Laatste Berichten NEUROTONIC Welke gezinsomstandigheden beïnvloeden het leren nadelig? GROOT CARNAVAL ÉÊÊk Sarco-globine ZENUWEN voor ZATERDAG 9 FEBFJ*ArI 1«*7 Eeuwfeest Vereniging voor Pedagogiek wordt in Leiden herdacht De afdeling Leiden van de Vereniging voor Pedagogiek vergaderde gisteravond in een der bovenzalen van „Het Gulden Vlies". Als spreker voor deze avond was uitgenodigd dr. L. van Gelder uit Rotterdam, die een inleiding zou houden over het onderwerp „Welke gezinsomst andigheden beïnvloeden het leren na delig?" De voorzitter, de heer H. A. Vriend, heette alle aanwezigen van harte wel kom en deelde mede, dat in verband met het 100-jarig bestaan van de Vereniging voor Pedagogiek in 1958 te Leiden een tweedaags congres gehouden zal worden, terwijl op verschillende andere mani festaties gerekend kan worden. Aan de voorbereiding van een en ander is men reeds druk bezig. De afdeling Lelden heeft namelijk van het hoofdbestuur de uitnodiging ontvangen het eeuwfeest van de vereniging te organiseren. Het stre ven van het bestuur van de Leidse afde ling is er op gericht het ledental in het komende jaar van ruim 300 te bren- Mn op 500 en zodoende aan de top van le afdelingen te komen. t Dr. van Gelder begon zfjn lezing met er op te wijzen, dat leermoeilijkheden in de huidige samijleving veelvuldig voor komen. Worden de kinderen van tegen woordig in de gelegenheid gesteld langer kind te blijven, aan de andere kant doet de moeilijkheid zich voor, dat de heden daagse maatschappij steeds gecompli ceerder wordt. Overal worden thans di ploma's en nog eens diplomaa's gevraagd en zelfs bij emigratie moet men nog aan bepaalde eisen voldoen. Uitwijkmogelijk heden zijn er vrijwel niet meer. Voor het kind is derhalve in deze moderne tijd een goede leiding onontbeerlijk. Naar mate de welstand van een volk groter wordt, aldus dr. Van Gelder, willen meer ouders hun kinderen zoveel mogelijk door laten leren. Welke bekwaamheid het kind heeft telt diijwels niet. Dr. Van Gelder noemde drie grote problemen* waarmede men op dit ge bied telkens geconfronteerd wordt, n.l. de ongunstige invloeden, die uitgaan van de maatschappelijke situatie van het gezin, de interne verhoudingen in een gezin en tenslotte een algemeen cultureel probleem, waarbij men de vraag kan stellen, welke leefgewoon ten in het normale gezin een nadelige invloed op het leren hebben. J. L. Questroo overleden Op vijf tig-jarige leeftijd is gister avond plotseling overleden de heer J. L. Questroo, verbonden aan de afdeling personeelsadministratie van het Acad. Ziekenhuis, waar hij een leidende func tie had. Ruim 29 jaar was hij op deze afdeling werkzaam. De heer Questroo, die in deze kring een zeer bekende fi guur was hij was sedert jaren voor zitter van de personeelsvereniging van het A.Z. heetf indertijd ook vele ne venfuncties bekleed. Zo had hij o.a. ge ruime tijd zitting in het bestuur van de Buurt- en Speeltuinvereniging „De Pro- fessorenwijk", had hij een werkzaam aandeel in de E.H.B.O.-dienst en was hij collectant van het college van Kerk- j voogden der Leidse Hervormde Ge- meente. In verband met dit plotseling overlij den. dat in de kring van het A.Z. grote verslagenheid teweegbracht, werd he- I denochtend in het ziekenhuis een her denkingsdienst gehouden. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal dinsdagmiddag om 12.30 uur op Rhijnhof plaats vinden. DE ARBEIDSMARKT. Het aanbod (de arbeidsreserve) steeg tengevolge van seizoensinvloeden van 380 tot 400. Het uitblijven van een sub sidieregeling voor het schilderwerk speelt hierin een niet onbelangrijke rol. Stonden eind januari 13 schilders ingeschreven, dit aantal liep in de pe riode van 28 januari t/m. 2 februari op tot 36. Met het in uitvoering nemen van nieuwe- en grote werken wordt ge wacht, tot als vaststaand kan worden aangenomen, dat de weersgesteldheid geen of weinig invloed meer kan uit oefenen. Ook in de landbouwsector viel een stijging van het aanbod waar te nemen en wel van 40 tot 60. Het voor- jaarswerk heeft nog geen aanvang ge nomen. Ook in deze sector neemt men een afwachtende houding aan. De vraag naar arbeidskrachten hand haafde zich op gelijk niveau en be liep 370 geregistreerde aanvragen, waar van er 170 betrekking hadden op jeug digen. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten nam enigszins af als gevolg van de plaatsing van een aantal oudere krachten in de winkelsector en beliep 100. De vraag onderging geen wijziging van enige betekenis en bedroeg 310 aan vragen, waarvan rond 50% betrekking had op jeugdigen. Alléén Papensfraat Nadat de gemeentelijke commissie voor de straatnamen reeds geruime tijd geleden besloten had de naam „Papen gracht' te wijzigen in Papenstraat, zijn gisteren „de bordjes verhangen". Deze straat draagt thans in haar geheel, dus van de Brecstraat tot aan het Gerecht, de naam Papenstraat. In de numme ring van de huizen is geen verandering gekomen. J EUG DSAMENKOMST „JONG NEDERLAND VOOR CHRISTUS". Woensdag wordt er in het gebouw Middelstegracht 3 een jeugdsamen- komst gehouden, uitgaande van de J.N.VjC.-Leiden (Jong Nederland voor Christus). Medewerking wordt verleend door ,.De Maaiers - Cornde Vanderbreggen zal spreken over het onderwenp: „De toe komende dingen". Wat het eerste (sociale) probleem be treft vestigde dr. Van Gelder en de aan dacht op, dat bij volkskinderen dikwijls sprake is van een grote mate van ver wenning in de eerste jeugdjaren, een verwenning overigens, die plotseling af gebroken wordt wanneer een ander kind in het gezin is geboren. Het volkskind voelt zich sterk tot zijn moeder aange trokken en kan zich bijzonder moeilijk houden aan de regels, die het schoolle ven voorschrijft. Het is thuis een directe behoefte-be vrediging gewend en wordt op school ge makkelijk agressief. Het kind van de meer bevoorrechte klasse daarentegen bevindt zich in een veel stabieler si tuatie. Het rebelleert innerlijk en heeft een angst, die zich uit in een nog beter willen en doen. Een dergelijk .kind houdt zich mak kelijker aan de regels van de school en kan zich dus ook vrij makkelijk aan passen. Wat de interne verhoudingen in het gezin betreft deze kunnen ook een gro te invloed hebben op het schoolleven. Het kind, dat iets ouder wordt, voert een strijd tussen afhankelijkheid en zelf standigheid in het gezin en deze strijd doet zich op school gelden. Begrip en tact zijn ook in dit geval onmisbaar. Tenslotte besprak dr. van Gelder de Oude begraaf plaats in binnenstad blootgelegd Tijdens de graafwerkzaamheden, nood zakelijk voor het leggen van een benzi netank voor een garagebedrijf aan het Vrouwenkerkhof, is op een diepte van een meter op enkele houten planken ge stuit. Bij nader onderzoek bleek men hier te doen te hebben met de doden akker. welke ongeveer vijf eeuwen gele den behoorde bij de in deze omgeving staande Vrouwenkerk. Enkele kisten, welke nog slechts gedeeltelijk intact wa ren. werden naar de oppervlakte ge bracht. De heer H. J. Barentsen, chef van de afdeling bruggen en waterwer ken. die op de hoogte werd gesteld van deze vondst, die in deze omgeving niet tot de zeldzaamheden behoeft te horen, gai opdracht de verdere graafwerkzaam heden met alle piëteit te verrichten. De cursus, welke onder auspiciën van de Leidse Volksuniversiteit K. en O. wordt gegeven over „Moderne literatuur" wordt niet gehouden in het SnouckHur- gronjehuis. doch resp. in de aula van het R.