l PHILIPS fckar Aribo bezegelde in Mozart en Bruckner zijn veelzijdigheid w O Philips radiotoestellen cadeau! J Naast „kunde", de ware „Kunst" PRISMA-het veilige horloge F f63.- i Het Leidse Oorlogsgedenktekeii BLOEMEN OP VALENTIJNDAG Schrale huid Kloosterbalsem 95ste Jaargang Donderdag 14 februari 1957 Tweede blad no. 29062 Subliem concert Toonkunstkoor (Ingez. Med.-Adv.) Bezielde en hymnische geloofshevestiging Twee talen van twee genieën, geplaatst in de eeuwigheid: die van Mozart en Bruckner. Zo klinken op tijdens het concert van het Toonkunstkoor in de Stadsgehoorzaal onder Iskar Aribo's leiding: het ontroerend „Requiem" en het hymnische „Te Deum", twee onvergankelijke werken, geheven uit de tijd. Het „Toonkunstkoor" wijdde er zich aan, met alle intensiteit, con centratie en spankracht, waarover men beschikt, tot de verheffende slotclimax van Bruckners omhoogstuwende verheerlijking van God, waarin uitvoerenden, zowel als toehoorders zich volledig wisten op genomen Dit „Te Deum" bevestigde de mening, dat een reprise het „Te Deum" werd het vorig jaar reeds uitgevoerd een glanzende vervolmaking kan betekenen! Immers: in deze geëmotioneerde Hij juicht het uit: zang en koper Bruckner, volmaakt gerealiseerd, legde jubelen het uit en het wordt een be Aribo zijn ganse bezieling en wist deze op het koor indringend over te brengen. Het resultaat was zó machtig, stralend, overtuigend en onvergetelijk, dat wij er niet meer aari twijfelen kunnen, dat dit Toonkunstkoor tot een der meest gecul tiveerde en potente zang-apparaten van ons land is uitgegroeid. Dit resultaat was in de meest waarachtige zin des woords: „subliem"! Het begin was aan Mozart. Diens Requiem (K.V. 616). Men weet. dat Mozart aan het einde van zijn toen armzalig leven, de opdracht daartoe kreeg van een geheimzinnige bode na mens een anonymus, wiens identiteit later is vastgesteld: Graaf von Walsegg, de dilettant, die graag met andermans veren wilde pronken. Mozart kon het werk niet voltooien, daarmee belastte zich toen zijn leerling Süszmaver, met wie Mozart lang had samengewerkt en die volkomen van zijn intenties op de hoogte was. Dit verhaal is te bekend, dan dat wij er dieper op in behoeven te gaan. Over Süszmayers aandeel in het ge heel is lang gediscussieerd, maar de musicologen weten nu zo wel ongeveer, waar zij aan toe zijn. Marcia Davenport zegt in haar be roemd Mozartboek: „Het Requiem is een der onsterfelijke epische werken van de mensheid. Het is zó zeer een dodenmis, dat het boven het leven uitstijgt. Evenals het leven met zijn onafscheidelijke dood. is het Re quiem universeel. Het is een van de dingen, die uit de ruimte tot ons komen en ons bij blijven. Het grijpt terug tot de bron der ervaring en komt als een slag neer op het hart van de werkelijk heid". Ons bij blijven. Het blijft ons bij: ook in de slot delen. die naar Mozarts aanwijzingen, van Süszmayer afkomstig zijn. zoals dit o.a. in de vormbehandeling te be speuren valt. Men luistert en blijft gevangen in deze onder Aribo's leiding vóór alles drama tisch „gespannen" uitvoering van een werk, waarin Mozart weliswaar sterk onder de ban van Bach en Handel stond, maar waarin hij toch ook zo veel naar eigen wezen neerlegde. Men volgt geboeid de biddende „In troïtus", waarin het kerkelijk karakter streng is aangeduid, het ontroerende „Kyrie Eleison" stijgt op, gevolgd door het suggestieve en imposante „Dies Irae" in 6-delige