FILMS ige prestaties op Interscholaire ontmoeting" 57 Eén man wint het vanll voetballers Wat is de draagwijdte van liet begrip „wereldliteratuur Goed weidevee was duurder Leids conservator verricht opgravingen in Egypte 95ste Jaargang Zaterdag 16 februari 1957 Tweede blad no. 2K<C'. Er is nog iets anders dan Rock and Roll! De interscholaire ontmoetingen zijn van grote betekenis voor de culturele ontwikkeling onzer middelbare scholieren, Zij prikkelen tot studie, zij geven gelegenheid zich in het openbaar te laten horen, zy stimuleren de leerlingen tot het zich meten met anderen, zonder dat er, naar het ons voorkomt schade wordt gedaan aan de „ziel", in casu, dat op ongezonde wijze „eerzucht" in het geding komt. Integendeel: de deelnemers blijven bescheiden, lijken ons zich bewust van hun tekortkomingen, ook al worden amateuristische prestaties gele,- verd, die in sommige gevallen al een prijzenswaardig peil bereikt hebben. Zo was dit ook het geval tijdens de ontmoeting van gisteravond in de Stadsgehoorzaal, waar leerlingen van de navolgende Leidse scholen zich deden horen: het Gymnasium, de Meisjes H B S. de Gem. H.B.S. het R.K. St.- Bonavêntura Lyceum, het Christelijk Lyceum en de Chr. Kweekschool. Zij traden op in twte afdelingen, t.w. muziek (piano, viool en cello) en decla matie. De beoordeling berustte bij twee jury's: voor muziek, bestaande uit de heren Aribo, Mizée, Smink en de heer en mevrouw Geraedts en voor decla matie. waarmee zich belast hadden mej. Kleynhout, en de heren v. d. Pant, de Kok Kloos, de Jong en Siljée, leraren of leraressen aan de hier bovengenoem de scholen. Punten werden verleend in de eerste categorie voor stijl, muzikale voordracht en opvatting, techniek en keuze (het stuk moest gekozen zijn in overeenstemming met de technische ge vorderdheid), in de tweede categorie voor articulatie en voordracht, frasering, algemene wijze van optreden (aankon diging, houding enz), alsmede keuze van het stuk. De voorzitter van deze interscholaire ontmoeting, de heer C. Jansen sprak een welkomstwoord tot wethouder van Schaik en dr. Roosenschoon, chef van de afd. Onderwijs en toonde zich dank baar voor deze belangstelling van ge meentewege. Ook de heer Steinbach, voorzitter van de Leidse Jeugd Actie werd in dit welkomstwoord betrokken, evenals de diverse rectoren, directeuren, leraren en leraressen der scholen, die van medeleven betoonden. Het was voor ons interessant deze auditie mee te maken en te kunnen constateren, dat er onder onze jeugd heus nog wel iets anders leeft dan Rock and Roll of Jive en dat er gelukkig talloze „grijpbaren" inplaats van „on- grypbaren" zijn, velen, die al in hun jonge jaren zich serieus met de eigen culturele ontwikkeling bezig houden, graag en geboren uit innerlijke behoefte! naar het hogere streven! Zoals gezegd: er waren verschillende opmerkelijke goede prestaties, vruchten van ernstige studie, ook van natuurlijk talent. Het was daarbij verheugend dat in beide afdelingen ook aandacht werd gewijd aan het moderne genre, zonder dat men tot „extremiteiten" overging. Er is met toewijding gemusiceerd en ge declameerd. waarvoor in de zaal, zo wel van de zijde der ouderen als jonge ren grote waardering heerste, een waar dering, die zich telkenmale uitte door een spontaan en hartelijk applaus. Dat dit applaus voor de één stormachtiger was dan voor de ander is vanzelfspre kend: het gebodene liep dan ook wel uiteen. Namen willen wij niet noemen even min gaan wij over tot een kritische beschouwing: daarvoor leent een avond als deze zich niet. Elfde lustrum „Werkmans Wilskracht" BURGERIJ WORDT CONCERT AANGEBODEN Morgen is het 55 jaar geleden, dat de Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht'- werd