PHILIPS kaas Het beste idee voor actie „Goed zo" kwam dit keer uit Voorschoten Vier controlerende instanties voor Mc,i'^w^''t,ilii^u".ttem de ambtelijke emciency De heer A. P. Valentijn zocht zieke lelietjes der dalen W Liberaal verzet in België tegen winstbelasting vennootschappen Geheugenverlies van opliehter door een „acute psychose Verdachte bleef ieder antwoord schuldig Doe éér met Herstelbank een nare zaak 95ste jaargang Vrijdag 8 februari 1957 Derde blad no. 29057 Tweede idee: Voor ieder bruidsboeket met lelietjes der daleu f 0,50 voor „Goed zo" Duizenden en nog eens duizenden Nederlanders hebben gister- avond weer bij hun radiotoestel gezeten en hebben geluisterd naar wat Johan Bodegraven te vertellen had over de actie ,,Goed zo". Dat -hij kon mededelen dat het eerste miljoen vol is, was voor onze lezers geen nieuwtje meer, daar wij daar gisteren reeds over konden schrij ven. Wat wel een verrassing was, zowel voor de lezer als voor ons, was wie de prijzen behaald hebben. De eerste prijs ging naar het oosten van ons land, maar het beste idee kwam uit het westen en was inge zonden door de heer A. P. Valentijn, Badhuisstraat 20 in Voorschoten, die dus de kist met levensmiddelen won. Zodra het bekend werd dat de heer Valentijn deze prijs had gewonnen zijn wij naar Voorschoten gereden, om even een praatje te maken met deze win naars. Op deze avond keken de heer en mevrouw Valentijn helemaal niet vreemd zo laat nog onverwacht bezoek te krijgen. Zodra de uitslag bekend werd. kwamen de omwonenden in groten getale naar de Badhuisstraat, om even een kijkje te nemen. Ieder had al wel eens gehoord over de kist, maar er wa ren er slechts weinigen, die hem ook hadden gezien. In korte tijd stond het zwart van de mensen, verbelde me vrouw Valentijn. Niet op gerekend Het gelukkige echtpaar had er echt helemaal niet op gerekend, dat juist hun idee of eigenlijk was het al leen het idee van de heer Valentijn het allerbeste zou zijn. Je doet mee. natuurlijk in de hoop het beste te hebben, doch dat is eigenlijk maar bijzaak, want P^r slot gaat het om het gebrekkige kind. Nog maar nau welijks had Johan Bodegraven het laatste woord gezegd of er werd aan de bel getrokken en werd de grote doos met levensmiddelen binnen ge bracht. De inhoud? Haast te veel om op te noemen! Een fles wijn. enkele flesjes bier, beschuit, snijkoek, hagelslag, smeerkaas, ananas op sap, meel, een spons, havermout, een flesje augurken, kaneel, mayonaise, een potje jam, af- wasmiddelen, mosterd, kindermeel, lucifers en margarine, en dan zijn we misschien nog wel iets vergeten. Mevrouw Valentijn, die een kleur van opwinding had, rekende vlug uit, dat dit minstens één week de wekelijkse boodschappen bij de kruidenier uithaal de, en dat is in deze tijd niet te ver smaden. De twee kinderen, die nog thuis zijn: de zoon Henny van 12 en dochtertje Els van 8 jaar waren na tuurlijk ook uit bed gekomen, als moest vooral Els vechten tegen de slaap, om met vader en moeder al dat lekkers te bekijken. Je moet er maar opkomen En nu het idee van de heer Valen ten! Eigenlijk is het weer erg een voudig, maar: je moet er maar op komen. De collega's van de gelukkige winnaar zullen, toen ze het hoorden wel gezegd hebben: „O. ja, dat had den wij ook kunnen verzinnen". Dat had gekund, maar ze hebben het niet gedaanen dat is waar het nu juist om gaat: doen. Misschien kunnen wij het beste de heer Valentijn zelf aan het woord la ten om zijn idee te vertellen, en een groot gedeelte van de brief, die hij aan Johan Bodegraven schreef overnemen. In die brief stond