ÏÏlontieAy Hong£ Mej. dr. Klompé opende liet bal in versierd Paleis Noordeinde Voormalige regent van Hongarije Admiraal Horthy overleden Met een enkel woord Kan Papoea-bevolking ooit vrij zijn met zulke „grote buren"? Agenda MA AND A Q II FEBRUARI 1957 „Het kruis is geen galg paarse communistische pers deed weer aanval op de kerk Demonstratie tegen vluchtelingen in Wenen De Hongaarse communistische pers heelt gisteren de kerk aangevallen, omdat zij pogingen tot het doden van kinderen, die geen godsdienstonderwijs wilden volgen, niet zou hebben veroordeeld. Het partijblad „Nepszabadsag" deed deze aanval in een artikel onder de kop „Het kruis ls geen galg". Het blad haalde pers berichten aan, volgens welke leerlingen in enkele scholen getracht hebben mede scholieren op te hangen en anderen in een kast hebben opgesloten, omdat zij geen godsdienstonderricht wilden volgen. De schrijver van het artikel zegt: „Ik kan niet begrijpen, waarom de kerk, de beschermster van de zuiverheid van de godsdienst, zwijgt bij deze afschuwelijke oorlogvoering op de scholen. Is het mogelijk, dat zij stilzwijgend de misdaad van misbruiken in naam van de godsdienst toelaat?" Te Miskolc zijn 14 arrestaties verricht. Op 26 en 27 oktober had de bevolking de bureaus van de geheime politie aan gevallen, twaalf personen werden ge dood, onder wie de commandant van de geheime politie. In de Hongaarse pers wordt naar aan leiding van de arrestaties gezegd, dat „bijna alle sadistische moordenaars van Miskolc zijn ontmaskerd". Radio-Boedapest meldt, dat de Hon gaarse presidentiële raad de Hongaarse ambassadeur te Washington, Peter Kos, tevens permanent, vertegenwoordiger van Hongarije bij de Verenigde Naties, Weeft teruggeroepen. De radio gaf geen ver dere bijzonderheden. Wel maakte zij be kend. dat de Hongaarse regering op dracht heeft gegeven bij Hammerskjöld aan te dringen op bespoediging van de geldelijke en matriële steun, die de Ver enigde Naties aan Hongarije hebben toe gezegd. Tijdens een demonstratie-optocht op zaterdag j.l. hebben Weense communis ten in de buurt van het Brigitta-zieken huis te Wenen de vijfhonderd aldaar ge huisveste Hongaarse vluchtelingen ge provoceerd door te roep: „Leve Kadar" en „Jullie leven op onze kosten". De vluchtelingen reageerden hierop door de demonstranten met sardineblikjes, met stukken steenkool enz. te bekogelen, waarop de communisten stukken cement terugwierpen en daarbij een aantal rui ten vernielden. Tweehonderd politie agenten moesten optreden om de orde te herstellen. Ambassadeur bij V.N. werd teruggeroepen Vrijheid van godsdienst is in Hon garije gewaarborgd, aldus het arti- :elmaar „agressieve, barbaarse ge weldpleging" moet ivorden uitge roeid. en de autoriteiten moeten je gens de aanstokers meedogenloos zijn. Volgens het vakbewegingsblad „Nepakarat" heeft de commissaris voor Onderwijs, Konya, meegedeeld, dat er niet veel gevallen van terreur op de scholen zijn geweest. Maar zelfs in de onbetekenendste gevallen zijn strenge maatregelen noodza kelijk. Radio-Boedapest heeft zaterdag mee gedeeld, dat sedert 5 november 1956 3.000 Hongaarse kinderen die naar Oostenrijk wilden vluchten, door Hongaarse solda ten zijn gearresteerd. Volgens Radio-Boedapest is het groot ste deel van deze kinderen aan hun ouders teruggegeven. Naar „open inflatie" in Indonesië TOENEMENDE VOORSCHOTTEN Deskundige financiële kringen in Djakarta hebben zaterdag uiting ge geven aan hun vrees, dat zich in de komende maanden in Indonesië een „open inflatie" zal openbaren. In de afgelopen week zijn de goud en deviezenreserves, die reeds beneden het wettelijk voorgeschreven minimum van 20% van het geld in omloop en andere verplichtingen waren gekomen, nog