opgericht. In verband met dit elfde lustrum biedt de kapel de Leidse burgerij op woensdag 27 februari een concert in de Stadsgehoorzaal aan. Medewerking aan dit concert verlenen het Koksschoolkoor en het Sleutelkoor o.l.v. de heer Rijnbeek. Op 9 maart volgt dan nog een feestavond, eveneens ln de Stadsgehoorzaal. .Verkeersongevallen te Leiden Hoofdzaak is, te mogen constateren dat onze jongeren behoefte hebben aan artistieke ontspanning, naast het vele dat zij „verplicht" al moeten doen. En.dat zij er de uren voor open weten te houden! Dit houdt rijkdom in, zü het geestelijke, voor het latere leven. Dat is, in een materialistische tijd als deze. buitengewoon veel waard! H. De uitslagen luidden als volgt: Declamatie: 1. Ornée de Haas, meisjes HBS: 2. Paul de Koning. Gem. HBS. Muziek: 1. Loekie Koppe (cello), Gem. HBS en Willy van Söhaick (viool) meis jes HBS: 2. Wim Moerenhout (piano) Chr. Lyceum. De schoolprijs voor declamatie werd gewonnen door de Gem. HBS. Deze be stond uite en wisselbeker van de ge meente Leiden. De schoolprijs voor muziek viel ten deel aan de Gem. HBS (wisselbeker, be schikbaar gesteld door de Leidse Jeugd Aotie. Arbeidsmarkt vertoont uitermate gunstig karakter BELANGRIJKE DALING VAN AANBOD Over de periode van 4 tjn. 9 februari vertoonde het aanbod (de arbeidsre serve) een vrij belangrijke daling, n.l. van 400 tot 330. De uitgestelde werken in de bouwsector beginnen nu lang zamerhand op gang te komen, terwijl ook in het losse werk c.q. gelegenheids werk zich ruimere plaatsingsmogelijkhe den voordeden. Uit een en ander blijkt, dat de in begin januari uitgesproken verwachting, n.l. dat eerst in de loop van de maand februari een aanzienlijke daling van het aanbod te verwachten viel, bewaarheid is. Dit jaar trad het herstel van de werkgelegenheid in de seizoengevoelige bedrijven met name de bouwsector, eerder in dan vórige jaren. Blijft strenge koude-vorst-periode ach terwege, dan mag verwacht worden, dat de arbeidsreserve snel tot een minimum zal inkrimpen. Een vergelijking met het overeenkom stige tydstip in 1954, 1955 en 1956 doet zien, dat de arbeidsmarkt een uitermate gunstig karakter blijft behouden. De voordelige verschillen bedragen ni. resp. 1420, 570 en 105. De vraag naar arbeidskrachten beliesp 380 geregistreerde aanvragen, waarvan er 180 betrekking hadden op jeugdigen, 15 t.m. 18 jaar. Aangenomen kan wor den, gezien het feit dat sinds oktober 1956 de vraag zich steeds om de 400 heeft bewogen, dat het reële tekort aan arbeidskrachten zeker 500 bedraagt. Vooral aan jeugdige werkkrachten be staat grote behoefte. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten nam opnieuw af t.w. van 100 tot 80. De vraag handhaafde zich op ge lijk peil en beliep 320 aanvragen, waar van 50 (160) betrekking had op jeug digen. (INGEZ. MED.-ADV.) De later zo beroemd geworden Enrico Castelli begon zijn eerste jongleurs-op treden in een tweedehands voetbaltenue. Hij mocht invallen voor een zieke. Het circuspubliek, teleurgesteld over de pro gramma-verandering, ontving hem met een ijzige stilte. Enrico jongleerde of z'n leven ervan afhing: vier ballen, vijf ballen, zes ballen. Er kwam een zwak applaus. Maar toen werden het er zeven, acht, negen. En eindelijk cirkelden ook de ringen mee. Op dat moment deed een orkaan van geestdrift het circus schud den. Een ontelbaar aantal malen riep men hem terug, er was slechts één ge sprek na afloop: de jongleur. Later, aan het slot van zijn nummer, herschiep Castelli de piste in een voetbalveld. Hy liet een doel van normale afmetingen oprichten en nodigde al wie voetballen kon onder de toeschouwers uit om zich met hem te meten, allen tegen één. Dat werd altijd weer een uitzonderlijke