dan: „Ik ben in dienst bij een firma, die per jaar 2.500.000 Lelietjes der Dalen in bloei trekt, welke voor 70 in bruidsboeketten verwerkt worden. Toen ik bezig was de bloemen te sorteren, dacht ik, hoeveel bruidsparen zou ik die 35 jaar dat ik dit doe, al gelukkig heb ben gemaakt. Maar tevens moest ik denken aan de stakkers van uw actie. Nu gebruiken wij verschillende vak termen. zoals slappen of lammen, krom men, blinden en doven. Lammen heb ben een gebrek aan de wortel, blinden houden hun bloem tussen de bladeren en zullen nooit het daglicht zien. doven brengen alleen blad. (Hier blijkt dus De heer A. P. Valetijn, mevrouw E. C. Valetijn-Langver, Henny en Els bekijken de inhoud van de le- vensmiddelenkist. Henny en Els zijn in hun pyjama, want eigenlijk be hoorden ze al lang in bed te liggen (Foto L.D./Vam Vliet) een grote overeenkomst te bestaan met de kinderen voor wie de actie „Goed zo" in het leven is geroepen red. L. D Ik besloot om 1000 lelietjes te sorteren en voor iedere bloem, die een van de bovengenoemde fouten heeft, geef ik een stuiver. De uitslag is 7 slap pen, 13 krommen, 11 blinden en 8 do ven (en dat maakt bij elkaar 39 x 5 cent is fl.95)". Het is weer het idee dat bekroond is, en piet het bedrag, dat er mee gemoeid is .Geld is welkom, na tuurlijk want daar is het om begonnen, maar Johan Bodegraven is even blij met zo'n aardig idee, als daar liefde voor het gebrekkige kind uit spreekt, als met f 100.—. Tweede idee Eigenlijk heeft de heer Valentijn twee ideeën ingezonden, want verder schrqft hij in zj)n brief nog: „Aan het begin van mqn schrijven vroeg ik mij af hoeveel bruidsparen ik al ge lukkig gemaakt zou hebben. Ik zou n voor willen stellen, om alle echtpa ren. die een bruidsboeket met lelietjes hebben gehad, te vragen 50 cent voor „Goed zo" te geven, onder het motto Gelukkigen, breng geluk!*' De heer Valentijn besluit dan zijn brief met de volgende wens: „Ik hoop dat u aan het eind van de actie net zoveel harde guldens heeft, als wij le lietjes trekken". Die wens van de heer Valentijn kón in vervulling gaan. Het eerste miljoen is al vol, en hoeveel zou er bij komen wanneer ieder de opwekking van de heer Valentijn volgde? Zeker een groot bedrag! En dan verder: verzint u ook nog een nieuw idee? De actie „Goed zo moet een overweldigend succes worden! (Ingez. Med.-Adv.) „...en de grootvizier gaf alle betaalde drachmen terug..." Als u nü een Philips radiotoestel of radio grammofoon koopt, kunt u deelnemen aan een sprookjesachtige prijsvraag. U hebt dan een prachtige kans op een der 1001 prijzen! Want Philips geeft - tot 30 april 1957 - aan 501 kopers de contante prijs terug, terwijl 500 andere kopers een tweede toestel (van f98.-) cadeau krijgen. Grijp deze unieke kans! Ga het prijsvraag- vouwblad vragen aan uw Philips handelaar, die u gaarne alle verdere bijzonderheden zal mededelen. Nog geen vijfde deel zou deze nieuwe heffing over 1956 en 1957 moeten betalen (Van onze Brusselse correspondent) In de Belgische Tweede Kamer is het debat begonnen over het ontwerp van wet, waarbjj op de winst der vennootschappen in 1956 en 1957 een heffing van SVi procent wordt gelegd. De werkgeversverenigingen hebben in 38 Belgi sche steden protestacties georganiseerd tegen de heffing. Vooral in de liberale party ls er momenteel een heftige reactie merkbaar tegen de heffing en som mige liberalen fluisteren, dat het moment gunstig is om op de verwerping van die onzalige heffing de ontbinding vanvan het parlement uit te lokken. Immers door zich te verzetten tegen nieuwe belastingen zal de