Vlees hooit erton Auditorium Maximum bij vierde eeuwfeest Leidse Universiteit? Vele colleges voor oud-alumni waren goed bezocht Demmeiiie Tien jaar Leidse Jeugd Aetie Van Vollenhoven fonds ten bate van bevordering der plannen Professionals en amateurs dansten om ster-kampioenschap Officiële publikatie MAANDAG 11 FEBRUARI 1957 In alle faculteiten Sprekers uit het gehele land In h«t kort willen wij melding maken van hetgeen geboden werd in enkele der talloze colleges, die zaterdag faculteitsgewijze voor de oud-alumni gegeven werden. Sprekers waren Leidse wetenschapsbe oefenaren en oud-Leidenaren die elders in de maatschappij him Leidse wetenschappelijke vorming aan de gemeenschap dienstbaar maken. Over het algemeen was de belangstelling voor deze colleges nog groter dan de reeds zeer bevredigende voorgaande jaren. Sociale achtergronden van huidige onrust Dr. A. van Biemen. een vooraanstaan de figuur in de Arbeidersgemeenschap ..De Woodbrookers" te Bentveld, die in het klein-auditorium der Universiteit voor de theologische faculteit college gaf. sprak daarbij over de sociale ach tergronden van de hedendaagse onrust. In het begin van zijn inleiding, maakte spreker duidelijk, dat de onrust zich niet beperkt tot enkele groepen van mensen of tot enig land. Het gevoel voor onrust knaagt aan vele levens, of deze zich nu bevinden voor of achter het ijzeren gordijn. Dr. Van Biemen, die vervolgens enkele verschijningsvormen van on rust besprak, wees daarbij allereerst op het verschijnsel van Rock en Roll, zoals dit zich bij een deel van de jon geren openbaart. In weer een andere vorm openbaart deze onrust zich In de rebellie van voornamelijk de jongere generatie tegen het bewind in Honga rije en de daarop gevolgde rumoerige protesthouding in Amerika en de wes terse wereld. Een tweede type van onrust wordt gevonden uit de vlucht uit het ambt, uit de functie. Men dwaalt van het ene in het andere ambt. Een verschijnsel, dat vooral valt waar te nemen onder academisch ge- vormden, onderwijzers, leraren en predikanten. Weer een ander type van onrust openbaart zich in het zoeken naar een bevredigend gebruik van de toch al schaarse vrije tijd. Uitvoerig stond spreker stil bij het wezen van de onrust, waarbij hij een onderscheid maakte tussen de onrust, die tot het wezen van de mens behoort en de onrust, zoals deze zich thans in verschillende vormen aandient en hef tiger van aard is. Als oorzaken, die deze laatste onrust in de hand werken, noem de dr. Van Biemen o.a. het politiek wereldgebeuren, dat onmiddellijk het denken en doen van de mens beïnvloedt. Voorts is er het gevaar, dat de mens een nummer zal worden, waardoor de per soonlijke verantwoordelijkheid weinig kans krijgt. En dan is er de onrust, welke gewekt wordt door de opkomende automatisering; niemand weet met zekerheid of zijn haar functie straks nog nodig is. Tenslotte noemde spreker als bron van onrust de verkeersintensi teit en het woonruimtevraagstuk, terwijl hij er de kerk voor waarschuwde niet te veel te spreken vanuit een sociale en culturele geborgenheid, welke veelal aan de gemeenteleden niet bekend is. Laat men zich in de prediking vooral bezig houden met de actuele vraagstukken. Geweten wet - rechter Voor de juridische faculteit sprak o.m. prof. mr. J. E. Jonkers over geweten, wet en rechter, waarover de meningen dikwijls sterk uiteenlopen. De mening dat tussen wet en geweten een onover brugbare kloof zou bestaan noemde prof. Jonkers niet aanvaardbaar. Toen in 1914 de eerste wereldoorlog uitbrak was er een groep idealisten die dienstweigering bepleitte als middel om de oorlog te be ëindigen. Zij voerden gewetensbezwaren tegen militaire dienstplicht aan. doch de Hoge Raad besliste in hun nadeel. Niettemin