Britse mankracht op liet vasteland zou met 27.000 verminderd worden WEERBERICHT Maar vuurkracht blijft gelijk en zal zelfs groter worden „In Nederland kan plaats zijn voor 2 televisieorganisalies" MINISTERS VON BRENTANO EN LUNS GAAN CONFEREREN Over hangende problemen tussen West-Duitsland en Nederland Verhoging melk garantie prijs wordt waarschijnlijk geacht 95ste Jaargang VRIJDAG 15 FEBRUARI 1957 No. 29063 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.— per kwartaal; f. 2.35 per maand; f. 0.55 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Groot-Brittannic heeft gisteren bij de permanente Raad van de N.A.V.O. en de Raad van de Westeuropese Unie plannen ingediend tot beperking van het aantal Britse militairen op het vasteland van Europa met 27.000 man en tot uitrusting van eenheden met bestuurbare projectielen. Deze Britse plannen zijn door de minister van Defensie, Sandys, in Washington reeds uiteengezet. De opperbevelhebber van de N.A.V.O., generaal Norstad is er tijdens zijn bezoek aan Londen van de de hoogte gesteld. Uitvoering van deze plannen zal de vuurkracht van de Britse eenheden op het vasteland op hetzelfde peil handaven of zelfs vergroten. Voor einde van het jaar worden geen troepen aan West-Duitsland onttrokken Groot-Brittannië heeft thans 77.000 man in vier divisies, gesteund door een tactische luchtvloot, in West-Duitsland. Er zullen, aldus werd in gewoonlijk wél ingelichte kringen te Londen vernomen, waarschijnlijk voor het einde van het jaar geen troepen uit West-Duitsland worden teruggetrokken. Tegen die tijd zal de Duitse Bondsrepubliek reeds een aanzienlijke strijdmacht op de heen heb ben. Euromarkt in de ministerraad (Van onze Haagse redactie) De ministerraad is vanmiddag om twee uur bijeengekomen. Het onderwerp van discussie is niet bekend gemaaktmaar aangeno men mag worden dat de gehele zitting zal worden gewijd aan een bespreking van het Nederlandse standpunt ten aanzien van Euratom en de gemeenschappelijke markt. Zoals bekend, komen de minis ters van Buitenlandse Zaken van de Schuman-landen maandag in Parijs opnieuw bijeen om deze on derwerpen te bespreken. Men ver wacht. dat de nog hangende kwes ties dan vrij spoedig uit de weg zul len kunnen worden geruimd. Als gevolg van de economische moei lijkheden. die door de Suezcrisis veroor zaakt zijn, is Engeland reeds enige maanden bezig met plannen om hervor ming van zijn defensie. Na overleg tus sen de Franse en de Britse minister van Defensie, Bourges-Maunoury en Sandys, te Londen is donderdag een communiqué uitgegeven .waarin wordt gezegd, dat Frankrijk een aantal voorstellen heeft gedaan voor een nauwere samenwer king tussen Frankrijk en Groot-Brittan nië op het gebiied van de defensie in het kader van de Westeuropese Unie. In het bijzonder betreffe™ de voorstellen uitbreiding van de samenwerking op het (Ingez. Med.-Adv.) KOKOS EXPOSITIE 1957 HAARREMMERSTR. 179 14 DAGEN AFBOORDEN GRATIS Midza-bonnen voor onze cliënten. terrein van het speurwerk en de pro- duktie. Vertegenwoordigers van beide rege ringen zulen de voorstellen bestuderen en het is warschijnlyk, dat minister Sandys zich naar Parijs zal begeven voor voortzetting van het overleg tussen de ministers. „De Hoop" vertrekt eind februari naar Lofodden Naar wij vernemen heeft de Noorse regering het aanbod van de Nederlandse vereniging ten behoeve van zeelieden van elke nationaliteit om het hospitaal kerkschip „De Hoop" enige tijd ter be schikking te stellen van de Noorse vis sers, aanvaard. Het is de bedoeling dat „De Hoop" aan het einde van deze maand naar Noor wegen vertrekt. Het hospitaal kerkschip zal ongeveer zes weken wegblijven. De details van de uitzending van ,.De Hoop" naar Noorwegen moeten nog nader worden uitgewerkt. Stichting Onafhankelijke Nationale T.V.: Getracht