liberale partij versterkt uit de stryd komen. Ook in middenstandskringen heerst ontevredenheid Naar aanleiding van het feit, dat het bestuur van de liberale partij te Brussel in de Napelsstraat vergaderde, zei een grapjas: „Wij willen niet Napels zien en sterven". In Gent heeft zich ook de liberale middenstand tegen de nieuwe belasting uitgesproken, ofschoon er in deze wet een vrijgesteld minimum is voorzien van 500.000 frs of 38.000 gulden, wat bete kent. dat de meeste middenstanders de heffing niet zullen behoeven te betalen. De liberale en socialistische ministers zijn nochtans van oordeel, dat in de Kamer een socialistisch-liberale meer derheid zal worden gevonden om de hef fing goed te keuren, maar de regering is wel verrast geweest door de plotse linge reactie in liberale partijkringen. Die reactie was op de partijraad zó hef tig, dat een delegatie van drie liberale ministers zich naar premier Van Acker begaf om in ieder geval van hem te verkrijgen, dat er deze week over het ontwerp niet zal worden gestemd. Voor morgen, zaterdag,, is een verga dering van het liberale partijbureau bij eengeroepen en het ziet er naar uit, dat de liberalen tenslotte enkele zeer principiële amendementen op het ont werp zullen indienen. Zo zouden de ko loniale ondernemingen, die hun zetel in België hebben gevestigd, van de heffing worden vrijgesteld. De heffing zou af trekbaar worden van de bedrijfsonkos- ten, en de volmachten, die in het ont werp zijn voorzien, om de regering de macht te geven tot een financiële sane ring van de ziekteverzekeringen en van andere sociale sectoren, die in financiële moeilijkheden zijn geraakt, zullen sterk worden beperkt. De premier Van Acker verdedigde woensdag het ontwerp. Hij verklaarde van de naamloze vennootschappen in België over het eerste halfjaar 1956 een winst te hebben geboekt van 18 miljard francs, of 2 miljard frs. méér dan over het eerste halfjaar 1955. Men mag aan nemen, dat de winsten der Belgische vennootschappen over het gehele jaar 1956 30 miljard francs, of 2,1 miljard gulden bedragen. De heffing zal circa 1,6 miljard francs of 123 miljoen gul- Vrij veel gevallen van verdrinking in 1956 In het jaar 1956 zijn in Nederland 545 personen (1955: 614) door verdrinking om het leven gekomen, waarvan 247 kin deren (1955: 287), n.l. 216 jongens en 58 meisjes. Dit zijn gemiddeld vijf verdrin- kingsongevollen per 100.000 inwoners; 1593 (1955: 1825) in het water geraakte personen, waarvan 791 kinderen (1955: 921 kinderen) konden worden gered. Ondanks de slechte zomer zijn deze ongevallen-cijfers vrij hoog te noemen. In dezelfde periode geraakten 594 auto's te water, (in 1955: 504 auto's). Verdrag economische integratie GEEN KAMERDEBAT VOORAF De regering is niet voornemens in de Tweede Kamer een openbare be raadslaging uit te lokken over de be oogde regeling inzake de economische integratie van een aantal West-Euro- pese landen alvorens het ontwerp van de desbetreffende overeenkomsten te paraferen. Dit heeft minister Luns meegedeeld in antwoord op een schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid de heer Schmal, die zo'n debat vooraf wenste. Een 38-jarige monteur, die gister middag voor de Haagse Rechtbank terzake van een uiterst geraffineerde oplichting terecht stond, sprak het hem tenlastegelegde niet tegen en ont kende het evenmin. Hij zei namelijk zqn geheugen verloren te hebben, zo dat hij zich van de door hem ge pleegde misdrijven totaal niets meer herinnert. Hij stond terecht omdat hij in mei 1955 de N.V. Eerste Crediet- en Han delmaatschappij te Delft voor f. 11.000 had opgelicht door bij deze onderneming drie nieuwgekochte auto's te laten fi nancieren. terwijl hij dezelfde auto's al eerder had laten financieren door een Haagse Huurkoopfinancieringsmaat- sohappij. Omdat het huurkoopcontract ook ondertekend moet worden door de den opbrengen voor het boekjaar 1956. Slechts een 4000 van de 22.000 Belgische vennootschappen zullen de heffing be talen. (Ingez. JMed.