IN KAMER EN TUIN Savonarola werd de gebieder in een berouwvol Florence EEN VLINDER ALS WINTERGAST.... RODODENDRONS VOOR DE TUIN ZATERDAG 9 FEBRUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 Bewogen Leven Maar hoe lang hield men vol? Kijkjes in de Natuur LORENZO 1L MAGNIFICO Hadden de Pausen van vorige eeuwen zich bovenal bezig gehouden met grote plannen ten bate van de Christen heid. hoeveel kruistochten zijn er niet georganiseerd naar het Heilige Land zo omstreeks 1500, het Jubel jaar. kwamen er Pausen aan het bewind met heel andere opvattingen. De Paus moest ervoor zorgen, dat het Patri monium Petri, het begin van de Kerkelijke Staat moest worden uitgebreid, opdat wereldlijke machthebbers het hoofd der Kerk niet konden onderwerpen aan hun wille keur. BIJ de tijdgenoot van Savonarola, Paus Alexander VI merken we niet veel van een doel dat de middelen heiligt. Hij wilde meer wereldlijke macht. Ten bate van zich en zijn ..nepoten". ten bate van de Kerk uitein delijk ook. doch de behartiging van de geestelijke belangen van zijn kudde „liet hij maar al te graag aan Sint Pieter over". Als Paus hield hij zijn minnares Julia Farnese bij zich. en zijn zoon Cesar Borgia, kind uit een eerdere liefde, hield weldra vreselijk huis in de schaapskooi, met mede weten en soms zelfs met medewerking van de herder, zo zegt Ranke. Door vergif en door de dolk liet hij hen. die hem in de weg stonden, uit de weg ruimen. Misschien heeft hem wel een beeld van de eenheid vai^ Italië voor de ogen gezweefd en latere historici hebben getracht hem gedeeltelijk te rehabiliteren, doch dit is een gevaarlijk werk. ALS er morgen een man op zou staan die de eenheid van Europa zou willen bewerken door duizend staatslieden die hem in de weg staan te doden, dan is die methode nooit goed te keuren, ook al zou hij die eenheid bereiken, tot zegen van het nageslacht. Door een moord worden zoveel wetten geschonden, gelukkig! De Renaissance heeft mensen bevrijd, die daardoor los bandig geworden zijn. Een nieuwe levensstijl heeft dui zenden oorzaken. Het feit. dat de Pausen van omstreeks 1500 geen grote opgave vonden voor het Christendom, heeft mede zijn stempel gedrukt op het leven in het toen malige Italië. En het is dan ook geen toeval, dat Savonarola in Florence toornde tegen de aardse wellust, toen Venus in Rome verschenen was. SAVONAROLA werd gebieder in Florence na de dood van Lorenzo II Magnifico. Hij had aan zijn sterfbed gestaan, omdat Lorenzo hem had laten roepen. Men zegt dat de dominicaan hem drie vragen heeft gesteld: Hebt gij berouw van Uw zonden? Wilt gij het onrechtmatig verkregene terugschenken? Wilt ge Florence de vrijheid hergeven? Bij de derde vraag zou Lorenzo zijn gezicht naar de muur hebben gekeerd, en zodoende zou hij gestorven zijn zonder de Heilige Sacramenten. Wie zal zeggen of het waar is? Zeker is het dat Savonarola Florence de eerste tijd voortreffelijk heeft bestuurd. Zijn bewind kenmerkte zich door het opruimen van wantoestanden. Veel werd er voor de armen gedaan, voor de werklozen werd werk gezocht, de belastingen werden billijker verdeeld en aan de recht spraak werd de willekeur ontnomen. t IN de Staat van Savonarola moest ieder werken, doch kon ook ieder zijn brood eten. Florence zou een voor beeld moeten worden voor de ganse wereld.In Florence zou men kunnen zien, hoe God het wilde. Het zo lichtzinnige, losbandige, Florence, waar de ondeugende liederen van de levensblijheid door de straten hadden geklonken, werd nu plotseling ascetisch. Welk een