krachtmeting, waarbij tien, elf man, onder wie vaak spelers van naam, ver geefs het doel verdedigden tegen Castel- li's razendsnelle aanvallen, waarbij hij de bal met voeten en hoofd telkens weer door het kluwen van tegenstanders heen in het doel wist te mikken! Teleurstellingen en successen van 's werelds grootste artiesten volgen el kaar op in de boeiende reeks verhalen van ..De Bonte Droom van het Circus", geschreven door de circuskenners bij uitstek J. van Doveren en Fred Thomas, geïllustreerd met talloze leuke penteke ningen. Voor slechts f 2 50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleve- rancier of per brief (kaart) best ellen bij het Kantoor .Roomboteralbum", Post bus 47, Den Haag. Vermeld vooral dui delijk uw naam en volledig adres. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden, onder rembours. De bijbe horende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. (Natuurlijk ook op koelhuisboter) Neem een pakje extra voor de zondag! Bushalte Alles draait om Marilyn Luxor. Het was. dat Marilyn Mon- roe bij deze halte stond, anders had men de bus rustig kunnen laten door rijden. Zij is nu het visueel bijzonder attractieve middelpunt van een inder daad merkwaardige cowboy-historie. Een jonge cowboy, die in zijn leven weinig anders dan koeien heeft gezien en de beschaving slechts-van-horen-zeg gen kent. gaat voor het eerst van zijn leven naar een stad en krijgt dan de raad meteen maar naar een meisje uit te kijken. Hij denkt echter, dat zijn ge droomde „engel" met een lasso gevan gen en gedrild kan worden als een koe, maar als het voorwerp van zijn affectie dan juist een barmeisje uit een nogal flink verleden wordt, pakt het even an ders uit als hij het zelf had gedacht. Een niéuwe ster, Don Murray, is de op schepperige. lawaaiërige, zelfs schreeu werige cowbov. Maar eigenlijk draait alles om Mariiyn. die volop gelegenheid krijgt te pronken met haar perfecte maten. Helaas is haar acteurtalent om gekeerd evenredig aan haar .uiterlijke aantrekkelijkheden en blijft er van de ogenschijnlijk op maat gesneden (even- VAIM DEZE WEEK: als de niet altijd erg royale kledij) rol van de temperamentvolle zangeres in een bar niet veel meer over dan een smachtend kijkende, nogal zoetsappige juffrouw. Maar wanneer men er van uitgaat, dat het oog voor ditmaal alles wil. kan men toch wel plezier beleven aan deze soms grappige en in ieder geval kleurrijke geschiedenis op het witte doek. „High Society" Nog een week Trianon. Het was wel te verwach ten. dat er van het beroemde kwartet Grace Kellv-Bing Crosbv-Frank Sina tra-Louis Armstrong genoeg roep zou uitgaan om zich met de vrolijke „High Society'' nog een week in onze stad te kunnen handhaven. Ook nu zullen er nog velen zijn, die willen zien hoe Grace flink aangeschoten op het witte doek huppelt, danst en flirt. Concert Residentie-Orkest ONDER LEIDING VAN LOVRO VON MATACIC Donderdag a.s. concerteert het Resi dentie-Orkest in de .Stadsgehoorzaal onder leiding van de gastdirigent Lovro van Matacic. Geopend zal worden met het symfonisch gedicht „Thamar" van Mili Balakirev, waarna de violist Theo Olof het eerste vioolconcert in D van Sergei Prokofjef zal vertolken. Na de pauze zal von Matacic de eerste Svm- lonie van Sjastakowitsj dirigeren en een symfonische Kolo van de Joegoslaaf Jankov Gotovatsj. „DE LAKENHAL" TIJDELIJK GESLOTEN. In verband met de werkzaamheden ter vernieuwing van de verwarmingsinstal latie in het Stedelijk Museum „De La kenhal", zal van maandag 18 februari of het museum voor het publiek gesloten zijn tot nader bericht. De tentoonstelling „Kees Bol" tot 4 maart, blijft uiteraard toegankelijk. De aangekondigde bijeen komsten, concerten en vergaderingen gaan