het bijzondere van deze RUN Filter King Size [gg^ggEBar CARNAVAL Rus praatte in Alg. Vergadering voor stoelen en banken 20 stuks 85 ct Agenda ZATERDAG 16 FEBRUARI 1957 EEN verschuiving onder de leidende figuren in het Kremlin geeft veelal aanleiding tot uitgebreide bespie gelingen over koersverandering in de Sovjetrussische politiek. De commenta tors. die zich hieraan te buiten gaan. vergeten evenwel in hun - overigens be grijpelijk - enthousiasme, dat overeen komstige gebeurtenissen in West en Oost onmogelijk aan de hand van gelijke maatstaven beoordeeld kunnen worden. Hier immers geldt: als twee hetzelfde doen, is dat nog niet hetzelfde! Wisse ling van personen betekent in het Wes ten inderdaad in de meeste gevallen wij ziging van de aanvankelijk ingeslagen j richting. In democratisch bestuurde lan den ligt het verband tussen het een en ander vanzelfsprekend voor de hand. niet echter in een dictatuur als de Sov jetrussische, waar de persoonlijke in zichten volkomen ondergeschikt zijn aan de algemene grondslagen van het sys teem. In het gunstigste geval kan daar sprake zijn van een nuance in de tak- tiek. REIKT de vervanging van Sjepilof door Gromyko aan het ministerie van Buitenlandse Zaken ln Moskou verder dan het toepassen van andere middelen? Het is nauwelijks aan te ne men. Wanneer men de feiten overziet, dient vastgesteld te worden, dat de methoden van Kroesjtsjef c.s. die van het Stalinisme weinig ontlopen, hoe fel de kritiek van de huidige partijsecreta ris op zijn voorganger dan ook geweest moge zijn. Als het er op aankomt, zoals bijv. in Hongarije, verschilt de politieke route van de tegenwoordige Kremlin- lieersers in wezen weinig van die van wijlen ..oom Jozef'. Zeker, een man als Beria heeft zijn misdaden met de dood moeten bekopen. Dat was overigens niet uit principieel verzet tegen zijn huive ringwekkende moordlust, doch eerst toen bleek, dat hij niet langer instrument van de „erfgenamen" wilde zijn, maar zelf de teugels in handen wenste te ne men. GROMYKO'S promotie kan dus moeilijk als de aankondiging van een „hardere" politiek worden ge zien. Hongarije was een klaar bewijs, dat die even hard was als voorheen. Het enige verschil zal mogelijk een vermin dering van het aantal vriendelijke wóór den zijn. Moet men daarover treuren? Integendeel zelfs, want juist die zoet sappige taal bracht, zelfs, ja voorèl in intellectuele kringen, menigeen op een dwaalspoor, hoe verbazingwekkend dit voor kritisch-denkende mensen moge zijn. Intussen is het opvallend, dat deze mutatie in de hoogste leiding zich zo spoedig voltrekt na de gebeurtenissen in het Midden-Oosten. De ..leer van Eisen hower" is in Moskou allesbehalve welwil lend ontvangen. Mogelijk betekent de benoeming van Gromyko het inluiden van een krachtig tegen-offensief, of schoon men ook dit niet te zeer moet overdrijven. De Russische politiek onder Sjepilof was al agressief genoeg: h ij immers bracht nauwere banden tussen Moskou en Egypte tot stand! Ook de Assemblee wijst debat over de leer ran Eisenhowervan de hand „Louter propaganda" Ook de Algemene Vergadering van de V.N. heeft vrydagavond een Russisch verzoek om een debat te houden over de „leer van Eisenhower" voor het Midden- Oosten en andere Amerikaanse „agres sieve acties" afgewezen. De vergadering bekrachtigde met 52 tegen dertien stem men, bij twaalf onthoudingen een aan beveling in deze zin van haar agenda commissie. Niettegenstaande het afwijzend advies van deze commissie gebruikten de ver tegenwoordigers van de Sovjet-Unie en de andere communistische landen de gelegenheid om een uitgebreid debat te beginnen over „de agressieve acties en bedoelingen" van de V.S. in het Midden- Oosten en elders. De waarnemende Sovjetrussische mi- I