SSITSAL ONS MENU r Een Zoeklicht Een mens kan veel verdragen j Even lachen.... VAN DE WEEK ZATERDAG 9 FEBRUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand Negligé, dat gezien mag worden! Parijs, februari 1957. Een peignoir komt in elke garderobe van pas, maar er is be trekkelijk veel stof voor nodig (indien ge u tenminste aan een lang model houdt en niet overstapt naar de meer moderne, korte peignoir) en teveel mensen beschouwen het negligé nog steeds als iets dat er niet op aan komt. Jammer genoeg, want juist op die ogenblikken van de dag en vooral in de ochtend na het opstaan dat ze zich in een peignoir hullen, kunnen ze opperbest een flatteus en gesoig neerd kledingstuk gebruiken, dat door zijn onberispelijke netheid de aandacht afleidt van een kapsel, dat misschien nog niet al te verzorgd is en dat door zijn flatteuze kleur goedmaakt wat de afwezigheid van make-up aan uw uiterlijk afdoet. Wat het bezwaar tegen de hoeveel heid stof betreft, och, dat is maar be trekkelijk. Gaat een peignoir niet dag in, dag uit, maand in, maand uit èn vele Jaren lang mee? Dan is dus de stofhoeveelheid zeker verantwoord meer, als het er op aankomt, dan de hoeveelheid, die ge U voor een cock tailjaponnetje veroorlooft, dat maar zo zelden uit de kast komt, en dan nog alleen in het seizoen, waarvoor het geschikt is. Steekt U in een flatteuze peignoir en ge begint de dag goed. Het is heus de moeite en de uitgaaf waard. En mocht ge toevallig juist besloten hebben tot de aankoop van zo'n kledingstuk, en zoekt geen modern, recht model, dan vindt ge op het eerste en het laatste figuurtje van onze tekening misschien iets dat U aanstaat. Het eerste model wordt gemaakt van corduroy, soepele wollen stof of katoenen piqué. Geel is de moderne kleur, die wij ons hadden gedacht, doch mogelijk flatteert rood of lichtblauw U in de vroege ochtend uren beter. De peignoir is, langs de smalle halsboord, langs de overslag en de zoom en op de manchet-' van de lange mouwen, met (zwart) bies ge garneerd. Het kleine strikje onder de kin is van hetzelfde zwarte band. Het laatste model, eveneens een rechte peignoir, is een dot van witte of he melsblauwe corduroy, die gegarneerd Als het in Indonesië regent Over razzia's, verzakte wegen, bandjirs en helpgrage handen... Zwaai met een bankbiljetmaar geef het niet voordat men op het droge staat (Van onze correspondent in Djakarta) Vijf en twintig roepiah en een tijdverlies van meer dan twee uur kostte het ons dezer dagen om per auto een afstand af te leggen, die anders niet meer dan vijf minuten vergt Het was op de dag, dat een aantal wijken van Djakarta urenlang door militairen hermetisch was afgesloten voor een huis-aan-huis onderzoek, in het kader van de actie tot verbetering van de veilig heidstoestand. Toch was dit „duur" oponthoud slechts een indirect gevolg van deze razzia. De oorzaak school meer in het feit, dat de hevige en vrij langdurige tropische regenbuien de enige „vrije" ver bindingsweg tussen de satellietstad Kebajoran en het hart van Djakarta hier en daar had herschapen in een meertje, wel zo diep, dat men het risico van een afgeslagen motor liep als men er in dook. Woterballel- voor bewoners van omliggende kampongs wordt met geborduurd ztjden of katoe nen lint. Dit lint, met een rose en groen bloemmotief, wordt op de kraag, de manchetten en langs de Ingang van de steekzakjes genaaid. Voor het slanke, jeugdige type, dat liever een getailleerd model draagt, is de tweede peignoir geschikt. Dit model kan van soepele wollen stof, van flanel, van stijve zijde (taffetas of faille) of van popeline of piqué worden ge maakt. Het is aan de voorkant een prinsessenmodel, terwijl de rok opzij en op de rug aangerimpeld is onder een gestrikt rugcein*""rtje. De rok is over de heupen zeer bol gewerkt. De korte mouwtjes zijn aangeknipt en de knoop- (Ingez. Med.