nieuwe ervaring! Gestrengheid heerste in de stad. Psalm liederen weerklonken door de straten en de kranken van geest zagen huiveringwekkende spoken op de horizon. Berouw kon de mens redden, boven alles berouw. Er staat een leeg jampotje op mijn schrijftafel. Er zit een beetje rommel Int verdroogde blaadjes en wat oud spinsel van een rupe. Bultenop zit een etiket en daarop staat een latijnse naam: „stauropus fagl L." met als toevoeging: „verpopt op 9 september 1953". Dit alles doet misschien een beetje raadselachtig aan en u begrijpt niet goed, waar ik heen wil, maar de zaak is eenvoudig. „Stauropus fagi L'1 is de naam van een vlinder. De rups van deze vlinder heeft 3 jaren geleden enige tijd bij me doorgebracht om tenslotte op die 9de september in een pop te verande ren. „En toen?" zult u vragen. Wel. niets meer daarna! Die pop is nooit uitgekomen, na 1 jaar niet. na 2 jaren nog al niet en toen heb ik het geval maar weggezet in een kast en is de zaak vergeten. Ik geef toe dat dit zeer onweten schappelijk gehandeld was van mij. Hoe dat jampotje met verdorde in houd enige weken geleden toch weer op m'n bureau verzeild raakte, weet ik niet meer. Ergens is er een hiaat in mijn herinnering, een hiaat, dat me nog al parten heeft gespeeld, zoals ik u nu ga vertellen. Dan weet u met een. hoe u met vlinderpoppen niet moet omspringen. Omstreeks begin januari j.l. zat ik aan mijn schrijftafel, maar het werk wilde niet vlotten. Het was een grijze zondag, zo'n kleurloze dag geboren uit een al even triest ochtendgrauw. 'n dag zo vlak als een vijver, waarin de tijd bij minuten en uren geluidloos neerdruppelt. Ik kauwde op de punt van mijn penhouder en keek naar de saaie tuin waar saaie mussen op het gestrooide voer zaten en rondscharrelden tussen saaie struiken. Een dag zonder beloften. Ik dacht: „Vandaag blijf lk thuis. Ik weet wel hoe 't nu buiten is. Grijs en kil. Bomen als drenkelingen, met kale armen in de lucht. Een leegge- bloedde natuur, overjarig onkruid met nog enkele zaden in hun leeggeschud de schermen en op de sombere akkers zelfs geen roek of torenkraai. Misschien in het donkere dennen bos wat licht gerucht van een schar relende mees- of een goudhaantje, on bereikbaar hoog. Nee, vandaag zoek ik m'n troost binnenskamers" Maar mijn bureau had ook al een zondagsgezicht, mijn pennen en pen selen keken onverschillig, alleen m'n vulpen wou wel. Er lagen nog brieven van lezers en lezeressen op beantwoor ding te wachten... en zo langzaam aan kwam ik toch tot een moeizame start tot dat de grijze saaiheid aan de an dere kant van m'n raam tenslotte was vergeten. Maarwat hoorde ik toch? Wat voor geluid kwam er bij tussenpozen en nauwelijks waarneembaar ergens vandaan? Bulten was geen levende ziel te bekennen, dichtbij zwommen mijn vissen zonder geluid achter het glas. Toenwacht es evendat flesje! Met dat mooie etiket. Stauro pus fagi! Als ik ooit stomverbaasd ben geweest dan was het op dat mo ment, toen ik werkelijk een donker grijze vlinder in het jampotje zag bewegen' Een wintergast kervers uit z'n verpakking gekropen. Was daar nou zo'n vliegende haast bij? Moest dat nu uitgerekend hartje winter gebeuren? Had het diertje niet een paar maanden kunnen wachten tot het er buiten wat gunstiger voor stond? Daar zaten we: hij (of zij) balan cerend op de chrysantenbloem, die ik bij wijze van staatsieloper tegen het geopende potje had gehouden. En ik maar turen op die datum op het eti ket, 9 september 1953! Wat een raar geval. Ik had al heel wat vreemde verschijnselen