Clubgebouw V.V.S.L. aan Rapenburg wordt binnenkort gerestaureerd Een gedeelte der kosten wordt door Monumentenzorg gedragen Bedrijfsleven gaat de houw van studentenhuizen steunen Stichting Studentenhuisvesting opgericht Clir. van den Heuvel 70 jaar Oude glorie blijft behouden 95ste jaargang Zaterdag 9 februari 1957 Tweede blad no. 29058 Grote wijzigingen in interieur Het clubgebouw van de V.V.S.L. be staat eigenlijk uit twee panden, doch zo is het niet altijd geweest. Het pand werd gebouwd door de familie Mathenesse, die het in 1623 verkocht aan de familie Van I Overbeeke. Nadat nog de familie Heida- nus in het huis had gewoond, kocht Pie- ter de la Court het in het jaar 1700. Het oorspronkelijke huis was hem echter wel wat klein, omdat hij zo vaak buiten landse gasten had, die zijn tuin kwamen bewonderen. Hij kocht het huis naast het zijne en liet van beide panden een geheel maken. In 1749 was de voorgevel gereed en aan de buitenzijde ziet men i niet meer dat hier eens twee panden i stonden. Binnen is dit op de zolder ech ter nog goed te zien. De V.V.S L. kocht het pand in 1928 van de familie De Gij- selaar. Sinds dat jaar is er al heel wat ver- bouwd in dit prachtige oude huis; ieder i bestuur nam weer iets ter hand, doch van een grote restauratie, die voor jaren zou voldoen, is nooit iets gekomen. Deze kleinere verbouwingen hadden het na deel, dat het ene jaar iets werd ge bouwd, dat het volgende jaar weer werd afgebroken, omdat het nieuwe bestuur een ander plannetje had. Uiteindelijk kwam dit natuurlijk veel duurder uit. Het bestuur, dat binnenkort aftreedt, heeft de zaak geheel anders aange pakt en een plan ontworpen voor een grondige restauratie. Men zocht con tact met architect Kriiger uit Voor burg, die ook het Prytaneum heeft ge restaureerd, en samen met hem kwam men tot een uitgewerkt plan. Het be stuur somde op wat wenselijk was en de architect verwerkte wat mogelijk was. Monumentenzorg t)ok Monumentenzorg werd in dit plan gekend, en het resultaat is, dat men thans reeds overeenstemming heeft be reikt. Monumentenzorg neemt de restau ratie van de voor- en achtergevel op zich en wat tot het onderhoud van het pand kan worden gerekend. De voorgevel zal hier en daar opnieuw gevoegd dienen te worden en de achtergevel is gedeel telijk uit het lood gezakt. Binnen moeten verscheidene steunbalken worden ver nieuwd. opdat er inwendig geen verdere verzakkingen voorkomen. De brede gang bijvoorbeeld zal geheel opgebroken moe ten worden, teneinde nieuwe balken te kunnen leggen. Ook de tegels zullen zo nodig vernieuwd worden. Geheel boven j zijn de daken van de beide huizen, I waaruit dit gebouw is samengesteld, De garderobe van thans, de ont vangkamer van straks. Links een gedeelte van het oude papieren be hang, dat doet denken aan een go belin. en verder het raam met een doorkijkje naar het binnenplaatsje, dat verfraaid zal worden. (Foto L.D./Van Vliet) slecht, zodat regen en wind vrij spel heb ben op de bovenste zolders. Daar dit tot het onderhoud van het huis behoort zal Monumentenzorg hier haar zorgen over uitstrekken. De daken zullen aan de binnenzijde worden beschoten, zodat men hier een ruimte verkrijgt, waar men goed kan vertoeven. Het is de bedoeling, dat hier een eetzaal wordt gemaakt, die dienst kan doen tijdens het novitiaat en eventueel ook bij andere gelegen heden Komt er dus een groot deel van de restauratie voor rekening van Monu mentenzorg, ook de V.V.S.L. zal diep in de beurs moeten tasten: alles wat niet tot het onderhoud behoort, moe ten de damesstudenten zelf bijeen brengen. Er is een restauratiefonds, dat wel een flink bedrag in kas heeft, doch dat lang niet toereikend zal zjjn, en het bestuur van de V.V.S.L. is dan ook van mening, dat thans de tijd geko men is de reünisten eens wat geld uit de zak te kloppen. Ontvangzaal Gaan we in gedachten even het ge bouw