kwam er in 1922 een regeling voor dienstweigeraars op grond van ge wetensbezwaren. Dit was echter niet de eindfase van dit probleem. In de tweede wereldoorlog werd men er opnieuw mee geconfronteerd en in 1948 kwam men weer tot een nieuwe regeling die echter door het militair gerechtshof werd af gewezen. Als tweede voorbeeld noemde prof. Jonkers de kwestie van het houden van koeien slechts door hen. die bij een pro vinciale gezondheidsdienst zijn aange sloten. Hiermee zou op het eerste gezicht de gewetensvrijheid door de wet geweld worden aangedaan aangezien er veehou ders zijn die principiële bezwaren tegen vaccinatie hebben. Ook ten aanzien hiervan bestaat een brug tussen de polen geweten en wet. Prof. Jonkers had de volgorde van de polen geweten-wet-rechter met op zet zo gekozen op grond van zfjn over tuiging, dat bü het optreden van ge wetenloze wetten het geweten voorop hoort te staan. Het is de taak van de wetgever, de wetten in overeenstem ming met het geweten te brengen of althans zo uit te vaardigen, dat het recht zich tussen de twee polen van ideaal en traditie kan afspelen. Huidaandoeningen in de Kunst In een der collegezalen van het Aca demisch Ziekenhuis behandelde prof. dr. H. W. Siemens voor de medische facul teit een onderwerp, dat een luchtig karakter droeg, n 1. de weergave van huidaandoeningen in de kunst. Een en ander had in het bijzonder betrekking op de schilderkunst. Aan de hand van lichtbeelden vertelde prof. Siemens, dat er nog steeds afbeeldingen te vinden zijn van de z.g. „neuzenkoningen" die met hun ver naar beneden hangende zachte gezwellen allesbehalve een voor beeld van schoonheid waren. Voorts werd aangetoond, dat evenals 4000 jaar geleden in de Egyptische kunst het ge val was. ook schilders als Rembrandt en Dou verschillende onvolmaaktheden wat het lichamelijk schoon betreft doelbe wust in hun kunstwerken tot uitdruk king hebben willen laten uitkomen. Voor de weergave van het bewegingsmotief gebruikte de grote schilder Murillo veelal krabbelende figuren. Voorbeelden hier van werden duidelijk aangetoond. Met nadruk wees prof. Siemens er op. dat het krabben op een groot aantal manie ren weergegeven kan worden en dat het expressionisme daarbij een grote rol speelt. Kunstenaars maken volgens prof. Siemens over het algemeen gaarne ge bruik van schoonheidsfouten om daar mede bijvoorbeeld dc hoge leeftijd van een mens tot uitdrukking te brengen, terwijl ook kwade wezens meestal lelijk worden uitgebeeld. Zij gebruiken die fouten bovendien wel om humoristisch te zijn. Volkomen onjuist achtte prof. S'emens het dat sommige restaurateurs de vlekken en bulten, die het gelaat van een op het linnen doek geprojecteerde man of vrouw ontsieren .trachten weg te werken. Het genezen van huidziekten is immers de taak van de dermatoloog! Hypothermic Dr. L. A. Boré behandelde voor de medische faculteit de kunstmatig ver laagde lichaamstemperatuur ten dien ste van de hartchirurgie. Deze hypother mic kan op twee manieren worden toe gepast. namelijk door oppervl aktekoe- ling waar men in ons land voor stander van is en door Moedkoe ling buiten het lichaam. De hypothermia is van eminent belang bij hartoperaties omdat hierdoor het zuurstofverbruik van het lichaam daalt, zelfs tot onge veer een derde bij een lichaamstempe ratuur van 25 in plaats van 37 graden. Voorts wordt het gasoplossend vermogen van het bloed hoger. Naast deze en andere voordelen staan ook nadelen, die er o.m. toe hebben geleid dat men tegen woordig de onderkoeling niet verder doorvoert dan 25 graden terwijl men de periode van afsluiting van het hart tij dens de onderkoeling niet langer dan ongeveer tien minuten maakt. Bij een langere periode treden moeilijkheden op ten