Kindje verkouden? BRITSE SOCIALISTEN IN JUICHENDE STEMMING Met een enkel woord HONGAARS DORP IN HANDEN VAN DE CONTRA-REVOLUTIE Belgische Kamer keurt heffing op veiinootschapwinst goed Agenda VRIJDAG 15 FEBRUARI 1957 Ultimatum van Nasser: De Israëlische troepen terug of Egypte vraagt V.N. 0111 sancties Duitse loodsen voor Sueskanaal moeten zich gereed houden werk te hervatten! Egypte heeft Israël een ultimatum gesteld, dat vanmiddag om vijf uur Nederlandse tijd afloopt. Voor dat tijdstip moet Israël zich bereid hebben verklaard om zijn troepen van Egyptisch grondgebied terug te trekken, anders zal de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Mohammed Fawzi de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, verzoeken de Algemene Vergadering bijeen te roepen om toepassing van sancties tegen Israël te overwegen. Egypte zal dan zo'n bijeenkomst morgen of in het weekeinde verlangen. gebied langs de Golf van Akaba voor dat Israël voldoende waarborgen zal hebben gekregen voor de veiligheid langs de Israëlische-Egyptische grens en voor een vrije vaart 'in de Golf van Akaba. niet in het belang is van de vrede in het Midden-Oosten. Aanhoudende overvallen Inmiddels heeft Israël aan Hammars kjöld doen weten, dat de aanvallen van de Arabische commando's in het gebied van de Sinai, ondanks de aanwezigheid van de troepen der Ver. Naties door gaan. De Israëlische woordvoerder zei tot verslaggevers, dat het niet de be doeling is kritiek te oefenen op het po- litieleger. Israël wil alleen duidelijk maken, dat de aanwezigheid van deze strijdmacht geen einde heeft gemaakt aan de overvallen. Het Suezkanaal is nu bevaarbaar voor schepen van 3000 ton. Aldus maakte generaal Wheeler gisteravond bekend. Het laatste obstakel voor deze schepen, het landingsvaartuig ..Akka" is nu weggesleept door de Duitse schepen „Ausdauer" en „Ener gie". Thans is het wachten tot de toe stemming gegeven wordt, dat de Ne derlandse sleepboten „Walrus" en „Zeehond" aan het werk kunnen om het allerlaatste wrak van de sleep boot Edgar Bonnet" te bergen. Ge neraal Wheeler voegde er aan toe, dat het bergingswerk vertraagd is door het feit, dat de mijnen en ontplofbare V.S. willen precedent in de Golf van Akaba Zoals wij gisteren reeds schreven, wordt door Amerikaanse diplomaten koortsachtig gewerkt om Israël te be wegen zijn troepen terug te trekken. Men vreest, dat Nasser anders het Suezkanaal voor alle landen geslo ten zal houden. De Verenigde Staten hebben nu voorstellen, die momenteel in Tel Avlv bestudeerd worden. Volgens ambtenaren van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken beogen zij het volgende: 1. als Israël akkoord gaat met de reso luties van de V.N., zullen de V.S. bekend maken, dat zij het recht van vrije vaart in de Golf van Akaba wil len uitoefenen: 2. de V.S. zullen een koopvaardijschip naar het gebied zenden. Als Egypte het schip tracht aan te houden, zul len de V.S. niet geweld met geweld beantwoorden, maar trachten een rechterlijke beslissing van het Inter nationale Gerechtshof in Den Haag over de status van de Golf uit te lokken; 3. ondanks de nijdige Egyptische reac tie op het Amerikaanse voorstel, is Washington ervan overtuigd, dat de uitoefening van het recht van vrije vaart een precedent zal scheppen, dat in feite zal betekenen, dat Egypte de internationalisering van deze water weg zal aanvaarden. Op deze wijze zou Israël verlost worden van het gevaar beschoten te worden door Egyptische kanonnen, die de toegang tot de waterweg beheersen. Tegenvoorstel Het Franse persbureau AFP verneemt