Israël houdt liet been stijf ten aanzien van Egyptische garanties Amerikaanse militaire Saoedi-Arabië in ruil Grote diplomatieke bedrijvigheid in V.N. rond de Algerijnse kwestie steun aan voor basis WEERBERICHT Engeland en Frankrijk niet tot betaling van alle kanaalgelden aan Egyptische regering bereid Koning Saoed wil samenwerking met Ver. Staten voortzetten Hongaarse leraren moeten leren hoe leerlingen te „behandelen 95ste jaargang E ZATERDAG 9 FEBRUARI 1957 No. 29058 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteuri J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.per kwartaal; f. 2.35 per maand; f. 0.55 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 De besprekingen tussen de secretaris-generaal der V.N., Dag Ham marskjöld, en de Israëëlische vertegenwoordiger bij de wereldorgani satie, Abba Eban, zijn in een impasse geraakt. Het overleg betrof de garanties, die Israël wenst alvorens zijn strijdkrachten geheel en al van Egyptisch grondgebied terug te trekken. Dit heeft de directeur-gene raal van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken, Walter Eytan, gisteren in Tel Aviv meegedeeld. Hij zei, dat Hammarskjöld klaarblijkelijk nog niet aan Egypte de Israëlische vraag had overge bracht, of dit land thans bereid is tot overeenstemming over weder zijdse onthouding van oorlogsdaden. „Zolang Egypte niet bereid is een positief antwoord te geven, blijft Israël met het oog op zijn veiligheid bij zijn standpunt aangaande Gaza en de Golf van Akaba", aldus Eytan. Overleg tussen de drie Westelijke grote staten „Krachtig verzoek" van Eisenhower aan premier Ben Goerion Hy deelde voorts mee. dat Eban een antwoord van Ben Goerion heeft over handigd op de boodschap, die president Eisenhower de Israëlische premier zon dag toezond. In gewoonlijk welingelichte Israëlische kringen wordt gezegd, dat Eisenhowers boodschap een „nogal krachtig verzoek" aan Ben Goerion be vatte om gevolg te geven aan de reso luties der V.N., waarin terugtrekking der Israëlische strijdkrachten uit Egypte wordt geëist. Ben Goerions antwoord zou afwijzend zijn geweest. Volgens een woordvoerder van de Ver enigde Naties heeft Hammarskjöld Eban doen weten dat hij de Israëlische vraag niet eerder aan Egypte zou doorgeven voordat hij een antwoord op zijn vragen aan Israël had gekregen. Deze luidden: 1. of Israël zich bewust is dat het krach tens de resolutie van de V.N. zijn troe pen en bestuursambtenaren uit Gaza moet terugtrekken; 2. of het zal toe stemmen in de legering van het inter nationale politieleger aan de Israëlische kant van de demarcatiegrens bij El Aoeja. Girorekening 999 bijna vijf miljoen Alle acties totaal vijftien miljoen Op de girorekening van het Na tionaal Comité Hulpverlening Hon gaarse Volk is tot gisteren een he- drag van rond f. 4.800.000 (inclusief f. 1.160.000 van de uurloonactie) ge stort, waarvan besteed is: f. 2.925.000 Totaal is door alle in ons land ge voerde acties ten hate van de Hon gaarse vluchtelingen een hedrag van circa 15 miljoen gulden bijeenge bracht, hetgeen betekent, dat per hoofd der bevolking één gulden a f. 1.50 is bijgedragen. Zo heeft de voorzitter van het Na tionaal Comité, de heer E. Kupers, me- detgedeeld. ..Een golf van solidariteit is door het gehele Nederlandse volk geva ren en ieder heeft naar zijn financiële kracht bijgedragen". Als wij nagaan wat Nederland in ver gelijking met dc andere landen heeft ge daan. dan staat ons land aan de spits", aldus de heer Kupers. Het Nationaal Comité gaat echter met zyn actie door. want het heeft nog een aantal projecten in studie en voorberei ding waarvan de verwezenlijking ten minste twee miljoen gulden zal vergen. Geen campagne contra mevrouw Bouman De woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Za ken Soewito heeft verklaard, dat zijn regering geen behoefte heeft aan „te- genpropaganda" in de Ver. Staten, naar aanleiding van de