V.S. VERGROTEN AANDACHT VOOR SCHOORSTEENBRANDJES STADSNIEUWS Meer en betere stokken achter de deur met het oog op onverhoedse aanvallen van communisten Proefnemingsstadium bereikt Rechtzinnigen en vrijzinnigen kwamen als gemeente bijeen Zondigt u nooit tegen de eisen van normaal hygiënisch leven? ZATERDAG 16 FEBRUARI 1957 Veranderingen in bewapening (Van onze correspondent in Washington) Zou het tot een derde wereldoorlog komen, dan is Amerika daarop nog altijd beter voorbereid dan de Sovjet-Unie. Deskundigen achten Ame- rika's „strategische luchtcommando" (ingesteld op massale vergeldingsaanvallen) nog altijd ster ker dan wat de Russen hebben. Amerika beschikt over bases, die betrekkelijk dicht bij de Sovjet- Unie zijn gelegen en bovendien heeft men de indruk, dat de Verenigde Staten in de ontwikke ling van het „intercontinentale ballistische projec tiel" verder zijn dan het land van Boelganin. Ste wart Alsop, een der bekendste en bestingelichte Amerikaanse kroniekschrijvers, meldde dezer dagen, dat men nog dit jaar een proef gaat nemen met zulk een lange-afstands projectiel, dat door de vijand niet is te onderscheppen en dat zo snel nadert, dat de bevolking het gevaar niet kan ontvlieden. De Amerikanen hebben het proefnemings-stadium blijkbaar eerder bereikt dan men verwachtte. Tussen proefneming en produktie op grote schaal kan nog wel een vrij lange periode liggen, doch de wereld nadert kennelijk het gevaarlijke stadium, waarin de 2 wereldmachten onverhoeds tot een aanval kunnen overgaan, zo vernietigend als de geschiedenis nooit heeft gekend. Dit stadium is evenwel thans nog niet bereikt en men maakt zich in Amerika op het ogenblik minder zorgen over een wereldoorlog (waar men, zoals gezegd, nog altijd de sterkste partij meent te zijn) als wel over locale oorlogen, die op de duur fataal voor de macht van het Westen zouden kunnen worden en die Amerika daarom tot ingrijpen zouden nopen. Luchtlanding wordt veel „leniger" Met name denkt men natuurlijk aan een'conflict in het Midden-Oos ten. Weliswaar zal de Eisenhower- doctrine omstreeks half februari de goedkeuring veriverven van de Se naat. maar daarmee is het succes van die leer nog niet verzekerd. Men zal dan het beginsel hébben aan vaard, doch de effectiviteit van de Eisenhoiver-doctrine zal pas verze kerd zijn, wanneer Amerika over de geioapende macht zal beschikken, die gericht is op het blussen van be trekkelijk kleine schoorsteenbrand jesin de wereld. Men zegt dan thans wel, dat men een aanval van het internationale communisme" wil helpen afslaan, indien de aange vallen staat daarom vraagt, doch men heeft op dit moment nog maar een betrekkelijk kleine stok achter de deur voor zulke gevallen. Terecht is men in Amerika thans bezig meer en betere „stokken" in gereedheid te brengen. Zelfs de militaire attaché's van de landen, waarmee Amerika een bondge nootschap heeft, krijgen in Washington slechts globale gegevené omtrent de reorganisaties, die plaats hebben in Amerika's luchtlandings-divisies. Vast staat, dat die divisies zodanig gewijzigd geworden, dat zij in heel korte tijd zul len kunnen ingrijpen. Het verst is men gevorderd in de hervorming van de 101ste divisie, dit gelegerd is in Fort Campbell, in de staat Kentucky. Deze divisie heeft een belangrijke rol ge speeld in de tweede wereldoorlog, o.a. in Normandië en bij Bastogne (Bastena ken). Binnenkort zal de reorganisatie zover gevorderd zijn, dat deze divisie binnen 39 uur zal kunnen ingrijpen, waar ook ter wereld. In die 39 uur zouden de manschappen worden gealar meerd, zij zouden instructies krijgen, alles zou in vliegtuigen geladen worden en over gevlogen