uit betrouwbare bron dat Israël gister avond aan de Verenigde Staten een te genvoorstel heeft gedaan om een ge mengd bestuur over Gaza in te stellen, waarin Israël, de Arabische bevolking en de Verenigde Naties vertegenwoor digd zullen zijn. Honderd Britse parlementsleden van alle partijen hebben een motie onder tekend, waarin wordt gesteld, dat terug trekking van de Israëlische strijdkrach ten uit het gebied van Gaza en het Hatta in Soekarno's „conceptie?" Het in Djakarta verschijnende natio nalistische dagblad „Merdeka", dat ge- woonlyk goed is ingelicht over aange legenheden met betrekking tot president Soekarno, heeft gemeld, dat de vroegere vice-president dr. Mohammed Hatta zal worden belast met het stimuleren van de opbouw in geheel Indonesië, in het kader van de „conceptie" van president Soekarno welke vermoedelijk van avond zal worden afgekondigd om aan een vezrdere verslechtering van de toestanden in Indonesië een halt toe te roepen. In politieke kringen te Djakarta hecht men groot belang aan dit bericht. Het opnemen van Hatta in deze plan nen zou een genoegdoening zijn voor de opstandige figuren op Sumatra en de Islamaetische politici, die er herhaal delijk op hebben aangedrongen, dat Hata a a nhet hoofd zou worden gesteld van een sterk kabinet, omdat, naar him mening zonder Hatta geen oplossing voor de bestaande moeilijkheden van het land zal kunne worde ngevonden.. ZAAK VAN DOORNIK NAAR LANDGERECHT. Joesoef Soewondo, het hoofd van het Parket in Djakarta, heeft bekend ge maakt, dat het Parket de zaak tegen de Nederlander van Doornik aan het Land- gerecht heeft overgedragen. Van Door nik. die beschuldigd wordt van subver sieve activiteit, is een oud-ambtenaar van het Indonesische ministerie van Binnenlandse zaken. Hij werd destijds tegelijk met Schmidt en wijlen Jung- schlager gearresteerd. Volgens Soewondo hangt het thans van het Landge'recht af. wanneer met de behandeling van de zaak een aan vang «zal worden gemaakt. (Ingez. Med.-Adv.) Dan rug, keel en borstje inwrijven met middelen in het wrak nog niet zijn verwijderd. Het Egyptische beheer van het Suez kanaal heeft de Duitse loodsen, die op het kanaal werkten en thans met verlof zijn, opgeroepen 0111 zich ge reed te houden voor hervatting van het werk. De gearresteerde majoor de heer Berkhouwer verschil burgerlijke en militaire rechtspraak Het Tweede Kamerlid de heer Berk-vordering vervolgde strafzaak terzake Vragen houwer heeft aan de ministers van Oor log en Justitie gevraagd: 1, Hebben de ministers kennis geno men van de zeer uiteenlopende behan deling voor wat betreft het gerechtelijke vooronderzoek en voorarrest, welke in Den Haag. deels militair-rechterlijk, deels volgens het Wetboek van Straf- Labour wint regeringszetel Verkiezing in Lewisham werd beschouwd als algemene verkiezing in zak formaat (Van onze correspondent in Londen) De Engelse socialisten zijn in een juichende stemming omdat zij de eerste oppositie-party zün, die er sinds de oorlog in geslaagd is bij een tussentydse verkiezing de regering een zetel afhandig te maken. Zy wonnen nameiyk gis teren in het Londense kiesdistrict Noord -Lewisham. Labour behaalde daar een meerderheid van 1110 stemmen. By de laatste algemene verkiezingen in mei 1955 hadden de conservatieven een meerderheid van 3236 stemmen. Dit was de eer ste tussentydse verkiezing na de Suez-crists. Labour, dat allang voelt dat het de wind in de zeilen heeft, had, na Edens heengaan, nieuwe algemene ver kiezingen geëist, welke echter door de regering werden geweigerd. Deze heeft nog drie jaar voor