ALGEMENE VOORZIENING VOOR 240.000 WEDUWEN EN WEZEN WEERBERICHT Totale kosten zullen per jaar ruim honderd miljoen bedragen Plan voor Rembrandt-moimment in Leiden van de baan? Willem v. d. Berghstichting te Noord wijk straks ook in Alphen 95ste jaargang WOENSDAG 13 FEBRUARI 1957 No. 29061 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteuri J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.— per kwartaal: f. 2.35 per maand: f. 0.55 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 S.E.R. adviseert nieuive volksverzekering (Speciale berichtgeving) De Sociaal Economische Raad heeft thans ook aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid advies uitgebracht inzake een her ziening van de weduwen- en wezenverzekering, welke herziening als nieuw element inhoudt, dat zij het gehele volk zal dienen te omvat ten. De behoefte hieraan acht de S.E.R. namelijk aanwezig, daar in zeer veel gevallen door het overlijden van de echtgenoot het inkomen geheel of grotendeels wegvalt. De S.E.R. is van het standpunt uitge gaan, dat deze verzekering het karakter van een bodemvoorziening krijgt, welke beoogt behoeftigheid te voorkomen en daarnaast nog ruimte laat voor andere regelingen en voor eigen zorg. Premie 1 procent Weduwen zonder kinderen, die op het tijdstip van het overlijden van haar echtgenoot de „aanpassings leeftijd" van 50 jaar nog niet hebben bereikt, dienen - volgens het SER- advies - een tijdelijke uitkering van f. 1.200 per jaar te ontvangen gedurende 2 jaar. Deze „aanpassingsleeftijd" is de grens, waarboven de weduwe, vol gens de inzichten van de S.E.R., moeilijk meer in het produktie-pro- ces kan worden opgenomen. Wedu wen jonger dan 50 jaar, zullen hier in, eventueel na omscholing, eerder in slagen. Voor vrouwen, die op het tijdstip, dat het recht op een tijdelijke uitkering een aanvang neemt, 26 jaar of jonger zijn. dient de duur van deze uitkering zes maanden te bedragen. Deze uitkerings duur zou met telkens één maand te verlengen zijn voor elk jaar. dat de leeftijd van de betrokken weduwe op genoemd tijdstip hoger is dan 26 jaar, met een maximum uitkeringsduur van 2 jaar.Bij hertrouwen wordt de aanvan kelijk vastgesteld duur van de uitkering echter niet verminderd, en wel om het leven in concubinaat niet te bevorderen. Weduwen zonder kinderen, die op het tijdstip van het overlijden van haar echtgenoot daarentegen 50 jaar of ouder zijn. dienen de uitkering van f 1200. te ontvangen tot het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Voor 65-jarigen en ouderen geldt toch de algemene ouderdomswet. (De A.O.V.- uitkering ligt overigens ongeveer 30 pet. lager). Bij hertrouwen neemt bij deze cate gorie weduwen de uitkering echter een jaar na het sluiten van het huwelijk een einde. Weduwen met kinderen Weduwen met kinderen, voor wie recht op wezenuitkering bestaat, dienen een uitkering te ontvangen van f 1800 per jaar benevens een wezenuitkering voor resp. één of twee kinderen, gelijk aan de huidige kinderbijslagen voor het eerste en tweede kind krachtens de kin derbijslagwet. De wezenuitkering wordt echter verminderd met de kinderbijslag. Hebben de kinderen bij het bereiken door de weduwe van de 65-jarige leef tijd de leeftijdsgrenzen, genoemd in de kinderbijslagwet, nog niet bereikt, dan worden de wezenuitkeringen op de nor male voet voortgezet en verkrijgt de weduwe, zolang een wezenuitkering wordt toegekend, tevens een uitkering van f 600.— per jaar. ongeveer overeen komende met de gezinstoeslag voor rentetrekkers ingevolge de invaliditeits wet Ook in dit geval toch vervalt de we duwen-uitkering. welke plaats maakt voor een uitkering volgens de A.O.V. Van het tijdstip af. dat het recht op wezenuitkering een einde neemt, wordt de weduwe-uitkering verminderd van f1800.— tot f1200.