-Adv.) baby-verzorging In een verfstoffenfabriek in Deepwa- ter in de Amerikaanse staat New Jersey gelden vreemde voorschriften. De directie heeft namelijk bepaald dat alle werkneemsters en -nemers 'smaandags in het blauw gekleed moeten gaan. Voor de dinsdag staat er weer een andere kleur op het pro gramma. Voor de rest van de week trouwens ook. En waag het niet in het wit op het werk te komen. Er is gelukkig één uitzondering: voor de mannen hebben de kleurreglementen alleen betrekking op hun overhem den: voor de dames op haar jurken, blouses en truitjes. Ja, in Deepwater gaat het wel bont toe. George Cowling een Britse meteoro loog, die elke avond op het televisie scherm komt om een weerpraatje te houden, heeft de kijkers enige maan den geleden wel in het ongewisse ge laten over de oorzaak van de mise rabele zomer. Toen de vragensteller hem de reden van het slechte weer vroeg, ant woordde Cowling: ,,Het komt alle maal door de regen." Kaas kan in verschillende vormen ais vervangmiddel voor vlees, vis of eieren worden opgediend, maar ook in combinatie met deze prodnkten tot smakelijke gerechten worden verwerkt. Om een zo groot mogelijk effect van deze gerechten te mogen verwachten Is het in de eerste plaats noodzakelijk de juiste kaassoort te kiezen. Vooral de ouderdom van de kaas Is hierbij van het grootste belang. Voor cordon bleu bijv. moet men een kaassoort van 2 4 3 maanden oud nemen, die bö verhitting gemakkelijk tot een smeuïge massa overgaat. Voor een tomatcnkaas-ragoót daarentegen is een meer belegen soort (5 4 6 maanden) te prefereren, daar de stukjes kaas in de ragout zichtbaar moeten blijven en dus niet teveel uit mogen smelten. Potage a la minute, cordon bleu, spruiten, aardappelen, rödgröd. (erwten In de week zetten), groene erwten met spek. aardappelpuree, stoofperen, jagerskool met lever en aardappelen, sagoschotel met appelmoes. tomatenkaasragoüt, rijst, witlofsla, gebakken griesmeel punten. rolpens met gebakken appel, rode kool, aardappelen, rjjst- omelet. gebakken visfilets, bieten, gebakken aardappelen, yoghurt- vla. hutspot met klapstuk, fruit. ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRUDAG sluiting reikt van hals tot heup. Het derde model tenslotte is in het bijzonder geschikt voor de niet al te slanken. Het is een keurig afkledende prinsessenmodel met dubbele knoopslui- ting en driekwart mouwen. De rok is aan de voorkant glad, doch op de rug iets wüder. Deze peignoir wordt ge maakt uit soepele wollen stof, in welke kleur dan ook. J. V. BLIK IN Hfcl HEELAL de aarde loopt meteen snelheid vanca 107000 km. per uuromde Zon vXk dagennach; .jOOkmpu vliegende rs men ineaf8 jaar op de Zon de planeet Satur n us zou met een lO.OOOkm dikke laaqiis bedekt zijn de hjtte op de planeet Mer curius moet gelijk z Ij nut die ingesmolten lood w^^^^^^egevuid meteen deeltjevd ster Sirius zou bijons een paar duizend kilo weqen sommige sterren geven lOOOOx zoveel licht als onze Zon /z<.o\ I 1 dag op de planeet Venus is vermoedelijk 20x zo lang als op de aarde op de planeet Pluto zou een koude heersen van ea200°C. onder nul ZATERDAG Recept: Cordon bleu. Mooie kalfscoteletten in de lengte opensnijden, zodat men twee platte de len aan het been overhoudt. De co- teletten vullen met een schijf kaas. welke omgeven is door een plak ham. De cotelettehelften zouten, weer dicht klappen en goed aandrukken, zonodig met een draadje hechten. Daarna door losgeklopt ei halen, paneren en op een klein vuur goudgeel bakken. Voor het opdoen het draadje verwijderen. Recept: Jagerskool. 1 witte kool. 75 gram boter. 1 ui, peper, zout, Vi dl. wijnazijn, 2V4 dl water. 