door, dan komen we allereerst in de gang. De garderobe, die links ligt, zal worden omgetoverd in een ontvang zaal. Het is ook inderdaad wel jammer, dat deze prachtige kamer wordt ge bruikt om jassen in te hangen. In deze kamer bevindt zich het oudste papieren behang, dat in Nederland gebruikt is en verder is er een raam, dat uitzicht geeft op een binnenplaatsje, dat nu wel niet fraai is, maar dat dat zeker wel zal wordgn, wanneer er enige houten bouw sels zijn weggebroken. De commissiekamer rechts in de gang zal weer worden vergroot, om de prach tige schouw met spiegel, die thans in de keuken is, weer in deze kamer te krijgen. Vorige jaar is deze kamer juist verkleind, doch dat zal ongedaan wor den gemaakt, zodat het dus weggegooid geld is geweest. De keuken zal door deze wijziging iets kleiner worden, doch naar de andere zijde kan men compensatie vinden, door een binnenplaatsje te laten verdwijnen. i Het prachtige fonteintje, dat nu I weggedrukt staat in een zijgangetje. doch dat straks in de hal zal komen. (Foto L.D./Van Vliet) Dinsdag hoopt onze stadgenoot de heer Chr. van den Heuvel, A.-R. lid van de Tweede Kamer, voorzitter van de Ned. Chr. Boeren- en Tuinders- bond, bestuurslid van de S.EJt. en het Landbouwschap en lid van de pacht- kamer ran het Gerechtshof te Arn hem. zijn zeventigste verjaardag te vieren. De CBTB houdt te zyner ere die dag een receptie in Hotel Central te Den Haag. De heer Van den Heuvel wordt alom als een der grote voormannen van de Nederlandse landbouw beschouwd. Vóór de eerste wereldoorlog was hij reeds maatschappelijk en politiek actief aan het werk. In 1912 werd hy tot raadslid van de Haarlemmermeer gekozen. Toen in 1917 de Vereniging van Nederlandse Patroons .JBoaz" op initiatief van dr. Coliijn werd gesplitst, ontstond in 1918 de OBTB, waaraan de heer Van den Heuvel van stonde a.f aan zijn beste krachten wijdde. In 1922 werd hij Kamerlid. Zijn plei dooien voor het landbouwonderwijs en de landbouwvoorlichting trokken veler aandacht. In de crisisjaren 1929 en 1930 werd hij één der baanbrekers voor de overheidsbemoeiing met de noodlijdende landbouw Door het houden van inter pellaties en het nemen van initiatieven werd langzamerhand besef gekweekt voor de agrarische situatie van ons land De strijd, die hij gezamenlijk voerde met de Kamerleden Korten- horst. Weitkamp en Bierema wierp ten slotte vrucht af Als ondervoorzitter van de CBTB heeft de heer Van den Heuvel zeer veel gedaan voor de juiste organisatievorm en de uitbreiding van deze bond. Hij verdween tijdens de Duitse bezetting met de OBTB naar de achtergrond. Hij wenste niet aan de ..Landstand' mee te werken Op de achtergrond echter werkte hij door. o.a. aan de grondslagen van de Stichting voor de Landbouw, waaruit het Landbouwschap groeide. De heer Van den Heuvel heeft o.a. met oud-minister De Wilde als gijzelaar in een Duits concentratiekamp gezeten Na de oorlog is de heer Van den Heu vel tot bondsvoorzitter van de CBTB gekozen. Ook het arbeidsveld in de Tweede Kamer werd opnieuw betreden, niet alleen voor de agrarische, doch eveneens voor financiën en economische zaken. De uitvoering van de wet mate- riële oorlogsschade had zijn bijzondere 'belangstelling Als lid van het dagelijks bestuur van de SER. van het bestuur van het Landbouwschap, van de Pacht- kamer van het Gerechtshof te Arnhem en van de Bedrijfsvereniging ..Het Plat teland'"" verwierf hy allerwege bewon dering en waardering. Penrievruchten van de jubilaris verschijnen sedert 1928 veelvuldig in het CBTB-blad „Ons Plat teland". De heer Van den Heuvel, die ook nog voorzitter is van de Centrale A.-R Kies vereniging in de Sleutelstad, is Ridder ln de orde van de Nederlandse Leeuw en Commandeur in de orde van Oranje Nassau. (Ingez. Med.