— per jaar. De duur van deze verlaagde uitkering is over eenkomstig de bepalingen, geldende voor de weduwen zonder kinderen, afhanke lijk van de leeftijd van de weduwe op genoemd tijdstip. Bij hertrouwen van een weduwe uit deze categorie blijft het recht op uitke ring van f 1800— bestaan tot één jaar na het sluiten van het huwelijk. Het recht op wezenuitkering blijft echter onverminderd voortduren. Volle wezen Voor volle wezen, die niet de kinder bijslagleeftijdsgrenzen hebben over schreden. wordt een uitkering, liggende tussen f400 en f600.— per jaar toe gekend Ook bij deze uitkeringen moet cumulatie voorkomen worden Gedacht wordt aan een uitkering van f 400 p. j. voor kinderen tot i0 jaar en van f600 p. j. voor kinderen van 10 jaar en ouder. Geen inkomensgrens De weduwen- en wezenvoorziening, aldus de SER in haar advies, dient zich niet alleen uit te strekken tot de we duwen van degenen, die arbeid in dienstbetrekking verrichtten, doch ook tot de weduwen van degenen, die op andere wijze een inkomen verwierven. Een inkomensgrens wordt verder on gewenst geacht op dezelfde gronden als waarvoor een dergelijke grens voor de algemene ouderdomsverzekering is afge wezen. De SER is voorts van mening, dat bij deze bodemvoorziening de uitkeringen parallel dienen te lopen met de wijzi gingen in de algemene welvaart, zodat voorgesteld wordt als maatstaf te nemen de algemene loonindex, op dezelfde wijze als bij de A.O.V. Totale kosten De kosten voor deze verzekering wor den door de SER geraamd op f 100 tot f 125 miljoen per jaar. Daar het in beginsel naar het oordeel van de Raad aanbeveling verdient de wedu wen- en wezenverzekering hetzelfde karakter te geven als de algemene ouderdomsverzekering. zodat het een „volksverzekering" wordt, moet tot premieheffing worden overgegaan. Gedacht wordt aan een premie van ongeveer 1 procent van het premie plichtig inkomen. Oók ongehuwden zullen premie dienen te betalen. De ongehuwde man, die later alsnog gaat trouwen, betaalt dus vóór zijn huwe lijk reeds premie voor een uitkering aan zijn (mogelijkerwijs) toekomstige weduwe. De blijvend ongehuwde vrouw betaalt eveneens. Over dit be zwaar is de raad echter heengestapt. Cumulatie premies Aangezien een algemene kinder bijslagverzekering van het derde kind af in voorbereiding is, heeft de SER er zich over beraden of financiering van de oudersdoms-, weduwen- en wezen- en de alge mene kinderbijslagvoorziening door middel van premieheffing uitvoer baar moet worden geacht (voor zelfstandigen bedragen de premies resp.: 6 75 pet., 1 pet. en 2 a 2.5 pet.). De raad verwacht, dat de inning van de in totaal voor deze drie voorzieningen verschuldigde pre mies, welke dus ongeveer 10 pet. van het premieplichtig inkomen zal bedragen, grote moeilijkheden zal opleveren bij de (kleine) zelfstan digen. Op grond hiervan adviseert de raad de weduwen- en wezenver zekering in te voeren vóór de alge mene kinderbijslagvoorziening en het vraagstuk van de cumulatie (opeenhoping) van premiebetaling voor deze drie verzekeringen nader te bestuderen. De regering zal zich straks aldus de SER dus heb ben uit te spreken of de kinder bijslagvoorziening uit de algemene middelen moet worden bekostigd dan wel door premieheffing. Het aantal weduwen beneden de 65- jarige leeftijd bedraagt thans ongeveer 125.Ó00. Tengevolge van de bevolkings toename zal dit aantal een stijging ver tonen in de loop der komende jaren, maar deze zal procentueel als gevolg van de afneming van de sterfte van de mannen tussen 20 en 64 jaar gerin ger zijn dan de procentuele stijging van de beroepsbevolking. Het probleem van de weduwenvoorziening zal uit dien hoofde dan ook geleidelijk i*\atief in betekenis afnemen. liet aantal weduwen van 65 jaar en ouder is in de laatste decennia abso luut en relatief veel sterker toegeno men dan het aantal beneden 65-jari- gen. Binnen deze laatste groep is eveneens een verschuiving van de la gere naar de hogere leeftijdsgroepen opgetreden. Het aantal inwonende minderjarige (stief-kinderen ten laste van weduwen bedraagt waarschijnlijk 110.000 tot 115.000. Te