-K. Lyceum (11 en 25 februari) en in de Lakenhal (18 februari). Onze stadgenoot, dr. G. I. Lieftink. conservator van Westerse handschriften heeft zitting genomen in de jury voor de prijsvraag „Van jaar tot jaar. van boek tot boek", uitgeschreven door het gemeentebestuur te Arnhem voor leer lingen van middelbare scholen. r MSMÏÏSw-i vraag hoe de houding der ouders ten opzichte van zaken de school betref fende. o.m. die de rapporten, moet zijn. Immers is de school gericht op bepaal de leerprestaties, de ouders willen het kind in het gezin een zekere geborgen heid geven. Hier ligt dus weer het pro bleem der onzekerheid, aldus dr. van Gelder. Na de pauze werd nog geruime tijd over het onderwerp van gedachten gewisseld. (INGEZ. MED.-ADV.) Olifanten bestraffen brutale studenten Toen Sarrasani de eerste maal door Zuid-Amerika reisde, dreigde 'n menigte brutale studenten zijn voorstelling tot een fiasco te maken. Zij eisten dat alle reeds verkochte plaatsen voor hen ge reserveerd zouden worden, zonder be taling. De politie kon niet tussenbeide komen, want de studenten van Rio de Janeiro waren toen oppennachtig. Terwijl die avond het publiek binnen stroomde verscheen een joelende massa van 5 k 6 duizend studenten, die het circus aan alle kanten binnendrongen. Sarrasani stond bijna machteloos. Maar bij de achteringang der stallen stonden de vechtersbazen met hun triomfgejoel plotseling voor een twin tigtal olifanten. De dieren, altijd aan rust gewend, begonnen in paniek te trompetteren en met de slurven te slaan. Zij trokken de stangen waaraan zij geketend waren, de grond uit en stormden vooruit Dit is een van de boeiende geschiede nissen. welke u kunt lezen in het cir cus-album „De Bonte Droom van het Circus". Een rijk en afwisselend ver haal met talloze pentekeningen, vele prachtige kleurenplaten en plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. van Doveren en Fred Thomas. Voor slechts f2,50 kunt U dit boekwerk kopen bij Uw roomboterleverancier of direct bestellen per brief of oriefkaart bij het Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duide lijk Uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt U gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op eik pakje roomboter. (Natuurlijk ook op koelhuisboter). Neem een pakje extra voor de zondag! Geboren: Greta M. A., d. v. R. Uit- tenbogaard en J. A. Colle^, Scarlett, d. van H. Haasnoot en W. van Barneveld; Maria L„ d. van L. Schram en J. A. van de Graaf; Tiemen P. M z. van T. Kouwenaar en A. A. van Leeuwen; Jo zef A. M., z. van J. A. den Hollander en M H. Lubbe; Mirjan A. A., d. van - - A. J. M. van Glabbeek en M E. Hornix: Lambert, z. van R. L. Zielhuis en H. A. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Framoiscus Cornells, zn van C. Schouten en F. G. Meeuwenoord; Samuel, zn van J. van Heijningen en A. M. Boom; Jannetje Aldertlna. dr van C. Varkevisser en J. Ver doe;.; Cornells, zn van C. Schouten en G. van der Zwart; Johannes Hendrik us, zn van S. L. Steenbeek en M. J. van Klaveren; Gertruda, dr vam L. van Rijn en A. Hoe- venberg; Johanne. Jozef, an van J. P. Hoo- gervorst en J. J. A. HijdraElisabeth, dr v. M M. Moerkêns en K. H. Flelemon: Bou- dewljn Ever hard Caspar, zn van Th. H. Evers en W. C. Zechner. OVERLEDEN E. Zwart. 