50 gram suiker. De schoongemaakte kool fijn hak ken. even in kokend water dompelen en afgieten. In de boter de fijngehakte ui gaar fruiten, de kool en de azijn en het water toevoegen, eveneens de sui ker. wat. zout en wat witte peper. De kool. onder af en toe omschudden, gaar stoven (Inplaats van met azijn, kan men de kool ook met zure appelen .gaar stoven!). v OP DE BOEKENMARKT Alec Waugh. Het eiland in de zon. J. H. De Bussy, Amsterdam 1956. De roman van Alec Waugh niet te verwarren met de zoveel beter be kende en zoveel oorspronkelijker schrij vende romancier Evelyn Waugh ge titeld Het eiland in de zon. is zonder twijfel interessant, maar lydt tevens aan een bijna onverteerbaar teveel. Interessant is het boek, omdat het een uitgewerkt beeld geeft van een samenleving op een klein eiland in de Caraïbische Zee. ergens tussen Florida en Venezuela. Een Nederlander zou aan een van de Bovenwindse eilanden kunnen denken. Dit eiland, Santa Marta geheten, is Engels koloniaal be- Die weg, de Djalan Thamrin enige jaren geleden aangelegd bij een door braak van Medan Merdeka Barat (oud Koningsplein West) naast het Stanvac-gebouw, tot aan de Dj. Iman Stanvac-gebouw tot aan Dj. Imam ting te geven op de weg naar Keba joran is bij de Djakartaanse auto mobilisten berucht, grote stukken zijn namelijk zo verzakt, dat zij na een hevige regenbui (en het kan hier rege nenmeer bevaar- dan berijdbaar zijn! Als er dus zo'n buitje gevallen is maar naar huis, liever dan het risico te lopen in het water te blijven steken. Het verliep intussen allemaal niet zo vlug als hier is beschreven, want het verkeer ging op deze morgen langza mer dan stapvoets Voor de bewoners van de omliggende kampongs was het autowater-ballet niet alleen een bron van vermaak, doch evenzeer een gele genheid om een extraatje te verdienen De autobestuurder, die wel de tocht door het water waagde, zag zijn wagen omringd door acht tot tien lieden, be reid om een handje te duwen. Niet voor niets natuurlijk, dat weet men in zo'n geval bij voorbaat! Ook deed men De bandjir, die de Djalan Thamrin onder water zette, gaf vele kam- pongbewoners gelegenheid een extraatje te verdienen door assistentie te verlenen aan automobilisten, die in het „binnenzeetje" gestrand waren. of valt, nemen de bezitters van laag- liggende wagens veiligheidshalve bij voorbaat een andere weg. Komende van Kebajoran wijken zij uit, via Dj. Imam Bondjol, naar de Dj. Djawa (Javawegi en de Dj. Sabang (Laan Holle), naar Medan Merdeka Barat. Maar dat ging nu niet. De uitwijk- wegen waren onbereikbaar, vanwege het kordon van militairen, dat er om heen getrokken was. Zo hadden op het morgen-spitsuur zeer vele honderden autorijders geen keus. Zij moesten de Dj. Thamrin nemen, maar kwamen dan voor de beslissing te staan: of het water in, of terugkeren. Velen deden het laatste en gingen in arrenmoede maar het beste om de ongevraagde hulp te aanvaarden. Wie meende het wel zonder deze te kunnen stellen en de assistentie wegwuifde, was er zeker van dat hij zes tot zeven van deze afgewezen helpers achterop zijn bum per kreeg, zodat zijn auto nog wat extra laag in het water lag! Het ver standigste was dan ook maar vast een bankbiljet voor de ogen te laten sche meren. Maar nog verstandiger was om het niet te geven voor men op het droge stond, omdat men anders kans liep. dat de auto. in het onderlinge dispuut over de verdeling van de be loning, de auto de auto werd gela tenin het water! ALS je 't zo om je héén hoort, zijn er al weer hon derden en honderden misschien wel duizenden ski liefhebbers naar Zwitserland en Oostenrijk. Wie zal hen ongelijk geven, als ze genoeg tijd en geld heb ben? Ik misgun niemand die win terse genoegens, want uit erva ring weet ik, hoe goéd 't een mens doet. een paar weken onder de Ozon-zon te lopen en bruin gebrand naar de