wordt tot een fusie le komen met Televisie Exploitatie Maatschappij ..De Stichting Onafhankelijke Na- j tionale Televisie is op grond van de ervaringen in het buitenland van mening, dat in Nederland plaats kan zijn voor twee televisieorgani- saties. Zij wenst bepaald geen ..con currentie" met de thans reeds wer kende televisieinstanties, met name de Nederlandse Televisie Stich ting". Dit verklaarde de voorzitter van het bestuur der Stichting, prof. dr. N. A. Vroom gisteren op een bijeen komst te 's-Gravenhage. die door een aantal begunstigers, alsmede door vertegenwoordigers van in de ONTV belang stellende bedrijven en organisaties werd bijgewoond. Professor Vroom wees erop, dat de ontvangst in ons land van een toene mend aantal buitenlandse televisiepro gramma's op den duur tot een onge wenste situatie kan leiden. Uitbreiding van de bestaande t.v.-programma's en verbetering van de kwaliteit ervan ma ken weinig kans verwezenlijkt te wor den, zowel om financiële als om orga nisatorische redenen. De in de herfst van het vorig jaar tot stand gekomen Stichting O.N.T.V. streeft, met eerbiediging van de ver kregen rechten van anderen, naar de totstandkoming van een nationale te levisie in Nederland, die geen beroep behoeft te doen op de openbare mid delen en onafhankelijk is van confes sionele, politieke en commerciële in vloeden. Het maken van winst wordt niet beoogd. Eventuele winsten zullen worden aangewend tot opvoering van het cultureel en technisch peil van de Nederlandse televisie en voor an dere doeleinden van algemeen nut. Verkrijgt de O.N.T.V. van de regering een concessie, zo zeide prof. Vroom, dan zal deze worden geëxploiteerd door een naamloze vennootschap, die uitsluitend verantwoordelijk is voor aard en inhoud van de programma's. Met de Televisie Exploitatie Maatschappij (T.E.M.), die eveneens een concessie tracht te verkrij gen, is reeds een aantal besprekingen ge voerd, met het doel, de mogelijkheden van een samengaan te bestuderen. „Wij zijn ervan overtuigd, dat gezamenlijk optreden alleszins te verkiezen is boven gescheiden handelen", aldus professor Vroom. Uitwisseling van commerciële pro- ramma's met het buitenland moet, aldus werd van bestuurszijde medege deeld, in de toekomst niet uitgesloten worden geacht. In het buitenland staat men zeker niet afwijzend tegen over een Europese samenwerking in de commerciële televisie. Verder werd medegedeeld, dat een on derzoek wordt overwogen naar de kijk gewoonten van het Nederlandse televi siepubliek, alsmede naar andere be langrijke verschijnselen, die voor de opbouw van commerciële televisie in ons land van betekenis zijn. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Men houdt zich thans in West-Duitsland in politieke kringen en in de pers bezig met de mogelijkheid van een ontmoeting tussen de beide ministers van Buitenlandse Zaken van Duitsland en Nederland, te weten de heren Von Brentano en Luns. Het initiatief tot een derge lijke bijeenkomst is van officiële Westduitse zijde uitgegaan. De bladen vestigen er de aandacht op dat men zowel in Nederland als in West- Duitsland wenst dat de problemen tussen de beide landen tot een op lossing zullen worden gebracht en dat eindelijk eens schoon schip kan worden gemaakt. Niet iu handomdraai Zolang deze vraagstukken blij ven bestaan, zal er immers aan weerszijden van de grens ook geen einde komen aan de gevoelens van ressentiment. Het gaat hier hoofd zakelijk om de grenscorrecties, de traktaatlanderijen. de Duitse oor logsmisdadigers in de gevangenis van Bredade Auslandbonds, de scheepvaart op de Rijn en het uit baggeren van de Dollard. Men meent in Duitsland dal men in Nederland thans anders over di verse kwesties denkt dan vlak na het einde van de oorlog toen de ge moederen in ons land nog zeer ver hit waren en