sequenz. Dramatisch is de kracht van het „Tuba Mirum" (trom bone) en het „Rex tremendae", over gaand in het wijdingsvolle. lieflijk vloeiende, inhoudsrijke „Recordare" in rondovorm. Zo volgt het een en ander: het aan grijpende „Lacrymosa", de indrukwek kende fuga „Quam olim Abrahae" of het ritmisch sterk geprononceerde „Hostia", het laatste, dat Mozart geheel zélf geschreven heet te hebben, al ver nam Süszmayer genoeg uit Mozarts mond, om de overgang niet te scherp te maken. Een „ezel" zoals Mozart hem noemde, is hij zeker niet geweest En men bewondert in dit alles een zeldzame kooregaliteit, waarin de sopra nen men herinnere zich het in zo moeilijke overgangsligging rein en ethe risch klinkende „Voca me cum benedic- tus" en de bronzen sonoriteit der bas sen in het Kyrie, de uitzonderlijke aan dacht vragen. Koor, orkest (R.Ph.O.) en solisten in gemeenschappelijke vocale en geeste lijke toewijding .waarin men zich wel licht de geprononceerde coloraturen in iets soepeler accentgeving zou kunnen denken. Allen vervuld van en gedragen door de gedachte aan Mozarts afscheidszang van het aardse leven in algehele ver zoening met de dood Méér, zo mogelijk, nog was de geopen baarde affiniteit met Bruckner, naar wie Aribo's psyche, althans in het jube lende Te Deum ln allereerste instantie uitgaat. In deze onder Wagnerinvloed, tussen zijn 7e en 8ste Symfonie, „alles tot grotere ere Gods", tussen de jaren 1883- '84 geschreven lofzang, waarin Bruckner na zijn Weense lijden zijn groot geloof bevestigt, gehouden in de stijl van een gigantisch Gregoriaans gezang, onder broken door de diep-aangrijpende smeekbede „Wij bidden U, kom Uwe diernaren te hulp", gezongen door de tenor, wordt men geleid naar de over weldigende climax van het „In te. Do- mine. speravi. non confundar in aeter- num" („Op U, Heer, heb ik gehoopt, niet m eeuwigheid zal mijn vertrouwen geschokt worden"). Dit tekent Bruckner. Dit is Bruckner: geheel en al! BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Alida, dr van P. J. Jamsen en J. H. Jans sen; Helena Jacqueline, dr van J. Op den Kamp en P. M. M. Welschen; Josephus Cornells Maria, zn van N. J. A. Boekei en M. E. M. Jong; Jacobus Petrus Gerardius Maria, zn van A. J. den HoWaaideT en C. M. E. Brederode; Maria, dr van C. Bos en F. van Eijnsbergen; Neeltje Eliza, dr van L. Lacroix en N. Houweling; Maria Catha- rtna. dr van W. Hollebeek en A. M. Ver hoeven; Amel Jan, zn van A. J. van der Helden en J. M. Ton'kelaar; Willem Adr.. zn van H. Kuijer en J. Verweij; Willem Bastlaan, zn van P. Benders en J. VJ«een. OVERLEDEN Johanna Maria van, Dissel, hulsvr. van J. H. Blonk, 6» Jaar. zegelende zegezang van onwrikbaar ge loof van de „vertrapte" Bruckner Aribo realiseerde het. zó verwonder lijk glorieus, zo imponerend van klank en in diepe verbondenheid met alle ver heven Brucknerwaarden .als nauwelijks voor mogelijk gehouden wordt. Aribo geeft deze Bruckner, zich al on middellijk typisch aankondigend door de vermaarde octaaf en kwint, de hoog ste maat van zijn Godsverheerlijking. Koor en orkest, met het resonansvolle koper op de voorgrond en een stijlvol soliërende Herman Brill in zijn viool omspelingen. omhooggebracht tot een schier onnavolgbaar triomfaal niveau. Het „Toonkunstkoor" in de volle macht en kracht van door Aribo geïnspireerde vermogens. Dat was. naast „kimde"Kunst! Als solisten werkten mede Annette de la Bije, wier stralende sopraan