de boeg om de vele dingen, die scheef gegaan zün, in het reine te brengen. kieaingen te houden juist vóór het in I werking treden van de nieuwe lijst van stemgerechtigden, hen niet heeft ge holpen. Geruggesteund door het succes van thans eist de Labourpartij thans opnieuw algejnene verkiezingen. Huurwetgeving heeft een rol gespeeld Deze verkiezing, waarbij de conserva tieven 7.6 pet. terugliepen, werd daarom door velen beschouwd als een algemene verkiezing in zakformaat. Volgens La bour is het thans zonneklaar dat de kie zers de regeringspolitiek veroordelen. De betekenis van tussentijdse verkiezin gen in Engeland, hoewel natuurlijk een politieke barometer vormend, mag ech ter nooit worden overschat. De Suez- affaire zelf heeft Slechts een geringe rol gespeeld in de verkiezingscampagne. Labour, wier gedrag tijdens de Suez- crisis allerminst feilloos was, richtte de aanval op het algemeen gehate, thans nog in behandeling zijnde, huurvoorstel, waarbij de huren van miljoenen dras tisch zullen worden verhoogd en „hon derdduizenden huurders vogelvrij worden verklaard", zoals Labour zegt. Ook in conservatieve kringen heerst trouwens vooral tegen het laatste verzet. De regering zal thans moeten beslissen de nieuwe huurwetgeving door te zetten, met het risico later wellicht de algemene verkiezngen te verliezen of ingrijpende concessies te moeten doen ten opzichte van de in het nauw gebrachte midden groepen. De hele Engelse binnenlandse politiek draait op het ogenblik hier om. Het kernvraagstuk vormt de voortdurende stijging van de kosten van levensonder houd. Daarover struikelde Labour in 1951, na zes jaar aan het bewind geweest te zijn. Bij vorige tussentijdse verkiezingen was het aantal conservatieve stemmen reeds bij duizenden teruggelopen. De re gering behield echter de zetels, zoals in Tonbridge en in Melton. Noord-Lewis- ham was echter een van de talrijke twij felachtige districten welke bij de alge mene verkiezingen de doorslag geven. Dit was de eerste verkiezing sinds het optreden van Macmillans kabinet en het is ook de eerste maal, dat dit district van politieke kleur verandert. In Lewisham hadden de conservvatie- ven ook het nadeel dat hun kandidaat niet bijzonder goed was. De Labourzege zou nog groter geweest zijn indien de verkiezingen één dag later waren ge houden. omdat dan het nieuwste kies- register zou hebben gegolden, welk re gister gunstig is voor de socialisten. De Tories wordt thans onder de neus ge wreven dat hun manoeuvre om de ver van het geven en aannemen van steek penningen wordt ondervonden door de in deze zaak betrokken burgerverdach- te, vertegenwoordiger van een buiten lands bedrijf, en de officier der Kon. Landmacht majoor K., welke laatste naar verluidt reeds geruime tijd in strenge afzondering in voorlopig arrest is gedetineerd, terwijl de voorlopige hechtenis van eerstgenoemde verdachte is geschorst? 2 Zijn de ministers bereid de oorza ken van dit verschil in behandeling en het verloop der onderscheidene proce dures mede te delen? 3. Is het juist, dat aan majoor K. ge weigerd is zich te doen bijstaan door een rechtsgeleerd raadsman? 4. Indien het antwoord op de vorige vraag bevestigend luidt en deze niet an ders dan bevestigend beantwoord kan worden ingevolge de bestaande rechts pleging in militaire strafzaken, zijn dan de ministers bereid zich op korte ter mijn te beraden over de vraag of de mi litaire strafprocedure te dezen niet als verouderd te beschouwen is althans in vergelijking met de procedure vol gens net Wetboek van Strafvordering alsmede omtrent het voorstellen van zodanige wetswijzigingen als noodzake lijk zijn om tenminste de verdachten in militaire strafzaken op gelijke voet als verdachten in burgerlijke strafzaken, m de gelegenheid te stellen zich i.jdens het vooronderzoek en preventieve de tentie van rechtsbijstand te voorzien. (Inge/,. Med.