Generaal Norstad op Valkenburg begroet door chefs van staven Noordwijkse verhuurders bespraken belangen van bloemen-badplaats Teleurgesteld over toenemende denkbeelden tot reductie van bijdragen voor de NAVO Binnenkort beslissing over het nieuwe gebouw voor 1.1.1 95ste jaargang Dinsdag 19 februari 1957 Derde blad no. 29066 In gezelschap van mr. E. van Klef fens Met «en „Constellation" van de Amerikaanse luchtmacht is gistermiddag pm drie uur op het vliegveld Valkenburg aangekomen generaal Lauris Norstad, opperbevelhebber der NAVO-strijdkrachten in Europa. De generaal was in ge- eelschap van zyn echtgenote en van het hoofd van de gecombineerde Neder landse permanente vertegenwoordiging bü de NAVO te Parijs, mr. E. N. van Kleffens. Ter begroeting van generaal Norstad waren op het vliegveld aanwezig de Nederlandse chefs van staven en de commandant van het marinevliegkamp Valkenburg, kapitein-ter zee vlieger A. W. Witholt. Na een korte bespreking te hebben gehad met de minister van Defensie, Ir, C. Staf, en vervolgens te zijn ontvangen door de vice-premier, minister mr. A. Struycken, heeft de geallieerde opperbevelhebber in hotel Wlttebrug te Den Haag de binnen- en buitenlandse persvertegenwoordigers ontvangen. Het slechtste nieuws, dat de opperbevelhebber van de Atlantische strijd krachten in Europa, de Amerikaanse luchtmacht generaal Lauris Norstad, ooit als NAVO-opperbevelhebber heeft ontvangen, zijn de berichten over de gestadig in kracht toenemende ideeën tot reducties in de bijdragen aan de NAVO over te gaan, aldus de generaal tijdens deze bespreking. Het huidige peil van de NAVO-strljdkraohten dient onvoorwaardelijk gehand haafd te blijven. Mocht men desondanks toch besluiten (unilateraal) de bijdra gen aanzienlijk te verminderen, dan zou dit een zeer ernstige toestand scheppen. Geen definitief oordeel over EnqeBse pkwnen generaal. Men staat voor een gemeen- schappelijke taak, en die taak wordt door Iedere vermindering door welk lid een ieder, verenigd in de NAVO, ook be- van de NAVO ook doorgevoerd zou grepen, het NAVO-opperbevel vele kopzorgen berokkenen en ooi-zaak zijn van diepe verontrusting bij de NAVO-staf. Een definitief, gedetailleerd oordeel over deze kwestie (men moge b.v. den ken aan het Britse voornemen 30.000 man uit Europa terug te trekken) be hield generaal Norstad zich nog echter voor, daar hij nog geen genoegzaam ge legenheid had gevonden alle details nauwlettend onder de loep te nemen. Met nadruk verklaarde generaal Norstad verder nog, dat er voortdurend modifi caties in de NAVO-projecten en -plan nen en opbouw der NAVO-strijdkrachten worden doorgevoerd, doch dat deze slechts van ondergeschikt belang zijn. De strategie, opgezet door zijn voorgan gers, heeft geen grondige veranderingen ondergaan en zij wordt niet. in het minst beïnvloed door het feit, dat het een iuchtmacht-generaal is, die het opper- bevelhebberschap voert over de NAVO- strijdkrachten. Van belang achtte generaal Norstad ook, dat de NAVO niet alleen beschikt de noodzakelijke troepen, capabel de hun toegewezen taken te vervullen, 'maar ook over de wil, die troepen Morele kracht overheersend Als later historici deze ontwikkeling in de defensie-politiek en de NAVO-op- bou/w en het NAVO-streven zullen be schrijven, zal men, zo zeide de opperbe velihetober,ongetwijfeld niet in de eerste plaats wijzen op de zuiver militaire fa cetten er van, doch op de overweldigen de verenigde morele kracht, die van deze gemeenschap uitgaat en die van zulk een oveiwegend belang is. Deze morele kracht is dan ook de basis voor het succes. Na er nog op gewezen te hebben, dat niet hij