zich in verband met een aardgebonden karakter zich beter leende voor Bruck ner dan voor Mozart. Diet Kloos. wier jeugdige, voortreffelijk geschoolde alt bij groter rijping nog sterker mdruk zal maken wij hopen in de toekomst daarvan getuige te zijn en dan in meer solowerk de tenor Arjan Blanken, die de indertijd gewekte hoge verwach tingen volkomen vervulde en speciaal in Bruckner met zijn prachtig mate riaal woekerde, alsmede de bas David Hollestelle, bij wie zich sonoriteit aan geestelijke ervaring paarde. Het Rott. Philh. Orkest, met de seri euze orgelmedewerking van Adriaan Blankenstein bewees zich volkomen thuis te voelen onder Aribo's ook orkestraal bezien vakkundige directie. Ook de pianissimi werden gelukkig fijn zinnig en geacheveerd geïnterpreteerd. Deze auditie maakte het volkomen duidelijk, dat het Leidse Toonkunst koor wederom in het programma van het komend Holland Festival, met Carissimi's oratorium „Jephte". Bach's Solo Kantate en Bruckners Mis in D zijn eervolle plaats verkregen heeft. Wij kunnen, als Leidenaars, daar trots op zijn! En Aribo heeft overtuigend aange toond. het koor naar nieuwe éclatante successen te kunnen voeren. Een mooi bezette zaal bracht tot besluit allen ovationele dank! H. Als een sprookje uit Duizend-en-één-Nackt 1001 Ga vlug naar uw Philips handelaari Doe mee aan de grote Philips prijsvraag! A4s u nu een Philips radiotoestel of radiogrammofoon koopt, kunt u deel nemen aan een geweldige prijsvraag. Want Philips geeft aan SOI kopers de contante prijs terug, terwijl 500 andere kopers een tweede toestel cadean krijgen. Grijp deze unieke kansGa het prijs vraag-vouwblad vragen aan uw Philips handelaar die u gaarne alle gegevens verstrekt. (Ingez. Med.-Adv.) Edeldóubl'é 20 micron met stalen bodem, IS steens anker, anti-magnetisch Benoemingen Leidse Universiteit Bij beschikking van de minister van Onderwijs, K. en W. zijn benoemd: aan de Leidse Universiteit: gerekend van 1 januari 1957 tot wetenschappelijk amb tenaar 1ste klasse in vaste dienst bij de algemene zoölogie dr. P. Dullemeijer, thans in tijdelijke dienst: gerekend van 1 januari 1957 tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse in vaste dienst bij de cardiologie H. Hartman, thans in tijdelijke dienst; voor het jaar 1957, bij de sociologie: tot wetenschappelijk amb tenaar 1ste klasse E. V. W. Vercruysse, thans wetenschappelijk ambtenaar: tot wetenschappelijk ambtenaar C. E. Ver voort, thans assistent; voor het jaar 1957 tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse bij de farmacie dr. E. N. Luijen- dijk, thans wetenschappelijk ambtenaar; voor het jaar 1957 tot wetenschappelijk ambtenaar bij de assyriologie (faculteit der letteren en wijsbegeerte) dr. R. Frankena, thans assistent: voor het tijdvak van 1 januari tot en met 31 de cember 1957 tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar bij het Prentenkabinet ir. J. J. Terwen. thans wetenschappelijk amb tenaar 1ste klasse; met ingang van 1 januari 1957 tot wetenschappelijk amb tenaar 1ste klasse in vaste dienst bij geologie en mineralogie A. C. Tobi, thans in tijdelijke dienst. Bij K.b. is aan J. P. Murre, weten schappelijk ambtenaar 1ste klasse bij de wiskunde aan de Leidse Universiteit, op dracht verleend om van 1 oktober 1956 tot een nader te bepalen datum in de faculteit der wis- en natuurkunde on derwijs te geven in de analyxe en de analytische meetkunde. BRANDJE DOOR GESPRONGEN O LI F. LEIDING. Door het springen van een olieleiding in de perserij van de Kon. Ned. Grof smederij aan de Zuidsmgel ontstond gistermiddag tegen twee uur een brandje, dat door de brandweer met een straal op de motorspuit kon worden bedwongen. De schade was miniem, maar het brandje trok grote aandacht door de zware rookontwikkeling. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het prop. ex. Godge leerdheid mej. D. E. Hooykaas (Leiden). Paniek en paniekbestrijding RUSTIG ZIJN EN MAATREGELEN TREFFEN Ingezetenen uit Leiden, Oegstgeest en Noordwijkerhout delen in de hulde Ter gelegenheid van Valentijndag heeft de Bloemistwinkeliersvereniging Leiden en omstreken aan vijf Leidse ingezetenen, twee inwoners van Oegst geest en een dame uit Noordwijkerhout, die zich in het afgelopen jaar. veelal in stilte, verdienstelijk hebben gemaakt, een bloemenhulde aangeboden. In Leiden ging deze waardering o.a. uit naar de echtgenote van dr. J. J. Mak. wonende Rapenburg 62. die in de strenge februari-winter van 1956 het initiatief nam tot de vogel voeding en daaraan leidmg gaf. Een dergelijke hulde werd deze dag in Leiden voorts gebracht aan mevr. JongmansWeenink. De Me ij v. Streef kerkstraat 43. voor het het vele werk van steun aan stille armen; mevr. De Wilde. v. Oldebarneveldstraat 46. voor het geheel belangeloos opnemen en ver plegen van een alleenstaande dame: mevr. A. StoofHanno. Zuidsmgel, voor haar poging tot het redden van een 3-jarig kind en aan mej. A. Burgy, De echtgenote van dr. J. J. Mak toonde zich zeer verrast toen zij hedenochtend de Valetijn-bloemhul- de in ontvangst nam. Aanvankelijk begreep zij niet waar zij dit aan te danken had (Foto L.D./Van Vliet) Utrechtse Jaagpad 127, voor het redden van een jongen uit de Rijn. In Oegstgeest waren het de heer J. J. de Vos, Nassaulaan 35. die zich sterk heeft beijverd voor een bejaardencen trum en mevr. RuysJolles. Hofdijck 44. die al vele jaren de uitgebreide bibliotheek voor de patiënten van het Acad. Ziekenhuis verzorgt, die in deze fleurige Valentijnhulde deelden Ten slotte werd in Noordwijkerhout mej. E. v. d. Klauw. 's-Gravendamseweg 29. deze dag met een fraai boeket bloemen ver rast. Zij verleent regelmatig haar hulp aan een 90-jarige Noordwijkerhouter. Volgende week collecte De commissie tot stichting van een oorlogsgedenkteken in onze stad, be staande uit vertegenwoordigers van ver schillende raadsfracties en aangevuld met enige bestuursleden van de Stich ting „Dodenherdenking", heeft zich reeds eerder via de pers en met een cir culaire rechtstreeks tot een groot deel van de burgerij gewend met het verzoek door middel van een gift bij te dragen tot verwezenlijking van het bovenge noemde doel. Deze circulaire was evenwel nauwe lijks in het bezit der geadresseerden of de onlusten in Boedapest braken uit. waardoor de aandacht volkomen werd afgeleid van de Leidse actie en de be kende gironummers 777 en 999 van het Roode Kruis en het Hulpcomité voor Hongarije zich in oen verblijdende mate in de belangstelling van het Neder landse volk mochten verheugen. De commissie meende onder de toen malige omstandigheden haar activitei ten even te moeten opschorten, doch nu de elfde verjaardag van onze Bevrij ding in zicht komt en het ontwerp van de beeldhouwer P. Starreveld zover ge vorderd is. dat het in brons kan worden gegoten, meent zij haar dringend be roep op de Leidse burgerij te moeten herhalen. Er zijn inmiddels enige duizenden guldens binnengekomen bij de penning meester, de heer J- W. v. d. Horst (giro 336600). doch dat is nog bij lange na niet de f25.000.