naar de plaats des onheils. De 101ste divisie ondergaat thans een soort vermageringskuur en het resultaat zal zijn: een lichter en vlugger appa raat. Tot dusverre bestond de divisie uit 17.200 man, in de toekomst zullen het er slechts 11.500 zijn. Tot voor kort bestond de bewapening uit de betrekke lijk zware wapens van de tweede we reldoorlog. Thans krijgt de divisie geen tanks meer en geen zware artillerie. Het zwaarste geschut is de 105 mm houwitser. „Mechanische muilezels" Het grootste verschil tussen „voor heen" en „thans" is wel, dat men vroe- groepen voor het eerst vermeld en mi nister Wilson heeft op een persconfe rentie de plaatsen genoemd, waar deze groepen waarschijnlijk gestationeerd zullen worden, hij noemde Turkije, Per- zië, Japan. Alaska, West-Europa en Okinawa. Deze groepen zouden moderne kracht toevoegen aan de meer conven tionele wapenen van Amerika's bond genoten. Zij zouden dus min of meer vaste posities innemen tegen eventuele aanvallen van de communisten en niet zo uiterst beweeglijk zijn als genoemde „brandweer-divisies", de zes groepen, elk van 5000 man. waar Wilson over sprak, zouden drie 'soorten van atoom wapenen krijgen: de„ Honest John. de „corporal" en de „redstone". Deze raket projectielen kunnen respectievelijk af standen afleggen van 20 75 en 200 mijl. Toen de plannen voor deze groepen bekend werden (één groep in Noord- Italië bestond trouwens al) hebben de ger 1000 vliegtuigen nodig had, die slechts Russen vrij heftig gereageerd. Enigszins weinig van het materiaal per parachute kan men zjch dat wel voorstellen: de konden neerlat-n, terwijl men thans olievelden in Roemenië en Zuid-Rus met 600 vliegtuigen kan volstaan, die iand komen aldus onder het bereik van vrijwel alles rechtstreeks „neer kunnen eventueel vijandelijke artillerie te lig- gooien" op het strijdtoneel. Zelfs de ge- j &en j^en kan echter niet genoeg onder- noemde houwitsers, verder ook de mo- strepen, dat Amerika niet in het minst derne. geleidbare projectielen en de de neiging heeft om een aanvalsoorlog (moderne!) muildieren, dat zijn name-tegen de Sovjet-Unie te beginnen en lijk geen echte dieren, doch de zoge naamde „mechanical mules", bijzonder geriefelijke vrachtautootjes, die door heel ruw terrein kunnen rijden. Deze karretjes zijn heel laag, zodat zij weinig trefkans bieden. Een soldaat behoeft er niet op te zitten, hij kan er naast lopen, je zelfs er naast kruipen. Behalve de 101ste divisie, zullen ook de 82ste uit Fort Bragg in North Carolina en de 11de, die in Duitsland gelegerd is, zulk een vermagerings- en verjongingskuur ondergaan. Het behoeft geen betoog, dat deze drie divisies over velerlei atoomwapens zullen beschikken, die de vuurkracht uiteraard aanmerkelijk ver hogen. Zes „steungroepen" Deze gemoderniseerde luchtlandings divisies moet men niet verwarren met de zes atoom-steungroepen die Ame rika thans aan het organiseren is. In de begroting van dit. jaar werden deze juist omdat men zich alleen maar wa pent tegen mogelijke agressie van com munistische kant, achten de meeste Amerikanen de Russische protesten volkomen ongemotiveerd. V ierlandencommissie Duitse hereniging De Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië, Frankrijk en West-Duitsland hebben besloten een werkgroep in het leven te roepen, die de vraagstukken, samenhangende met Duitse hereni ging en Europese veiligheid, moet be studeren. Deze werkgroep, die begin maart a.s. voor het eerst te Washington bij een zal komen, zal zich onder meer bezighouden met de voorstellen, die op de Geneefse conferentie van no vember 1955 dienaangaande zijn ge daan. Reuter verneemt van diplomatieke zijde, dat