verder gedaald. Zaterdag was dit percentage 19.57 tegen 19.86 een week geleden. De huidige sombere situatie moet worden geweten aan het voortdurend drukken van geld door de regering en het afnemen van de export van de land- bouwprodukten. Men vreest dan ook, dat deze toestand tot een open inflatie zal leiden. Tenzij de regering onmiddellijk het drukken van meer geld staakt. De voorschotten aan de regering, die in de afgelopen week 111 miljoen roe- pi ah bedroegen, zijn inmiddels gestegen tot 7.3 miljard roepiah, hetgeen een stij ging van 3.3 miljard betekent van het totaal van een jaar geleden. In dezelfde periode steeg het totaal aan bankbiljet ten in omloop van 10 miljard tot 11.5 miljard. Het toenemen van de voorschotten werd vooral merkbaar na de gebeurte nissen in Noord- en Midden-Sumatra en de rustig verlopen „financiële staats greep" in Zuid-Sumatra. Sinds december zijn de voorschotten aan de regering ge stegen met 1.2 miljard roepiah. Intussen komen niet alleen van Su matra, doch ook van andere gebieden buiten Java voortdurend delegatiesnaar Djakarta, die miljarden vragen om te kunnen beginnen met opbouwprojecten in hun gebieden, die naar zij beweren in het verleden steeds door de centrale regering werden verwaarloosd. Nieuwe secretaris van de Hertog van Edinburgh De hertog van Edingburgh zal bij het bezoek van koning Elizabeth aan Portu gal vergezeld, worden door majoor Hen ry Chinnery inplaats van luitenant ter zee Michael Parker, die deze week ont slag heeft genomen als privé-scecretaris van de hertog, aldus is door Bucking ham Pal ace meegedeeld. Chinnery, de adjudant, van de hertog, vergezelde hem ook op zijn kortgeleden gemaakte wereld reis van vier maanden met het ko ninklijke jacht Britannia en bevindt zich thans met. hem in Gibraltar. Parker heeft ontslag gevraagd om de koninklijke familie niet in verlegen heid te brengen, daar zijn vrouw schei ding van tafel en bed heeft aangevraagd Dit ontslag is hem verleend. In de Brit se pers vormt deze aangelegenheid een onderwerp van felle commentaren. Zo schrijft het socialistische orgaan „Daily Herald" dat. waar echtscheiding door de wet wordt toegestaan, het hof geen strengere maatstaf behoort aan te leg gen. De reis naar Portugal van de koningin, per vliegtuig, is op 16 februari. Het be zoek zal drie dagen duren. Beierse herriemakers (Van onze correspondent in West-Duitsland) In het enorme restaurant van het Bundeshaus, het parlementsgebouw in Bonn, heerst vaak vooral op zittings dagen van de Bondsdag een geweldig spektakel. De 78-jarige afgevaardigde van de Vrije Democratische partij, mevr. dr. Lüders, die vanwege haar hoge leeftijd de eerste vergadering van de Bondsdag na de algemene verkiezin gen van 1953 heeft mogen openen, heeft heftig tegen dat kabaal geprotesteerd. Zij verklaarde niet zeer eerbiedig, dat haar manlijke collega's tijdens hun maaltijden „net zo hard als ganzen aan het snateren slaan". Nu heeft men met toestellen, die de omvang van het geluid kunnen meten, in het parlementsres- taurant vastgesteld, dat er soms net zo veel lawaai wordt gemaakt als in een drukke straat in een van de grootste steden van West- Duitsland. De grootste herrie maken de parlementsleden uit Beieren, die vaak het ene glas bier na het andere door hun keelgat gieten. Men kan hun misbaar vergelijken met dat van een met vol gas over de weg schie tende motorfiets, maar vlak na die Beierse lawaaimakers komen de.... Duitse journalisten. Aan hun tafel wor den voortdurend de laatste nieuwtjes en de nieuwste politieke en andere moppen verteld. Het geluid dat zij veroor/aken evenaart wat volume betreft dat van een licht motorrijwiel.... Koning Saoed in Madrid Koning Saoed van Saoedi-Arabië is