er begrijpelijkerwijze grote verbittering heerste. Toen minister Von Brentano ln net voorjaar van 1956 een officieel bezoek aan Den Haag bracht, heeft hij er een „milde lentelucht aan de onderhande lingstafel" gevonden. Maar Nederland stond toen vlak voor de verkiezingen en de Nederlandse regering wilde haar op volgers natuurlijk niet voor voldongen feiten stellen. Men is overigens in West- Duitsland van oordeel, dat thans het gunstige ogenblik voor onderhandelingen gekomen is. Een datum voor besprekin gen schijnt intussen nog niet te zijn vastgesteld. Aan Duitse zijde heeft steeds de wens geheerst, dat de verschillende hangende problemen aan elkaar gekop peld zouden worden en gemeenschappe lijk zouden worden opgelost. In Den Haag voelde men er echter meer voor ze eén voor één te behandelen en dus voor elk vraagstuk een afzonderlijke op lossing te zoeken. Het heet evenwel, dat men thans een compromis heeft gevon den en dat, na een gesprek tussen de twee ministers, diverse commissies aan het onderhandelen zullen gaan. Men heeft in Bonn de indruk, dat Nederland momenteel, wat de vraagstukken van de traktaatlanderijen en de grenscorrecties betreft, tot grotere toegeeflijkheid bereid is dan een paar jaar geleden. Nederland heeft trouwens ook al getoond de Bre dase gevangenen geleidelijk te willen loslaten Wat de Auslandbonds betreft heeft de Duitse regering aanvankelijk een schade vergoeding van 30 miljoen mark aange boden, terwijl Nederland eerst 226 mil joen verlangde en later terug ging tot 134 miljoen. De Westduitse pers Iaat doorscheme ren, dat de hangende problemen ook nu nog niet in een handomdraai uit de wereld kunnen worden geholpen. Al lerminst wil men daarbij vergeten, dat Nederland en het Nederlandse volk ontzettend zwaar door de oorlog ge troffen zijn. Inmiddels hoopt men. dat de ontmoeting Von Brentano-Luns nog vóór de Westduitse verkiezingen van september a.s. zal kunnen plaats hebben. Negers dreigen met mars naar Washington Duizenden negers zijn van plan een massale „pelgrimstocht" naar Washington te maken als president Eisenhower zich niet over de ras senkwestie tot het zuiden richt. De negerleider Martin Luther King heeft donderdagavond op een persconferentie verklaard, dat ne gerleiders in een telegram aan pre sident Eisenhower de president ver zocht hebberi over het rassenvraag stuk te spreken. King zei nog niet precies te weten op welke wijze de pelgrimstocht zou geschieden. Wel zouden duizenden blanken in het noorden en zuiden eraan meedoen. De mars naar Washington zou geen politieke karakter hebben maar voortspruiten uit een diep gods dienstig geloof. Gisteravond is een aanslag: gepleegd op een restaurant in de negerwijk van Clinton (Tennessee). Een vrouw en een kind van elf maanden werden gewond. De schade is groot. Van een dertigtal huizen in de omtrek zyn de ruiten ver nield. Volgens de politie hebben de plegers van de aanslag een valies met ot-plof- bare stoffen op een betonnen paal voor een restaurant geplaatst en zijn toen in een auto met grote snelheid weggere den. De®e aanslag is de achtste in Clin ton sinds 26 september j.l. De spanning in de stad is nagenoeg niet verminderd na het besluit de middelbare school ter plaatse voor negers open te stellen. Enkele buien De 3ilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele regen of natte sneeuwbuien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak noordwestelijk, in de nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst, morgenmiddag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 16 FEBRUARI Zon op: 7.56 uur; onder: 17.57 uur. Maan op: 21.01 uur; onder: 8.13 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.21 en 16.33 uur. Laagwater te 0.08 en 12.32 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Een recente opname