de geneomde plannen het z.g. ..Plan Eden"' omvatten, dat destijds door de westerse ministers van Buitenlandse Zaken is ingediend en het volgende inhield 1. vrije verkiezingen in geheel Duits land; 2. het bijeen roepen van een nationale vergadering, samengesteld uit de geko zen afgevaardigden; 3. deze vergadering zou een grondwet voor Duitsland moeten opstellen en het houden van vredesbesprekingen voorbe reiden; 4. goedkeuring van de grondwet en het vormen van een regering voor ge heel Duitsland, die de verantwoordelijk heid zou moeten dragen voor de onder handelingen over en het sluiten van een vredesverdrag; 5. ondertekening en van krachtwor ding van dit vredesverdrag. De NAVO-landen zullen op de hoogte gehouden worden van de resultaten der besprekingen in de werkgroep. Opbouw in Borneo MET .REVOLUTIONAIRE MIDDELEN' De oud-leden van de ontbonden revo- lutionaire legerdivisie „Lamnoeg Mang- koerat' in Borneo, zullen de volgende maand in Kamangan (Zuid-Borneo bij eenkomen om to spreken over de moge lijkheden om de opbouw in Borneo, het I grootste eiland van de Indonesische ar- chipel, te „revolutioniseren". I Hadji Abrani. de woordvoerder van de voormalige divisie, zeide dat men niet van plan is het voorbeeld van de vroe- gere Benteng-divsie in Midden-Submatra j te volgen. De bijeenkomst zal zich bezig houden met het intensiveren van de po gingen toL wederopbouw in het onder van ..radirale en revolutionaire mid- Nieuwe daling Indonesische reserves Historische betekenis Ds. J. M. de Jong sprak in Oegstgeest over eenheid en verdeeldheid in de N.H. Kerk Volgens de jongste verkorte balans van de Bank Indonesia, zijn de Indo- IJl nes'sc^ie goud- en deviezenreserves de Moderne hulp voor Engeland afgelopen week opnieuw afgenomen, en wel met 63 miljoen tot 2.235 miljoen roepiah. Het dekkingspercentage liep I van 19,57 een week geleden terug tot I 19,46. In de parade voor Eisenhowers inau guratie werden allerlei geleide projec tielen meegevoerd. Deze en natuurlijk het intercontinentale ballistische pro jectiel vormen de moderne wapens bij uitnemendheid. Temeer, daar zij. be halve gewone, ook atoom-explosies kun nen veroorzaken. Sandys, de Engelse minister van de fensie, heeft,gedaan gekregen; dat zijn land tot op zekere hoogte zal mogen profiteren van deze nieuwste Ameri kaanse wapen-ontwikkeling. Dat zal voor Engeland een bezuiniging kunnen betekenen (vooral in de bouw van jachtvliegtuigen), die heel welkom moet zijn in deze tijd. Volgens zaterdag gepubliceerde gege- j vens van het Centraal kantoor voor de I Statistiek, is de ondernemingsproduktie I in 1956. van 1.390.746 ton teruggelopen tot 1.328.106 ton, voornamelijk als ge- I volg van de 54.000 ton lagere suikerpro- duktie. De exportonbrengst van mineralen, olie en landbouwprodukten vertoonde in 1956 een achteruitgang van 563 mil joen roepiah. Zij bedroeg in 1956 10.065 miljoen, tegen 10.618 miljoen roepiah in 1955. Deze vermindering werd voornamelijk veroorzaakt door een verminderde op brengst uit de rubber-, thee- en suiker- exporten, welke niet kon worden goed gemaakt door de toegenomen uitvoeren van tinerts. olie, koffie, kopra, tabak en palmolie.. Leidse Smalfilm Liga Gisteravond vergaderde in de kantine van Röntgen-apparatenfabriek Smit de Leidse Smalfilmliga. Na een openingswoord door de voor zitter, de heer H. Kleibrink,, werden di verse organisatorische vraagstukken in de Liga besproken. Er werden enige be langrijke besluiten genomen. Wij noe men het besluit, dat voortaan alle leden verplicht zijn ten minste eenmaal in de twee jaar een film te maken en deze aan een forum ter beoordeling voor te leggen. Daarnaast