zondag uit de Verenigde Staten in Ma drid aangekomen voor het voeren van besprekingen met generaal Franco, het Spaanse staatshoofd, en de Sultan von Marokko. Hij werd op het vliegveld van Madrid door Franco en het gehele Spaanse kabinet begroet. De koning en Franco reden in een open auto door de stad. toegejuicht door de niet erg dichte menigte langs de route. Tijdens zijn verblijf in Spanje, dat vijf dagen zal duren, voert Koning Saoed besprekingen met Sultan Sidi Mohammed ben Joessef van Marokko. Deze zullen onder meer betrekking hebben op de Amerikaanse plannen voor DEFILE OP KONINGINNEDAG DIT JAAR IN UTRECHT Volgens de wens van de minister voor Defensie zal in 1957 de gemeente Utrecht gastvrouw zijn voor het jaarlijkse defile der strijdkraohten ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin. Het defile van de troepen te voet, de vliegtuigen en de gemotoriseerde en ge mechaniseerde eenheden zal worden af genomen door de minister voor De fensie. (Ingez. Med.-Adv.) Wèg keelpijn V keeltabl. helpen direct Leidde polonaise met ambassadeur Stone De ambassadeur van Canada en deken van het Corps Diplomatique, de heer Thomas A. Stone, noodde de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. Marga Klompé, ten dans in het voormalig Koninklijk Paleis aan het Noordeinde te Den Haag en daarmee was zaterdagavond het jaarlijkse international Charity Ball van de organisatie van studenten van het International Institute of Social Studies, officieel geopend. Vele auto riteiten waren op het bal aanwezig. Hij slaagde er niet in zijn land buiten de Tweede wereldoorlog te houden Admiraal Horthy, de vroegere regent van Hongarije, is zaterdag in een zieken huis in Lissabon op 88-jarige leeftijd overleden. De eerste jaren na de oorlog woonde hij iii de Amerikaanse zone van Duitsland. In 1949 vestigde hij zich in Portugal. Nikolaus Horthy von Nagybanya werd op 18 juni 1868 te Kenderes in het gebied van de rivier de Theiss geboren als telg uit een adellijk geslacht. In de eerste wereldoorlog maakte hij naam als officier van de Oostenrijks-Hongaarse vloot. Na de ineenstorting van het Oostenrijks-Hongaarse keizerrijk, tijdens het com munistische bewind van Bela Kun, ging hij naar Szegedin, dat door de Fransen was bezet. Daar werd hij minister van Oorlog in de eontra-revolutioanire regering van graaf Karolyi. Hij organiseerde een leger, waarmee hij naar het gebied ten westen van de Donau trok, dat veel van twee omwentelingen en bezetting door Roemeense soldaten te lijden had gehad. Nadat de Roemeense troepen vertrokken waren, rukte hij op naar de hoofdstad Boedapest, die hij op 16 november 1919 bezette. In 1920 werd hij door een benoemd parlement gekozen tot regent van Hongarije, dat geen koning had. Een kwart eeuw hoofd van fascistisch"-getint bestuur Horthy stond 25 jaar aan het hoofd van een fascistisch-getint bestuur. Hij vielde weinig sympathie voor Hitier, doch hij sloot vriendschap met Mussolini. Aanvankelijk probeerde Horthy zijn land buiten de tweede wereldoorlog te houden, doch hij moest zwichten voor Hitiers eis en op de duur het Hongaarse leger naar het front in de Sovjet-Unie zenden. De Duitsers waren echter maar matig tevreden over Horthy en in 1944 besloot Hitier Hongarije te annexeren. In okto ber van dat jaar probeerde de regent nog zijn land te bevrijden. Zijn eigen garde bond in Boedapest de strijd aan met de Duitsers, terwijl hij de oprukkende Rus sen om bestandsvoorwaarden vroeg. De Duitsers onderdrukten de opstand ech ter snel en brachten Horthy over naar een Arabisch anti-communistisch blok een kasteel in Beieren, waar hij in mei zijn zoon Nikolaus en zijn schoondoch en op de kwestie Algerije. 