aanzien waarvan men thans nog ge deeltelijk voor raadselen staat. Van groot belang bij dergelijke operaties noemde spreker de keuze van de nar cose, terwijl voorts het uit de narcose brengen van de patiënt niet te vroeg dient te geschieden. Hypothermic is niet alleen voor hart chirurgie van belang, ook voor enkele andere operatieve ingrepen. Er zijn ech ter nog gevallen waarin hypothermic niet kan worden toegepast en die slechts verholpen kunnen worden wanneer een maal een effectief kunsthart zal zijn ge construeerd. Het oog en de T.V. Dr. F. W. de Vrijer uit Eindhoven sprak voor de natuurkundigen over het zien in verband met de televisie. Hij schetste in het kort het technische prin cipe van de tegenwoordige televisie en de rol die de eigenschappen van het oog hierin spelen en gaf voorts enige bij zonderheden over een in Amerika in praktijk gebracht systeem voor kleuren televisie. Hij zette uiteen, dat door de eigenschappen van het oog het groter aantal signalen dat voor kleurentelevisie nodig is niettemin over dezelfde band breedte als de zwart-wit-televisie kan worden uitgezonden. Dit berust op het verschijnsel, dat de onscherpte van kleurovergangen in het oog gemaskeerd kan worden door de scherpte der hel derheidsovergangen. Hierdoor kan men het systeem toepassen, dat eerst in zwart-wit een helderheidsbeeld wordt gegeven en dat dan gecombineerd wordt met minder scherpe kleursignalen. Deze kleurslgnalen kunnen als storingssignaal over de zelfde band worden uitgezon den als het helderheidssignaal. Zuivelond er zoek In het Organisch Laboratorium sprak dr. J. W. Pette uit Ede over het doel en de werkwijze van het Nederlands Insti tuut voor Zuivelonderzoek. Zuivel is een belangrijk produkt voor Nederland en speciaal in de export is het een factor van grote betekenis; niet minder dan 7% van de export bestaat uit zuivel- produkten. Als exporteur van kaas staat Nederland zelfs bovenaan. Het is duide lijk dat er veel gelegen is aan het hand haven en zo mogelijk opvoeren van de (Ingez. Med.-A<lv.) KANTOORMEUBELEN Haarlemmerstraat 219 Telef 21400 kwalitejt der produkten. Het werk van 't Zuivelinstituut is er op gericht het be drijfsleven voor te lichten over de wijze waarop bederf kan worden tegengegaan want dat is het grootste probleem; het bederf. Het instituut is opgericht door de zuivelproducenten. en van deze fabrikanten krijgt men dan ook voor een groot deel de verzoeken om onder zoek en advies. Bovendien stelt men een werkprogramma op. welke problemen in het komende jaar zullen worden bestu deerd. Voor het wetenschappelijk werk heeft men een goed ingericht laboratorium en voor de meer praktische kant van de zaak heeft men een volledig ingerichte fabriek. Verder ging spreker nader in op de chemische en fysisch-chemische proble men. die men bij het zuivelonderzoek ontmoet. Dr. Pette eindigde met op te mer ken. dat er in de toekomst grote be hoefte zal blijken te bestaan aan aca demisch gevormde chemici, die be schikbaar zijn voor het zuivelonder zoek. Zij hebben het grote voordeel dat zij uitsluitend tot zegen van de mensheid werken, in tegenstelling tot hun collega's, wier werk ook wel voor M etafysica Dr. J. L. Springer sprak voor de lite raire faculteit over .Enkele kentheoreti sche beschouwingen over mogelijkheden en grenzen der metafysica". Spreker zette uitvoerig uiteen, hoe Kant. door zijn kritisch-transcendentaal onderzoek van het menselijk kenver mogen aan het licht gebracht heeft, dat metafysica in de zin van kennis van het transcendente (bovenzinnelijke) als (zuivere) wetenschap onmogelijk is. Echte metafysica veronderstelt als ken nend subject de gehele mens. Hoewei de grote wijsgeren veelal ge meend hebben, dat hun systemen strin gente logische