besloot men werk- avonden te organiseren, waarop de nieu we films van de leden worden gedraaid en aan een bespreking worden onder worpen. Men beoogt hiermee de leden in de gelegenheid te stellen elkaar adviezen te geven. De Leidse afdeling verzorgt ook dik wijls filmavonden in andere plaatsen in Nederland. Men heeft besloten een rou- leringssysteem in het leven te roepen. Tenslotte werd medegedeeld, dat op 1 maart a.s. een nationaal programma j vertoond zal worden. Baden Powell-herdenking ZATERDAG 23 FEBRUARI IN MAREKERK. Ter herdenking van de 100ste geboor- BENOEMING LEIDSE UNIVERSITEIT Bij K.b. is gerekend van 1 juli 1956 benoemd tot lector in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Leidse Universiteit, om onderwijs te geven in de organische scheikunde: dr. W. Ste vens, thans wetenschappelijk ambte naar eerste klasse aan deze universiteit. ACADEMfSCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. Ned. Recht de heer J. G. A. Wolfs (Leiden); kand. ex. Franse taal- en letterkunde de heer A. P. de Boer (Alphen aan den Rijn) en mej. J. Rietveld (Papendrecht) Kand. ex. klassieke taal- en letterkunde mej. H. P. J. Pols (Den Haag) en mej. M J. Broekema (Wassenaar); semi-arts examen J. Timmers (Leiderdorp). President van Libanon: „Kiezen of delen" President Camille Sjamoen van Liba non heeft gisteren in een vraaggesprek met een verslaggever van het Libanese i tedag van de stichter van de padvinders- weekblad „Al Hawadis'' verklaard, dat j bewesing. Lord Baden Powell, belegt het de politiek van zijn land anti-commu- district Rijnland van de N.P.V. zaterdag nistiseh is en dat 'hij het credo van een 23 februari, s avonds om halfacht, in de Arabische neutraliteit tussen het Oos- Marekerk een bijeenkomst. De heren A. ten en het Westen verwerpt. Hij zei dat J Beckes en G. Nijman. resp. districtscom- de Arabische landen zich op het oren-1 missaris en onder-districtscommissaris, blik op een tweesprong bevinden en in de nabije toekomst „ofwel naar het Oosten of naar het Westen" zullen gaan. Volgens hem betekent neutraliteit van de Arabische landen, dat zij door een van beide grote mogendheden (de Sov jet-Unie of de Ver. Staten) onder de voet zullen worden gelopen. Cyprische geestelijkheid mengt politiek in preek „Aartsbisschop Makarios was de aan stichter van de terroristische beweging op het eiland Cyprus en hij had. tot hem de Seychellen als (gedwongen) verblijfplaats werden toegewezen, het algehele toezicht op de operaties der verzetslieden", aldus wordt in een gis teren door het Britse bestuur van Cyprus uitgegeven verklaring gezegd. De Griekse Orthodoxe Kerk op Cyprus werd, volgens deze Britse verklaring, als dekmantel voor het optreden van de „Eoka" gebruikt. „Geestelijken van elke rang van deze kerk waren nauw bij de samenzwering van aartsbisschop Makarios die ten doel had Cyprus met Griekenland te verenigen be trokken", aldus de verklaring. Omtrent de Cyprioten zegt de Britse verklaring: „De bevolking is zodanig in de politieke propaganda, die haar door haar geestelijken in godsdienstige toe spraken werd toegediend, verstrikt ge raakt, dat haat jegens en zelfs moord op de Britten als God welgevallige za ken worden beschouwd". zullen hier het woord voeren. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Fransciscus Cornells, zn van H. Pijnaker en M. Z. M. van Pome ren; Mar ja Cornelia, dr van D Koning en R. C. &tam- Hendrik, zn ran J. Onderwater en M. Barendse; A'bram Gerrit, zn van J. Blaaoxw en A. H. Koelewijn; Johannes Petrus Marlmais, zn van J. P. J. Rosbergen en J. M. A. Bade; Marie Anne. dr van B. de Bondit en J. F. Kruis; Jacoba Johanna, dr van R Vinke en J. van der Luoht; Cornells Marhis, zn van A. van Beelen en G. van Rhee ONDERTROUWD J. N. van Kins en J. C van Teyllngen; H Vrkuiil en J. de Vink; R. W. F. Simger- Ling en E. M. van Nieuwkerk; H. Regeer en C. Beekmaiv; L. P. H. van Es en M. E. Verhoog; C. de Wolf en M. IJzerman; J. H. Driessen en C. J. van den Akker; J. H. C. van Dlest en E C. Philipse, F. Pijnna- ken en W. H Neivteboom; H. Bronsgeest en M. J. Dreef; P. G. A. Fleur en J. Rartmann W. van Weerlee en C. Fallaux; T. A. de Groot en A, C. M. Donders: J. Stokkel en C. C. M. Van Luijt; J. C. H'lTlebrand en P. van den Hoek; J C. Severiens en E. M. C. van Lutsenberg Maas; M. C. J. Nlevaart en M. W. C. van Dam. OVERLEDEN G. Eugster, 65 jaar, man; N. J J God- dijn, 75 jaar, man; W. J. Holverda, 54 Jaar. man. G de Wringer. 75 Jaar. weduwe v.: I. Jansen; T. Scheer. 46 jaar. man; A. Ciere 83 jaar. weduwe van: j. Schoon der woerd den Bezemer; P Segaar. 76 jaar. weduwe van J. L. A. van Drundok; J. W. A. Groene- wegen, 19 Jaar, zn. OEGSTGEEST Vrouwengroep V.V.D. over onderontwikkelde gebieden De Vrouwengroep van de V.V.D.af deling Oegstgeest, hield een huisbijeen komst, waar mevr. E. van den Bosch- De Jongh uit Den Haag sprak over: „Reisindrukken van onderontwikkelde gebieden". Spreekster had op haar we reldreis o.m. Hongkong, de Philippijnen en Thailand bezocht. Zij was in Hongkong bijzonder getrof fen door de ellende van de mensen, die uit Rood-China waren gevlucht. Hoewel de Unicef daar werkt, ziet de toekomst voor deze duizen/Ien vluchtelingen er zo uitzichtloos uit, dat elke hulp" lijkt als een druppel op een gloeiende plaat. Ook op de Philippijnen trof spr. erbarmelijke toestanden aan, vooral op de ruïnes van het in de oorlog zo geteisterde Manilla. De tegenstelling tussen rijk en arm is zeer groot. Dit laatste is ook het geval ln Thailand, waar de godsdienst een dei- grootste problemen is. Waren de pries ters bereid mede te werken aan de we reldhulporganisaties, dan zou veel leed gelenigd kunnen worden. Spr. gaf een overzicht van de levenswijze, om tot de conclusie te komen, dat een te snelle ontwikkeling fatale gevolgen kan heb ben. daar de bevolking in velerlei op zicht te achterlijk is. De presidente, mevr. Smits—Witvliet, bedankte de spreekster voor haar leer zaam betoog. WASSENAAR BURGERLIJKE STAND Geboren: Ellen, dr van J. W. Schuit en K Poepjes; Nico. zn ran P. van Egmond en L. Los; PauQais J. M.. zn van T. C. KniJ- nenbivrg en E. M. van der Voort.. Ondertrouwd: J, M. A. van Hoek en F. A. L. Troetel; j. w. Rijneveid en M. Tromp J. P. R. E. Vin en L. M. Schroder; C A. van Laar en B. M. A. Tromp; J. Kageriaar en M. A. de Vries. Getrouwd: P. H. Burger en A. M C C. Hetokiing1: A. Barten en T. E. M. Creemers; A. S tornt jesdlj'k en C. van Barneveld. Overleden: E, van Venetie, 75 jaar; G. J. Oredce, 77 Jaar; H. M. Westerman, 3 w.; J. Damen, 74 jaar; J. van der Heide. 77 Jr: Fr. Brederode 43 jr: W. J. Schreuder. 39 jr J W van Niekerk. 66 jr: Th. Kortekaa; 75 Jr.- W. A A. J. baron SohinvmeTpennir.'-k van der Oye. 67 Jr; A. Y Prlns. 5 m.; S D. van Dieldèn. 61 Jr: H. J. M. Reinerie, 80 Jr. A. M. Groot. 