-Adv.) minuten NATTEX kleding maakt 100°U woUcpcoot V erkeersongevallen te Leiden In de week van 1 t.m. 7 februari 1957 deden zich in Leiden 26 verkeersonge vallen voor. waarvan er 7 lichamelijk letsel tengevolge hadden en 19 uitslui tend materiële schade veroorzaakten In totaal bedroeg het aantal verkeers ongevallen in Leiden in de periode van 1 januari tot en met 7 februari: 137. Thans ligt er weer een plan gereed voor de restauratie van een oud pand aan het Rapenburg: het clubgebouw van de Vereeniging van Vrouwelijke Stu denten te Leiden (V.V.S.L.). Het is verheugend dat de studenten niet alleen maar protesteren tegen nieuwe verlichting op het Rapenburg, maar daadwerke lijk meehelpen de oude glorie van deze gracht te handhaven. Het uit de tweede helft van de zestiende eeuw daterende gebouw zal zowel in- als uitwendig wor den gerestaureerd. De plannen zijn gereed en Monumentenzorg heeft er reeds zijn goedkeuring aan gehecht, doch eer de officiële goedkeurin- D»n Haag af komt, zullen er nog wel enige maanden verstrijken. ACIes in srijl Geheel links in de gang is een klein zijgangetje, waarin zich een prachtig fonteintje bevindt. Vrijwel niemand merkt het op, doch het ligt in de be doeling het thans in de hal te plaat sen. In de bestuurskamer zal weinig veranderen, daar deze nog goed is; wel zal het plafond opnieuw wit worden gemaakt, daar de beschildering, die er thans is. uit de vorige eeuw stamt, en zodoende niet bij de stijl van het huis past. Ook boven zullen verscheidene wijzi gingen worden aangebracht rare hoek jes zullen verdwijnen en diverse kleine kamertjes zullen worden opgeruimd. De bibliotheek zal worden vergroot en de trap naar de zolder zal worden ver plaatst naar de voorzijde van het huis. De „mensa", die op de eerste verdieping is gelegen, en waar dagelijks honderden maaltijden worden verstrekt, zal worden uitgebreid, terwijl er bovendien een gar derobe zal komen, ter ontlasting van de garderobe, die straks rechts in de bene dengang zal komen te liggen. Voor een efficiëntere werkverdeling zal de spoel keuken boven komen, met de keuken be neden verbonden door een dienlift, die door zal lopen tot de vierde etage, waar de novieten zullen moeten eten tijdens het novitiaat. De grote voorzolder zal worden herschapen in een conversatie zaal, terwijl de achterzolder „toneel zaal" zal worden. Meer studenten Door al deze wijzigingen zullen de kamers in het clubgebouw verdwijnen. Het bestuur is van mening, dat deze restauratie jaren zal moeten voldoen, en dan moet men rekening houden met een steeds groter aantal studen ten. Met name de mensa en de con versatiezaal moesten dus groter wor den, ten koste van de studentenka mertjes. Het is zeer waarschijnlijk dat de ra men aan de voorzijde veranderd zullen worden. Men hoopt weer de oorspron kelijke ramen met kleine ruitjes te kun nen aanbrengen, zodat het gebouw nog beter zal passen in het geheel van het Rapenburg. Aan de „witjes" en stukjes beeldhouwwerk in het gebouw zal niet veel gerestaureerd worden, aangezien alle nog in goede staat verkeren. De restauratie zal in etappes ge schieden. en men hoopt volgend voor jaar te kunnen beginnen. De werk zaamheden zullen minstens een half jaar in beslag nemen, maar dan zal het gebouw er van binnen en van bui ten keurig uitzien. Van binnen wordt het nl. ook nog ge schilderd, al is men het niet eens over de kleur. Deskundigen voelen veel voor een zacht grijs-groene kleur voor de Dezer dagen is te Leiden opgericht de Centrale Stichting Studentenhuisvesting, die ten doel heeft de bouw en inrichting van studentenhuizen in de universiteits- en hogeschoolsteden van Nederland te bevorderen. De Stichting is opgericht in samen werking van de Nederlandse universitei ten en hogescholen met vertegenwoor digers van het bedrijfsleven Zij zal bij de voorbereiding en de uitvoering van bouwplannen zich richten tot het Neder landse bedrijfsleven, zulks ter verkrij ging van de nodige middelen en zal