nister van Buitenlandse Zaken Koez- netsof herhaalde het merendeel van de beschuldigingen, die hij de dag tevoren in de agendacommissie had geuit. HU werd hierbü gesteund door zijn collega's uit de Oosteuropese landen. Zij spraken echter voor een vrüwel lege zaal De Amerikaan James Wadsworth, die zich in de agendacommissie niet verzet had tegen inwilliging van het Russische verzoek, deelde in de Algemene Verga dering mee. dat hij zich hield aan de beslissing van de commissie. Hij ging niettemin in op de Russische beschul digingen, die hy louter propaganda noemde. Voorts hield hij een pleidooi voor de plannen van president Eisen hower, waarmee zyns inziens een ver sterking van de soevereine staten in het Midden-Oosten tegen agressie wordt beoogd. De enige andere Westelijke vertegen woordiger, die aan het debat deelnam, was de Griekse afgevaardigde, die be zwaar maakte tegen het opnemen van nieuwe punten op de agenda, op een ogenblik dat er nog belangrijke vraag stukken moeten worden behandeld In dit verband noemde hij in het bijzonder de kwestie-Cyprus, die volgende week in de politieke commissie aan de orde moet komen. Een Sovjetrussisch voorstel om de Hongaarse kwestie van de agenda te schrappen, werd met zestig tegen zeven stemmen, bU drie onthoudingen, ver worpen. EEN andere leider van de Sovjetrus sische buitenlandse politiek zal derhalve wel graduele, niet princi piële wijziging van de koers tengevolge hebben. Het Westen kan ook nu niet. be ter doen dan de gelederen sluiten en dit temeer, omdat het vermoeden gewettigd is. dat de toestand in de Sovjet-Unie zelf en uiteraard ook de verhouding met de satellietstaten meer invloed op deze benoeming hebben gehad dan aan de oppervlakte blijkt. In dit verband mag niet onvermeld blijven, dat de centrale leiding in het Kremlin het ogenblik ge komen acht de arbeiders meer invloed te geven in de bedrijven. Dit wijst op in nerlijke onrust, die men poogt op te vangen door kleine concessies enerzijds en door een luidruchtiger buitenlandse politiek anderzijds! TEN onrechte wordt in het Westen doorgaans aangenomen, dat de re bellie in de satellietstaten onge merkt aan de Russische bevolking is voorbijgegaan. Om twee redenen mag echter aangenomen worden, dat de re actie in de Sovjet-Unie veel gematig der is geweest dan in de onderworpen landen: de ingeboren traagheid van het Russische volkskarakter en de door de propaganda ingehamerde vrees, dat het „kapitalisme" het nog bonter zal maken dan het eigen regiem. Desondanks zal de ..vrijheidsbacil" zeker niet halt gemaakt hebben bij de grens van Sovjet-Rusland. Voegt men bij deze latente ontevreden heid de voor Moskou verre van gunstige ontwikkeling in het Midden-Oosten, dan is de vervanging van de sluipende Sje pilof door dë „hardere" Gromyko bij nader inzien niet zo verrassend als zij op het eerste gezicht moge schijnen. EEN van de eerste taken van de nieu we bewindsman zal zijn de Wester se „opmars" van de laatste weken te keren en dit propagandistisch in het binnenland uit te buiten. Het kan toch voor de Kremlin-leiders allerminst pret tig zijn geweest, dat de infiltratie in het Midden-Oosten zo krachtdadig als door het Engels-Frans-Israëlische optreden in- Egypte en daarna door de afkondi ging van de Eisenhower-doctrine is ge keerd. Men denke ook aan de jongste ontwikkeling: de agenda-commissie van de Algemene Vergadering der V.N. heeft geweigerd de „leer" van Eisenhower ten aanzien van het Midden-Oosten in kri tische) behandeling te nemen; de Afri kaans-Aziatische groep boekte een ne derlaag in de Assemblee bij de bespre king van de kwestie-Algerye; Amerika toont (gelukkig) meer begrip voor de Is raëlische weigering zich garantie-loos uit Gaza en de Golf van Akaba terug