66 Jaar. Gisteravond werd in de W. de Zwij- gerkerk een bijeenkomst gehouden uitgaande van de Ver. v. Vrijz. Her vormden. Ds. W. J. H. Hubeek. die de samenkomst opende, sprak van een vergadering, die van historische bete kenis kan zijn, omdat rechtzinnigen en vrijzinnigen thans als gemeente bijeengekomen waren. Lange tijd heb ben de gesprekken in kleine groepen platas gevonden, doch thans is men elkaar zover genaderd, dat men de binnenkamer kan verlaten. Hij heette zeer hartelijk welkom zijn collega ds. G. F. Callenbach. die niet alleen een officieel representant was der Oegstgeester Herv. Gemeente, doch ook de stuwende kracht met betrekking tot de gemeente-opbouw. Hiervan moet een werkprogram worden gemaakt, opdat er een geest, gericht naar de Bijbel, ont staat met het verlangen elkander te ontmoeten. GEEN WATER IN DE WIJN. Voordat de spreker van de avond, ds. J. M. de Jong. conrector van het Theo logisch Seminarie der Ned. Herv. Kerk, pan het woord kwam. verklaarde ds. Callenbach zeerin genomen te zijn met de uitnodiging (ook tal van kerkeraads- leden der N.H. Kerk waren aanwezig) omdat er in toenemende overeenstem ming is ontstaan ,die vroeger onmoge lijk bleek, evenwel zonder water in de wijn te doen. Hij vertrouwde op een nog intensiever contact in de nabije toe komst. Ds. de Jong had als onderwerp geko- Soekarno's plannen RELIGIEUZE PARTIJEN TEGEN COMMUNISTEN De godsdienstige partyen, die in het Indonesische Parlement tezamen een kleine meerderheid vormen, zullen zich naar alle waarschijnlijkheid verzetten tegen het opnemen van de communis ten in een eventueel nieuw Kabinet op basis van de partyvertegenwoordigingen in het nieuwe parlement. Gisteravond heeft Soekarno zijn veel besproken „conceptie" besproken met een delegatie van de regeringspartijen. Politieke kringen menen, dat het plan van de president, de oppositie zou elimi neren door alle partijen, die in het Parlement vertegenwoordigd zijn. uit te nodigen in het nieuwe Kabinet zitting te nemen. Het aantal aan elke partij toe te wijzen portefeuilles zou afhangen van het aantal zetels, dat zy in het Parle ment heeft. Een adviserende raad, on der leiding van Soekarno. zou dan dit Kabinet bijstaan. In deze Raad zouden alle partijen door een persoon worden vertegenwoordigd. Vijf ministers, de chefs van staven van Land, Luoht- en Zeemacht, alsmede vertegenwoordigers vanvjeugd-, landbouwers en vrouwenor ganisaties zouden tenslotte de Raad completeren Indien deze berichten juist '''n. 7mi dit betekenen dat de communisten, die in grootte de vierde partij zijn in Indo nesië, zowel in het Kabinet als in de Raad zitting zullen krijgen. De partijen hebben thans vijf dagen de tyd om de conceptie bfj de presi dent te bestuderen. Tien geboden der zindelijkheid <Van onze Haagse redactie^ 1. Was uw handen meermalen daags. 2. Was uzelf geregeld van top tot teen. 3. Gebruik slechts eigen, schone toiletartikelen. 4. Houdt nagels van handen en voeten niet alleen kort maar ook schoon. 5. Borstel minstens tweemaal daags uw tanden. 6. Was uw haren minstens eens in de drie weken. 7. Zorg ervoor steeds een schone zakdoek bij u te hebben. Gebruik deze ook als u niest of hoest. 8. Draag zorg voor schone onderkleding en vlekkeloze boven kleding. 9. Gedurende de nacht bent u voldoende gekleed in pyama of nachthemd. 10. In de slaapkamer moet frisse lucht kunnen binnenkomen. Het klinkt allemaal zo doodge woon. Het is ook allemaal doodge woon. Daarom is het juist zo moei lijk er zwaarwichtige lezingen of verhandelingen over te houden. En toch moet er zo nu en dan eens de aandacht op worden gevestigd, want WARMOND JONGE KERK BIJEEN Donderdagavond kwam ten huize van de familie Van Leuveren de Jonge Kerkgroep onder leiding van haar voor zitter dr. J. Zandee bijeen. Spreker was ds v. Boven uit Nieuw Vennep die als onderwerp had gekozen „De Herv. Kerk aan de binnen- en buitenkant". Spreker belichtte vele facetten van de ruimte, die er in de Herv. Kerk is, waardoor ay velen tot zich trekt en van de moeilijk heden. die dit ook weer met zich mee brengt. Ds. Boven deed een dringend beroep op de jonge lidmaten om vooral trouw te blijven en vertrouwen te heb ben in de