verwachten valt niet, dat dit aantal belangrijk zal stijgen. Het aantal volle wezen tenslotte, dat jaarlijks ontstaat, bedraagt 600 a 700. Het totale aantal uitkeringsge rechtigden zal waarschijnlijk niet gro ter zijn dan 3000. Secretaris van landelijk comité acht de geruchten „zeer voorbarig en onjuist" Krijgt Nederland geen nationaal Rembrandt-monument en zal Leiden dus verstoken blijven van een zichtbare herinnering aan de 350-ste geboortedag van deze grote schilder? Volgens geruchten, die een weg hebben gevonden naar de kolommen van een der landelijke dagbladen, zou aan de plaatsing van zulk een monument binnen de grenzen van de gemeente Leiden inderdaad getwijfeld moeten worden. Er zou te weinig geld zijn binnengekomen, hetgeen toe te schrijven zou zijn aan de amateuristische wijze, waarop de actie is voorbereid en gevoerd. Ook de regering zou er niet voor gevoelen met de wankele opzet van het plan in zee te gaan. Er komt plaats voor 1000 zwakzinnigen De Dr. mr. Willem van den Berghstichting te Noordwijk kampt reeds lang met een gebrek aan ruimte, en derhalve heeft men uitgezien naar uitbrei dingsmogelijkheden. Met volledige medewerking van de provincie heeft men besprekingen gevoerd met enkele gemeenten in de Rijnstreek en uiteindelijk is besloten, aldus deelde men ons van ambtelijke zijde mede, een gebouwen complex van de stichting te plaatsen in de gemeente Alphen, tegen de grens van Zwammerdam aan. De nieuwe gebouwen zullen plaats bieden aan onge veer 1000 zwakzinnigen. Leiden treft geen schuld Naar aanleiding van dit in hoge mate teleurstellend bericht, hebben wij ons gewend tot één der leden van het Leidse College van B. en W., die ons te kennen gaf, dat z.i. het nationale co mité niet alle zeilen heeft bijgezet om tot een zo gunstig mogelijk resultaat te komen. Hoewel van Leidse zijde meer dere malen is aangedrongen de actie voor een dergelijk monument met kracht ter hand te nemen, heeft men zich als belanghebbende partij het monument zou een geschenk aan de stad Leiden zijn toch ook weer niet op de voor grond willen plaatsen. In de achter liggende maanden zijn door het ge meentebestuur van Leiden reeds ver schillende suggesties gedaan in de richting van de plaats van het monu ment. Hoewel er zeker een geschikte plaats zou zijn aan te wijzen is nog nimmer door het comité een definitief besluit gevallen. Leiden, dat praktisch niet in de zaak is gekend, doch wel een garantie-som ter beschikking stelde, treft dan ook zeker geen schuld indien de plannen tot oprichting van een Rembrandt-monu- ment van de baan zijn, aldus onze zegs man. ,,Nog geen beslissing" De secretaris van de Stichting Rem brand t-herdenking, de heer H. L. Zwart te Amsterdam, tot wien wy ons even eens om inlichtingen hebben gewend, deelde ons mede. dat over het al of niet doorgaan van de plannen nog geen be slissing is genomen. Hij noemde het be richt van het blad zeer voorbarig en bovendien onjuist. De Dr. mr. Willem van den Bergh stichting heeft een groot aantal zwak- j zinnige kinderen ter verpleging opge nomen. doch wanneer de kinderen ouder worden en zij zijn niet geschikt in de maatschappij terug te keren, blijven zij ook op later leeftijd in de inrichting. Het gevolg is dus dat er steeds meer patiënten komen en de gebouwen te klein worden. De provincie doet alles om tot een oplossing te geraken en daar de provincie uitsluitend via particuliere instellingen werkt, heeft zij volledig steun verleend aan de pogingen van de Dr mr. Van den Berghstichting tot uit breiding over te gaan. Na vele besprekingen, die nog niet, geheel «tin voltooid, is men lot over- Allierika S eCOllOlllle eenstemming gekomen over de plaats waar de nieuwe gebouwen zullen ver- i rijzen. Men denkt daarbij aan een i terrein in Alphen. begrensd door de I spoorlijn Leiden—Utrecht, de Spoor- laan en de Rijksstraatweg Leiden Bodegraven, vlak tegen de grens van Zwammerdam aan. zou top bereikt hébben, zegt