65 Jaar, man; F. Gulay, 64 Jaar, hulsvr. v. I. Boom; H. M. E. Meijer, 71 Jr. h'ulsvr. van A. G. RijkeHJkhuizen; E. Stl'k- kelorum, 74 jaar, man; G. Wagemans 84 Jaar, -man. LEIDERDORP Geslaagde uitvoering O O i van de Harmonikapel De Leiderdorpers maakten gister avond voor het eerst kennis met de laten we er dadelijk bij zeggen deze kennismaking is een goede geweest. Het bleek dat velen naar dit eerste optreden hadden verlangd, want het Dorpshuis was vrijwel geheel bezet. Onder leiding van de dirigent, de heer J. F. J. Boelhouwer, bracht de Harmoniekapel als eerste nummer een mars van Durac ten gehore. Al dade lijk bleek, dat de dirigent tussen de musici gekomen van verschillende ver enigingen een goed verband had gelegd. Bij de verdere nummers o.a. een wals van Bulland bleek dit nog meer en er volgde hierop dan ook een langdurige ovatie. Bij de laatste nummers werkten ook de tamboers mede. Het gehele op treden is een succes geworden. Burgemeester van Diepeningen. die bij de uitvoering aanwezig was, was zeker de tolk van de aanwezigen toen hij de Kapel en dedirigent dank bracht voor hetgeen geboden werd. Hij deeld^ mede, dat de muziekkapel nog met fi nanciële zorgen heeft te kampen en daarom in het voorjaar een offer van de ingezetenen zal vragen. Gezien het gepresteerde van deze avond zullen de Leiderdorpers dan gaarne dit offer bren gen. Na het optreden van de muziek volgde nog een toneeluitvoering. Onder regie van de heer Baaima voerde een toneelgroep de klucht „Zuster Topzij" op. Ook dit optreden viel bij de aanwe zigen zeer in de smaak. Medische dienst. De dienst wordt dit week-einde waargenomen door dok ter H. Bakema, Acacialaan 58, tel. 24828. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria Wilhelmina, d. v. F. Hogervorst en M. C. van Stijn; Martina, d. v. G. J. Diseraad en J. Leuering. Ondertrouwd: Th. W. Schoenmakers, 27 j en L. D. Paulides, 26 j. Getrouwd: Ph. L. van den Ing en L. Nagtegaal; R. Koenen en A. Hol. OBÜSTUEESi RAADSAGENDA. De raad der gemeente Oegstgeest komt woensdag 13 februari te 7.30 uur nam. in de raadzaal bijeen, ter behan deling van o.m. de volgende punten: Vaststelling van een instructie voor de directeur van gemeentewerken; het opnneuw verklaren, dat de herziening van het uitbreidingsplan wordt voorbereid; subsidieverlening aan de Oegstgeester Chr. Jeugdkampen; wijziging van het raadsbesluit betreffende het garanderen van rente en aflossing van een door de Stichting tot oprichting en instandhou ding van een bejaardencentrum geslo ten geldlening; vaststellen van een ver ordening op de heffing van rioolrechten. Vaststelling van de voorschotten op de exploitatievergoedingen aan de bestu ren der bijzondere lagere scholen voor het jaar 1957; vaststelling van het getal wekelijkse lesuren voor het vakonder wijs voor het jaar 1957; vaststelling van de voorschotten op de vergoeding vak onderwijs voor het Jaar 1957. vaststel ling van de voorschotten op de jaarlijkse vergoeding aan de kleuterscholen voor het jaar 1957; stichting van een kleuter school door het bestuur van de Oegst geester school voor Christelijk Onder wijs (Hofdijckschool)aanschaffing van overgordijnen door het bestuur van de Stichting voor Montessori-onderwijs te Leiden e.o. ten behoeve van de kleuter school; reparatie, van een w.c in dezelf de kleuterschool; het opnemen van kas gelden Medische dienst. De dienst wordt dit week-einde waargenomen door dok ter A. J. M. van Glabbeek, Pr. Bern- hardlaan 23, tel. 23949. Adenauer verwacht wijziging Russische buitenlandse politiek De Westduitse bondskanselier Konrad Adenauer heeft gisteren verklaard, dat de Russische politiek ten opzichte van het Westen, naar hij vast gelooft, zijn