FILMS VAIN DEZE WEEK Zuinigheid met kapitaal en een selectieve besteding daarvan Overheid moet bij het voorbeeld besparingen geven! Boerguiba betreurt houding van Nehroe inzake kwestie Kasjmir 95ste jaargang Zaterdag 9 februari 1957 Derde blad no. 29058 (Ingez. Med.-Adv.) Devies voor komende jaren; Huurverhoging brengt weer groter deel van nationaal inkomen onder Staatsmacht (Van onze financiële medewerker) De lichte en onvoldoende wijzigingen, welke de regering onlangs in haar voor f' gemeenten en provincies geldende rentegamma heeft aangebracht, dulden er op dat ztj een tot 4% A 5% verhoogde rentestand nauwelijks wil accepteren en In afwachting leeft met behulp van verschillende maatregelen een daling van de rentestand te kunnen bewerken. Het koersherstel, dat de vorige en In het begin van deze week voor Staatsfondsen is ingetreden, heeft aan die verwachting enige steun gegeven, maar terwijl wij dit schrijven is van dat herstel al weer een deel verloren gegaan en van een merkbare verruiming is er op de geld- en kapitaalmarkt nog geen sprake. Algemeen wordt thans toegegeven dat de hoogconjunctuur, zowel in ons land als elders, tot een overbesteding heeft geleid, welke nu zo mogelijk moet worden teruggedrongen om te voorkomen dat de waarde van het geld verder vermindert. schaft tegen een rente, welke ver bene den de markt ligt en die ongetwijfeld grotendeels zal worden opgeteerd door het monster van de bureaucratie, waarin onze economie meer en meer dreigt te verstikken, mede doordat zij het perso neelstekort bij de bedrijven, welke nu reeds de produktie remt, nog groter zal doen worden. De situatie in de agrarische sector is voorts van dien aard, dat niet alleen prijsverhogingen, maar ook loonsverho gingen moeten worden toegestaan, zodat een beperking van de bestedingen slechts kan worden verwacht bij de z.g. „verge ten groepen", die altijd weer de dupe worden, maar die van de bevolking slechts een klein deel uitmaken. Het is zeer te betreuren dat de Neder landse regering bij haar pogingen om de kapitaalmarkt te verruimen niet in de eerste plaats het mes zet in de sterk gestegen Staatsuitgaven, maar het offer door anderen wil laten brengen. De SER-commissie heeft in zoverre gelijk dat als het gaat om een beperking van de bestedingen, in alle drie de sectoren overheid, particulieren en bedrijfs leven daaraan moet worden meege werkt. Het is duidelijk dat na de ge weldige uitbreiding van de Staatsuitga ven, een beperking hiervan niet alleen uit psychologische overwegingen het meest gewenst, maar ook in economisch opzicht het minst schadelijk zal zijn. Als men ziet dat de fiscus in 1956 meer dan f. 7'/2 miljard van het nationaal inkomen naar zich toe heeft getrokken, dat is meer dan f. 1 miljard meer dan in 1955. kan de kapitaalschaarste bij de bedrijven geen verwondering wekken. Er Is destijds, toen besloten werd tot de vervroegde inning van de ven nootschapsbelasting en de tempori sering van de vervroegde afschrijvin gen. reeds op gewezen dat hierdoor de liquiditeit van de bedrijven zou wor den aangetast. Thans blijkt dat deze bijzondere maatregelen de belasting opbrengst in 1956 met f. 700 miljoen hebben doen stijgen en het ergste is dan nog dat, ondanks deze op de be drijven toegepaste aderlating, de schatkist leeg is. Dat ook de lagere overheidsorganen hun uitgaven zullen moeten beperken, spreekt vanzelf, maar aan de andere kant is het begrijpelijk dat de gemeen tebesturen ontstemd zijn, nu de rege ring de indruk