de principiële beslissingen neemt, doch slechts de directieven volgt., die de vijftien leden der NAVO geven, ver klaarde generaal Norstad tenslotte nog, dat hij bijzonder verheugd was over de nieuwe Nederlandse legerplannen. Wat ons land op dit gebied doet, achtte hij een inspirerend voorbeeld voor de ove rige NAVO-partners. Nederlands nog onmisbaar In de aula van de universiteit Indo nesië in Djakarta is een bijeenkomst gehouden van Indonesische studenten over het gebruik van de Nederlandse taal. De studenten, die aan de debatten hierover deelnamen, kwamen tot de conclusie, dat op het ogenblik de Ne derlandse taal voor de studie aan de universiteit nog onmisbaar is. Zij dron gen aan op het wederinvoeren van on derricht in de Nederlandse taal op de middelbare scholen. Vooral bij de facul teiten voor de letteren en rechtsweten schappen achten zij kennis van de Nederlandse taal nog noodzakelijk. Generaal B. R. P. F. Hasselman, chef van de Nederlandse Generale Staf (links) begroet generaal L. Norstad bij de Amerikaanse Con stellation op Valkenburg. - Rechts mr. E. van Kleffens, hoofd van de Kredietregeling voor kleine tuinbouwers De regering heeft op verzoek van het landbouwschap besloten evenals in 1954 een bedrag van 2 miljoen gulden beschikbaar te stellen in de vorm van kredieten tegen een lage rentevoet aan kleine tuinbouwers, teneinde deze in staat te stellen hun bedrijf zodanig te reorganiseren, dat zij zich een zelfstan dig bestaan zullen kunnen verwerven. Met- deze kredietverlening wordt een verdere sanering van de vollegrondstuin- bouw op de kleine bedrijven, waarmee in 1954 een begin werd gemaakt, beoogd. Vele tuinders hebben door de sanering van hun bedrijven beter weerstand kun nen bieden aan de wisselvallige omstan digheden, waaronder zij moeten werken. De slechte weersomstandigheden van het vorige jaar hebben echter opnieuw aan getoond, dat nog vele kleine tuinbouw bedrijven onvoldoende zijn toegerust voor de uitvoering van een teeltplan dat een voldoende bestaansbasis aan het bedrijf geeft. Ned. vertegenwoordiging bij de NAVO te Parijs. Expediteur dadelijk getroffen In een chocolade- en suikerwerkfa- briek aan de Willebrordusstraat te Rot terdam heeft zich gisteravond een onge val voorgedaan dat het leven heeft ge kost aan de 42-jarige expediteur J. A. van Os uit de Zweedse straat aldaar. Het slachtoffer en nog twee mannen wtaren bezig een koelinstallatie, die door het bedrijf was gekocht, te slopen. De installatie bevond zich op een hoogte van ongeveer 2\k meter in de fabriek. Het slachtoffer was eveneens op deze hoogte en was bezig met buizenstellen, die voor de koeling dienen. Eén van deze stellen was reeds losgemaakt. De man heeft zich hieraan waarschijnlijk vast gegrepen in de veronderstelling een bui- zenstel te pakken te hebben dat nog vast zat. Het buizenstel dat een gewicht van circa 500 kg. heeft, gaf mee, en viel met het slachtoffer naar beneden. De man werd aan het hoofd getroffen en was vrijwel op slag dood. Verhoging PTT-tarieven was niet te vermijden OOK DRAADOMROEP DUURDER De voorgenomen verhoging van een aantal tarieven der P.T.T., waarvan In de nota betreffende de bestedings beperking gewag werd gemaakt, komt ook ter sprake In de Memorie van Antwoord van minister Algera aan de Eerste Kamer over de begroting 1957 van het Staatsbedrijf der P-T.T. De raad van dit bedrijf heeft in zijn ad vies aan de minister te kennen ge geven, dat er aan een verhoging niet te ontkomen was, wil men het tekort dekken. Dit, ondanks de sociaal-economische iezwaren, die aan zo'n verhoging kle ien. Onder andere laat de minister in ujn memorie