van Prinses Marijke, die maandag a.s. haar tiende verjaardag hoopt te vieren. (Foto M. C. Meyboom) Salarissen der leraren (Van onze parlementaire redacteur) Mevrouw Fortanier-De Wit (VVD) heeft gistermiddag in de Tweede Ka mer verlof gevraagd de minister van Binnenlandse Zaken en Onderwijs te mogen interpelleren over het salaris- beleid ten aanzien van de leraren in verband met de verhoging van de sala rissen voor hogere ambtenaren. In de eerstvolgende vergadering zal over dit verzoek worden beslist. Firefly neergestort Leidse piloot omgekomen Zoals wg nog; in een gedeelte van onze oplage van gisteren hebben kunnen be richten .is gistermiddag omstreeks half twee een Firefly-lesvliegtuig van de Marinevliegbasis Valkenburg neergestort op een welland aan de Maaldrift onder Wassenaar. Het toestel kwam een vijf tig meter van de Rijksweg Den Haag- Amsterdam terecht op het land van boer v. d. Ham. De piloot, de 29-jarige luitenant ter zee der tweede klasse K. den Hamer uit Leiden moet vrijwel op slag dood geweest zijn. Het toestel brandde geheel uit. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer zal dinsdagmiddag om 2 uur op Rhijnhof met militaire eer ter aarde worden besteld. Slraatprijs per liter staat dan nog nier vastzal tussen de 36 en 41 cent liggen In landbouwkringen wordt verwacht, dat de garantieprijs voor melk (het bedrag, dat de veehouder dus minstens moet ontvangen) voor het „melkjaar" november 1956—november 1957 op f 28.- per 100 kilogram van 3,7 of 3,8 percent vetgehalte zal komen te liggen. Voorts wordt verwacht, dat de toeslag voor melk van de lichte gronden, gebaseerd op kostprijsverschillen, op f 1.70 per 100 kg. zal worden gehandhaafd. Deze verhoging van de garantieprijs met vijf cent per kilogram (liter) zal voor iets meer dan de helft berusten op natuurlijke prijsstijgingen zoals deze door het landbouweconomisch instituut (L.E.I.) bekend rijn Het tweede deei zou het gevolg zijn van de „ruk aan de bel" van de georganiseerde landbouw, om tot /erbetering van de a be.dprslo nen de beloning van het werk van de boer en diens medewerkende gezinsle den en tot vergoeding van de eigenaars- lasten te komen. Aan dit laatste verlan gen zal naar men vermoedt, slechts ten dele tegemoet gekomen worden, nu met vrij grote mate van waarschynl 'kheid de bestedingsnota der regering aan de landbouw slechts 200 miljoen gulden ex tra inkomen ln plaats van de gevraagde 350 miljoen, zal toestaan. Gezien de te verwachten garantieprijs voor de melk van de boerderij wordt I verwacht, dat de algemene verreken- prijs met de consumptiemelkfabrieken, zoals gewoonlijk, f. 2 hoger zal liggen en dus tot f. 30.— per 100 kilogram melk van gefixeerde zuivelwaarde zal stijgen. Hoe hoog daardoor precies de straat- prijs voor losse gestandaardiseerde drink I melk (thans 31 cent per liter) zal wor- Wegens zijn bijzondere verdiens te voor de voedselvoorziening heeft de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziennig. dr S. L. Mansholt gisteren in Den Haag als eerste een „zilveren broodschaal" - een nieuw ingestelde onderschei ding van de Nederlandse Vereni ging van Meelfabrikanten - in ontvangst kunnen nemen. Deze on derscheiding werd uitgereikt door de heer H. de Koster (links), directeur van de N.V. Meelfabriek de Sleutels te Leiden en voorzitter van de Vereniging van Meelfabri kanten. Voor een verslag van deze plechtigheid zie men elders in dit blad. den. is nog niet geheel duidelijk. Indien de regering tegen het S.E.R.-advies in het subsidie van gemiddeld vier cent per liter op de drinkmelk handhaaft, wordt een straatprijs van 36 tot 37 cent de laagst mogelijke geacht Indien ook het subsidie vervalt, zal de drinkmelkprijs vermoedelijk stijgen tot 40 a 41 cent per liter.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1