lezingen, die mevrouw Bouman daar over de pro- cessen-Jungschl" --- en Schmidt heeft gehouden. Hij ontkende, dat men van Indonesi sche zijde iemand naar Amerika zou stu ren om daar in een serie lezingen het Indonesische standpunt ten aanzien van die processen uiteen te zetten. „Ik geloof, dat het niet nodig is om een tegen-propagandacampagne te be ginnen", zo zeide Soewito, die meende, dat mevrouw Bouman in Amerika „wei nig publiciteit" heeft gekregen. Frisse wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk enkele buien, later ook opklaringen. Matige tot kraohtige wind tussen zuid en west. Minder zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur). 10 FEBRUARI Zon op: 8.07 uur; onder: 17.46 uur. Maan op: 12 56 uur; onder: 4.28 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.53 en 23.40 uur. Laagwater te 6.06 en 17.57 uur. (11/2 hoogwater te 12.18 uur, laagwater te 7.38 en 20.25 uur). Dit nummer bestaat alt 12 pagina's en een Bijvoegsel. Volgens hooggeplaatste Amerikaanse functionarissen zal president Nasser waarschijnlijk eisen, dat Engeland en Frankrijk alle kanaalgelden aan Egypte betaalt, in plaats van deze gelden op geblokkeerde rekeningen te Londen en Parijs te storten, alvorenshy zal toestaan dat Engelse en Franse schepen gebruik maken van het Suezkanaal. Engeland en Frankrijk zouden weige ren in te stemmen met iedere regeling, die inhoudt, dat alle kanaalgelden aan Egypte moeten worden betaald. De beide landen zijn echter wel bereid een com promisplan te aanvaarden, dat voorziet in betaling van een gedeelte van de kanaalgelden aan Egypte en storting van de rest op geblokkeerde rekening öf bij de Verenigde Naties öf een andere hiervoor in aanmerking komende inter nationale organisatie. Engeland en Frankrijk plegen thans, naar verluidt, met de Verenigde Staten overleg over de mogelijkheid van een dergelijke eis van Egypte, die door hen zou worden beschouwd als een ernstige nieuwe hinderpaal voor de pogingen om te komen tot een voorlopige regeling van het verschil over het Suezkanaal. Hun standpunt is, zo meent men te weten. dat, indien zij zouden toegeven, het vrjjwel onmogelijk zou worden president Nasser te bewegen tot een definitieve regeling, die doeltreffende internationale garanties voor de vrye doorvaart van alle schepen inhoudt. Moordaanslag te Harderwijk (Speciale berichtgeving Gistermiddag omstreeks half een heeft een 30-jarige man uit Putten, sedert november 1952 werkzaam in de Amsterdamse Kofferfabriek aan de Prins Mauritslaan te Harderwijk, een 28-jarige vrouw, uit Harderwijk, die sinds ongeveer drie toeken als plakster op genoemde fabriek werk zaam was, met een pistool neerge schoten en daarna zichzelf met een schot in de borst van het leven be roofd. De vrouw bevond zich gedurende de middagpauze in gezelschap van een ou dere arbeider en de dader aan de werk tafel in de fabriek. De oudere man zat tussen hen in. Plotseling stond de jon gere man op en beweerde na een woor denwisseling dat het meisje hem had beledigd. Hij trok een Amerikaanse leger pistool en vuurde op haar. Zij liep in de borst getroffen weg. waarna hij haar nog nariep dat als zij niet wegging hij haar zou doodschieten. Hij laadde het pistool opnieuw doch voordat hij kon schieten was de vrouw de straat reeds opgevlucht. waar zij door een passeren de leraar van de Chr. Ambachtsschool in een huis aan de Prins Mauritslaan werd binnengebrach t. De dader liep ook in de richting van de buitendeur cn schoot, toen hij in de gang gekomen was, op zichzelf. Hij be reikte de str-at nog, doch viel daar, eveneens in de borst getroffen, neer. Het pistool viel hem uit de hand. Toen de politie arriveerde, leefde hij nog, doch voordat de arts kwam, overleed hij. Het meisje werd per ziekenauto naar het Piusgesticht te Harderwijk overge bracht en later, toen bleek dat de kogel haar long had geraakt, naar het sana torium Sonnevanck, waar operatief