weten, dat voor dagbla- ;en en tijdschriften (waarvoor het tot iusver geldende tarief lager ligt dan het in 1938 geldende zeer lage tarief) een - zij het bescheiden tariefsverhoging nodig zal zijn. Er gaan echter ook an- cere tarieven omhoog, waarbij rekening gehouden zal worden met de bijzondere jebruikersbelangen. De minister verwacht voorts, dat bij ie draadomroep op korte termijn een verhoging van het abonnementstarief m van de huur van de luidsprekers tot itand zal komen. Volledige aanpassing fan de tarieven kan naar 's ministers mening nog niet binnen afzienbare tijd vorden verwacht. Staken der exploitatie ïgt niet in het voornemen van minister Mgera en denationalisatie kan haast Het mogelijk zijn. daar de draadom- loep, wat apparatuur betreft zo bijzon ier nauw met de telefoon is verweven, iodat overgaan in particuliere handen slechts uitvoerbaar zou kumien zijn ten loste van zeer grote nieuwe investerin gen. Contante benzinebetaling wordt verzocht De benzine-verkoopmaatschappijen hebben aan hun afnemers-pomphou ders verzocht benzine zoveel mogelijk contant te verkopen en leveranties der maatschappijen zo snel mogelijk af te rekenen. Snelle verrekening verbetert de liqui- ideitspositie van beide partijen. Lange iredietgeving geeft renteverlies. De be iragen, die door de benzinemaatschap- Jijen aan belasting en bijzonder invoer recht moeten worden betaald zijn door ie recente verhoging aanzienlijk geste ren. Hoewel de verkoopmaatschappijen niet in liquiditeitsmoeilijkheden verke ren, is het anderzijds zo, dat men ver rezen op kredieten bij de gestegen Wale geldomzet zoveel mogelijk wil foorkom en. Duitse zeevisserij wenst kredieten van 40 miljoen De Duitse zeevisserij wenst in de ko mende vijf jaren kredieten, subsidies en renteverlagingen van in totaal 44 mil ten mark te ontvangen, teneinde op de lemeenschappelijke Europese markt tot Concurreren in staat te zijn. Afgevaar digden van alle partijen zijn voorne mens, om in de Westduitse Bondsdag deze eis te ondersteunen. De kredieten 'ouden voor het grootste deel gebruikt *orden voor het bouwen, van schepen foor de visvangst en van fabriekssche- jjen, alsmede voor de modernisering van de visserijhavens. Gisteravond hield de Noordwijkse Vereniging van Villa- en Huizenverhuurders in het Lido-theater te Noord wijk een zeer druk bezochte jaarvergadering waarin de voorzitter, de heer C. van Vliet mededeling deed van verschillende belangrijke zaken, waarmee men in de naaste toekomst in het kader van de Stichting VVV Noordwijk of in de eigen organisatie geconfronteerd zal worden. In zijn openingswoord gaf spreker een beschouwing over het vreemdelingen verkeer in breder verband over het jaar 1956, dat nogal veel tegenvallers had gebracht. De belangrijkste waren wel het zeer ongunstige weer in het badseizoen, de schrikaanjagende berichten over polio in ons land, het autorijverbod in no vember, waardoor in het bijzonder de horeca-bedrijvcn grote schade leden en de onzekere geldmarkt tengevolge van internationale spanningen. Hoewel een of meer dezer omstandigheden de toevloed van gasten in het voor- en naseizoen heeft afgeremd, was het hoofdseizoen, ofschoon kort, toch volbezet, waardoor vrij bevredigende exploitatie-uitkomsten konden worden verkregen. Wanneer men afgaat op het nu reeds ingekomen aantal aanvragen voor 1957 Iaat het zich aanzien, dat Noordwijk een heel goed seizoen tegemoet gaat. 9032 aanvragen voor villa's en huizen binnengekomen waren, waarvan 2224 uit het binnenland en 6808 uit het buiten land. In totaal waren dit er plm. 3000 meer dan in 1955. Verreweg het grootste deel van de stij