te trekken: de Ver. Staten hebben besloten tot vlottere olievoorziening van West- Europa: de banden tussen de drie grote Westelijke bondgenoten zijn weer nau wer aangehaald en tegelijkertijd ontwik kelt zich de Europese samenwerking, met inbegrip van Engeland, in gunstige zin. Italiaanse hulpstewardess naar Amsterdam ONTVANGST BIJ BURGEMEESTER VAN HALL Maandagavond as. komt met het KLM-vliegtuig uit Milaan de 15-jarige scholiere Rosetta Tonicello uit Venetië me.e, die door een Italiaans jeugd week blad is uitverkoren om voor één keer als stewardess een vlucht mee te maken. Rosetta zal tijdens de tocht naar Schiphol als hulp fungeren van de KLM stewardess mej. Liz Urlus. Woensdag keert het meisje naar Italië terug. Rosetta Tonicello wordt dinsdag 19 februari door een vertegenwoordiger van de burgemeester van Amsterdam in het stadhuis ontvangen aan wie zij een brief zal overhandigen van de burge meester van Milaan aan zijn collega van de Nederlandse hoofdstad. Bovendien heeft de jeugdige Italiaanse een boeket bloemen bij zich, bestemd voor mevrouw i Van Hall. In gezelschap van mej. Liz Urlus zal het Venetiaanse meisje tijdens haar I verblijf in ons land Volendam. Edam, J Spaarndam en IJmuiden bezoeken. Amsterdam zonder stroom Grote delen van de Amsterdamse bin nenstad hebben het gistermiddag drie kwartier zonder elektrische stroom moe ten stellen. Om even over vier uur viel de stroom uit tengevolge van een scha kelfout by de bediening in het onder station Hoogtekadijk van een 50.000 volt schakelaar. Er ontstond kortsluiting, waardoor deze centrale en het onderstation aan de Karperweg voor de helft spanning loos werden. Bovendien viel de spanning van 't onderstation Rhynspoorplein vol komen uit. De kleine schakelfout had grote gevolgen Niet voor trams, daar het Gemeentelijk Energiebedrijf er reeds na vijf minuten weer in slaagde het tramnet onder spanning te zetten. Maar bij het bderijfsleven ging dat niet zo ge makkelijk. Daar moest drie kwartier ge wacht worden. Alle machines stonden stil. de bioscopen moesten de voorstel lingen staken, de kranten kwamen te laat uit enz. enz. Kwart voor vijf was de stroomvoorziening weer normaal. (Ingez. Med.-Adv.) Dat het een King Size is? Die zijn er meer. Dat het een King Size filter is Ook die zijn er meer. Het bijzondere is dit't Is een filter sigaret en toch een échte sigaret. Ja, een échte sigaret. Want het Long Run acetaat filter houdt wel alles tegen dat aan de mildheid afbreuk zou kunnen doen, maar laat het rijke aroma van de Amerikaanse tabakken volledig door. U proeft dat u rookt Dr. G. J. IJssel de Schepper in Wenen overleden (Ingcz. Med.-Adv.) 23 FEBRUARI GROOT in „TRESLONG" Vraagt Inlichtingen Op 71-jarige leeftijd is woensdag j.l. in Wenen overleden, de oud-president van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Oostenrijk, dr. G. J. IJssel de Schepper, die in de eerste jaren na de de tweede wereldoorlog ook de KLM in Wenen heeft vertegenwoordigd. Dr. IJssel de Schepper heeft de Ned. Kamer van Koophandel voor Oostenrijk in 1948 opgericht en in hetzelfde jaar het huidige KLM-kantoor in Wenen her opend. Kort daarop werd hij benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nas sau. Het stoffelijk overschot is in Wenen 0 25205347 I ter aarde besteld. (Ingez. Med.