wekt alsof het kwaad voornamelijk aan die zijde gevonden wordt. In elk geval is de regering met haar waarschuwing te laat. omdat tal van openb. werken op stapel staan en niet op eenmaal kunnen worden stil gezet. Volgens de jongste circulaire van Minis ter Struycken aan de gemeentebesturen zal de vraag naar geld alleen reeds met f. V2 miljard toenemen door de thans in uitvoering zijnde werken bij de gemeen ten. Hij slaakt daarbij de verzuchting dat op een gegeven ogenblik de regering moet bijspringen en Minister Hofstra niet weet waar hij het geld moet van daan halen. Wij zijn nog altijd in afwachting van de door de regering toegezegde nota over de door de regering noodzakelijk geachte beperking van de bestedingen en de maatregelen, welke zullen worden genomen om voor het tekort op de rijks begroting dekking te vinden. Maar de vrees is niet ongegrond dat o.m. ook een verhoging van de vennootschaps- en de inkomstenbelasting zal worden voorge steld. hetgeen dan voor de bedrijven een verdere vermindering van de liqui diteit zal betekenen. Aangezien de bedrijven, algemeen gesproken, hun winsten zien dalen en derhalve voor afschrijving en reser vering een kleiner bedrag ter beschik king zullen hebben, wordt op deze wijze ook het door de regering gestel de doel. n.l. een investeringsbeperking, bereikt, maar het is de vraag of dit middel niet erger is dan de kwaal. Temeer als het niet mogelijk blijkt de particuliere bestedingen terug te dringen, waarop onder de huidige omstandigheden inderdaad weinig kans bestaat. De Nederlandse bevol king wordt immers dagelijks met prijsverhogingen verrast, niet het minst door de overheids- en semi- overheidsbedriiven, waarbij zich nu ook weer de Spoorwegen hebben ge voegd. AI zou dit tot een minder ge bruik leiden, dan nóg worden er geen nieuwe of grotere besparingen door verkregen. Ook de huurverhoging van 25%. welke als zodanig een inkomensverschuiving is. zal geen beperking van de particuliere bestedingen meebrengen, als zij geheel of gedeeltelijk door een verhoging van de lonen wordt gecompenseerd. De blok kering van 12gedurende 10 jaar betekent alleen dat er een van jaar tot jaar groeiend bedrag, dat zelfs op f. 1 miljard wordt geraamd, uit het natio naal inkomen onder de macht van de Staat zal worden gebracht, die dan zo vriendelijk is de huiseigenaren daar over een rente van 3% te vergoeden. De huurverhoging valt als zodanig buiten het kader van deze rubriek, maar wel mag worden opgemerkt, dat de regering zich hier een gedwongen lening ver- Maar er Is meer. De Amsterdamsche Bank wijst er In haar deze week verschenen verslag op, dat bij de keuze tussen consumptie en investering als doelwit van de actie tot terugdringen van de bestedingen, moet worden bedacht, dat beide be ste dings vormen van het nationaal in komen over en weer met elkaar in ver band staan, welke verband niet onge straft duurzaam kan worden verbro ken. Het handhaven van het verbruik op een zekere hoogte vooronderstelt een daarbij passende investeringsacti viteit. omdat het tot meer diepte investeringen noopt, in welke richting trouwens het gebrek aan arbeids krachten zonder meer reeds wijst. In dien men er niet van uitgaat, dat de investeringsdrang de behoefte over treft, is er dus. volgens de directie van genoemde instelling, geen andere mogelijkheid, dan de consumptie terug te dringen, hetgeen op verschillende wjjze kan geschieden, maar waaraan in elk geval de loonpolitiek en de fiscale politiek te pas zullen