in de levende natuur vermeld, maar dit? Nee, dat was al te gek, een vlinderpop die ruim 3 jaren nodig heeft om vlinder te worden... dat kon niet. Maar 't stond er toch op ik had het zelf geschreven, ik had lang genoeg moeten wachten op enig re sultaat. Het, voorwerp van m'n overpeinzing had intussen de vrijheid geroken. Het licht van het raam trok hem schijn baar onweerstaanbaar, want telkpns als lk de chrysant een slag draaide, begonnen z'n 6 behaarde vlinderbenen te klauwen om zich staande te hou den op de slappe bloemblaadjes. Maar ze vonden geen steun, zodat hij tel kens een domme buiteling maakte, waarna de bestijging weer begon. 't Was een mooi diertje. Zijn dikke kopje was zwaar behaard, zijn ogen zaten als zwarte krentjes ter weers zijden van een slurfachtig snuitje, waarboven zwaar gevederde sprieten uitstonden als de snorren van een tamboer-majoor. Helemaal 100% onbeschadigd war, hij toch niet uit z'n nauwe cel geko men. Het muisgrijs van zijn voorvleu gels vertoonde wel een fijne adering van lichtere lijnen, maar het vleugel- stof had toch hier en daar zwakke plekken. Kwam het daar van, dat 't beestje niet van zijn plaats kwam. hoewel de 4 vleugeltjes, toch heel snel en zacht snorrend bewogen? Ik voel de me eigenlijk schuldig aan de be schadiging van dit kleine helikopter- tje. dat maar geen hoogte kon krijgen Stauropus fagi drie jaren in een jampotje! Ja ja. als je 't geloven wil. En weer dat gezoek in m'n herinne ring. Want het kon eenvoudig niet waar zijn. Natuurlijk heb ik 't er niet bij la ten zitten. Ik zocht en informeerde, tot ik met een omweg te biecht kwam bij een entomoloog, dus een vlinder kenner van professie. Die kon dit raadsel net zo min verklaren, maar een vraag van hem, naar aanleiding van zijn onderzoek (ik had hem de •vlinder gestuurd) bracht mijn her innering langzaam over het dode punt heen. En toen was ik er ineens! Zeker drie jaar gelden had ik inderdaad een heel bijzondere rups ontvangen, ik had hem verzorgd en hem gelegenheid gegeven als pop in de rust te gaan. Zover is hij echter nooit gekomen. Had ik het etiket met de naam in dertijd maar verwijderd! Want verle den jaar september diende hetzelfde flesje voor een nieuwe bewoner, een tamelijk veel voorkomende, maar zeer fraaie rups. een z.g. borstelrups, prach tig geel van kleur, met fluweelzachte insnijdingen en een rose penseeltje op z'n rug. Deze borstelrups heeft, óók 'n bijzondere naam n.l. ..dasvehira pudi- bunda" en deze naam had ik op het oude etiket moeten zettten. Want hij was het voorstadium van m'n kleine vliegtuigje, boven op die wiebelende chrysantenbloem Ik vrees, dat ik bij die entomoloog geen beste beurt heb gemaakt. SJOUKE VAN DER ZEE MALLE GEVALLEN Het kon niet missen. Sheila Denny een 20-jarig verschrikkelijk knap dienstertje in het restaurant van het Britse vliegveld Ipswich is uitge roepen tot Miss Fotogeniek. Waarom zij zo mooi is? Ze heeft onlangs vijf weken in het ziekenhuis gelegen toen zij werd aangereden door een auto. .Van al dat rusten is mijn schoon heid aanmerkelijk toegenomen", zei Sheila. Achteraf bekeken is het dus niet zo heel erg dat Miss Fotogeniek die auto niet heeft ge„mis(s)t". Waar blijft degene die beweert dat ouderdom met gebreken komt. na het vernemen van het volgende, nieuwtje? In Albany (Ver. Staten natuurlijk) is de 97-jarige mevrouw Ervey Martin in het huwelijk getre den met de 77-jarige William Koch. Nou. waar blijft diegene? Kom maar op als u durft. De heer Kenneth S. Claus reed een dezer dagen op een Hereford