GROMYKO volgt Sjepilof „Buitenlandse Zaken" in op aan Moskou Israël neemt geen genoegen met 'n „papleren verklaring'' van Amerika WEERBERICHT Nieuw diplomatiek offensief Dulles en Cabot Lodge dadelijl Fa. D. KRET Zn. voor overleg naar Eisenhower Geen mildheid meer voor zware jongen als Gerrit de Stotteraar 95ste jaargang ZATERDAG 16 FEBRUARI 1957 No. 29064 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.— per kwartaal; f. 2.35 per maand; f. 0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Personen wisselenhet systeem blijft gelijk Dimitri Sjepilof is ontheven van zijn functie van minister van Bui- tenlandse Zaken van de Sovjet-Unie. Hij wordt opgevolgd door Andrei Gromyko, een van de bekwaamste jongere Russische diplomaten, die een leerling is van Molotof, op wiens voorstel hij in 1953 benoemd werd tot eerste plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken. Sjepilof is volgens Tass deze week gekozen in de functie van een der secreta rissen van het Centrale comité van de partij, nadat Kroesjtsjef verslag had uitgebracht over „de verdere vervolmaking van het beheer van industrie en landbouwbedrijf". Sjepilof werd in juni van het vorig jaar minister van Buitenlandse Zaken, toen de Sovjet-Unie vaste voet trachtte te krijgen in het Midden-Oosten. Hij werd als voorvechter van een nieuwe en krachtige politiek in dat gebied beschouwd. In Washing ton beschouwt men de benoeming van Gromyko als het begin van een nieuw diplomatiek offensief van de Sovjet-Unie, met name in het Midden-Oosten. „Niet gemakkelijker" zegt Washington De vervanging van Sjepilof zal de taak van de Westelijke diplomaten bij het scheppen van evenwicht in het Midden-Oosten, bij de aanpak van Duitsland en bij de ontwape ning skwestie niet vergemakkelijken zo is het oordeel van deskundigen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse ~aken en Westelijke ambassades te Washington. Een Westelijke diplomaat in Was hington, die Gromyko persoonlijk Er werd aan herinnerd, dat Gromyko in 1947 heeft gestemd vóór het plan tot deling van Palestina. In die tijd is er sprake van geweest een straat in Tel Aviv naai- Gromyko te noemen, maar dit plan werd niet uitge voerd De ervaring heeft geleerd, aldus semi- officieel commentaar uit Bonn, dat- de agenten van de buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie komen en gaan, van het probleem van de hereniging onf artikel^ pag. 2 van dit blad. „Nuance"). Verder GROMYKO de komende man Een woordvoerder van de Joego slavische regering verklaarde gis teren, dat zijn regering het niet eens is met wat Sjepilof in een van zijn laatste redevoeringen over de betrekkingen tus sen de Sovjet-Unie en Joego-Slavië had gezegd. Volgens Sjepilof moet verbei werd opgemerkt, dat Gromyko nooit Stalinist of anti-Stalinist is genoemd. Hij heeft altijd de indruk gewekt een carrière-diplomaat te zijn. tering van de betrekkingen tussen beide De Sovjetrussische ambassadeur in I landen van Joego-Slavië uitgaan. De Bonn, Smirnoff, zei gisteravond tegen woordvoerder zei dit vóór de bekend- journalisten op een receptie in de am- i making van Sjepilofs aftreden. Buiten- basade als „zijn strikt persoonlijk oor- landse waarnemers te Belgrado gaven deel" over de vervanging van Sjepilof te kennen, dat eventuele voldoening in door Gromyko. dat deze vervanging i Belgrado over het aftreden van Sjepilof „kan worden beschouwd als een poging getemperd zal worden door het feit, dat om tot een beter naast elkaar bestaan een man heengaat, die wordt beschouwd met het Westen te komen". Smirnoff als een beschermeling van Kroesjtsjef. noemde