Kerk. Na de pauze volgde nog een leven dige discussie over dit onderwerp. „Steeds Vooruit" organiseert morgen een juniorentoernooi voor alle klassen uit de afdeling Den Haag in het gym nastieklokaal aan de Burg. Schölvinck- straat. Zondag 24 februari zal er een senio- ren toernooi plaats vinden. Bekende speelsters en spelers hebben hiervoor ingeschreven. juist de doodgewone dingen worden wel eens vergeten of versloft. Dat is dan ook de bedoeling van het kleine boekje „Van top tot teen", de tweede officiële uitgave van het Na tionaal Bureau Bevordering Hygiënische Gewoonten. Scheveningseweg 62, Den Haag, waar dit boekje rechtstreeks kan worden besteld. De tien geboden, die het middenstuk van het boekje vormen, spreken voor zichzelf. Deze tweede publicatie van het bu reau is niet bestemd voor de jeugd, maar in eerste instantie voor de huis vrouw en -moeder, die het goede voor beeld aan de jeugd moet geven en die zo dikwijls door haar drukke bezigheden - vooral in grote gezinnen - niet genoeg aandacht voor zichzelf heeft en vergeet aan haar „schoonheid" - in beide bete kenissen van het woord - de nodige zorg te besteden Dat brengt dit boekje op luchtige, prettige manier onder de aan dacht in kleine rijmpjes met grappige plaatjes van mej. H. van Dijk. Het in juni 1956 te Den Haag opge richte Nationaal Bureau Bevordering Hygiënische Gewoonten stelt zich ten doel „mede te werken bij het aankwe ken en onderhouden van hygiënische leefgewoonten, zowel bij het individu als bij bevolkingsgroepen. Mede ter beharti ging en bevordering van het welzijn van de Nederlandse bevolking". De eerste officiële kennismaking van het publiek met dit bureau kwam tot stand door middel van de leuke kinder plaat „Ik wil geen smeerpoes zijn", die het vorig jaar in de 2e. 3e en 4e klas sen van de Haagse lagere scholen, in een oplage van 50.000 ex. werd verspreid, eveneens ter ondersteuning van de be zen: „Eenheid en verdeeldheid in de Ned. Herv. Kerk". Hij ging allereerst na waaruit het verlangen naar grotere eenheid vortkomt. Men zou kunnen denken aan de spreuk: eenheid maakt macht of ontstaat de wil naar eenheid uit geestelijke onvolwassenheid en gees telijke luiheid omdat men moe geworden door alles wat over ons is heengegaan en men nu dan naar de klok terugzet? Hoewel spr. geen dezer argumenten on zinnig zou willen noemen en ze inder daad een rol spelen, wilde hij toch een positiever geluid laten horen. Hij be sprak in dit verband achtereenvolgens het missionair motief, de geloofsgemeen schap en het verlangen voor waarheid, wel te verstaan de waarheid aangaande Christus, dus niet- alleen de waarachtig heid, doch de heilswaarheid. TOCH WINSTPUNTEN Wat de gemeente-opbouw betreft zijn het elan en de energie verslapt door teleurstellingen en is er verwarring ge komen, nieuwe strijd en nieuwe onenig heden. Bij kentering komt het er juist op aan om vast te houden en te vol harden. Er zijn ondanks alles toch ook winstpunten. Uitvoerig ging spr. in op het werk van Kerk en Wereld en het Theologisch Seminarium, waar het ker kelijk gesprek uitermate belangrijk is. Hiermee kwam spr. aan de richtingen, de modaliteiten in de Herv. Kerk. Hij besprak achtereenvolgens de opvattin gen van de Geref. Bond, de oud-confes sionelen, de midden-orthodoxen en ten slotte het vrijzinnige deel. Door het bespreken dezer modaliteiten kwam scherp naar voren waar en hoe de ver deeldheden in de Herv. Kerk liggen. Ten aanzien van de verhouding tussen rechtzinnigen en vrijzinnigen gaat het volgens spreker in de eerste plaats om de Christologie en voorts om de levens stijl. die spr. eveneens van groot belang achtte en ten slotte om het wezen