—, welke de commissie zich als minimum heeft gesteld voor de inlossing van deze ere-plicht. Leiden moge daarmede door verschil lende omstandigheden laat zijn. het Is voor een dergelijk doel nooit té laat. Ook het Nationale Monument te Am sterdam werd nog géén jaar geleden onthuld. Het gemeentebestuur heeft volgaarne zijn toestemming verleend tot het hou den van een collecte, welke in de ko mende week zal plaats vinden, van maandag tot en met vrijdag een huis- Familie-avond Chr. Beamblenbond Drie jubilarissen gehuldigd De Nederlandse Christelijke Beamb- tenbond had gisteravond een familie avond belegd in „Oud Hortuszicht". met het doel het onderling contact te verstevigen en enkele jubilarissen te huldigen in verhand met hun 25-jarig lidmaatschap van het CNV. Er be stond voor deze bijeenkomst een goede belangstelling, zodat de wens van het bestuur in vervulling is gegaan. Na de opening door de voorzitter, de heer W. G. van der Linden werd er een bont programma afgewerkt, waarin de heer A. Ji Roos uit Alphen. die het hu moristisch gedeelte verzorgde, een groot aandeel had. Met verschillende liedjes en schetsjes wist, hij de aanwezigen goed te amuseren. Verder was er een kwartet, bestaande uit de dames Sjardijn en Middelkoop en de heren Hogeveen en Bergman, die enkele liederen ten gehore brachten. De secretaris van de afdeling, de heer C. M. Middelkoop, was van de gebruike lijke programmapunten, als notulen en ingekomen stukken afgestapt en gaf in dichtvorm een overzicht van de geschie denis van de vakbeweging, waarbij hij er op wees. dat er veel bereikt is sinds de crisis van de jaren dertig. Op hetzelfde wees ook de districtsbestuurder, de heer L. G. Kooiman, toen hij de jubilarissen huldigde. De heren B. Hogeveen. K. Klarenberg en E. Veldhuyzen waren 25 iaar lid van het CNV en in verband daarmede ontvingen zij het gouden bondsinsigne en een oorkonde. De heer Kooiman wees er op dat het een kwart eeuw geleden heel wat betekende, wan neer men lid werd van een vakbeweging Vooral ook voor de vrouwen was het een offer, omdat de contributie uiteindelijk uit de huishoudportemonnaie moest ko men. Hij feliciteerde de jubilarissen en hun echtgenoten met het jubileum en stelde hen tot voorbeeld voor de jonge ren. die het nu zoveel gemakkelijker hebben. Nadat de heren het insigne en de oorkonde hadden ontvangen, kregen de dames bloemen aangeboden. Het verdere gedeelte van de avond werd op zeer genoeglijke wijze doorge bracht. waarbij de heer Roos voor de juiste stemming zorgde en de heer Kos ter zich een vaardig pianist toonde. GEEN VOORRANG VERLEEND. Een 33-jarige berijdster van een brom fiets. wonende in de Javastraat. ver leende gisterochtend omstreeks 11 uur geen voorrang aan een auto op de krui sing HerensingelLage Rijndijk. Bij de aanrijding, die hiervan het gevolg was. brak zij haar rechter enkel en liep zij schaafwonden op. De E.H.D. vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. Onder auspiciën van het Ned. Jack-London-verbond zal op maandag 1 juli een excursie worden gemaakt naar het in Amerongen binnenkort te openen Nationaal Dierenpark voor zwerfdieren „De Hazenberg". aan-huis-collecte en zaterdag 23 februari een straatcollecte. Gaarne wekken wij onze stadgenoten op