gewoon door. Op de in december gehouden veiling van grafiek in Amsterdam bij de make laar P. Brandt wist het museum beslag te leggen op een belangrijke verzame ling Leidse twintigste eeuw grafiek (Van der Windt, Van Driesten en anderen). WIELRENNEN Swift-Combinatie Morgen organi seert de w.c. „Pedaalridders" te Made (N.Br.) een cyclecross voor profs, ama teurs, nieuwelingen en adspiranten. Van de Swift-Sombinatie nemen de volgende renners deel: Amateurs 30 km.: C. Plasmeijer, J. v. Wetten, A. v. Houwe- lingen, L. Sikking, Th. de Vroomen, J. v. d. Berg, P. Turk, en P. Otto. Nieuwe lingen 20 km.: C. Vertegaal, A. Hille- brand, J. Heruër en A. Brusse. Adspi ranten 10 km.: N. Kooien en B. Zoet. Vertrek 9.30 uur van Stadhuisplein. Dr. J. C. Brandt Cortius sprak voor Leidse Maatschappij der Nederlandse Letterkunde Voor de leden van de afdeling Leiden van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde hield dr. J. C. Brandt Cortius gisteravond een voordracht met als titel: „De ontwikkeling van het begrip wereldliteratuur." Spreker begon zijn voordracht met de mededeling, dat enkele recente pu- blikaties over de verhoudingen van de nationale literaturen in de wereld hem aanleiding zijn geweest de ontwikkeling van het begrip wereldliteratuur aan de orde te stellen. De opkomst van de historische kri tiek in de tijd van de verlichting en de belangstelling van de vroege romantici voor de zgn. niet klassieke literaturen binnen Europa en voor de buiteneuropese letterkunde maken een eind aan de be grenzing van de republiek der letteren binnen het klassiek georiënteerde Eu ropa. De idee van de literatuur als vorm van het algemeen menselijke leidt tot de opvatting van de universele litera tuur waaraan alle nationale letterkun- den organisch deel hebben. In de week van 8 tjn. 14 februari deden zich ln Leiden 33 verkeersonge vallen voor, waarvan er 6 lichamelijk letsel tengevolge hadden en 27 uitslui tend materiële schade veroorzaakten. In totaal bedroeg het aantal ver keersongevallen in Leiden in de periode van 1 januari tot en met 14 februari 170. Officiële publikatie GESLOTEN VERKLARING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dait de Paul Krugerstraat, voorzover gelegen tussen ie I Joubertstraat en de Transvaalkade, alsme de ae St.-Aagtenstraat mit Ingang van 18 I februari 1957, voor de duur der aldaar uit te voeren bestratingswerkenzullen zijn afgesloten voor het verkeer met alle voer tuigen, rij- en trekdieren en vee ln beide richtingen. WELKE DRAAGWIJDTE De groei van de belangstelling voor werken uit andere literaturen dan de eigene de opkomst van tijdschriften met internationale informatie en het stijgende aantal vertalingen en be werkingen, brachten Goethe ertoe de term wereldliteratuur te gebruiken voor de cosmopolitische letterkundige verbindingen tussen de nationale lite raturen. Tot in onze tijd toe bestaat er verschil van mening omtrent de draagwijdte van Goethe's begrip der wereldliteratuur, met name of hij er de eenwording der afzonderlijke lite raturen tot één wereldletterkunde mee op het oog had. In de loop van de negentiende eeuw ging men onder wereldliteratuur zowel Rondom de veemarkt Kalf- en melkvee onveranderd kalm Voor de handel kan de afgelopen week in doorsnee weer gunstiger wor den genoemd. Er was een niet te ruim aanbod van slachtvee, niet alleen van het inlandse produkt. maar tevens was er even min der slachtvee uit Engeland binnengeko men. De prijzen zijn aldaar in stijgende lijn en zodoende kwam de binnenlandse markt ook even omhoog. In de groot handel in rundvlees moest dan ook voor alle kwaliteiten wat meer worden be taald. De inzet was deze week weer dadelijk duurder en ook sloten de eind- markten op