keerpunt nadert. De Sovjet-Unie zal moeten erkennen, dat zij haar grootste krachtsinspanning moet wijden aan verhoging van de levensstandaard. Voorts is volgens Adenauer in Hongarjje en Polen bewezen, dat de vrijheidswil van een volk niet met geweld onder drukt kan worden. Ook is in Hongarije, Polen en Oost-Duitsland gebleken, dat het communistische stelsel op econo misch gebied niet kan slagen. Adenauer belegde deze persconferentie kort nadat hij een boodschap van de Russische premier Boelganin had ont vangen. Over de inhoud van deze per soonlijke boodschap wilde de bondskan selier niets mededelen, maar een woord voerder van de Russische ambassade te Bonn deelde mede. dat hjj gaat over verbetering van het geheel der Duits- Russische betrekkingen. Hij voegde hieraan toe, dat men hieronder zou repatriëring van Duitsers, die zich nog repatriëring van Dutisers, die zich nog in de Sovjet-Unie bevinden en de kwes tie van de ondertekening van een han delsovereenkomst. (Ingez. Med.-Adv.) Slechte eetlust by kinderen.. van der Worp; Gerda J.. d. van M. W. van Haaften en J. C. Roelofzen. Ondertrouwd: P J. Jansen. 25 j„ en J. J. E. van den Hoonaard. 22 j.; W. P. J. van der Bijl, 30 j., en W. J. Henzing, 25 J.; P. J. G. Zwetsloot. 25 j„ en Th. W van Leijden. 27 j. Getrouwd: M J. E. Smeets en Ohr. Groenewegen; C. Sentel en L. S. van der Veen; T. Lekkerkerker en H. Bode; N. Favier en H. de Gelder. Overleden: J. van Niehoff, 59 j H. P. H. Keereweer, 75 j. (Ingez. Med.-Adv.) 23 FEBRUARI in „TRESLONG" - Hillegom Vraagt inlichtingen tel. 0 25205347. VOORSCHOTEN DE ERWTENSOEPACTIE Voorschoten's erwtensoepactie ten bate van de vluchtelingen belooft een groot succes te zuilen worden. De afgelopen week werden door dames van de Federatie voor Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening huis aan huis de bestellingen opgenomen. Tot dusver wend reeds meer dan 3000 liter erwten soep verkocht, wat inhoudt dat per hoofd der bevolking reeds meer dan een kwart liter werd besteld. Ook de worstjes vonden gretig aftrek; reeds werden er omstreeks 2500 opgegeven. Volgende week komen 300 kg mager spek, 100 kg. varkenskluif, 500 kg. erw ten plus de nodige prei, selderij, uien en wortelen naar Voorschoten, teneinde de koks van het Marine Opkomst Centrum in staat te stellen hun voortreffelijke erwtensoep te bereiden. De erwtensoepdag wordt gehouden za terdag 16 februari. Medische zondagsdienst Gedurende het a.s. weekeinde wordt de dienst der doktoren voor spoedeisende gevallen waargenomen door dokter Th. J. Thies, Leidseweg 20, telef. 2520; voor wijkver pleegster: Gezondheidscentrum, tel. 2177^ r> WARMOND]*, Medische dienst. De dienst wordt dit week-einde waargenomen door dok ter Walenkamp (Warmond) en dokter Van Nes (Sassenheim). WASSENAAR Medische dienst Deze dienst wordt zondag waargenomen door de artsen Janse en De Wit. ZOETERWOUDE Jaarfeest jeugdclubs De Chr. Meisjesvereniging „Ora et Labora" en de Chr. Jongemannenver- eniging hielden gisteravond jn „Ons Huis" hun jaarfeest. De avond werd geopend met het zin gen van een psalm. Ds. Van Embden wenste beide verenigingen geluk met hun Jaarfeest en bracht dank aan leid sters en leiders voor hun vele werk. Na enige declamaties door mej. F1 Parlevliet en de heer Van Kampen werd door mej. Co de Wit verslag uitgebracht over het afgesloten verenigingsjaar. Hierna werd door enige leden het to la .uiueil luiii normale ontwik* keling. Sarco-globine herstelt snel «le eetlust, geeft gezonde kleur en - bevordert slerk normale groei. VRAAGT UW APOTHEKER OF DROGIST Voor icinderan sptciof* iom»nt/»lling FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN Bevallen: Boeschoten-Nap, z.. Doorn; Muntendam-Van Ittersum, z.. Deventer; Van den Hoek-Buckie. d.. Utrecht. Getrouwd: A. H. Waterman en C. Hartman. Delft; R. van Abs en T. de Veer. Hilversum. Oeverleden: H. Broerse, m., 80 jr, Am sterdam; J. P. P. Morré, m., 72 jr. Am sterdam; S. H. M. van Hasselt-Van Hel den. vr.t 83 jr., Den Haag; H. Meije- ringh. m.. 63 jr.. Gieten: M. Schipperus, m.. 65 jr.. Voorburg; Ch. G. Keiser. vr. Den Haag; R. M. Fraenkel. vr. 78 jr. Terborg. GOTISCH RAAM ONTDEKT IN DORDTSE TOREN. Bij de werkzaamheden ter restauratie van de toren van de grote kerk te Dor drecht heeft men een gotisch boog raam gevonden, dat geheel ingemetseld was. Enkele jaren geleden heeft men een soorgelijk raam ontdekt. Over de functie van deze ramen tast men in het onzekere. Men vermoedt, dat zij hebben gediend voor de lichtval in de in de toren gevestigd geweest zijnde librije. Na de grote brand, tengevolge waarvan in de 14e eeuw de kerk vrijwel geheel in as werd gelegd, heeft men het schip hoger opgebouwd, waardoor wellicht de ramen hun funotie verloren hebben en ingemetseld zijn. Over beide ramen wordt in historische beschrijvingen van kerk en toren niet gesproken. (Ingez. Med.-Adv.) wordt U volledig de baas met niet verdovend maar genezend het zenuwpreparaat dezer tijden OPVARENDE VAN „BLOEMFONTEIN" VERDRONKEN De 19-jarige Frederik Mijnhart uit Arnhem, hulp-kok op het Nederlandse m.s. „Bloemfontein", is gisteren in de haven van Kaapstad verdronken. De jongeman liep met de 19-jarige scheeps- maat Piet Schneising over een golfbre ker, toen zij plotseling door grote over slaande golven in het water werden ge spoeld. Zijn vriend deed nog dappere pogingen hem te redden, doch slaagde er slechts met veel moeite in zichzelf in veiligheid te brengen. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. Casey nief ongerust De Australische minister van Buiten landse Zaken, Richard Casey, maakt zich geen zorgen met betrekking tot de Russische activiteit in het Zuidpool gebied. Hij verklaarde gisteren, dat de bange voorgevoelens dienaangaande in verband met het geofysisch jaar „overdreven en ongerechtvaardigd" zijn. Donderdag was van welingelichte zijde in Londen vernomen, dat de Australische •egering tegenover de Westelijke mo gendheden uiting had gegeven aan haar ongerustheid ove.- de eventuele vestiging van een Sovjetrussische basis voor duik boten in het Zuidpoolgebied. Het gaat om de basis te Mirny. ir dat deel van het Zuidpoolgebied waar Australië aan spraak op maakt. De Russen hebben hier en op nog twee plaatsen posten gevestigd voor onderzoekingen in ver band met het geofysische jaar. In ge zaghebbende kringen te Canberra ver wacht men nu, dat de kwestie aan de orde zal komen als volgende maand minister Dulles als hoofd van de Ame rikaanse delegatie naar de bijeenkomst van de raad van de Zuidoost-Aziatische Verdragsorganisatie (ZOAVO) te Can berra komt. neelstuk „Stormeiland" opgevoerd. Dit spel, dat de grote verknochtheid met de zee en de grote heldenmoed der dappere redders uitbeeldt, werd door de spelers, waaronder enkele debutanten, zeer goed ten tonele gebracht. De spelers en speelsters werden met een langdurig applaus beloond. Elektriciteit bleef relatief goedkoop Elektriciteit is relatief goedkoop ge bleven. De gemiddelde opbrengst der elektriciteit in ons land was in 1955 ongeveer 10 cent per kwu en in 1939 ongeveer 5,2 cent, zodat de prijs sinds 1939 ongeveer verdubbeld is. De prijs van de kolen is echter in die tijd 7 k 10 maal zo hoog geworden, die van koper 9 maal, van