-Adv.) „Guys anti dolls" (Knullen en grieten) komt voor de vierde maal ter keuring Commissie: In strijd met de goede zeden" Thuis, op hef werk, op reis: Witte Kruispoeders verdrijven direct hoofd- en kies pijn, zenuw- of rheumotische pijnen. De film „Guvs and Dolls' ring en herkeuring en ook na keuring in gewijzigde versie door de commissie voor de Filmkeuring tot driemaal toe voor openbare vertoningen is verboden we gens de kwalificatie „in strijd met de goede zeden", zal opnieuw voor herkeu ring worden aangeboden. Dit Is gistermiddag medegedeeld tij dens een vertoning van deze rolprent voor vertegenwoordigers van de pers. NU de „gang der dingen" ten voor dele van het Westen verloopt en het Hongaarse avontuur naar alle waarschijnlijkheid veel meer barsten in het bouwwerk van de Oosteuropese dic tatuur heeft veroorzaakt dan de Krem- linleiders hadden verwacht, valt Gro myko de eer te beurt de brokstukken van zijn voorganger op te ruimen. Hoe behendig diens politiek geschenen moge hebben, onder in de zak zat de rekening! Sjepilof persoonlijk treft geen verwijt, want zijn koers was tevoren door zijn collega's goedgekeurd. Gromyko zal het zelfde doel nu met andere middelen en met gewijzigde taktiek moeten najagen. Als discipel uit de school van Molotof is hem dat wel toevertrouwd! Het Westen zij meer dan ooit op zijn hoede. De film. waarvan het scenario is ont leend aan een verhaal van de Ameri kaanse. schrijver Damon Runyon. staat onder regie van J. L. Mankiewicz. In haar eerste keuringsrapport zegt de commissie, dat het werk van het Leger des Heils (de in de film ingestelde mis sie „Redt een ziel" is daarmee te ver eenzelvigen) hier misbruikt wordt voor „het opvoeren van kolderachtige tafere len en op die wijze belachelijk wordt gemaakt". „Er wordt gesold met bijbel teksten en begrippen van zondigheid, be kering en heil. die voor velen een diepe betekenis hebben En dit alles speelt zich af volgens een intrige, waarin goklust en vulgariteit de boventoon voeren. Een boemeiscéne in Havanna met het dwa- ze gedrag van de missieleidster is, ge- I boden. die na keu-zien haar functie, stuitend te noemen. De scène met de schijnheilige „bekering" van de gokkers en de geforceerde ..goe de afloop" is een ergerlijke paskwil", al- d is de Commissie. Zij handhaaft deze mening na een beroep van de filmmaatschappij, waarbij gewezen wordt op de naam en de repu tatie van de schrijver en waarin wordt aangevoerd, dat nergens ter wereld de film is verboden vóór openbare verto ning. Ook na een derde keuring van de film. waaruit toen enkel# scènes waren geknipt, blij ft de - nieuwe - commissie van oordeel, dat de geest van de film niet is veranderd. „Het blijft een geval van kwetsing van de gevoelens van een waarlijk godsdienstig mens. zoals hier met begrippen als getuigenis, bekering enz. gesold wordt". De filmmaatschappij blijft evenwel van mening, dat het Leger des Heils. waar ook ter wereld, geen bezwaar heeft gemaakt tegen de film en dat de schrij ver niet de bedoeling heeft gehad enige religieuze groepering van welke na tionaliteit ook te beledigen. De film zal thans in de gewijzigde versiet voor herkeuring worden aange- Landbouwschap over gemeenschappelijke markf In een brief aan de minister van Bui tenlandse Zaken vraagt het Landbouw schap opnieuw aandacht voor de Neder landse agrarische belangen bij de onder handelingen over de Europese gemeen schappelijke markt. Ondanks voldoe ning over niet zonder resultaten geble ven pleidooien voor het Nederlandse be drijfsleven te Brussel, heeft het. Land bouwschap de indruk, dat het Brusselse verdrag zich. ondanks amendementen in andere richting, voor wat de land- en tuinbouw betreft, ontwikkelt tot een ver gaand protectionistisch systeem. In ver band hiermee wordt met name de kwes tie van de minimum-importprijzen, de Europese controle daarop en het ge meenschappelijk tarief van invoerrech ten genoemd. Viering Nationale Feestdag op zondag Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Zaal. die bezwaar maakte tegen de viering van de vijfde mei als na tionale feestdag op zondag, heeft de mi nister-president. dr. W. Drees geant woord: dat. een waardige herdenking