met stijvere prijzen. De Leidse markt had vrijdag bij een vrij kort aanbod ook een vlotter en wat duurder verloop. Gelet op de wat min dere voorraden op de mesterijen, ziet het er naar uit dat het rundvlees dit voorjaar prijzig zal blijven. Voor de goede tot prima kwaliteiten noteerden we van f3—f3.30 gemiddeld per kg. en voor bijzonder fijne jonge beesten wel 1020 cent per kg. daar boven. De 2de en 3de soorten deden van f2.70—f2.90. De buitenlandse runderen deden gemiddeld van f2.40f2.60 per kg. geslacht gewicht. Voor het magere guistevee bestónd deze week voor de ko mende weiderij heel wat meer belang stelling en de prijzen waren ook aan de hogere kant. Van f 600f 850 per stuk waren de gemiddelde prijzen, welke wat boven het niveau van februari 1956, liggen. De gebruiksveehandel bleef aan de zwakke kant, maar een prima produktiebeest was toch moeilijk te koop. De export neemt er wekelijks nog 500—700 stuks af. tegen f 900f 1200 en hoger per stuk. Vette kalveren werden voornamelijk voor de export weer zeer vlot afgenomen, tegen prijzen van f 2.50f 3.50 en soms nog wat hoger per kg. Nuchtere met ruimer aanbod wat minder n.l. fl.20fl.40 per kg. le vend gewicht. Het wolvee werd gemakkelijk opge nomen en was vooral hier op de Leidse markt, waar de exporteurs altijd graag inslag doen, vlot te plaatsen. De prij zen lagen meerdere guldens per stuk hoger. We noteerden voor prima jaar lingen tto f 195 per stuk en voor dikke ooischapen f 165—f 175 gemiddeld per stuk. Met de varkens, vooral de zware soorten, ging het minder goed. De markt zakte een paar cent per kg. terug. Biggen en lopers daarentegen waren wat duurder, er was meer vraag. Paarden waren zeer duur. Meer vraag naar werkpaarden voor het komende seizoen, deed ook de slachters wat in prijs stijgen. Moordend lood Spanning Een hoekje van de bloemen tentoonstelling te Bovenkarspel. die aanstaande dinsdag door minister Mansholt geopend zal worden. Het onderwerp is serieus behandeld i het wordt voortreffelijk gespeeld door Nancy Kelly, een actrice van for maat en een klein meisje, dat door Pat ty MacCormack wordt uitgebeeld. Men vraagt zich verbaasd af, hoe zij op deze leeftijd van haar rol reeds zulk een treffende creatie een creatie kunnen wij deze gerust noemen! weet te maken. Alle facetten zij bij haar aanwezig: van de liefste beminnelijkheid tot slecht heid, wreedheid, raffinement, a-mora liteit. Wij waarschuwen U vooruit: géén film voor ouders, die in hun kinderen „schatten" zien. Het kan helaas ook én- ders en hoé! uitvallen. Laten we voor leder ouder hopen, dat hun kind niet zo is als Nu ja: volgt U de gebeurtenissen zélf, als U er tegen kunt! In ieder geval een film, die U diep zal treffen en U bijblijven. Nog héél lang! het totaal van alle literaturen op aarde verstaan als de kleine groep van mees terwerken, die de tijd te boven gaan. NIEUWE INHOUD Op grond van de internationale letter kundige geschiedenis van de laatste hal ve eeuw is er echter alle aanleiding het begrip wereldliteratuur te hanteren voor de toenemende overeenkomst tussen de literaturen, waar ook ter wereld, wat psychische en geestelijke houding van de auteurs betreft, hun blikrichting, de toegepast» literaire technieken en de voorliefde voor bepaalde thema's en motieven. Aan de hand van moderne pu- blikaties omtrent de recente geschiede nis van de grote literaturen in oost en west lichtte de spreker deze ontwikke ling toe. Het moderne vergelijkende litera tuuronderzoek is thans ver genoeg ge vorderd om de conclusie te wettigen dat. op grond van overeenkomstige verbeeldingen, in het bijzonder die, welke de menselijke situatie in deze tijd betreffen gesproken kan worden van een nieuwe inhoud van het begrip wereld