-Adv.) VULPENHOUDERS Demmeniz Haarlemmerstraat 169 BINNENLAND Op 26 februari zullen, tijdens een tocht ln een KLM-vliegtuig boven Neder land, zes functionarissen van de KLM, door het hoofdbestuur van de „Conferie de la chaine des rotisseurs" worden geïn stalleerd als leden van dit gilde der epit- braders. Prins Bern-hard, de Aga Kahn, de Engelse en de Franse ambassadeur in ons land zijn ereridders van deze gastrono mische broederschap. In het OLV-gasfthwis te Amsterdam Is het zes-Jarig knaapje overleden, dat zon dagmiddag van de vierde etage van zijn woning in de Sarphatietraat in een 13- meter diep trappengat was gevallen. Op de Hilversumse Straatweg nabij de Roskam Is gistermiddag 'n auto, bestuurd door de heer Scha..p uit Amsterdam, met trote snelheid uit de boohit gevlogen en in otsing gekomen met een tankwagen uit Pernis. Beide inzittenden van de personen auto werden uit de wagen geslingerd De bestuurder is tijdens vervoer naar het zie kenhuis in Baarn overleden. Zijn mede- lnzlttende, de heer Kiene uit Amsterdam, werd zeer ernstig gewond. Op uitnodiging van het bestuur van het „Concours musical Reine Elisabeth de Belglq-ue", dat jaarlijks te Brussel wordt gehouden, zal onze landgenoot Gul'llaume Landré zitting nemen ln de Internationale Jury voor dit Jaar. Het concours 1957 ls gewijd aan oomposities voor orkest en ka merorkest. Het Centraal Comité van Anti-Revo lutionaire Kiesverenigingen heeft in een brief aan prof. dr. G. C. Heringa medege deeld, geen medewerking te kunnen ver lenen aan de samenstelling van een com missie uit de democratische partijen ln Nederland voor een bezinning omtrent de kwestie Ned. Nieuw-Guinea. Gistermorgen werd de 62-jarige wielrij der H. J. Maassen, deurwaarder in Maas tricht, op de Brusselse straat aldaar ter hoogte van de Kruisheerengang aangere den door een bestelauto uit Weert De wielrijder was naar links uitgeweken, waar schijn lijk om de Kruisheerengang op te rij den. Vermoedelijk heeft hij de auto rui et bijtijds opgemerkt. Met een ernstige sohe- delfractuur werd de heer Maassen naar het ziekenhuis Sint-Annadal te Maas tricht overgebracht, alwaar hij overleden Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot nadere wijziging van de vleeskeuringswet. BUITENLAND Op 17 maart zal op het Joodise kerk hof te Bergen Belsen de openingsplechtig heid plaats vinden van een „week van broederschap", waarbij het Joodse meisje Anne Frank symbolisch zal worden her dacht. De plechtigheid en de herd enk ings- week staan onder auspiciën van de vereni ging voor „Christelijk-Joodse samenwer king". Anne Frank werd na haar dood ln het concentratiekamp Bergen Belsen op het kerkhof begraven. De Senaat van die Amerikaanse staat Georgia heeft donderdag met algemene stemmen een wetsontwerp aangenomen waarin het samengaan van negers en blanken op sport- en .sociaal gebied wordt verboden. Als het Huls van Afgevaardig den van deze staat eveneens zijn goed keuring hecht aan dit wetsontwerp zal het „gemengde" dansen, „gemengde" sportbe oefening en het samengaan op sociaal ter. rein worden verboden. De Amerikaanse luchtmacht is van plan haar vliegtuigen meer over de V.S. te verdelen om te verhinderen, dat een even tuele aanvaller genoeg bommenwerpers zou kunnen vernietigen om een