de minister een man, die goed met het Westen op de hoogte is. j Gromvko's levensloop De eerste indruk in Moskou was, dat 1 r door de regeringswijziging de groep, De nieuwe Sovjetrussische minister die Molotof steunt, is versterkt. van Buitenlandse Zaken is in 1909 in Vliegverbod Firefly lesvliegtuïgeii M.L.D. Hangende het onderzoek naar de beide recente ongevallen met „Firefly"- opleidingstoestellen van de Marine luchtvaartdienst is voorlopig voor dit vliegtuigtype en vliegverbod ingesteld, aldus de Marinevoorlichtingsdienst. De twee bedoelde ongelukken zijn dat van 21 december j.l., waarbij een Fairey „Firefly"-opleidingstoestel van de MLD dat bij Scheveningen in de Noordzee is gevallen en dat van eergisteren. Bij het ongeluk van 21 december kwa men de twee inzittenden van het toestel om het leven. Het ongeval van eergiste ren betreft dat van een „Firefly" „ope rational trainer" bij Den Deil. waarbij de enige inzittende van dat toestel om het leven kwam. De MLD van de Kon. Marine heeft reeds verscheidene jaren „Firefly" jacht vliegtuigen en „Firefly"-lesvliegtuigen in dienst. Een bijzonderheid van de les- vliegtuigen van dit type is dat de ach terste bestuurdersplaats dertig centi meter boven de voorste plaats uitsteekt. De achterste plaats is bestemd voor de instructeur de voorste voor de leerling. Wit-Rusland geboren en heeft land bouwwetenschappen en economie gestu deerd. In 1939 trad hij in dienst van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Vier jaar later werd hij benoemd tot ambassadeur te Washington, van 1946 tot 1948 was hij permanent verte genwoordiger van de Sovjet-Unie bij de Verenigde'Naties. Als lid van de Veilig heidsraad verwierf hij bekendheid door zijn veelvuldig gebruik van het veto recht. zijn droge humor en zijn aantrek kelijke persoonlijkheid. Later, in 1953, heeft hij nog eens aan het hoofd ge staan van de Sovjetrussische vertegen woordiging bij de wereld-organisatie. In maart 1949 werd hij eerste plaats vervangende minister van Buitenlandse Zaken. Hij leidde in 1951 de afvaardiging naar de Japanse vredesconferentie in San Francisco. Hij deelde toen mee, dat de Sovjet-Unie het Japanse vredes verdrag niet wilde ondertekenen. Overal waar hij in de Verenigde Staten in het openbaar verscheen werd hij uitgejouwd. Hij werd in 1952 benoemd tot ambas sadeur te Londen. In het volgende jaar werd hij naar Moskou teruggeroepen, waar hij andermaal eerste plaatsver vangend minister van Buitenlandse Za ken werd. Gromyko gaat door voor een van de best geklede Sovjetrussische diplomaten. SJEPILOF de gaande man kent, heeft gezegd, dat de nieuwe minister nog onbuigzamer is dan Molotof. In gewoonlijk welingelichte krin gen in Londen verwacht men, van de onvenvachte vervanging van Sje pilof door Gromyko, dat Moskou meer invloed zal gaan oefenen op de politiek van de communistische bondgenoten en zich onverzoenlijker zal betonen jegens de niet-commu- nistische wereld. Gromyko iverd in deze kringen een ervaren uitvoerder van de buitenlandse politiek van het regiem van Stalin genoemd. In een eerste commentaar op de rege ringswijziging in Moskou wees de Is raëlische radio er gisteren op. dat Sjepilof de man is geweest van de bo venmatige bewapening van Egypte en Syrië en dat zijn naam is verbonden aan de inmenging van de Sovjet-Unie in het Midden-Oosten. (Ingez. Med.-Adv.) LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Onbestendig De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Plaatselijk met hagel of natte sneeuw. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak westelijk. Vannacht plaatse lijk temperaturen om et vriespunt morgen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 17 FEBRUARI Zon op: 7.54 uur: onder: 17.59 uur. Maan op: 22.23 uur; onder: 8.38 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.03 uur en 17.18 uur. Laagwater te 0.52 en 13.17 uur. (18^2 Hoogwater te 5.48 en 18.04 uur. laagwater te 1.34 en 13.59 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel Israël heeft de V.S. gisteren meegedeeld, dat het meer dan een „papieren verklaring" ter ondersteuning van zijn rechten wenst, voordat het kan in stemmen met het verzoek om zijn troepen uit het gebied langs de Golf van Akaba en uit de kuststrook van Gaza teriig te trekken, aldus is vernomen in gezaghebbende kringen te Washington. Volgens deze kringen was dit de strekking van het Israëlische Antwoord op de Amerikaanse voorstellen om een einde te maken aan de impasse in het Midden-Oosten als gevolg van het feit, dat Israël nog steeds een deel bezet houdt van het Egyptische gebied, dat het in november heeft veroverd. heeft gezegd, dat het kanaal weer ge schikt is voor schepen tot 3000 ton. In het afschrift van generaal Wheelers verklaring moet een vertaalfout zijn ge slopen. aldus deze woordvoerder van de V.N. Waarnemers in Cairo menen echter, dat de Egyptische autoriteiten om po litieke redenen het Italiaanse schip verhinderd hebben, zijn tocht door het Suezkanaal te volbrengen. Soekarno's plan donderdag bekend President Soekarno zal zijn veelbe sproken plan om moeilijkheden in Indonesië te boven te komen don derdag a.s. bekend maken. Dit heeft de ivoordvoerder van de delegatie, die als vertegenwoordigster optrad van de Indonesische regeringspar tijen, die in het paleis van president Soekarno te Bogor een onderhoud met het staatshoofd gehad hebben, gisteravond bekend gemaakt. De president zei, volgens deze woordvoerder, dat hij niet van me ning ivas, dat reorganisatie van het kabinet een oplossing biedt voor de vraagstukken, ivaarvoor Indonesië zich gesteld ziet. De regeringspartijen ivaren het dinsdag eens over een ..totale reor ganisatie" van het kabinet. De woordvoerder zei. dat de presi dent de partijen had uitgenodigd zijn plan met hen te bespreken, na dat hij de inhoud daarvan had be kend gemaakt. Het Israëlische antwoord was vervat in een nota. die ambassadeur Abba Eban aan minister Dulles heeft overhandigd. Dulles vertrok onmiddellijk naar Tho- masville. in de staat Georgia, waar pre sident Eisenhower zijn vakantie door brengt. Ook Cabot Lodge, voornaamste Amerikaanse vertegenwoordiger bij de V.N.. begaf zich naar Thomasville. Het antwoord van Israël zou de vol gende punten behlzen: Israël staat er op, dat er in het ge bied van de Golf van Akaba eenheden van de internationale politiemacht wor den gelegerd, of dat de V.S. een duide lijk omschreven garantie geven, dat zij het recht van Israël op vrije doorvaart door de golf daadwerkelijk zullen steu nen. Ook kan Israël geen genoegen nemen met een toezegging, dat de V.S. zullen ijveren voor het legeren van troepen der V.N. in het gebied van Gaza ten einde te voorkomen, dat Egyptische commando's weer overvallen op Israë lisch gebied uitvoeren. Israël wenst een verzekering, dat deze troepen naar Gaza zullen worden gezonden, voordat het zich uit dit gebied terugtrekt. Boven-1 dien moet de kuststrook onttrokken1 worden aan Egyptisch beheer. Israël is bereid zijn militaire eenheden uit Gaza terug te trekken, mits het de gevraagde waarborg krijgt, maar het kan het bur gerlijke toezicht op dat gebied niet| overdragen Israëlische kringen in Washington I zeggen, dat Israël de strook van Gaza