KLERK Rusland op de wereldtentoonstelling te Brussel Toelichting op beursbegrippen MOEILIJKHEDEN HEBBEN EISENHOWER „GETEKEND" dat de Senaat veel meer ZAL NAGY IN HONGARIJE TERECHT MOETEN STAAN; iVIalÏE GEVW Aangeboden: banketbakkers oven ROSELEUR's woensdag-aanbieding AUTOFINANCIERING AUTOVERZEKERING schilder MAANDAG 11 FEBRUARI 1957 Een monument van Lenin of Sta fin? (Van onze Brusselse correspondent) De wereldtentoonstelling in Brussel ls er nog lang niet, maar de meeste lan den hebben de modellen van hun pavil joens klaar. Zo langzamerhand kan men zich dus een idee vormen van de 200 paviljoens, die op het 200 hectare grote terrein van het Heizelstadion te Brussel zullen verrijzen. Sedert enkele dagen is ook het model van het Russische pa viljoen bekend gemaakt. Verschillende mensen zijn bij het bekijken daarvan getroffen door een detail, dat bijzondere betekenis kan hebben. In dat niet onaardige, meren deels glazen paviljoen (dat overigens heel wat minder origineel is van archi tectuur dan vele andere paviljoens) wordt namelijk een monument opge- rioht. De vraag rijst: wie is de rechtop staande man in het midden van het paviljoen? Lenin of Stalin? Wie zal het paradijs van de arbeiders vertegenwoor digen? De oude Lenin of de nu weder om gerehabiliteerde Stalin? Bij de dien sten van de tentoonstelling konden wij dat niet te weten komen. Niet een van de officials wist er iets van. Maar het monument komt er, dat weet men! Im mers de foto van het model van een paviljoen wordt pas vrijgegeven als het paviljoen-concept van een land door de commissaris-generaal baron Moens de Pernig is aanvaard. Wat er ook van zij, vast staat dat de Sovjet-Unie een groots georganiseerd paviljoen opzet dat vele miljoenen Belgische franks gaat kosten, volgens sommigen zelfs ver boven de 50 miljoen gulden. Het Russisch pavil joen beslaat evenveel ruimte als het Amerikaanse. Deze paviljoens liggen bovendien niet ver van elkaar. Het wordt dus een illustratie van „vrede lievende coëxistentie". De Fransen hebben het, in tegenstel ling met de klassieke lijn der Russen, in het ultra-moderne gezocht. Het mo del van het Franse paviljoen toont een grillig spel van lijnen en een nieuwe architectonische conceptie, welke wer kelijk revolutionair mag worden ge noemd. Men vraagt zich af hoe dit enorme gevaaite in staal en hout in evenwicht zal worden gehouden Een model van het Franse paviljoen deels uit pilaren en spanten be- voor de Brusselse wereldexpositie. staande gebouw zijn niet gering. Felle fabrieksbrand fe Zaandam In Zaandag is gisterochtend vToeg een grote houten loods aan de Hout havenkade, waarin de N.V. Metaal- coating My. en de kunstharsafdeling van het constructiebedrijf Woesten- burg en Van der Meer waren geves tigd, in de as gelegd. Om kwart voor vier ontstond door onbekende oorzaak brand in de 110 meter lange loods. Toen de brandweer verscheen, viel er al niets meer te redden. Uit de vuurzee klonken zware knallen, veroorzaakt door het ontplof fen van acetyleenflessen. Een van deze 50 kg. zware flessen vloog door de lucht en kwam 150 meter verder op de Provincialeweg terecht. Vrijwel al het personeel van de Zaan- damse brandweer was op het terrein van de brand aanwezig. Met het oog op de ontploffingen achtte men het echter raadzaam, het vuur niet te dicht te na deren. Omstreeks zes uur kon met de nablussing worden begonnen. In het deel van de loods, waar het metaalbedrijf was gevestigd, werden vier auto's een prooi van de vlammen. Van het constructiebedrijf werden 14 machines vernield. Beide ondernemin gen waren op beurspolis verzekerd. In de loods werkten normaal 28 man van het metaalbedrijf en vijf man van het constructiebedrijf Preferente