van de bevrijding op een zondag aan vaardbaar werd geacht, al zal de feest viering uiteraard een enigszins ander karakter dragen dan op werkdagen. De regering ziet geen reden alsnog een an der standpunt in te nemen. Onrust over lage aardappel prijzen NAAR EEN ALGEMENE TOESLAG? De lage prijzen van consumptie-aard appelen, hebben in de laatste weken on rust gewekt .Vooral rassen als Bintje en Alfa. die over het algemeen voor uit voer zijn bestemd, staan zo laag in prijs dat zy, inclusief bewaarloon, maar am per boven de huidige garantieprijs van f. 5,75 per 100 kg blyven. Gesorteerde eerste soort Bintjes brach ten op de beurs in Goes dezer dagen f. 6.50 tot f. 7.00 per 100 kg op. De prij zen voor de rassen die traditioneel op de binnenlandse markt worden gevraagd zoals Eigenheimers. Bevelanders e.d. lig gen iets gunstiger, maar wekken toch ook zorg. Op een onbewaakte overweg in de Bondskanselier Adenauer zal volgende spoorlijn Dieren-Soeren is een bromfietser week antwoorden op de nota van premier IVlt?I txIUx"! WUOlCJ. gegrepen door de elektrische locomotief Boelganin van de Sovjet-Unie. Naar de kanselier vrijdag voor buitenlandse jour nalisten in Bonn verklaarde, ziet hij geen BINNENLAND De actrice mevr. Else Mauhs, die voor het ondergaan van een operatie eind Januari in de Vereniging voor Ziekenver pleging te Amsterdam was opgenomen, heeft gisteren het ziekenhuis verlaten. Zij zal echter voorlopig nog enige tijd het bed moeten houden. Een S-58 helikopter van de ..Sabena' heeft gietermorgen om elf uur. omdat de bestuurder niet voldoende zicht meer had, een voorzorgslanding gemaakt op een wei land bij het gasthuis onder de gemeente Berg en Ter blij t. Het toestel was op weg van Keulen naar Brussel. Om tien minu ten voor twaalf heeft de helikooter d« reis naar Brussel voortgezet In het Geologisch Instituut van de Amsterdamse Gemeente Universiteit is vanochtend tijdens de jaarvergadering van het Kon. Ned. Geologisch Mijnbouwkundig Genootschap aan prof. dT. lr. H. A. Brou wer, hoogleraar dezer Universiteit, de bronzen van Waterschoot van der Gracht- penning uitgereikt. In een gistermiddag gehouden verga dering heeft de gemeenteraad van Heeze op voorstel van B. en W. besloten de ge meentesecretaris, tevens ambtenaar van de j Burgerlijke Stand ontslag te verlenen. Deze was op 15 maart 1956 reeds ge schorst met het oog op het feit, dat hij gegrepen door de elektrische locomotief f Boelganin van de Sovjet-Unie. Naar de van een goederentrein en om het leven kanselier vrijdag voor buitenlandse jour- gekomen. De man reed achter een auto,1'-*J- Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië: via Engeland 23 februari., Canada: ss „Maasdam" 18 febr. en met ms, Westerdam" 21 febr.. Chili: via New York 21 februari, Ned Antillen: ms. ..Agamemnon" 18 februari, Nieuw Zeeland: via Engeland 28 februari. Suri name: ms. ..Nestor" 25 febr. Unie van Z- castle", 23 februari. strafrechterlijk moest worden vervolgd. De ANW en de Mij Zeeland hebben 400 directeuren van Westduit se reisbu- reaux uitgenodigd voor ee<n bezoek aar ons land op 11 en 12 april. Per trein zul len de gasten uit Keulen te Vlisslngen aankomen en vandaar met de „Prinses Beatrix" naar Hoek van Holland varen Van de Hoek vertrekt men naar Rotter dam. De nacht wordt doorgebracht in hote» Ruis ter Duin te Noordwljk. Op 12 april worden parken en tudnen in de Bollenstreek bezichtigd. Na een lunch ln Treslong-Hillegom vertrekt het gezel schap naar Amsterdam De ..North Monarch" die gisteren een botsing had. ls gistermiddag, met de vlag halfstok. Hoek van Holland gepasseerd Het schip was aan de achterzijde aan stuurboord geblakerd. Het brughuls zat aan stuurboordzijde ln elkaar. Onder de waterlijn heeft 't schip grote