1945 door de Amerikanen werd bevrijd, ter waren aan zijn sterfbed. Na de oorlog werd hij zeven maanden in voorarrest gehouden, omdat hij moge lijk zou kunnen getuigen bij processen tegen oorlogsmisdadigers.' Later werd hij echter vrij gelaten. Een verzoek van president Tito om Horthy aan Joego slavië uit te leveren, waar men hem als oorlogsmisdadiger berechten wilde, we zen de Amerikanen van de hand. Nadat hij zich met zijn vrouw, zijn schoondochter en zijn kleinzoon in Es- toril nabij Lissabon gevestigd had, schreef Horthy zijn memoires, die de vo rige maand in Londen gepubliceerd zijn. Hierin zet hy zijn bondgenootschap met Hitier uiteen. Hij verklaarde, dat, als gevolg van intriges tegen hem, Hongarije in 1941 aan de Sovjet-Unie de oorlog verklaarde. Duitse vliegtuigen met Rus sische kentekenen hadden tevoren een bomaanval op Hongarije „opgevoerd". Horthy zal in Portugal begraven wor den. Zijn vrouw, Madalaine de Purgly, BINNENLAND Zaterdagavond ls die 59-Jarige mevr. E. A. Greeuw-Donikerhoven utt Haariem- noord bij het oversteken van de Schoter- weg aldaar door een auto overreden. Kort daarop bezweek zij aan haar verwondingen. Op de Tegel s e weg te Yenlo is gister morgen het 5-jarig jongetje W. van Vaes- sen door een personenauto gegrepen toen hij plotseling de weg op liep. Hij was on middellijk dood. De tentoonstelling van bedrijfsauto's in het RAI-gebouw te Amsterdam heeft gister 17.215 bezoekers getrokken. Dit brengt het totaal aantal belangstellenden, dat de tentoonstelling sinds de opening op donderdag JJ. heeft bezocht, op oiroa 38.000. Een 75-jarige weduwe utt Den Haag. die op bezoek was bij kennissen aan de Laan van Meerdervoort, vergiste zich in de deur toen zij naar 't toilet wilde gaan. Zij opende de deur van de kelder, viel van de trap en liep een sohed'elbaslsfractuur op. Zij is opgenomen in het ziekenhuis aan de Zoitdiwat. De minister van Buitenlandse Zaken, de heer Luns, en de Staatssecretaris van Beugel, zijn vandaag naar Parijs vertrok ken ter bijwoning van de mtnistersverga- dering van de OEES. Zij worden donder dag a.s. in Den Haag terugverwacht. In het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam hebben de leden van de Vereniging van Leraren in de han delswetenschap pen zaterdagmiddag het 50- jarig bestaan hunner organisatie gevierd. De heer G. J. Dissevelt eerste am bassadesecretaris bij de Nederlandse am bassade te Tokio, zal als hoofd van de po litieke afdeling van de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging te Djakarta worden tewerkgesteld. De Stichting „Harriet Cohen Inter nationale Music Awards" heeft aan de Nederlandse ambassade meegedeeld dat de Price 1057" is toegekend aan de in Frank- Price 1957'7 is toegekend aan de in Frank rijk wonende Nederlandse pianist Daniel Wayenberg. Binnenkort ls de uitgifte te ver wachten van een tweede 4 3/4 25-jarige pbllgatlelenlng groot f 25 miljoen, ten las te van de N.V. Ned. Spoorwegen. De udtglf- tekoers zal wederom 98 bedragen. De aflossingsvoorwaarden der lening zijn gelijk aan die welke gelden voor de lening welke in Januari J.l. werdi uitgegeven. Een beeld van de enorme chaos na een spoorwegongeluk in het En gelse graafschap Derbyshire. Dank zij het feit dat het twee goederen treinen met weinig personeel waren die op elkaar vlogeneiste het on geluk slechts één dode. Een handelsreiziger in Den Haag heeft eT bij de politie aangifte van ge daan dat hij zijn te®, waarin 500 horloge bandjes zaten), heeft vertoren. De bandjes zijn gemiddeld f4.waard. BUITENLAND De 17-jarige franse koorddanseres Franoine Pary zegt in Toulouse een nieuw wereldrecord gebroken te hebben: zij heeft 34 uur en een kwartier achter el kaar op een touw op 15 meter hoogte door gebracht. Dat is ruim tien