beslissende te gen aanval te verijdelen. De bommenwer pers zijn op te weinig bases, die daardoor te vol zijn. geconcentreerd. DLt geldt voor al voor de straalbommenwerpers B-47 en B-52 en de B-36, die door propellors wordt voortbewogen. President Elsenhower heeft gisteren het ontslag aanvaard van Robert Trlpp Ross, onderminister van Defensie, naar wiens handelwijze ten aanzien van leger- contraoten de Senaat een onderzoek had Ingesteld. Zijn echtgenote leidt de onder neming aan wie het vorige Jaar contracten tot een bedrag van vijf miljoen dollar zijn gegund. Het Brits-Jordaanse verdrag zal, In dien mogelijk, op 1 maart 1957 worden be- overeenstemmlng met het verdrag van 1946 ëlndigd en ln elk geval niet later dan 1 april van dit Jaar. De Britse troepen, die ln ln Jordanië gelegerd zijn. zullen het land binnen zes maanden na de datum, waarop het verdrag eindigt .ontruimd hebben. Engeland zal voortgaan met zijn plannen om deze zomer kernproeven te houden op het eiland Christmas ln de Stille Oceaan, ondanks de Japanse protes ten, aldus heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. Communistisch dagblad meldt: Maar ministerie van Binnenlandse Zaken ontkende dit bericht nadrukkelijk Gisteren kwam het officiële communistische dagblad Nepszabad- sag" met het verhaal, dat het vijfduizend inwoners tellende Zuidhon- gaarse dorp Toemoerkeni - ongeveer veertig kilometer ten noorden van Szeged nabij de Hongaars-Joegoslavische grens - thans in handen zou zijn van een uit welgestelde boeren en fascisten" bestaand revo lutionair comité", dat de communistische regering en de partij „openlijk zou beschimpen". Het blad deed een beroep op de autoriteiten om de „orde te herstellen". Het blad gaf nog enkele bijzonderheden en besloot het artikel, dat de getrouwe dorpelingen deze gang van zaken afkeur den, doch hieraan openlijk geen uiting durfden te geven en de plaatse lijke organisatie van de communistische partij was te zwak om aan deze toestand radicaal een einde te maken". De te Kaposvar verschijnende „So- mogyorszag" meldt, dat boeren ter plaatse hebben geweigerd belasting te betalen, daar zü de regering-Kadar niet erken nen. Het blad doet een beroep op de Hongaarse communisten om „meer moed te tonen by het bestreden van vüandige elementen". Hongaarse bladen meldden gisteren ook, dat tien personen zijn gearresteerd wegens het verbergen van wapens, het beroven van 'n postkantoor en het over de Oostenrijkse grens helpen van vluchte lingen. (Ingez. Med.-Adv.) 95 Gedeeltelijk juist" Het Hongaarse ministerie van Binnen landse Zaken sprak onmiddellijk deze be richten tegen. Een woordvoerder van het ministerie zei: „Voor zover het ons be kend is, nemen de contra-revolutionai ren daar en evenmin ergens anders de macht over". Maar Pal Jaska, de man, die in de berichten wordt aangeduid als de voor zitter van de dorpsraad van Toemoer keni, heeft een westelijke verslaggever telefonisch medegedeeld, dat „enige ge deelten van het verslag in Nepszabadsag juist zijn, maar andere gedeelten niet." Zo ontkende hij met nadruk, dat de collectieve boerderijen met geweld zou den zijn ontbonden. De boerderijen zou den volgens hem zichzelf hebben ont bonden. Voorts gaf hij te kennen, dat de functies in het dorpsleven niet door con tra-revolutionairen worden bekleed. In Boedapest is gisteravond bekend gemaakt, dat de Hongaarse dichter Ist- van Eoersi en vijf andere personen voor de rechtbank zullen moeten verschijnen. Zij worden ervan beschuldigd, dat zij het volk tot verzet hebben opgeruid. Het blad „Esti Hirlap" berichtte, dat