stam boekstier van een goede 800 kilo in. Het- resultaat: de wagen liep een schade van 400 dollar op. De stier wandelde echter zonder een schram metje weg. De gewone mens blijft niet lang asceet Vroeger was ik van mening, dat het goed werk zou zijn het geestelijk gezag geheel van het wereldlijk gezag te scheid en. Nu echter heb ik leren inzien, dat deugd zonder macht een voorwerp van bespotting is, dat de Paus van Rome zonder het erfgoed der kerk slechts de plaats inneemt van een knecht der koningen en vorsten. Deze woorden werden gesproken op het Concilie te Basel, omstreeks 1440. Op een Concilie dat bijeengeropen was om de Roomskatholieke Kerk te hervormen. De spreker van deze woorden had daar grote invloed, zodat wij gevoeglijk aan kunnen nemen dat zijn mening geen abnormale mening was voor die tijd. Het gelukte hem zelfs een tegen paus te laten kiezen, waaruit blijkt dat een groot gedeelte van de vergadering met hem was. De spreker achtte het ook zo slecht nog niet dat een Paus zonen had, die hem zouden kunnen steunen in zijn strijd tegen de vijanden. Hoe lang kan een stad. een volk. in een abnormale toe stand leven? Niet zo lang als men denkt. Men kan begees terd „ten oorlog varen", als wijlen Marlbourough, men kan nog meer begeesterd ter kruisvaart gaan. doch ontgoocheld komt zo goed als leder terug. Slechts het normale kan het levensfundament van een Sik zijn. Het normale i6 immers dit. wat het meeste or komt. DE Jonge Florentijnen werden geworven voor de heilige soldatenstand, de stand van de soldaten Gods; de Florentijnen tezamen vierden een heilig carnaval! Waarbij natuurlijk geen grap meer werd gemaakt. Als Bavonarola sprak legde hij zijn wil in zijn luisteraars. Men zag het leven zoals hij. Waren er geen duizenden bewijzen om hen en in hen. dat de mensen het leven hadden gemaakt tot een zondenpoel? De Fransen vielen voor de zoveelste maal Italië bin nen. Ook Florence werd bezet. Savonarola onderhandelde met Karei VIII en hij bereikte veel. Daardoor kon zijn machtstijd weer worden verlengd. Men moest hem imers dankbaar zijn. En moest men niet héél dankbaar zijn omdat men woonde in de stadwaar Christus Koning was? Op een dag werden er voor 20.000 goudguldens aan licht zinnige schilderijen en boeken verbrand. De brandstapel rookte in Florence. Nog werden er geen mensen op ver brandwel de gedachten en de gevoelens der mensen. die naar het oordeel van één verkeerd waren. Paus Alexander zag de Florentijnse Beweging met onge rustheid aan. Hij die eerst aan Savonarola de kans had gegeven misstanden op te ruimen, werd nu bang, omdat er door die beweging wel eens een bijl gelegd kon worden aan de voet van zijn eigen levensbouw. Savonarola had ook Lorenzo niet gespaard. Tot nog toe was hij nooit gezwicht voor wereldlijke geschenken Met diepe minachting in zijn stem had hij de aanzienlijksten die zich misdroegen de les gelezen, ten aanhore van het ganse volk. Savonarola kon gevaarlijk worden! ALEXANDER, de Paus, die Venus in Rome had ge ïntroduceerd. bood de asceet Savonarola, de kardi naalshoed aan. Doch deze antwoordde dat hij slechts een andere rode hoed begeerde „die van het martelaar schap". om Christus' wil. WAt de Paus ook beloofde, hoé hij ook dreigde, hoe hij ook slingerde met de banvloek. Savonarola ging voort met prediken, in naam van Christus, om de verdorvenheid te overwinnen, die in het leven lag. Maar de gewone mens blijft niet zo lang asceet. Hij kan meegezogen worden aan een groep, doch als het heilige vuur dat door anderen in