minuten langer dan de vorige recordhouder. Volgens het „Joodse wereldcongres" wonen er op de wereld 11.810.000 Joden, van wie 5 200.000 in de V S. twee miljoen ln de Sovjet-Unie, 1.585.000 in Israël, 887.000 in het Britse Gemenebest, 400 000 in Argentinië en 250.000 in Frankrijk. In de rivier de Miami (Florida) zijn zaterdagavond zeven personen ondeer wie zes uit een gezin, verdronken doordat de auto waarin zij zaten ln de rivier stort te. De bevelhebber van een Japanse divi sie van de landstrijdkrachten heeft ontslag genomen naar aanleiding van het feit, dat twee leden van de divisie van uitput ting zijn gestorven. Zij hadden volledig be pakt. een mars gemaakt van 80 km. De be trokkene zei, zichzelf „persoonlijk verant woordelijk" te stellen voor het gebeurde hoewel tijdens de mars alle voorzorgs maatregelen getroffen waren. Hij had een ambulance aan elk bataljon toegevoegd Uit goedingelicbte bron in Londen werd zaterdag vernomen, dat het Kremlin van plan ls een groot offensief te begin nen tegen de plannen voor een gemeen schappelijke Europese markt. De diploma tieke diensten van de Sovjet-Unie m Eu ropa zouden na een diepgaande studie van de plannen tot de slotsom gekomen zijn, dat de gemeenschappelijke markt voorna melijk bedoeld is als economisch blok te gen de Sovjetmsslsche wereld, zo voegde men hieraan toe. Het hooggerechtshof te We wak (Au stralisch Nieuw-Guinea) heeft veertig stamleden ter dood veroordeeld op be schuldiging van moord, naar aanleiding van de moord op 29 leden van een andere stam. die in augustus J.l. werd gepleegd. De Westdultse specialist prof. Schui ten. die de vorige week naar Moskou werd ontboden om een geheimzinnige zieke te behandelen, is zaterdag ln Keulen terug gekeerd. Hi) verklaarde bij aankomst, dat hij zijn patiënt slechts één keer gezien heeft en dat hij niet op de hoogte was ge houden van het verloop van de ziekte. Prof. Schuiten wilde niet zeggen van welke aard de ziekte was. Wel zei hij, dat het niet een aandoening als gevolg van radio-actieve straling was. In Singapore ls vrijdag een eendekker geland. De inzittenden, twee dames, had den een vlucht om de wereld gemaakt, die maanden heeft geduurd. Volgens hun zeg gen landden zij wanneer zij daar zin ln hadden. Voorts hadden zij 17 noodlandin gen gemaakt. De Oostenrijkse autoriteiten zijn een onderzoek begon en. naar de herkomst van valse dollarbiljetten ten bedrage van on geveer 50.000 dollar, die door Hongaarse vluchtelingen in omloop zijn gebracht. Het zou gaan om bijzonder goed nage maakte biljetten, die de voormalige Hon gaarse politieke politie aan haar agenten zou hebben gegeven. Een rechtbank te Stettin (Polen) heeft de voornaamste beklaagde in het proces tegen hen, die ln decemtoeT een aanval op het S'ovjetrussische consulaat ln deze stad zouden hebben geleid, tot 4 Jaar gevangenisstraf veroordeeld. De twee andere beklaagden kregen resp. twee en een jaar gevangenisstraf. Ondanks het feit, dat niemand in Zuld-Afrika nog langer gelooft aan de mythe va.n de begraven goudschatten van Paul Kruger is een groep Amerikanen on der leiding van de Engelse majoor H. Vin cent uit Johannesburg vertrokken op zoek naar de fabuleuze „Kruger-miiljoenen". ..Wij hebben een vrij goed Idee over de plaats, waar de goudschat verborgen is" verklaarde de Amerikaanse promotor van deze goudjacht, W. W. Mead, voor het vertrek dei- expeditie. Op een overweg bij Fort Gay West in de Amerikaanse staat Virginia heeft een sneltrein vrijdag een auto geramd. Hierbij zijn vier kinderen en een vrouw om het le ven gekomen. De sultan van Marokko is zaterdag middag in Madrid aangekomen voor een bezoek aart Spanje. HIJ werd op het vlieg veld begroet door generaal Franco. Het