Wat is het bijzondere van deze LONG RUN Filter King Size MEERP0EL Er heerst fatale doelloosheid in de Oostenrijkse kampen Tc Zee&en 20 stuks 85 ct Initiatief van Nederland: Hongaarse jeugd behoeden Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 9 FEBRUARI 1957 1 KI ONING SAOED van Saoedl-Arabië moge dan al - dank zij de olie in de bodem van zijn land - over het rijkste deel van het schiereiland heer sen, het vruchtbaarste gebied is naar alle waarschijnlijkheid Jemen, het rijk je in het zuidwesten, aan de Rode Zee. Jemen is, in tegenstelling met de rest van het Arabische schiereiland, een ge bied. dat over water beschikt: de hoge bergen zijn rijk aan bronnen. Op oude kaarten placht deze streek te worden aangeduid als Arabia Felix, gelukkig Arabië, maar dat was in een tijd, toen men nog geen onderscheid maakte tus sen een democratische staat, waar alle inwoners zo goed mogelijk delen in de rijkdom des lands, en een feodale theocratie, waar de „stedehouder Gods op aarde", d i. de imam of koning, in weelde baadt, terwijl zijn onderdanen met een heel klein beetje tevreden moe ten zijn. Ook hier is de slavernij nog een ingeworteld en vanzelfsprekend gebruik, zoals in het land van de grote huurman, Koning Saoed. Desondanks zijn Saoedië en Jemen beiden lid van de Verenigde Naties REEDS tientallen jaren plegen zich incidenten voor te doen tussen Je men en het aangrenzende Britse protectoraat Aden, juist aan de zuid punt van het schiereiland gelegen. Ook al behoort Jemen dan tot de staten, die zeer weinig contact met de buitenwereid hebben - vreemdelingen worden slechts bij hoge uitzondering toegelaten - toch is men in de hoofdstad Sana terdege op de hoogte van wat er zich elders af speelt. Geen wonder, want deze staat met zijn vier miljoen inwoners en zijn grondgebied, dat ongeveer zesmaal zo groot is als dat van Nederland, behoort tot de Arabische Liga. Vandaar dat de Brits-Franse „nederlaag" tegenover Nas ser ook hier, in dit afgelegen hoekje, haar invloed doet gelden. De Jemeniten hebben 't dan ook een geschikt tijd stip gevonden de ,.kwestie"-Aden weer aan de orde te stellen en daarvoor was nóg een reden: Koning Saoed bezoekt thans de Amerikaanse hoofdstad en „ernstige grens-gevechten" tussen Je men en Aden zouden als vanzelf de Je- menitische wensen ten aanzien van het Britse protectoraat in Washington tot een punt van bespreking maken TOEVALLIG" zijn die incidenten dus niet en belangrijk zijn ze slechts in de propagandistische uitlatingen van Jemenitische diploma ten. In werkelijkheid nemen slechts en kele honderden strijders aan weerszij den van de grens tussen Jemen en Aden aan de „bloedige strijd" deel. Men zou eerder van een grens-guerUla" kunnen spreken, waarbij de Jemeniëten met al- derhand geweren schieten op alles wat ze zien, ook al is het ver buiten het be reik van hun lichte wapens. De Britten antwoorden met. mortieren en laten van tijd lot tijd een verkenningsvliegtuig overvliegen, dat zelfs niet van zijn boord mitrailleurs gebruik maakt. Voorgelicht door de propaganda-chefs van president Nasser weet de Jemenitische legatie in Egypte van deze schermutselingen dan wel „iets aardigs" te maken, dat het „doet" bij hen, die nog steeds geen oog hebben voor de bijbedoelingen van Pan- bische agressiviteit. DAT de incidenten zich van tijd tot tijd in dit gebied herhalen, is een gevolg van het feit, dat de grens niet voldoende is afgebakend. In 1934 sloten de