ijzer 6 7 maal en van lood 8 maal. Dit zijn allemaal grondstoffen die bij de elektriciteitsop wekking en transport van groot belang zijn. Een centrale kostte In 1939 rond f. 130 per kwu; thans f.500 k f.600. De prfjs van 150 kw-lyn dubbel circuit bedroeg vóór de oorlog f. 26.000 per km. en thans f. 130.000, dus vijf maal zoveel. Dat de gemiddelde elektriciteitsprijs sinds 1939 niet meer dan ongeveer ver dubbeld is. is mogelijk gemaakt door de grotere economie (van 1948 tot 1954) in opwekking van elektriciteit (lager ko- lengebruik, grotere eenheden, hogere druk, hogere tempera tuur), door de stij ging van de bedrijfstijd van het maxi mum (3400 uur in 1939 en 4300 uur in 1956» aan de toeneming van de ver bruikersdichtheid. 68284 woningen in 1956 voltooid In het jaar 1956 zijn 68.284 woningen gereed gekomen. Dat zijn er 7.465 meer dan in 1955. toen 60.819 woningen wer den voltooid. Het cijfer van 1956 be nadert dicht het recordcijfer van 1954, toen 68.487 woningen gereed kwamen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. GEREF. KERKEN. Beroepen te Hasselt (O.) E. Haverkamp, kand. te Grootegast. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Nieuwerkerk-Oosterland J. B. Bel te Krabbendljke en A. F. Honkoop te Goes, van wie eerstgenoemde ls beroe pen. Beroepen te Sioux Center (U.S.A.) A. Vergunst te Corsica, die bedankte voor Sheboygan (U.S.A.) en voor Winconsln (U.S.A.). Te Nieuw-Beijerland J. B. Bel te Krabbendljke. Ds. J. C. Adders 50 {oor predikant Zondag is het vijftig jaar geleden dat ds. J. C. Aalders, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk, te Bussum, het pre dikambt aanvaardde. De jubilaris werd op 10 februari 1907 bij de Geref. Kerk van 's Gravenmoer in het predikambt bevestigd. In 1909 vertrok hij naar Beetgum en in 1918 werd hij predikant te Batavia. In 1924 kwam ds. Aalders met verlof naar Ne derland en was enige maanden werk zaam als hulpprediker te Leiden. Op 19 juli 1925 werd ds. Aalders predikant bij de Geref. Kerk te Schoonhoven. In oktober 1926 verbrak hij het ver band met de Geref. Kerken omdat hij zich niet kon verenigen met de be slissingen van de Synode van Assen in de zaak dr. J. G. Geelkerken. Hij werd beroepbaar gesteld in dr Geref. kerken in hersteld verband en werd op 27 maart 1927 predikant te Amsterdam-C en in 1931 te Enschede, daarna in 1936. ging hij over tot de Ned. Herv. Kerk. Hij heeft vervolgens nog gepredikt te Haar lem, en te Amsterdam, waarna hij op 1 oktober 1946 met emeritaat ging. Billy Graham geen massa-evangelist meer De Amerikaanse evangelist Billy Gra ham heeft in New York bekend ge maakt dat hij niet lang meer als massa evangelist zal optreden. Hij zei dat zijn werk erg vermoeiend is en dat hij verscheidene aantrekkelijke aanbiedingen van universiteiten heeft gehad om te werken «Ls bedelpredikant. Het tweede motel van ons land aan de verkeersweg Den Haag-Am sterdam even buiten de hoofdstad nadert zijn voltooiing. E.Z.: „Horecaprijzen niet verhogen" (Van onze Haagse redactie) Tijdens een vergadering tussen de on dernemersorganisaties in de Horeca bedrijven en vertegenwoordigers van het ministerie van Ec. Zaken is van de zijde van het ministerie op prijsstabilisatie aangedrongen. Weliswaar heeft het Di rectoraat-Generaal voor Handel en Nij verheid begrip voor de moeilijkheden, waarin vele Horecabedrijven als gevolg van kostenstijging en zondagsryverbod* zijn komen te verkeren, maar men meent toch dat collectieve prijsverho gingen op het ogenblik In het kader van het prijsstabilisatie beleid zeer onge wenst is. Collectieve prijsverhogingen zullen