Tsjechoslowaakse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat 'n spionagekomp'lot ls ontdekt dat ge organiseerd was door de vroegere Ameri kaanse luchtivaartattaohé ln Praag. Majoor Whitman Er ls een aantal arrestaties ver richt. Het ging hier om militaire en eco nomische spionage aldus de bekendma king. Duitse atoomdeskundigen zullen plan nen bestuderen om radio-actieve afval van atoomcentrales ln het Noord- en Zuidpool gebied op te slaan. In Engeland wordt dit afval verpakt in beton en ver in zee, bul ten de scheepvaartroutes, „begraven" De 11 -Jarige Lenny Ross uit Tuiunga ln Callfornlë, het financiële wonderkind, dat vorig Jaar 100.000 dollar won met het beantwoorden van vragen ln een tele visieprogramma, heeft zondagavond ln 'n ander programma 64.000 dollar gewonnen. Hij gaf goede antwoorden op vragen over de effeotenbeurs. Uit Singapore zijn vandaag 152 Chi nezen gedeporteerd. Zij zijn door de poli tie op een Noors schip gebracht, dat hen naar Rood-Ohina zal brengen. Een aan tal van hen zijn scholieren, die lid zijn van de communistische vereniging van leerlingen van middelbare scholen in de kroonkolonie. De vele zalen, waren door de studen ten, met medewerking van vele bedrij ven en kunstenaars, versierd en ver licht. Vreemdsoortige dierfiguren, harle kijns, honderden ballonnen en lampion nen en andere attributen waren ge bruikt, om alles een feestelijk aanzien te geven. Daaraan was door de studen ten zeer veel zorg besteed. Ambassadeur Stone en minister mej. dr. Marga Klompé leidden direct na de opening een polonaise door de vele zalen, in enkele waarvan de gasten al geruime tijd met de dans een niet-officieel begin hadden gemaakt. Van verschillende universiteiten was de Senaat vertegenwoordigd. Men zag temidden van de honderden gasten vele diplomaten, docenten van het. instituut, vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en van tal van ministeries en instellin gen. Leden van de Nederlandse Opera, Louise de Vries, Gerard Groot. Johan van der Zalm en Cor Olthuis. brachten in de loop van de avond en nacht lichte opera-muziek ten gehore, terwijl een tweetal groepen van studenten van het Instituut de genodigden vergastten op Egyptische en Amerikaanse liederen. De onvermoeibare Canadese ambassa deur, zich niet onbetuigd latend op de dansvloer, heeft dank gebracht aan de velen, die op enigerlei wijze hebben mee gewerkt. Hij vroeg terecht een applaus je voor de studenten van het Instituut, die dit mooie initiatief namen. Leerlingen van de Haagse hotelvak school serveerden, terwijl studenten van het Instituut „lekkere hapjes" aan de Wel of geen drinkgelag Artsen, die vrijdag als getuigendes- kundigen werden gehoord in het proces- Montesi te Venetië, bleken het er niet over eens te zijn hoe lang het lijk van Wilma Montesi in zee had gelegen voor dat het werd gevonden. Ook verschil den zij van mening over de vraag of er aanwijzingen zijn, dat de verhalen over een orgie juist zijn. De dokter die het lijk het eerst heeft onderzocht. Di Giorgio, zei te vermoe den. dat Wilma Montesi 18 tot 24 uur dood was, toen hij haar stoffelijk over schot zag. Het viel hem op, dat de lak op haar nagels nog zo helder rood was. Hieruit meende hij te kunnen afleiden, dat het lijk niet lang in zee heeft ge legen. De hoogleraren Frache en Carella, die later een onderzoek hebben ingesteld, zeiden te denken, dat Wilma Montesi 30 uur voordat zij werd gevonden, was overleden. Zij zeiden geen sporen van alcohol of verdovende middelen gevon den te hebben en vastgesteld te hebben, dat het meisje maagd was. De vooraanstaande Italiaanse patho loog prof. Canuto verklaarde zaterdag voor het gerecht, dat Wilna mogelijk zelfmoord heeft gepleegd. Dat zou