Britten een verdrag met Je men, waarin werd vastgelegd, dat bin nen veertig jaar - dus vóór 1974 - on derhandelingen over de omstreden grond gevoerd dienden te worden en dat intus sen de bestaande toestand gehandhaafd zou moeten worden. De imam van Je men heeft zich echter steeds tegen na dere demarcatie verzet. De achtergrond van deze tegenstand is, dat hij zich in het bezit van het Britse protectoraat Aden wil stellen, dat volgens hem eigen lijk „Zuid-Jemen" is. Nu zijn deze aanspraken niet of nau welijks gerechtvaardigd. Hoe zijn de Britten namelijk in het bezit van Aden gekomen? Ruim honderd jaar geleden was Aden nog een klein zeeroversnest van negentig huizen (lees: hutten) met zeshonderd inwoners. Toen Britse schip breukelingen daar mishandeld werden, besloot Londen dit gebied onder zijn protectie te stellen. Thans is het, dank zij de Britse ondernemingslust, uitge groeid tot een stad, die 50.000 inwoners telt, een belangrijke aanloophaven voor koopvaardijschepen, een bekend bunker station en een goed-geoutilleerd radio- en kabelcentrum is. NU Westers vernuft van een verza meling hutten een vitaal steun punt gemaakt heeft komen de Je menitische Arabieren met hun aanspra kenDe imam van Jemen, Achmed, zingt dus hetzelfde wijsje, dat Nasser en zijn voorgangers lieten horen en naar alle waarschijnlijkheid heeft hij zich mede laten beinvloeden door Sovjetrus- sische inblazingen. Zijn zoon. prins Badr. bracht namelijk het vorig jaar een bezoek aan Moskou en men kan zich voorstellen, dat de Russen deze gelegen heid om tegen Engeland te stoken niét ongebruikt voorbij hebben laten gaan. Overigens is er zeker geen reden om de Britten te verwijten, dat zij niet voort varend genoeg zijn in Aden. Met het oog op droogte hébben zij voedselvoorraden laten aanleggen, de boeren hebben wa terpompen gekregen, er zijn wegen aan gelegd, er wordt onderwijs gegeven in meer dan honderd lagere scholen, vijf ulo-scholen en één middelbare. Voorts zijn er vijf ziekenhuizen en 67 gezond heidscentra. Dit alles voor de 650,000 in woners, die het protectoraat met inbe grip van het achterland telt. JEMENS territoriale aanspraken schij nen mede aangewakkerd te zijn dooi de omstandigheid, dat er godsdiensti ge geschillen zijn tussen de Mohamme danen aan weerszijde van de grens Die in Jemen zijn aanhangers van de Zaidi- tische secte: in Aden wonen Sjafiitische Mohammedanen. Indien de Britten nu hun reeds lang bestaande voornemen om de achttien sjeikdommen en sultanaten van Aden federaal te verenigen, tot uit voering zouden brengen, vreest de imam van Jemen onrust onder zijn landgeno ten, juist vanwege dit godsdienstige ver schil. dat dan bovendien nog geaccen tueerd zou worden door de sociale voor sprong, die de Sjafiiten hebben dank zij de Britse hulp. Men ziet. dat deze „oor log", hoe onbelangrijk in werkelïjkheid, toch nog diepere achtergronden heeft. Volgens de laatste berichten zou Jemen bereid zijn tot rechtstreekse besprekin gen met de Britten. Dit zou erop wijzen, dat de regering in Sana de zaak niet op de spits wil drijven Waartoe dan ook geen enkele reden is. Twee Duitse jongens uitgewezen De Rijkspolitie te Terschuur onder de gemeente Barneveld heeft twee Duitse jongens van 16 en 17 jaar gearresteerd. Zij waren allebei met een pistool ge wapend. Ontevreden met hun werk in de mijnen in het Ruhrgebied waren zij van huis weggelopen en illegaal de grens over gegaan. Over de pistolen lie ten zij niets los. De knapen, die uit Gelsenkirchen af komstig zijn, bleken sinds 5 februari in ons land te zijn. De jongelui zijn op transport gesteld naar Verilo, vanwaar zij aan de Duitse grenspolitie zijn over geleverd. (Ingez. Med.