moeten komen. Hieruit valt te lezen, dat de bank tegenover een verhoging van de belas ting niet afwijzend staat, maar dit zal in de eerste plaats een belastingverho ging voor de particuliere bevolking moe ten zijn, welke dan echter niet voor een vergroting van de Staatsuitgaven zal mogen worden gebruikt. Het kan daarom niet verwonderen.dat beurs en belegger onder deze omstan digheden zich geen klaar beeld kunnen vormen van de toekomstige ontwikke ling van de geld- en kapitaalmarkt. Aan de ene kant ligt de huidige rentestand ver boven het historisch gemiddelde en zullen allicht sommige maatregelen tot grotere besparing nopen. Maar aan de andere kant en hierop wijst weer de Amsterdamsche Bank zal de steeds verder voortschrijdende noodzaak van diepte-investeringen in alle takken van bedrijf, de bij sprongen stijgende be hoefte aan energie en de daarmee sa menhangende behoeft aan investeringen in de transportsector een uiterst zwaar beroep op de beschikbaar komende be sparingen moeten doen. Voegt men daarbij de kapitaalbehoeften der onder ontwikkelde gebieden, die zich, afgezien van speciale voorzieningen, uiten in een vraag naar langdurige leverancierskre dieten voor de aankoop van kapitaalgoe deren. dan is het duidelijk dat een op waartse druk op het rentepeil slechts kan worden voorkomen, indien de be sparingen tot het uiterste worden opge voerd. Het grote probleem van deze tijd is dat, gelijk wij meer dan eens hebben opgemerkt, voor dezelfde kapitaalsgoe deren veel grotere bedragen nodig zijn. dan voorheen. De directie van een onzer grote scheepvaartondernemingen heeft hierop nog eens de nadruk gelegd en de omvangrijke geldwinsten en reserves daarom goeddeels als schijnwinsten .ge signaleerd. Dit verschijnsel is internationaal. Zo blijkt uit een studie over de olie-indus trie in de V. S., dat tussen 1946 en 1955 het olieverbruik in de vrije wereld is verdubbeld, maar dat de bruto-inves- teringen in vaste activa tot ongeveer 2,6 maal zijn toegenomen. Terwijl in 1946 voor de opsporing en winning van een barrel ruwe olie in de V. S. $0,76 nodig was, waren de kosten daarvan in 1955 tot $1,65 gestegen. Zuinigheid met kapitaal en selec tieve besteding daarvan zal daarom het devies voor de komende jaren moeten zijn, met als enig alternatief dat we verder in de inflatiespiraal ronddraaien. En zolang de overheid ten aanzien van de uitgavenbesparing niet zelve het duidelijk zichtbare voor beeld geeft, zullen alle kunstmatige middelen tot bevordering van het sparen niet baten, omdat het ook bij de massa langzamerhand wel is door gedrongen, dat besparingen alleen zin hebben als de koopkracht van het geld wordt gehanhaafd. Nog een week! Les enfants du Paradis Casino. De bijna 3'/2 uur durende sipeelfilm „Les enfants du Paradis" is hoe zou het anders kunnen ge prolongeerd. Dit Juweel van de Franse cinematografie zal ongetwijfeld ook in de komende week volle zalen trekken. „High Society" Grace danst en flirt Trianon. Toen vorig Jaar de hu- welijksklokken beierden over het vor stendommetje Monaco ter ere van het jonge prinselijke paar, betekende dat voor Hollywood een afscheid voorgoed van een zeer plotseling opgekomen, maar ontegenzeglijk talentvolle en in middels reeds zeer populaire ster: Grace Kelly. Een van haar laatste films was „High Society" en het verhaal wil, dat haar vorstelijke gemaal alle pogingen in het werk gesteld heeft om deze rol prent uit de circulatie te houden. Het simpele feit echter, dat hij deze week in