zij lid zijn van een groep, die pamfletten, ge richt tegen de regering en tegen de Sovjet-Unie drukten en verspreidden. Zij zouden dit gedaan hebben na de oktoberrevolutie. De 26-jarige dichter Eoersi wordt ten laste gelegd, dat hij tegen de staat gerichte poëzie heeft ge schreven. Het blad meldde verder, dat de 25-jarige Istvan Angyal de leider van de groep was. Hy zou aan de revolutio naire gevechten hebben deelgenomen en later als vertegenwoordiger van de „re volutionaire jeugd van Boedapest" met de regering hebben onderhandeld. Onder de beschuldigden bevinden zich twee vrouwen. Hogere kapperstarieven? (Van onze Haagse redactie) Sinds enige tijd komen bij het minis terie van Economische Zaken indivi duele verzoeken binnen van kappers, die hun tarieven verhoogd wensen te zien. Verwacht wordt dat binnenkort ook de organisaties een desbetreffend verzoek zullen indienen. Op het ogen blik zijn deze organisaties bezig cijfer materiaal te verzamelen om beslagen t enijs te komen. Deze cijfers zullen tijdens een gesprek op het ministerie worden bekeken. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Leerbroek. Nieuw-Lekker- land, Schoonrewoerd en te Zij der veld A. Gooyer, fcand. te Kluizen (N.H.). Aangenomen naar Hoornaar G. Broere, vicaris te Hoornaar. GERFF. KERKEN Beroepen te Mlldam P. van Breugel, kan didaat te Amsterdam te Soherpenzeel (Geld.) A. Griffioen te Zoutkamp. GEREF. KERKEN, (onderh. art. 31 K.O.) Aangenomen naar Tiel-Zailtbommel M. v. Veelenkand. te Rotterdam, die bedankte voor Niezijl-Kommerzijl en voor Schouwer- zijl. GEREF. WERKGROEP VOOR LITURGIE. Dezer dagen is in een te Oosterbeek gehouden vergadering opgericht de „Ge- ref. werkgroep voor liturgie". Ongerust geworden door deg evolgen van de deva luatie van de eredienst sinds de refor matie (spiritualisme, passiviteit der ge meente, breuk tussen woord- en sacra mentsbediening) aldus de doelstelling van de werkgroep, wil zij een beschei den bijdrage leverei) aan een historisch- oecumenisch verantwoord herstel van de reformatorische eredienst en zich bezinnen op wezen en vormgeving van de eredienst. Ds. W. SPLIETHOFF OVERLEDEN. Op 58-jarige leeftijd is in de afgelopen nacht te Haarlem overleden ds. W. Spliethoff, predikant bij de Evangelisch Lutherse Gemeente aldaar. Dinsdag half elf wordt in de Lutherse Kerk te Haarlem een rouwdienst gehou den, waarna om twee uur het stoffelijk overschot op de begraafplaats Crooswijk te Rotterdam ter aarde wordt besteld. ZIEKENPREDIKANT VOOR BRONOVO. Naar wij vernemen heeft de centrale kerkeraad der Herv. Gemeente te 's-Gra- venhage beroepen tot predikant met be paalde opdracht, om werkzaam te zijn in het Diakonessenhuis Bronovo te Den aag, ds. G. L. Bouman te Oldenzaal. DIACONALE CONFERENTIE. De Federatie van Diaconieën in Ned. Herv. Kerk heeft in een conferentie op ..Woudschoten" te Zeist gesproken over samenwerking. De heer W. J. Hemmes,- erelid van de federatie, sprak over samenwerking met de overheid. Inleider en discussianten waren het er over eens dat soepele sa menwerking tussen gemeentebestuur en diaconie bii de ondersteuning voor de ondersteunde van groot belang is. Ds. Alons sprak over de samenwer king van de diaconieën en de diaconale organen in interkerkelijke of intercon fessionele en bredere verbanden. BlmcAVMW UwZf AGRB-GOLA CfC-cL 60 p8 <Wr Caryl Chessman, de schrijver van „Cell 2455 death row" en „Trial by Or- Quentin in Galiifomiië, waar hij sedert zijn terdoodveroordeling ln 1948 vertoeft, disciplinair gestraft omdat hij weer een boek gesohreven heeft. Eij schijnt