-Adv.) Vraart prijslijst van 150 voorradige piano's en orgels Huurkoop 15°/o contant restant in 4 jaar. BODEGRAVEN I tel. ziss ik i»e) Meer don gewone fantasie Een man, die zich uitgeeft voor een Amerikaanse luitenant, maar waar schijnlijk dezelfde is. die in augustus 1954 als lijder een geheugenstoornis in Enschede enige opschudding veroorzaak te, wordt op het ogenblik in e£n Ameri kaans legerhospitaal in München onder observatie gehouden. Toen de zich voor Amerikaan uitge vende Günther Fischer in Enschede was, hebben Amerikaanse autoriteiten zijn vingerafdrukken genomen. Bij die gelegenheid kwam vast te staan, dat de zich David Samuel Robbins noemende persoon nooit in Amerikaanse dienst was geweest. Op zijn rug staat, in het Duits, geta toeëerd: „Dit gebeurt met alle brand- moordenaars en gangsterpiloten". In Enschede had dc lijder aan geheugen stoornis deze zelfde tatoeage. De man, die thans in München ver pleegd wordt, spreekt Engels met een Amerikaans accent, en beroept zich er op dat zijn zuster in North Bergen woont, in de Amerikaanse staat New Jersey. Maar ook dat schijnt niet te kloppen, en de Westduitse politie neemt aan dat men hier voor de derde maal te doen heeft met Günther Fischer, een vluchteling uit Oost-Duitsland. die over een meer dan middelmatige fantasie be schikt. Doeria Sjafik weer in hongerstaking o n Nu onder medisch toezicht Doeria Sjafik, leidster van de partij der Egyptische vrouwen „Binet el Nil'' („Dichters van de Nyl"), is van de Indiase ambassade te Cairo naar een ziekenhuis gegaan om haar dezer dagen begonnen hongerstaking daar onder medisch toezicht voort te zet ten. Zjj werd gisterochtend door haar echtgenoot, de advocaat Noer el Din Ragai, naar het ziekenhuis gebracht. De Egyptische autoriteiten zijn niet tussenbeide gekomen. Mevr. Sjafik heeft verklaard, dat zij haar vasten pas zal staken, wanneer twee voorwaarden vervuld zijn: 1. beëin diging van de dictatuur in Egypte en het van kracht worden van de grondwet die in februari 1956 door president Nas ser werd aangekondigd en 2. terugtrek king van de Israëlische strijdkrachten uit Gaza en de strook bij de Golf van Akaba. Prins Bernhard erelid Spaanse ralensociëteit De Koninklijke Spaanse talensociëteit heeft met algemene stemmen besloten Prins Bernhard te kiezen tot erelid van deze sociëteit. Op deze wijze wenst men de Prins te eren voor het werk, dat hij via het Nederlandse instituut voor Spaanse studiën (Institute de estudions hispanicos) op 't gebied van de Spaanse taal verricht heeft (Ingez. Med.-Adv.) Dat het een King Size is? Die zijn er meer. Dat het een King Size filter is Ook die zijn er meer. Het bijzondere is dit't Is een filter sigaret en toch een échte sigaret. Ja, een échte sigaret. Want het Long Run acetaat filter houdt wel alles tegen dat aan de mildheid afbreuk zou kunnen doen, maar laat het rijke aroma van de Amerikaanse tabakken volledig door. U proeft dat u rookt Druppel op gloeiende plaat Financiering en inrichting van gymnasium (Speciale berichtgeving) Nog steeds strompelen dodelijk vermoeide, totaal ontredderde vluchtelin gen over de Hongaars-Oostenrijkse grens. Nog steeds posten vrijwilligers dag en nacht soms 36 uur aaneen aan diezelfde