schade Ver moedelijk is de buitenhuid van twee'tanks beschadigd. die nog juist voor de trein de overweg pas seerde. Het slachtoffer was de 32 Jarige J. Put. uit Loenen. Het Kasteel Hoekelum te Bennekom ls de komende week tot en met 21 febr. een centrum van Integratiebesprekingen. Een veertigtal toekomstige Jonge boeren leiders uit West-Europa ls gisteren bijeen gekomen om te spreken over de intergratie van de landbouw en de Europese Econo mie. Dit internationaal Jeugdoverleg wordt gehouden onder auspiciën van het Euro pese Jeugdwerk. De Nederlandse dirigent Eduard van Beinum zal zijn eerste seizoen met het Philharmonisch Orkest van Los Angeles afsluiten met Beethovenconcerten op 21 en 22 februari. In november zal hy weer naar Amerika terugkeren voor het volgen de muzikale seizoen, De violist Herman Krebbers maakt op het ogenblik een tournee door Italië, waar hij concerten geeft in Palermo, Mes sina. Rome. Milaan. Turijn, Perugia. Me- rano. Venetië, Triest en enige andere plaatsen. Hij wordt begeleid door Marinus Het bestuur van de stichting O.M.I.N.K. heeft besloten de by de Hoge Raad aan hangige proefgedlngen betreffende d« aan sprakelijkheid van de Staat der Nederlan den voor de achterstallige salarissen der oud-KNIL-militairen over de tijd der Ja panse krijgsgevangenschap, te beëindigen. Het bestuur achtte het, na ontvangen adviezen van de cassatie-advocaten, be paaldelijk zonder enig nut het cassatie beroep thans door te zetten. Bij Kon. Besluit ls met ingang var» de dag. waarop hij zijn ambt zal aan vaarden benoemd tot gewoon hoogleraar in de afdeling der technische natuurkunde aan de Technische Hogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de theoretische en toegepaste natuurkunde: dT. It. J. B. Ie Polen ln toenemende mate van particulier naar aan deze hogeschool. BUITENLAND Een 33-Jarige landbouwer heeft op een eenzame landweg nabij Den Burg op het eiland Texel getracht een 23-jarige Juffrouw aan te randen. Het meisje, dat per flets op weg was naar haar werk. slaagde er echter door haar kordaat op treden ln, de man op de vlucht te Jagen De dader, die vrij spoedig door de politie kon worden aangehouden, legde een vol ledige bekentenis af. Hij is ter beschik king van de Officier van Justitie te Alk maar gesteld. - In Warschau wordt vernomen dat ln Polen in toenemende mate va npartlculier kapitaal gebruik gemaakt wordt bij de op richting van ondernemingen. Zo heeft het prov bestuur van Poznan met staats- en particulier kapitaal een maatschappij op gericht, die fabrieken zal bouwen voor de vervaardiging van bouwmaterialen. In Warschau bestaat reeds een industrie van montagewoningen, die eveneens zowel met particulier als met staatskapltaal ls op gericht. De Russische regering heeft de Mo6- Kouse correspondent van International News Service". Charles Klensch. uitgeno digd het land zo spoedig mogelijk te ver laten. In de Russische pers ls herhaaldelijk kritiek op zijn persoonlijke en beroeps activiteit geoefend. I.N.S. te een Ameri kaans persbureau. 1 mogelijkheid om een rechtstreeks handels verdrag met de Sovjet-Unie te sluiten, daar zulk een verdrag automatisch met een vriendschapsverdrag verbonden is en dat Ls „op het ogenblik te veel gevraagd". Bij een grootscheepse razzia zijn vrij dagochtend ln Jonhannesburg (Zuid-Afri ka) meer dan tweeduizend negers aange houden. Het merendeel van de betrokke nen had de reglementen van de rassen scheiding overtreden door in de voor blan ken bestemde wijken te gaan wonen. Zij waren hiertoe gekomen door de boycot van de autobusdiensten. Gewoonlijk wo nen de zwarte arbeiders in nederzettin gen buiten de stad, op meer dan twintig km van hun werk. Wegens ..acties, die onverenigbaar zijn met zijn diplomatieke