een „eenvoudige verklaring" geven voor het feit, dat haar lijk niet geheel gekleed teruggevonden is, zo zei hij, want het is bekend, dat veel mensen, die zich willen verdrinken eerst schoenen, kousen en andere kledingstukken uittrekken voor zy zich in het water storten. man brachten, waarbij studenten uit India specialiteiten van hun land niet hadden vergeten. Het was drie uur in de ochtend, toen de musicerende Mariniers de laatste dans aankondigden. Plechtig klonk na afloop het Wilhel mus in dit voormalige Koninklijke Paleis en enthousiast werd door allen een driewerf „Lang leve de Koningin" uitgebracht. Vragen over Nederlands Nieuw-Guinea „Ernstige vergissing van de P. v. d. A." „Is het belang van de bevolking van Nieuw-Guinea vooralsnog niet het meeste gediend door erkenning boven al van haar menselijke rechten in het algemeen en is het niet beter haar „zelfbeschikkingsrecht" voorlopig te laten rusten totdat later de mogelijk heid van toepassing daarvan in het zicht is gekomen? Moet by het zoeken van enige toenadering tot Indonesië niet worden uitgegaan van artikel 74 van het Handvest, dat van Nederland flngez. Med.-Adv.) MAANDAG. Kleine Buroht: Jaarvergadering Fond club Leiden en Omstreken. 8.15 uur nam. De Lakenhal: Concert Telemann-trlo. 8 uur nam. De Doelen: Leidse Amateurfotografen- vereniging. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep Theater „Het bezoek van een oude dame". 8 uur nam. Aula R.K. Lyceum: K. en O.-cursus mo derne literatuur. 8 uur nam. De Harmonie: Expogé, Pater S. Keul- aerds over „Het leven van Mindzenty". 8 uur nam. De Doelen. Koksschool. 'Haags Toneel met „De barbier van Sevilla". 8 uur nam. Kleine Burcht: Leldse Postd. ver. De Vriendenolub. Ledenvergadering. 8 uur nam. Zoöl. Laboratorium Kon. Ned. Natuur historische Ver. Spr. dhr C. Bas over „Vor men rijkdom in de zwammenwereld". 8 uur WOENSDAG Oud Hortuszicht. Familie-avond Neu. Ohr. Beambtenbond. 8 uur nam. Middelstegracht 3: Jeugdsamenkom6t „Jong Nederland voor Christus". 7.30 uur nam Den Burcht: Fryske Joun. Opflering fan. „Hert sunder haven" fan K. Woudstra, troch leden fan de toandelploech Stadsgehoorzaal. Gemengd Toonkunst- koor. Requiem van Mozart, Te Deum van Bruckner. 8.15 uu: nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep Theater „Het bezoek van een oude dame". 8 uur nam. Warmond: School met den Bijbel. Ledenvergadering. 8 uur nam. DONDERDAG Stadszaal: Concert Wiener Sangerknaben 8 uur nam. De Lakenhal Oud-Lelden. Dhr E. Pelnlok over „Historie en Leraldlek op roemer en kelk". 8 uur nam. Rehoboth. Ver. Experimenteel Radilo- onderzoek. Spr. dhr Weerlee over „Draad loze bediening van zenders op afstand". 8 uur nam. Ant. Clubhuls „De Gastspelers": Opv. van „Annemarle.zeg Jij het maar!". 8 uur nam. Hogewoerd 175. Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.45 uur nam. Warmond: Ten huize fam. v. Leeu wen. Jonge Kerk. Spr. ds. v. Boven. 8 uur nam. VRIJDAG Rehoboth: Ned. Chr. Vrouwenbond. Ds. G. Meynen over: „Chr. levensstijl en vrije tijdsbesteding". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedië „Van de brug af gezien". 8 uur nam. Herengracl t 34: Vergadering Leidse Smalfilm Liga. 8 uur nam. ZATERDAG. Stadszaal (grote zaal): K. en O. Popu lair concert Residentie-orkest o.l.v. Ed. Fllpse. Solist Theo Olof. 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. Litteris Sacrum. Opv. van spoken. 8 uur nam. Den Burcht: „Ons Grunnegerlaand". 