en cum. pref. aandelen III. zaken geen dividend op de gewone aan- Wü k0nT tót "f verklaring zij het eumula- van de onderscheidene soorten van aan Ook tweede begin is niet gemakkelijk Presidentskandidaten voor 1960 werken nu reeds aan de noodzakelijke publiciteit! Van onze correspondent in Washington) De Nederlandse spreektaal heelt er zo'n aardige uitdrukking voor om aan te duiden, dat men het iemand snel kan aanzien dat hij moe is of zich niet zo goed voelt. Van iemand, bij wie dit spoedig blijkt, zegt men: „Hij tekent erg". Ook president Eisenhower „tekent" vrij spoedig. Op zijn laatste pers conferentie bijvoorbeeld zag hij er bepaald slecht uit en toen hij een uur later - in een gure kou - het vliegtuig stond af te wachten waarin de koning van het zonnige Saoedi-Arabië zou arriveren, ivas het de president nog meer aan te zien dat hij niet op zijn best was. Verontrustend behoeft dit niet te zijn: wat minder spanning en drukte, maar meer zon en sport - en Eisenhower ziet er waarschijnlijk weer even goed uit als in september 1956. Het moet echter gezegd dat het begin van Ike's tweede ambtstermijn moeilijk is en dat is aan hem te zien. Senaat is gesplitst door partijlijnen delen zoals zij in de loop der jaren in de praktijk zijn ontstaan. Na de gewone aandelen, die wij eerder bespraken, de preferente aandelen. Deze J?""®, gaan, wat de dividendbetaling betreft. Deeia tieve dividend geheel of gedeeltelijk (statutair bepaald of bij overeenkomst geregeld) heeft ingehaald. Hier heeft men dus meer zekerheid dan bij de ge wone preferente aandelen: Een voor van een cumulatief-preferent tionaire ideeën in praktijk gebracht. let op de vrachtwagen met aanhan De afmetingen van dit groten- ger op de voorgrond. Agrarisch congres der K.V.P. Ministeries mopperen Adenauer „muilkorft" zijn ministers (Van onze correspondent in West-Duitsland) In een paar van de belangrijkste Westduitse ministeries is men openlijk aan het morren gegaan. Men is er na melijk in het geheel niet mee ingeno men met een wetsontwerp, dat in het ministerie van Binnenlandse Zaken werd uitgewerkt. Men spreekt al open lijk over een „muilkorfwet", want vol gens het ontwerp zouden in het vervolg alle politieke en semi-politieke verkla ringen en uitlatingen van de minis ters en van htm departementen, die be stemd zijn in de pers te verschijnen, eerst door de regeringsvoorlichtings dienst moeten worden goedgekeurd. Deze voorlichtingsdienst „Presso und Informationsamt der Bundesregie- rung" geheten ressorteert direct on der Adenauers Bondskanselarij, zodat het nieuwe ontwerp dus feitelijk beoogt, dat geen enkele Westduitse bondsmi- nister in het vervolg meer iets over binnen- of buitenlandse politieke aan gelegenheden aan de pers kan meede len en evenmin aan een binnen- of bui tenlandse journalist kan vertellen, hoe hij persoonlijk over bepaalde politieke kwesties denkt, zonder dat zijn woorden eerst een censuur zijn gepasseerd. Men kan begrijpen, dat dit voor Adenauer in verband met de campagne voor de aan staande verkiezingen van september van het grootste belang is. In de laatste tijd hebben zich immers herhaaldelijk ernstige wrijvingen tussen hem en en kelen van zijn meest vooraanstaande kabinetsleden voorgedaan. HU wil verhinderen, dat deze in het vervolg zich voor de ogen van de hele buitenwereld kunnen afspelen en hU wenst, dat zyn ministers uiterlyk tenminste een gesloten front vormen Wij vernemen, dat hij in zijn kabinet echter op heftige tegenstand kan reke nen. Het laatste woord in deze aange legenheid is dus nog lang niet gespro ken van deze door de organisaties gegeven voorlichting grondig herzien worden en niet volstaan worden met een bedrag van f 100.000. over 