kans gezien te hebben, ondanks een verbod dat uitgevaardigd werd nadat zijn eerste boeken veel succes hadden, een manus cript voor een boek getiteld „The face of Justice" aan zijn agent in New York te zenden. Regering heeft drie geldverslindende sectoren laten voortwoekeren (Van onze Brusselse correspondent) Met een indrukwekkende meerderheid van 107 tegerf 92 stemmen heeft de Belgische Tweede Kamer gisteren het wetsontwerp der 5H procent heffing op de winsten van de vennootschappen over de jaren 1956 en 1957 goedgekeurd, nadat alle amendementen van de (r.-k.) C.V.P.-oppositie waren verworpen. De socialistisch-liberale solidariteit kwam dus tot uiting in wat men hier noemt een „discipline-votum". Immers, heel wat liberalen hadden bezwaren tegen de heffing en tegen de door de regering geraagde volmachten naar voren gebracht. Regering-Van Acker wist klip te omzeilen Waarom nieuwe belastingen, aldus vragen politieke waarnemers zich af? Sedert 1950 heeft de staat immers kun nen profiteren van enorme fiscale in komsten en zijn de uitgaven voor de werklozensteun tengevolge van de hoog conjunctuur met meer dan 200 miljoen gulden gedaald. De regering-Van Acker VRIJDAG Rehoboth: Ned. Chr. Vrouwenbond. Ds. G. Meynen over: „Chr. levensstijl en vrije tijdsbesteding". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedlë „Van de brug af gezien". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Interscholaire ontmoe ting. Muziek en declamatie. 7.30 uur nam. Herengracht 34: Vergadering I eidse Smalfilm Liga. 8 uur nam. Levendaal 1. Com. voor Huishoudelijke en Ge zins voorlichting. Lezing over verzor ging van kamerplanten. 8 uur nam. Pieterskerk. Avondgebed, 7.15-7.45 uur nam. Oegstgeest (Willem de Zwijgerkerk)Ge- meenteavond Vereniging van Vrljz. Her vormden. Spr. ds. J. M. de Jong over „Een heid en 'verdeeldheid ln de Herv. Kerk". 8.15 uur nam ZATERDAG. Stadszaal (grote zaal)K. en O. Popu lair concert Residentie-orkest o.l.v. Ed. Fllpse. Solist Theo Dlof. 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. Lltterls Sacrum. Opv. van spoken. 8 uur nam. Den Burcht: „Ons Grunnegerlaand". 8 uur nam. Oud - HortuszrichtVer. van Ge repatrieer den voor Leiden en Omstreken. 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 5.30 uur nam. Schouwburg. Kinderoperette „Doorn roosje". 2.30 uur nam. Schouwburg Ned. Theaterbureau. Opv. van het Biechtgeheim. 8 uur nam. MAANDAG De Lakenhal: K. en O.-cursus Moderne literatuur. 8 uur ham. Den Burcht. S treekbij eenkomst Kring Rijn-land Holl. MIJ. van Landbouw. 3.30 u. nam. Prediker. Film-avond Zakbijbel-bond. 8 u. nam. Steenschuur 6 „De Natuurvriend". Film vertoning. 8 uur nam. VOORSCHOTEN 18 februari. „De Grote Vi-nlk". Feest avond D.O.B. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Georgette Hage- doorn. 8 uur nam. „Het Gulden Vlies": Aandeelhoudersver. N. V. Ned. Mij tot Financiering van Huur kooptransacties „Nemafi". 2.45 uur nam. „Den Burcht": P. v. d. A. Viering 11- Jarig bestaan. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer)N.C.R.V. De heer S. de Waard over „Portugal". 8 uur nam. „De Lakenhal": Concert Mirelle Zucca- rlnl (piano). 8 uur nam. Snouok Hurgronjehuis. Alg. Anthroposo- phlsohe Ver. Spr. dhr J. Kuijpenga over „Anthroposophie en christendom. 8.1-5 uur nam. WOENSDAG Schouwburg: Kon. Ver. Litterls Sacrum. Op. van „Spoken". 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Spr. de heer H. H. Frese over „Barbaren, kanni balen en kaaskoppen". 8 uur nam. „De Lakenhal": Kleurendia's Rembrandt- tentoonstelling. 