-Adv.) dinsdag op halve kracht nü aan KAAS gedacht f maandag snipverkouden met uit te houden Griep krijgt in 't gezin geen kans, als moeder voor extra voedzame maaltijden zorgt Dat behoeft niet duur :e zijn: denkt U maar eens aan onze beroemde KAAS. Wist U al dat wintergroente bereid met kaas veel lekkerder èn veel voedzamer wordt? Morgen meteen proberen uioensdag alles naar taens .an Mat Nederland. Zul Ambonezen weigeren brood Gistermorgen heeft een aantal Am bonezen uit het woonoord te West- kapelle het brood geweigerd, dat hun werd verstrekt door het interkerkelijk comité tot hulpverlening. Een reden werd niet opgegeven. Het schijnt, dat zij thans over genoeg geld beschikken om zelf voedsel te kopen, zodat het hun eer te na komt het voedsel als gift te aanvaarden. 1 ~l f* 4* 8aat erom hoe met het beschik- 55 (Van onze parlementaire redacteur) Minister Hofstra heeft gisteren in de Tweede Kamer erkend, dat een doel treffend ambtenaren-apparaat uitermate belangryk ls, maar de verwezenlqking daarvan is een moeilijk probleem. Kritiek op bureaucratie is populair en gemak- kelijk. Het grootste deel van de efficiency-taak ligt nog voor ons, aldus de Minister van Financiën; maar er houden zich reeds enige organen mee bezig. In de eerste plaats is er de inspectie Rijksfinanciën, die toeziet op de zuinig heid en de doeltreffendheid van de uitgaven. Ook de Algemene Rekenkamer lq} daarop. Het derde efficiency-apparaat is de adviescommissie voor de doelmatige organisatie van de Rijksdienst. En ten vierde zynerde organisatie- en cfficiency- deskundigen, die op de afzonderlqke departementen aan het werk zqn. De liquidatiegarantie van 50 miljoen gulden voor de Nationale Herstelbank kan voor het Rijk een nare zaak zijn als op de garantie een beroep wordt gedaan op een moment, dat het Rijk ook krap zit. Vermoedelijk zal het beroep niet worden gedaan, maar als het gebeurt is er geen risico aan verbonden, want de Nationale Herstelbank is kredietwaardig. Een eventueel voorschot komt over een jaar of twee jaar terug. Voor het overige zal de Herstelbank voor de eigen finan ciering moeten zorgen. Het is een zelf standige instelling en geen Staatsbedrijf, al bezit het Rijk 51% van de aandelen. Vertrouwelijke gegevens over de Herstel bank wilde minister Hofstra ter inzage verstrekken aan de vaste Kamercommis- sie voor Financiën. Tegen de voorgestelde waarin men staat voor de noodzaak van belastingverhoging, past niet een verla ging van de belasting voor vrijgezellen. Daarom moest minister Hofstra zijn af wijzend standpunt handhaven. Ook voor het belastingvrij reserveren is thans het moment niet geschikt. Het zou toch de bestedingen stimuleren en daaraan bestaat thans geen behoefte. De circulaire aan de belastinginspec teurs, volgens welke ondernemers en de beoefenaren van vrije beroepen grondig moeten worden gecontroleerd en de ove rige belastingplichtigen globaal, betekent niet, dat altijd de ondernemers scherper dan anderen worden gecontroleerd. Elk jaar wordt een aantal posten uitgeko zen. die grondig moeten worden beke- liquiditeitsgarantie werd daarna geen I ken. De techniek van de aanslagregeling