der Kerk. Ten aanzien van de vraag hoe men over Christus denkt bestaat er thans tussen rechtzinnigen en vrijzinnigen een grote mate van gemeenschappe lijkheid. Is het dan nog wel gerecht vaardigd, vroeg spr. zich af, om ge scheiden te leven? Naar aanleiding van gestelde vragen verklaarde spreker een groot tegenstan der van het gebruik van: wij. rechtzin nigen of wij. vrijzinnigen omdat dit het groepsbesef kunstmatig opwekt. Na een dank- en slotwoord door ds. Hubeek werd deze belangwekkende sa menkomst besloten met het zingen van het vijfde vers van Gezang 217. VORSTELIJKE GIFT VOOR „ZONNEGLOREN" H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben een belangrijke gift aan „Zonnegloren" (Ver. tot T.B.C,-be strijding) geschonken ten behoeve van 'n recreatiezaal voor de patiënten. BEDRIJFSCHAP VOOR BLOEMBOLLENHANDEL VERGADERDE In de vergadering van het bedrijf schap voor de bloembollenhandel, gis termiddag In Haarlem gehouden, heeft de heer J. Steenvoorden geprotesteerd tegen het beleggen van geheime verga deringen. De voorzitter achtte de opmerkingen van de heer Steenvoorden niet ter zake doen. De heer C. Ph. Freriks, die zich achter de heer Steenvoorden schaarde, noemde zich voorstander van een zo groot mogelijke openbaarheid met be trekking tot de werkzaamheden van het bedrijfschap. De heer Freriks sprak an dermaal over de heffing, die het be drijfschap de Amerikaanse exporteurs oplegt ten behoeve van de bloembollen- propaganda in Amerika. De Amerikaan se export groep brengt over de besteding van deze heffing geen verantwoording uit aan het bedrijfschap, hetgeen de heer Freriks onjuist acht. De waarnemend voorzitter, de heer W. F. van Dam. wydde een'korte be schouwing aan het werk van het bedrijf schap ln zijn eerste bestaansjaar. Bilderbergconferentie begonnen Op St. Simons' Island,*in de Ameri kaanse staat Georgia, is gisteren de Bil- derberg-conferentie begonnen, die tot morgen zal duren. Prins Bernhard. een van de oprichters van dit jaarlijks weer kerend samentreffen van vooraanstaan de zakenlieden en leidinggevende func tionarissen, is met de Nederlandse am- bassadetur te Washington, dr. J. H. van Rooyen en mr. P. Lieftinck. voormalig minister van Financiën en thans Ne derlands vertegenwoordiger bij het In ternationale Monetaire Fonds te Was hington, op deze conferentie aanwezig. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN Bevallen: Van der VeerDe Jong. d., Hilversum; Jongepier—De Baat. z. H'berg; Hukker—Vollemans, z.. Slagha ren. Getrouwd: G. Wiegman en dr B. Kline, Ver. Staten: ir. J. T. M. Broek huizen en ir. L. E. van Straaten, Leer- sum. Overleden: D. Turksma. vr. Amster dam: T. Schnabel—Morks. vr. 76 jr., Amsterdam: dr. D. J. Ijssel de Schep per. m. 71 jr. Wenen: H M. Noorwesen- Kieft, vr. 82 jr.. Amsterdam. J D Mul ler. m.. 78 jr.. Hilversum; M. L. Beets- Schröter, vr. 67 jr., Varsseveld; L. A. de KanterVan Eibergen Santhagens, vr. 81 jr.. Haarlem; C. C. J. Voorwinden Scheen, vr. 57 jr.. Rotterdam; ir. E. de Vries, m. 77 Jr., Den Haag. strijding der kinderverlamming. Deze plaat - korte rijmpjes met grap pige tekeningen, eveneens van mej. II. van Dijk - is door de schooljeugd enthousiast ontvangen. Dë meeste kin deren hebben haar in hun kamertje op gehangen en zijn volijverig aan het poetsen en boenen gegaan. De belangstelling van de verschillen de kruisverenigingen was zo groot, dat een nieuwe oplage, eveneens van 50.000 ex. moest worden gedrukt, die haar weg heeft gevonden door het hele land Opmerkelijk was daarbij, dat Fries land slechts 200 ex. had aangevraagd en Groningen helemaal niets.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7