9 organisaties te ver delen. Juist door deze voorlichting kan, volgens hem, op verantwoorde wijze de nog ten dele door traditie bepaalde mentaliteit van de boerenstand aange past worden aan de nieuwe tijdsom standigheden. De resultaten zullen dan zeker niet uitblijven, zo zei mr. Brou wer. Aan het slot van het congres, heeft de voorzitter van de Tweede Kamer fractie der KVP, prof. mr. C. P. M. Romme in antwoord op een uit het congres gestelde vraag inzake de kin derbijslagregeling voor zelfstandigen medegedeeld, dat te verwachten is dat het ontwerp voor de uitbreiding van de kinderbijslagwet spoedig zal worden in gediend. Sprekende over de volgens hem ge rechtvaardigde eisen van de landbouw zei prof. Romme, dat de landbouw nim mer mag worden de sluitpost van alles wat er zal moeten gebeuren. Hij deelde in dit opzicht mede, dat een regeringsnota inzake de maatrege len die de regering wenst te nemen in bedryfsstructuur, een het kader van de moeilijkheden in de BETERE VOORLICHTING GEWENST Gezien de bedroevende bedrijfsresul taten kan de landbouw niet langer erin berusten, dat de tekortkomingen in de uitgangspunten, die aan de kost prijsberekening ten grondslag liggen, worden gehandhaafd. Dit verklaarde mr. Ph. C. M. van Campen, directeur van de Coöpera tieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, op het zaterdag in Utrecht gehouden agrarisch congres van de KVP. Mede in verband met consequenties ten aanzien van het pachtbeleid zou. aldus de heer Van Campen. een getem poriseerde doorberekening ten aanzien van de eigenaarslasten in overweging kunnen worden genomen, mits het be ginsel van de noodzakelijke doorbereke ning van de eigenaarslasten tevoren in een parlementaire procedure behoorlijk zou zijn vastgelegd. Tot de eigenaars lasten, die voor doorberekening in aan merking komen, behoort volgens hem ook de rente over het grondkapitaal. Een betere verantwoorde arbeidsbezetting en een j landbouw, binnen 14 dagen te ver- rationeler bedryfsvoering in de agra- j wachten is. rische sector zullen het sterkst bevor derd kunnen worden door stimulering van onderwys en voorlichting. Dit verklaarde mr. Th. Brouwer, secretaris van de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond. Volgens hem is dit meer in overeenstemming met de zelf standigheid en eigen verantwoordelijk heid van de individuele boer. De eisen van theoretische vakbe kwaamheid dwingen de agrarische jon geren en ook hun ouders zich vroeg tijdig te bezinnen over de beroepskeus. In meer of mindere mate zou worden voorkomen dat jongeren met lagere intellectuele begaafdheid als vanzelf- wat de uitkering bij eventuële liquida tie betreft, meestal ook voorrang. Het percentage van het dividend dezer aan delen is statutair vastgelegd en zij wor den dan ook met naam genoemd. men De architect heeft wel zeer revolu- hetgeen duidelijk wordt, indien men' vóór'de gewone aandelen en zu hebben'i aandeel met een h00g opgelopen divi- i i dend zijn de 4% cumulatief-preferent aandelen Ned. Amerikaanse Fitting- fabriek. die sinds de op (eind 1947) nog «ui-igeen dividend uitkeerde, zodat in de toenaam Stoers dezer aandelen, die ca. 80% be- j ambtstermijn met allerlei politiek ge draagt^ niet minder dan 36% achterstal- strubbel was begonnen. Het werd ineens De vermoeienissen van de inaugura tiedag leek hij goed te doorstaan. Na de plechtigheid voor het Kapitool en na het afnemen van een urenlange parade, bezocht hy 's avonds vier grote inauguratie-bals. De televisie maakte het mogelijk de president op al deze bals te volgen en tot de laatste minuut bleef Eisenhower stralend en opge wekt. Na de inauguratie-dag heeft de presi dent echter nog een grote receptie ge geven voor