bezwaar meer gemaakt. De betref- heeft zich ontwikkeld en er kan thans fende begrotingspost werd goedgekeurd. meer worden gecontroleerd dan vroeger. Verlaging van het belastingtarief voor i Indien de circulaire in strijd zou zijn ongehuwden heeft de volle sympathie met de rechtvaardigheid, zou minister van de minister, maar in een situatie,1 Hofstra haar niet hebben uitgezonden. bare apparaat het meest doeltreffend kan worden gewerkt. Er is geen toe nemende achterstand in de aanslagen. De achterstand wordt integendeel in gelopen. Vorig jaar bedroeg de ach terstand 3,3% van de aanslagen en thans 1,3%. De bezetting van de be lastingkantoren is voldoende om de extra administratie ingevolge de Alge mene Ouderdomswet op te vangen. De achterstand bij het kadaster neemt wel van jaar tot jaar toe. De voor naamste oorzaak is het „wegkopen" van personeel. Daartegen wordt gedaan wat mogelijk is. Het aantal ambtenaren bij het kadaster is iets toegenomen en op de achterstand in de ruilverkaveling wordt ingelopen. Een kleine efficiency- commissie heeft in mei 1956 haar eerste rapport uitgebracht, dat heeft bijgedra gen tot verbetering van de toestand. De instelling van een breed samengestelde commissie wil minister Hofstra bevor deren. Tot zijn leedwezen is de minister nog niet in de gelegenheid geweest het uit- giftebeleid in de Noord-Oostpolder gron dig te bekijken. Voor 1957 is een wijzi ging in het uitgiftebeleid onmogelijk. Indien grond zou worden verkocht, zou den de boeren zelf moeten bouwen en dan zouden zij dit jaar in tijdnood komen. Aan de nota over de bestedingsbe perking wordt de laatste hand gelegd. De nota komt maandag in de minis terraad in discussie en eventueel kan de nota dan de volgende week bij de Tweede Kamer worden ingediend, maar het is ook mogeiyk, dat het nog een week later wordt. Gedenkteken Anne Frank De „Frankfurter Rundschau" heeft dezer dagen het denkbeeld geopperd een gedenkteken te stichter, voor Anne Frank, het Joodse meisje, dat de laatste jaren van haar leven in Amsterdam doorbracht en tenslotte aan de massa moord op de Joden ten offer viel. Het blad wijst erop. dat het toneel stuk „Het dagboek van Amie Frank", gebaseerd op Anne's in het Nederlands geschreven dagboek „Het Achterhuis", op het Duitse publiek een diepe indruk heeft gemaakt en het oppert het denk beeld. dat Frankfurt als stad, waar het meisje geboren is, haar nagedachtenis, en de nagedachtenis van haar Joodse medeburgers, kan eren. Het geboorte huis is bij de bombardementen ge spaard gebleven. Het minste, wat men kan doen. aldus de „Rundschau" is er een gedenkplaat aan te brengen. „Ook zou men een straat kunnen noemen naar haar. het meisje dat in het goede in de mensen geloofde on danks haar droevige ervaringen", schrijft het blad. „Misschien zou het zelfs mo gelijk zijn, op de stedelijke begroting een bedrag te brengen voor een op- opdracht voor een standbeeld voor Anne Frank. Indien dit wordt opgericht op een prominente plaats in een onzer parken, dan zou het onze burgers voor altijd herinneren aan hun medeburgeres Anne Frank". De „Rundschau" overweegt dan. dat een dergelijk eerbetoon reeds past te genover de vader van Anne, Otto Frank, die nog in leven is. Men kan, zo be toogt het blad. niets materieels doen. en niet denken, het kwaad van het ver leden goed te kunnen maken, verkoper had hij een vriend laten figu reren als verkoopleider van de automo bielmaatschappij, die de auto's leverde. De monteur had zijn oude vader, een gepensioneerd machinist uit Den Helder, ook slachtoffer van zijn manipulaties