van water en elektriciteit voorziet, dat het gebied niet Egyptisch is en dat een terugkeer van de Egyptenaren in Gaza alleen maar de status quo van vóór no vember zal herstellen. Italiaanse tankboot moet naar Port Said terugkeren Het Italiaanse tankschip „Pianeta". dat als eerste schip toestemming kreeg om door het gehele Suezkanaal van Port Said naar Suez, te varen, heeft vrijdag van de Egyptische kanaalmaatschappij opdracht gekregen naar Port Said terug te keren. Er werd geen reden voor het Egyp tische besluit opgegeven, maar waarne mers zijn van oordeel, dat het verband houdt met het beleid van Egypte ten aanzien van de scheepvaart in het ka naal. Generaal Wheeler, die het toezicht op de bergingswerkzaamheden in het ka naal heeft, verklaarde donderdag, dat het kanaal door de verwijdering van het wrak van de „Akka", dat het kanaal blokkeerde, weer bevaarbaar is voor schepen tot 3000 ton. De „Pianeta", die minder meet. kon derhalve haar voor genomen tocht volbrengen. Een woordvoerder van de bergings- vloot van de Ver. Naties deelde gisteren echter mede. dat generaal Wheeler niet I aldus de officier, hij heeft het alleen In lialf jaar 75 inbraken Bijna zwaarste eis: acht jaar met aftrek! (Van onze correspondent) Tegen de beruchte in- en uitbreker Gerrit de Stotteraar eiste gister middag de Officier van Justitie van de rechtbank te Amsterdam een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek van voorarrest, hetgeen één jaar minder is dan de maximale straf, die op diefstal met braak staat. Nu had verdachte het er ook naar gemaakt. Nadat hij in maart van het vorige jaar voorwaardelijk van een nog tegen hem lopend vonnis in vrij heid was gesteld, heeft de politie de beruchte inbreker in oktober j.l. weer gearresteerd. Maar liefst 75 tot 80 inbraken werden de man nu weer ten laste gelegd. Alle inbraken gepleegd in deze korte periode De man. die nu reeds 20 jaren lang, aldus de officier van Justitie, van de ene inbraak in de andere viel. moest nu maar eens een goede en langdurige straf hebben. Gerrit had voor de zitting zich schrif telijk tot de rechtbank en tot de offi cier van Justitie gewend met het ver zoek of zijn zaak niet met gesloten deu ren kon worden behandeld, daar zijn vrouw en zijn dochtertje er steeds op werden aangekeken. De officier zei in zijn requisitoir, dat vercUkhte voorgaf, dat de pers de schuld mWin van zijn moeilijkheden, maar. cisl: Gisteren streek op Schiphol een i Het was een Vickers Viscount van over enkele maanden ook de KLM nieuwe vogel neer. die er binnen-1 ae B.E.A. uit de bekende 700-serie enkele toestellen in gebruik zal kort een goede bekende zal worden. I van de Engelse fabriekwaarvan nemen. aan zichzelf te wijten, en wanneer deze man een normaal leven zou hebben ge leid, zou hij ook nimmer in een ongun stig daglicht zijn geplaatst- Uitvoerig stond de Officier stil bij de vele kansen, die men Gerrit had gebo den. Hij ging het lange strafregister van de inbreker na en legde er de nadruk op. dat hij tot op heden steeds mild door de diverse rechtscolleges was behandeld, doch dat hieraan nu maar eens een eind moest k-men. Het is nodig, vervolgde de officier, dat deze man een heel harde les krijgt, zodat de maatschappij voor lange tijd beschermd is tegen deze mis dadiger. Men zegt, zo vertelde de president bij het begin van de behandeling van deze zaak, dat U hoofdzakelijk bij zeer klei ne lieden steelt. Dat is helemaal niet waar, antwoordde verdachte, want als ik ergens binnen ben en ik merk. dat het er armoedig is, dan ga ik weg zonder iets weg te nemen. Dat lijkt me sterk, viel dc officier