het korps van diplomaten en verder nog een officieel diner voor het opperste gerechtshof. Het zou alles misschien zo zwaar niet zijn, ware het niet, dat deze tweede Het spreekt vanzelf dat men deze1 cumulatief dividend begrepen is. Nu vorm heeft uitgevonden om de aande-1 erg,r. dan het is, omdat pre ien voor bepaalde beleggers aantrekke-er^ .kapitalen algemeen lijker te maken dan de gewone. Het ye,el kleiI\er z"n dan de gewone kapi- karakter van deze aandelen heeft ech- ^len'-,Z0{?aJL het achterstallig dividend ter twee kanten: in tijden van voorspoed SLfSrTet ïïi„WOh^n is het dividend beperkt tot het over eengekomen percentage, in tijden van tegenspoed wordt ook veelal het prefe rente dividend zelfs niet verdiend. Aan deelhouders zyn dus in hun rechten beperkt, terwijl zij toch de risico's van het bedrijf als aandeelhouders mee dragen. Men zou dan eerder de voor keur aan obligaties kunnen geven. In de praktijk treft men dan ook deze vorm van preferente aandelen het minst aan. Naast de gewone preferente aandelen die nog weer kunnen worden onder verdeeld in eerste, tweede, enz. al naar gelang van hun rechten deden dan ook de cumulatief-preferente aan delen hun intrede. Deze behouden hun recht op het overeengekomen dividend, ook al kan een vennootschap over een of meer jaren dit dividend niet betalen. Het aandeel wordt dan inclusief het opgelopen dividend verhandeld en de vennootschap mag bij beter gaande In Boedapest houdt men reke ning met de mogelijkheid, dat de ex-premier Imre Nagy naar Hon- qarije teruqqebracht zal worden, gaaianeid ais vanzen-1 r» i g. de landbouw worden teneinde in Boedapest terecht te daarbij heeft Kiss verklaard, dat „meer en meer mensen in Hongarije eisen dat Imre Nagy terecht zal staan". Het is in communistische landen nu eenmaal ongebruikelijk, dat vooraan staande politici „zo maar" iets verkla ren, en men ziet in deze uitlating dan ook op zyn minst een proefballon, zo niet een zeer reële voorbode van een schouwproces. Merkwaardig genoeg bevatte het ex- sprekend naar verwezen. i staan. Naar de menmg van mr. Brouwer kan de zo begeerde afvloeiing van overtol-1 De onmiddellijke aanleiding tot dit lige arbeidskrachten ook op niet heelvermoeden is een interview dat „Rude kleine bedrijven aanmerkelijk worden Pravo" heeft gehad met I^roly K^s. cerpt dat aan de Hongaarse pers van bevorderd door een grotere ontplooiing j thans lid vanihet voorlopig Centraal co- hpt intprvlew ter n„biikatie eeeeven is. van de agrarische sociale voorlichting, mite der Hongaarse Communistische Wil men goede resultaten bereiken, i Partij. Kiss is een voormalig minister aldus mr. Brouwer, dan moet het tot nu I van Buitenlandse Zaken. Het Tsjechi- toe gevoerde subsidiebeleid ten aanzien i sche blad heeft hem geïnterviewd en Tocli een campagne tegen echtpaar Bhuman Weer beschuldigingen van subversieve acties De Indonesische regering heeft zater dag een campagne ingezet tegen de „verkeerde voorstelling van zaken", welke door Nederlanders in het buitenland wordt gegeven over de rechtspraak in Indonesië. De secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, deelde mede, dat in deze campagne geen namen worden ge noemd, doch het is duidelijk dat de vroegere verdedigers van Schmidt en Jungschlager, de heer en mevrouw Bou- man, worden bedoeld. Het echtpaar Bou- man maakt naar bekend thans een tournée door de V. S., waar zij op uitnodiging van verschillende juristen- de in Indonesië tegen Nederlanders ge voerde processen. Dr. Soebandrio deelde mede, dat de regering besloten heeft tot het uitgeven van een boekje over „Subversieve acti viteiten in Indonesië", dat 'n aantal be schuldigingen en ook foto's bevat. In het boekje wordt