bewijskracht hebben, be houden hun metafysische scheppingen niettemin ook na Kant onvergankelijke waarde. Voor de metafysica geldt ten volle het woord van Fichte: „Wat voor filosofie men kiest, hangt daarvan af, wat voor, mens men is". Hanteerbare wereld? De heer J. A. Stalpers uit Den Haag sprak voor de Verenigde Faculteiten over de vraag, hoe wij onze wereld han teerbaar moeten maken voor de domme mens. De emancipatie van de arbeiders is in een zeer snel tempo gegaan, veelal in slechts twee generaties. De zwak be gaafden onder hen hebben de nieuwe middelen en mogelijkheden niet tot ont plooiing kunnen brengen. Zij leven luxueuzer dan eertijds, doch hun zorgen strekken zich niet verder uit dan de be staanszekerheid zonder geestelijke ver dieping waartoe de emancipatie midde len heeft verstrekt. Bovendien is er de groep die gebukt gaat onder een vage onrust zonder echter zelf de eigen nood te kunnen formuleren. Voor deze cate gorieën is onze samenleving zoals zij thans is niet hanteerbaar. Het is moei lijk grenzen op dit gebied te trekken, maar vast staat dat meer mensen aan onze wezenlijke cultuur zouden kunnen deelnemen. Dit doet de vraag ontstaan of onze methoden om de mensen niet alleen materieel te emanciperen maar ze ook geestelijk op te heffen. De wereld van vandaag is bovendien voor velen te ingewikkeld geworden met teveel organisatorische problemen. Cul turele spreiding door persoonlijk con tact is daarenboven verdwenen om plaats te maken voor georganiseerde cultuurdwang. Spreker zag een oplossing in een te rugkeer naar kleinere leef- en werkge meenschappen en 'het opnieuw ontdek ken van de mens zelf in zijn ware pro porties. Dr. K. H. E. de Jong 85 jaar De bekende parapsycholoog en docent in de wijsbegeerte dr. K. H. E. de Jong vierde zaterdag zijn 85ste verjaardag. Dit was voor een aantal goede vrienden aanleiding, om hem een intiem diner aan te bieden in het Haagse „Bosch- lust". Dr. de Jong, die indertijd privaat-do cent in de wijsbegeerte in de Romeinse keizertijd en in de parapsychologie aan de Leidse Universiteit is geweest, heeft verschillende belangrijke publikaties het licht doen zien, o.a. „De zwarte magie" en „De Stoa". Tijdens een gezellige bijeenkomst, die vóór het diner werd gehouden, bood de heer Q. U. Hafiz, hoofd van de Ame- dyya-zending. met een hartelijke toe spraak zijn felicitaties aan. Namens de Spiritische Vereniging „Harmonia" voerde de heer J. Bouman het woord, die wees op het baanbrekende werk. dat dr. de Jong voor de ontwikkeling van de parapsychologie heeft gedaan. De letterkundige J. Ubink hield tij dens het diner een tafelspeech, waarin hij dr. De Jong een uitnemend geleerde noemde, een pionier op het gebied van de parapsychologie en een uitzonderlijke figuur, die herinnert aan grote mannen uit de oudheid. BRIDGE Leidse Bridgeclub DDS In de eerste ronde van de slot-serie der parencompetitie waren de uitslagen: Groep zwart: 1. dames Verboog-Brou. wer 38122. v. d. Meer—de Meyier 36; 3. mevr. van Zyp-v. Noort 35%; 4. hr. en mevr. Eichhorn 32; 5. Kuilman-Plau- vier 31; 6/7. Kasteleyn-Brouwer jr. 26%; 6/7. v. Berge Heneg.-Rijnbende 26%: 8. hr. en mevr. Lautenbach 26. Groep groen: 1. Ds. Verstraaten-Nagel 38%; 2. Parmentier-v. d. Voort 38; 3. hr. en mevr. de la Court 36%; 4. v. Leeuwen-Eyndhoven 30%5/6. mevr. Beeker-Baggen 30; 5/6. Ds. v. Ingen Sch.-Rijnbende 30; 7. Plauvier sr.-Lan- gemeyer 26%; 8. dames Visser-v. d. Meer 22. Groep rood: 1. hr. en mevr. v. Heus- den 39%; 2. dames Roosjen-Valk 33%; 3/4. mevr. den Holder-mej. Snijders 31%; 3/4. hr. en mevr Krul 31%; 5. Ds. Guldemond-Aalbersberg 30; 6. hr. en mevr. Laurel 29; 7. dames Sels-v. Al phen 27%; 8. mevr. Reekers-D. Reekers 26; 9. dames v. Berge H.