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Bijeenkomst Jehova's Getuigen. '5.30 uur naan. by het beheer over Nieuw-Guinea ver langt een politiek van goede nabuur schap? Leidt dit niet tot de conclusie, dat de Nederlandse regering bereid moet zijn, in nauw overleg met voor mannen van de bevolking van Neder lands Nieuw-Guinea, tezamen met In donesië, Australië en de Philippynen, te spreken over de belangen van dat gebiedsdeel en zyn nabuurland?" Dit zijn enkele vragen, die vele leden stellen in het voorlopig verslag van da Eerste Kamer over de begroting van Buitenlandse Zaken. Dezelfde leden vroe gen voorts, of de minister vertrouwt, dat zelfbeschikkingsrecht van de Papoea bevolking als naburen van Cummunis- tisch China, Japan, Indonesië en Austra lië ooit een reëel begrip zal kunnen zijn, voor zover men aan iets anders denkt dan aan aansluiting bij een van de ge noemd landen, dit wil dus zeggen: zich onderschikken aan de machtssfeer welke deze ontwikkelen. Neemt de minister aan, dat zulks niet het geval is, dan zouden deze leden het op prijs stellen kennis te mogen nemen van de argu menten en de overwegingen welke dat standpunt aanvaardbaar maken. Verscheidene leden meenden dat het een ernstige staatkundige vergissing van de zyde der P. v. d. A. was ge weest, de wens kenbaar te maken dat Nieuw-Guinea een internationale sta tus zou ontvangen. Het officieel wen sen van het onmogelijke heeft in dit geval uitsluitend negatieve gevolgen gehad, namelijk dat de positie van de Nederlandse regering wordt verzwakt, het belang van de bevolking van Nieuw-Guinea wordt geschaad en bij die bevolking onrust wordt gewekt, alsmede dat Indonesië nieuwe aangrij pingspunten krijgt bij zijn actie tegen het Nederlandse standpunt. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie (Garenmarkt 1 b). Tentoonstelling geolo gie ln Nederland. Op werkdagen van 10-— 12 en 2—4 uur. 's Zondags van 2—4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten 10 uur v.m. tot 4 uur nam Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling „Het leven van Boeddha" 10 uur v.m tot 4 uur nam. (te.m 14 febr Academiegebouw (Ac. Hist. Museum): Tentoonstelling van kunstzinnig werk van hoogleraren, stafleden en studenten. (T/m. 14 februari). De Lakenhal: Expositie Kees Bol 104 uur. 's zondags 14 uur (t.e.m. 4 maart) BIOSCOPEN Trianon „High Society" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur Zondag 2.15, 4.30 7 en 9 15 uur. Luvor „De postmeester" 18 Jaar. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur, Zondag 2.30, 4 45, 7 en 9.15 uur. Lldo „Tussen 14 en 17". 18 jr. Werkda» gen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „Les enfants du Paradiis" 18 Jr. Werkdagen 2 en 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. Rex „Een kus voor Je sterft" 18 jr. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zon dag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. De avond- en naohtdienst van de Apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Douza Dou- zastraat 31. tel. 21313 Apotheek Nieuwe Ri.in, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, Apotheek Oegstgeest Wllhelminapark 8, Oegstgeest tel. 26274. 5 5 Bh geen gehoor Dy Uw huisarts ot specialist bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) cL I SB li 3 wind a T; 3 rt 3 Sc- 3 Stockholm sneeuw a no 2 -1 4 Oslo lioht bew. windstil -6 2 Kopenhagen zwaar bew. zw 6 1 0 Aberdeen geh. bew. szw 2 0 Dublin regenbui zw 6 8 0.2 Londen regen z 7 8 0.2 Amsterdam mist zzw 4 3 0.3 Brussel zwaar bew. zzw 5 5 3 Parijs geh. bew. z 3 5 3 Bordeaux zwaar bew. zzo 1 4 3 Grenoble regenbui windstil 4 11 Nice onbewolkt wdndstil 8 0 Berlijn zwaar bew. wnw 7 3 4 Frankfort geh. bew. w 4 5 2 München zwaar bew. w 6 1 Zürich egenbui zzw 3 3 Genève zwaar bew. zw 4 3 13 Locarno onbewolkt ozo 4 5 0 Wenen '•waar bew. wnw 4 7 0 Innsbruck regen windstil 2 1 Rome onbewolkt wiindstil 5 1 Mallorca onbewolkt nnw 2 9 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2