status", ls de Zweedse diplomaat Hermanson. secretaris van de Zweedse ambassade te Moskou, uit de Sovjet-Unie gewezen, zo heeft Tass be kendgemaakt. In officiële kringen te Washington wordt meegedeeld, dat president René Co- ty van Frankrijk een uitnodiging om dit Jaar een officiéél bezoek aan Washington te brengen, heeft aanvaard. Naar verluidt hoopt president Eisenhower, dat Coty Ln de zomer, waarschijnlijk ln Juni. naar de V.S. zal komen. Blykens een officiële bekendmaking nemen de Amerikaanse verschepingen van ruwe olie naar Europa gestadig toe. Het Amerikaanse departement van Binnen landse Zaken maakte vrijdag bekend, dat de verschepingen van ruwe olie van de kust van de Golf van Mexico in de week tot 6 februari zijn gestegen tot 207.000 (barrels) per dag. vergeleken met 183.000 barrels pr dag in de voorafgaande week. De Sovjetrussisch ambassade te Bonn heeft het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken een lijst met de namen van 8.381 Russische verplaatste personen doen toekomen, met het verzoek hun re patriëring te vergemakkelijken, aldus heeft Radio Moskou bekendgemaakt. Volgens het Russische station was het de derde Sovjet russische nota aan de Westduitse autori teiten betreffende Russische burgers ln de Bondsrepubliek Koning Saoed van Saoedi-Arablê heeft een uitnodiging voor een bezoek aan Japan ln de maand mei aanvaard, aldus is van bevoegde zijde in Tokio vernomen. Een van de bekendste Duitse natuur kundigen, prof. dr. Gustav Mie, ls op 89- Jarlge leeftijd te Freiburg overleden. De geleerde heeft zloh vooral gewijd aan de ontwikkeling van de theorie van Maxwell over elektro-dynamlek. ZATERDAG. Stadszaal (grote zaal): K. en O. Popu lair concert Residentie-orkest o.l.v. Ed. Fllpse. Solist Theo Olof. 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. Lltterls Sacrum. Opv. van spoken. 8 uur nam. Den Burcht: „Ons Grunnegerlaand". 8 uur nam. Oud - Hort uszichtVer. van Ge repatrieer den voor Lelden en Omstreken. 8 uur nam. ZONDAG voor Arb. ontwikkeling Lido: Inst. o vertoning van Jubileumfilm van het N.V.V. m 30 uur nam. Hogewoerd 175. Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 5.30 uur nam. Schouwburg. Kinderoperette „Doorn roosje". 2.30 uur nam. Schouwburg Ned. Theaterbureau. Opv. van het Biechtgeheim. 8 uur nam. MAANDAG De Lakenhal: K. en O.-cursus Moderne literatuur. 8 uur nam. Den Burcht. Streek bij eenkomst Kring Rijnland Holl. MIJ. van Landbouw. 3.30 u. nam. Steenschuur 6 „De Natuurvriend". F1 vertoning. 8 uur nam. VOORSCHOTEN 18 februari. „De Grote Vink". Fe avond D.O.B. 8 uur nam. DINSDAG Schouwburg: K. en O. Georgette Hage- doorn. 8 uur nam. „Het Gulden Vlies": Aandeelhoudersver. N. V. Ned. Mij tot Financiering van Huur kooptransacties „Nemafl". 2.45 uur nam. „Den Burcht": P. v. d. A. Viering 11 Jarig bestaan. 8 uur nam. Vooral in Zeeland en West-Brabant doet het ongunstige prijsverloop zich gevoelen. Dit zou nog niet zo erg zijn, indien de bewaarplaatsen voor aardap pelen niet zoveel last hadden van de hoge februaritemperaturen. In de lucht- gekoelde pakhuizen gaan de opgeslagen voorraden spruiten, waardoor de houd baarheid der aardappelen achteruit gaat. De huidige consumptieprijzen zijn voor lonende verwerking in de aardappel- meelfabriekn te hoog. Voor veevoeder wordt doorgaans alleen uitschot ge bruikt. In verband met dit prooleem heeft het Produktschap voor Aardappelen een commissie in het leven geroepen, die omstreeks 25 februari voorstellen aan het bestuur moet doen tot stimulering van de afzet van aardappelen in de verwachting, dat daardoor het huidige prijspeil verbeterd wordt. De gedachte gaat o.m. uit naar algemene toeslag op consumptie-aardappelen, te betalen uit het consumptie-Egalisatiefonds, dat ter financiering van dergelijke maatregelen door telers en handelaren bijeen is ge bracht. TENTOONSTELLING EN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie (Garenmarkt 1 b). Tentoonstelling geolo gie in Nederland. Op werkdagen van 10— 12 en 2—4 uur. 