li tera tuur. REX De film „Moordend lood" is een avonturenfilm met bijzonder sterke staaltjes van moed, durf en vast houdendheid. Niemand schijnt bang te zijn voor wat ook maar en toch zijn de situaties waarin de verschillende per sonen geraken alles behalve van gevaar ontbloot. Het is ook een bijzonder span nende film. en men leeft mee met de geschiedenis, die zich op het witte doek afspeelt. Het zou voor de toekomstige toeschouwers niet aangenaam zyn, wan neer wij nu reeds een tipje van d.e sluier zouden oplichten. De film is pas goed spannend waneer men niets weet van de inhoud. Glenn Ford en Jeanne Grain in de hoofdrollen bezorgen de liefheb bers van avonturenfilms enige spannen de uurtjes. Les enfants du Paradis" Derde week CASINO Voor de derde week draait nu in onze stad de door de Franse filmkunstenaar Marcel Carné uiterst knap geregisseerde film „Les enfants du Paradis". Zij trekt dus nog steeds veel belangstelling en o.i. volkomen terecht. Schuldig bloed Erfelijkheid of milieu? LID O Een uit criminologisch oog punt bezien buitengewoon interessante film is „Schuldig bloed" (Bad seed). Hierin wordt de vraag behandeld of kin deren door erfelijkheid misdadig kun nen zijn of dat misdadigheid uitsluitend een gevolg is van het milieu, waarin zij verkeren. Dit thema is huiveringwekkend uit gewerkt. voortdurend voelt men de be angstigende dreiging, die van deze ei genlijk onheilspellende film uitgaat: het noodlot, waardoor een moeder getroffen wordt, is verschrikkelijk. Er zijn rekenwonderen, muziek won dere, kunnen er ook misdadige „wonde ren" zijn die uit aanleg tot de meest ontstellende moorden in staat zijn, zonder dat zij daarvan het moreel besef hebben, zich van het „kwaad" bewust zijn. Deze film geeft daarop een beangsti gend antwoord; U de inhoud ervan te vertellen, zou echter de spanning bij voorbaat wegnemen. (Ingez. Med.-Adv.) HET- ACHTERHUI Dagboek van Anne De 12e druk 61e t'm 76e duizendtal is begin Februari in de boekhandel De 13e druk komt eind Februari gereed ReaerteerU» evemplaai bij de boekhandel CONTACT Hoe verzorg ik mijn kamerplanten? Hoe verzorg ik myn kamerplanten? Over dit bij de Nederlandse vrouw sterk in de belangstelling staande onderwerp hoe. teleurgesteld is zy als één van haar planten „het niet doet" hield de heer F. v. d. Mark gisteravond op uit nodiging van de Stichting Commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlich ting in het gebouw Levendaal 1 een cau serie. De heer Van der Mark, die zijn stof zeer populair behandelde, deed deze avond een keuze uit de meest gangbare kamerplanten. Zo sprak hij o.a. uitvoerig over de verzorging van de breedbladige vicus, de sansefieria en de Japanse aza lea. Hij gaf daarbij aan de hand van plantenmateriaal zeer vele waardevolle tips. Zo is het b.v. gewenst, dat een vicus niet in de zon (b.v. op het zui den), doch wel volop in het licht staat. Indien de weersomstandigheden het toe laten moet de plant eens een tijdje in de regen worden gezet. De bladen moe ten aan weerszijden van tijd tot tijd met een spons worden afgedaan. Het is van belang, doch dit geldt voor alle plan ten, om het verpotten en/of stekken des kundig te laten doen (maart of april). Toch, moet het nog worden gezegd, is voor alle planten slecht. In tegenstelling met de vicus kan de sansefieria goed tegen de zon. Is het echter voor een mens te warm in de zon, dan is dit het ook voor de plant. Een sansefieria niet te veel water geven doet het het best in een kleine pot. De Japanse aza lea, een sterke plant, moet men na de bloeitijd niet weggooien. Zy is „winter hard" en kan dan zeer goed in de tuin worden geplaatst: uitgebloeide bloemen verwijderen. Nog vele andere adviezen werden door de heer