ging der aanvragen komt op rekening van de Duitse gasten. Het aantal aanvragen voor de hotels bedroeg voor 1955 - 8514, terwijl het rapport voor 1956 - 11.503 aanvragen aangeeft. Het totaal der door het infor matiebureau verstrekte inlichtingen be droeg in W56 niet minder dan 25.318 te gen 20.118 in het voorafgaande jaar. Het aantal overnachtingen bij particu lieren. inclusief de gasten ondergebracht in villa's en huizen wordt geraamd op 220.000, waarbij nog niet de overnach tingen zijn gerekend, die te Noordwijk- Binnen zijn verstrekt. Nieuw kantoor Spreker toonde zich verblijd en dank baar, dat de vereniging gestadig groeit en dat de financiële toestand kerngezond is. Toenemende activiteit constateerde spreker ten aanzien van de bouw van een nieuw informatiebureau van de Stichting VVV Noordwijk. Het schets- plan is gereed en binnenkort kan een definitieve beslissing genomen worden. De frontzijde van het nieuwe gebouw komt aan de zijde van De Grent, terwijl aan de kant van de Abr. van Rooijen- straat enkele winkels geprojecteerd zijn. De aanvrage ter verkrijging van de bouwgrond is naar B. en W. gezonden. Behoudens zeer onvoorziene omstandig heden is de financiering van het com plex geheel geregeld. 25 meer inlichtingen Uit een mededeling van de directeur van het informatie-bureau is gebleken, dat in 1956 ruim 25 meer inlichtingen zijn gegeven dan in 1955. Enerzijds is dit moedgevend, want daaruit blijkt dat ve len aan Noordwijk de voorkeur geven als vakantieverblijf, de keerzijde is echter, dat de kosten van de inlichttingendienst aanmerkelijk zijn gestegen. In navolging van andere VVV's overweegt de stichting zij het dan ongaarne, om de aanvrager een kleine vergoeding te laten betalen. Uit het verslag van de secretaris, de heer P. J. H. M. van der Staak bleek, dat het ledental gestegen is tot 570, waar onder 59 leden te Noordwijk-Binnen. Zeer interessant waren enkele statisti sche gegevens, ontleend aan een rapport van de directeur van de Stichting, waar uit bleek dat in 1956 niet minder dan Meer plannen Plannen van de vereniging welke nog op uitvoering wachten zijn het houden van een enquête onder de gasten naar hun eventuele verlangens, de instelling van een commissie om gasten bij parti culieren onder te brengen, de instelling van een ballotage-commissie om het peil der leden hoog te houden en het voeren van een eigen reclame. De penningmeester, de heer P. de Groot sloot zijn jaarverslag af met een batig saldo van f. 161.86. Op voorstel van het bestuur werd een si:b-commissic benoemd voor het onder brengen van gasten, die met touringcars naar Noordwijk komen en in het hoog seizoen in de hotels en pensions geen plaats kunnen vinden. Het verschaffen van logies aan deze gasten veroorzaakt de directie van de stichting veel hoofd brekens en men verwacht, dat het vlot- Stijgende vervoerscijfers van de K.L.M. 1956 een stijging van 19.8 te zien nl. 63.143.000 ton km. in 1956 tegen 52.715.000 in 1955. Het postvervoer ver toonde eveneens een toeneming: het was in 1956 9 hoger, t.w. 9.863.000 te gen 9.051.000 ton km. in 1955. De totale ton km. verkoop van het vervoer op de lijndiensten bedroeg 234 661.000 (1955: 200.575.000) d.l. een stijging van 17 De beladingsgraad wam^met 2 toe en bedroeg over 1956 De luchtvloot van de K.L.M. legde in 1956 een afstand af van 63.400.000 km. en was 181.000 uur in de lucht. De gemiddelde snelheid van de lucht vloot bedroeg 351 km. per uur (vorig jaar 348), terwijl het gemiddelde be schikbaar laadvermogen per vliegtuig met 200 kg. toenam nl. van 6.220 tot 6.420 kg. De gemiddelde vervoersafstand per passagier liep iets