Leiden draait, is een afdoende be wijs. dat prins Rainier niet in zijn op zet is geslaagd. Wij kunnen ons voor stellen. dat hij er bezwaar tegen koesterde de elegante huidige prinses Gracia een flinke tijd vrolijk aange schoten over het witte doek te zien huppelen, dansen en flirten. Doch het is een essentiëel onderdeel van dit wei nig pretenderende, maar bijzonder ge noeglijke verhaaltje, waarin op lucht hartige wijze de draak gestoken wordt met het veelal vrij doelloze leventje van de zeer welgestelden van Newport Grace Kelly is de aantrekkelijke, maar ongenaakbare Tracy Ford. die op het punt staat haar tweede bruiloft te be leven. Zij stelt zichzelf op een voetstuk en duldt ook in een ander geen fou ten. Juist deze karaktereigenschap deed haar eerste huwelijk mislukken. Lang zaam echter ontdooit de „ijsberg" on der de gloed van bruisende champagne en de hardnekkige avances van een sensatiejournalist, die in deze kringen is doorgedrongen om een „sappig" ver haal te kunnen schrijven over de hu welijksplechtigheid. Zover komt het echter niet. maar er zijn heel wat ko mische verwikkelingen nodig eer de ontknoping, die een ieder ziet aanko men. eindelijk een feit is. Het duurt even eer de geschiedenis op gang komt, maar wanneer de vaart er eenmaal in zit. kan men er een gezellig uurtje aan beleven, dank zij de onweerstaanbare Grace Kellv en de verrassende acteer talenten van een Bing Crosby en een Frank Sinatra. Waar dit ,.croon"-duo bijeen is kunnen enkele aardige liedjes natuurlijk niet ontbreken en het is Louis Armstrong zelf met zijn mannen, die voor de begeleiding zorgdraagt. Tussen 14 en 17" Kostschoolgeschiedenis Lido. Deze week wordt in het Lido- theater de geschiedenis van een aantal kostschoolmeisjes verteld. Het zijn kin deren, die geen ouders meer hebben, en daarom in dit internaat zijn. Uiteraard ontstaan er verschillende moeilijk heden, die men kan verwachten als een grote groep meisjes tussen de 14 en de 17 jaar bijeen is. Zij dwepen met een zanger en twee maken daarom een slip pertje naar het nabij gelegen Parijs om hun idool te zien en te horen. Dit uit stapje wordt ontdekt en Jany. een van do beide „ontvluchten", mag als straf niet mee met een vakantiereisje naar Joego-Slavië. Zij weet er echter wat op te verzinnen, en de directrice laat zich beet nemen, zodat Janv wél naar Joego slavië meegaat. Doch hier loopt niet alles naar de wens van de directrice, en er ontsaan weer verschillende moeilijk heden. mede door de afgunst van de meisjes onderling. Tenslotte komt alles weer goed. Er komen in deze film wel enkele aardige scenes voor. doch over het alge meen kon deze film ons niet bijzonder boeien, temeer daar het verhaal te melo-dramatisch is uitgewerkt. „De postmeester" Noodlottige liefde Luxor De in 1799 geboren Alexan der Sergejwitsj Poesjkin was een der grootste meest geniale Russische schrij vers en dichters. Schepper o.a. van ..Eugen Onegin" en „Boris Goedonow". Hij overleed reeds de 10e februari 1837. kort na zijn huwelijk, aan de gevolgen van zijn duel met de Hollandse baron van Heeckeren. Talloos vele zijn Poesjkins werken, w.o. fascinerende novellen Een der fasci nerendste is de wereldberoemde „De Postmeester" (Dunja). Thans onder de regie van Josef von Bakv in typisch Russische atmosfeer verfilmd, met sug gestieve muziek van Alois Melicher. De beeldschone Eva Bartok vervult de rol van „Dunja", de levensluchtige dochter van de in een eenzame steppe - vlakte wonende „Postmeester". Dunja is