hun steentje tot de oprichting van dit monument bij te dragen, hetzij door een milde gift in de collectebus, hetzij door de persoonlijke bereidverklaring om als collectant te fungeren. Aanmel dingen worden gaarne ingewacht bij de heren A. Kors, Haarlemmerstraat 241 en C. J. Piena. Hartmanstraat 17. Moge het resultaat van deze actie bewijzen, dat ook Leiden beseft wat de vrijheid waard is en welke dank baarheid men verschuldigd is jegens hen. die voor de herovering van die vrijheid hun leven gaven! (Ingez. Med.-Adv.) kloven, gesprongen handen, wintervoetenKlooster ba Isem maakt uw huid weer gaaf. ontsmet en geneest PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de Lette ren en Wijsbegeerte op proefschrift ge titeld „Poésie et Mystique (Paul Clau- del, poète chrétien)". de heer H. J. W. van Hoorn, geboren te Lochem en thans wonende te Rotterdam. Gepromoveerd tot doctor in de Genees kunde op proefschrift getiteld „Veran deringen in de phosphatide fractie van de dooier, tijdens de bebroeding van het kippe-ei". de heer A. de Bakker, geboren te Den Haag en wonende te Den Haag. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld „Critische beschouwingen over het post- thrombotische syndroom", de heer H. Eckstein, geboren te Apeldoorn en thans wonende te Voorburg. Het aantal kaarten, dat verzonden was voor de B B.-avond, welke gisteren in gebouw Rehoboth gehouden werd. kwam zeker niet overeen met het aantal aanwezigen in de zaal. De heer S. W. Hagedoorn. commandant van de A- kring Leiden, die deze bijeenkomst met een kort woord opende, betreurde dit ten zeerste daar het te behandelen onderwerp niet alleen te pas zou kun nen komen in oorlogstijd, maar juist ook in vredestijd. Als spreker was uit genodigd dr. B. Stokvis, die een uiteen zetting gaf over „paniek en paniekbe strijding". Met nadruk stelde spreker vast. dat het niet zijn bedoeling was op deze avond slechts na te gaan wat paniek is. maar vooral duidelijk te ma ken hoe men zijn medemens onvatbaar moet trachten te maken voor die merk waardige gemoedstoestand, die paniek genoemd wordt. Dr. Stokvis noemde paniek een geprolongeerde schriktoe- stand. waarbij verschillende verschijn selen kunnen optreden. Zo kan men of in heftige gemoedstoestand heen en weer rennen („bewegingsstorm" óf juist stokstijf blijven staan (immobilisatie- reflex). Een derde mogelijkheid is. dat men in een toestand van verstandsver bijstering geraakt. Doordat men in paniek geraakt wil men zich in veilig heid brengen, doch dit kan dikwijls noodlottig zijn. Een en ander houdt ver band met de drift tot het zelfbehoud, een van de grondbeginselen van de B B. Dr. Stokvis vertelde voorts hoe men zich het beste kan wapenen tegen de z.g. manifestenpaniek. Men moet bij een dergelijke gelegenheid uit de collectivi teit proberen te treden, rustig zijn en maatregelen nemen. Eerst dan bestaat er een mogelijkheid, dat het gevaar van paniek wordt bezworen. Dat discipline, welk begrip niets met tucht te maken heeft, zowel in de B.B. als in het gehele leven een grote rol speelt werd door dr. Stokvis tot slot aangetoond. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Het Ned. Theaterbureau geeft a.s. zondag wederom in de Schouwburg een opvoering van het Biechtgeheim. Joh. Sierat Sr. nam afscheid van rusthuis der Leidse Hervormde Diaconie Gaf zich 32 jaar aan bejaardenzorg Nu de nieuwe kerkorde der Ned. Herv. Kerk voorschrijft, dat ambtsdra gers bij het bereiken van de 70-jarige leeftijd hun functie ter beschikking moeten stellen, was ook voor de heer Joh. Sierat sr. het tijdstip aangebroken om zijn diaconale werkzaamheden aan jongeren over te dragen. Tot één van deze werkzaamheden behoorde ook het neerleggen van zijn bestuursfunctie in d° er— Pn*thuis (Gereformeerd JOH. SIERAT Sr ...32 jaar tussen ouden van dagen Minnehuis) der Leidse Hervormde Dia conie. Ruim 32 jaar. waarvan twintig als voorzitter, heeft hij zich in deze kwaliteit ingezet voor de behartiging van de belangen der ouden van dagen en liet hij al zijn aandacht gaan over de problemen rond het bejaarden vraag stuk. Teneinde deze veteraan op dit terrein een passende hulde te bereiden, kwam het bestuur van het rusthuis met tal van diakenen, de verpleegden en de lei ding van het rusthuis gisteravond in afscheidssamenkomst bijeen. Bij monde van de heer W. F. Lefe- ber, voorzitter van de commissie ..Min nehuis", is de heer Sierat dank ge bracht voor ai het werk. dat hij een lange reeks van jaren voor de verpleeg den heeft gedaan. De heer Lefeber wees er o.m. op, dat de heer Sierat niet alleen een bestuurslid in naam. doch ook in de daad was. Met grote voort varendheid en uit de liefde van geheel zijn hart stond hij steeds op de bres voor de lichamelijke en geestelijke no den van de ouden van dagen. Namens het bestuur bood spreker hem enkele geschenken aan. Namens het bestuur van de Diaconie sloot de heer W. J. Batist zich bij deze woorden van dank en waardering aan. Ook in deze kring had men grote be wondering voor de ijver en trouwe plichtsbetrachting van de heer Sierat. wiens eenvoud en eerlijk karakter allen bekend was. Namens de verpleegden uitte mej. Wallaart in dichtvorm de dank. welke er ook in deze kring leeft voor de on baatzuchtige arbeid van de heer Sierat. Wederkerig toonde de heer Sierat zich dankbaar, dat hij zovele jaren temid den van de bejaarden, die zo zeer zijn sympathie hadden, had mogen ver keren. De avond werd verder afgewisseld door een filmvertoning, waarvoor Her man Kleibrink zich zeer verdienstelijk maakte, en declamatie van mevr. Hui- ser, één der verpleegden van het huis. Karei Prior ep 1 maart bij AVRO Gijsbert Nieuwland hoofd „lichte muziek" (Speciale berichtgeving) Karei Prior, tot nog toe kapitein van de VARA-showboot, heeft gistermid dag zijn langverbeide brief van de VARA ontvangen, waarin werd mee gedeeld, dat hem per 1 maart ontslag is verleend. Per gelijke datum, zo deelde de heer Repko, directeur van de AVRO. ons mede, is hij in dienst van de AVRO als hoofd van de afde ling lichte programma's. Inmiddels heeft de heer Gfjsbert Nieuwland. kapelmeester van de Mari nierskapel in Rotterdam, de AVRO laten weten, dat hij zijn benoeming als hoofd van de afdeling „lichte muziek" aan vaardt. Hij heeft zijn ontslag uit de mi litaire dienst bereids aangevraagd. De heer Nieuwland zal, zodra hij zijn func tie heeft aanvaard, direct de leiding van de lichte muziek ten volle op zich ne men. In hoeverre de heer Prior reeds dit seizoen zijn stempel op de amuse mentsprogramma's zal drukken, valt nu nog niet te zeggen. Vermoedelijk zal pas het volgend seizoen hem gelegenheid geven zijn ideeën te realiseren. Men mag wel aannemen, dat alle kans bestaat dat de ,3onte trein" op zijn minst gemoder niseerd zal worden, zo niet op dood spoor wordt gezet.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3