werd ingegrepen. Haar toestand is thans be vredigend. Welke beweegredenen de dader heeft gehad, staat nog niet vast, doch dat het hier een liefdesdrama betreft, is wel ze ker. De vrouw zou een afspraak voor zondagavond j.l niet zijn nagekomen. President Eisenhower en koning Saoed van Saoedi-Arabië hebben overeen stemming bereikt over Amerikaanse militaire hulpverlening aan laatstgenoemd land. Saoedi-Arabië van zyn kant heeft erin toegestemd de Verenigde Staten voor een nieuwe periode van vijf jaar het gebruik van de luchtbasis te Dahran toe te staan. De Ver. Staten zullen Saoedi-Arabië economische hulp verlenen, „ter bevordering van de gemeenschappelijke doeleinden en belangen der beide landen". Deze doeleinden omvatten het op rechtvaardige wyze regelen van de vraagstuk ken van het Midden-Oosten, zulks met vreedzame en wettelijke middelen, en in overeenstemming met het bepaalde in het Handvest der Ver. Naties. men van militaire hulpverlening, dit ter bevordering van de verdedigingskracht van Saoedi-Arabië en het handhaven van de binnenlandse rust en orde in het koninkrijk. Presider* Eisenhower en koning Saoed hebben persoonlijke geschenken uitge wisseld. Eisenhower schonk de vorst, een in brons uitgevoerd bureaustel. Koning Saoed is vandaag in Eisenho wers vliegtuig uit Washington naar de Azoren gevlogen. Daar zou hij overstap pen in een Spaans vliegtuig, dat hem naar Madrid zal brengen, voor een be zoek aan Spanje. Militair overleg tussen beide staten ..Aan elke aanval op de politieke onaf hankelijkheid of de onschendbaarheid van het gebied van enige staat in het Midden-Oosten moet weerstand worden geboden in overeenstemming met de be ginselen en het streven der interna tionale organisatie", aldus de bekendma king. Koning Saoed heeft verklaard nauw met de Ver. Staten te willen blijven sa menwerken. Hij heeft ook tegenover de Amerikaanse president uiting gegeven aan de uitdrukkelijke wens der andere Arabische leiders, hun betrekkingen met Amerika te verbeteren. President Eisenhower heeft verklaard, dat de Ver. Staten bereid zijn te helpen bij de versterking der Saoedi-Arabische weermacht. Militaire deskundigen van beide landen overleggen thans over de levering van militaire uitrusting aan Saoedi-Arabië. Amerikaanse hulp bij de opleiding van soldaten en andere vor- Hogere boeten voor maxima rijtijdenwet By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhoging van de boetenmaxima ingevolge de rytijden- wet. De maxima worden in dit ontwerp verdubbeld, zodat zy meer in overeen stemming zijn met de waarde, die de geldseenheid van thans heeft. Een en ander in overeenstemming ook met de verhoging van de boetenmaxima in het Wetboek van Strafrecht. Drie resoluties in liet geding Egypte wijst Franse beschuldiging inzake wapenincident met de „at/tos" van de hand Het ziet er niet naar uit, dat de door achttien Aziatische en Afri kaanse landen in de Politieke Commissie der Verenigde Naties inge diende resolutie, waarin er bij Frankrijk op wordt aangedrongen „ge hoor te geven aan de wens van het Algerijnse volk zijn fundamentele recht op zelfbeschikking uit te oefenen", een beslissende meerderheid zal kunnen verkrijgen Daarom wordt er achter de diplomatieke scher-^É* ?^n" In de twaalf dagen tussen het x__, L'_jj_ jTertrek uit Egypte en de aanhouding had het schip gemakkelijk een andere haven kunnen aandoen om daar wapens in te nemen. „De wapens zijn niet in Egypte vervaardigd en de „Athos" is geen Egyptisch schip", aldus Loefti, die gemakshalve vergat te memoreren, dat de bemanning van de „Athos" indertijd aan de Franse autoriteiten had ver klaard, dat de wapens in Alexandrië door militairen van het Egyptische leger waren ingeladen. men momenteel hard gewerkt om met een andere resolutie op de prop pen te kunnen komen. De delegaties van Siam en de Philippijnen zijn thans druk bezig met het opstellen van een gematigder