grens om de ongelukkigen op te vangen en hen de noodzakelijkste verpleging te verschaffen. Dat is dan echter niet alleen het einde van een gevaarvolle tocht naar de vrijheid, maar in de meeste gevallen tevens het begin van een passief afwachten in de da gelijkse sleur van een grauw kampleven, dat onverschillig en futloos maakt. Een doelloos afwachten dat vooral voor de jongeren onder de Hongaren funest kan worden ofreeds is! Steeds dreigender nood Met deze nieuwe iedere dag duide lijker en dreigender wordende nood voor ogen doet het Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse Volk (post gironummer 999.) nogmaals een beroep op het Nederlandse volk om juist nu op het moment dat door de dagelijkse gang der dingen het leed der revolutie- slachtoffers dreigt te vervagen niet te verslappen en steun te verlenen, zodat de thans rijzende problemen met het zelfde élan kunnen worden aangevat, als (Ingez. Med.-Adv.) voor naaimachines „JOHAN VAN OLDENBARNEVELT" NAAR AUSTRALIË. Het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" zal dinsdag 12 februari a.s. met circa 1450 emigranten naar Austra lië vertrekken. Hierbij bevinden zich 170 Hongaren, die onderfr auspiciën van de Intergovernmental Committee for Euro pean Migration eveneens naar Australië emigreren. BINNENLAND Gedeputeerde Staten van Noord Hol land hebben aan de Provinciale Staten medegedeeld, dat binnenkort de oprichting kan worden verwacht van het plasserschap Loosdrecht en Omstreken. De Vughtsc kunstschilder Arnout Paashuis heeft de „Grand prix du salon du nu" gewonnen. Deze prijs wordt jaar lijks door de Galerie Bernhelm Jeune te Parijs beschikbaar gesteld en beloopt een bedrag van 100.000 francs Het werk waar mee Paashuis bekroond Is, een zittend naakt, ls gekozen uit het oeuvre van 60 deelnemers uit verschillende landen. Het ls voor het eerst dat een Nederlander deze Grand Prix behaald heeft. De „Statendam" van de HAL is giste ren op zijn eerste reis naar New York in vliegende storm uit Southampton ver trokken De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft gistermiddag op het industrieterrein te Nieuwe Pekela. de machinefabriek ..Oost-Groningen", een dochteronderneming wan de N.V. Machi nefabriek „Arnhem" voorheen H. Janssen officieel geopend. Voor oost-Groningen in het algemeen en Nieuwe Pekela in het bijzonder is deze vestiging als onderdeel van de Industrialisatie van betekenis De Rotterdamse pobttie heeft een man aangehouden, die bekend heeft het vorige Jaar september uit een In de pastorie van de kerk Berkenbosch Blok9traat staande brandkast f 1'500,te hebben gestolen. Van deze diefstal ls nimmer aangifte ge daan De man schijnt nog verschillende andere delicten op zijn kerfstok te heb ben Een delegatie van 1'5 leden van de Nederlandse Eerste en Tweede Kamer, die deel uitmaken van de Internationale, In terparlementaire groep, ls gisteren onder letdiiing van de oud minister mr. Sassen voor een driedaags bezoek aangekomen in Parijs B. en W hebben aan de gemeente raad van Amsterdam een voorstel doen toekomen tot het oprichten tezamen met de Staat der Nederlanden en de gemeente Roterdam van de Naamloze Vennootschap „N.V. Luchthaven Schiphol", met het does. aanleg, onderhoud, ontwikkeling en ex ploitatie van het Luchtvaartterrein Schip hol als centrale luchthaven van Neder land. In zijn vergadering van gisteren heeft de Soolaal Economische Raad tot plaats vervangend voorzitter, als