o.m. gezegd, dat „een groot aantal Nederlanders, onder wie personen, die belangrijke posi ties innemen in de Nederlandse rege ring, betrokken zyn in subversieve ac tiviteit. Daartoe behoren ook pogin gen om zulk een chaos te scheppen, dat het voor de Republiek onmogelyk zal zyn een stabiele regering te be houden". Dr. Soebandrio deelde tevens mee, dat alle berichten over financiële steun van buitenlandse ambassades aan subver sieve activiteiten waren onderzocht. Dr. Soebandrio doelde klaarblijkelijk op recente persberichten uit Washing ton, waarin werd gezegd, dat de V. S. graag de vroegere vice-president Moh. Hatta aan het hoofd van een nieuwe re gering zouden zien, toen hij, Soebandrio, verklaarde „dat bepaalde buitenlandse elementen, die uit hoofde van traditie in het verleden het als hun plicht beschou wen ons bij het oplossen van onze moei lijkheden te helpen, zich nog steeds wil len bemoeien met het democratisch stel éel in Indonesië". Nieuwe diesgemeenten De Indonesische ambassadeur op de Philipijnen Razir Pamontjak. heeft op 1 een persconferentie gezegd, dat Neder land de processen tegen Nederlanders in Indonesië „als een kwaadaardig rook gordijn" gebruikt om Nederlandse sub versieve activiteit in Indonesië te be dekken. HU zei, dat de Nederlandse regering de V.N. ervan hoopt te overtuigen, dat Indonesië niet in staat is West-Iriante besturen. Op vragen waarschuwde hy, dat, in dien men niet tot oplossing van het geschil kan komen, dit de toestand voor de Nederlanders in West-Irian en Indonesië „precair" zou maken. Hy zei, dat de Indonesiërs een volks stemming in West-Irian en Indone- sie's recht om het bestuur daar uit te oefenen, gaarne zouden aanvaarden. Nederlandse gemeenschap niet ongerust De Nederlandse gemeenschap in Dja karta schynt zich niet ongerust te maken over de door de Indonesische ambassadeur in Manilla, Nazir Pa- muntjak, afgelegde verklaring, dat de positie van de 70.000 Nederlandse on derdanen in Indonesië „zeer precair" zou worden, indien niet spoedig een regeling van het vraagstuk Nieuw- Guinea wordt bereikt. Het in Djakarta, in de Engelse taal verschynende, onafhankelijke dagblad „Times of Indonesia" heeft vandaag am bassadeur Poemantjak van „misdadige onverantwoordelijkheid" beschuldigd. Het blad schrUft, dat het laatste waar toe het Indonesische Kabinet zou be sluiten, zou zijn het „nadoen van Hitier en het gebruiken van de Nederlanders in Indonesië als gijzelaars om concessies van de Nederlandse regering los te krygen". Het blad doet een beroep op de re gering om een verklaring uit te geven, waarin de Nederlanders in Indonesië zullen worden gerustgesteld, en tevens om ambassadeur Pamoentjak terug te roepen". „Wy kunnen ons niet veroorloven zulk een onverantwoordelijke figuur in onze buitenlandse dienst te hebben", aldus het blad. het interview ter publikatie gegeven is, geen woord over Nagy. Radio Praag ech ter maakte er melding van en via de radiozenders van het westen verbreidde het bericht zich ook in Hongarije. Het blyft een belangwekkende vraag, of de mededeling van Radio Praag een ver gissing was, of opzet. Daar de regering tot nu toe de kwes- tie-Nagy met veel omzichtigheid heeft behandeld, is men geneigd hieruit te begrijpen, dat zy meent de situatie nu voldoende meester te zyn. MARKTBERICHTEN LISSE, 9 februari. Gladiolen veiling. Er werden op de gladiolen-plarotgoed- veiling 900 manden aangeboden. Besteed werd voor best plantgoed: Gladiolen: 6/8 «■n 4/6 Al'lard Piersen 1.20, Aranjuez 1.20, Aristecrat 1,60. Agnirta 4/6 0.90. Alfred No bel 4/6 0.55. Benjamin Britten 6/8 0.8O. Dr. Fleming 1.80, 0.90, Firebrand 2.00, 1.20, Han van Meegeren 1.00. 