8 uur nam. „Het Gulden Vlies": Ver. van Huisvrou wen. Spr. mevr. Klay over Nieuw Guinea. 2.30 uur nam. Snouck Hurgronjehuis: Herdenking 100e geboortedag prof. dr. C. Snouck Hur- gronje. 8 uur nam. WASSENAAR 20 februari. Verenigingsgebouw Nut van 't Algemeen. Georgette Hagedoorn, m.m.v. Pierre Verdonok, pianist. 8 uur nam. DONDERDAG Stadsgehoorzaal (grote zaal). Residentie orkest o.l.v. Lorro von Nataclc. Solist Theo Olof. 8 uur nam. heeft echter drie tekorten-kwekende sec toren laten voortwoekeren: De spoorwegen zijn in België veel te duur, daar er te veel ambtenaren zijn (ca. 80.000) en bijkens 60 procent van de Belgen tegen gereduceerd tarief (van 25 tot 100 pet. reduktie) rijden; de ziekteverzekering is nog steeds niet gesaneerd: ook zijn er talrijke misbrui ken, daar de geneesheren ziektebewijzen afleveren aan ieder, die er om vraagt: de gemeenten en steden maken te grote schulden, welke dan later door het fonds der gemeenten moeten worden be taald. De wet van het fonds is daar echter verantwoordelijk voor, want het geeft subsidies naar gelang van de gemaakte schulden. Zo zijn er heel wat problemen, aldus de waarnemers, en ofschoon het thans duidelijk is. dat de regering-Van Acker de gevaarlijke klip omzeilde en waar schijnlijk tot het eind van het jaar aan het bewind zal blijven, is het toch zeer de vraag, of zij met haar volmachtenwet de genoemde problemen zal kunnen op lossen. Staking in Sleeswijk vandaag geëindigd In alle bedrijven in Sleeswijk-Hol- stein die door de staking van metaal arbeiders getroffen waren, is vandaag het werk hervat. De staking heeft 114 dagen geduurd. De meeste eisen van de arbeiders zijn ingewilligd. Schouwburg. Kon. Ver. Liitbaris Sa-crum. Opv. van Spoken. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie (Garenmarkt 1 b). Tentoonstelling geolo gie ln Nederland. Op werkdagen van 10— 12 en 24 uur. 's Zondags van 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten 10 uur v.m. tot 4 uur nam. De Lakenhal: Expositie Kees Bol 104 uur. 's zondags 14 uur (t.e.m. 4 maart) BIOSCOPEN Luxor: „Bushalte". 14 Jr. Werkd-agen 2.30. 7 en 9.15 uut. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.1-5 uur. Casino. „Les enfant® du Paradia". 18 Jr. Werkdagen 2 en 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. Trianon. „High Society" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag; 2.15, 4.s0, 7 en 9.15 uur. Lldo. „Schuldig Bloed1". 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex. „Moordend lood". 14 Jr. Werkdagen 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „De Prins Student". De avond- en naohtdlenst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Douza, Dou- zastraat 31, tel. 21313 Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. Apotheek Oegstgeest Wllhelminapark 8, Oegstgeest tel. 26274. Bij geen gehoor Dy Uw Dalsarts 0! specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) bi) a n d d Ie m/s. et Si 7 UU neers 24 u Stockholm motregen 5 3 2 8 Oslo sneeuw (1 4 -4 0.5 Kopenhagen ?eh. bew. azo 7 3 5 Aberdeen onbewolkt nw 6 0 0 Dublin awaar bew. n 7 3 8 Londen geh. bew. n 3 1 1 Amsterdam mist waw 2 0 4 Brussel regen windstil 4 6 Parijs regen wnw 9 6 8 Bordeaux regenbul tv 8 8 11 Grenoble regen BW 8 10 4 Nice geh. bew. n 4 10 0 Berlijn awaar bew. B 4 4 6 Frankfort regen ozo 2 4 6 Münohen regen azo 2 2 7 Zürlch regen z 2 3 13 Genèvè gen. bew. azw 14 9 12 Locarno regen windstil 2 4 Wenen awaar bew. ao 5 2 1 Innsbruck awaar bew. w 6 1 0.5 Rome geh. bew. zzo 9 12 3 Mallorca zwaar bew. waw 9 17 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2