resolutie, waarin niet alleen de noodzaak naar voren wordt gebracht het beginsel van het Handvest, waaronder het zelfbeschikkingsrecht der volken, te eer biedigen, maar ook gewezen wordt op het voor de Verenigde Naties geldende verbod om zich met de binnenlandse aangelegenheden van lid-staten in te laten Tevens echter wordt de wens geuit, dat Frankrijk erin zal slagen een oplossing voor het Algerijnse vraagstuk te vinden. Men verwacht, dat deze resolutie vandaag ter tafel zal worden gebracht. Nog dertig sprekers het op programma Maar ook Argentinië, Brazilië en der tien andere Latyns-Amerikaanse landen hebben een resolutie opgesteld. Hierin wordt voorgesteld achter de behandeling een punt te zetten. De hoop wordt voorts uitgesproken, dat Frankrijk in staat zal zijn een vreedzame oplossing voor de kwestie te treffen. Frankryk heeft reeds meegedeeld, dat het deze resolutie kan aanvaarden. De activiteit in en rond de politieke commissie is momenteel bijzonder groot. Er stonden gisteravond nog dertig spre kers op het programma. Het was aan vankelijk de bedoeling 'n nachtzitting te houden, doch wegens vermoeidheid van de afgevaardigden van Irak en andere landen, werd besloten de bespreking van middag voort te zetten. „Athos" Tijdens de debatten van gisteren werd door de Egyptische afgevaardigde Loefti verklaard, dat de Franse beschuldiging, als zou Egypte steun verlenen aan de Algerijnse opstandelingen volkomen on gegrond was. De wapens, die aan boord van de „Athos" het door de Fransen in oktober j.l. ter hoogte van de Alge rijnse kust aangehouden en opgebrachte schip waren aangetroffen „niet nood zakelijk van Egypte afkomstig behoeven Wel verantwoordelijk De Franse delegatie belegde echter na de vergadering meteen een persconfe rentie, waarbij nog eens nadrukkelijk op deze bekentenissen werd gewezen. De woordvoerder, Marcel Champeix, ver klaarde, dat Egypte inderdaad verant woordelijk was voor het per „Athos" ver zenden van wapens naar de Algerijnse rebellen. Frankrijk bezit „doorslagge vende bewijzen" van Egyptische bemoei enis met het Algerijnse conflict. „Aan boord van de „Athos" bevonden zich zes zonder identiteitsbewijzen rei zende Algeiynen. die hebben bekend, dat zij in Egypt°-,che kampen waren opge leid", aldus de Fransman Champeix. Bespreking van onderwijzerssalarissen (Van onze Haagse redactie) Regering en onderwijzers zijn giste ren in Den Haag hyeen geweest om te spreken over de salarissen van het on derwijzend personeel in ons land. Er is nog geen enkele beslissing gevallen. Het overleg zal maandag worden voortgezet. Men neemt aan dat de vertegenwoordi gers van de Algemene Nederlandse On derwijzers Federatie de voorstellen van de regering in principe aanvaardbaar acht. Het ctaat intussen vast dat minister Cals de bedragen in deze voorstellen ge noemd, niet omhoog wil brengen. ..Bolshoi"een kostbare ras-poe del uit een beroemde Engelse ken nel. maakt zich klaar voor een lange reis. Een mis naar een show in Moskou om daarna een nieuw tehuis te vinden bij de al even beroemde balletdanseres Ulanova. Mr. Biesheuvel aanvaardt functie niet Mr. B. W. Biesheuvel, lid van de Tweede Kamer, voor de A.R.-partij, secretaris van de Nederlandse Christe lijke Boeren- en Tuindersbond en be stuurslid van het Landbouwschap, die door de minister van Verkeer en Water staat mr. J. Algera aangezocht was Staatssecretaris te worden van zijn de partement, met als voornaamste taak het intern vervoer en de internationale scheepvaart, heeft heden aan minister Algera medegedeeld de functie niet te kunnen aanvaarden. Politieman geeft verplicht college 11 Communistisch partijorgaan stelt voor, de „onbegrepen" jeugd van ouders te scheiden Alle leraren van een van de grote middelbare scholen in Boedapest zn er vandaag toe verplicht een college te volgen, waarop een politie functionaris zal doceren „hoe men het contra-revolutionaire gedrag van leerlingen