zijn trots, zijn Alles. Wanneer de storm giert door de ein deloze verlatenheid, komen er soms reizigers aan de deur van liet oude post kantoortje en blijven er pleisteren. Dan horen zij het trieste verhaal van de postmeester over zijn dochter, die haar vader, van wie zij zielsveel hield, voorging in de dood. Wéér komen er reizigers officieren. Een van hen. Mitja. hóeft eigenlijk niet te luisteren. Want hij kent Dunja's tragische geschiedenis van A tot Z Hij beleefde haar zélf. de geschiedenis van een noodlottige liefde Dunja is indertijd met de ritmeester Minski meegegaan naar Sint Peterburg. Hij beloofde haar tot zijn vrouw te ma ken. Waar is dit op uitgelopen? Deze tragiek ga men zelf beleven: een tra giek. die vele jonge vrouwen ondergaan, vooral in Poesjkins tijd ondergingen. Realistisch wordt Dunja's op- en ondergang getekend: Dunja. de vrouw, die haar grote liefde eerst leerde ken nen. toen het te laat wasDe vrouw, die haar vader verdriet wilde besparen, door „een schijnhuwelijk" aan te gaan met de man. die haar bedroog. Dunja, die tenslotte geen uitweg meer ziet. Wij hebben de verfilming van deze meesterlijke film van de geniale Rus met grote aandacht gevolgd, geboeid als wij waren door de superieure weergave, de al even superieure typering der figu ren. van wie. behalve Eva Bartok als Dunja. die van Walter Richter als de naïeve Postmeester ons door zijn per soonlijk spel al bijzonder sterk getrof fen heeft. De ganse film ademt de geest van het oude Rusland, doet die tijd ten volle herleven, alsof wij deze novelle een meesterwerk der litteratuur zelf her lezen1 Het strekt de Oostenrijkse vervaardi gers tot eer. hiervan een levensechte uitbeelding gegeven te hebben. Men kan naar ons gevoelen voor deze éne film honderd-en-een andere cadeau krijgen Reeds eerder is ..De Postmeester" verfilmd, namelijk vóór de oorlog met Heinrich George in de titelrol als tegen speler van Hilde Krahl, die toen de rol van Dunja speelde. Eva Bartok werd op 17 juni 1929 als dochter van een Hongaars journalist in het gehucht Kecksemet (Hongarije) geboren. Zij is thans de echtgenote van de acteur Curd Jürgens en heeft zich tot een groot actrice ontwikkeld. Een kus voor je sterft Beeld van groot probleem Rex-Theater De film die deze week in Rex draait onder de titel „Een kus voor je sterft" behandelt het probleem van een meisje, dat een kind verwacht en wil trouwen, maar andermaal het slachtoffer wordt van de jongen die zijn aandeel heeft in haar vergooide leven. Onder regie van Gerd Oswald is van deze moeilijke probleemstelling een boeiende film gemaakt in een soort cinemascope-vorm. Krisjna Menon verdedigde het Indiase standpunt gisteren in Veiligheidsraad In Engeland breekt men met de I gewoonte, tweelingen in volkomen gelijke kleding te steken. Een typisch voorbeeld hiervan is deze meisjeskleding. waarbij ook verschil in haardracht opvalt. De Tunesische premier, Habib Boer guiba. heeft premier Nehroe van India I een boodschap gezonden, waarin hü ver klaart verbaasd te zijn over de weige ring van India om zich te houden aan de resolutie van de Veiligheidsraad in zake Kasjmir. De Indiase regering, die bekend staat als voorvechtster van vrijheid en demo- oratie, heeft met deze weigering een standpunt ingenomen dat schadelijk is voor de opvatting dat „onvoorwaarde lijke eerbiediging van de V.N.