-Landzaat 24%. In de afgelopen nacht ontdekte een controleur van de Leidse Nachtveilig heidsdienst op zijn ronde door de fabriek van de N.V. Krantz in de Ververstraat 'n begin van brand in een baal wol. Met assistentie van de door hem gewaar schuwde bedrijfsleider wist hij de vlam men te doven. (Ingez. Med.-Adv.) Morgen is het „Klapstuk-dag" bij Uw slager Hutspot met klapstuk, een koningsmaal voor weinig geld! Hoe ook zij: Pubfl. v. d. ver. slagers in Leidien en omstr. Viering van tweede lustrum ingezet De Leidse Jeugd Actie, het over koepelende orgaan van alle plaatselijke jeugdverenigingen. herdenkt haar tweede lustrum. De eerste van een aantal avonden, die in het teken van deze verjaardag staan, gaf de LJA zaterdagavond in het Leidsch Volks huis aan de Apothekersdjjk. Zoals de heer H. Zunderman. verte genwoordiger van de humanistische groepering in de Leidse Jeugd Actie, aan het slot van de avond zei, zal het tienjarig bestaan gepaard gaan met een officiële herdenking, een volksdansbal, een openluchtspel, een stertocht van Leidse jeugdorganisaties; het geheel zal gemarkeerd worden door een herden kingsteken, waarvoor zaterdagavond aan de uitgang van het Leidsch Volkshuis reeds gelden ingezameld werden. Na zijn welkomstwoord gaf de secre taris van de LJA, de heer G Steinbach, het woord aan voorzitter dr. P. L. Schoonheim, hervormd predikant, die de protestants-christelijke groepering in de LJA vertegenwoordigt. Dr. Schoon heim zette in zijn toespraak; „Voor de jeugd door de jeugd" uiteen, dat de Leidse Jeugd Actie de jeugd wil helpen, een opvangcentrum voor haar wil zijn en zich één wil voelen met de wensen van de jeugd. „Alle aanwezigen", aldus dr. Schoonheim, .willen vanavond jong zijn en de ouderen onder ons willen een stimulans zijn voor alle activiteiten ten behoeve van de jeugd". Onder de aanwezigen was o.m. de heer J .C. van Schaik, wethouder van onderwijs. FRIS „MINJON". Voor het voetlicht trad vervolgens de Leidse afdeling van „Minjon", de Jeugd- omroep van de AVRO, die in 1953 door Herman Broeckhuizen in het leven ge roepen werd naar aanleiding van diens „Kinderuurtje". Een fris programma van liedjes en declamaties regen pia nist en leider Joop Stokkermans en conferencier Henk Fuchs aaneen tot een amusant geheel, waarin als gast optrad Martin Smitt, met bewonde renswaardige staaltjes van jongleer- kunst VOLKSDANS. Een tweede gast was de volksdans groep „Oud Poelgeest" onder leiding van de heer De Klerk, die met zijn ge zelschap een tiental keurig uitgevoerde dansen aan de toeschouwers voor toverde. Terecht kreeg o.m. veel applaus de Jemenitische „Dodi Li", een rituele dans. De andere vertolkingen waren niet minder fraai. EEN-ACTER. Na de pauze besloot men met een pretentieloze een-acter .,Een dinertje bij Lucrezia Borgia", geschreven door de Engelsman A. J. Talbot en door Elisa beth Keesing vertaald. Het werd uitge voerd door aanstaande jeugdleiders en -sters van de cursusgroep „Jeugd en Toneel" onder leiding van de heer J. C. Bartelsman. Zoals bekend was Lucrezia Borgia een fel minnares en degene, die zij niet naar haar hand kon zetten was gedoemd een vroegtijdige dood te ster ven. In „Een dinertje bij Lucrezia Bor gia" weigert hun tijdgenoot Leonardo da Vinei een afbeelding van haar te maken. Vrouwe Borgia laat voor hem een „bokaal" wijn inschenken, die, in tegenstelling tot een gewoon „glas", vergif bevat. De dienster vergist zich echter en vermengt de wijn met een door da Vinei meegenomen minne drank en het stuk eindigt met lach wekkende liefdesverklaringen. De kos tumering was buitengewoon, de into natie der spelers echter een enkele keer minder fraai, maar het applaus (ook voor de hond?) was er niet minder om. In zijn slotwoord gaf de heer Zunder