Van der Mark ge geven, terwijl hij tevens vele vragen kreeg te beantwoorden. Met elkaar een hoogst interessante en leerzame avond. Van 2628 februari a.s. wordt in „Templum Salomonis" een belangrijke boekverkoping gehouden, waarop o.a. de bibliotheken van wijlen prof. dr. W. H. Keesom, in leven hoogleraar in de na tuurkunde aan de Leidse Unoiversiteit en van wylen prof. dr. ir. A. J. Kluyver, vroeger hoogleraar in de microbiologie aan de Technische Hogeschool te Delft, zullen worden geveild. Chr. lerensstijl en vrije tijdsbesteding Niet dansen. De afdeling Leiden van de Ned. Chr. Vrouwenbond hield gisteravond in het gebouw Rehoboth een zeer druk bezochte bijeenkomst. Na een inleidend woord van de presidente, mevr. Houwing, sprak ds. G. Meynen, geref. predikant te Utrecht Met financiële steun van de Neder landse Organisatie voor Zuiver We tenschappelijk Onderzoek is dr. A. Klasens, conservator aan het Rijks museum voor Oudheden alhier, een eigen opgraving begonnen in Egypte en wel in de omgeving van het dorpje Aboe-Roasch, ongeveer tien kilometer ten noorden van de piramiden van Gize aan de rand van de woestijn. Bij Aboe-Roasch bevindt zich een uitgestrekt grafveld uit de Archaische periode (eerste tot tweede dynastie: ongeveer 3000 jaar vóór Chr.). Het had al in de bedoeling gelegen, dat dr. Klasens daar dit seizoen een opgraving zou gaan verrichten, maar toen hij in november 1956 zou vertrek ken, waren de omstandigheden van dien aard. dat zulks onmogelijk was. In de tweede helft van januari bleek, dat dr. Klasens wel zou kunnen vertrekken, waarop de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek na overleg met de autoriteiten het besluit nam hem uit te zenden. Dr. Klasens nam toen. in afwachting van de officiële toestemming der Egyp tische regering alle voorbereidende maatregelen. Eergisteren kwam de toe stemming der Egyptische regering af en gisteren is de Leidse conservator met zijn opgraving begonnen. Het is de bedoeling, dat dr. Klasens slechts korte tijd opgravingen in Egypte zal doen. maar in de twee of drie ko mende jaren telkens een opgravings campagne van vier maanden zal leiden. over: „Christelijke levensstijl en vrije tijdsbesteding-" Ds. Meynen begon zijn betoog met te zeggen, dat het probleem der vrye tijds besteding zeer belangrijk is. Zelfs de kerk houdt zich ermee bezig. Vroeger was dat anders, omdat men weinig vrije tijd had. Hij spoorde de dames aan de kinderen bezig te houden in hun vrije uren. Menig kind zoekt vertier, ook daar waar hij niet behoort te zijn. Het vindt er thuis soms „niets aan". Spreker wees op het verschijnsel, dat datgene wat de christen vroeger niet geoorloofd was, nu wel door chris tenen wordt gedaan. Eens was het on zedelijk, dat een crouw een fiets besteeg. En toch is Gods wet niet veranderd, zei hij. Alleen is verdwenen wat wij zelf tot (zuiver menselijk) gebod maakten. Over de gondaz zei ds. Meynen dat die een feestdag moet zijn. Er dient voor te worden gezorgd, dat het voor de kin deren geen vervelende dag is. Mag men kaarten? Spreker trok de conclusie, dat men het voor zichzelf moet uitmaken of het al dan niet mag. Wat de film betreft, in Amsterdam gaat 85 procent der positief-christelyke jeugd naar de bioscoop. Laat de jeugd gaan, zei ds. Meynen, naar het beste van het beste. De Cefa helpe ons, zei hij, en laten wy de Cefa helpen. Hij uitte zich sterk afwijzend ten aanzien van de dans, ook op grond van de slechte ervaringen, die men in r.-k. kringen schijnt te heb ben opgedaan met huwelijken, die in de danszaal strandden. Ds. Meynen zei ten slotte: „Het zij ge eet of drinkt of iets anders doet, doet het alles ter ere Gods".

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3