-rcsoluties een voorwaarde is voor een internatio- nale orde gebaseerd op eerbiediging van het recht der volken om over hun eigen lot te beslissen", aldus Boerguiba. De Veiligheidsraad heeft inmiddels de behandeling van het geschil tussen In dia en Pakistan om Kasjmir, dat door laatstgenoemd land aan de Raad is voor gelegd, voortgezet. De vertegenwoordiger van India krisjna Menon. gaf toe dat India geweld in Kasjmir had gebruikt. „Inderdaad, wij hebben geweld ge- «8¥2 miljard tekort op handelsbalans Het totale Nederlandse handelsver keer is evenals vorig jaar naar waarde gerekend met meer dan 10% gestegen. Was in 1955 de toeneming van de in voer procentueel slechts weinig groter dan die van de uitvoer, in het afge lopen jaar was deze wanverhouding aanzienlijk sterker: de invoer liep in 1956 n.l. met 16% op, de uitvoer met 7%. Het tekort op de handelsbalans be reikte als gevolg hiervan een omvang van ruim f. 3.2 miljard, terwijl het dek kingspercentage van de invoer door uitvoer sterk terugliep. De minder gunstige ontwikkeling dient niet in de eerste plaats toegeschreven te worden aan eer. ruilvoetverslechtering. Op basis van de eerste 11 maanden van 1956 bedroeg de ruilvoetverslechtering slechts 1% De belangrijkste oorzaak moet in de volume-ontwikkeling van de buitenlandse handel worden gezocht, al dus het ministerie van Economische Zaken. bruikt, aoch tegen de invallers, die het land afstroopten. Indién de inwoners van Kasjmir de binnengevallen stam leden als bevrijders hadden beschouwd, zouden zij ze ook als zodanig hebben verwelkomd. Dit geschiedde echter niet, doch een dergelijk welkom is wel aan de Indiase troepen bereid", verklaarde de Indiase vertegenwoordiger. Mennon gaf te kennen: ..Kasjmir be hoort rechtens tot de Indische Unie. Wij hebben het in bescherming genomen en het is ook de wens van het volk. voor zover India dat heeft kunnen nagaan". „Pakistan heeft agressie in Kasjmir gepleegd. Indien wij hieraan op af doende wijze een eind zouden willen maken, zouden wij Pakistan moeten binnenvallen. Doch India wil dit niet. Het wil geen toestand scheppen, die tot een internationale oorlog zou kunnen leiden. Daarom is het voor de Veiligheidsraad verschenen en het ge hele vraagstuk omtrent het houden van een volksstemming in Kasjmir kon alleen ontstaan, doordat India zijn goede wil wil betuigen", aldus de Indiase vertegenwoordiger, Krisjna Menon. Bezoek van generaal Norstad aan ons land De geallieerde opperbevelhebber voor Europa, generaal Lauris Norstad, zal van maandag 18 tot woensdag 20 februari as. een bezoek brengen aan ons land. Op maandag 18 februari zal generaal Norstad besprekingen voeren met de minister voor Defensie en met de ver enigde ohefs van staven. Op dinsdag 19 februari brengt hü bezoeken aan de tankwerkplaats te Amersfoort, de leger plaats Ermelo en de school voor reser ve-officieren der infanterie te Ermelo. Op woensdag 20 februari zal hij te Utrecht spreken tijdens de jaarvergade ring van het Genootschap voor Pub'.ic Relations TOT NU TOE 10.000 BEZOEKERS OP DE RAI. Vrijdag hebben 6162 personen de be- dryfsautomobieltentoonstelling in het RAI-gebouw bezocht Het totaal aantal bezoekers bedraagt tot nu toe plm. 10.000. l<iï&> veskeaxscu^eni tij C.ijzetaaesbünk krijgt eiq&a huLje (««KKKucmd Et ts bpïoke. vanImA-w, vetha - fyMQ. .onxtax- \>Kot«X)t Isita VoÜua MuzüïkQ«ai- c,t'oap \>tadnt jmdutn" fCOi^asmm.xriil duxj Ikza. wefik was hat edit. betasting voj Untawaactje. Uliise jewjd ftdU tójunl storuiae^vuiX. Lusfceum IQ Öovtdatdaq komen da (achia) Wuöwx: ixkujac km ben in daStadsedaA.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9