opvolger van de heer H. Oosterhuls, benoemd de heer C. W. van Wingerden, voorzitter van het N.V.V, en lid van het dagelijks bestuur van de raad. In dezelfde vergaderLng heeft de Raad tot Lid van het dagelijks bestuur benoemd de heer J. Lage veen, secretaris van het N.V.V. BUITENLAND Bij een botsing tussen twee vracht wagens bij Toemodi aan de Ivoorkust zijn 24 personen omgekomen en dertig gewond, van wie twaalf ernstig. Het Poolse persbureau PAP meldt, dat weldra een Poolse delegatie naar de Verenigde Staten zal vertrekken om de mogelijkheden van uitbreiding der Pools- Amerikaanse economisohe betrekkingen te bespreken. Een 31-Jarlge onderdaan van de Sovjet-Unie, Olavl Kelhaes, is vrijdag be schuldigd van spionage ln het Oostflnse district Koeopio. Volgens de Finse open bare aanklager is Keihaes op 14 september heimelijk Finland binnengekomen. Hij zou geheime gegevens verzameld hebben. De Nobelprijswinnaar en atoomgeleer de prof. dT. w. W Bothe uitt Heidelberg is vrijdag In de ouderdom van 66 Jaar over leden. Het Zweedse Liberale blad „Vestman- landslans Tidning" heeft vrijdag gemeld, dat drie functlQnarlssen van de Sovjet- russlsche ambassade naar Moskou zijn ver trokken nadat zij door de Zweedse rege ring tot „ongewenste personen" waren ver klaard Hun vertrek houdt verband met de arrestatie van de Turk Zartaxyan Deze staat op het ogenblik ln Stockholm te recht wegens spionage voor de Sovjet-Unie, aldus dit bericht In Nicosia ls vrijdag een 18-jarige Griekse Cyprioot ter dood veroordeeld, die schuldig bevonden ls aan het doodschieten van een Cyprische advocaat ln november J.l. De jongeman' verklaarde onschuldig te zijn Twee onderoffioleren van het Japanse leger zijn overleden aan een hartaanval, die veroorzaakt is door een mars van 77 kilometer ln stromende regen en met een bepakking van 65 kilogram, aldus werd gisteren te Hlrosjlma vernomen. De man nen waren oververmoeid geweest. De gene raal die het bevel had gegeven tot deze mars. zei tot verslaggevers het ongeluk te betreuren, maar hij voegde eraan toe, dat het Japanse leger moet worden gehard. De Pakistaanse regering heeft haar hoge commissaris ln Nieuw Delhi opgedra gen bij de Indiase regering krachtig te protesteren tegen de incidenten van 2 fe bruari ln de Indiase hoofdstad, waarbij het gebouw van het Pakistaanse hoge commissariaat door ÏO.OOO betogers aan gevallen werd. Deze betogingen waren een reactie op het Pakistaanse verzet tegen de aansluiting van bet door India bezette deel van Kasjmir, by India. waarmee de eerste Hongaren in Utrecht werden ontvangen. Zo deelde ons de heer Kupers, voorzitter van het Natio naal Comité, gisteren te Amsterdam mede, dat de Nederlandse hulpverlening aan de Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk de bouw en inrichting finan ciert van een gymnasium voor 200 Hon gaarse jongeren te Iselsberg in Karin- thie. Tevens verzorgt men met de gelden door het Nederlandse volk bijeenge bracht het totaalbedrag van alle hulpacties wijst uit dat per Nederlander een bedrag van f. 1,— a f. 1.50 werd be taald een 30 kilometer lange strook van de Ooètenrijks-Hongaarse grens in Burgenland. Met de inrichting van het gymna sium heeft de Nederlandse hulpverle ning echter de aandacht gevestigd op de nood der Hongaarse jeugd in de Oostenrijkse kampen. Er zijn bijv. 3000 jongeren die in aanmerking ko men voor middelbaar onderwas. Dui zend hiervan geconcentreerd in een kamp krygen een stoomcursus