0.55. Hol land's Glory 0,70, Job. Strauss 0.90, 0.60, Joh. van Knoijnburg 2.40, 1.40, Juniklok ken 1.10, Mansoer 0.80, Memorial Day 4/6 0.55, Nieuw Europa 1.30, Leeuwenhorst 1.30, Philippe's Memory 0.50. 0.35. Pl- eardy 1.00, Sans Souci 1.40, 0.75, Spic and Span 0.90, 0.75, Spotlight 1.20. Bijgoed: Anemonen Hollandla 5/6 0.85: Anemonen St. Brigid 5/6 0.90; Anemonen The Caen 5/6 0.90; Oxalis Deppei 4/5 0.75. 3/4 0.2O; Lilium Regale 20/22 15.60; 18/20 13.30; Lilium Tigrinum 10/20 15.50: 16/18 11.00, 14/16 8.50; Ranonkel Bar- baroux z. 6 1.25; Franse Ranonkel Vero nica 0.45; Franse Ranonkel Thalia 0.45; Aoldan-thera 5/6 2.60; Montbretla Fanta sy 7op 1.05; Montbretla Meteor 7op 1. z. 6/7 0.60; Montbretla Gemengd 7op 1.10; Llatris III 6.10. ingehaald. De Fittingfabriek byv. heeft een preferent kapitaal van f. 1 miljoen en een gewoon kapitaal van f. 14 mil joen. Het achterstallig dividend be draagt dus slechts f. 360.000. Vaak ook wordt door een reorganisatie van het kapitaal een regeling getroffen voor achterstallig preferent dividend. Daar ook bij de cumulatief preferente aandelen het dividend nog beperkt is, creëerde men nog een derde soort, die nauwer bij de gang van zaken betrok ken is, nl. de (cumulatief) preferente winstdelende aandelen. Behalve het in de statuten vastgelegde primaire divi dend hebben zy recht op een zeker percentage van de overwinst. Zo kan men bijv. bepalen, dat de winstdelende preferente aandelen l/10e procent ont vangen van elk procent, dat op de ge wone aandelen boven een zeker percen tage wordt uitgekeerd. Veelal is ook hier een grens naar boven gesteld, zodat ook bij deze soort aandelen het dividend beperkt blijft. De mindere of meerdere aantrekkelijkheid der verschillende soorten preferente aandelen vindt uit drukking in de koersen, wat bij het onderwerp koersvorming ter spake komt. Wanneer geeft een vennootschap preferente aandelen uit? Dit is het geval wanneer zy geen obligatielening kan of wil aangaan, om balanstechnische of andere redenen, moeilijk gewone aandelen kan plaatsen of door deze uitgifte de dividenduitke ring beperken wil. De cumulatief pre ferente winstdelende aandelen zyn op onze beurs in de meerderheid. Van onze grote concerns is de Unilever het sterkst in preferente aandelen, waaraan de wordingsgeschiedenis echter niet vreemd is. Daarentegen kent de Koninklijke geen enkel soort preferente aandelen. Ook Aku kent geen prefs. Philips heeft een bedrag 6% cum. pref. aandelen uitstaan. Over prioriteitsaandelen, oprichters aandelen en de z.g.n. lappen een volgend maal. In de Nederlandse krantenwereld heerst onenigheid over de schryf- wyze van de naam Kroesjtsjef, u weet wel die gezette Moskouse me neer, die zo graag een glaasje wodka drinkt en dan graag een scheldparty ten beste geeft. Een medewerker van een groot blad heeft er een hele studie van gemaakt. Hy las er een heleboel kranten op na. Die hebben allemaal een eigen spelling. Daar gaan we: Chroetsjef, Chroesjtsjow, Kroesjef, Kroestsjef, öhroestsjev, Ohroestsjof. Kroesjtsjew. Ook in het buitenland zyn de meningen nogal verdeeld: Krushchev, Kruschev (En geland) Khrushchev (Amerika) en Kruscef (Italië). Laat men er by de volgende nieuwe spelling even aan denken. Zo is er geen byhouden aan. De Britse badplaats Cleethorpe kan zich gelukkig prijzen. De nachtwa ker Harry Boon is officieel aange steld als weervoorspeller. Meneer I Boon heeft zyn sporen op dit terrein wel verdiend. Hy heeft met zyn prognoses zelfs de officiële weerpro- j feten de loef afgestoken. Die kijken meestal naar de barometer en de wolken. Daar moet ik niets van I dan tevoren gesplitst is volgens par tijlijnen. Het moet de president wel bij zonder dwars zitten, dat de democraten zich zo stroef tonen