dr. Lee Wanneer men met de bouw zal begin nen kon men ons nog niet mededelen, doch wel gaf men ons te kennen dat het geen jaren meer zal duren. In ieder geval zullen de gebouwen plaats bieden aan 1000 verpleegden. Buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan buien maar ook enkele opklaringen. Matige tot krachtige wind ruimend naar west of noordwest. Kouder dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 FEBRUARI Zon op: 8.00 uur; onder: 17.54 uur. Maan op: 18.11 uur: onder 7.19 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.53 en 15.09 uur. Laagwater te 10.56 en 23.21 uur. Dit nummer bestaat oü 12 pagina's De economische „boom" zal dit jaar niet verder toenemen, doch eer der in een daling overgaan, aldus verklaarde dr. Murray Lee, secreta ris van de commissie voor economi sche politiek van de Vereniging van Amerikaanse bankiers gisteravond in Columbus (Ohio). De Amerikaanse economie heeft de top bereikt. De meeste economen voorspellen, dat de produktie van het Amerikaanse be drijfsleven omstreeks het midden van het jaar niet verder zal toene men, doch eerder in dalende richting zal gaan. Het gevaar bestaat, aldus &e. dat een eventuele terugloping de ergste sedert het einde van de tweede ivereldoorlog zal zijn. Als de jeugd maar aan een zoet lijntje gehouden wordt zijn de ge varen van het verkeer niet zo groot. Zo voert een leidster van een kleu terklasje in New York haar peuters door het drukke verkeer, stuk voor stuk aan een lang touw. waardoor ze niet van het trottoir kunnen dwa len en het slachtoffer worden van de voorbijrazende auto's. Boskoop krijgt weer tentoonstelling Na 20 jaar zai in Boskoop weer een expositie van enig belang worden ge houden, die betrekking heeft op de boomkwekerij. Nu de nieuwe beurs in 1958 gereed zal zijn, is de gedachte op gekomen in dit gebouw een expositie te houden, die wel is waar een ander ka rakter zal dragen dan de tentoonstellin gen in de Jaren na 1930, doch die on getwijfeld in het centrum van de be langstelling zal staan Een commissie, bestaande uit de heren C. Verboom. J. J. van den Berg en A. Vuyk zal zich belasten met de organisatie. Men stelt zich voor de tentoonstelling te houden ln april 1958, om zodoende de exporteurs in de gelegenheid te stellen de expositie te bezoeken. Als naam heeft men ge kozen ..Flora Nova 1958". Revolutionaire natuurkundige ontdekking Een van de leidende beginselen van de atomaire natuurkunde blijkt geen algemeen geldend principe te zijn! Dat is de conclusie die de natuurkundigen van de gehele we reld thans geneigd zijn te trekken uit beschouwingen en experimen ten die door twee jonge Chinese fysici in Amerika zijn gehouden. Het gaat om het principe van behoud der pariteit. Volgens dit principe moeten deeltjes die eikaars volkomen spiegelbeeld zijn aan de zelfde natuurkundige regels ge hoorzamen. In de laatste dertig jaar is dit pariteitsbeginsel van zeer groot belang geworden bij de kern fysica. Theorieën die er mee in strijd kwamen werden tot dusverre als onjuist verworpen. In experi menten die er strijdig mee waren werd naar fouten gezocht. Thans blijkt dit pariteitsbeginsel op losse schroeven te staan. Een revolutionaire ontdekking, die ver gelijkbaar is met de opwinding die veroorzaakt werd door het Michel- son-Morley-experiment in 1887 toen het principe van een ether als transportmedium voor licht kwam te vervallen. Elders in dit blad schrijven wü uitvoeriger over deze revolutionaire ontdekking die ook aanleiding is geworden voor belangwekkende nog niet afgesloten experimenten in het Kamerlingh Onnes Laboratorium te Leiden. Communisten in V.S. gaan hun eigen weg De Amerikaanse communistische partij zal Moskou niet langer onvoorwaarde lijk gehoorzamen: zij heeft dinsdag gebroken met de partijlijn, voorgeschre ven door de Russen, door op de verga dering van de partij met zeer grote meerderheid haar goedkeuring te hech ten aan haar eigen verklaring