man behalve een overzicht van de fees telijkheden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de LJA tevens een blijk van waardering en dank voor da optredenden. De Deense dog Squire of Ridge- dane was een van de meest Impo sante dieren op een onlangs in Lon den gehouden tentoonstelling. Prof. van Eysinga afgetreden als voorzitter van de Universiteitsraad In de 8 febVuari j.l. gehouden verga dering van de Universiteitsraad van het Leidsch Univexsiteits-Fonds heeft de I voorzitter, prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, de verheugende mededeling gedaan, dat een ton is bijeengebracht voor het mr. C. van Vollenhovenfonds,1 opgericht ter nagedachtenis aan de Leidse Hoogleraar prof. mr. C. van Vollenhoven, die juist veertig jaar ge leden het bestuur van het Leidsch Uni- versiteits-Fonds heeft gereorganiseerd en de Universiteitsraad heeft ingesteld, bestaande uit afgestudeerden van de Leidse Universiteit, verspreid over het gehele land en daarbuiten. In de vergadering is besloten het Mr. C. van Vollenhovenfonds be schikbaar te stellen voor bevordering van de verwezenlijking van de plan nen voor universitaire gebouwen, waaronder in de eerste plaats een auditorium maximum, waardoor de Leidse Universiteit in 1975 in staat zal zijn op een wijze haar zelf en den lande waardig met hare talrijke gasten uit den vreemde haar vierhonderd- Jarig bestaan te vieren. Prof. Van Eysinga is met ingang van vandaag op eigen verzoek afge treden als voorzitter van de Universi teitsraad en als zodanig opgevolgd door mr. K. P. van der Mandele (Rot terdam). De afgetreden voorzitter heeft deze functie bekleed sinds 9 februari 1948. Hij blijft lid ran het College van gecommitteerden. Als opvolger van mr. K. P. van der Mandele is tot voorzitter van het college van gecommitteerden benoemd mr. E. E. Menten (Warmond). Voorts zijn tot nieuwe leden van de Universiteitsraad benoemd mr. M. G. de Baat (Rotterdam), jhr. mr. A. A. D. Berg Wassenaar», mr. F. W. van den WAARSCHUWING: OPGESPOTEN TERREIN! Momenteel is men bezig met het op spuiten van een terrein ten noorden van de Sumatrastraat. Ringkade en Timor- straat. Hoewel dit terrein is afgezet, slaat de jeugd hier geen aandacht op. Het betreden van het terrein is. met het oog op de gesteldheid van de bodem, echter levensgevaarlijk. De commissaris van politie verzoekt ouders hun kinderen hiervan op de hoogte te stellen. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het semi-artsexamen de heren J T. C. Bakker (Alphen). R. J. Gobius (Leiden). J. E. Thompson (U.S.A.) en G. M. Weitzner (U.S.A.): artsexamen dc heren R. Giel (Den Haag) en B. W. G. M. Schaap (Venlo). DIAMANTEN DOCTORAAT Woensdag is het 60 jaar geleden, dat mr. J. A. Schorer. geboren te Heinkens- zand en thans wonende te Harderwijk, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschap. De lezers van Papengracht en om geving zullen t.a.v. ons bericht van zater dag inzake de naamsverandering van deze gracht reeds begrepen hebben, dat. waar wij spraken van Papenstraat als de naam voor de gehele straat, dat Papengracht moet zijn. Berg (Rotterdam), mr. J. Burgerhout (Amsterdam), mr. W. J. Qeertsema (Waffrum). mr. J. W. Gratama (Dub- i beldam), mr. A. J. Guépin (Eindhoven),! mr. B. Ph. baron van Harinxma thoè 1 Slooten (Beetcterswaag)mevr. M. N. Koopman-Ekker (Vianen), C. H. Kuit; (Tilburg), mr. G. J. H. Kuyk (Gelder- I malsen), mr. H. P. Linthorst Homan i (Leeuwarden), mr. G. Th. A. baron van Lynden (Dordrecht), mr. A. Q. Mees: (Driebergen), mr. A. F. Mohr (Eindho ven), mr. K. Staab (Rotterdam), prof. j mr. K. Wiersma (Groningen) en mej. I mr. M. E. Blok (Leiden). Prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga Pareu uit Leiden en Oegstgeest