anderzijds de aldus verkregen bedragen naar billijkheid en behoefte over de universiteiten en hogescholen verdelen De Stichting zal worden geleid door een algemeen bestuur en een dagelijks deuren, doch het bestuur ziet praktische bezwaren en wil liever de bruine kleur handhaven. Maar dat zijn onderge schikte punten, waarover men het nog wel eens zal worden. Het belangrijkste is, dat het gebouw grondig wordt geres taureerd. f 200.000 Voor rekening van de V.V.S.L. zal een centrale automatische oliestookverwar- ming door het gehele gebouw worden aangebracht. De kosten worden ge raamd op f. 50.000. De totale kosten van de restauratie heeft men geschat op f. 200.000, waarvan ongeveer f. 150.000 voor rekening van de V.V.S.L. komt. In dit bedrag is dan nog niet opgenomen het nieuwe meubilair, dat aangeschaft zal moeten worden voor de ontvangka mer, de conversatiezaal en dergelijke. Het bestuur vertrouwt er echter op, dat voor de financiële kant van deze zaak wel een oplossing gevonden zal worden. Bouwcommissie Daar het voor de architect, Monumen tenzorg en andere instanties minder prettig is telkens met andere mensen te maken te krijgen ieder bestuur heeft slechts één jaar zitting heeft het hui dige bestuur besloten in zijn geheel aan te blijven als „bouwcommissie", die zich speciaal zal belasten met het verder voorbereiden en uitvoeren van de plan nen. Het bestuur stelt er een eer in het begonnen werk tot een goed einde te brengen, aldus de praeses van de V.V.S.L.. mej. J. Jesse, die ons het een en ander vertelde over de restauratieplannen. bestuur, terwijl een curatorium, groten deels bestaande uit vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, op de werkzaam heden toezicht zal houden. LANDELIJKE OPLOSSING VOOR EEN LANDELIJK VRAAGSTUK Het tekort aan kamers voor studenten neemt in de meeste universiteits- en hogeschoolsteden snel toe. Oude studentenhuizen worden opgeheven en er komen geen nieuwe bij. Het aantal studenten daarentegen blyft stijgen en in de komende jaren wordt zelfs een zeer sterke groei verwacht. De opheffing van het probleem van de studentenhuisvesting is daardoor een zaak van nationale betekenis ge worden. STEUN VAN DE OVERHEID De lage maandgelden van studenten maken lage huren noodzakelijk, zodat nauwelijks de helft van het te investe ren kapitaal uit de huren kan worden gedekt. De door O., K. en W. verleende subsidie alsmede de steun van de be trokken gemeenten is te gering om een sluitende exploitatie mogelijk te maken. De Stichting wil trachten door een be roep op het bedrijfsleven deze kloof te overbruggen. In het curatorium van de Centrale Stichting Studentenhuisvesting hebben zitting genomen: prof. dr. C. J. F. Bött- cher. voorzitter; dr. ir. H. Bloemgarten; prof. dr. J. R. M. van den Brink; dr. H. J. van Doorne: prof. dr D. Dresden: dr E. H. Ebels: mr. P. Heering; ir. A. H. Ingen Housz: dr. W T. Kroese; mr. W. F. Lichtenauer; de heer A. M Mees: mr. E. E. Menten; mr. J. Meynen; dr L. Neher; J. W. Noorduyn: ir. P. F. S. Otten; dr. P. Rijkens; mr. C. T. de Vries Robbé: dr G. van der Wal: ir. F. G. Waller; ir. B Wilton en jhr. mr. P. R. Feith. secretaris Het dagelijks bestuur bestaat uit: prof. mr P w Kamphuisen. voorzit ter; mr. J. Drijber. secretaris: mr. L. W. Sluyterman van Loo, penningmeester; prof. ir. J. F Berghoef en E. J Vies. Het secretariaat is gevestigd Rapen burg 73. alhier. Ned. Ver. van Huisvrouwen AFD. LEIDEN TELT 470 LEDEN. De afdeling Leiden van de Ned. Ver eniging van Huisvrouwen hield gister middag in een der bovenzalen van „Het Gulden Vlies" haar veertigste jaarvergadering. Deze druk bezochte bijeenkomst werd met een hartelijk woord van welkom geopend door de presidente, mevr. C. HagemanVer hagen.' De secretaresse, mevr. G. Douma-Herberts, maakte in haar keu rig verzorgd jaarverslag o.m. melding van de vele activiteiten in 1956. In dat