terug nl. van 2.330 km. in 1955 tot 2.310 km. in 1956 Ook de gemiddelde afstand per kg. post verminderde nl. van 3.950 km. tot 3.750. Die van de vracht daarentegen nam met 50 km. toe tot 2.720 km. „Verwarde denker" moe» tóch belasting betalen Een Amerikaanse belastingbetaler mag geen eenmansvakbond oprichten en zyn contributiegelden vervolgens van zyn belastbaar inkomen aftrekken zo heeft het Amerikaanse fiscale hof'be slist. Een instrumentmaker had namelijk, aldus een bericht in de Amerikaanse vakbondpers, aangevoerd, dat hij het enige lid was van de z.g. „Lonely Ame rican workman's society" (het Genoot schap van de eenzame Amerikaanse werkman Hij stelde vast, dat het drieduizend dollar zou moeten kosten om lid van dez bond te zijn. Vervol gens berekende hij. dat zijn arbeid over ?oL£eïe!f Ja^ een waarde had van 2 aa?0!/3,1!' °p dit bedraS bracht hij de 5.045 dollar in mindering, die hij in feite verdiende, zodat hij als „verlies aan arbeid" een bedrag van 93.053 dol lar kon noteren. Het Amerikaanse fiscale hof beslist echter.dat het bedrag voor „verlies aan arbeid en de éénmansbond de vruchten waren van ..verward denken" en het ge lastte de belastingbetaler zijn aangifte biljet opnieuw in te vullen. Oostenrijkers weggevoerd naar Hongarije Twee Hongaarse soldaten, die zondag avond om politiek asiel hebben verzocht hebben meegedeeld te hebben gezien, dat vijf Oostenrijkers naar een grenspost m Hongarije zijn opgebracht. Het gaat hier om de Oostenrijkers, die volgens eerdere berichten door Hongaarse grens wachten zijn gevat, toen zij trachtten een paar uitgeputte Hongaarse vluchte lingen te helpen. Ooggetuigen deelden maandag mee, dat Hongaarse soldaten op de Oosten rijkers hadden geschoten, van wie er één werd gewond. De Hongaren voerden de gewonde op een baar over de grens naar Hongaars grondgebied zo zeiden de ooggetuigen. Teneinde nieuwe incidenten te "voor komen, heeft het Oostenrijkse legpr be vel gekregen de eenheden langs de grens te versterken, aldus is maandag te Wenen bekendgemaakt. In 1956 heeft de K.L.M., volgens de nu bekend gemaakte definitieve cij fers 11.5 meer geproduceerd dan in 1955 terwijl de verkoop met 17 To steeg boven die van 1955. De ton km. produktie bedroeg 406.700.000 tegen 364.900.000 in het jaar daarvoor. Het aantal passagiers steeg met 97.000 tot 822.000, 13.4 meer dan in 1955 en het aantal kg. vracht en post nam met resp. 16.5 Te en 14.6 toe tot 23.739.000 en 2.630.000 kg. Een beeld van het VVV-gcbouw te Noordwijk zoals dat er uit gaat zien wanneer de plannen doorgang vinden. Deze tekening toont het ge bouw uit het Noordwesten (zijde Adr. van Rooijenstraat). De trap rechts voert naar de Grent. ter zal verlopen, als men het onderbren gen in handen van een commissie legt. In de commissie voor Noordwijk-Bin nen werden benoemd mevr. N. Rippen- Marijt en de heren A. Bierens, L. J. v. d. Berg en H. Postema, terwijl de com missie voor Noordwijk aan Zee zal wor den gevormd door de heren A. E. Ad miraal. L. H. v. d. Graaff, N. A. Mei- land en C. Marijt. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren L. H. v. d. Graaff en P. J. H. M. van der Staak herbenoemd. K.L.M. - stewardesje voor één retourtje Een vijftienjarig blond Italiaans mciske, nauwelijks 1.60 meter lang in een keurig K.L.M.-kostuum en een lint in de nationale kleuren op haar muts, stapte gisteren nog een beetje buiten adem uit de K.L.M.