ten aanzien van de Eisenhower-doctrine. Militairen in Ame rika zyn in het algemeen niet erg ver knocht aan een bepaalde politieke party. Eisenhower - hoewel thans officieel hoofd van de Republikeinen - vormt geen uitzondering op deze militaire traditie. Het moet hem zeer tegen de borst stui ten, dat de partijstryd zo kennelijk is op geleefd en dat nog wel in een periode^ die vrij zorgwekkend is en waar-samen werking tot behoud van de vrede meer dan ooit zou zyn geboden. Belangrijk jaar Het is echter onmiskenbaar: 1960 be schouwen de Amerikaanse politici als een heel belangrijk jaar. De „magneti sche" Eisenhower zal dan niet langer de aanvoerder kunnen zyn van de Republi keinen en tal van democraten, die am bitie hebben om president te worden, beginnen thans reeds te werken aan hun publiciteit. Niets verschaft zoveel bekendheid als stoutmoedige oppositie...! Gelukkig zyn er onder de Democraten ook uitzonderingen. Senator Mansfield uit uit Montana bijvoorbeeld heeft een kritische, doch beslist constructieve rede gehouden over de buitenlandse politiek. Hij toonde waardering voor het nieuwe initiatief ten aanzien van het Middel- Oosten, doch hy sprak de wens uit, dat men een welomlynd plan zou opstellen voor de economische hulp aan dat ge bied. Bovendien verlangde hy, dat de Verenigde Naties een commissie in zou den stellen teneinde een regulering te bereiken van wapenleveranties in het Midden-Oosten. Eisenhower heeft meer zon nodig en die zal met het voorjaar wel komen. Of er echter meer „loyale tegenstanders" zoals Mansfield op zul len staan, is veel minder zeker. En niet alleen het klimaat in de natuur, maar ook het politieke klimaat is zeer belangrijk voor Eisenhowers gestel hebben, zegt Harry. Hij heeft veel meer op met de gedragingen van muggen en zwaluwen. Zo kwam het dat in de vorige „zomer" Boon's voorspellingen vaker uitkwamen dan de officiële. Hulde dus voor deze man. Dat dacht het gemeentebe stuur van Cleethorpe ook en het gaf hem een zilveren trofee. Elisabeth Schlösser kreeg het met haar werkgever, de eigenaar van een par fumeriezaak in de Westduitse stad Hamm, aan de stok. Het liep zelfs zo hoog, dat de rechtbank er voor in het geweer moest komen. De baas verlangde van Elisabeth dat zy met geverfde lippen achter de toonbank zou staan om reclame te maken voor de lippenstiften. Daar was de jonge dame het helemaal niet mee eens. Ik vertik het te pronken met myn lip pen. Bovendien houd ik niet van lippenstift. De rechter stelde haar in het gelyk. Het is maar een kleur loze boel daar in Hamm. Amerikaanse marine-officieren trok ken verbaasd hun wenkbrauwen op, toen een 83-jarige Japanner hun bu reau binnenwandelde en om zyn pensioen vroeg. De bejaarde Ja panne.Sasaki To- rajiro, had papieren by zich waar mee hij kon aantonen, dat hy 30 jaar lang dienst had gedaan op de Ame rikaanse vloot en dat hy had deel genomen aan de Philippynse cam pagne van 19001902 en de eerste wereldoorlog Hy was in 1895 naar de V.S. geëmigreerd. KAMPEERTENTEN en huisjestenten, jachfczeilen en bootkleden. FRITS DE GOEDE Tel. '20607, Janvossensteeg 37 prima f 450.—. Dagelijks te bezichtigen. MORSSTRAAT 39 Leiden - tel. 21078 200 gram LEIDSE MOPPEN en 100 gram FRAMBOZEN BONBONS, SAMEN f0,79 ROSELEUR'S BANKETBAKKERIJEN HAARLBMMERiSTR. 67 BREESTR. 54 en Mgemeen Assurantiekantoor lm. Noomen RAPENBURG LA LEIDEN Gevraagd halfwas J. M. v. d. BROEK. Morsweg 146 - Leiden Gemeente Oegstgeest Ter secretarie der gemeente Oegstgeest kan geplaatst worden een Salaris per maand (bruto) f 259 tot f 367.—. Vakantietoelagen 4 Brieven met uitvoerige in lichtingen aan de burge meester, Raadhuis, Oegst geest.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 10