijvers hebben beweerd dat hij onder het hoofdkussen van zijn veldbed het boek: „Over het recht van oorlog en vrede", van Hugo de Groot had liggen. Zeker is het dat de Koning, moge hij door sommigen wat geidealiseerd zijn, een sterk plichtsgevoel had. het wel meende met zijn volk, en over moed beschikte die soms aan roekeloosheid grensde. De sneeuwkoning versloeg zijn tegenstanders in de slag bij Breitenfeld. Zijn volgelingen hieven dankpsalmen aan. Doch in de slag die hij leveren zou tegen „de duivel in eigen persoon", Wallenstein, die op het standpunt stond dat „de oorlog de oorlog" voeden moest, en zijn rabauwen had laten plunderen naar hartelust, zou de fiere Koning sneuvelen. Toen was er rouw in Zweden, want een goed vorst was heengegaan en wie moest nu voor hen de oorlog winnen? Een kind van zes jaar misschien? Niet alleen een goed vorst, ook een „groot" vorst was heengegaan. En nu zou na hem een vrquw bezit nemen van de troon! Zou zij aan de verwachtingen voldoen? Meer dan zeven maanden achtereen had een volk elke dag gebeden om een Prins. Duizenden, honderdduizenden hadden dit gedaan. En de Koning en de Koningin hadden vurig naar een zoon verlangd. Twee meisjes had de Koningin de Koning geschonken, twee Prinsessen, doch de dood had ze weldra gehaald. Men zou zo zeggen, als honderdduizenden elke dag, maanden achtereen om iets vroegen, dat dit invloed moest hebben. En toch, toen het derde land geboren werd, bleek het een meisje te zijn. Wel had het veel haar en schreeuwde het als een jongen, zodat de Koning, die het hoorde, wel kon schreeuwen van blijdschap, doch er was geen twijfel aan dat het een meisje was. DE Koningin, die geleefd had in de schaduw van een sterke persoonlijkheid, verviel tot diepe melancholie. Zij liet het lichaam van haar gemaal naar Zweden voeren, het hart eruit nemen. Dat kwam in een gouden kistje. En dat gouden kistje kwam naast haar bed te staan. De kamer werd behangen met zwarte draperieën, het gouden kistje met het hart van de grote Koning werd omkranst met brandende kaarsen De weduwe verlustigde zich in haar eigen verdriet. Ge vaarlijke bezigheid! In het kind dat ze tot nog toe had gehaat, ontdekte ze plotseling de vader. De kleine Chris tina leek sprekend op Gustaaf Adolf. Ze nam het mee In de rouwkamer, streelde het over de haren, over het gezicht, dacht zodoende haar gemaal te strelen en huilde daarbij van verdriet. Welk een verderfelijke invloed moet dit op net jonge kind gehad hebben. Het meisje was zeer begaafd, men kan gerust zeggen: geniaal. En de geniale mens kan al zo moeilijk zijn draai in het leven vinden. De handen van de moeder die haar eens haatte, streelden haar nu. Een kind kan door zo iets misselijk worden DAGELIJKS moest zij de rouwkamer in. totdat de voogden er een eind aan maakten. Zij namen het kind bij de moeder weg, zonden zelfs de Koningin naar Gripsholm. Wat in een kind van zes jaar bedorven is, is slechts met grote moeite te herstellen. De herinnering aan haar vader leefde in haar voort. Een schone herinnering was dat! Eens zou zij zijn plaats moeten innemen. Als ze achttien was zou ze zelf moeten regeren. Zij groeide op als een jongen. Nooit 1% bewezen dat dit in overeenstemming was met haar natuur. Doch zij moest immers een mannelijke taak verrichten. Ze begon alvast met te studerenals een manVrouwen studeerden toen niet. Haar leermeesters werden gauwer moe van het lesgeven dan zij van het lesnemen. Zeer snel nam ze op. Véél te veel nam ze op. Menige nacht ging studerende voorbij. Theologie, filosofie, alles interesseerde haar. Maar door haar methode van opnemen en haar te grote dorst naar kennis vergroeide zij. Haar geest groeide veel snel ler dan ziel en lichaam. Toen zij veertien jaar was gedroeg ze zich als een jon gen in de vlegeljaren. Ze had ook diens brutaliteit. In haar brieven gebruikt ze de meest gewaagde beeld spraak doch in haar omgang met de andere kunne voelt ze zich niet vrij. Zij is knap. heeft vele bewonderaars en Europese ge leerden zien haar als „de redding der wereld". Zij heeft immers op haar achttiende jaar reeds een grondige ken nis van die wetenschappen die een wijze vorst beoefenen moet. Primula obconica gevaarlijk In onze ziekenhuizen wordt de pri mula obconica tegenwoordig geweerd en dat is ook wel terecht: deze plant kan soms een hinderlijke uitslag ver oorzaken. Vooral dames hebben hier veel last van. Overigens moet met het gevaar ook niet overdrijven. Er zijn duizenden mensen die er beslist geen hinder van hebben, doch als men ge voelig is voor uitslag, kan men die plant misschien maar beter door één van de huisgenoten laten verzorgen of helemaal niet in huis kweken. Verder is deze primula toch wel een heel aantrekkelijke kamerplant. Als men haar goed verzorgt kan men er veel plezier van hebben. In deze tijd van het- jaar zal de zon haar nog geen kwaad doen, doch als we een maand verder zijn, moet ze op het heetst van de dag toch wel een weinig beschermd worden. Er zijn tegenwoordig heel mooie soorten in verschillende kleu ren. Gelukkig zijn die nieuwere soorten ook niet zo gevaarlijk meer: zij hebben niet zo veel van die fijne haartjes meer die als prisma's in de huid dringen en daar een soort etherische olie afscheiden, die de eigenlijke uit slag kan veroorzaken. De plant heeft veel water nodig en zal zeker dage lijks begoten moeten worden, zeker indien ze in een normaal verwarmde kamer staat. Die normaal verwarmde huiskamer is eigenlijk voor haar iets te veel van het goede, in een matig verwarmd vertrek zult u er niet alleen langer plezier van hebben, doch ze voelt zich daar ook beter op haar gemak. Als ze het naar haar zin heeft, gaat ze regelmatig door met het vormen van nieuwe bloemknoppen. Doch al heeft de bloemist voor voed zame potaarde gezorgd, ze zal toch wel wat extra voedsel nodig hebben. Het is goed haar dus elke week een wei nig kamerplantenkunstmest te geven. Per liter water lost men hiervan één theelepeltje op en daarmee kan men wel twintig kamerplanten bemesten. Na de bloei wil de plant wel een beetje rusten, doch het zou verkeerd zijn haar het water allemaal te onthouden. De bladeren moeten groen blijven. Al zul len enkele oude verloren gaan, na ver loop van tijd ziet men ook wel weer nieuwe te voorschijn komen. Dat is dan voor U het sein dat de plant verpot moet worden. Voedzame bloe- mistengrond moet dan gebruikt wor den en daarin mag geen eikebladgrond voorkomen. G. Kromdijk. Primula obcortia ia volle bloei

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 12