lage landen terug te komen. Daar kan géén hoogtezon, zelfs de béste niet, tegenop! HET schijnt er op ogen blik ideaal weer voor te zyn! Enthousiaste briefkaarten hebben 't me gemeld. Er zijn altijd mensen, die hun zielige vrienden in de mist piet vergeten en me 't water uit de mond laten lopen met hun plaat jes van sneeuwbergen, kerkto rentjes en hotelletjes, waarom heen nu zoveel bedrijvigheid heerst. Iedereen is er met iedereen goede maatjes, omdat ze allen één doel voor ogen hebben: er- uit-halen wat er in zit! Dat wil zeggen de longen vol- persen met gezonde lucht, de spieren stalen, de wangen brui nen en de magen volstoppen met goede waar. DAN ga ik op zo'n plaatje turen en denken, dat ik er zelf bij ben. Dat ik op m'n ski's de bergen afroetsj, in de ligstoel onder de stralende zon lig te bakken, in de arreslee met de belletjes rondtoer of in de confiserie van de onvermijdelijke lekkernijen snoep. Dan hoor ik alle opgewonden verhalen over skitocht-zus of skitocht-zo, dan zie ik alle ge kleurde truien, hoor alle opge wekte stemmen, de schaterlach van lieve meisjes, de kwinksllf van de ski-leraar en zie het ge zellige gedoe tijdens het borrel uurtje, als iedereen vermoeid, maar o! zo gezond bij komt van alle wederwaardigheden van de heerlijke dag! ZO stelt de arme achterblijver zich in op allen, die het eigen land ontrouw zijn ge worden, zich daar in het roman tisch bergland amuseren en op weg zijn, minstens 100 jaar te worden Wij snuffen hier in de mot regen rond en zijn al blij, als er af en toe een zonnetje door de grauwe lucht komt gluren. We denken er al wónder wat van als die zon even uit de wol ken komt en beseffen nauwelijks, dat het daar. op een paar dui zend meter hoogte, nu zo gloeiend heet kan zijn, dat je alles uit kunt gooien en nóg te puffen tit. Die Zwitsers en die Oostenrij kers weten 't wel, dat hun lan den de mensen iets geven, dat ze nergens anders vinden. Ze maken 't hun naar de zin, al laten ze er hen royaal voor be talen. Maar vóór wat, hóórt wat en niemand zal hen er scheel om aan kijken, dat ze van 't toerisme profiteren en een goeie spaarpot voor de oud® dag maken. VOORAL de Zwitsers weten van wanten! De dure Amerikanen moeten in de grote hotels wel een honderd gulden of méér! per dag neertellen, om uit Sint Moritz of andere luxe oorden het béste te halen, wat ze te bieden hebben. Leven en laten leven is er 't parool Gelukkig kan 't ook véél goed koper eneerlijk tussen ons, dan is 't misschien nog wél zo gezellig. In zo'n klein sporthotelletje of by de ménsen zélf aan huls hoeft niemand zich te beklagen, dat hij afgezet wordt. Dan doe Je met een matig be drag al móet Hofstra het voor Je overgelaten hebben! wel licht nog een betere gezond heidskuur op. dan in Palace of in Suvretta-Haus, waar alle Aga Khans, alle geldmagnaten, alle filmsterren van de héle wereld elkaar joyeus begroeten! KOM: laten we als-je-biieft niet treuren, dat we er niet bij zijn! Laten we liever blij zijn, dat we af en toe een kaartje krijgen en dan maar dénken, dat we op ons hotelbalcon omlaag kijken naar dat bonte leven in de sneeuw, waar iemand nooit genoeg van krijgt Een mens met fantasie kan véél verdragen en 't een héél eind in die goede richting schoppen. Hóe ver de afstand ook mag zijn, de gedachte kan haar met één slag overvleugelen Er is alleen een beetje goeie wil toe nodig! FANTASIO zit eh de tijd waarin de gebeurtenis sen zich afspelen is deze, althans die na de tweede wereldoorlog. De pro blemen, die deze gemeenschap in be roering brengen, zijn eveneens die wel ke op het ogenblik aan de orde van de dag zijn. De oorspronkelijke bevolking is de emancipatie deelachtig aan het worden. De koloniale invloed neemt sterk af. Daarnaast en daar doorheen werkt het krachtig ferment van