behoorden tot de ivinnaars in diverse klassen (Van onze Haagse redactie) Voor de tiende keer sinds 1947 is gisteravond in de grote zaal van de Haagse Dierentuin de jaarlijkse wed strijd om het „sterkampioenschap" van Nederland gedanst, georganiseerd door de Haagse dansschool J. A. Bronmeijer. In de amateurafdeling werd uitslui tend deelgenomen door paren uit de A- en de hoofdklasse. De leraren en professionals kwamen ieder in een eigen afdeling uit. Op de ritmische tonen van de Amster- dame band „The Constellations" zweef den zaterdagavond grote en kleine ster ren uit de Nederlandse danswereld over de dansvloer, terwijl een enthousiast pu bliek vol bewondering toekeek. Goed voorbeeld doet goed volgen: het werd een heel gedrang op de dansvloer iedere keer dat- het publiek werd „los gelaten" om het ook eens te proberen. „The Constellations" grepen deze gele genheden aan om een wat spontaner Oprichting N.V. Luchthaven Schiphol STAAT NEEMT DEEL VOOR 47.5 MILJOEN In het wetsontwerp tot oprichting van een N.V. Luchthaven Schiphol wordt voorgesteld de ministers van Ver keer en Waterstaat en van Financiën te machtigen om voor en namens de Staat deel te nemen in een zodanige oprich ting tot een bedrag van 47.5 miljoen gulden. Het doel van de vennootschap omvat de aanleg, het onderhoud, de ontwikke ling en de exploitatie van het lucht vaartterrein Schiphol als centrale luchthaven van Nederland. De ven nootschap wordt aangegaan voor onbe paalde tijd. Het maatschappelijk kapitaal der vennootschap bedraagt 200 miljoen gul den: het is verdeeld in 200 000 aandelen van 1000 gulden. In het kapitaal wordt bij de oprichting deelgenomen door de Staat der Nederlanden voor 47.500 aan delen, door de gemeente Amsterdam voor 25.000 aandelen en door de ge meente Rotterdam voor 1000 aandelen. muziekje ten beste te geven dan bij de wedstrijden, toen „strikt danstempo" natuurlijk een eerste vereiste was. De danswedstrijden, zowel voor ama teurs als voor professionals, werden een demonstratie van stijl en gratie waarbij een geboeid publiek ademloos toekeek. De verplichte dansen voor beide groepen waren slow-foxtrot, moderne wals, tango en quickstep. De jury stond onder lei ding van de heer Alex Mooi-e, president van de Ballroom Branch van de „Impe rial Society of Teachers of Dancing". In de klasse professionals waren het weer de heer W. Voeten en mej. J. As- mann uit Amsterdam, die met de kam pioenstitel gingen strijken. De tweede prijs was voor de heer en mevrouw J. Daniels, eveneens uit de hoofdstad Ook de derde en de vierde prijswinnaars,'resp, de echtparen D. de Jong en G. Gerver waren uit Amsterdam afkomstig. In de lerarenklasse moesten de eerste en tweede prijs worden gedeeld door de heer G. Rodenburg met mej. J. van Rijswijk uit Rotterdam en door de heer P. Verbiest met mej. J. Scheerman uit Castrlcum; de derde prijs ging naar de heer en mevrouw H. Boes uit Oegstgeest. In de hoofdklasse werd het sterkam- pioenschap veroverd door de heer en mevrouw Holzhuyzen uit Amsterdam. Tweede werd het echtpaar P. Kleinhout, Amsterdam. 3: de heer Van Cleef en mej. Otgar, Leiden; 4: heer en mevrouw Marinus, Amsterdam. Sterkampioen in de A-klasse werd het echtpaar Spaanstra uit Amsterdarp. De heer R. de Bruin en mej. L. Boon uit Den Haag veroverden de tweede prijs, terwijl de derde prijs in de wacht werd gesleept door het echtpaar De Jong uit Amsterdam. GESLOTENVERKLARING Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de Tiboel Siegenbeekstraat met ingang van heden, voor de duur der afldaar uit te voeren bestrwtimgswenken, zal zijn afge sloten voor het verkeer met alle voer tuigen. rij- en trekdieren en vee in beide richtingen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4