jaar steeg het ledental van 436 tot 470. De penningmeesteresse, mevr. G. Lem- Gunning, las het financiële verslag voor, waaruit bleek, dat een voordelig saldo van f. 452,89 in kas was. De kascommis- sie had boeken en bescheiden in uitste kende orde bevonden. Mevr. Lem werd bij acclamatie in het bestuur herkozen. In de plaats van mevr. S. Bol—Den Older, die aftredend en niet herkiesbaar was, werd gekozen mevr. J. Zitman- Schoppen. Met de benoeming van mevr. Zitman is een reeds lang gekoesterde wens van het bestuur, om ook een van de jongere leden een leidende functie te geven in vervulling gegaan. De presi dente richtte woorden van dank en waardering tot mevr. Bol, die niet alleen 2de penningmeesteresse is geweest, doch ook de excursies steeds heeft verzored. Een lepeltje werd het scheidende be stuurslid als herinnering aangeboden. De vice-presidente, mevr. C. de Kemp- Schoolenberg, zal de afdeling Leiden op de algemene vergadering in Hilversum vertegenwoordigen. Mevr. Lem is als plaatsvervangend afgevaardigde aange wezen. Besloten werd het voorstel van het hoofdbestuur om de contributie te verhogen te steunen. Aan het eind van de vergadering werd aan de dames Zwart-Boom en Fabel, die ieder vijf nieuwe leden hadden aangebracht, een attentie aangeboden. Toonkunstkoor zingt Mozart en Bruckner Het Toonkunstkoor zal woensdagavond a.s. in de Stadsgehoorzaal, m.m.v. het Rotterdams Philharmonisch Orkest, een uitvoering geven van het Requiem van Mozart en het Te Deum van Bruckner. De solisten zijn: Annette de la Bije, sopraan. Diet Kloos. alt, Arjan Blanken, tenor. David Hollestelle. bas. Adriaan Blankenstein. orgel. Het geheel staat onder leiding van Is- kar Aribo. Wat doen wij met leed GEVARIEERD ZONDAGMORGEN- (Ingez. Med.-Adv.) (Van een onzer redacteuren) Er is de laatste tijd al veel gesproken en ge schreven over het Rapenburg, ons mooie oude Rapenburg. Er is geprotesteerd tegen de nieuwe verlichting, die men aan wil leggen, en vele ton gen en pennen zijn in beweging gekomen, wan neer men in verband met „de mooiste gracht van Europa" het woord „dempen" gebruikte. Ieder rechtgeaard Leidenaar wil het Rapenburg onver anderd laten, en zeker de studenten willen er niet van horen, dat er iets veranderd zou worden aan straat, gracht of bebouwing. En niet alleen het Rapenburg moet verdedigd worden tegen aan slagen, ook elders in de stad verdwijnen oude geveltjes, worden historische grachten gedempt; de moderne samenleving eist zulks. En toch velen zien het met bloedend hart! Des te prettiger is het te vernemen, dat er weer een oud huis ge restaureerd zal worden, zodat het voor de toe komst behouden kan bÜjven. In de laatste jaren zijn reeds verscheidene geveltjes en oude huisjes opgeknapt, ook aan het Rapenburg. Gelukkig maar, want Leiden heeft een lange en rke his torie, die zich manifesteert in bouwwerken en grachten. Een tier grote voormannen van de landbouw PROGRAMMA BIJZONDER KERKEWERK In het Luxortheater zal zondagmor gen o.l.v. dr. P. L. Schoonheim, predi kant voor Bijzonder Kerkewerk van 'de Leidse Hervormde Gemeente, een on derwerp worden belicht dat velen, in onze westerse wereld van sociale voor zieningen. doch tegelijk ln een wereld, die door veel lichamelijk en maatschap pelijk leed denk aan achtergebleven gebieden, vluchtelingen wordt geteis terd. raakt. Ontelbaar zijn de godsdienstige en niet-godsdienstige oplossingen en ant woorden op de even talrijke vragen van leed. In het voorprogramma zal dit alles in den brede worden belicht met be hulp van voorbeelden uit de film Ger- vaise. door verzen en muziek, terwijl ook een indruk wordt gegeven hoe b.v. grote godsdienststichters het leed heb ben verklaard en in leer en leven aan vaardbaar hebben gemaakt. Als steeds zal veel tijd worden open gehouden voor vragen van de bezoe kers.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3