in eens in, want bij de inbraak in de Oos terparkstraat heeft U het enige draag bare en goede pak van een straatarme man weggenomen Gerrit zweeg daarop. „Ik denk er niet bij na", zei hij een ogenblik la ter. Voor het eerst had de beruchte in breker nu in een aantal gevallen geopereerd met zijn veel jongere halfbroer, die eveneens terecht stond Samen hadden zij het grotere werk" gedaan en zeker 4 inbraken had het tweetal samen op hun kerfstok. Tegen de halfbroer werd een ge vangenisstraf van één jaar en zes maanden met aftrek geëist. Gisteravond werd voor de Edam mers een show gehouden van de kostuums uit de Middeleeuwen, die gebruikt zullen worden bij de fes tiviteiten in juli a.s. bij het zesde eeuwfeest van de stadsrechten van Edam. Een van de dames legt de laatste hand aan haar elegante vijf- tiendeeëuwse kleding. Journalist Mooyman uitgewezen Voor of op 10 maart uit Indonesië (Van onze correspondent in Djakarta) De Nederlandse journalist W. Mooy man, tot voor kort werkzaam aan de „Nieuwgier" heeft de aanzegging ge kregen Indonesië te verlaten voor of op 10 maart a.s. De heer Mooyman heeft bekendheid gekregen door zijn moedig optreden Bij de aanval op mevrouw Bouman, na afloop van de rechtzitting van 17 september j.l. in de zaak tegen Schmidt in het gebouw van het Landgerecht. Hij wist toen met gevaar voor eigen leven, de aandacht van de aanvallers af te leiden van de plaats waar mevrouw Bouman zich schuil hield. De uitwijzing heeft echter met dit incident niet uitstaande. Mooyman heeft reeds eerder in augustus van het vorig jaar de mededeling gekregen dat hij het land moest verlaten. De uitwij zing houdt vexband met het feit dat Mooyman na de oorlog in Indonesië heeft gediend als officier van het Neder landse leger. Van zeer vele Nederlanders, die na 1945 hier als militair zijn gekomen, heeft de Indonesische regering de laatste jaren de verblijfsvergunning niet verlengd of ingetrokken. Vorig jaar moeten, naar ons werd meege deeld 160 Nederlandse ex-militairen zijn uitgewezen. De bedoeling is dat zij geleidelijk alle het land zullen ver laten. De heer Mooyman werkte voor hij in 1952 bij de „Nieuwsgier" kwam bij de „Stichting voor culturele samenwer king". Hij nam ontslag bij de Nieuwsgier, toen by dit inmiddels Indonesisch ge worden dagblad nu-. Hafas als hoofd redacteur werd benoemd. Geen proces Horeca contra Staal Het „Fonds ter behartiging van de belangen der door het zondagsrijverbod getroffen Horeca-ondememers" heeft afgezien van een procesvoering waarin de Staat een onrechtmatige daad ten laste wordt gelegd. Dit wordt meegedeeld in het vakblad „Horeca" Het Fonds is tot dit besluit gekomen omdat minister Zijlstra zich bereid verklaard heeft begin maart in overleg met de organisaties van het be drijfsleven de toestand nader onder ogen te zien. Het Fonds meent, dat het op de weg van het bedrijfschap Horeca ligt, bij de regering een verzoek tot schadevergoeding in te dienen Dit be drijfschap zou naar de m°ning van het fonds de regering kunnen voorstellen het onderzoek naar de geleden schade op te dragen aan de schade-enquête commissie Rotterdam, die zowel de oor- logsgeweldschaden als de watersnood- schade heeft onderzocht. VOORZITTER NEDERLANDSE JAGERSVERENIGING Tot voorzitter der Kon. Ned. Jagers vereniging is benoemd mr. J. O. Tathe burgemeester van Gorssel. Hij volgt mr. A Hildring Prins op. GOUDEN JUBILEUM DS. J. C. HELDERS Ds. J. C. Helders emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk, woonachtig te Am sterdam. viert morgen zijn gouden ambtsjubileum.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1