van een half jaar in de Duitse taal en worden daarna ondergebracht op Oostenrijkse scholen, duizend anderen bekwamen zich in het Engels om ver- Volgens het blad „Oriënt" zijn er in de laatste dagen te Aleppo in Syrië zes aanslagen met dynamiet gepleegd op leden van de socialistische en de communistische partij. Ook hadden de daders het gemunt op het „officiële Russische instituut". Het blad bericht dat er meer dan 300 leden van andere Syrische partijen zyn gearres teerd. Koning Zahir sjah van Afgahnistan •heeft medegedeeld da>t Rusland en (com munistisch) Ohina zijn land steun hebben verleend ter waarde van 555 miljoen gul den en dat Rusland binnenkort militaire uitrustingen zal leveren ter waarde van ongeveer 92 miljoen gulden. De koning deelde voorts mede. dat de communistische landen in de grootste behoeften van Afghanistan voorzien. Een Australische missie zal over enige maanden Europa en Amerika bezoeken om te trachten buitenlands kapitaal voor Australië te Interesseren. Voorts zal de commissie pogingen doen om belangstel ling te wekken voor uitbreiding van de handel met Australië". In mei aal een be zoek worden gebracht aan de Verenigde Staten. Verder zullen Canada, Engeland. Zweden, West-Duitsland, Nederland, België en Zwitserland worden bezocht Twee studenten zijn vrijdag ln Ma drid gewond bij botsingen tussen driehon derd studenten en de politie. Dertig jon gelui werden voor een verhoor meegeno men. De boycot van openbare vervoermid delen in Madrid scheen gisteravond te verlopen. Aan de andere kant schijnt de regering wel aoht te slaan op de betogingen tegen de duurte. De avondbladen meldden, dat op d'e markt in Madrid van regeringswege rijst verkocht zal worden tegen lagere prij zen. Verder zou meer vlees gekocht kunnen worden De Franse minister van Defensie, Maurice Bourgès-Maunoury, zal op 14 fe bruari naar Londen gaan voor besprekin gen met zijn Britse collega, Duncan San dys, over d'e Britse en Franse reorganisa tie- en modern! se ring sp 1 ann e n voor de de fensie. De politie van Detroit heeft een ze kere GaTy Taylor, gearresteerd, die er se dert kerstmis een gewoonte van maakte om 's avonds vanuit zijn auto op voorbij- gangsters te schieten. Donderdagavond had hij kans gezien om in minder dan twee uur op een half dozijn vrouwen te schieten. Enkelen van hen werden licht gewond. Na zyn arrestatie zei Taylor: ,,Ik kan er niets aan doen, lk moet op vrou wen schieten". In Philadelphia, op twee na de groot ste stad van de Verenigde Staten, gaat men een elektronisch brein gebruiken voor de geleiding van het verkeer door de bin nenstad. Het apparaat ontvangt van ver schillende punten gegevens over de ver keersintensiteit en regelt daarnaar de ver keerslichten. volgens naar de Engelssprekende lan den te emigreren. De laatste duizend echter wil men voor de Hongaarse cultuur behouden. Onder hen bevinden zich de leerlingen van een middelbare school uit Sopron, die in de donkere novemberdagen ge zamenlijk naar Oostenrijk zijn .gevlucht. Zij hebben toen onderdak gevonden in een schoolgebouw voor sportleraren. Thans moeten zij dit voorlopig tehuis echter weer verlaten, daar het voor zijn oorspronkelijke bestemming in gebruik wordt genomen. Derhalve dreigen de scholieren van elkaar te worden geschei den en aan het fatale kampleven te worden overgeleverd. De Nederlandse hulpverlening heeft zich echter hun lot aangetrokken. De school uit Sopron wordt nu namelijk