's Zondags van 2—4 uur. Rilfcsmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten 10 uur v.m. tot 4 uur nam De Lakenhal: Expositie Kees Bol 104 1i uur (t.e.m. 4 maart) uur. 's zondags „High Society" a.l. Werkdagen ir. Zondag 2.15, 4.30, 7 Stadsgehoorzaal (foyer): heer S. de Waard over uur nam. N.C.R.V. „Portugal". De Los Alamos, eens de meest geheime plaats van de V.S., zal maandag tot „open stad" worden verklaard. Dan zal men zich vrij kunnen bewegen in de omgeving waar de eerste atoombom werd geconstrueerd. „De Lakenhal": Concert Mirelle Zucca- rinl (plano). 8 uur nam. Snouck Hurgronjehuis. Alg. Anthroposo- phlsohe Ver. Spr. dhr J. Knijpenga over .Anthroposofe en Christendom. 8.15 uur nam. WOENSDAG Schouwburg: Kon. Ver. Litteris Sacrum. Op. van „Spoken". 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Spr. de heer H. H. Frese over „Barbaren, kanni balen en kaaskoppen". 8 uur nam. „De Lakenhal": Kleurendia's Rembrandt- tentoonstelllng. 8 uur nam. „Het Gulden Vlies": Ver. van Hulsvrou wen. Spr. mevr. Klay over Nieuw Guinea. 2.30 uur nam. Snouck Hurgronjehul6: Herdenking 100e geboortedag prof. dr. C. Snouck Hur gronje. 8 uur nam. WASSENAAR 20 februari. Verenigingsgebouw Nut van Algemeen. Georgette Hagedoorn. m.m.v. Pierre Verdonck. pianist. 8 uur nam. DONDERDAG Stadsgehoorzaal (grote zaal). Residentie orkest o.l.v. Lovro von Natacdc. Solist Theo Olof. 8 uur nam. Schouwburg. Kon. Ver. Litteris Sacrum. Opv. van Spoken. 8 uur nam. BIOSCOPEN Luxor: ..Bushalte". 14 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino. „Les enfant# du Paradis". 18 Jr. Werkdagen 2 en 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. Trianon. 2.30. 7 en 9.15 uur. en 9.15 uur. LI do. „Schuldig Bloed". 18 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex. „Moordend lood". 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. De zondagsdienst der Huisartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagochtend 8 uur waargenomen door de doktoren 's Gravensande Pleiter, Postel. Verbrugge en de Bruyne. o,T,e °eestSeest door dokter Held 24649). (tel. Zaterdag 1 6februari zijn geopend des middags s avond# en 's nachts voor het klaarmaken van spoedrecepten Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807- Apotheek Tot hulp der Menschheid. Hooil gracht 48. tel. 21060: Apotheek Oegst- 26274 WllhelminaPark 8- Oegstgeest. tel. ondag 17 februari ls alleen geopend van s morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur Apotheek Tot hulp der Mensc-hheld. gehoor by Uw balsarts of op dokterstelefoon 22222. Bü lecial Stadsgehoorzaal (foyer)K. en O.-lezing Canada s Ceribou Eskimo's. 8 uur anm. Rehoboth. Centrale A.R. Klesver. Spr. prof. mr. I. A. Diepenhorst over „Waar •taan wij?" 8 uur nam. Pieterskerk. Avondgebed 7.16-7.45 uur nam. Wykgebouw Levend aal. Jaarvergadering C.H. Unie. Spr. dB. C. Jongeboer. 8 uur nam. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 3 J2 S gt- Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Mallorca nevel zo 2 2 1 sneeuw nno 3 -4 4 zwaar bew. z 5 2 0.2 onbewolkt windstil -3 0 onbewolkt wzw 8 -1 onbewolkt W 4 -2 2 zwaar bew. zw 4 2 2 regen wzw 5 2 2 zwaar bew. wzw 4 1 3 regenbui ZW 4 5 16 geh bew. windstil 4 1 zwaar bew. windstil 8 0 zwaar bew. zw 2 2 0.2 regen zw 3 2 13 onbewolkt wzw 4 2 2 regenbui zw 5 5 8 licht bew. windstil 3 0 zwaar bew. windstil 4 0.4 mist o 1 -3 0.6 geh bew. z 6 13 0.4 zwaar bew. windstil 13 1

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2