van de Marxistisch-Leninistische grondslagen. De desbetreffende resolutie zegt dat de partij deze grondslagen zal interpre teren en toepassen „in overeenstem ming met de eisen van de Amerikaanse klassenstrijd en de Amerikaanse demo cratische tradi-ie". Een woordvoerder van de partij noemde dit besluit een stap in de rich ting van „een Amerikaanse weg naar het socialisme". De woordvoerder zei. dat van de bijna 300 afgevaardigden 12 k 15 tegen de resolutie stemden. Er waren vijf ont houdingen. De Atlantische opperbevelhebber generaal L. Norstad (midden) in gesprek met de Britse premier Mac- mitlan (links) en de vroegere La- bourpremier Attlee tijdens een diner, dat de generaal in Engeland werd aangeboden. K.L.M.-onderdelen fe Boedapest' vermist Sovjets aanvaarden geen verantwoordelijkheid De Sovjet-ambassade te Boedapest heeft in antwoord op een Nederlandse nota, waarin om schadevergoeding werd verzocht voor tijdens de opstand in Hongarije verloren gegane reserve onderdelen van vliegtuigen van de K.L.M., meegedeeld, dat de schuld van het verdwijnen van de onderdelen ligt bij de contra-revolutionairen, die het vliegveld, waar de onderdelen op geslagen lagen, van 23 oktobe' tot 4 november in hun macht hebben gehad. In de periode van 23 oktober tot 4 november zijn „meer dan 100 vliegtui gen met wapens en Hongaarse oud-offi cieren uit het leger van admiraal Horthy te Boedapest geland", aldus de Sovjet nota. De verantwoordelijkheid voor de ver dwijning van de onderdelen wordt door de Sovjet-autoriteiten van de hand ge wezen. Westelijke waarnemers te Boedapest herinneren eraan, dat Sovjet-autoritei ten een paar dagen voor de revolutie het vliegtuig hebben gebr'ükt voor de eva cuatie van Sovjet-diplomaten en -ge zinnen uit Boedapest. Van de zjjde van de K.L.M. vernemen wij, dat employé's van deze maatschap pij in november hebben vastgesteld, dat reserve-onderdelen, nodig voor vluchtuitvoering en uitrustingsstukken (zoals onderdelen van boordkeukens en dergelijke), tezamen ter waarde van ongeveer 15.000 dollar, worden ver mist, evenals benzine. Naar wy van het Nederlandse minis terie van buitenlandse zaken vernamen heeft de Nederlandse gezant in Boeda pest, de heer F. W. Craandijk, eind januari aan de Russische autoriteiten aldaar een claim in nota-vorm over- handigd. Naar aanleiding van de door de KIM. geconstateerde vermissing van reserve onderdelen en uitrustingsstukken, had zij de Nederlandse regering om bemiddeling verzocht om de claim te bestemder plaatse in te dienen. Tot dusverre heeft de Nederlandse regering geen antwoord op haar nota ontvangen. Zuigelingen sterfte beneden 2 Ongekend laag niveau Volgens de bij het Centraal Bureau voor de Statistiek op dit ogenblik be schikbare voorlopige cijfers over het afgelopen jaar blijkt voor de zuige lingensterfte, d.i. de sterfte van kin deren beneden 1 jaar, een ongekend laag niveau var. 18.9 per 1000 levend geborenen te ~ijn bereikt. Welke vooruitgang zich in de loop der jaren in dit opzicht heeft voltrokken komt duidelijk naar voren bij vergelij king met vroegere jaren. In 1870 stier ven van elke 1000 levendgeborenen in het eerste levensjaar 211 kinderen (d.i. ruim 20%), in 1900 155 (15%), in 1925 58 (6%), in 1956 zyn van elke 1000 le- vendseboren kinderen 19 (d i nog 2 voor het bereiken van het eerste levens jaar overleden. Het teruglopen der zuigelingensterfte was vooral het gevolg van de daling van het sterftecijfer van oudere zuigelingen. Het zwaartepunt bfj de zuigelingen sterfte ligt tegenwoordig bij de sterfte in de eerste levensweek. In 1956 stier ven van de 100 overleden ruicelinccn 60 in de eerste levensweek, waarvan de helft op de eerste levensdag. Ten einde igelingensterfte verder omlaag te brengen wordt dan ook de aandacht meer en meer geconcentreerd op de zorg voor moeder en kind gedurende de periode voor, tijdens en direct na de geboorte.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1