ondergebracht in het gymnasium te Iselsberg. dat zal be staan uit een verbouwd hotel en een nog op te richten houten gebouw. Binnen een maand hoopt men met de lessen te kun nen beginnen en op 15 april zal het gehele complex gereed moeten zijn. De instandhouding van deze school ge schiedt in samenwerking met de Oos tenrijkse regering en enkele Internatio nale fondsen. Blijf steunen De kosten van dit project bedragen f. 650.000. Aan het grenswerk in Bur gen land is reeds f. 225.000 besteed, terwijl de hulp aan de Hongaren in Nederland twee miljoen heeft opge slokt. Alles tezamen enkele kleinere projecten meegerekend heeft het Nationaal Comité tot nog toe men zie pag. 1 een bedrag van f. 2.925.000 uitgegeven. Wanneer men in aanmer king neemt dat op het bekende num mer 999 f. 4.800.000 werd bijeengebracht, en wanneer men oog heeft voor het feit, dat de noden zich eerder opsta pelen dan afnemen, kan men conclu deren, dat al het tot op heden ver richte nog slechts een druppel op een gloeiende plaat is! De acties tot het bijeenbrengen van gelden gaan dan ook nog gestadig door: de Stichting van de Arbeid organiseert een uur loonactie en het Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse Volk doet de suggestie aan al degenen, die het uit hoofde van hun inkomen kunnen missen en de vruchten plukken van de nieuwe Algemene Ouderdomswet, een maand-uitkering ingevolge de A.O.W. te storten op nogmaals postgiro rekening 999! Marl Andriessen ontwerpt standbeeld dr. Plesman Het Comité Nationaal Monument dr. A. Plesman is in beginsel tot over eenstemming gekomen met de beeld houwer Mari Andriessen over het ma ken van een schetsontwerp voor een standbeeld van dr. A. Plesman. Het besluit tot het maken van een standbeeld is genomen nadat was ge bleken dat eerdere ontwerpen voor een meer symbolisch monument niet tot een voor alle betrokkenen aanvaardbare op lossing zouden leiden. Naar aanleiding hiervan heeft de beeldhouwer Albert Termote, die in een eerder stadium was uitgekozen, zich teruggetrokken. Het Comité Nationaal Monument dr. Albert Plesman is, zoals men weet, op gericht kort na het overlijden van dr. Plesman op Oudejaarsavond 1953. Voor zitter is dr. ir. M. H. Damrae, oud directeur-generaal van de PTT. Het is de bedoeling dat het monument zal worden geplaatst op het Hubertus-duin in de nabijheid van het hoofdkantoor van de KLM te Den Haag. ZATERDAG Irene". Jaarvergadering Ohr. Korfbalver. „Velooltas" met optreden van d'e toneel groep „Excelsior" uit Delft. 8 uur nam. Kantine van .Durisol". Cabaretavond van de Pers.-Vereniging „Durisol". Optre den van „De Maluiku Show Band". 8 uur Leldse Volkshuis: Lustrum bij eenkomst Leldse Jeugd Actie. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal Lustrumbal Leidse meisjes H.B.S.-verenig. „Ende dispereert niet". 8 uur nam. ZONDAG. Hogewoerd 175 Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 5J uur nam. Steenschuiur 6. Geünieerde Loge van Theosophen. l'l uur voonn. Zuiderkerk: Bijeenkomst Chr. studen tenraad. 12 uur. Luxor theater: Bijeenkomst Bijzonder Kerkewerk. 10.30 uur voorm. Kleine Burcht: Jaarvergadering Fond club Leiden en Omstreken. 8.15 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad, 2 uur nam. De Doelen: Leidse Amateurfotografen- vereniging. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep Theater „Het bezoek van een oude dame 8 uur nam. literatuur. De Harmonie: Expogé, Pater S. Keul- aerds over „Het leven van Mindzenty". 