moet behandelen". Een van de te behandelen punten zal zijn: „Kinderen, die weigeren Russisch te leren Het Russisch, dat gedurende een tijd als verplicht vak geschrapt was, moet thans weer door alle kinderen tussen de tien en twaalf jaar geleerd worden. Ruwe redevoering van minister van Staat Het communistische partijblad „Nepszabadsag" is nog veel verder in de pedagogie. Gisteravond bevat te het een artikel, waarin rustig werd voorgesteld de kinderen van hun ouders te scheiden. Volgens de schrijver van het artikel was de ver houding tussen ouders en kinderen zeer slecht geworden en het was daarom veel beter de kinderen weg te nemen en op te voeden in „kin dersteden". Daar kunnen zij op groeien in een gezonde denksfeer en daar kan men hun socialistische va derlandsliefde bijbrengen en tucht in een overeenkomstige omgeving aldus de schrijver. Opvoedkundig uitte ook de Hongaar se minister van Staat Marosan zich donderdag in de Beloianis-fabriek te Boedapest tijdens een rede. Zijn woor den waren niet altijd even fraai. Hij sprak erover, dat „wij in 1945 de kans hebben gemist om de reactie neer te slaan, maar deze keer zullen we haar uitroeien". Maar in ieder geval hielden zij een duidelijke les in voor de luiste rende arbeiders. Zij weten nog meer dan tevoren, wat zij van Kadar en zyn ma rionetten te verwachten hebben. Trou wens, dat bleek ook wel buiten de verga derzaal, want sterke afdelingen militie bewaakten de fabriek tijdens de rede voering. Maroson zei ook, dat de vroegere premier Nagy ontkend heeft, dat hy het was die de Russen te hulp riep, maar dat heb ik met eigen oren ge hoord. Overigens: „Wy ontkennen het niet tegenover de arbeiders en wy scha men ons er ook niet voor," aldus Ma rosan. Het vakverenigingsblad „Nepakarat" schreef gisteren, dat „enkele persoon lijkheden uit de protestantse Hervorm de kerk van hun kerk een hoeksteen voor de contra-revolutie willen maken". Met name viel het blad dr. Laszlo aan. een bekend theoloog in Boedapest en de persoon van bisschop Laszlo Ravasz (Ruim één kwart van de Hongaarse bevolking is protestant, in meerderheid Calvinistisch; de overigen zyn Luthers Red. L.D.) Het Hongaarse communistische party- orgaan heeft gisteren ook gewaarschuwd voor pogingen om op 15 maart, bij de herdenking van de opstand van 1848, de opstand van oktober voort te zetten. Er zyn mensen, aldus het blad, die menen, dat er nog niet genoeg gevoch ten en gestaakt is. Deze „Muks" (een aanduiding gevormd uit de eerste letter van de Hongaarse woorden „in maart beginnen wy weer") voeren een fluister campagne tegen de regering. Zij sturen anonieme opruiende brieven, die door de ontvangers overgeschreven en ver der verspreid moeten worden, waardoor een kettingpropaganda ontstaat, aldus het blad. Het voegt er aan toe, dat de regering-Kadar ervoor zal zorgen, dat „Muk" niet meer dan een woord zal blijven. regering Nieuwe slag voor Centrale Djambi autonoom Luit.-kol. Ahmad Hoessein, hoofd van de Buffel-raad in Midden-Suma- tra, heeft gisteren een regering voor de provincie Djambi geïnstalleerd, tegen de zin van de Centrale regering in Djakarta. Deze handeling is een nieuwe slag voor de regering van premier Ali Sastroamidjojo. Politiek" waarnemers voorspellen dat deze regering het geen week meer zal kunnen bolwerken. Het regentschap Djambi heeft in januari de status van provincie geëist en een comité van 15 man opgericht. Het regentschap stond onder het civiel bestuur van Midden-Sumatra en onder de militaire jurisdictie van het tweede militaire commando in Zuid-Sumatra. Inmiddels worden in Djakarta de stemmen luider, die eisen dat Soekar- no een beroep op de voormalige vice- president Hatta zal doen in de rege ring terug te keren. Het dacblad Pedo- man zegt. dat Soekarno zich met Hatta dient te verenigen om een „nieuw con cept" voor een nieuwe regering uit te geven.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1