het huidskleurprobleem in al zijn schake ringen. De van oudsher gevestigde blanke plantagebezitters bewegen he mel en aarde om het publieke geheim van een bruine voorouder verborgen te houden. Halfbloeden en quartero's zonderen zich af van zuivere negers en deze laatsten minachten op hun beurt de gemengdbloedigen. Merkwaardig is Alec Waugh's voorstelling van zaken als zouden de zuiver blanke bewoners en vooral zij die in regeringsfunctie op het eiland vertoeven, totaal boven deze rassenkwestie verheven zijn. Deze Engelsman heeft blijkbaar de les aan zich laten voorbijgaan, die de bewoner van Europa's vasteland zo hardhan dig heeft moeten leren van de blubo- (Blut und Boden)-terroristen. In deze kleine gemeenschap slaat d® vlam in de pan wanneer een Ameri kaanse Journalist het eiland bezoekt en met die typisch Amerikaanse com binatie van geraffineerde sensatielust en primitief aandoend rechtvaardig heidsgevoel in zijn dagblad in Balti more zaken publiceert, die de Santa- Martanen zeer onwelkóm zijn: een bij zonderheid die tevens de aandacht van de lezer van deze roman vestigt op de penetratie van de Amerikaanse in vloedsfeer. Hierbij blijkt duidelijk dat een boek als dit kritisch gelezen dient te worden, want wie de journalist Bradshaw gelijk zou geven en in hem een pionier voor vrijheid en recht vaardigheid zou willen zien, moet be denken dat de V.S. wat het rassen probleem betreft in de eerste plaats maar naar zichzelf moeten kijken. Uit deze wijze van voordragen blijkt dus dat een roman als deze. hoe boeiend en levendig ook geschreven, in zijn uit gebreidheid lijdt aan een tekort. Dit boek heeft zijn lengte te danken aan het feit dat de auteur zonder onder scheid te maken tussen belangrijk en onbelangrijk, eigenlijk kritiekloos door vertelt en zijn mensen bekijkt zonder oordeel. Men komt tot de bekende con clusie, dat men door de bomen het bos niet meer kan zien. En hoewel dit boek dus zonder twijfel zijn waarde als ze denschildering heeft, moet ik toch zeggen, dat dit kritiekloos vastleggen van grote en kleine feiten te veel doet denken aan een eindeloos door draaiende filmcamera, waarbij later niemand de moeite heeft genomen om eens flink de schaar in de film te zet ten. Christine Brückner, Voor de sporen vervagen. Uit ge versmij. Pax 's-Gravenhage z.J. Deze roman begint met een werkelijk zeer goede opzet die bovendien tot bijna de helft van het boek doorloopt. Iemand, een directeur van een ge meentespaarbank, dus een goed gesi tueerd maatschappelijk mens, heeft buiten zijn schuld een Jonge vrouw met zijn auto doodgereden. De schok die dit ongeluk hem bezorgt, samengaande met het feit dat niemand zich meldt als familie van de dode, maakt dat hij zich gaat verdiepen in het leven waar aan hU zo ontijdig een einde heeft ge maakt. De lange aanloop waarin deze gemoedsgesteldheid psychologisch uit eengezet wordt is boeiend in zijn een voudige en heldere wijze van karak- teropbouw. Daarmee had de kous af moeten zijn en dan was er een goede novelle ontstaan. Helaas heeft de schrijfster het nodig gevonden haar hoofdfiguur op reis te sturen naar alle plaatsen en alle mensen die met de dode vrouw in verband hebben ge staan. Deze ietwat morbide bezigheid zou desnoods ook nog te aanvaarden geweest zijn, maar de figuur die uit de gesprekken en brieven voor den dag komt en die door haar aanbiddende vrienden Jonkvrouw Tulp genoemd wordt, is ronduit kitschig en onaan vaardbaar van quasi-poëterigheid. Men zou bijna de harteloze opmerking gaan maken, dat er aan dit onmogelijke we zen niet veel verloren is. Deze gang van zaken valt te betreuren daar nie mand wel geneigd zal zijn zich een boek aan te schaffen om de kortste helft te lezen. Clara Eggink.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 13