8 uur nam. DINSDAG De Doelen. Kokssoliool. Haags Toneel met „De barbier van Seville". 8 uur naon. Kleine Burcht: Leidse Postd. ver. De Vrdendenolub. Ledenvergadering. 8 uur nam. Zoöl. Laboratorium Kon. Ned. Natuur historische Ver. Spr. dhr C. Bas over „Vor men rijkdom in de zwammenwereld". 8 uur nam. WOENSDAG Oud Hortusziotot. Familie-avond Neu. Ohr. Beambtenbcxnd. 8 uur nam. Den Burcht: Frysfce joun. Opfiering fan. „Hert sunder haven" fan K. Woudstra, troch leden fan de toandelploech. Stadsgehoorzaal. Gemengd Toonkunst- koor. Requiem van Mozart, Te Deum van Bruckner. 8.15 uui nam. Schouwburg: K, en O. Toneelgroep Theater „Het bezoek van een oude dame", 8 uur nam. DONDERDAG Stadszaal: Concert Wiener Sangerknaben 8 uur nam. De Lakenhal Oud-Leiden. Dhr E. Pelniok over „Historie en Leraldlek op roemer en kelk". 8 uur nam. Rehoboth. Ver. Experimenteel Radio- onderzoek. Spr. dhr Weerlee over „Draad loze bediening van zenders op afstand". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie (Garenmarkt 1 b). Tentoonstelling geolo gie in Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 2—4 uur. 's Zondags van 2—4 uur. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten 10 uur v.m. tot 4 uur nam. Ryksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling „Het leven van Boeddha". 10 uur vjïl tot 4 uur nam. (t.e.m 14 febr'.). Academiegebouw (Ac. HLst. Museum): Tentoonstelling van kunstzinnig werk van hoogleraren, stafleden en studenten. (T/m. 14 februari). De Lakenhal: Expositie Kees Bol 104 uur. 's zondags 14 uur (t.e.m. 4 maart) BIOSCOPEN Trianon „High Society" aJ. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „De postmeester" 18 Jaar. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido „Tussen 14 en 17". 18 jr. Werkda gen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „Les enfants du Paradis" 18 jr. Werkdagen 2 en 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. Rex „Een kus voor je sterft" 18 jr. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Zaterdag 9 februari zijn geopend des middags, 's-avonds en 's-nachts voor het klaarmaken van spoed recepten1: Apotheek Douza, Douzastraat 31, tel. 21313, Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; Apotheek Oegstgeest, Wilhëlmi napark 8, Oegstgeest, tel. 26274. Zondag 10 februari is van 's-morgens 8 uur tot 's-avonds 12 uur alleen geopend Apotheek Nieuwe Ryn. De zondagsdienst der hulsartsen te Lei den wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagochtend 8 uur waargenomen door de doktoren Langezaal. Den Haan. Hart- ihan, Pieterse en Jansen. Te Oegstgeest door dokter Van Glab- beek (tel. 23949). BIJ geen gehoor Dy Uw halsarts ol specialist bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) •0 w' S* E 3 S B Öt- fic$ Stockholm sneeuw ono 8 -1 2 Oslo geh. bew. no 1 -1 4 Kopenhagen geh. bew. zw 10 6 8 Aberdeen geh. bew. wzw 8 6 0.1 Dublin licht bew. z 2 3 1 Londen onbewolkt zzw 1 2 1 Amsterdam onbewolkt w 6 5 1 Brussel geh. bew. wzw 4 8 9 Parys regenbui wzw 5 8 6 Bordeaux zwaar bew. zzo 1 8 0 Grenoble regen 2W 2 8 5 Nice onbewolkt nnw 6 7 0 Berlijn regen zw 6 7 3 Frankfort regen wzw 6 8 3 München licht bew. wzw 7 7 2 Zürich regen w 4 6 5 Uenève regen zo 5 7 5 Ixjcarno onbewolkt windstil 2 0 Wenen regen wzw 3 5 0.1 [nnsbruck licht bew. n 2 3 0.2 ftome licht bew. zo 10 11 0 Mallorca licht bew. zo 2 13 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2