-Convair „Nicolaas Maes" op Schiphol. Het was Rosetta Tonicello uit Venetië, die nog even moest bijkomen van het bumpen van het toestel tussen Frank fort en Amsterdam. Maar ook dit pittige— weer had haar er niet van kunne™weerhouden als hulp-stewar dess een waardige steun te zijn voor de echte stewardess, Liz Urlus uit Noordwijk. Liz, een kleindochter van de bekende zanger Jacques Urlus, spreekt als doch ter van een Italiaanse moeder, vloeiend Italiaans. Zij was voortreffelijk over haar hulpje-voor-één-reis te spreken. Rosetta was door een Italiaans week blad voor de jeugd uitverkoren om één keer als stewardess een vlucht mee te maken. Elke maand vervult het week blad een wensdroom van een zijner lezertjes of lezeressen. En Rosetta wil de graag stewardess zijn en worden Bij zo'n gelegenheid behoort natuurlijk, ook een brief van de burgemeester van Milaan het beginpunt van de reis voor zijn ambtgenoot in Amsterdam en bloemen voor mevr. Van Hall. Liz Urlus zal de twee dagen, dat Rosetta In Nederland blijft, het meisje begeleiden. Zij logeren in een hotel te Amsterdam. Donderdag is het charmante hulpstewardesje wcer te rug in Mestre, de voorstad van Vene tië en zal «ij haar avonturen aan haar klasgenootjes op de handelsschool kunnen vertellen. Het aantal passagiers km. in het ge regelde vervoer (zonder chartervervoer) was 17.4 lioger en bedroeg 1.737.000.000. Dit betekende een verhoging in de plaatsbezetting van 59.7 tot 61.5 De ton km. passage en bagage steeg met 16.5 nl. van 138.809.000 tot 161.655.000 ton km. Het geregelde vrachtvervoer gaf Weer ontslagen bij Schokbeton (Speciale berichtgeving) Tegelijk met het ontslag van het me rendeel van de werknemers in de Ipro- keienfabriek (Schokbeton) te Kampen is aan een 30- tot 40-tal werknemers in de Schokbetonfabrieken zelf ontslag aangezegd. Van de zijde van de directie vernemen wij, dat deze werknemers werkzaam waren in afdelingen, die als „toeleveringsbedrijven" van de Ipro-fa- briek beschouwd kunnen worden. Oorspronkelijk was men voornemens ze in etappes te ontslaan, doch ter voor koming van een algemene angst voor ontslag in het bedrijf besloot men alle ontslagen gelijktijdig te laten vallen. De nog werkzame personeelsleden behoeven geen vrees voor ontslag meer te koeste ren, aldus de directie. Er is verder een mogelijkheid, dat de Ipro-fabriek bin nenkort weer meer activiteit zal ont plooien, wanneer het voor wegwerkzaam heden gunstige weer aanhoudt en de afname gunstig zal beïnvloeden. Wat de afname door de gemeenten be treft, die door de bestedingsbeperking in de uitvoering van hun plannen worden gebonden, verwacht men ook nog wel enige verruiming. Arthur Miller in staat van beschuldiging gesteld De Amerikaanse toneelschrijver Ar thur Miller, die o.m. bekend werd door zijn stuk „De dood van een handels reiziger", is maandag in staat van be schuldiging gesteld, omdat hij gewei gerd heeft aan de commissie tegen on Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden de namen mee te delen van mede-schrijvers, met wie hij naar zijn eigen zeggen in 1947 te New York bijeenkomsten van de communistische partij heeft bijgewoond. Hij wordt in dit verband beschuldigd van „minach ting van het Congres". Miller ontkende in juni j.l. in een getuigenis voor de commissie, dat hij ooit communist was geweest Hij ver klaarde echter contact te hebben gehad met een aantal organisaties, waarin de communisten invloed hadden. Hij zei verder tot de commissie, dat hij „thans geen zaak zou steunen, die door de communisten wordt beheerst". De schrij ver motiveerde zijn bovengenoemde weigering met de verklaring: „Mijn ge weten staat mij niet toe de naam van i en ander te noemen en hem in moei lijkheden te brengen". Miller is, zoals bekend, de echtgenoot van de filmster Marilyn Monroe.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7