pas kunnen plaats vinden als een verzoek daartoe via de landelijke ondernemers organisaties behoorlijk gemotiveerd tot het ministerie van Ècon. Zaken is ge richt. Een vergelijking van de hotellijs- ten. die de Haagse VVV ieder jaar sa menstelt, toont aan, dat sinds vorig jaar de meeste hotels en restaurants in Den Haag hun prijzen hebben verhoogd. ret beeld is in andere delen van ons land niet anders. Volgens de Horeca- organisaties zouden zij buiten de verho gingen staan en zijn de besluiten daar toe individueel genomen. (Ingez. Med.-Adv.) Geen J angst1 nare dagen Domes, Witte Kruispoeders zijn een uitkomst. Ze verdrijven pijn en lusteloosheid. Brengen geen ataogstoornissee teweeg. ■ff Ook 'm tobfe*- en WITTE KRUIS MARKTBERICHTEN LEIDEN, 9 februari. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg. Andijvie 1)16-130, kroten 5-17, boeren kool 22-46, rode kooJ 10-18, groene kool 10-16, nero 40, prei 23-41, spruliten A 43- 74, spruiiten B 16-66, u/ien 3-17, waspeen 35-42, winterpeen 10-41, witlof 19-64, sla B 64, peterselie 7-18, raapstelen 18-11, sel- 6-10. der IJ 1 ALKMAAR, 8 februari. Kaasmarkt. Commissie-notering fabrieks Edammer f2.14. Handel redelijk. BOSKOOP, 8 februari. Coöp. Veren. „De Boskoopse Veiillng". Forsythlatakken, per tak. le kw. 32-39, id. 2e kw. 16-20, id. per bos. 50-70, Prunus-trilobatakiken per taik, le kw. 27, id, 2e kw. 18-20, ld. per bos 60-110, Slerkersttfukiken Rosea, le kw. pe rtaik 75-85, id. 2e kw. 55-60. id. 3e kw. 30-40, id. per bos 120-160, Mahoniablad per bos le kw. 1.30, ld. 2e kw. 56, Wilgen Katjes 10-16 per bos. Primoilaplantjes per stuik 31-34, Hangplantjes per stuk 47. HOOFDDORP, 7 februari. Graanbeurs noteringen: tarwe f24,50 - f27,00, haver f 21.50 - f 24.—, gr. erwten f 30.— - f 38.—. f 56.karwljzaad f 88,- f 1O0.blauw- kapucy ners f 32.- f 52koolzaad f 48 - maanzaad f 138.- f 178.Allies per 100 kg. KATWIJK AAN DEN RIJN, 8 februari. Groenteveiling: waspeen A 34-44, idem B 35-44, boerenkool 32-42. groene kool 28- 46. rode kool 7-16, uien 17-24, spruiten A 37-60 idem B 17-32 knolselderie 7-12, wit lof A 33-42. idem B 25-30. kroten A 2.70- 2.80, Idem B 1.50-1.80. RIJNSBURG, 8 februari. Bloemen- C. Hull 120-145, Oampf lre 130-140, Snow- veiling Flora. don 125-135, Ned. Champion 140-170 Cop land 85-110, W. Sail 90-115, G. Harvest 80-105, Preludium 90-100. Krelage 75-85. Demeeter 110-130. Superba 80-90, Winter- gold 75-95, Yellow Gem 95-105. Al bin o 110-120, Oantara 120-135. Olga 115-130. Roland 130-140. BriU Star 50-64. Hillegar- de 65-75. Hoangho 90-95, Zenober 80-95 E. Eddy 100-115, L. Wltwe 100-110. Gr. Ber- nadotte 125-130, Gen. de Wet 1O0-110. Cra ter 90-110, Or. Wonder 95-110, Honeforus 80-95, Joh. Gay 80-90. Narcissen: Hellas 60-68, Oarlton 75-85, K. Alfred 85-90, Rembrandt 90-100 Poetaz L. 60-67, Cragford 58-"»3, S -\let Eeleg. 60- 70. Koster 63-72. Kyacinthen: Pink Pearl 23-30. Bismarck 22-31. L. Vlotor ie 20-23, Ostara 19-26, L. Krokus 180-77, Blauwe Druifjes 30-42. Innocence 24-31. RIJNSBURG, 8 februari. Groente veiling: rode kool 9-15, gele kool 10-15. gr. kool 10-17, boerenkool 35-40, waspeen A 20-43, B 25-42. kroten 12-14, uien 10-24. Alles per kilo. Selderij 20-25. Peterselie 25- 31 per bo6. Knolselderij 4-25 per stuk. TER AAR, 8 februari. Groenteveiling Witlof 1 0.28-0.40, idem 2. 0 16-0.30, idem stek 0.02-0.14, spruiten 0 46-0.49. iden. ;«lw. 0.15-0.29, glas andijvie 0.82. idem B 0.52, uien 0.12. Ales per kg Knolselderij 0 10- 0.10, boerenkool 0.80-1.70 per kist. Peren: Beuiré Alexander Luoas 0.26-0.°7 per kg.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7