doen worden, doordat hij zijn vader als koper liet tekenen. De man, die van de huurkooptransactie in het geheel niets begrepen had, was volkomen te goeder trouw. Hij heeft ziöh inmiddels geruï neerd met zyn pogingen de door de op lichting van zijn zoon veroorzaakte schade weer ongedaan te maken. Zij waren er „gloeiend bij" De verdachte moest tengevolge van zijn geheugenverlies op alle gestelde vragen het antwoord schuldig blijven. De feitelijke toedracht van de zaak kwam door getuigenverklaringen echter vast te staan. De directeur van de Delftse Financie ringsmaatschappij ontdekte het bedrog kort nadat het gepleegd was. Toen ver- dadhte op dezelfde wijze nog een vierde auto dubbel trachtte te financieren, waarbij zijn vriend zich weer valselijk als vertegenwoordiger van de automo bielhandel voordeed, luisterde een poli tieman in een zijkamertje het gehele gesprek a'f. De verdachte en de vriend waren er toen „gloeiend bij". Hysterische psychopaat Kort na zijn arrestatie kreeg de ver dachte een zenuwinstorting, tengevolge waarvan hy zich thans niets meer uit zijn leven, voor zover dat 1940 is ge schied, kan herinneren. De officier van Justitie, mr. De Lint, opperde gistermiddag herhaaldelijk de mogelijkheid dat de verdachte zijn ge heugenverlies simuleert. Hierover word de psychiater dr. H. A. Gerritsen, als getuige-deskundige gehoord. Hy ver klaarde dat de verdachte een zoge naamde „hysterische psychopaat" is. Het moet voor dergelijke geestelijk ge stoorden als normaal worden be schouwd dat zy na een acute psychose (zenuwinstorting) tydeiyk het geheu gen verliezen, hetgeen voortkomt uit verdringing van de herinneringen naar naar het onbewuste. Fel rejuisitoir De officier van Justitie eiste na een fel requisitoir waarin hij de verdachte beschreef als iemand, wie alle moreel besef ontbreekt, een gevangenisstraf van 10 maanden en voorwaardelijke ter be schikkingstelling van de regering met oplegging van bijzondere voorwaarden ten aanzien van psychiatrische behan deling. De verdediger, mr. J. A. Schuering, wees er op dat het opleggen van straf mede ten doel heeft de veroordeelde te verbeteren. Maar. zo vroeg pleiter zich af, hoe kan in dit geval een straf tot verbetering leiden, waar de verdachte de door hem gepleegde misdrijven zich niet eens meer herinnert? Mr. Schuering vond uit een oogpunt van verbetering alle straf uit den boze en bepleitte naast de voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering een geheel voorwaar delijke gevangenisstraf. Uitspraak 21 februari. Tandheelkundige bevoegdheid (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren zon der hoofdelijke stemming het wetsont werp aangenomen om de bevoegdheid tot het verrichten van tandheelkundige behandeling te verlenen aan een zeer klein aantal tandtechnici, die voor 10 juni 1913 hier te lande in feite werk zaam waren op het gebied der tandheel kunde, mits zij doen blijken van vol doende bekwaamheid. Minister Suurhoff zegde een nota toe over de tandheelkundige verzorging en de daarbij betrokken hulpkrachten. dingen laten geen schadeloosstelling toe. Doch men zou Otto Frank kunnen tonen, dat het Frankfurt en het Duits land van heden met diepe schaamte en spijt denken aan het kwaad van die vroegere jaren, en dat zij bereid zijn alles te doen wat mogelijk is om bij te „Zulke! dragen tot de verzoening van de men sen van alle rassen en alle gods diensten. Dat is de bijzondere nalatenschap, die Anne Frank haar stad heeft nagelaten, en die nog moet worden vereffend".

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5