hem was ontstoken. Is gedoofd, lokken de dingen van het vroegere leven Men wil ook eens wat anders zingen dan psalmen, men wil ook eens over wat Anders praten dan over het vreselijk visioen dat Savonarola gezien heeft! DE Paus was een mensenkenner. Die wist dat de tijd voor hem zou werken. Daarom had hij geduld. Wel organiseerde hij de vijanden van Florence en Savonarola. Op een dag in mei van het jaar 1497 ontdekten de aan hangers van de nieuwe profeet met schrik dat men over de zetel van de kansel van de Domkerk waarin Savonarola zou spreken, een ezelshuid gespannen had en vlijmscherpe spijkers had men aan de rand van de kansel bevestigd, waarop Savonarola zijn handen zou moeten leggen REIN BROUWER. Een ganse stad plotseling gevuld met heel andere ge dachten. ontstaan min of meer door een psychose. Zonde! Verloren! Berouw! Dat rododendrons wel ideale tuin planten zijn kan men wel als alge meen bekend beschouwen; minder be kend is, dat deze struiken speciale eisen aan de grondsoort stellen en dat er niet zo maar in de klei of in zand grond gepoot kan worden en dat ze ook een hartgrondige hekel hebben aan kalkachtige grondsoortenbehoudens dan enkele species, die hier minder al gemeen voorkomen. Rododendrons en dan denken we hier aan de vele mooie tuinvormen hebben echt een veenachtige kalkarme grondsoort nodig en als men die niet bemachtigen kan in eigen omgeving, zal men er toch iets anders op moe ten verzinnen en dat is niet zo moei lijk. Rodo's groeien uitstekend, indien ze in een mengsel van bosgrond en oude koemest met turfmolm gepoot worden en alleen in turfmolm en oude koemest kan men ook uitstekende re sultaten bereiken. Maak het plantgat dan echter niet alleen voldoende diep. doch zorg vooral dat het breed genoeg is; daar komt het juist opaan. Die groenblijvende soorten kunnen ook uw tuin in de winter een veel levendiger aanzien geven en nu kan men al wel bestellen en als de winter dan voorbij is kunnen ze al direct op de voor hen bestemde plaats gepoot worden. Het is eigenlijk prettig kopen: u kunt al pre cies zien hoeveel bloemen er deze voor zomer verwacht kunnen worden, want de dikke bloemknoppen zitten er nu al in. Bij het vervoer dient U dus heel voorzichtig te zijn; het zou jammer zijn indien dikke bloemknoppen in dit sta dium nog afgebroken zouden worden. Mocht de vezelige grondkluit bij het poten straks aan de droge kant zijn, dan moet men die eerst even in een emmer water dopen; ze moet in ieder geval zo vochtig mogelijk de grond in gaan, want anders zal de struik eerder verdroogd zijn dan U zelf wel vermoedt. Ze zijn bovendien ook veel te duur om ze zo maar te laten ver drogen. Rododendrons kan men te genwoordig in alle mogelijke soorten en kleuren bestellen; houdt U er ech ter rekening mee, dat de grote tuin- hybriden van tegenwoordig wel een zeer beschutte standplaats verlangen en dat ze dus niet pal op het noorden of het oosten gepoot mogen worden; ze hebben bovendien wel een zonnige standplaats nodig, doch vinden het helemaal niet prettig als de zomerzon op de wortelkluit kan branden en daarom dient men na het poten de grond onder de struik af te dekken met een laagje oude ruige mest of turfmolm met mest. Rododen- drom praecox is een soort, die niet hoog opgroeit en al vroeg in het voorjaar volop kan bloeien; prachtige lila kleurige bloemen. Echt iets voor de kleine tuin en zet dan op de achter grond de geel bloeiende Chinese Klokjes G. KROMDIJK. RHODODENDRON PRAECOX

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 12